NEDERLAND. Dft besluit werd algemeen goedgekeurd. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Volgen» hier ontvangen berichten is Dinsdag in ver schillende bedrijven te Leipzig eenc staking uitgebroken, eveneens in verband met de ge ringe voedselrantsoenen. Een groote verga dering van de stakende arbeiders en arbeid sters werd gehouden, waarin o. a. het voe- dingsvraagstuk werd besproken. Bovendien hadden in verschillende straten demonstra ties van de stakers plaais, die over het alge meen een rustig karakter droegen. EEN LUGEBERE INDUSTRIE. Onder dit opschrift namen wij in het No. van gisteren een mededeeling van Rcutei op, die uit een zinsnede in een verhaal over een tocht aan het front van Karl Rossner, in den „Berl. Lokal Anzeiger", betrekking hebbende op een ^Cadaververwertungsan- stalf' afleidde, dat de Duitschers achter hun front uit de lijken der doode soldaten vet en smeerolie maken. „De „Kadaververwertungsanstalr aldus schrijft het Handelsblad, „is niet bliek voor Döwnmricm ia, aal zitfi !n Sen loop dier week met de geheele legatie te Kopenlia- gen vestigen. Een Duitsche ortdehteelr heeft 100 mijl ten Z, van Nieuw-York geschoten op 'n torpê- do-bootjager van die Vereenigde Staten. De onderzeeërsblokkade van de Amerikaanscfu havens is hiermede dus begonnen. - In Oriekenland dreigt, volgens Reuter, weer een kabinetscrisis. Een Wolffbericht uit Berlijn meldt, dat d^S?h^nSt'vaa aï dochter is be- metjs^rü, injverkehjkheid gedurende^lO vallen. sneden verstrekken" van brood tot verminde ring van het dagelijksch gebruik heeft geleid. De Opperbevelhebber heeft de autoriteiten van de landmacht uitgenoodigd het gebruik van visch eenmaal per week te bevor deren in stede van het rantsoen vleescü, BROODKAARTEN lie WEEK. Het Handelsblad1 wijst er op, dat volgens de thans bestaande regeling de broodkaarten, waarop staat „11e week" en die nu geldig zijn gedurende 9 dagen, en wel van 20 tot en bestemd die ren. Trouwens „Kadaver" is in het Duitsch Leichname" dat van voor de liiken van mcnschen, maar van het lijk van een dier, een mensch. In een toestel, uitgevonden door de la Croix uit An naamd, worden „Kafilldesinfector" ge- lierujken enz. gekookt, en daaruit lijm en vetten gewonnen; de beende ren worden gemalen en tot beendermeel ver werkt. 1 L. Het is onjuist te meenen, dat in die inrich ting, door Karl' Rossqcr vermeld, lijken van menschen worden verwerkt tot vlycerine, enz." VARIA. LEVENSMIDDELENCRISIS IN ORIEKENLAND (B.) De bekende publicist, die zich achter de initialen C. W. verbergt, vertelt in de „Neue Zuericher Ztg.", dat Oriekenland een levens- middeiencrisi» doormaakt, zooals nog geen ander land er een heeft moeten ondervinden. Door de vermindering der voorraden zijn de prijzen van alle noodzakelijke levensbehoef ten gestegen. Kolen zijn er nagenoeg niet. De sporen stoken hout. Voor het En ten té-le ger 'wordt Inmiddels tegen grot geld heit noodige ingekocht. Waarvan het volk niet bijster profiteert. Werkloosheid komt daaren tegen weinig voor. De Entente kan alle ar beidskrachten gebruiken. HET EEUWIG OPTIMISME DER FRANSCHEN (B.) Toen Italië aan den oorlog ging mee doen, aldus de bekende „Droit du Peuple", verhief zich 'n gejubel, dat tot 'ti storm van enthousiasme zwol. Maar spoedig volgde een stilte, 't Zelfde gebeurde, toen Roemenië zich bij de Entente aansloot. Maar al te spoedig bleek echter, dat het Roemeensche leger, noe dapper ook, niet m staat was, de Centra len te verpletteren, en er volgde 'n ge drukte stemming, Thans hebben wij hetzelf de gejuich metAmerika. Men is buiten zich- zelve van vreugde. Wilson is de groote man, en als hjj zegt, dat een .expeditteleger van een half milhoeu man zal worden gestuurd, maakt men er in Frankrijk snel drie millioen van. Hoe spoedig zal ook deze stem van ge- jubel en cheers voor een nieuwe inzinking plaats maken, en zal men voor de zooveelste maal worden gedesillusionneerd? DE ENOELSCHE HULPDIENST (B.) Men is over de organisatie van den En- gelschen hulpdienst niet bijster gestemd. Het bekende Landensche blad Nation' vindt, dat die heele hulpdienst eigenlijk mis- handjevol arbeiders, GEEN BEMIDDELING DOOR NEDERLAND. De „Manchester Guardian" had uit Lon den vernomen, dat er goede reden is om aan te nemen, dat Oostenrijk-Hongarije, tegelijk met zijn verklaring in de pers, een formeel aanbod aan Rusland, door bemiddeling van een onzijdige mogendheid, vermoedelijk Ne derland, heeft gedaan. Intusschen is er nog beter reden om aan te nemen, dat, ter plaatse waar men het we ten kan, van een dergelijke intermediaire handeling van Nederland niets hoegenaamd bekend is, welke bovendien niet voor de hand zou liggen, waar de behartiging van Oostenrijksch-Hongaarsche belangen in Rus land aan Nederland niet 1» opgedragen PETROLEUM. Door de Toewijzingsoommissie voor Petro leum is een begin gemaakt met het toewijzen van hoeveelheden petroleum aan rijkskanto ren en instellingen voor den publieken dienst. De prijs per liter is daarbij vastgesteld op 18 eend tegen 13 cent ten tijde dat het verkoop- en vervoerverbod inging. De toewijzing gaat vergezeld van een schriftelijke om bij het verbruik van het dagen moeten dienen, want 28 April is een Zaterdag; men gebruikt de kaart dus dien dag tweemaal, éénmaal des ochtends en één maal des avonds (voor den volgenden Zon dag). Dat de volgende kaart, die voor de 12e week, welke eveneens 9 dagen geldig is, Nu het den Duitschera door de waak zaamheid van grenswacht eu kommiezen on mogelijk gemaakt wordt op eenigerlei wijze hun siag te maan, worden thans kinderen er op afgestuurd, om bij de boereu in de buurt schappen om aardappelen en boterhammen te gaan bedelen. Dikwijls gaan die kinderen per trein ui gezelschap van een ander per soon, die ais wegwijzer dienst doet, tot het naastbij gelegen Duitsche station en loopen dan verder te voet over de grens. De boeren ondervinden hierdoor veel last Niet steeds gaat het dien kiemen voor den wind Zoo werden hier gisteravond 7 dreumessen van 8 tot 12 jaar aangehouden, die van het 3 uur ver afgelegen Bocholt waren komen loopen en reeds eene hoeveelheid aardappelen inge zameld hadden. In verband met in Duitsch- land voorkomende ziekten is aan het verblijf slechts voor 8 dagen behoeft te dienen, maakt van zulke kinderen ook besmettingsgevaar geen verschil voor de daaraan voorafgaande verbonden. periode van 9 dagen. Men zal dus geduren de de lie week (van 9 dagen) zoo zuinig mo gelijk moeten zijn, tenzij bepaald worde, dat de kaart voor de 12e week reeds in den na middag (b v. na 4 uur) van den 28en April (Zatei dagavond) gebruikt zou kunnen wor den. Op deze wijze heeft men gedurende de twee weken toch geheel schikking. (twee tijdperken van 9 dagen) dezelfde hoeveelheid bons ter be- lukt it Slecht» een meest geen vaklieden hebben zich meld, maar de boerderijen blijven lpk aanj zonder hulpkrachten, de kkkers ongeploegd. het ko ren ongedorscht, en zelfs komt het voor, dat het vee wordt geslacht, omdat er geen men schen zijn, die zich met de verzorging kun nen belasten. Andere bladen rijn iets mildei in hun oordeel, maar men blijft toch in het den algemeen van gevoelen, dat er is bij hulpdienst „something rotten". KORTE BERICHTEN. Duitsche bladen vernemen uit Kristia- nla, dat Thomas, de Frcsche minister van munitie, met ziin staf aau boord van eenjïn- geltchen torpedojaj men is om over Noorwegen naar iojager in Stavanger aangeko- St. Peters burg door te reizen In het bezette gebied van Roemenil is de Juliaansche tijdrekening door de Oregorlaartr sche vervangen, zoomede de middel-Europee- sche tijd en wel zomer- en wintertijd als ln Duitsch land officieel ingevoerd. Volgen» een bericht uit Luzem aan een Fransch blad, zijn vijf directeuren van Tsje chische banken te Praag gevangen genomen, onder beschuldiging stelselmatig de Oosteo- raarsche oorlogsleenJng te hebben uverneur-generaal Brussel gom is te Rijksdag van overledeni zal den 24en Duitsche België van Bissing De Duitsaü April bijeenkomen. De Chineeschc gezant te Berlijn, die te vens vertegenwoordiger der Chlneesche repu- quantum de uiterste zuinigheid te betrachten. ZUIDERZEEBOKKINO Namens het Centraal Bureau voor den af zet van Visscherijproducten is medegedeeld, dat de vangst van Zuiderzeebokking nog niet voldoende is geweest, om deze week tot dis tributie dezer vischsoort aan de gemeenten over te gaan. Tegen de volgende week wordt echter ruimer vangst verwacht. VRIJSTELLINO KOSTWINNERSCHAP! Verschillende burgemeesters hebben aan den Minister van Oorlog de vraag gesteld, of art. 2 der wet van 22 Februari 1917 ook ddt voor dienstphcaagv'i, die aanvankd# waren ingeschreven voor een andere militie- lichting dan die van 1918, doch door het be komen van vrijstelling wegens kostwinner schap werden ingeschreven voor laatstver- meide lichting. De Minister heeft daarop te kennen gege ven, dat genoemd artikel geldt voor alle dienstplichtigen die voor de lichting 1918 zijn ingeschreven, om het even of zij al dan niet voor een vorige lichting ingeschreven zijn geweest. Eerstbedoelde personen kun nen dus niet opnieuw vrijstelling wegens kostwinnerschap verkrijgen. DE KÖLENVOORZIENINO DER STOOMTRAWLERS. In weerwil van eene gegarandeerde vei ligheid in het vrijgegeven gebied, kon de visschenj met de ij mulder stoomtrawlers nog niet tot haren vollen omvang komen wegens voortdurend gebrek aan bunker ko len. ilians is te IJmuiden bericht ontvangen, dat een groote aanvoer van steenkolen uit Duitsch land onderweg is en door een regelr matige afschepmg zal gevolgd worden. LOOISTOFFEN Het aangekondigde overleg tusschen de regeering en de looiers over de wijze van uitvoering vau art. 6 der Distribut(eregeimg voor looistoüen (voorwaaiden voor de in schrijving van looiers) heeft gistermiddag in ue bureelen van de Commissie van Bijstand voor de Distributiewet plaats gehad. BROOD EN VLEESCH VOOR MILITAIREN. De Opperbevelhebber hedt bepaald, dat het nooaig is om ook het verbruik van brood hij het leger en de geïnterneerden te beper ken. ln verband hiermede wordt met ingang van 20 April hei rantsoen brood voor alle militairen en geïnterneerden vastgesteld O] O.o K.U. per dag, terwijl 't rantsoen vleeso met ingang van genoemden datum wordt verhoogd en gesteid op pei man en per dag Verach rundvieesch met been, 0.325 K.u. ui m veivauging daarvan: vaikcusvleesch, ü,32t> K.O.; schapenvleesch, 0.35 K.O.; rook- of pekelvleésch 0.20 K.O. Voort» is bepaald, dat aan alle troepenon- derdeeten het orooa gesneden moet worden verstrekt, waarbij groote zindelijkheid bij het gebruik van broodsniimachines en bij het opbergen van brood op den voorgrond moe ten staan. Vóór 15 Mei wordt bij den opperbevelheb ber bencht ingewacht in hoeverre het „ge- POGINQ TOT UITVOER VAN SCHEPEN. De stoomdrifters Majestic IJ.M. 4Ó1" en „Olympic IJ.M. 208 die, nadat ze het laatst hadden toebehoord aan de Maatschappij „De Witte Ster" te IJmuiden en sedert dien door koop en verkoop nog al eens van eigenaar verwisselden en waarvan algemeen beweerd werd, dat ze in Duitsche handen waren overgegaan, althans getracht zou worden zulks te bewerkstelligen, fladden, na langen tijd werkeloos in het Noord-Zee-kanaal ge legen te hebben, de reis binnendoor naar Delfzijl ondernomen, waarheen ze aan den heer Wagenborg, scheepsmakelaar aldaar,, verkocht heeten te zijn, aldus vertelt de Tel. Op de Zuiderzee schijnen de schepen de koers totaal kwijt te zijn geraakt. Ze werden na hij de Haaks door een Nederlandsche tor pedoboot aangetroffen, die ze naai' Harlin- gen opbracht. Naar te IJmuiden bericht is geworden, liggen de beide schepen daar on der militaire bewaking. Waarom is nog niet bekend, doch men vermoedt, dat men hier met een poging tot iraudu leuzen uitvoer van stoomschepen te doen heeft, althans dat men wilde traoiten de schepen op die wijze bui ten ons land te krijgen. Formeel zou de heer zeg- zijn reicening ot> i imuioen te oen visachen. EEN NIET-GEWENSCHT POLITIEMAN. De afdeeling Almelo der Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren heeft aan den Minister van Justitie een adres gericht, hou dende het verzoek den rijksveldwachter bri gadier-titulair A. Saris naar elders over te plaatsen. Tot toelichting hiervan diene, dat genoemde Saris in December j.L voor de rechtbank te Almelo terecht stond, beklaagd wegens poging tot hondenvergiftigingden 2den Januari j.l. werd hij echter, in afwij king van den eisch van het Openbaar Mi nisterie. vrijgesproken. Sedert dien vervult hij weaer zijn functie, nadat hij sinds mid den Mei 1916 „buiten, dienst" gesteld was AMBULANTISME In hun advies over een motie, waarin de wenscheiijkheid werd uitgesproken om over te gaan tot afschaffing van liet ambulantis- openbar 12 halfj, van de jeugd alleen maakte haar blind voor de teleurstelling die haar enthousiasme omt vangen zou bij de eerste kennismaking mei het nieuwe leven. Zij had altijd op gelijken voet met de menschen omgegaan, de meeste mannen als gemakkelijke slachtoffers be schouwd. ZiAag in gezegend* onwetend heid niet, dat Mura, door hel woord tot mij te richten, haar wou te kennen geven, dal welopgevoede meisjes in dit tooverland de oogen neerslaan en de handen vouwen in tegenwoordigheid van een Man, indijm zij ai den moed hadden te spreken Niet aldus dit halve Westerlingetie Zij trilde bepaald van vreugde en babbelde voort zoo vrij als een kabbelud, zonnig beek je in de schaduw van een woest bosch Van s mans standpunt was hij met onvriendelijk Ongedwongenheid was voor hem een onbe grijpelijke factor in het optreden van een jong meisje, en wat het gevolg ook zou zijn. de eerste letters die hij van plan was haar te leeren, moesten de woorden: eerbied en te- vormen-'Zij gingen haastig aan trein naar Kioto te halen. Ik en ru moest mij heel neutraal houden, want ik werd geïnviteerd om een bezoek te brengen. Ik zal het aannemen; ik heb een gevoel dat, zen, dat ae noodsignalen Ik wuifde het jonge meisje vaarwel toen de kleine barkas met veel lawaai naar land stoomde. Zij gebruikte haar handen als roe- Er eu riep mij een vroolijk sayonara toe. meester van haar toekomst vouwde zijn armen en keek naar zee. Den volgenden dag gebruikte ik eenzaam mijn lunch in het hotel. Toen ik twee ver liefde jonge mcnschen aan tafel zag zitten, waar jack en ik, zoo lang geleden, ons hu welijks dejeuner hadden gehad, ging ik naar 't andere eind van de kamer en draaide hun mijn rug toe. Maar ik zag met een schuin oog, dat zij ver verheven waren boven alle voedsel, en geloof mij, Mate, zij voelden dé warmte niet. Het spreekt van zelf. dat Jack en ik veel verstandiger waren, maar die heerlijke tijd is gehuld in rozeroode nevelen met strepen van maanlicht, het dient dus nergens toe, te trachten zich te herinneren wat er destijds gebeurde. Ik had naar een ander hotel moe ten gaan; de herinnering was mij te sterk, ik kon er mij niet aan onttrekken. Wordt vervolgd. HET SMOKKELSCHIP „DE SPE CULANT". Het hof te 's-Gravenhage deed gisteren uitspraak inzake een koopman te Rotterdam, door de rechtbank aldaar vrijgesproken van de hem ten laste gelegde opzettelijke brand stichting in het motorschip „De Speculant", dat met smokkelwaar geladen op 11 Februari 1916 op de Zuiderzee voer. Het vonnis werd vernietigd, bekl. schuldig verklaard en veroordeeld tot 3 jaren gevan genisstraf met last tot zijne onmiddellijke vangenneming. ge- BINNENLAND. GRONDBELASTING. Naar, gemeld wordt, is men aan het depar tement van financiën bezig aan een ingrij pende omwerking van het indertijd door nn- uister Treub ingediende wetsontwerp tot wijziging van de grondbelasting. "O. a. zou daaruit vervallen de belasting van het ge bouwde naar de poliswaarde der brandver zekering. KAMERVERKIEZINO DEN HELDER. De vrijzmtiige kiesvereeniging te deu Hel der, Texel en Vlieland heeft besloten in de vergadering der Centrale, welke a.s. Zater dag wordt gehouden, te candideeren voor de Kanier, vacature Mr. de Meester, den beer P J Oud, ontvanger der registratie en do meinen te Ommen Naar wordt medegedeeld zal ook de kiesvereeniging te Zijpe dezen heer candideeren. Van het stellen van een candidaat door de rechtsche partijen is nog a iet» bekend me op de openbare lagere scholen met niet meer dan 12 halfjaars-klassen, zeggen B. en W. van Leiden die afschaffing op de groote scholen daar ter stede niet in het belang van het onderwijs te achten. Het ambulante hoofd is noodig voor het geven van leiding om tot de noodzakelijke eenheid in het on derwijs te geraken en tot het uitoefenen van controle, die vooral jongere onderwijzers en onderwijzeressen noodig hebben. In de tweede plaats zou afschaffing van het ambu- lantisme voor de gemeente geen of slechts gering financieel voordeel opleveren, door dat men bij het gsven van een vaste klasse aan het hoofd der school reserve-onderwij zers zou moeten aanstellen. HET KOUDE VOORJAAR. Tengevolge van den kolennood komt ex in deooeschen op de Veluwe veel diefstal van dennenhout voor. Vooral in de ge meente Harderwijk, waar vele Belgen huis vesten en de woningen of barakken in de on middellijke nabijheid der bosschen staan, komen de menschen licht in de verleiding om dennenboomen te vellen. Het is reeds voorgekomen, dat een aantal Belgische geïnr temeerden des nachts met het vellen van boomen bezig waren. Er werd natuurlijk proces-verbaal opgemaakt en de militaire overheid treedt streng tegen de daders op DIEFSTAL. De Spanjaard, verdacht van diefstal 'n een logement aan ae Warmoesstraat te Amster dam, is gisteren te Rotterdam in gezelschap van een vrouw gearresteerd. Op hem werd nog 17.50 bevonden, benevens eenige hor loges en ringen De vrouw had hij voor 30 Aan sieraden laten beleenen, waarvoor zij 4.50 kreeg. De Spanjaard beweerde uit ar moede gehandeld te hebben Hij deelde me de, dat de overige juweelen niet meer in zijn bezit waren en de overige sieraden in den kelder zouden zijn. Inderdaad werd nog een horloge en ketting teruggevonden. Gemengd nieuws. BROODNOOD. Door de mijnwerkera is de tussclienkomst van den burgemeester van Maastricht inge roepen, cm de verkrijgbaarstelling van meer broodkaarten te verkrijgen. Velen hebben al le broodkaarten nu reeds verbruikt. Door bioodgebrek konden vandaag meerderen niet gaan werken OASBESPARINO. De „Fabrieksbode" (weekblad personeel Ned. Gist- en Spiritusfabrieken) vertelt het volgende „Nood maakt vindingrijk ia een oude spreuk, waarvan in deze moeilijke tijden op allerlei gebied de waarheid is gebleken. Zoo is men in de laatste weken tot de ontdekking gekomen, dat bij tal van gloeilichtbranders ene zeer aanmerkelijke besparing verkregen wordt door een allereenvoudigst middel, n.l. het leggen van een blikken plaatje met vijf openingen van ongeveer 6 of 7 m.M. boven op het lam{>eglaa. Het si onè niet gelukt na te speuren wie 'deze outdekking heeft gedaan, maar een feit is, dat zij reeds in tal van gevallen met goed succes is toegepast. Bij volmaakt geregu leerde branders wordt geen of zeer geringe besparing verkregen, maar in verreweg de meeste gevallen doet zich bij het opleggen van het plaatje het volgende verschijnsel voor: de lamp gaat donkerder branden cn men moet dan den gastoevoer verminderen om opnieuw goed licht te hebben. Theore tisch is het verschijnsel te verklaren doordat in vele gevallen de luchttoevoer te groot is, welke lucht verwarmd moet worden en dus de temperatuur van de gloeikous doet dalen. Verminderde luchttoevoer doet deze tempe ratuur stijgen en kan men dus om hetzelfde licht te verkrijgen met een kleineren gastoe voer Volstaan. E>e besparing bedraagt in sommige gevallen niet minder dan 30 pet." BEDELENDE DUITSCHE KINDEREN. Men schrijft uit Winterswijk: PRIJSSTIJGING VAN LANDERIJEN. Drie geslachten te voren werd de geheele heerlijkheid Vuren cn Dalem, bestaande uit 1800" H.A. landerijen aangekocht voor 99.000, di. 55 per H.A. Toen waren de bewoners daar allen arm. Thans is, naar uit Gorinchem gemeld wordt, een gedeelte van die heerlijkheid, groot 13)4 H.A., door ver schillende dorpelingen gekocht voor ruim 41X100, d.i. ƒ3000 per H.A. REDDERS BELOOND. De Bataafsche Petroleum Maatschappij te 's-Gravenhage heeft aan de directie van dat logger „Julie" te IJmuiden 250 doen toeko men ter verdeeling onder de bemanning van den logger voor ae redding cn Liefderijke be handeling van de door die bemanning gered de 13 opvarenden van het pctrolcum-tank- scbip „1 ie3tia," welk stoomschip in den nacht van 30 op 31 Maart j.l. door een' Duitsche duikboot tot zinken werd gebracht en waarbij de overige 13 opvarenden omkwamen. UIT HEILOO. Volgens besluit, op de April-vergadering genomen, hield de Tuinbouwvereeniging „De Eendracht" gisteravond in het café van den heer Blokker een buitengewone vergade ring, om tot een besluit te komen aangaande den verkoop der voortbrengselen van den as. zomer. Het bestuur raadde aau, de groenten, benevens de erwten en boonen, ge zamenlijk met de Tuinbouwvereeniging „De Vooruitfsncr" van de hand te doen, ferw De heer Vahf zoo het voorloopig en fcloc willen probeeren, later kon men altijd nog veranderen. Bij stemming verklaarden zich 21 vóór en bloc veilen, 1 tegen. In verband met de buitengewone omstan digheden vond de voorzitter het van belang, nu reeds te spreken over den coöperatieven anthraciet-aankoop, daar de heer Vahl- verno men had, dat de anthraciet weer vrij in den handel zou komen. De heer Maas Geesteranus vond dit ge rucht zeer onwaarschijnlijk en meende, dat integendeel de regeering in dezen het koord nog strakker zou aanhalen. Er was tenminste een commissie benoemd, belast met het dis- tribueeren van brandstoffen in dichtbevolkte centra. Naar aanleiding daarvan had Heiloo zich bij Alkmaar aangesloten. De heer Vrijburg had vernomen, dat een coöperatie van bankiers was overgegaan tot den aankoop van een Ehiitsche mijn, waar van de opbrengst naar hier zou worden ge ïmporteerd. Waarschijnlijk was hierin de op lossing te zoeken van wat door den heer Vahl was medegedeeld. Besloten werd in elk geval te schrijven. Bij de rondvraag las de heer Maas Geeste- ranus een artikel lit de Westlandsche Cou rant voor over proeven van aardappelcul tuur, die hier wellicht navolging verdienden. Door den heer Ant. Bakker werd aan de vereeniging een wagen boonenstokken te koop aangeboden. Tevens Jcon hij den leden helpen aan 100 M'. mest, niet afkomstig uit Friesland. Daarna sluiting. UIT STOMPETOREN. De kerkeraad heeft besloten de godsdienst oefeningen in het vervolg te doen aanvangen 's morgens 10 uur. UIT BERGEN. Te Haarlem is geslaagd voor het acte- examen lager onderwijs mej. H. O. Caminade alhier. UIT OUDE-NIEDORP. In de gister gehouden vergadering van hoofdingelanden van dé banne alhier werd de rekening over 1916 goedgekeurd met een voordeelig saldo groot 852,35, ontvangen was 8778 25 en uit gegeven 7925.90. De begrooting voor dit jaar werd vastge steld op een ontvang en uitgaaf van 10269,75. De leverantie van 150 M*. grint werd opge dragen aan den heer Stoel te Alkmaar, als laagste inschrijver, voor ƒ5.per M'. De omslag werd voor 1917 vastgesteld op 7.50 per H.A. UIT OUDKARSPEL. Gisteravond vergaderde de aid. Langen- dijk van den A. N. O. O. B. Verschillende ingekomen stukken werden behandeld, o.m. een van de vereeniging Ons Huis te Amsterdam om deel te nemen aan de driedaagsche tentoonstelling en hetgeen ver der zal worden geboden om meerdere be kendheid' te geven aan het doel en werken van „Ons Huis." Als afgevaardigde daarheen werd gekozen de heer C. de Jong Sz., nadat de heer C. Paarlberg voor de benoeming bedankt haa. Het vaandel zal teggenwoordig zijn op de op Hemelvaartsdag te houden meeting te Amsterdam. Ter gelegenheid1 van de blauwe week die gehouden wordt in de week voor Pinksteren, wordt een blad uitgegeven, waarvan er voor gezamenlijke rekening met de N. V. en de J. O. O. B. 1000 stuks voor colportage. Als punt op de beschrijvingsbrief zal wor den geplaatst: Het hoofdbestuur stelle uit de algemeene kas een bedrag van 100 beschikbaar, aan de afdeelingen, die een eigen gebouw stichten. Het totaal bedrag mag echter de 200 per jaar niet te boven gaan. De aftredende hoofdbestuursleden zullen opnieuw worden gesteund. van de hand te doen, terwijl het de aardbeièn, voorloopig althans, bij de opgericht, Besloten werd, aïdi dus te export-veiling, die zal worden zou willen veilen, handelen. Wat betreft de aardbeiën. het bestuur vond het wenschelijk, deze en bloc te veilen. I Iet is toch een zeer gewoon verschijnsel, dat de prijs voor grootere hoeveelheden, al zijn deze dan ook van minder kwaliteit, stijgt. Dc heer J. J. Vahl voegde hieraan toe, dat, wanneer de aardbeiën, per wagon geveild, niet voldoende opbrengen, ze altijd naar el ders zouden kunnen worden getransporteerd, om daar geveild te worden. De heer P. de Jager Jr. was zeer sterk te gen dit voorstel, waar de leveranciers van uitstekende aardbeien-kwaliteiten evenveel zouden ontvangen, als zij, die minder waar ter markt brengen. Verder vond hij een voor beeld van een wagon erwten, die meer op bracht, terwijl de soort minder was, niet van toepassing op de aardbeiën, daar dit een zeer verschillende handel is. E>e heer Ant. Bakker wilde een keurstelsel invoeren. Door de secretaris werd verslag uitgebracht van de vergadering van de N. i 1. P. C. De N. H. P. C. heeft geprotesteerd tegen een willekeurige handeling van het hoofdbe stuur. waarbij de Landdag te Bergen kwam te vervallen en besloten werd een gecombt- neerden landdag te houden te Amersfoort. Be sloten werd instemming te betoonen met dit protest. Hierna sluit'ng. KORTE BERICHTEN. Te Heerftn te een drietal Duitsche de serteurs gevat, die geruimen tijd de omgeving onveilig maakten en schuldig waren aan dief stallen. Verschillende van diefstal afkomstige voorwerpen werden nog door de politie in be slag genomen. Te Bussum zijn een drietal jongens aan gehouden, die op het R. K. kerkhof verschei dene kruisen uit den grond hadden gerukt en beschadigd. m Op initiatief van jhr. A. W. O. van Riemsdijk, gewestelijk commissaris voor Noord-Holland van het Roode Kruis en met medewerking van den burgemeester, is te Hoorn een comité voor het Roode Kruis opge richt. Te Enkhuizen zijn twee dochtertjes van den arbeider O., door 't spelen met een kaars en lucifers, in brand geraakt. Het oudste, een kind van 6 jaar, is bijna terstond overle den1. Nu de haver zoo schaarsch is geworden, koopen de stalhouders te Groningen voor de paarden belangrijke hoeveelheden kanarie- zaad, dat, licht geplet of gemengd met zeme len of maïs, een zeer goed paardenvoer moet ^-TeVterdam is een Oostenrijksch de serteur aangehouden, die eenige zilveren voorwerpen te koop aanbood, afkomstig van een inbraak, welke de vorige week te Hof van Delft plaats had. In eene gisteren te Rotterdam gehouden vergadering is opgericht de Vereeniging van Nederlandsche Importeurs van Looistoffen. Op de statuten wordt de Koninklijke bewil liging aangevraagd. Wegens het in den geheelen omtrek Ln erge mate heerschen van diphteritis onder de kinderen, zijn in de gemeente Zevenaar de openbare scholen gesloten. Te Rotterdam verdwijnen de laatste da gen veel koperen naamborden. Tot leden van het hoofdbestuur van den bond van Watarschapsbalangen in Noord T-io ir, w rvi Well om

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2