Telegrammen van heden. in de week van 25 tot 31 Maart. Het gevolg ia geweest, dat verschillende winkeliers in de hoofdstad geen eieren konden krijgen. Nog altijd schijnt het vermoeden te be-' staan, dat eieren op de een of andere wijze aan de binnen landsche consumptie worden onttrokken. Het voornemen is nu op tal van plaatsen „stempelhuizen" op te richten waar alle binnen landsche eieren gemerkt zullen worden. VÖEDINGSGEW ASSEN. De minister van oorlog heeft de gemeente Roermond toestemming verleend' om kosteloos voor de teelt van voedingsgewassen te gebrtri- ken het terrein bestemd voor een nieuwe ka- zeme. De raad der gemeente Steenwijk besloot om 5 H.A. grond in eigen exploitatie te nemen en «an on- en minvermogende ingezetenen1 grond, voor ieder hoogstens 8 A., gratis in gebruik af te staan tot het bepoten met aardappelen en andere eerste levensbehoeften. BÖJNBNLAND KAMERVERKIEZING DISTRICT HELDER. In verband met het stijgende stemmen tal der S. D. A. P., heeft de districtsfederatie be sloten, bij de vacature in de Tweede Kamer, ontstaan door de benoeming van den heer De Meester, tot lid van den Raad van State, den zetel niet over te laten aan de liberalen, maar den verkiezingsstrijd te aanvaarden. Tot can- didaat is gekozen de heer Thomassen. Oanasd TEGEN DEN ZOMERTIJD. De afdeeling Buitenpost der FrieschJ Maatschappij vau Landbouw -heeft besloten den ouden tijd te houden en zich gewend tot de kerkbesturen en besturen der bijzondere scholen om het aanvangsuur der godsdienst oefeningen en schooltijden een uur later te stellen. De tuinbouwers- en middenstandersver (xriigiug te Grootebroek, die te zameu het Seheele leven aldaar beheerschen, besloten e dagver dee ling op den ouden voet te blij ven regelen. Ook de katholieke school zal de schooltijden naar den ouden tijd vaststellen KLACHT TEOEN HET STEUNCOMITé. Bij de justitie te Maastricht is een klacht ingediend in verband met onregelmatigheden bq het plaatselijk steuncomité. Een veertig tal bedeelden, die te weinig ontvangen zou den hebben, zijn reeds door de justitie ge hoord. GROENTEN. Naar „Het Volk" meldt, is de voorraad kool der Groeutencentrale zoo goed als uit geput, zoodat d£ distributie binnenkort zal .moeten worden gestaakt. Voor de raapstelen wordt een regeling voorbereide die in werking zal treden, zoo- dra dit product in wat grooter hoeveelheden loskomt. De Groentencentrale beschikt echter nog over tienduizenden bussen geconserveerde spinazie, die tegen billijken prijs aan de ge meentebesturen worden afgegeven. Maar er wordt veel te weinig van besteld. DUITSCHE KINDEREN IN ONS LAND Het bestuur der afdeeling Haarlem van de Algemeene staatsparty heeft een adres aan den minister van binineul.iiidache zaken g- richt, waarin het verzoekt' lo. het verbTij' van de zich momenteel hier te lande bevin dende Duilsche kinderen te doen bekorten en 2o. allen verderen aanvoer van Duitsche kinderen te willen verbieden Hoewel de Algemeene Staatspartij met hei lot der Duitsche kinderen ten zeerste begaan ts, vermeent ze echter, dat nu een groot aan tal kinderen van de eigen landgenooten ten gevolge van voedselnood aan ondervoeding lijdt, het niet toelaatbaar is, dat van den da gelijks verminderenden levensmiddelen voor raad nog aan bedoelde Duitsche kinderen wordt medegedeeld, eu dit wel te minder, waar juist door de Duitsche strijdkrachten ter zee op moedwillige wijze onze schepen met regeeringsgraan geladen tot zinken wor den gebracht. SALUEEREN. De krijgsraad' te Arnhem heeft een land- sformpLichtigen sergeant, die te Winschoten een soldaat, die volgens hem niei gegroet had (de soldaat had inderdaad wèi gegroet) een slag tegen den mond toebracht, waar door de man bloedend werd gewond en een tand los werd geslagen, veroordeeld tot een maand gevangen'jstraf met degradatie. De eisch was twee maanden COÖPERATIEVE BOND VAN COÖPE RATIEVE L ANDBOUWVE RE EN 10 IN- GEN IN NOORD-HOLLAND. Te Hoorn is onder leiding van den heer R Visser Lz. te Berkhout een' vergadering ge houden van vertegenwoordigers van bij den Coop. Bond aangesloten malerijen De aandacht werd gevestigd op liet feit, dat er nog danig gescharreld wordt met het veevoeder. Zoo is het een feit, dat er buiten het Veevoederbureau om nog belangrijke par tijen zoogenaamde vrije mals ten verkoop worden aangeboden, verkregen door bedrieg Lijke praktijken van sommige handelaars. Be sloten werd een en ander er kennis van be langhebbenden te brengen. (jok werden talrijke klachten vernomen be treffende verschillende regelingen in verband met de voedervoorziening. Eemge voorbeelden werden genoemd. Algemeen werden de afvalproducten nog te hoog in prijs genoemd. Een verbetering is het ongetwijfeld, dat nu monsters zijn getrol ken en- verschillende redactiën zijn toegestaan Wenscheüjk werd het geacht, om een con missie te benoemen, welke zich zal belasten met het ontwerpen van instructies ten behoeve van het personeel voor de aankoopvereenigin gen- In samenwerking met de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw' in Hul land"» Noorderkwartier zal het initiatie: worden genomen tot oprichting van cursussen voor zaakvoerders voor de inkoopveeenigin- gen. UIT HEILOO. Naar aanleiding van een door de heeren It. Veldkamp, A. Kok en J. Bolkesïein ver spreide circulaire waren' Zaterdagavond in het café Kerssens aan den1 Kennemerstraat- weg 28 heeren bijeen om te bespreken de op richting van een vereeniging, die, behalve in zake voorziening van brandstoffen en levens* middelen, in tal van gevallen nuttig zou kun nen werken. De bijeenkomst werd gepresideerd door den heer Veldkamp, die de aanwezigen het wel kom toeriep en' mededeelde dat de onmiddel lijke aanleiding tot het doen van Bovenbe doelden oproep was geweest de moeilijkheid, die de brandstoffen- en levensmiddelenvoor ziening in dit deel der gemeente Heilöo (buurt Vierslaten) scheen op te leveren. Eeni- gen tijd reeds hadden' de heeren met genoemd tdee rondgeloopen, maar zij waren niet tot uitvoering overgegaan om anderen, die daar voor waren aangewezen, het werk niet uit de handen te nemen. Steeds was gehoopt dat van die zijde meer zou worden' gedaan, maar nu dat uitbleef, was deze vergadering uitge schreven. De commissie nu stelde zich voor, 'dat een vereeniging van Heilooërs tusschen Nijenburg en de grens van Alkmaar veel nut zou kunnen1 stichten. De eigenaardige ligging van dit deel der gemeente had nimmer den bewoners last ver oorzaakt, totdat de mobilisatie kwam en de Alkmaarsche. leveranciers, deels gedwongen, den verkoop aan deze Heilooërs gedeeltelijk staakten. Die toestand was ontaard in een' noodtoestand en hoewel in het dorp Heiloo- zelve het met de voorziening van brandstoffen en levensmiddelen' ook niet alles rozengeur en maneschijn was, gold' toch ook hier: wie het dichtst bij het vuur zit), warmt zich het best. Het vuur was in dit geval het gemeentehuis. Nu moesten de bewoners in de buurt Viersta- j ben- zelve zien zoo'n kaghel to krijgen. En dat was het doel van het c<Ml té. - In zijne besprekingen' had het eenige pun ten naar voren gebracht, voor de verwezenlij king waarvan de op te richten vereeniging zich zou kunnen inspannen: 1. In het alge meen de behartiging van alles wat tot nut der leden kon strekken; 2. brandstof- en voed selvoorziening op eoflp. grondslag; 3. het beramen van maatregelen om in geval van nood te komen tot oprichting van een centrale keuken; 4. zoo mogelijk het verkrijgen in huur of erfpacht van een stuk grond ter verbouwing van wat voor de voeding of de centrale keuken' noodig is5. behandeling van alle zaken buiten politiek of religie om; 6. het verleenieni van steun bij sterfte, brand, ongeval enz.; 7. het pogen om bi] gemeentelijke, provinciale, landelijke en ande re feesten tets goed naar voren te brengen 8v bevordering van aansluiting bij plaatselijke vereenigingen9. bet trachten om de on middellijke nabijheid dezer buurt niet meer de staanplaats te doen zijn van woonwagens en dergelijke, met de daaraan onafscheidem lijk verbonden bedelarij. De heer Veldkamp liet de opsomming dezer punten vergezeld gaan van een korte uiteen zetting, waarbij hij er den nadruk op legde, dat het doel niet is oppositie te voeren tegen het gemeentebestuur, maar dat toch niet ge schroomd' zal mogen worden wondeplekken aan te wijzen. Daarna werd gelegenheid gegeven tot ge dachten wisseling, waarvan slechts enkele aanwezigen' gebruik maakten. De heer Kaandorp achtte het gemeentebe stuur het meest aangewezen voor de voorzie ning van brandstoffen en levensmiddelen, het coöp. inkoopen kon voor 3 jaar wel ge beuren, maar nu niet. De voorzitter antwoordde, dat de op te richten vereeniging niet alleen voor nu, maar ook-voor later zou zijn. Thans zou zij meer invloed op goede regelingen kunnen uitoefe iieu dan dc eenling. De heer Haytema vroeg of de voorziening in de gemeente Heiloo slechter was dan el- Iers Hij meende van niet In elke plaat» zul len er wel zijn, die meer krijgen van ver schillende artikelen dan hun plaatsgenoo tea. Gochemerts trekken overal en altijd tan het beste eind. Zijne vraag was nu: ge beurt het hier met medewerking van het dis stributie-bureau? De voorzitter erkende de oumogelijkhek voor een dislnljiitie-buceau om iedereen te vreden te stellen Wat betreft de slechte voor zicning, deelde hij mede, van het bureau te hebben varnumen, dat door handelaren brandstof was afgegeven uitsluitend aan l»-w i mdere tieqj der ge meen te, omdat de bezorging gemakke lijker was Spreker stelde nogmaals in het licht, dat het doel der op te richten ver eeniging alleen zou zijn het vormen' van een centraal punt om te komen tot samenwerking. Voorts wees spr. er op, dat voor brandstof in de gemeente Heiloo te veel werd betaald, b.v. voor turf l, waarvan de maximumprijs 95 cent is. Door samenwerking met het distribu tiebureau zou gepoogd moeten worden daarin verbetering te brengen en ook om meerdere ar tikelen- te krijgen, zooals b.v. in Wormervetr, waar van alles te krijger is. Spr. las een lijstje voor van de daar gedistribueerde artikelen met de prijzen ervan, zooals wekelijks aldaar wordt gepubliceerd. Hij zou echter willen1 aanraden dat men zich niet blind staarde op de tegenwoordige lijden, ook in de toekomst zou een vereeniging als bedoeld van groot nut kunnen zijn. Bij de hierop volgende rondvraag wie lid wenschte te worden kwamen' nog een paar be zwaren naar voren. De heer Kaandorp had gedacht direct brandstof te kunnen krijgen, en nu zulks niet bleek, vond hij toetreding niet noodig, wie later leeft, later zorgt. De heer Fransen' meende, dat de vereeniging te veel hooi op de vork nam, waardoor men later wel eens teleurgesteld kon worden. De voorzitter noemde eerstgenoemd stand punt onjuist en antwoordde den tweeden Spreker, dat het comité er van overtuigd is, at alle genoemde punten niet terstond zou den zijn Fe verwezenlijkende bedoeling was slechts om aan te toonen wat gedaan zou kuunen worden. De heer Barend» wees op teleurstel itngen, die in de toekomst kunnen komen en op het ri sico bij coöp. aankoopen. De voorzitter voerde hiertegen aan. da' t te kiezen bestuur zeker in alles wel de noodige voorzichtigheid zal betrachten. De heer Kok wees er op, dat de vereeni ging direct nog niet aan tnkoopen toe is en zette de verhouding van het bestuur tot de vereeniging uiteen. De voorzitter deelde mede, dat er zich in to taal 32 personen tot samenwerking bereid hadden verklaard (er waren een tiental schriftelijke adhesiebetuigingen ingekomen). Men zou dus wel eën vereeniging kunnen op richten, waarom hij voorstelde tot de verkie zing van een voorloopig bestuur over te gaan. Goedgevonden1 werd dat de vijf heeren, die de meeste stemmen kregen, verkozen weiden' verklaard. Dit waren do heeren Veldkamp, Kok, Bolkestein, Koom en Smit. Laatstge noemde bedankte echter, waarop de keuze was tusschen' de heeren Slotemaker en Wai- boer, die evenveel stemmen hadden. Van de- komen met een' onbekend schip en den Wa terweg birtnengeslee.pt. Het is aan den grond gezet om zinken te voorkomen. Er is weer een Engelsche mail aange komen te Hoek van Holland. Bii een brand op de Lindengxacht te Amsterdam is een vrouw, die uit een raam der tweede verdieping wilde springen, ern stig gewond. Op het Joh. Vermeerplein te Amsterdam hebben twee mannen* een juffrouw haar zilve ren taschje met inhoud ontrukt. Te Ierseke is een militaire vliegmachine zen Waakte de heer W, waarop de heer Slo- de nabijheid van de Schelde uit nood ge- temaker de benoeming aannam. De gekozenen land. De bemanning bestond uit 2 officieren zullen een' concept-reglement opmaken cn zoo mo. een zeeofficier. Een nieuwe as moest uit spoedig mogelijk weer een vergadering beleg- v lissingen komen. gen ter behandeling daarvan. Door de S. S. is bepaald, dat wegens tij- De heer Kok deelde mede dat het voorloo- delijke verhoogmg met 20 pet. van de abon- pig bestuur bereid was het onder 6 genoemde nementekaarten op de Zwitsersche spoorwe- Oashouder en Kinheimstraat heeft gepro testeerd bij den huiseigenaar tegen huurop- drijving. De huur van 2.75 per week was vroeger reeds met 5 cent opgeslagen, zooals het heette voor de waterleiding, verleden jaar met 20 cent wegens de dure tijden en nu weer met 25 cent. Veertien van de acht tien huurders hebben zich nu onwillig be toond om 3.25 te betalen. Zij hebben het comité van actie met de zaak in kennis ge steld en wachten nu af wat een eventueel hier in te stellen huurcommissie van een en ander zal. zeggen. direct in bewerking te nemen' en zette uiteen hoe in vele gevallen hulp en steun noodig kan De heer Slotemaker bepleitte de wensche- lijkheid om de niet-aanwezigen door persoon lijk bezoek aan te sporen lid te worden. Voorts werd ter sprake gebracht het telen van voedselgewassen, waarbij zich een paar heeren tegenstanders' toonden van de z.g. volkstuintjes, mede op grond daarvan dat de ze veelal op Zondag worden bewerkt, terwijl de wet verbiedt op dien dag arbeid te verrich ten, die vanaf den' openbaren weg zichtbaar is, zoodat men-door deze tuintjes tot wetsover treding kan komen. Het bleek dat het de bedoeling is een stuk grond zoo mogelijk te doen bewerken door een deskundige, opdat men er van krijgt wat er van te halen is. Hierop sloot de voorzitter onder dankbetui ging voor de opkomst en de verleende mede-1 werking de bijeenkomst. RIJWIELTOERISTEN-RONDRIT. Het laatste nummer van „De Kampioen" vermeldt bijzonderheden omtren t, een door den- A. N. w. B. uitgeschreven rijwieltoeris- tenrondrit, in dezen zomer te houden. Het ruim negenhonderd kilometer lange traject is zóó gekozen, dat de focusten ver schillende streken doortrekken, die om haar natuurschoon of belangwekkendheid om an dere redenen een bezoek waard zijn en die voor een groot deel niet in de gewone reisrou tes liggen. In verband met dé logiesvraag is een ver- dpeHng gemaakt, waarbij gedacht is aan een duur van veertien' dagen, eni een' afstand' van 60 tot 70 kilometer per dag. Men zal dus maar 4 tot 5 uur per dag op zijn wiel zitten. Het spreekt vanzelf, dat men niet gehouden is aan deze indeeling, er Langer of korter over can doen, het traject in gedeelten kan afleg gen, al dan niet in de aangegeven volgorde, enz. de eisch is slechts, dat men den gehee- len afstand (uitgezonderd de veren) per rij wiel afleg tusschen 26 Mei en 26 September. De rit gaat van Amsterdam (hoofdconsu laat) over Castricum en Egmond naar Alk maar; van daar over Spanbroek, Medemblik Midwoud naar Hoorn, dan naar Enkhuizen, Stavoren, Kippenburg, Sloten, St. Nicolaasga naar Heerenveenover Beetsterzwaag, Bak- keveen, Norg naar Assen; over Gieten, Bor ger, Odoorn, Emmen tiaar Coevorden; over Heemse, Ommen, Hellendoom, naar Almelo; over Ootmarsum, Denekamp, De Lutte, Ol- denzaal, Hengelo naar Delden; over Goor, Diepemkeim, Lochem, Almen, Deventer naar Apeldoorn. over Hoog-Soeren, Hoog-Buurlo, Hoenderloo, Wolfheeze, Doorwerth, Drielsche veer naar Nijmegen; over Berg-en-Dal, GroeSbeek, Plasmolen, Boxmeer, kasteel „Well" naar Vcnlo; over Roermond, St. Odi- i&nberg, kasteel „Hom," Baexem naar Weert; over Maarheeze. Heeze, Eindhoven, Ooirschot naar Oisterwijk; over Helvoirt, Heusden, Giesaen, Woudriduan, Gorlnchem, Nieuw- poort, Schoonhoven naar Gouda: over Oude- waler, Haarzuilens, Breukelen, kasteel „Nij- eniode," Nederhor3t den Berg naar Amster dam (boofdconsulaat). RIJST. De minuter van landbouw wijst er in een circulaire aau de gemeentebesturen op, dat de aanvulling van de voorraden der winke liers uiel uitsluitend met voorloop Rangoon of Bassein rijst behoeft te geschieden, uiaar dat zij ook Regeeraigs Java eu (of) Siamrijst kunnen aanvragen. De minister acht liet zelfs vmisehelijk, dat zij. zooveel hun bedrijf zulks toelaat, deze laatste duurdere soort aanvragen, omdat anders de voorraad voor loop Rangoon- of Bassin-rijst sterker wordt aangesproken dan.noodig is. SMOKK7LAARS EN MILITAIREN. Te Doenrade (L.) heeft een patrouille Ne der landsche militaire wielrijders een gevechl gehad met Duitsche smokkelaars. Vier dezer werden ernstig gewond. Een der soldaten schoof bij vergissing op een officier en kreeg daarop zelf een schot in den buik. Hij ia reeds geopereerd. JUBILé. De heer A. Klooster vierde gisteren gen, deze door de" stations en informatie-bu- reaux niet meer zullen worden afgegeven. De Hilversumsche bakkers hebben be sloten geen mclkbrood te bakken. Bij het spitten op land van den heer K. B. te Hardinxveldi, stootte men op een pot, die bleek te bevatten 14 gouden rijders, een 200- tal rijksdaalders, evenveel z.g. guldens en nog een' hoeveelheid kleine munt, alles dagteeken- de van omstreeks 1600. Het St-bl'di. na 285 bevat een Kon., be- sliiit van den 12den dezer, betreffende in schrijving en keuring voor den landstorm. De vierjarige jongen, die de vorige week te Hilversum door de Gooische stoom tram is overreden, ia aan de gevolgen ove?le- den. BOMMENWERPERS. HEER, 16 April. Hedennacht is er een bom geworpen en ontploft in den kelder van de woning van den burge meester. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch groote materieeie schade werd aangericht. De dader» zijn onbe kend. STABSMUU3WS. 25-jarig jubilé als pianostemmer bij de firma P. Th. Ypma. Hij werd door den firmant toegesproken en hem werd een gouden hor loge met inscriptie als bljjk van erkentelijk heid aangeboden. De vele bloemen en de groote toeloop van belangstellenden hebben mede dien dag voor hem tot een onvergete- lijken gemaakt. DE VEEMARKT. Het aantal aangevoerde runderen bedroeg 1554 stuks. De handel was stug. De prijzen waren hoog. In 1914 bedroeg de aanvoer 3562, in 1915 3892 en in 1916 2524 stuks. Een belangrijke vermindering van den aanvoer, gedurende de oorlogsjaren, moet dus geconstateerd worden S. YP.MA f Plotseling is hedennacht alhier overleden de heer S. Ypma, pianostemmer en hande laar in piano's en orgels, muziekonderwijzer en organist der Sint Ttomimcuskerk en Vrou wen- en Mannencongregatie. Nog onlangs (26 Februari) mocht de heer Ypma den dag herdenken, dat hij in laatst genoemde functies 25 jaar werkzaam was, de talrijke blijken van hulde en sympathie, hem toen gebracht, gaven de overtuiging, dat de heer Ypma in breeden kring hooge ach ting genoot. Zijn heengaan zal dan ook thans door ve len worden betreurd KORTE BERICHTEN. - Te Bussum zullen 23 April 27 gezin nen van gastoevoer worden uitgesloten, om dat zjj met genoeg hebben bezuinigd. Gisterenmorgen hebben drie Duitsche patrouillevaartuigen voor de Amelander kust gekruist Een Duitsche vliegmachine is Zaterdag dwars over de provincie Limburg gevlogen. Hef bestuur d<?r Algemeene Haagsclie Polikliniek ontving van eene ingezetene de toezegging ccner jaarlijkschc contributie, groot 2000, ter bestrijding der onkosten, verbonden aan de Röntgenstralen-therapie. Te Nijmegen zijn twee Rotterdammers aangehouden als verdacht van verduistering en neling van 1000, aldaar gepleegd. Op de Waal onder Beest is een' grint- baggemiolen bij het laden1 van een sleepkaan omgekanteld en gezonkfn. In het Noorder Buiten-Spaame ts het lijk opgevischt van een ongeveer 60-jarige vrouw uit Haarlem, die omstreeks 6 weken vermist was> Te Bellingwolde (Gr.) is het lijk gevon den van een onbekend persoon, vermoedelijk een doodgeschoten smokkelaar. Je Waddinxveen zijn de meubelfabriek van Gebr Noteboom en de boerderij van der Breggen afgebrand. Een Engelsch schip, deel uitmakend van een convooi, is op zee in aanvaring ge- DE ZOMERTIJD. Hij ia vannacht als een stille verrassing over vele Alkmaarders gekomen, de zomer tijd. Er waren er, die er op gerekend hadden, Zondags bijtijds naar bed waren gegaan, hun klokken en horloges een uur hadden voorgezet. Er waren anderen, die iets had den lrooren mompelen', maar het rechte niet te weten konden komen, zij gingen slapen bij den ouden tijd, maar met de gedachte, des morgen» desnoods een uur vroeger op te «taan, om naar de torenklokken te zien. Deze waren dan nog paraat, op de gebeurlijkhe den voorbereid, maar helaas, er zijn er ook velen geweest, die nergens van wisten en vanmorgen, bij 't ontwaken, ontdekten dat ze zich een uur verslapen haidden, al zijn en kelen hiervoor behoea omdat een voorbeel dige klopper kans heeft gezien met den zo mertijd mee te gaan en uit eigen beweging zijn klanten tot hunne groote verrassing naar hun idee een uur te vroeg uit bed klopte. Welk percentage reizigers, kantoormen- schen, arbeiders e. a. vanmorgen op tijd is geweest en welk niet, wagen we niet te schat ten, maar dat er sfagrmtie in verschillende bedrijven, o. a. op onze zetterij, waai' slechts vier zetters op het „zomertijduur" aanwezig waren, geweest is, staat wel vast. De zomertijd is het vorige jaar, toen hij de- bekoring van het nieuwe had, dan ook wel veel luider en aanhoudender aangekondigd dan liet dit jaar 't geval was. Even de meue- ■leeiing, dat het wetsontwerp in beide Ka mers was aangenomen, de dag dér invoering amper bij enkelen bekend. Zaterdag hebben we tevergeefs alk autori teiten en personen waar van geacht kon wor den dat ze op de hoogte waren, achtereen volgens opgebeld om licht te krijgen in de duistere kwestie of de Alkmaarsche stads klokken' nu werkelijk iu den nacht van Zon dag op Maandag zouden vooruitgezet wor den, tot het laatste moment voor het af drukken vaa de courant hebben we onze po gingen voortgezet, het mocht niet baien 's Avonds lazen we in de Ainsterdamsche bladen, dat deze van B. eu W. een bericht dienaangaande hadden ontvangen, hier ter stede kon men ons van af de secretarie geen uitsluitsel geven, men wist het zelf niet Eerst gisteren (Zondag) heeft men ter se cretarie een van den 14ea dezer gedateerd schrijven van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland ontvangen, waarin na mens den Minister van binnenlandsche za ken werd medegedeeld, dat dato 13 April j.l. is bekrachtigd de wet tot vervroeging van den wetteiijken tijd op 16 April a.s., des aackts 2 uur. Aan dit schrijven is natuurlijk geen bekendheid kunnen worden gegeven. En zoodoende hebben heel wat Alkmaar ders meer dan ooit in de onzekerheid' ge leefd, hoe laat het zou zfjn als ze wakker werden en hoe laat het was toen ze wakker waren. Maar wellicht is de ontstemming welke daarvan het gevolg is geweest, getem perd door de ontdekking, dat met den' zo mertijd tegelijk de zomer zijn intrede had ge daan! DE „ÜORLOGSTUINTJES". Nu de mede-eigenaren van de 7 H A. land aan den Bergerweg, waarvan er 4 H.A. - ln perceeltjes voor de teelt van aardappelen en peulvruchten verhuurd zijn, er bezwaar te gen maakten om de overige 3 H.A die nog steeds als weiland gebruikt worden, zoo noodig voor hetzelfde doel te laten scheu ren, besloten de heeren Mrs de Lange ook deze 7 H.A. aan te koopen. Dc heeren de Lange zijn nu bezitters ge worden van het geheel, groot 11 H.A. De coihmissie van de „oorlogstuintjes kreeg reeds de beschikking over 8 H.A voor het bekende sympathieke doel, welke 8 H.A reeds geploegd zijn en in een Vrijdag te hou den vergadering de huurders zullen worden toegewezen. Indien het noodig mocht blijken om ook de overige 3 H.A. voor het doel te bestem men, dan kan dit ook nu nog geschieden aangezien de heeren de Lange zich bereic verklaarden om ook dit lancf aldus te verhu ren. HUUROPDRIJVING. Een 14-tal huurders van woningen aan de WEEST ZUINIG MET BROOD! Met het oog op de vele ingekomen aan vragen om aanvullingsbroodkaarten ver zoekt de directeur van het distributieburéau ons de aandacht nog eens te vestigen op de curculaire van den minister van landbouw aan de burgemeesters d.d. 28 Maart jJL De onzekerheid, welke thans nog bestaat omtrent de mogelijkheid' geregeld broodko ren uif Amerika aan te voeren, heeft mij ge noodzaakt te bepalen, dat het broodrantsoen, hetwelk tot dusver strekte voor een week, voorloopig zal moeten dienen voor een tijd vak van negen dagen, zulks met ingang van April a.s. In de Distributieregeling van brood, bloem, meel en rogge, zoohls zij thans luidt, werd door mij aan de gemeentebesturen de bevoegdheid verleend, een aanvullingsbrood- kaart uit te reiken aan die personen, voor wie het rantsoen, aangegeven op bruin- broodkaart en roggebroodkaart, jn verband met den aard hunner werkzaamheden eft hunne wijze van voeding, niet voldoende is. Ik meen een ernstig beroep op uwe mede werking te moeten doen om, nu het brood rantsoen verminderd moet worden, met bet uitreiken, der aanvullingsbroodkaarten de grootst mogelijke zuinigheid fe betrachten De hier te lande aanwezige voorraden tarwe, rogge en bloem zijn gering en ieder, die meer brood gebruikt aan voor zijn voeding inderdaad dringend noodzakelijk is, handelt daarmede tegen liet algemeen belang. Ik vertrouw dan ook, er in de allereerste plaats op te mogen rekenen, dat door U, voor zoover U ter zake de beslissing i» op gedragen, geen aanvullingsbroodkaart zal worden uitgereikt dan iu gevallen, waai .1 inderdaad gebiedende noodzakelijkheid be staat. Die noodzakelijkheid zal in het algemeen slechte aanwezig zijn bij pexsonen, die dóór den aard hunner werkzaamheden niet in staat zijn in den loop van den dag en warm maal te gebruiken en du» den geheelen dag alleen door middel van brood m hunne voe ding moeten voorzien. Gelijk U zal blijken heb ik de mogelijkheid open gesteld, dat aan één persoon meer dan éen aanvullingskaart worde gegeven De be slissing of dit zal kunnen geschieden heb :k mijzelve voorbehouden Mochten bepaalde personen of groepen van personen daarvoor naar Uwe meening in aanmerking komen, dan zie ik Uwe daartoe strekkende voor dracht gaarne tegemoet. U gelieve daarbij echter 3teeds in het oog te houden dat slechts in geval van zeer zwaren lichamelijken arbeid'of andere zeer bijzondere om standigheden mijne toestemming zal kunnen worden verkregen. Ter vermijding van on- noodige briefwisseling en den daaraan ver bonden arbeid gelieve U uwe voordrachten tof die gevallen te beperken. Het zal U duidelijk zijn, dat, hoe grooter het broodverbruik is, hoe eerder ik weder verplicht zal zijn het rantsoen nog lager Ie stellen. Ik zou het dau ook zeer op prijs stellen, indien U een beroep op de ingezetenen Uwer gemeente zoudt willen doen, om er zooveel mogelijk, door zuinig broodgebruik, toe mede te werken, daf met de aanwezige voor raden zoo lang mogelijk kan worden rond gekomen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, (w. g.) POSTHUMA. DE ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de opening van de opgerichte exporiveiling toch waarschijnlijk nog spoedig verwacht kan worden. De reedis geformeerde N. V. Exportveiling met een kapitaal van 2000 heeft aan de Groente-centrale het verzoek gedaan om liet recht van het hebben eener exportvtiling, toe gekend aan de tuinders en' koopliedrnvereeni- ging „Algemeen Belang," die dit recht tot nu toe nog niet gebruikte, over te dragen op de N.V. Hierop is nog geen' bericht ingekomen. Ver wacht wordt evenwel dat het verzoek ingewc- ligd1 zal worden', mocht dit niet het geval zijn, dan zal de veiling door „Algemeen Belang op grond van haar erkenning worden ge opend. zijn. zijn

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2