DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Echte Planteers 3 cent. f,r4\m No. 85 Honderd en negentiende jaargang 1917. DONDNRDAG FEUILLET ÖM. DE WALVISCBLRUG. 12 A P RIL Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fl,30 franco door het geheele Rijk ft,5 Afzonderlijke nuwiwrew S Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel i 0.12A Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdn*kkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 12 April. Er is weinig nieuws van dien slag bij Atrecht. Ook ditmaal heeft men niet te doen met een doorloopend vechten, dat tot onafge broken vooruitgang leidt. Evenals voorheen wordt de strijd bij gedeelten gevoerd. De aan vallende troepen moeten weer op adem komen, het gewonnen terrein dient te worden beves tigd, teneinde het bij tegenaanvallen stevig vast te kunnen houden, de zware artillerie, het machtige wapen in den loopgraven-oorlog, wordt vooruitgebracht. Natuurlijk laat ook de tegenpartij die tusschenpoo® niet onbenut. Zij zorgt ervoor, dat hare reserves naar vo ren komen' en dat alles wordt gedaan om het beperkte frontdeel, hetwelk de aanvaller zich tot doelwit gesteld heeft, zooveel doenlijk in staat van tegenweer te brengen. Het ele ment der verrassing is bij de tweedie periode uitgeschakeld, maar wanneer de aanvaller het overwicht bezit, zal hij dit kunnen doen gel dien. Die tweede periode is dus thans in voorbe reiding het laatste Engelsche legerbericht meldt, dat verkenning gisteren onmogelijk was tengevolge van den voortdurenden hevi- gen sneeuwval. En van dien tweeden aanval zal het mede 'kunnen afhangen of Atrecht ten tweeden male met een' vrede zal worden ver bonden. Want het zal er nu niet meer om te doen zijn, het Duitsche front in te deuken. Wordt er door het ingezette offensief een be slissing gezocht, dan zullen de Duitschers een verpletterende nederlaag moeten Lijden, die den vrede nader brengt. Het bevredigend resultaat van den.' eersten Engelschen aanval, met kracht en met effect uitgevoerd^ is in de zen gedachten-gang slechts een aanmoedi gend begin, dat tot dusverre ondanks ver schillende tegen-aanvallen nog niet door de Duitschers te niet is gedaan en dat dus ook van moreele waarde voor het vervolg is. In de kunstmatige woestijn, op het,^zwevende" front, dus ten zuiden van het vaste loopgra- venstelsel, waarin de Engelsche aanval plaats vindt, hebben de Duitschers ten n.-westen van St. Quetin 'n voordeeltje behaald, dat volgens hun lezing bestaat in 1000 gevangen geno men Engelschen em 25 buitgemaakte mitrail leurs, een' voordeeltje dat dus in geen ver houding staat tot den grooten buit door de Engelschen verkregen. Het laatste Fransche legerbericht meldt le vendige artillerie-bedrijvigheid in de streek van St. Quentin en groote artillerie-bedrij vigheid aan beide zijden in Champagne EEN VERHAALTJE UIT OUDIN TIJ© VAN JOH AN C. W. JWML Uiè het Noffiseh vertaald door M. A. I~ '7) Austen was nu alles behalve lusteloos en zwaarmoedig, en Adno had geen bleeke wangen meer. Zoo kwam de dag van het heilige Kerst feest. Met zand bestrooid was de vloer in het huisje. En overal rook het naar zeep en naar takken van de jeneverstruik. Austen zat aan tafel in zijn beste kleeren, die uit de groote rozenroode kist op zolder voor den dag waren gehaald. Schoenen met gespen droeg hij, witte slobkousen en een Êak van zwart fries met glimmende zilveren noopen. En Adno had het witte Zondag-doekje over haar blauwlakensche kap. Het feest- hoofdtooisel was glanzend wit en viel mooi over rug en schouders. En zij had een prach tig borstlapje met kralen rand en een zilve ren borstsieraad van blaadjes en bungelende loovertjes. Want het was Kerstfeest een Kerstfeest zooals er nooit was geweest. Op het ledikant lagen de kaarsen uitge spreid naast het kerstgebak met de suikerver siering en rozijnen en pruimen er op, dat Austen ten geschenke gekregen had van den koopman-winkelier. Volgens oud gebruik was het een stille dank voor al het geld, dat in den loop van het jaar op zijn toonbank was gelegd, en een aanmoediging om het zelfde te doen in het nieuwe, dat op handen was voorboden van naderende infantene-actie? Van Amerifcaansche actie verneemt men nog niet veel. Alleen wordt gemeld, dat presi dent Wilson den heer Goethals, de aanlegger van het Panama-kanaal, heeft gevraagd toe zicht ie willen' uitoefenen op het bouwen van 1000 houten schepen, bestemd voor den han del met het buitenland. De schepen worden niet alleen van hout gemaakt, omdat dit ma teriaal in Amerika in voorraad is, maar ook omdat houten schepen niet zoo snel door on derzeeërs tot zinken kunnen worden gebrach t als ijzeren. Argentinië heeft zich aangesloten bij de po litiek der Vereenigde Staten, maar den oorlog nog niet aan Duitschland verklaard. Het garnizoen van St. Petersburg heeft een motie aangenomen, waarin van het comité van afgevaardigden van arbeiders en solda ten, hetwelk, naar wij heden lazen uit 3000 leden moet bestaan, geëischt wordt al zijn gezag te gebruiken om de voorloopige regee ring te steunen en van de officieren en solda ten, om dm strijd voort te zetten. Wat de actie van het comité betreft, ver luidt, dat de Duitsche sociaal-democratische afgevaardigde Scheidemann, vergezeld van eenige partijgenooten, zich naar Stockholm heeft begeven, om voeling te houden met de Russische sociaal-democraten in verband met vredespogingen. De voorloopige regeering in Rusland schijnt geenszins ongeneigd, den weg naar dm vrede in te slaan. Volgens Parijsche bla den' heeft de Russische minister van buiten- landsche zaken aan journalisten medege deeld, dat Rusland Turkije niet-officieel ge polst heeft over de vrije doorvaart door de Tw-angt-pn en over Armenië. „WAAROM IK MIJ EROER?" In het „Offenburger Abendblatf schrijft een verbolgen huisvader: „Waarom ik mij erger?" lo. Omdat 22 kolenmijn-maatschappijen in het vorige jaar ondanks ruime afschrijvin- 19 pet. dividend uitkeerden en desondanks nu de prijzen der steenkolen gen, gemi'i rige ja iddeld met 40 tot 50 pf. per centenaar verhoogden 2o. omdat ik, olschoon de ledermaatschap- pijm in het vorige jaar 65 pet. dividend uit keerden, voor em paar schoenen voor mijn 10-jarig zoontje 25 mark moet betalen; 3o. omdat de provisiekamers van onze agrariërs m vermogende lieden met spek, ham en worst gevuld zijn, terwijl mijn gezin „Gezegend Kerstfeest I" zei Austen met zijn handen gevouwen op tafel. Tom at hi] flink van ae zoutevisch en Ad no gaf haar man niets toe. Ze smulden allebei en vonden de visch en de aardappelen bijzonder lekker. De koffie was gloeiend heet en sterk als peper. Klontjes suiker hadden ze er ook bij. Toen stak Austen zijn pijpje aan en ging naar buiten. lntusschen nam Adno de tafel af en waschte en schuurde de pannen. Fonkelend stonden de sterren aan den he mel; het vroor dat het kraakte. Maar sti was het, vredig stil. Over den harden grond van den WaT vischrug lag een glanzend witte sneeuwlaag. Maar het watervlak rondom was donker. Was nog niet ten volle nieuwe maan. En buiten in de winterduistemis was het rollen van de zee te liooren, maar gedempt en zacht. Austen deed een paar trekjes aan ziju pijp en de rook van sterke tabak vermengde zich met de lucht van zout water en bruin zee wier. Lang stond hij in stille gedachten. Zijn hart was tot berstens toe vol dank aan den grooten Vader, die zoo goed voor hem was geweest. O, wat vond hij zijn stukje grond mooi En dat hij dat in eigendom bezat! Was God de Vader, niet almachtig en ge nadig en goedertieren? O ja, o ja „We 'ebben de 'elft niet verdiend, kind Geen muschje valt ter aarde zonder zijn wil En wij, zwakke menschen, we be'oeven niet bezorgd te zijn voor den dag van morgen. De 'emelsche Vader zorgt voor alles, en wij zer dan een. Wij zondige schepselen zijn dwa. s. Wij begrijpen al die wijs'eid niet." „O neen, o neen, o neen Jac. Degeling, Kraanbuurt 6 hoofdzakelijk van aardappelen en koolrapen moet leven. 4o. omdat ik zie, dat de kinderen der rij ken! nog zij dm kousen dragen, terwijl mijne onderen al em onafzimbaren tijd zonder kousen moeten loopen 5o. omdat ik zie, dat anderen uit hét beste tarwemeel gebakken koek eten, terwijl ik met mijn gezin niet genoeg brood neb 60. omdat er wijde klingen zijn, die zich in het genot van aardappelen in het geheel niet behoeven te beperken en anderen dagc- ijks anderhalf pond per dag verbruiken, ter wijl ik en mijn gezin slechts pond; per dag en per hoofd krijgen; 7o. omdat er velen zijn, die dien oorlog misbruiken om geweldige rijkdommen te ver garen, terwijl ik, ondanks alle ontberingen en alten vlijlt steeds dichter tot den ondergang kom. KORTE BERICHTEN. Officieel wordt thans gemeld dat Ar gentinië zich solidair met de politiek der Ver eenigde Steden verklaart. Het land zal zijn neutraliteit bewaren totdiat zijn rechten en eigendommen worden aangerand. Cuba zal 12.000 man mobiliseeren en die ter beschikking der Vereenigde Staten stellen. De Matin verneemt, dat president Wil son van generaal Carranza zal verlangen, dat hij dm Duitschen gezant in Mexico naar zijn land terugstuurt, daar diens houding, die tegen Amerika vijandig is, een bedreiging is voor de goede verstandhouding tusschen Mexico en de Vereenigde Staten. De Russische regeering heeft bij oekase van 3 April de volkomen gelijkstelling van de joden in Rusland bekend gemaakt. Oeneraal Lyautey, de onlangs afgetre den Fransche minister van oorlog, keert weer als resident-generaal van de Fransche repu iek naar Marokko terug, op den post, dier hij, vóór hij de portefeuille van oorlog aan nam, reeds bekleedde. De stoomschepen Camelia" en „Anna Fostemes", welke voeren voor het Belgische ondersteuningsfonds, zijn gezonken, van bei de schepen wordt een boot met 12 man erin vermist, van de „Camelia" is em boot met 9 man en 2 lijken te Lindau aangekomen, van de „Anna Fostemes" een met 13 man te Har wich. Em Hannoversch blad deelt in het ver slag eerier toorbeelvoorstelling mede, dat den uitvoerenden in plaats van de gebruikelijke bloemen, eene bezending vruchten, worst en dergelijke aangeboden werd. NEDEKLAND. DE WEDUWEN VAN VISSCHERS EN DE OORLOGSWINSTBELASTING. Mm schrijft ons: Toen Austen weer binnen kwam, stond, op een leege flesch gestoken, een vetkaarsje te branden op de blauw geverfde klaptafel. Het kerstbrood lag er naast. Een volte flesch stond er ook met een glas. En de bij bel en het gezangboek vormden glanzige zwarte plekken op het blauwe vlak. „'t Is toch prachtig, dat de aardappelen 'ter zoo goed groeien op den mageren grond", zei Austen „Ja", bevestigde Adno, „er is wel me mand in 't 'eele karspel, die zulke mooie ére- peis 'eeft als wij." „Dat zou ik meenen", riep Austen. En toen trok hij de kurk uit de flesch en schonk het glas vol tot aan den rand. „Vroolijke Kerstmis ook!" zei hij en dronk het glas leeg, schraapte en smakte met de tong. Opnieuw werd ingeschonken, en nu werd het glas Adno aangeboden. Ze streek met haar hand over haar mond en trok haar bleek neusje op, zeggende: „Eveneens, man." En ledigde het glas. Ze nieste en kuchte, terwijl ze het weer op de tafel zette. „Dat was sterk", zei ze. „O", grinnikte Austen goed gehumeurd, „het is ook feest." Weer nieste en proestte zijn vrouw. „Ik geloof, dat ik te veel kreeg", zei ze kuchend t „Stil maar", schertste Austen. Hij lachte er om.... Nu werd de bijbel opgeslagen en Austen begon te lezen. Adno ging op de bank dicht bij hem"\zitten en wiegde genoegelijk heen en weer met haar handen gevouwen in haar schoot. Aus ten las een lang stuk met eentonige, zware stem. Toen hield hij een poos op, zuchtte diep en schonk zich nog eens in. Aan de wet op de Oorlogswinstbelasting 1916 zitten, zooals trouwens aan iederen maatregel met een sociale strekking, ook en- cele onbillijkheden vast, welke eerst bij de toe passing dezer wet precies kunnen worden be oordeeld. Em onbillijkheid is o.a. dat volgens de be staande wet de nagelaten betrekkingen van dioor den.' oorlog om het leven gekomen zeelie den, nu nog belasting moeten betalen over de ;aren 1914—'15. De bedoeling, der wet kan zulks natuurlijk niet zijn. Immers bevat de G. W. belasting ae zeer juiste bepaling dat em onderneming, welke in eenig jaar van dm oorlog, door oor logsomstandigheden verlies lij'dt, dit verlies in rekening kan brengen op in voorgaande ja ren gemaakte oorlogswinst en zulks dan resti tutie van betaalde oorlogswinstbelasting met zich brengt. Dit artikel kan evenwel niet op' de nagelaten betrekkingen van de visschers worden in toepassing gebracht, daar hij, die de oorlogswinst maakte, inmiddels overleed, tenzij het gezin van een visschennan zou kun nen worden op één lijn gesteld met een onder nemer. Het is echter voor betwisting niet vatbaar dat het omkomen van den kostwinner voor het jezin ook em financieele schadepost betee- cent. Wij meenen' dan ook dat het volkomen in dm geest van de oorlogswinstbelasting <s, als bij het heffen van oorlogswinstbelasting, afgezien nog van het onsympathieke van een ïeffing voor deze menschen, met dezen door den oorlogstoestand ontstanen schadepost re kening wordt gehouden. Toch hebben al deze menschen hun aanslag in de O. W. belasting thuis gekregen en ver schillende reeds em dwangbevel tot betalen. Over deze kwestie heeft tusschen minister Treub met den heer van Rooy, secr. van de Nederlandsche Zeemansvereeniging „Volhar ding" afd. IJmuiden, em onderhoud plaats gehad. De minister stond zeer sympathiek tegen over het verzoek om vrijstelling te geven aan deze menschen van hun aanslag in de O. W. belasting. Alhoewel de minister nog gem en kele toezegging kon dom, daar eerst de con- sekwenties van e.v.t. maatregelen moeten kun nen worden beoordeeld, meenen wij toch te mogen aannemen dat een billijke oplossing zal kunnen worden gevonden. De minister zegde toe de kwestie te zullen overwegen, terwijl de tenuitvoerlegging van de reeds uitgereikte dwangbevelen zou wor den opgeschort, tot een beslissing in deze is genomen, terwijl tot dien tijd gem meerdere dwangbevelen rullen worden uitgereikt. VERDEELING DER VISCHAANVOEREN. Gisteren is de Nederlandsch-Engelsch Duitsche overeenkomst inzake de verüeeling der vischaanvoeren te I.lmuiden'in werking getredm Nadat de visch, voor binnenlandsche dis tributie bestemd, was afgezonderd, kreeg de vrije handel gelegenheid te koopen, doch niet onuer de voor Engeland en Duitschland vastgestelde prijzen. Later namen ze het gezangboek en legden het op.de tafel tusschen zich in. Een somber, lang uitgehaald gezang vulde Austen's heele huis. Tiet kwam slepend droef uit zijn sterke keel. Lief en bescheiden klonk daartusschen Adno's stem: „Een kindeke is ons geboren Te Bethlehem, in David's stad,... nis, dat ter gelegenheid van dé GROOTE VOORJAARSMARKT, te houden op MAANDAG 16 APRIL 1917, het VEE, hetwelk niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, alleen aangevoerd mag worden langs den HELDERSCHEN WEG, over de HLILOOëRBRUG en over de FRIESCHE BRUG. Aanvoer van Vee over de GEESTER- BRUG, den NIEUWLANDERSINGEL, de EMMABRUG, de SCHERMERVLOTBRUG eu de RUSTIEKE VOETBRUGGEN IS VERBODEN. Het Vee, hetwelk over de BOOM- POORTSBRUG bij het Zeglis de stad in komt, mag slechts naar de markt vervoerd worden iangs de VOORMEER en de BIER KADE, over de Schermervlotbrug en langs den Kanaaldijk ilaar de Friesche Brug. Bij Je TEXELSCHE-, de HElLOOëR- en de FRIESCHEBRUG zal het aan te voeren Vee door deskundigen worden onderzocht (mond-inspectie). l iet per vaartuig aan te voeren Vee mag uitsluitend gelost worden aan de Kanaalka de op de door den Havenmeester aan te wij zen plaatsen. In hot algemeen mag geen Vee ter markt geplaatst worden zonder voorafgaand des- cundig onderzoek en in geen geval vóór des morgens VIJF UUR. Alkmaar, 11 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPiNG, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Toen het lange gezang ten einde toe was gezongen, zuchtten ze beiden zwaar en lang En nu.stond Austen van de bank op. Op zijn kousen liep liij de kamer door, spuwde om het hoekje van de kachel het ta- baksvocht uit, terwijl hij ter sluiks 'half bang omkeek, of zijn vrouw 't ook zag. Toen een blik naar de zoldering eu nog een naar de wanden van het vertrek. En daar vloog opeens een lange bruine streep. „Dat 's niet kwaad," riep hij. En weer werd gestaard naar wand en zol dering. „Wat is niet kwaad?" vroeg Adno. Ze zat in haar eigen gedachten verdiept. ,,'t 'out." „Neen, dèt is zeker niet kwaad," antwoord de ze met een vriendelijken glimlach. „Ik was wel bang, dat 't niet op tijd droog zou zijn geweest, 't weêr was zoo vochtig guur, eer we 't 'uis klaar 'adden." Austen streek met zijn hand langs het hout en stond hier en daar stil om het beter te bekijken. Vergenoegd lachte hij bij zich zelf. Er viel een stilte in 't vertrek. E>e vrede van het Kerstfeest heerschte in die kleine woning Lang stond Austen zonder te spreken net als of hij diep over iets nadacht. Toen zei hiji en tegelijk viel zijn pijpje uit z'n mond: „Mocht het zoo komen, dat ik vóór je 'een ga, Adno, dan moet je me in den 'oek bij het BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- De overige visch werd daarop gelijk ver deeld tusschen Engeland en Duitschland. TARWE- EN ROGGE-AFVAL De minister van landbouw heeft vastge steld de volgende maximumprijzen (per 100 K.G): tarwezemelen en roggezemelen 18; tarwegnnd en roggegrind 18; tarwegries en roggegries 22 50; reinigingsproducten uit rogge en tarwe, als: tarwepuntên, voer- tarwe, Irieurhaver, trieurmals, roggevoer- meel J 19; alles voor zoover niet gedistribu eerd door de Toewijzingscommissie voor Veevoeder, incl. baal franco laatste spoor wegstation of veer. HAVERMOUT VEEVOEDER. Naar aanleiding van een bericht dat door het distributie-bureau in Den Haag consent is verleend voor het verbruik van 10.000 Kg havermout als voeder voor paarden, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat' dit een partij betrof welke per stoomschip „Soest- dijk" uit Amerika is aangevoerd eu geduren de de reis, die door een' oponthoud van zes weken, in een buitenlandsche haven is ver- èrepelland laten begraven." Hij haalde diep adem. „En als 't gebeurt, dat jij sterft vóór mij, dan zal ik, zoowaar God de eer boven ons ii, 't zelfde met jou doen." Zijn stem klonk zoo vast. zijn belofte zoo geloofwaardig, rotsvast als het gesteente waarop ze woonden. Adno sloeg haar oogen naar hem op. Ze was niet op naar gemak. En zweeg eerst een heele poos. Toen zei ze bescheiden en voorzichtig: „Maar weet je niet, Austen, dat dat strijdt met des 'eeren wil? We mogen nooit rusten in ongewijden grond. Austen schudde zijn hoofd. „De grond, die je zelf toebeteort, Is den 'eer welgevalliger dan die door een van zijn zwak ke dienaren 'ier beneden wordt gewijd." Zijn stem klonk zoo krachtig en plechtig als van den dominee op stoel. Toen boog Adno haar hoofd ver over de ta fel, waarop bijbel en gezangboek lagen, «n zoo bleef ze een tijd lang zwijgend zitten. Maar Austen legde zijn door het water ruw geworden zware hand behoedzaam op haar schouder. „Nu moeten we gaan slapen," zei hij. „Ja," antwoordde Adno en begon zich te ontkleeden. Austen deed hetzelfde en blies het licht uit. Op zijn bloote voeten ging. hij naar het raam, veegde de beslagen ruiten af en keek naar buiten. „Slaap je?" vroeg hij aan zijn vrouw, die reeds in bed lag. „Neen," was haar antwoord. ,,'oe 'eb je 't?" vroeg hij, terwijl hij het raam uitkeek. „O," zei ze, ,,'t is 'ier zoo goed." „Ja," beaamde Austen, „«lit goed is 't ier, 'oor!" EINDE. COURANT. DUITSCHXAAD.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1