DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. LBYsnsmlddelen. No. 92 üondttrd en negentiende jaargang. 1917. h-hm 3 maanden f V30. Ir. p. post IISL M»srtrattepriis12(a p. regel, groete letters naar plaatsraimte. Briereo Ir. N. V. Boek- en Handelsdnkkerii r.b. HERIBs. COSTER iZOON. «oonhoi C 9. Telefor. 3. VRIJDAG 20 APRIL NEDERLAND. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 20 April. De heer O.' H. Perris, vroeger een1 bekend pacifist, van wien wij ons een indrukwekkende rede herinneren, op het vredescongres te den Haag in 1913 gehouden, en die thans als oorlogscorrespondent voor de Dally Chroni cle optreedt, maakt eenige vermeldenswaardi ge opmerkingen ovér het Fransche offensief. Juist met het oog op den omvang van den j thans ontketenden slag, zegt hij, moeten wij onzen1 geest losmaken van alle denkbeelden en opvattingen, die verband houden- met de beperkte offensieven van bet verleden. Het gaat er nu volstrekt niet om de vijandelijke li nie op een1 of andere plaats te doorbreken, hoewel zooiets natuurlijk zeer goed kan voor komen. Mijn persoonlijke meening is, dat het meer waarschijnlijk is, dat we getuige zullen zijn van een anderen algemeenen terugtocht. Echter hoe dat mag zijn, we moeten begrij- pen, dat de aanstaande gebeurtenissen van geheel anderen militairen aard zijn dan die van het vorige jaar, toen de geallieerden te vreden hadden te zijn met beperkte aanvalt fronten1 en1 met resultaten, die, hoe schitterend ook, toch beperkt waren, zoowel wat belooning als wat kosten1 betreft. In aantal van er bij betrokken soldaten, in overvloed van bewape ning en in eenheid van organisatie, in het bij zonder aan onze zijde, zal deze slag alle menschelijke ervaring, zelfs in dezen oorlog, te boven gaan. Hij zal lang duren en zeker zal de oorlogsfortuin nog al eens wisselen. Maaf wij hebben1 ten1 slotte toch de superiori teit bereikt in kracht in alle belangrijke op zichten. Alles wordt thans ingezet en1 in de zen zin kunnen we thans spreken van de laat ste en beslissende worsteling, die is begon nen. De thans aangevangen actie zal voort gaan zonder zulke lange tusscbenpoozen als die welke de acties in het verleden kenmerkten, tot de beslissing is gevallen. Het begin nu heeft de verwachtingen overtroffen. Dat is een zeer degelijk geschenk van Frankrijk en En geland aan het bevrijde Rusland, maar het onmiddellijke effect is, dat nu tegen1 het Wes ten, dat steeds twee derden van het gewicht van de Duitsche sterkte had te dragen, al de reserves zullen1 worden ingezet, waarover Duitschland nog beschikt. Zeker is, dat er thans over en weer groote troepenmassa's naar het strijdtooneel worden gezonden. In het Duitsche legerbericht wordt bijv. ge zegd, dat in Champagne onder verderen aan voer van nieuwe troepen, de gevechten in he vigheid zijn toegenomen. En in het Fransche legerbericht wordt medegedeeld, dat de Fran- schen op het front tusscben Soissons en Au- bérive 12 nieuwe Duitsche divisies hebben ge constateerd, dus meer dan een kwart millioen manl Er blijkt verder uit de Fransche berichten, dat het weer afschuwelijk is en dat regen, modder en wind de actie bemoeielijken. De nieuwe Fransche aanvallen blijven dan ook weinig resultaat opleveren. Jouy, dat in het laatste Fransche legerbericht als veroverd wordt opgegeven, ligt bijv. slechts 2,5 KM noordelijker dan het dezer dagen veroverde Vailly. De Duitschers trekken hier langzaam terug in de richting van den Chemin des Da mes, den bekenden heerweg, die van Soissons tot Craonne loopt. Ten N.W. van Aubéri- ve hebben de Franschen over een front van 2 K.M. een1 krachtig versterkt loopgravennet veroverd. Het zijn dus slechts kleine vorderingen die gemaakt worden. Van Atrecht wordt er niets bijzonders ge meld. Ook daar duurt de gevechtspauze voort vermoedelijk niet lang meer Het Petersburgsche Telegraafagentschap het instrument van de voorloopige regeering meldt, dat verschillende Russische bladen be- toogen, dat in volle solidariteit met de gealli eerden de oorlog voortgezet moet word-en, tot dat het Duitsche militarisme vernietigd is en dat de aan den dag gelegde vredesgeneigd- heid in de midden-rijken te danken is aan bin- nenlandsche moeielijkheden, zooals de levens middelencrisis en de stakingsbeweging Het orgaan der sociaal-revolutionnairen betoogt, dat wanneer de strategie dit eischt, ook de Russische soldaten moeten aanvallen. De Fransch-Engelsche successen der laat ste dagen, zoo wordt verder geseind, laat aan den uitslag van den oorlog geen twijfel meer over. Of echter de entente ook met het oog op Rusland, niet gaarne die successen dadelijk wat grooter had gezien? VARIA. DE ONDERZEEêRSOORLOG. (B) Naar de „Westminster Gazett" bericht, heeft Sir Charles Henry in het Lagerhuis ge vraagd, of mededeeling kon worden gedaan, welke hoeveelheden graan, die voor Engelsche havens bestemd waren, in Februari en Maart door onderzeeërs of andere oorzaken zijn ver loren gegaan en in welke verhouding het ver loren graan staat tot de hoeveelheid, die aan gekomen is. De vertegenwoordiger der Regee ring heeft hierop geantwoord, dat de beant woording dezer vraag niet was in het open baar belang. Uit dit Regeeringsantwoord zou men1 afleiden, dat de Duitsche opgaven over de Engelsche verliezen door den onderzee- ërsoonog dan toch niet zoo heel erg over dreven zijn. HOOGE POLITIEK EN.STEEN KOLEN. De „Basler Nationalztg." wijst op het ver band tusschen hooge politiek en. steenko len en ijzermijnen. Voor den leek is dit ver band moeilijk in te zien, maar het Bazeler blad maakt het duidelijk: een land zonder ijzer en zonder steenkolen is in den tegen- woordigen tijd niet in staat, deel te nemen aan de hooge politiek, omdat het economisch niet kan bestaan zonder de groote mogendhe den, welke in dit opzicht door de natuur beter zijn bedeeld. Hoe meer zich een dergelijk land poogt te ontdoen van de boeien, die het door de natuur zijn opgelegd, des te meer zal het voelen, hoe die boeien knellen. Het blad'concludeert dan, dat het voor Italië be ter zou zijn- geweest, niet aan den oorlog mee te doen. Italië was toch economisch van Duitschland en Oostenrijk geheel afhankelijk, vooral wat de steenkool en het ijzer betreft. Het voelde dit echter als een smaad. Door den1 oorlog wilde het 'een grootere zelfstandigheid verkrijgen. Engeland kon het echter niet aan kolen en ijzer helpen, althans niet in voldoend kwantum. En nu het gebrek aan scheepsruim- te met den dag nijpender wordt, wordt de ex- ïkolen naar Italië vrijwel geheel atio- onder deze omstandigheden ziet, hoe de Itaïi- aansche econoom Luigi Einaudi in de „Cor- riere del-la Sera" de geweldige posten van den Engelschen invoer naziet, om na te gaan, of iet niet mogelijk zou zijn, tegenmaatregelen te treffen. DE WERELDVREDE EN DE RECLAME. (B) Pacifisten zijn soms practische men seden. Vooral Amerikaansche pacifisten en dat zijn er velen munten uit in deeën, waardoor hun lievelingsdenkbeelden snel en goed kunnen worden gepropageerd. Een bekend vredesapostel in Atlantis is David Smith, een dagbladschrijver, wiens ideeën gewoonlijk niet al te hoog zijn; en daarom des te gemakkelijker kunnen worden „geplukt." Smith kwam op het denkbeeld honderd duizend vredesduiven te laten ma ken, van bordpapier, met wat veeren beplakt, die een hymne voor den vrede tortelden, wan neer men den staart in de rondte draaide. Door de enorme „oplaag" konden ze voor 10 ct., dus een Hollandsch kwartje, verkrijgbaar worden gesteld, en thans kirren de vredesdui ven- in honderdduizend Amerikaansche gezin nen. Helaas, keerden zij nog niet met een olijftak in de pacifistische arke terug, maar Noach werd ook een paar maal teleurgesteld, nietwaar? Als een gevolg van het verzoek, door verscheiden toonaangevende ingenieurs aan president Wilson gedaan, zullen er maatrege len worden getroffen voor het zenden van vijfhonderd Amerikaansche ingenieurs om de beschadigde en gedesorganiseerde Russische spoorwegen te reorgpniseeren en te exploitee- ren. Uit alle takken van spoorwegdienst zul len tot dat doel deskundigen worden gekozen. NOODLANDING. De Nederlandsche militaire tweedekker No. 20, bemand met de luitenants-aviateur Drost en Van Vliet, vloog gisterochtend, ko mende uit Arnhem, boven Nijmegen, toen een defect aan de oliegeleiding werd gecon stateerd. Ln een prachtigen zweefval over de Waal werd een noodlanding gemaakt op de uiterwaarden onder Lent. EIEREN. De minister van landbouw heeft bepaald, dat de maximumprijs van eieren, vastgesteld ingevolge artikel 8 der Distributiewet, komt te vervallen. Hierdoor kunnen op de markten de kooplieden, die voor export koopen en van hunne aankoopen een deel ter beschik king der regeering moeten stellen, de eieren koopen tegen eiken prijs. De verbruikers van eieren, die deze willen hebben voor een maximumprijs, vastgesteld ingevolge art. 2 der Distributiewet, zullen die kunnen verkrijgen, wanneer de gemeente besturen door bemiddeling van het Rijks Dis tributiekantoor eieren voor hunne gemeenten aanvragen. De verbruikers behoeven dus niet meer te betalen dan hetgeen overeenkomstig de wet is vastgesteld voor de gestempelde eieren, die in voldoende hoeveelheden in iedere plaats ter beschikking kunnen worden gesteld. DE VERONGELUKTE TRAWLER. Over het vergaan van de IJ.M. 82 „Visch- jan" wordt nog het volgende gemeld: De trawler bevond zich in de nabijheid van de „Flamingo". Tot op 24 mijl O.N.O. van het Terschellinger vuurschip was men gekomen en steeds waren de schepen bij el kaar gebleven. Te 8 uur 15 hoorde de be manning van de „Flamingo" een zware ont ploffing, waardoor iron schip hevig unde, op de plaats waar even te voren de „Visch- jan" gezien was. De „Flamingo" stoomde onmiddellijk na het gebeurde naar de plek waar de ramp plaats had gegrepen. Het schip was totaal 'Jen voor men het had kunnen be reiken in oe diepte verdwenen. Alleen eenig wrakhout zag men ronddrijven. Van de op varenden van het gezonken schip ontdekte men-op de „Flamingo" totaal niets meer, zoodat vermoed wordt dat allen bij deze ramp het leven gelaten hebben. Een mijnontploffing was, naar de opva renden der „Flamingo" mededeeien, zeer ze ker de oorzaak van den ondergang van de „Vischj'an", daar men in de eerste plaats geen duikboot heeft waargenomen, en ver der uit den aard der exppiosie-op te maken was, dat deze door een mijn veroorzaakt moet zijn. brengt dan ook de eerste steenkolenlading uit Engeland aan sinds den verscherpten duik bootoorlog. Men mag echter niet vermoeden dat dit de herstelling van het geregeld s'een- kolen verkeer beduidt. De aankomst van ge noemd stoomschip zal wel hieraan moeten toegeschreven worden, dat een ander stoom schip van deze reederij te Loaden is gearri veerd. Dit toont aan dat slechts in Engeland schepen worden vrijgegeven, indien anderzijds het verkeer op dat land hervat wordt. GEEN MEDEWERKING. In den gemeenteraad van Upendam is door het lid Buurs medegedeeld, dat in verband met de brandstofvoorziening op medewer king der boeren niet te rekenen viel, daar die het tegenwoordig met andere zaken veel te druk hebben. Het gevolg was ook, dat het met de teelt voor voedingsgewassen door de gemeente misliep. De gemeenteraad be sloot niet te gaan tuinen, daar de exploitatie te duur uitkwam. De heer Buurs deelde mede, dan maar lie ver zonder erwten te zitten. TEELT VAN LEVENSMIDDELEN. De gemeente Venlo stelt 50 H.A. goeden en omgeploegden grond ter beschikking om groenten, aardappelen, enz le kweeken, in perceelen van minstens 4 are, tegen een prijs van 50 cent per are voor het eerste jaar, met het vooruitzicht de volgende jaren dezelfde perceelen pachtvrij te kunnen behouden. TEGEN DEN ZOMERTIJD. Vele landbouwers en veehouders op Texel weigeren den zomertijd in te voeren, omdat zij in den hooi- en oogsttijd niet zoo heel vroeg met de werkzaamheden kunnen aan vangen, wijl de producten nog te nat zijn, en de veehouders meenen den tijd van mel ken niet te kunnen verzetten. GEBREK AAN VEEVOEDER. Blijkens het jongste jaarverslag van den zuivelconsulent voor Gelderland werd tenge volge van het gebrek aan krachtveevoeder 20 h 25 pet. minder melk gedurende den afge- loopen winter aan de zuivelfabriek geleverd dan in den winter van het jaar te voren. REDDERS BELOOND. De President van de Vereenigde Staten Jac. Degeling, Kraanbuurt 6 heeft den kapitein van het stoomschip „Rijn dam" een gouden horloge en ketting, den eersten officier een zeekijker en aan ieder der zes leden van de bemanning een gouden me daille geschonken, als erkenning van de menschlievende en heldhaftige diensten, be wezen bij de redding van den kapitein en de bemanning van de Amerikaansche sleepboot „Vigilant". BINNENLAND EEN ZIEKENBARAK. Van regeeringswege zal in de gemeente Oldenzaai een groote barak, geschikt voor opneming van 300 personen, geplaatst wor den, om hierin personen, komende uit het buitenland en lijdende aan een besmettelijke ziekte, of verdacht daarvan, te kunnen opne men. Het gemeentebestuur heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken en tot den inspecteur der volksgezondheid te Zwol le gewend met 't verzoek, deze barak niet te doen plaatsen in de nabijheid van woningen in de gemeente. CAFé GESLOTEN. Op bevel vart het militair gezag is gedu rende zes weken het café-restaurant met thee tuin De Drie Kronen" aan den grooten weg VenloTegelen gesloten. De reden hiervan is waarschijnlijk, dat het café dienst deed a s verzamelplaats voor een grooten troep smokkelaars. Een militaire wachtpost verbiedt thans een iedereen den toegang. NOTF.BOOM GESPAARD. De rigenaar van een noteboom te Druten, die, evenals alle anderen, zou geveld wor den, vroeg den Minister van Oorlog om ter wille van zijn zieke vrouw, die onder het lommer van dien boom dikwijls uitrustte, dezen boom te mogen behouden. De Minis ter heeft het verzoek toegestaan. Gedurende de week van 22 tot en met 28 April 1917 zal verkrijgbaar worde» ge steld op Bon No. 31 125 gram Peulvruchten. 32 250 Rijst. 33 50 Bak- en Braadvet. 34 125 Zeep. 35 2 K.Q. Aardappelen. De Directeur van het DiatrfbitttebwtWH van Alkmaar, D. SCHENK. Alkmaar, 23 April 1017. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 22 Maart 1917, waarbij zijn vastgesteld lo. Eene verordening tot aanvulling van de Algemeene Politieverordening, zooals die is vastgesteld bij raadsbe sluit van 9 October 1912 (Gemeen te- blad No. 381en gewijzigd bij raads besluiten van 1 September 1914 en 7 December 1916 (Gemeentebladen Nrs. 459 en 511) Gemeenteblad No. 539. 2o. Eene verordening tot aanvulling van de Algemeene Politieverordening, zooals die is vastgesteld bij raadsbe sluit van 9 October 1912 (Gemeente blad No. 381) en gewijzigd bij raads besluiten van 1 September 1914 en 1 Februari 1917 (Gemeentebladen Nis. 459 en 523) Gemeenteblad No. 540. Welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secre tarie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar te gen betaling van 0.05 per exemplaar in ai- druk zijn verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 20 April 1917. Burgemeester en1 Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. KORTE BERICHTEN. Het Spaansche icW/z^-Romanones is afgetreden. Henri Ford heeft de plannen voor een nieuw motor-landbouwwerktuig aan Enge land geschonken om de landbouwers in staat te stellen hun landerijen spoediger zaaiklaar te maken. Te Nanhofen in Beieren zijn twee trei nen in elkaar gereden, er zijn, voorzoover tot nu toe bekend is, 16 militairen gedood en 41 gewond. Waarschijnlijk zal gedurende de maand Mei een nieuwe bijeenkomst van de ministers der Noorsche Rifken te Stockholm plaats heb ben. De Fransche regeering heeft besloten, een buitengewoon gezantschap uit te sturen om den president der Vereenigde Staten te be groeten ter gelegenheid van Amerika's intree in den oorlog. Aan het hoofd dier missie staan1 Viviani, Joffre, vice-admiraal Choche- prat en Dechambrun, lid der Kamer. Toen gen. de Wet onlangs een bezoek aan het Afrikaansch Koffiehuis te Pretoria bracht en binnen weinige oogenblikken 'n om hem (vermoe de gene- groote schaar vrienden zich geschaard had, kreeg hij van iemand delijk eeni detective) een wenk, dat raai er aan denken moest, dat hij geen verga dering mocht bijwonen. Heel gevat antwoord de de generaal„Maar zeg jij me eens, hoe ik moet maak als die vergadering mij bijwoon? Volgens berichten uit Londen zal de Britsche regeering de volgende week een wets- VERJAARDAG PRINS HENDRIK. De verjaardag van den Prins werd giste ren te 's-Gravenhage herdacht zonder feeste lijkheid. Alleen wapperde de driekleur van de openbare rijks-, provinciale- en gemeente lijke gebouwen en uit vele particuliere wo ningen, terwijl de gezantschapsgebouwen de vlaggen der aoor de gezanten vertegenwoor digde rijken hadden ontplooid. De scholie ren hadden vrijaf. In de paleizen aan het Noordeinde en de Lange Voorhout werden registers van gelukwensching druk getee- kend. De Koningin, de Prins en de Prinses gebruikten het noenmaal bij de Koningin- Moeder. OVERSTROOMING IN INDIë. Door zwaren regenval is een gedeelte van Batavia overstroomd. De toestand in de lager gelegen Brantas- streken is door de vele regens nog steeds ge vaarlijk. De dijk ten Zuiden van Kertosono is weg gespoeld Aan den rijstoogst is groote scha de toegebracht. DE OPSTAND IN DJAMBI. Uit Soerabaja seint men aan de N. R. Ct. Er zijn van de schuldigen aan den jongsten opstand in Djambi 68 ter dood veroordeeld Gemengd nieuws. STEENKOLEN. J* De correspondent van het Hbld. te Rotter dam meldt: Gisteren is hier van Leith aangekomen het Nederlandsche stoomschip „Woensdrecht," EEN SMOKKELAAR BEDROGEN. De vorige week stonden voor het Amhetn- sche gerechtshof terecht J. D., chauffeur al hier en L. H., koopman, te Lobith, die in eersten aanleg waren gedagvaard ter zake, dat zij 133 vaten hars, eigendom vanW. Lör- ken te Barmen, die daarvoor een totaal be drag van 80.000 Mark had betaald aan den Rottcrdamschen verkooper Fehres, en welke vaten zij voor laatstgenoemde moesten smok kelen naar Duitschland, hadden verduisterd1, door deze partij hars te Deventer te verkoopen voor de juiste waarde van 5000. De rechtbank te Arnhem had beide beklaag: den vrijgesproken1, doch de advocaat-generaa bij het Hof aldaar had in zijn requisitoir de mpipuing uitgesproken, dat hier alleszins ter- MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID TE HAARLEM. De tentoonstelling van bouwbeeldhouw- kunst, welke door Willem Brouwer in de rotonde van het museum van kunstnijverheid té Haarlem geopend is, zal op dringend ver zoek tot 1 Mei geopend blijven. De in het trapportaal tentoongestelde teekeningen „Hei Duin" van Chris Lebeau zullen even eens nog eenigen tijd tentoongesteld blijven MOORD. Een houthakker te Patcrswolde heeft in een boschje het lijk gevonden van de sinds 21 September 1916 te Groningen vermiste 28-jai ige mej. Jansen, die dien dag per fiets naar l'aterswolde was gegaan. De man zag een gedeelte van het lichaam, ontdaan van a tic Kieeding en in verregaanden staat van ontbinding en deed aangifte bij de politie. De commissaris van politie en de inspecteur der recnerche te Groningen, alsmede het par ket begaven zich derwaarts en lieten het lijk opgraven Blijkbaar had een hond het lijk te. Vuorscnijn gebracht, dat dientengevolge af schuwelijk verminkt was. Het gedeelte van het lijk, dat nog onder den grond lag, was slechts door eenige lichte onderkleeding ge dekt. Aan de schoenen en kousen heeft de fami lie kunnen vaststellen, dat dit het lijk was van de vermiste In de nabijheid van het lijk lag een opgerolde blauwe werkmanskiel. De ontbrekende kieeding van het meisje heeft men nergens in de buurt kunnen vinden. In dertijd hebben twee kinderen uit dit boschje hulpgeschreeuw meenen te hooren. Een on derzoek' met politiehonden leidde toen tot geen resultaat Vermoed .wordt, dat men hier te doen heeft met een lustmoord. MISLUKTE VLUCHT. Gisteren Is te Rotterdam gearresteerd de koopman C. S., die door het gerechtshof te 's-Gravenhage tot 3 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens opzettelijke brandstich ting in het motorschip „De Speculant" op 11 men waren om de maximum-straf op te leg- Februari 1916 op de Zuiderzee. Toen de ge ontwern tot regeling van het lersche vraag- geladen met steenkolen. Het stoomschip heeft stuk indienen. sinds Februari te Leith geladen gelegen en gen, weshalve hij beider veroordeeling vroej tot 3 jaar gevangenisstraf, met last tot onmiJ dellijke gevangenneming. Het Hof heeft thans de beide beklaagden, met vernietiging van het vonnis veroordeeld tot de hoogst mogelijke straf, n.l. 3 jaar ge vangenisstraf voor ieder. De onmiddellijke gevangenneming werd ge weigerd. DE AUTOBANDIET VAN WINSCHOTEN. Het gerechtshof te Leeuwarden deed giste ren uitspraak in de zaak tegen J. de Boer, een 31-jarig zwerver, die door de rechtbank te Winschoten tot 12 jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens diefstal van een fiets en den beruchten inval in een kassiers kantoor, waarbij hij twee bedienden ernstig verwondde. Het gerechtshof bevestigde het vonnis gedeeltelijk. De straf werd overeen komstig den eisch van het O. M. op 20 jaar gevangenisstraf bepaald. arresteerde in zijn woning merkte, dat er twee rechercheurs in de pabijheid de wacht hielden, telefoneerde hij om een auto, met instructie, dat deze in langzame vaart zijn huis zou passeeren. Toen de auto kwam, snelde hij zijn deur uit en sprong er in, doch een van de rechercheurs wist op den auto te springen, en, ofschoon hij zijn rech tervoet kneusde, den veroordeelde aan te houden. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. PETROLEUMSCHAARSCHTE. In verband met de petroleumschaarschte zal op verschillende baanvakken der H. IJ. S. M de nachtdienst voor het goederenver voer worden opgeheven. SPIONNAGE. Naar wij vernemen is de telegrafiste, die te Amsterdam werd gearresteerd in verband met vermoedelijke spionnage, op vrije voeten gesteld. ALI'AAISCH COÜIAST. iinige

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1