DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Echte Plantos, 3 Cent, i hit hit: „Triumpf", gen unier J. LIEKELES OEBLES - Alkmaar. Madras, Tulle en Vitrage-gordijnen. Geurige 5 cents Sumat'a-Sigaar. - Havanna-Melange. No. 93 Honderd en negentiende Jaargang. 1917. ZATERDAG 21 APRIL. ALS NIEUW WASSCHEN VAN VERGADERING m den gemeenteraad ybo Alkmaar, DM uN 3 bteden. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijsper 3 maanden voor Alkmaar i 1,30 franco door het geheele Rijk f 1,5 Afzonderlijke nummers 5 Cents. IaVI Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel S 0.12* Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 21 April. In het Westen -diuurt de strijd voort, zonder dat er gebeurtenissen van groot gewicht nlaats vinden. De Engelschen blijven rustig en de Franschen slagen er niet in groote vor deringen te maken, zij hebben op verschillen de plaatsen de handen vol aan de Duitsche tegen aanvallen. Over en1 weer wordt er met groote hardnekkigheid gevochten. De geheele gevechtslinie van Lens tot Suippes is onge veer 200 KM. lang (van Alkmaar tot Maastricht), maar niet overal wordt natuur lijk even verwoed gevochten. Bijzonder heftig is de strij d van Soissons. tot Crayonne en in Champagne aan het Aisne-Mamekanaal. Een denkbeeld van den1 strijd krijgt men als uien leest, dat de Franschen meer dan 30 di visits in het vuur hebben gebracht, dat is heel wat meer dan het heele Nederlandsche leger op het oogenblik sterk is! Beide partijen putten elkaar dus geweldig uit. In het Duitsche legerbericht wordt medege deeld, dat de op 16 Maart begonnen bezetting van de lang te voren gemaakte zone der Sieg- fried-stellingen ten noordoosten van Soissons geëindigd is door het prijsgeven van dien Ais- ne-oever tusschen Condé en Soupir. Allereerst wordt hierdoor de terreinwinst verklaard, waarvan de Franschen gisteren melding maakten (de plaatsen Aisny, Jouy, het fort Condé). Blijkbaar hebben1 sterke achterhoeden met name het fort Condé zoo lang mogelijk po gen te houden; Zij. ontruimden het blijkens Engelsche berichten1 op het laatste oogenblik, vernielden de kanonnen en vluchtten door een pauwen doorgang waarin ze veel te lijden hadden van het vuur der Fransche batterijen. De Siegfriedstellingen zijn gelegen tegen over de Fransche, zooals de Wod'anstellingen tegenover de Engelsche linie. Waar echter? Voor het oogenblik is er meès meer van be kend, dam dat er achter het terrein, waar de Franschen nu aanvallen, een staande lijn van weerstand is gemaakt, welke thans is be zet. De mededeeling in het Duitsche legerbe richt maakt den indruk, dat de Duitsche te rugtocht thans geëindigd is. D.w.z. de zooge naamd vrijwillige terugtocht. Het zal thans moeten blijken of en in hoever de Franschen in staat zijn, de Duitschers te dwingen verder terug te trekken bijv. op de koorde van den boog Verdun Yperen, zoo niet verder. En of v. Hindenburg inderdaad strategische verras singen in den zin heeft. Ben1 voordeel van de ontruiming der Duit schers van het frontdeel bij Vailly is, dat bij Soissons twee Fransche legers, die door het saillant van het fort Condé van elkaar ge scheiden waren, zich thans hebben kunnen vereenigen. Aan den Chemin des Dames, een1 van West naar Oost loopende hoogterug, zul len de Franschen echter een heelen hap heb ben. Bij Brhnont hebben de Duitschers in een tegenaanval eenig voordeel behaald, loopgra ven heroverd en een 1150 man gevangen ge nomen, maar, zooals reeds gezegd, groote wij zigingen zijn er niet voorgekomen. De andere oorlogsterreinen1 zijn tegenwoor dig van weinig beteekenis. Toch dient ver meld', dat de Engelschen zoowel in Mesopo- tamië als in Egypte, nieuwe successen hebben verworven. Het comité van afgevaardigden van arbei ders en1 soldaten te St.-Petersburg heeft thans verklaard, dat het elke gedachte aan een af zonderlijken vrede verwerpt. De heer Troelstra heeft verzekerd, dat de socialistische vredespoging, welke thans wordt ingesteld te Stockholm, niet wil aan sturen op een afzonderlijken vrede, maar be doelt overleg te verkrijgen tusschen de socia listische {partijen van alle landen. Te Berlijn heeft mr. Troelstra een bespre king gehad met het partijbestuur van de Duit sche sociaal-democratie en met vertegenwoor digers van de Oostenrijksche en Hongaarsche sociaal-democratie. Het Duitsche partijbe stuur heeft een motie aangenomen van den volgenden inhoud: „Wij bekrachtigen het onwrikbaar besluit van de Duitsche arbeidersklasse om uct Duusche Rijk uit dezen oorlog als vrij staatswezen te voorschijn te doen komen; wij eischen onmiddellijk opheffing van alle ongelijkheid ten aanzien van de staatsbur gerlijke rechten in rijk, staat en gemeente, ophefiing van elk bureaucratisch bestuur, en vervanging hiervan door een bes lissenden invloed van de volksvertegenwoordiging. Met beslistheid wijzen wij de door de vijan delijke regeeringen verbreidde bewering af, dat de voortzetting van den oorlog noodig is om Duitschland tot vrijzinnige staatsin richtingen te dwingen Het is de taak van het Duitsche volk alleen om de binnenland- sche instellingen naar zijn overtuigingen te ontwikkelen. Wij begroeten met instemming de overwinning van de Russische revolutie en de daardoor ontstane herleving van hel internationale vredesstreven. Wij verklaren onze instemming met het besluit van het con gres van den raad van Russische arbeiders en soldaten om een gemeenschappeiijkcn vrede voor te bereiden zonder annexaties en oorlogsschattingen, op den grondslag van de vrije nationale ontwikkeling van alle vol ken." Namens de Oostenrijksche Hongaarsche so ciaal-democraten werd verklaard, dat zij zich natuurlijk niet wilden mengen in de binnen- landsche aangelegenheden van Ehritschland, maar voor zoover het gaat om de vredesmani- festatie, zich eenstemmig aansloten bij het be sluit. De sociaal-democratische „Vorw&rts" hoopt dat het besluit door de arbeiders van alle landen gunstig zal wordiem opgenomen. De Duitsche sociaal-democratie zal haar land verdedigen-, zoolang de vijanden niet afzien van him verpletterings- en veroveringsbedoe lingen, zoo voegt dit blad er aan toe. w KORTE BERICHTEN. Ook in Zweden, in de stad Vestervik in Sméland, is er een werkstaking geweest, van 2000 arbeiders, wegens vermindering van het broodrantsoen. De Bulgaarsche regeering verklaarde in navolging der Oostenrijksche en Duitsche haar bereidwilligheid tot vrede met Rusland. Een Duitsche onderzeeër beschoot bij Alexandrië een kleinen Engelsche kruiser, de uitwerking is niet bepaald. Van Engelsche zijde wordt gemeld dat de scheepsbouw in Maart 1.1. -de raming over trof. Men bouwt geen groote schepen meer, doch talrijke kleinere van 2000, 3000 en 5000 ton. De generaal Komiloff, commandant van het district St. Petersburg, heeft een op roep tot de bevolking laten aanplakken, waar in de teruggave wordt gevraagd van de wa penen waarvan zij zich in het arsenaal mees ter heeft gemaakt voor de revolutie. Deze wa penen bestaan uit 40.000 geweren en 30.000 revolvers, waarmede men de soldaten zou kunnen bewapenen. De Fransche, Engelsche en Italiaanache eerste ministers hebben in Frankrijk een con ferentie gehad. In Mesopotamië hebben1 de Engelschen wederom succes gehad en 1250 gevangenen gemaakt. In Italië is het papier schaarsch. De re geering heeft nu ingrijpende maatregelen ge nomen. Ze heeft bepaald, dat aanplakbiljet ten1 nog maar 75 vierkante c.M. groot mogen1 zijn, dat er op 6traat geen strooibiljetten meer mogen worden afgegeven, dat er geen brief en ander papier behalve in den1 gewonen vorm mag worden gemaakt en dat van 1 Mei af de bladen niet meer dan vier zijden mogen tellen. De Franschen zijn op krap petroleum- rantsoen gesteld. Hiavas meldt daaromtrent, dat volgens regeeringsbealuit de petroleum in de eerste plaats voor de landsverdediging en het openbaar belang in het algemeen bestemd is. De gezinnen kunnen elke veertien dagen niet meer dan een liter krijgen1. Voor particu liere auto's heeft men niet meer dan dagelijks 10 liter over. Uit Duitschland komen geruchten van meerdere werkstakingen, o.a. bij Krupp. In Engeland hebben opnemingen der voorraden uitgemaakt, dat er steeds minder tarwe en meel beschikbaar blijft. De Daily Mail dringt op nog groote, matigheid in het broodverbruik aan „anders zullen er brood- looze dagen ingevoerd moeten1 worden." NEDERLAND. EEN VISSCHERSVAARTUIO TOT ZIN KEN GEBRACHT. De beugsloep M.A. 146 „Arie" van de ree- derij KLinge en Poortman te Maassluis, is gis termorgen op zestien mijlen afstand dwars van Egmom-d' door een Duitsche duikboot met bommen tot zinken gebracht. De dertien op- varenden1 red-den zich in twee. scheepsbooten en werden na eenige uren te hebben geroeid, gered- door den trawlerlogger „Machiel Adri- aanszoon de Ruyter" uit Katwijk, die hen te IJmuiden aan land bracht. De „Arie" was daags na Paschen ter beug- visscherij uitgevaren en thans op de terugreis naar IJmuiden met een zeer groote vangst le vende kabeljouw en schelvisch. Op zestien mij len uit den wal dwars van Egmon-d werd het schip, naar een der schipbreukelingen aan het I Ibid, meedeelde, eensklaps beschoten, men merkte toen op niet te grooten afstand een on derzeeër van zeer kleine afmetingen. Dadelijk werd een van de twee scheepsbooten te water gelaten en1 bemand met drie matrozen en den schipper. Dezen roeiden naar den onderzeeër terwijl nog twee schoten gelost werden, welke, evenmin als de vorige, doel troffen. Van uit de scheepsboot werd een gesprek gevoerd tusschen den schipper en den com mandant, waarbij deze meedeelde, dat het schip volgens zijne kaarten, welke hij liet zien; in het verboden gebied1 was en tot zin ken moest worden gebracht. Schipper Pols had juist zijne peiling genomen en vertelde den commandant dat h j zich niet op veertig mijlen uit den1 wal bevond, zooals die com mandant beweerde, doch slechts op zestien mijlen. De lucht was zee heiig, anders had men, volgens de visschers, de torens van Eg- mond en IJmuiden kunnen aanduiden. Aanvankelijk scheen1 de commandant wel genegen te zijn om -de visschers weer naar hun schip te laten terugkeeren, opdat het de reis kon vervolgen, doch een andere officier meng de zich in het gesprek, met 't gevolg, dat het schip tot zinken zou worden gebracht. De schipper trachtte opnieuw het hart van den commandant te vermurwen en zeide, dat Nederland toch nog niet met Duitschland in oorlog was. Het antwoord luidde: vijand oi niet, het schip moet zinken. Er werd last ge geven dat de scheepsboot naar de sloep moest terugroeien met twee marine-schepelingen, die een.1 bom met zich zouden1 voeren. Deze bom werd toen in het midden van het vaartuig ge hangen. Inmiddels hadden de visschers hun vaar tuig met achterlating van al hunne bezittin gen in de twee booten verlaten. Op eenigen afstand komen hoorde men een krachtige ont ploffing. Het schip zonk echter niet, schijn baar omdat de Duitschers niet gerekend had den met eeni bunschip te doen te hebben, dat in het midden juist het sterkst gebouwd is en aan de binnenzijde een grooten weerstand heeft van het samenpersend water in het bun. Even later kwam de duikboot langszijde van de sloep en zette een paar man bver. Deze hingen toen een tweede bom op, welke de „Ane" door hare ontploffing -deed zinken. De visscherlieden bonden de twee booten aan elkander vast, omdat een daarvan geen zeil tuig had. Zoo ging de tocht in de richting van het land. Gistermiddag half drie werden ze opge merkt door den trawllogger „M. A. de Ruy ter," die hen op zeven mijlen afstand van IJmuiden op nam eni op reis van de visscherij naar IJmuiden zijnde, zijn weg dadelijk ver volgde. Nd aankomst in IJmuiden werd on middellijk bij de marine-autoriteiten eene ver klaring omtrent het gebeurde afgelegd. Het is nu reeds de derde maal in drie maanden tijds, dat de logger „De Ruyter" met schipbreukelingen van getorpilleerde schepen in IJmuiden binnenkomt. Dk kok Van Os heeft veel door den oor logstoestand medegemaakt. De eerste maal was hij aan boord- van de ,Noordaïn" die op een- mijn stiet, en de tweede maal aan boord van het stoomschip „Nederland," dat een Zeppelinaanval had te doorstaan. En thans maakt hij voor de derde maal een schipbreuk mee. HOLLANDSCHE HANDEL OP ZWITSERLAND. Over de moeilijkheden, door Duitschland aan den Hollandsch-Zwitserschen handel in den weg gelegd, schrijft de Züricher corres- Jac. Degeling, Kraanbuurt 6 pondent der N. Rott. Crt., naar aanleiding van het feit, dat Duitschland de schuld van deze stagnaties aan Engeland geeft, o. a. het volgende: Sedert den 24 October, toen de laatste zending Holiandsche kaas de Zwitsersche grens passeerde, heeft Duitschland allen doorvoer afgesneden. Verschillende Holiand sche kaas-exporteurs (de adressen zijn in Holland voor het grijpen) en verschillende Zwitsersche kaas-importeurs (documenten liggen hier voor mij) hebben herhaalde ma len en voor beschikbare partijen export kaas doorvoer-bewilliging aangevraagd bij den „Herrn Reichskomnnssar iür Durch- fuhrbewilligungen Lützowstrasse Berlin Preussen"Telkens kwam een weigerend antwoord. En wat voor een antwoord? Anderhalf regel schrift zonder handteeke- ning, en „abgefertigt" met een bureau-stem pel. Men wete wel, dat tot in de laatste we ken de Holiandsche export-markt voor alle koopers open was; de contingeuteering van 60 pet voor de Entente en 40 pet. voor Duitschland c.s. oestond toen nog niet? Duitscmand uau &con enkel recht van voor koop, geen kiaein over contingent-tekort, ntemenuai. rocn onüerooud üet üen door voer naai i.wiu>cnanu, zeils voor lirma's metwie uu njuyciiue btwiiligingen had. Waarom i uat ugi vooi ue nanu. Honger is een oLueip zwaai a, maai met ieder is een recuta ai urnen i. Sedert 24 October is geen stuk gerookte Kijiuami v,v<m uaimg winen wij nu maar met sprekur, wijl net een dubieus artikel is) over ue z.wnscrscüe grenzeu gekomeu. Ver schillende iNeuerianasche exporteurs en zwitsersuie importeurs hebben bij het „Tiscubureau bermgstrasse Hamburg een üodrvuaoewnnging aangevraagd voor be- scuikoaee eApor t-par ajensteecis werd üei vëizoek aigcsiaguh. uc Neüerlandsch-Engel- sche agreements nebben met dit artikel niets tedueu, ue uoorvoer sioot aüeen op Duit- Wat oujrt er tegenover' deze feiten, die nog- mei ui, van auumen ie vermeerderen zijn, over van „den kracnugen steun, men ieve- raUuuo Uu iNudenanü naai z-witseirand voigeuo ue Wirisonaauiuie Picssensiene on haag inj Dunscmianü vmüen javve,, er zijn leveranues van Nederland uau, ^wiiscriana, uie tnj Duitschrana een mdouugoü sicau vruutü. urn zrjn ue zcndnr- 6en, urn reizen op een viaeaibriei met het rouie-vuuisuudL „zur Unrkaruerung m i«utüunv.mr m. a. w. mumg biljlt m Mann- neuni ut me zenumgen aaruappeicn, die iroi.onuoone exporteurs te goeder trouwe naar z-witserianu veriaaen, doen urn onaei- weg opgevangen worden, wijl yo,gens ue Duitscne wenen net consent tot doorvoer van ue civne bureaux ur bernju aan üe macht van uen oeveivoei;enuen generaal ia nei tran- sit-gebied „umergeoranet is. Daar is „ue uacütige steunniet te ont kennen. Maar üe /.wnsersuie markt en ue rceeie tiouanusene nanuei zijn daarmede met gebaat! ivilLllAlKt, b.vlvKLRb. Hel bestuur van ucu Aig. Ned. boud van Arbeidersklas; in neL bakkers-,ouoeulaue- en Suiiu uewei kingsoedi ijl uceil op 22 Maar t den urimsio van oorlog ver zoon, het wa ken van mimaueu ur burger-bakkerijen te verbieden. Hums Jieett de minister geantwoord, dat de utilitaire bankets m hun diensturen alleen werken aan de vervaardiging van brood ten oenoeve van den etappendieust; dat er geen aanleiding kan worden gevon den om neu te verbieden in hun vrijen tijd tegen loon te gaan werken in burger-bakke rijen. De militairen zullen dus het aantal werk- loozen ui gedeeltelijk werkloozen sterk doen vergrooten, zoo schrijft de Bond. Het be stuur van den Bond meent sterk tegen dit bescheid te moeten protesteeren en zal zich tot de Kamerleden wenden om den minister tot andere gedachten te brengen. MAïS. Van 23 tot en met 28 April is de prijs van maïs, uitsluitend bestemd om aan de ge meentebesturen te worden verstrekt, voor ruiling tegen rogge van den oogst 1916, voor alle soorten 235 per last van 2000 KG. of 8.22 Yi per 70 KG zoowel te Rot terdam als te Amsterdam te ontvangen. KAARSEN De omstandigheid, dat er aan petroleum groot gebrek is, heeft tengevolge, dat er veel Amsterdam riieuwendijh 225/227Dam Aan de Zesde Gemeeatesehoel te ALKMAAR (Hoofd de Hesr J. Eits) wordt gevraagd in het bezit der akten J en k. Aar; vaags- jaarwedde f775.—. Zes 3-jaari. verh. van f 100.—Dienstjaren elders teHea mee. Voor hoofdakte Bovendien f150.Bezoek» kun nen door B. en W. niet worden afgewaakt. Stukken In te zenden vóór 10 Mai a.s. op Donderdag ZO April 1M7, 's namiddags 1 uur. Punten van behandeling 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededteelingen Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. (Bijlage no. 36). 3. Benoeming van een lid der Schattings- cbmmissie voor de Inkomstenbelasting (Bijlage no. 37. 4. benoeming van een1 lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs (Bijlage no. 39). 5 Behandeling begrooting van de Vereeni- ging voor gezinsverpleging dienst 1917 (Bijlage no. 38). 6. Voorstel tot aankoop van grond aan de Verlengde Landstryat (Bijlage no. 40). 7. Idem, tot wijziging der Verordening, re gelende het beheer van het gemeente slachthuis (Bijlage no. 41). 8. Idem, inzake geschil met de firma Saint- Frères te Parijs (Bijlage no. 42). 9. Idem, inzake vergoeding kinderen wees- ouders (Bijlage no. 43). 10. Vaststelling suppl. kohier belasting 11 bouwde eigendommen, dienst 1916 lage no. 44). Behandeling van reclames tegen aansla an in den hoofdelijken omslag, dienst 916. vraag is naar kaarsen en dit leidt tot opdrij ving der prijzen. Met het oog hierop heeft de minister vau iaudbouw een maximumprijs voor kaarsen vastgesteld en wel 50 cents per pak van 300 gram netto en ander gewicht naar evenredigheid. De prijs is per pak vastgesteld, omdat dé kaarsen in verschillende lengten en dikten worden gemaakt, doch doorgaans in pakken van het bedoelde gewicht m den handel worden gebracht. Voor pakken van afwij kend gewicht moet de prijs natuurlijk evenre dig hooger of lager worden gesteld en huis vrouwen, die gewoon zijn slechts enkele los se kaarsen te kooperi, moeten goed toezien, dat haar uiet te veel in rekening wordt ge bracht. Zij doen het best, gezamenlijk met anderen een pak te koopen. Bij moeilijkheid bij de aflevering doet men goed, zich dadelijk tot den burgemeester te wenden. Deze maatregel is waarschijnlijk slechts een eerste stap, verwacht wordt dat spoedig een verdere regeling zal volgen.' GESLOTEN VISCHTIJDEN. De minister van landbouw heeft bepaald, dat de gesloten tijd voor het visschen op barbeel, blankvoorn, brasem, kolblei, meun, ruischvoom, sneep, snoekbaars, winde en ALKMAARSCHE COURANT öLilC Uil W li.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1