g' Telegrammen van heden. traagd, tot broei is overgegaan, weshalve zij voor menschelijke consumptie ongeschikt is verklaard. BJNNBNLAXD NEDERLANDSCH-INDR. In Palembang heerscht onder de bevolking onrust, omdat de vaccinatie-maatregelen de pokken-epidemie zouden uitbreiden. De officier van justitie heeft een onderzoek inzake den opstand ingesteld. Drie rebellen zijn reeds opgehangen. TWEEDE KAMER-VERKIEZINQ DEN HELDER. Voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Den Hel der, ter voorziening in de vacature ontstaan door het aannemen door mr. Th. H. de Meester van zijn benoeming tot lid van den Raad van State, is de canaidaatatelling be paald op Donderdag 3 Mei a.s., de stemming op Dinsdag 15 Mei d.a.v. en de evemtueele herstemming op Dinsdag 22 Mei d.a.v. MINISTERIE VAN ONDERWIJS. Op aanstichting van de Algemeene Veree- niging van Academisch gevormde leeraren is te Utrecht een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van verschillende instel lingen en vereenigingen van of ter bevorde ring van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, ter bespreking van de samenstelling van een adres aan de Koningin inzake het instel len van een Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Het voorgestelde concept-adres werd goed gekeurd. EXAMENS. De examens in Fransch, Hoogduitsch en Engelsch zullen worden gehouden in Au gustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli, in welke maand tevens het examen B middelbaar onderwijs voor Fransche taai en letterkunde, voor de Engelsche taal- en letterkunde zullen worden gehouden, terwijl het letterkundig gedeelte op den gewonen al. de maand December, bepaald blijft examens M. O. akte A in Fransch, Hoogduitsch en Engelsch zullen worden ge houden in Augustus, zoo noodig ook in Het laast van Juli. De examens voor L. O. en M. O. in de gymnastiek rullen worden gehouden in Au gustus, zoo noodig ook in Juli en in de eer ste dagen van September. De examens M. O. in den landbouw, den tuinbouw en den boschbouw en de examens in landr en tuinbouwkunde L. O. zullen wor den gehouden in de maand Augustus, en zoo >odig in September. Zn, die zich aan de naering van de exai deze examens, met uit zondering van de examens voor de gymnas tiek L. en M. O., wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 15 Mei, en voor de exa mens voor de gymnastiek L. en M. O. vóór 1 Mei aanmelden, voor zooveel de vreemde talen betreft, aan het Departement van Bin- nenlandsche Zaken; voor de examens ini de gymnastiek, aan den inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding in de 2de inspectie; voor de ersmena land- en tuinbouwkunde L. 0., aan den Inspecteur van het landbouwon derwijs, dr. K. H. M. van der Zande, te 't-Gravenhage. Gemengd nieuws SPIONNAGE-ZAAK TE AMSTERDAM. Omtrent de spionnage-zaak aan het tele graafkantoor te Amsterdam deelt men nog mede, dat ook gebleken is, dat afschriften werden genomen van telegrammen, scheeps- bewegingen betreffende. Men kwam in net bezit van den inhoud van telegrammen in geheimschrift, dooldat men zich des nachts den sleutel wist te verschaffen van de kamer, waarin de copieèn dezer telegrammen wer den opgeborgen. De betrokkenen werden voor hun werk klaarblijkelijk zeer ruim betaald, daar een der betrokkeuen een aanzienlijk bedrag bij een der banken h deposito had staan. Behalve de in hechtenis genomen telegra fisten moeten er nog anderen bij deze zaak betrokken zijn. „De Tijd'r meldt nog, dat een onderzoek aan het licht heelt gebrt t, dat bij de spion- nagezaak ook betrokken waren personen, die bij Holdert» berucht anti-smokkelbureau werkzaam waren DE MOORD TE OSS. Door O. H. Str., te Osa, door de rechtbank te 's-Hertogenboach veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf wegens moord en be-' rooving gepleegd op den veekoopman M. van ïleesch, te Oss,' is tegen het vonnis der genoemde rechtbank hooger beroep aange- EEN OUDE DIEFSTAL OPGE HELDERD, in November van het jaar 11)15 werd ten huize van een hovenier, wonende aan den Lagen Oord te Utrecht, ingebroken, tijdens afwezigheid van de bewoners. De daders na men een geldkistje weg, waarin geldswaar dige papieren waren geborgen, effecten mee- rendeels en eenige spaarbankboekjes De po litie heeft toen met speurhonden gewerkt in de omgeving van de woning, waarin de in braak was gepleegd; de honden gaven wel een spoor aan, een weiland in, maar raakten, dan in het onzekere. Als verdachten werden twee personen aangehouden, tegen wie ern stige vermoedens waren gerezen. Deze lie den bleven geruimen tijd in voorarrest, maar moesten eindelijk wegens gebrek aan vol doende bewijs worden losgelaten Na November 1915 wercl van deze zaak niets meer vernomen. Totdat nu dezer dagen de recherche nieuwe aanwijzingen kreeg en de rechercheur v. d. Hoogea in die gege vens aanleiding vond, een nieuw onderzoek te beginnen. Er werd gezocht in een sloot, gelegen in een stuk weiland, wahrvoor vroe- er de politiehonden steeds bleven staan en „un spoor verloren, land in de nabijheid van de woning van den bestolen hovenier Na geruimen tijd te hebben gedregd, haalde de politie eindelijk de vermiste geldkist naar bo ven. De inhoud, effecten en spaarbankboek jes, was door het water in deze 1 Y> jaar tijds tot pap geworden, een breiachtige massa, waarvan men de samenstelling nochtans, na alles te hebben gedroogd, hoopt te kunnen vaststellen, met behulp van een deskundige De geldkist was dus nu gevonden. Thans moest de recherche de daders nog hebbem De ingestelde nasporingen leidden tot de conclusie, dat men dezelfde personen moest hebben, die in November 1915 werden aan gehouden, maar weer op vrije voeten moes ten worden gelaten. Een dezer lieden zat nu in hechtenis wegens mishandeling van een politie-beambte, nummer twee moest giste ren voor eenig délict terecht staan voor het kantongerecht te Wijk bij Duurstede en werd, op telegrafisch verzoek, daar in arrest geno men. De recherche meent nu vollediger materi aal tegen deze beide Verdachten te hebben bijeengebracht. De zaak zal thans naar de justitie kunnen worden verwezen. Wat men eind 1915 meende onopgelost te moeten la ten^ zal dan nu toch nog kunnen worden op gehelderd. AUTODIENST OPGEHEVEN. In de gisterenavond gehouden algemeene vergadering van de NV. Auto-Omnibus- dienst „West-Friesland" te Andijk is met 62 tegen 1 stem besloten de maatschappij te li quideeren, zoodat het autoverkeer Andijk Èukhuizen—Hoogkarspel vervallen is. De 2 groöte auto's zullen bij inschrijving worden verkocht. SCHADEVERGOEDING. In April 1911 had de heer C. F. Feitman op den Osdorperweg met riin auto den werkman H. Lakeman aangereden, die op 19 April 1911 aan de gevolgen overleed Zijn vrouw stelde een civiele actie om schade vergoeding, op te maken bij staat door de rechtbank te Haarlem:*" Nadat van het eerste vonnis van die rechtbank appèl was aange- teekend bij het hof te Amsterdam en dit hof den eisch ter nadere behandeling had terug gewezen naar de rechtbank te Haarlem, wees deze thans vonnis en veroordeelde den heer Feitman tot betaling aan de vrouw van 234 weken h 7 per week, voor de eerste doch ter 131 weken h 2.50, voor de tweede doch ter 945 en voor den nieuwen korf 100. Bovendien bepaalde de rechtbank dat 5 pet interest zal worden gerekend sedert 22 Dcc. 1915 en dat de proces-kosten door iedere partij afzonderlijk zullen worden betaald. OP EEN VELDWACHTER OESCHOTEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben de rijksveldwachter D. van Weel en de gemeente-veldwachter W. de Knegt te Ca- pelle a. d. IJsel twee onbekend gebleven per sonen aangehouden, die op verdachte wijze rondliepen. Nadat de veldwachters enkele vragen gesteld hadden, losten de aangehou denen revolverschoten op de politie. Terwijl de in het gelaat getroffen De Knegt door Van Weel werd geholpen, ontkwamen de aangehoudenen op de fietsen der veldwach ters. De rijwielen werden later in het kanaal van den Prins Alexanderpolder teruggevon den. De toestand van De Knegt is niet ern stig. RIJWIELDIEVEOOE. Te Zeist heeft de politie een goede -vaagst gedaan door de aanhouding van een 21-jarig meisje. Ze nam er een goed leventje van, lo geerde in pensions èn nuurde bij eenige rij wielhandelaars rijwielen, die zij daarna >n een andere plaats ging verkoopen. Bij zulk een verkoop te Zeist werd ze gearresteerd Zij is ter beschikking van de Utrechtsdie jus titie gesteld. VEGETARISCH VOEDSEL EN MAXIMUMPRIJZEN. Het Hoofdbestuur van den Nedi Vegeta- riërsbond heeft den minister van landbouw verzocht zijn aandacht ook te willen schen ken aan de behoeften der vegetariërs. Meer in het bijzonder verzoeken zij den minister te willen bevorderen: a dat naast liet tegenwoordige „Regee- ringsvet", hetgeen, naar zij mcenen, een mengsel van dierlijk en plantaardig vet is, van overheidswege ook plantenvet worde ge distribueerd of zoo hiertegen onverhoopt be zwaren mochten bestaan, dat voor plantenvet en plantenboter maximumprijzen worden vastgesteld b dat evenzeer voor diverse soorten noten en gedroogde vruchten maximumprijzen woiuen vastgesteld; c. dat de uitvoer van onze inlandache erw ten en boonen, groenten en vruchten zooveel mogelijk worde of blijve beperkt; a. dat bij de gemeentelijke distributierege lingen het mogelijk gemaakt wordt, desge- wc-uscht in plaats van vleesch, visch en dier lijk vet, erwten en boonen' o! meelspijzen en plantaardig vet te ontvangen. VEOETARISCH VOEDSEL IN DE OEVANGENIS. Het hooldbestuur van den Nederland- schen Vegetariürsbond heeft den minister van justitie verzocht bij de voeding van ge vangenen evenzeer rekening te houden met de bezwaren die vegetariërs hebben tegen dierlijk voedsel als dit geschiedt met de zwaren van katholieken eq, Israëlieten tegen sommige voedingsmiddelen. Zij verzoeken plantaardig vet te gebruiken in plaats van dierlijk vet en voegen er bij, dat m het Huis van Bewaring te Amsterdam de vegetariërs in de gelegenheid worden gesteld van het warme middagmaal gebruik te maken, door dat de spijzen voor hen uit den ketel worden genomen, alvorens het vet er wordt bijge daan. Het tekort aan vetrantsoen zou door het afzonderlijk uitreiken van een stukje plantenvet bij het eten kunnen worden ge compenseerd PERSONEEL STAATSSPOOR. Aan het verzoek der ambtenaarsbonden bij de Staatsspoor, om de bepaling, dat na 17 dienstjaren' eenc extra promotie van 60 wordt gemaakt, zoodanig te wijzigen, dat ook zij, die nog geen 17 dienstjaren hebben, die extra-promotie zullen krijgen, Is thans door de directie tegemoet geki vóór die drag zich toegekend zien, terwijl zij, die na 1 Januari 1914 zijn aangesteld naar verhou ding een deel zullen krijgen, wat aangevuld wordt tot 60, zoodra cirie jaren, sedert de aanstelling zullen zijn verloopen. Een en ander is van terugwerkende kracht en wordt gerekend 1 Januari j.l. te zijn in gegaan. briek „Koloniaal nieuws in drie regels" met een foto van het comité „Indië weerbaar", EEN NIEUW TIJDSCHRIFT. De maand April heeft de Nederlandsche periodieke pers wederom met een nieuwe uitgave verrijkt. „Indië", een geïllustreerd weekblad voor Nederland en Koloniën, maakt deze week zijn opwachting en het doet dit op een prettige manier. Kort en duidelijk for muleert de redactie aan het slot van een in leidingsartikel, dat zij zich „richt tot ieder Nederlander, maar in het bijzonder wat wil zijn: voor' ouders, die een loopbaan kiezen voor 'hunne zoons of dochters en daarbij, het koloniaal arbeidsveld buiten beschouwing lieten uit onbekendheid; voor de jongelie den zelve, die meer wenschen te weten van het land, dat om hunne arbeidskracht roept; voor allen, die vrienden en verwanten heb ben in Tropisch Nederland, en zich willen indenken in leven en streven van de hunnen daarginds; voor Indië, dat geregeerd wordt uit naam van een volk, dat het véél te weinig kent; voor Nederland» dat onvoldoende zich bewust is van het overwegend belang van zijn tropisch rijk voor zijn economisch en nationaal bestaan." Een kijkje in het eerste nummer van het nieuwe tijdschrift doet zien, dat de redactie Zich op aangename en onderhoudende wijze van deze taak weet te kwijten. Behalve een „aan onze lezers", vinden we in dit num mer: een portret van minister Pleijte, een ru- iloniaal nieuws in drie reg< We een artikeltje over Dr. E. Moresco, secretaris generaal van het departement van koloniën met foto). Een praatje over het Minanka- bausche Huis en zijn bewoners (met foto, kaartje en teekening), „Schetsen over Surina me" (met foto), een portret van den gouver- neur-genesr. van Nederlandsch- Indië, en zijn edhtgenootej een feuilleton van mevr. M. C. Kooij-Van Zeggelen, getiteld „Oud-Atchin", het beg ui van. een artikel „welke loopbaan staat voor Jong-Holiand in. Deli open?", een vragenbus en ten laatste een rubriek me dedeel ingen van het Ministerie van Kolo niën, welke voor leeken zeer belangwekkend en onderhoudend belooft te worden. Bij het nummer is nog als bijlage gevoegd een fraaie reproductie van een foto van Hi M. de Koningin. De redactie van en de medewerking aan 'i weekblad berusten in handen van personen, wier namen in onze koloniale kringen een uitstekenden klank hebben. Het adres der di rectie en administratie van het weekblad, dat wordt uitgegeven door de Naaml. Vennoot schap „Indië", is: Bosch- en Vaartstraat 10, Haarlem. De abonnementsprijs ƒ8 per jaargang kan zeker niet hoog genoemd worden. KOLENNOOD EN HOUTDIEFSTAL. De kolennood is te Enschede, maar vooral in de gemeente Lonneker, zoo groot, dat er gezinnen zijn, die gedurende drie weken geen warm middagmaal konden bereiden. De eigenaren van bosschen in laatstgenoem de gemeente zijn van hun eigendom niet meer zeker, want geheele scharen komen ex met bijlen gewapend op af en vellen wat maar te halen is. Een geheel dennenbosch van den heer Robers, nabij QLanerbrug, is omgekapt en weggehaald. BESTRIJDINO DER TUCHTELOOS- HEID. Het bestuur der Tuchtumie heeft den minis ter van binnenlandsche zaken verzocht maat regelen te treffen om door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin de ge meentebesturen en de hoofden van politie in dier voege te beïnvloeden, dat streng, oplet tend en zonder onderscheid de hand gehou den worde aan alle bestaande wetten, veror deningen en voorschriften, die alsdan naar het oordeel der Tuchtunie stellig bevorder lijk zullen blijken om aan de tuchteloosheid mede paal en perk te stellen. In een ander adres wordt gezegd, dat het bestuur het op hoogen prijs zou stellen, zoo 'fc lands regeering steun zou willen verke nen door het instellen eener staatscommissie, die over de middelen zou kunnen beschikken om zich volledig te doen voorlichten en haar onderzoek zoo vruchtdragend mogelijk te maken. HIJ WILDE ER AAN VERDIENEN. In den raad van Ilpendam is, evenals op zoo vele andere plaatsen, de voedselvoorzie ning ter sprake gebracht. Daarbij bleek van verschil in opvatting van de zijde der raads leden ten opzichte van medewerking. Zoo zeide de heer Kalf o. a.: „Als ik b.v. 30 morgen grasland bezat en de gemeente had een stuk noodig, dan zou ik een stuk af staan, gerekend tegen de opbrengst van het overige grasland. Zou er niemand in de ge meente rijn die op behoorlijke voorwaarden een stuk land zou willen afstaan?" Daarte- enover zeide de wethouder Lakeman: „Uc eb zelf grond die overal best voor ge schikt is, maar al was ik ook 16 maal wet houder, de gemeente kreeg het van mij niet voor een koopje, alleen verschrikkelijk duur zou Ik den grond afstaan." PERSDELICT. Voor de rechtbank te Maastricht had zich gisteren te verantwoorden L. Ackena, raads lid te Kerkrade, uitgever van het weekblad „De Kerkradenaar", ter zake het in zijn blad van 7 October opnemen van een stuk met het opschrift: „Varkensheintje", waarin beleedi- gende uitdrukkingen voorkomen aan het adres van Prins Hendrik en de Koningin. Beklaagde, die zichzelf verdedigde, drukte zijn verwondering uit. dat hij werd vervolgd en de bladen, waaruit hij het had overgeno men („De Courant'', en die had het weder overgenomen uit „De Tribune"), niet waren vervolgd. Hij ontkende, de bedoeling te heb ben gehad om te belcedigen, hoewel hij het bewuste artikel van een onderschrift had voorzien, naar hij zei, ter verduidelijking voor zijn lezers, opdat die geen verkeerde ge volgtrekkingen zouden maken De eisch van het O. M. was zes maanden gevangenisstraf. UIT BERGEN. Zoete aardappelen. Men schrijft ons: Nu er weder hier is aangekomen voor de gemeentelijke levensmiddelendistributie een wagon zoetsmakende aardappelen, herinne ren' we aan een eenvoudig beproefd middel, om ze dien zoeten smaak .te ontnemen. Vter en twiaïïg uren; van te voren srfulie men ze, legge ze in water, met wat zout en een weinig azijn (op een1 liter water een 'klein likeur glaasje vol azijn, en zout, ongeveer een derde van hetgeen men bij het koken gebruikt). Is men aan het koken toe, dlan giete men de aardappelen- af, en zette men ze met kokend water ie vuur. Men kan er verzekerd van zijn, dat de thans hier ontvangen aardappel aan goed te gebruiken is. UIT KjQEDIJK. In het verslag van de vergadering der ituinbouwvereeniging de West, voorkomende in ons nummer van 10 April j.l, staat: het bestuur meende adhesie te moeten betuigen, enz. Dit moet zijn: het bestuur meende geen adhesie te moeten betuigen, omdat daardoor een groots drang, op het gemeentebestuur werd uitgeoefend. (Het bestuur van de West meent die verantwoordelijkheid niet op zich te moeten nemen). Vandaar, zooals verder uit het verslag ook blijkt, dat het voorstel van den heer C. Beets ook niet gesteund werd. UIT HOORN. Het is het bestuur der Harddraverij-Veree- nnging „Hoorn en Omstreken" bekend, dat eigenaars van paarden er bezwaar tegen ma ken, dat ze inleggeid moeten betalen voor die dieren, welke aan een draverij deelnemen De eigenaars maken veel onkosten en achten net onbillijk, dat deze verhoogd worden door üie inschrijfgelden. Ze trachtten dan ook te komen tot een andere regeling, waar dij voorgeschreven wordt: a. zoo noodig een hoog inleggeid voor hen, die wel inschrijven, maar aiet aan den start somen; b. teruggave van' dat inleggeid voor die dieren» welke aan een draverij deel nemen. Het bestuur van bovengenoemde vereeni- ging besloot dit jaar een proef te nemen, door aan dien wensch tegemoet te komen, doch het vertrouwt, dat de eigenaars bij hun eerstkomende besprekingen over deze kwestie ook zullen besluiten de aangifte steeds vergezeld te doen gaan- van het ver schuldigde inschrijfgeld. Gisteren is de gemeentelijke keuken door wethouder Huizenga officieel geopend Heden (Donderdag) heelt de eerste verstrek king van eten plaats. De 400 porties zijn gis teren reeds besteld geworden. Voorloopig is de keuken alleen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag geopend. KORT BERICHTEN. Tengevolge van den petroleumnood zijn in vele plaatsen benoorden het IJ de avonddiensten in de kerken afgelast. Ter komkommerveiling te Eist (Bet.) werden Dinsdag aangevoerd circa 9450 stulcs. Prijzen: komkommers 1ste kwaliteit 2125, 2de kwaliteit 1416, 3de kwaliteit 9%13, stek 23—26. De Neder landsche gezant bij den Pau selijken Stoel, jhr. mr. G. van Nispen tot Se- vénaer, heeft een bezoek afgelegd bij den mi nister van buitenlandsche zaken. Op de Veluwe zijn alle boven den grond staande tuinvruchten bevroren. In de afgeloopen week zijn de namen van 173 Duitsche deserteurs, die naar Neder land zijn uitgeweken, geregistreerd. Er ko men nog dagelijks milHtairea over de grens In naar Duitsckland te verzenden schil derijen is aan het Maasstation te Rotterdam een partij zeep gevonden Door een troep jongens is een café aan den rijksweg te Steenwijk op ergerlijke wijze met steenen gebombardeerd. Ruiten en vele dakpannen werden verbrijzeld1. Vijf jongens zijn gearresteerd. Vermoedelijk door een Duitachen deser teur is in een café te Garderen, bij Bamo- veld, ingebroken en 500 gestolen. Te Helmond hebben twee Duitsche de serteurs, die aldaar hun kosthuis hadden, ongeveer 400 aan bankpapier en zilver ontvreemd. Bij een brand te Helmond is een koe omgekomen, tien andere werden gered door de vrouw des huize». Overigens is vrijwel alles verbrand. Door brand is een partij grondstoffen van de dekenfabriek der firma de Wit Co. te Helmond vernietigd. Er ls geen kans op aanvulling van den voorraad. Te rranekcr ia een 15-jarige nekkramp- patiënt overleden, te Vollenhove stierf een 9-jarige jongen aan die ziekte. Aan den Laardenveg ls door de Oool- sche stoomtram een 4-jarig kind overreden en ernstig gewond. Dinsdagmiddag kreeg een juffrouw te Delft, terwijl zij in de keuken bezig was, een geweerkogel op het hoofd, zonder dat rij letsel kreeg, waar het projectiel vandaan kwam. is nog niet opgehelderd. Het stoomschip „Pheda", van de fir ma Van Nievelf, Goudriaan Co., te Rot terdam, ls aldaar uit Baltimore aangekomen met 23.765 zakken lijnkoeken. Te Dlffelen, gem. Ambt-Hardenberg, ls door cierenzoekers aan den oever van de Vecht het lijk gevonden van den sedert 21 Februari vermisten 83-jarigen H. J. Zweers Te Amersfoort hebben de slagers ge weigerd medewerking te verleenen aan de beschikbaarstelling van nuchter kalfsvleesch. Gisteren hebben velen der stakende melkbezorgers te Amsterdam het werk her vat. De Kamer van Arbeid zoekt een oplos sing voor het geschil. Een drietal dronken Belgische geïnter neerden, die te Ermelo lawaai maakten, wer den door den veldwachter tot stilte gemaand. Eén viel hem daarom aan, waarop de veld wachter hem In het been schoot. Zeven politieagenten en een hoofdagent uit Eindhoven zullen' Woensdag voor de rechtbank te Roermond moeten terecht staan, beschuldigd' van riiishandeling van een- man, ten wiens huize zij een inval deden op ver moeden van dranlrverkopp. De koningin en de prins zullen morgen een bezoek aan Rotterdam brengen. Gisteren woonde de koningin een mili taire oefening op de Laarderheide bij. Drie broeders, allen militairen, zijn na bij Steenbergen (N.-B.) door een viertal man nen onverhoeds van hunne fietsen getrokken en mishandeld. Eén hunner is reeds gestor ven. De daders zijn gearresteerd. Men denkt aan wraaklust. In Noordbrabant klagen de boeren over vernieling van het roggegewas door hazen. Door de ver au dórde samenstelling ven wittebrood hebben tal van personen reeds maagpijnen ondervonden. Te IJmuideu worden in de laatste da gen verschillende honden, van een duur ras, doodgevonden. Men gelooft met een vergif tiging te doen te hebben. Een koopman uit Beest is te Rotterdam opgelicht voor 4000 mollevellen. TERUGKEER VAN WEGGEVOERDE BELGEN. DEN HAAQ, 12 April. Beantwoorden de het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer nopens de begrooting voor Buiten landsche Zaken, deelt Minister Loudon met betrekking tot den terugkeer van weg gevoerde Belgische arbeiders mede, dat blijkens Juist van onzen gezant te Berlijn ontvangen bericht, de terugzending niet langer bepaald is tot hen die aanvankelijk uit het gebied van Antwerpen naar Neder land gevlucht waren, maar dat de Duit sche regeering den gezant naar aanleiding van de door hem gedane stappen' thans of ficieel heeft medegedeeld, dat rij maatrege len genomen heeft om alle indertijd uit Nederland naar het gebied van het Gene- raal-Gouvemement in België teruggekeer de uitgewekenen, welke later als werkloo- zen naar Duitschland waren weggevoerd, te repatrieeren. STADSNIEUWS. BENOEMD. Bij koninklijk besluit is tot heemraad van het waterschap de Schenner benoemd de heer J. Blom Jz., alhier. GESLAAGD. Den llen April slaagde voor het leeraars examen in Fransche Handelscorrespondentie mej C. G. A. Andriessen alhier. NEKKRAMP. Een dezer dagen in een der barakken aan den Westerweg voorgekomen verdacht geval is inderdaad, naar het onderzoek te Utrecht heeft uitgemaakt, nekkramp gebleken. De pa tiënt, die in de barak van het militair hospi taal geïsoleerd is, maakt het vrij goed, de mi litairen van de barak aan. den Westerweg, waartoe de patiënt behoorde, rijii geconsig neerd. LIEDERTAFEL „DE VEREENIG DE ZANGERS." Mede tengevolge der mobilisatie was bo venstaande Liedertafel buiten actie geraakt. Velen waren veip licht tijdelijk voor hun lid maatschap te bedanken, waardoor ten slotte werd besloten voorloopig geen repetities te houden. Thans heeft'men1 echter, met het oog op de deelname aan het zangconcours te Rotterdam een oproep gedaan aan zangers, die lust ge voelen voor de beoefening van uitsluitend „mannenkoor." Hoewel een grooter aantal toetredende le den verwacht werd, mag het bestuur toch te vreden zijn en de gewaagde poging als ge slaagd beschouwen. De dirigent, de heer W. Hespe, kon vóór Juni geen' gelegenheid vinden om de Veree- nigde Zangers te dirigeeren en daar men het, met het oog op het in Augustus te Rotter dam te houden1 concours, beter achtte de repe tities zoo spoedig mogelijk te doen aanvan gen, heeft men de directie in handen gesteld van den heer Joh. Brand», muziek-loeraar te den Helder. De heer Brands, leerling van den heer Fred. Roeske, is geen onbekende in de zan- erswereld en wie kennis wil maken èn met Liedertafel èn met haar nieuwen dirigent, wordt ui'tgenoodlgd zich als lid te laten in schrijven. De repetities worden gehouden in het te kaal van den heer W. Moolj, Choorstraat, air hier, des Vrijdagsavonds van 810 uur. BURGERLIJKE 3TAND. OETROUWD: 12 April. Albert Verfallle en Antje Winkel. Johannes Wilhelmus Brugman en Geertje Visser. Jacob Slik ker en Trijntje Gootjes. OVERLEDEN: 12 April. Aafje Admiraal, gehuwd met Cor nelia Stet, 40 jaar, wonende te Wannenhuizen. OUDKARSPEL. Maart. Oetrouwd: Jan Zeeman en Anna Ca- tharina Kooij. O e b o r e n Aafje, d. van K. v. d. Plas en G. Blaauwboer. IJpc Hendrik, z. van C. M. Boelhouweni en Hendrikje Verdriet. Overleden: Teetje Borst, echtgen. van C. Borst, 75 J. OUDE NIEDORP. Maart. GeborenWilhelmina Cornelia, d. van G. Groen en C. M. de Wit. Nicolaas, z. van J. Droog en M. van Duin. Anna Elizabeth, d. van D. v. d. Fluit en E. Beera- sterboer. Emma Maria, d. van F. Jong en C. M. Koedooder. Albertus, z. van S. Stam en G. Jaspers. Cornelia Theodorus Jozef, z. van G. Bruin en D. Jansen. Overleden Jacob Waterdrinker, echtgen. van Aagje Rood, 41 jaar. Wil helmina Cornelia, d. van G. Groen en C. M de Wit, 2 dagen. Jan, z. van Jan Peere boom en Cornelia Bakker, 8 maanden. Juiri- na, d. van P. D. M. Scholten en Petronella Balvert, 37 jaar. HEER-HU'GOWAAR'D (April). Geboren: Mria, d.v. Simon van Scha- 'en en Thereaia Luken. Sijtje Nelly, d.v. ieter Molenaar en Aafje Kooij. Elisa beth, d.v. Arie Groen en Elisabeth Koopmau. Maria, d.vi Simon Groot en Maartje Zon neveld. Afra Lucia, d.v. Jlohannes Baar» en Ca tharina Schotten. Adrianus Jacobus, z.v. Adrianus Jozef van der Ploeg en Marij- tje Danenberg. Ondertrouwd: Theodorus Koomen te Harenkarspe! en) Anna Tamis. Overleden: Maantje Bras, wonende te Nieuwe-Niedonp, oud 74 jaar, weduwe van Garrit Baak. Halaojs Eliea Niemana, 67 ni

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2