DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. H.L. geklopte Cokes 18.77'ja. 1|2 H.L. grove Cokes k f 0.72'|2. No. 91 Honderd en negentiende jaargang 1917. I DONDERDAG 19 A P RIL FEUILLETON. De „Dame" getrouwd. STATEN DAM 2 K.Cr. A ARP APPELEN. Vrijdag 1-2000 1-12; 2000-3000 VM nar. Zaterdag 3000-5000 8-12km 5000 I'M. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,30 franco door het geheele Rijk fl,5 Afzonderlijke mms®®® 5 Cerots. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel S 0.12\ Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 19 April. Ear teekenende uitdrukking voor het krijgs bedrijf der geallieerden op het Westelijk oor- logstooneel lijkt ons het woord „druk-offen- sief." Vroeger had men bij een veldslag slechts te maken met één linie. Was* die doorgebroken of omsingeld, dan was het pleit zoo goed als beslecht. In den positïekrijg staat het evenwel anders. Daarbij heeft men te doen met een reeks achterelkaar gelegen loopgraven-stel lingen. Is de eerste onhoudbaar geworden, dan zijn daarachter nieuwe stellingen gemaakt. De moeielijkheden van den aanvaller nemen dus gaan deweg toe, naarmate hij dieper in het vijandelijk stellingsgebied doordringt. Hij moet niet alleen steeds zorgen het veroverde terrein stevig te bezetten en te bevestigen, hij dient voortdurend ook zijn zwaar materiaal naar voren te brengen, terwijl hij voor zijn aanval al maar minder ruimte beschikbaar en daardoor ook immer sterker tegenstand te genover zich krijgt. Vandaar dat men kan spreken van een druk-offensief, van bij tus- schenpoozen herhaalde stooten, waardoor ge hoopt wordt tenslotte de vijandelijke linie zoo niet te doorbreken dan toch een heel eind achteruit te persen. En waar het duidelijk is, dat het een nöch het ander in een paar etmalen kan worden be reikt, ligt het ook voor de hand, dat er na een paar dagen evenmin valt te zeggen, dat de aanval is gelukt alsdat hij is mislukt. Wij beleven thans zoowel in Artols als aan de Aisne en in Champagne een gevechtspau ze. Er wordt wel gevochten, doch er worden' slechts op zich zelfstaande kleine bewegingen uitgevoerd. Zoo hebben er min of meer be langrijke schermutselingen1 plaats om Lens, welke plaats reeds eenige dagen verloren scheen, maar welker verdediging de Duit- schers met groote hardnekkigheid volhouden. Een Engelsch berichtgever zegt, dat het cor don nu ongeveer een halve cirkel vormt om Lens en nauwer is geworden in de richting van de westelijke buitenwijken. Britsche pa trouilles 'bevinden zich nu ongeveer 400 el van de straten die naar het centrum van de stad leiden en kunnen enkele van deze breede, rechte wegen zien waar de Beiersche infante rie zich tusschen de verwoeste huizen schuil houdt. Ook de Franschen hebben hun grooten aan val niet voortgezet, maar kleine, op zich zelf staande operaties uitgevoerd'-en zich tegen MIJN TWEEDE REIS NAAR JAPAN. Naar het Eng«lsch. 5) Wees zoo goed een rood kruisje te zetten bij een kleine -bijzonderheid uit Sada's aan staande levensgeschiedenis. Toen ik bezig was haar eenvoudig wit japonnetje vast te maken voor het dansen, babbelde zij voort als een onbezorgd kind! Ja, zij hield dol van dansen 1 Suzan vond er geen kwaad in. Zij zei, als het maar goed was in je hart, dan zouden je voeten wel volgen. Als Miss West haar missen kon, ging zij altijd naar dans partijtjes met Billy. O, wat kon die goed dansen, al was hij dik en had hij rood haar. Zoo- Was er 'n Billy Ik keek haar eens goed aan of ik ook iets merkte. Ik zag niets bijzon ders maar hoorde haar stem een klein beetje trillen, zoodat ik in mijn gedachten een streepje zette bij dien onbekenden William, er een etiket aan hechtte en hem op een piank zette tot nader onderzoek. Wat de toe komst voor haar heeft weggelegd, ik heb het voorrecht gehad het meisje drie weken onge stoord geluk te geven. Ik hóór den prins op en neer te loopen, en zijn ziel overgeven aan heilige overpein zingen. 'k Zou m'n mooiste sieraad willen ver wedden, dat zijn beschouwingen eeuwen ver van het Nirvana verwijderd zijn en veel dich ter bij een paar oogen met prachtige wimpers. ArmJ kleine namaak Boeddha! Hij wil grij pen naar de maan die in het water schijnt. En ik hoor ergens in de nabijheid het zachte kirren van Dolly's stem, beantwoord door een diep basgeluia. Maar een ongepakte koffer, een bad en koffie wachten mij. De dag breekt aau en tegenaanvallen geweerd. Zij hebben daarbij hier terrein gewonnen en elders terreinwinst weer moeten afstaan. Hun vorderingen kun nen worden aangegeven door de verovering van een Aisnebruggenhoofd tusschen Condé en Vailly en van het dorp Vailly, het dorp Chavonne, het dorp Ville Au Boix, alles ge legen, tusschen Soissons en Reims, terwijl men in Champagne genoeg had aan de Duitsche tegen-aanvallen. Bij Courcy hebben de Duit- schers veel groot materiaal aan de Russen moeten- afstaan, die 24 zware kanonnen ver meesterden, waarvan er 3 dadelijk tegen den vijand gebruikt konden worden. Het aantal gevangenen wordt thans in to taal als meer dan 17000, het aantal buitge maakte kanonnen als 75 opgegeven. De Duit- schers hebben dus een klap gehad. Het moge waar zijn, dat tegen de over macht der entente aan artillerie geen Duitsche stellingen te handhaven zijn, toch lijkt het ons niet juist te zeggen, dat aan den positie- oorlog thans reeds een einde gemaakt is. Wel heeft de krijg een ander karakter gekregen, wel kan er sprake zijn van een verplaatsing, maar de aard blijft dien van den stelling- krijg vooralsnog behouden en een bewegings oorlog is tot dusverre niet ingetreden. De veronderstelling wordt geopperd, dat von Hindenburg zijn tegenstanders hun muni tie laat uitputten, in de hoop, onder gunstiger omstandigheden strakjes den strijd te kunnen aanbinden. Zelfs hebben we gelezen, dat hij zijn reserves alleen maar heeft versterkt, omburgerlijk werk, in de eerste plaats ten bate van den landbouw te laten verrich- ren, wat op het oogenblik weinig aannemelijk lijkt. Hoe hetzij de v. Hindenburg-raadsels zijn nog steeds niet opgelost en men zoekt alom ijverig naar de oplossingen- tenzij men aan neemt, dat de Duitsche veldmaarschalk uit sluitend uit harde noodzaak heeft gehandeld en verder niets meer van zich zal laten hoo- ren. Duitschland spreekt het bericht tegen over een Dui-tschen onderzeeër, die op een Ameri- kaanschen torpedojager een torpedo zou heb ben afgevuurd. Uit Athene komen berichten over een op handen zijnde ministerieele crisis. Zelfs wordt er gewaagd van een komende revolutie van den Venizelos-aanhang tegen koning Kon- stantijn. In Rusland liet, naar een telegram uit St. door de patrijspoort zie ik een streep land als een groote, grijze zijworm tegen den ho rizon gekruid. Daar boven steekt de Fuji uit de voet in nevelen gehuld, de top eeuwig wit, als een reusachtige sneeuwvlok, zwevende in een koepel van zuiver blauw. Dit taléreel is een roepstem tot het gebed, een verlangen van de ziel naar de glansrijke hoogten. liet kan best wezen, Mate, dat ik jou en Jack een prettige verrassing bereid en Sada recht had mij dien brief te overhandigen, ge adresseerd aan een Zuster in Christus. Jokohama, Juli 1911. Nu ik hier ben, tracht ik een besiuit te ne men wat ik met mijzelf zal doen. Thuis was de heeie dag gevuld met. prettige dingen, en het prettigst van alles was naar Jack's vroo- lijk fluiten te luisteren, als hij iederen avond de huisdeur opendeed. T'huis waren er altijd eischen, kleine en groote, die van alle kanten tot mij kwamen en mij vaak verveelden; en nu ik die niet meer hoor, mis ik ze en voel ik mij even somber als een huis dat lang heeft leeggestaan, met een bordje „Te huur." In dit lotusland is er geen heilig móeten hoegenaamd voor den vreemdeling, en het eenige fluiten dat ik hoor, komt van de kleine sleepbootjes, die rondvaren in de haven, tusschen de witte zeilen van de vis- schersvloot door, als groote zwarte kevers in een veld' vól lelies. Maar je moet niet den ken, dat het leven vervelend is voor me. Het lot en ik hebben een wapenstilstand gesloten en nu zie ik eens, hoe het andere mensehen behandelt.Maar luister eerst naar hetgeen ik je te vertellen heb over den slag dien het vanmorgen aan mijn trots toebracht. Hij zal er dager lang blauw van zien. Ik stond bij een troep menschen aan den waterkant tegenover het hotel, om naar een Petersburg meldt, de pers zich weinig gunstig uit over de vredesgeneigdheid der midden- mogendheden. Hoe de verhouding tusschen de voorloopige regeering en verschillende vredelievende groe pen thans is, daarover zwijgen de 'laatste da gen de telegrammen. i b— VAN HET WESTELIJK FRONT. Het Parijsche middag-communiqué van gisteren meldde: In de streek ten zuiden van St. Quentin is de wederzijdsche artillerie vannacht zeer be drijvig geweest. Ook zijn daar, evenals ten zuiden van de Oise, in het vak ten oosten van het lage bosch van Coucy, tal van pa trouillegevechten geleverd. Ten N.-O. van Soissons hebben de Fran schen van een overval in de Duitsche linies ten noorden van Lafiaux een 20 gevangenen meegebracht. Tusschen Soissons en Auberive hebben Fransche troepen vannacht op verscheidene punten door plaatselijke ondernemingen aanmerkelijke voordeden behaald. Ten Westen van SoupLr hebben de Fran schen door een koenen aanval het dorp Cha vonne genomen en de verovering van Chivy voltooid. Ten Noorden -van deze plaatsen hebben de Franschen liet geheele terrein tot aan de omgeving van Braye-en-Laonnois'be zet, in welke plaats Fransche patrouilles zijn doorgedrongen. Ongeveer 250 gevangenen zijn in onze handen gebleven. In het vak van Ville au Bois hebben de Franschen verscheidene versterkte werken veroverd, alsmede alle bosschen ten oosten van deze plaats, die zelf ook in ons bezit is. Wij hebben in dit vak 400 gevangenen ge maakt. In Champagne zijn drie tegenaanvallen der Duitschers tegen de Fransche stellingen aan weerszijden van Mont Coraillet aan stonds door ons vuur gestuit, zonder andere resultaten dan bloedige verliezen voor den vijand. Op het grootste deel van het aanvalsfront is de geschutstrijd hevig geweest. Het door ons op het gevechtsterrein ge vonden of buit gemaakte oorlogstuig omvat een groot aantal machinegeweren en loop- graafmortieren. De Duitschers hadden hun zwaar en veldgeschut achter hun tweede li nie teruggetrokken, doch niettemin hebben wij kanonnen, w.o. 3 zware, weten buit te maken, het meerendeel op het front in Cham pagne. Het Telefoon 323. April ge- aantal sedert den löden maakte gevangenen is thans boven de 14.000 gestegen. Op de rest van het front tusschenpoozende vuurwisseling en patrouillegevechten. Uit Logden wordt officieel bericht: In den nacht zijn de Britten ten Z.-O. en O. van Epehy verder vooruitgekomen. Vanochtend namen we het dorp V11 Iers sur Guislain. Wij maakten daarbij eenige gevangenen en verbe terden eveneens orfze stelling in de buurt van Lagnicourt. Het Londenschc avondbericht meldde: Wij hebben vorderingen gemaakt op den rechter- en linkeroever van de Scarpe ten oosten.van Fampoux., Vanochtend hebben wij ophieuw een deel van het vijandelijke frontlijn-stelsel ten Z.-O. van Loos vermeesterd. Onze vliegers hebben vannacht een vijan delijken trein, twee transportkolonnes en een transportpark gebombardeerd en groote schade aangericht. Het Duitsche legerbericht van gisteravond luidde: Bij Atrecht niets nieuws. Aan het front der Aisne heeft een nachte lijke aanval den vijand eenige terreinwinst bij Braye bezorgd. Aan beiae kanten van Craonne is na het mislukken van een aanval, vanochtend door de Franschen ondernomen, owl tweede gaande. Ook in Champagne zijn vanmiddag nieu we gevechten begonnen. DE STAKING TE BERLIJNi. Het „Berliner Tageblatf deelt mede, dat zich gistermiddag voor het gebouw der vak- vereenigingen eene geweldige menschenmassa verzamelde, zoodat slechts een klein deel in het gebouw plaats kon nemen. De vergade ring, die om 12 uur zou aanvangen, werd tot 2 uur uitgesteld en eindelijk daar de beraad slagingen der ^mité's tot 4 uur duimde, om half zes geopend. De leider zeide, dat de star kingen, waaraan 300.000 arbeiders hadden, deelgenomen, hunne uitwerking niet hadden gemist. De Regeering had besloten de beloof de levensmiddelen te waarborgen. De staats- commissaris voor voedingskwesties had het arbeideracomité eene schriftelijke verklaring afgegeven dat het het volle rantsoen der be loofde levensmiddelen zou bekomen. De redenaar las dit voor, waaruit bleek dat de door het verminderde broodransoen ver hoogde vleesch- en aardappelenrantsoens ook in de toekomst werden gewaarborgd). Het systeem der volksvoeding was opnieuw gere geld. er waren verzamelbureaux opgericht die onderdrukking der smokkelarij en prijsverhoo- ging ten zeerste bevorderden. In de verklaring van den onderstaatssecretaris werden dan de bevoegdheden der arbeiderscommissie, die voortdurend aan het arbeidscomité der stad Berlijn is toegevoegd, uiteengezet. Wanneer opnieuw de graanvoorraden zijn opgenomen, zal de commissie hiervan bericht ontvangen. Zij zal dan het recht hebben de acten in te zien en er over te beslissen of de bevolking meer brood kan ontvangen dan thans het ge val is. De Commissie zal verder bevoegd zijn alle bezwaren over smokkelarij in ontvangst te nemen en dm onderstaatssecretaris voor te stel lm, de smokkelarij te bestrijden. Evenzoo zal de commissie, wanneer zij verneemt, dat de moer welvarende bevolking begrafenis-stoet te kijken, die in' schuiten voorbij kwam. Onlangs hebben honderdtach tig visschers dm dood in de golven gevon den tengevolge van een hevigen orkaan; nu roeide men de nagelaten vrouwen en ver loofden naar de plek waar het onheil had plaats gehad om hun een laatste hulde te la ten bewijzen in dm vorm van bloemen en geschreven gebeden, die zij rondstrooiden op de noodlotige plek. Priesters in wit gewaad stonden voor in de boot en zoogen een lijk- zang, begeleid door de doffe slagen op een trom. De lucht was zwaar van wierook damp. Een dróomerige droefgeestigheid was rondom ons, ik dacht, hoe heilig, hoe schoon de herinnering is. Uit die stilzwij gende, aandachtige menigte steeg een stem op die mijn gedachten terugzond naar die door sterren verlichte nachten van lang gele den op mijn eersten reis over den Grooten Oceaan. Zachte zuidenwinden. Geloften van eeuwige toewijding, begeleid door het stam pend geluid der scheepsmachine. Ik keerde mij om. Ik stond tegenover klein Duitschland en vijf kleinere Duitschlanje3 achter hem. Je herinnert ie hem zeker nog wel van mijn eer ste reis. Nu, al kon ik de dingen niet op de zelfde wijze beschouwen als hij, hij zwoer bij een verbrijzeld hart en een onvergetelijke standvastigheid. Ik moet je zeggen Mate, er was gem glimpje herinnering in dm blik van zijn ronde, blauwe oogen, niet meer dan in een versche krakeling. Ik bleef staan en wachtte of hij m ijherkende. Maar neen, hij wendde zich tot het speldekussen aan zijn arm> dat ik voor ma Duitschland hield en ik hoorde hem zeggen: „Herzallerliebstm". Ik ging re gelrecht naar het hotel om het woord op te zoeken. Ik dacht, dat het mij bekend voor kwam. Zou het niet interessant zijn, te weten te komen hoeveel „eenigen op de wereld" er De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIEBEDRIJF t« ALK MAAR deelt mede, dat gedurende deze week op bon no. SO verkrijgbaar wordt gesteld De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Alkmaar, 19 April 1917. Er wordt bekend gemaakt, dat'VRIJDAG en ZATERDAG a.«. aan de OUDE GAS FABRIEK voor houder» va* legitiawtie- kaartea wordt beschikbaar gesteld 11 in het leven-van cm man voorkomen? En dan verbeeldde ik mij nog wel, dat hij weg kwijnde 'van hopeloos verlangen, heel ver weg in een klooster te Tibet. Daar stond hij voor mij, vroolijk en gezond, met zijn dikke kindertjes achter hem aan waggelend. Indien onze oogen in de toekomst konden dringen, waarlijk, de pooëzie kon haar deur wel slui ten. Niet dat ik zou wensclim, dat hij geheel en al wegkwijnde, maar hij had zich niet zoo vreeselijk hoeven te haasten om dik en welvarend te worden. Zou Jack tiet met uii- gierrn? k keek. eerst goed of lnj ziju intrek met nam in dit hotel Tom gal ik mij over aan miin eigen gedachten en herinnerde mij de gelukkige jaren die ik gehad had sedert de „Kleine Duitschermij met tranen vaarwel zei. Ook moest ik em plan verzinnen om in aanraking te blijven met Sada en goede vrienden te worden met haar oom. Voordat ik de stoomboot afging had ik een verrasing op het punt van ooms. Een volgende keer zal ik niet zoo vlug zijn met mijn voorspel lingen. Maar indien de oom mijn voorgevoelens omverwierp, ik wed, dat Sada ook wel wat schrikte van zijn tradities omtrent nichtjes. De quarantaine duurde niet lang, en torn wij eindelijk het anker uitwierpen was de haven zoo blauw of er een stukje van dm zomerhemel was ingevallen. De rieten daken staken bruin af tegen de donkere boomen op de heuvels. In bevallige, gebogen lijnen ver hieven zich de tempels uit het zacht roode waas van de crêpe mirten. Sada stond .naast mij op het bovendek, be- tooverd door het schouwspel. Tom zij besef te, dat het lang verwachte sprookjesland zich voor haar ontrolde, vulden tranen van vreugde haar oogen en tranen van een ander soort vulden de mijne. Sampans (open Japansche schuiten)-, bar- Dc afgifte en bestellingen moeten uit sluitend aldaar geschieden op vertoon van legitimatiekaart. Bezorgloon 7} et. per J H.L. GEVONDEN VOORWERPEN. Twee rozenkransen, drie portemonnale'a met eenig geld, een broche met portret, een damestasdije met portemonnaie, een koralen zakje met rozenkrans, een sigarenpijpje, een horloge met armband, een baret, een kinder- amibandje, een abonnement en twee witkwas ten. Alkmaar, 19 April 1917. De Commissaris van Politie te Alkmaar, W. Th. VAN QRIETHUIJSEN. langs ongeoorloofden weg levensmiddelen koopt, dit ter kennis brengen van den onder staatssecretaris. Verder heeft de commissie het recht om wamner onregelmatigheden in de verdceling plaats hebben, eene vergade ring u Dei amen met de Rijks- en gemeentebe sturen Met deze zal de commissie vooraf vergaderen, wanneer veranderingen in de voedingskwestie plaats vinden. Wanneer dc grond opnieuw is bezaaid, zal de bevolking een gróoter broodrantsoen ontvangen, naar gelang van de voorraden. Verder zal een groote toevoer naar Berlijn plaats hebben, terwijl in groote opslagplaatsen voorraden zullen worden opgeslagen. De redenaar be toogde, nadat hij de verklaring had voorge lezen, dat wanneer de onder-staatssecretaris mocht stuiten op verzet van zekere regee- ringsknugen, al de arbeiders achter Micnae- 1 is moesten staan. Zoo was dan, ging hij voort, het doel der staking bereikt. De belof ten der regeering waren schriftelijk gegeven en dus niet ijdel. De commissie had derhalve besloten Woensdag den arbeid te hervatten. kassen en lichters verzamelden zich rondom de stoomboot als roofvogels op hun prooi. Scheepskapiteins met vergulde banden, koe lies ra blauw en wit, met hun beroep in groote letters op hun rug gedrukt en hun handel in fantastische Japansdie letter* rondom de panden van hun jas geschreven. Heeren in „divided skirts" en dames met ki mono en muiltjes verdrongen elkaar bij dc brug. Onder de glimlachende, duwende me nigte keek ik uit naar den obm met zijn lage vöorhoofd.dien ik verwachtte te zien. Stel je mijn sdirik voor,- Mate, toen 'een man, met manieren even mooi als zijn zijden kimono, zijn kaartje aanbood en zich voorstelde al» oom Mnra! Men had hem mij aangewezen als de vriendin van Sada. Een week daarna zou ik misschien wel iets geschikts hebben weten te zeggen. Onverhoeds overvallen, kon ik slechts stamelend de hoop uitspreken, dat zijn tanden zich in goeden toestand be- jek: dat ik mij heel goed op zip Japansch kan vonden en zijn gezon zwak. Je ziet, uitdrukken. Want ik weef wat ik zeggen moet en wat zij bebooren te zeggen. Maar wanneer zij alstware met een flankbeweging op mij afkomen, dan ben ik verloren. Oom liet mijn blunder passeeren zonder zijn ge zicht te vertrekken en ging voort met vele merkwaardige dingen te zeggen, indien klank iets beduidt. Ge kunt zeker zijn, dat zelfs een doove vrouw haar ooren spitst wanneer haar een complimentje gemaakt wordt, al is het Sanskriet of Polynesisch. Ik begreep, dat ik trouw moest blijven aan mijn eigen taal; het vreemde maar correcte Engelsch van den man overtuigd*; mij, dat ik meer dan „in eerste gedachte" zou moeten uitblinken om mij te kunnen meten met de zen theehuishouder, wiens wapeni^istin-g in de beschaafde manieren van een hoveling be staat. Gelukkige, Sada! De positieve beslistheid illMAAKSSIE COURANT ls 1>K 4-cents Migaar. Jac. Degeling, Kraanbuurt 6 DVITICHL1ND.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1