DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hem Hoeden- en L m unflerwiizre. L ,1- - No. 94 1917. MAANDAG 23 A P R IL FEUILLETON. De „Dame" getrouwd. firma Wed JAC. VAN BEEK, Schoutenstraat 18. NEDERLAND. m Honderd en negentiondo juariranir. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fl, 30 traaco door het geheele Rijk f1,5"* Afzonderlijke FMasnaiePS Cerots. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 1 0.12\ Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER 8r ZOON, Voordam C 9. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 23 April. Het schijnt in Noord-Frankrijk om en om te zullen gaan. Op toerbeurt tusschen de Engel- schen en Franschen. Toen de Engelsche aan val bij Atrecht verflauwde, kwamen de Fran schen na lange artillerie-voorbereiding aan weerskanten van Reims uit de loopgraven. En nu de eerste Fransche aanvalskracht alweer uitgewerkt is, nu is bij Atrecht opnieuw de ar- tilleriestrijd ingezet, zoodat daar weldra de Engelschen wel weer een stoot naar de Duit- sche linie zullen doen. Niet te gering denke men over deze artilleristische voorbereiding. De Engelsche minister lord Curzon heeft ver klaard, dat er alleen door de Engelschen bij Atrecht 4 millioen projectielen op de Duitsche stellingen waren geworpen. Zulk een artille rie-massa maakt de linie murw. Aan haar zijn de gemaakte vorderingen' in hoofdzaak' te danken en de ervaring leert, en is bij Atrecht en bij Reims opnieuw bevestigd', dat wat er aan vooruitgang te boeken valt buiten de wer kingsfeer der voorbereidende kanonnen, van weinig beteekenis mag heefcen. .Vandaar dan ook, dat er na de terreinwinst, in eersten aan loop verkregen, kalmte intreedt, slechts afge wisseld hier en daar door plaatselijke opera ties. Ln dien tusschenüjd worden de kanonnen vooruitgebracht en opgesteld en' ook de troe pen opnieuw ingedeeld. Terwijl nu de Fran schen -daarmee bezig zijn, zullen de Engel schen gaan aanvallen en omgekeerd. Een tegenvaller voor de entente is het onge twijfeld, dat dit spelletje alleenlijk maar aan het westelijk front kan worden uitgevoerd. Haar militaire positie zou zooveel sterker zijn, wanneer de intermitteerende actie zich over verschillende fronten' kon verdeelenMaar de Russen zijn thans niet in staat aan te vallen, een politieke omwenteling laat ook het leger niet onaangetast, het leger boet aan militaire actie in, het is niet zoo'n gevaarlijk tegenstan der meer. De Temps moge verzekeren, dat het Russische leger de nadeelen spoedig te boven zal zijn en binnen vier vijf weken groote operaties zal kunnen ondernemen, het feit is op het oogenblik, dat de Duitschers aan het Oostelijk front, troepen kunnen onttrekken en tegenover de Franschen en Engelschen kun nen plaatsen. Van Italië schijnt de entente voorloopig ook geen militaire hulp te ver wachten te hebben. De Italiaansche opperbe velhebber generaal Cadoma, heeft verklaard, dat Italië in staat is een aanval te weerstaan, dat zij, die maanden hebben gearbeid om de MIJN TWEEDE REIS NAAR JAPAN. Naar het Engelsch. 8) De vervallen oude tempel aan den voet van den berg. versierd met duizend lichten en wapperende vlaggen, verzamelde een rij ken oogst van rins en sens, waarvoor de priesters papieren gebeden verkochten en bamboes bloemhouders om de graven mee te versieren. De begraafplaats was aan de helling van den heuvel en bij iederen stap bleef iemand bij een grafheuvel stilstaan om een lampion vast te maken aan een kleinen hengelstok en een gebed vast te hechten. Dit moest den geest den weg wijzen naar zijn eigen plek. Een windje zoo zacht als een zucht van geluk woei door de pijnboomen en bracht de lantaarns in achte beweging. De schemer achtige gedaanten der vromen bewogen zich snel heen en weder, zij genoten als kinderen van de schaduwbeelden, gevormd door het flikkerend licht, en zochten ijverig naar afge legen plekken, opdat er geen enkel graf zou wezen zonder verlichting, om den geest wel kom te heeten. Ik zelf, hoewel een vreemdeling, werd meegesleept door de welwillendheid en vriendelijkheid die zong door de lucht, en onbevreesd zou ik een Feestvierenden geest, die mij mocht voorbijkomen, hebben ver sierd. Ik keek uit naar een plek waar ik de gave zou neerleggen, die ik in de hand hield. Mijn gastvrouw trok mij aan mijn mouw en wees naar een kleinen grafsteen onder een cameliastruik. Ik trad nader en las een Engelsch op schrift: „Dorothy, 1860 '62". Er bestond poorten van Italië te sluiten hem alom aan het front in Trente hebben verzekerd: „men komt er niet door." Dit slaat op den reeds lang aangekondigden grooten aanval van de Oos tenrijkers op de Italianen. De verklaring lijkt ons intusschen van zeer groot gewicht. Im mers, Italië is niet ten oorlog getogen om de poorten van Italië te sluiten. Indien er één staat met veroveringsdoeleinden tem strijde is gegaan, dan is het toch zeker Italië. Wat de opperbevelhebber thans zegt, geèft te ver staan, dat men van verovering afziet en met de verdediging volstaat, maakt 'den' indruk, dat men bij de entente op een Italiaansch offensief weinig hoop heeft te vestigen. Het Macedonisch front blijft van geen beteekenis en wat er in Egypte em Palastina gebeurt, vanwaar de Engelschen en de Turken gelijk tijdig belangrijke overwinningen melden, is ook zonder een dergelijke aperte tegenspraak niet van overwegend militair belang. Zoo zijn dus de Engelschen en Franschen op dit oogenblik bijna uitsluitend op zich zelf aangewezen voor de voorgenomen verplette ring der Duitschers. Ongetwijfeld zal de entente-conferentie te St. Jean de Maurienne, in Savoie bijeengeko men, zich ook met deze omstandigheid hebben beziggehouden. Op de gebruikelijke wijze wordt verkondigd, dat men het op alle pun ten eens is, en eraan toegevoegd wordt, dat de entente met nieuwe energie en gestemd door de onuitputtelijke hulpbronnen van Ame rika de laatste phaze van den oorlog tegemoet gaat. Maar het waren alleen bewindslieden uit Engeland en Frankrijk en Italië die ter conferentie kwamen. Rusland was ditmaal niet vertegenwoordigd. Dit teekent en dit kan van veel gewicht zijn. De Bulgaarsche minister-president Ra- doslawof verklaarde in een vraaggesprek, dat de tusschenkomst van Amerika wel tot verlen ging van den oorlog zou bijdragen, maar dat deze z. i. toch vóór den winter geëindigd zou zijn. In beide kampen bestaat dus de meening, dat de oorlog dit jaar uit zal zijn. In beide kampen valt ontegenzeggelijk oorlogsmoeheid waar te nemen. Zooals het er op het oogen blik uitziet, is er weinig kans, dat er door een van de partijen een beslissende militaire over winning op de andere zal worden bevochten. Waarom zou men dan doorvechten Dr. Frederik van Eeden houdt zich in een opmerkelijk artikel in de Amsterdammer ook een overlevering, dat eenmaal, lang geleden, een zendeling en zijn vrouw in dit dorp had den gewoond. Bij een hevige cholera-epi- demie bleven zij op hm post, verzorgden en verpleegden het volk. Hm eenig kind was de prijs dien zij betaalden voor hun trouw Van geslacht tot geslacht werd deze geschie denis Oververteld, en al d'ie jaren lang was het kleine graf trouw verzorgd. Nu was het schitterend verlicht met lampions in den vorm van vogels en vlinders. Ik legde er mijn kleine gave bij en keerde noode naar mijn hotel terug. Mijn oude waard met zijn vrouw trippel den steeds in mijn nabijheid en wilden mij gaarne laten deeleu in al hm kleine, aan doenlijke pretjes. Er bestond' tusschen hun beider leven ongeveer dezelfde verhouding als tusschen een klein bruin kippetje en een grooten, grijzen uil. Zij waren zestig jaar getrouwd geweest. Samen hadden zij ge werkt en waren oud geworden, maar dat wilde niet zeggen, dat het vrouwtje niet steeds een voet achter hair man moest loo- pen, dat zij ooit een woord mocht spreken voordat haar heer en meester zweeg om een trekje te doen aan zijn pijp. Ik wilde achter aan wandelen met de oude vrouw, maar zij dreigde de rest van den avond op dezelfde plek te blijven staan. Toen spoorde ik haar tevergeefs aan naast mij en haar man te loo- pen. er stond zooveel echte schrik te lezen op haar gezicht bij zulk een aanmatiging, dat ik het opgaf, riet is een heele toer, Ma te, de opvatting van eeni volk te verklaren, dat ter wille van een vriendelijkheid, hun lang geleden bewezen, jaren lang den terug keerenden geest van een vreemd kind in een van hm heiligste en gelukkigste feesten wil opnemen en vriendelijk welkom heeten, en toch wil leven onder een wet die echtschei ding eischt tegen een vrouw wegens onge hoorzaamheid aan haar mans moeder, en met die vraag bezig. Het oorlogsdoel, zegt hij, is bereikt. Het blijkt geweest te zijn een voorbereiding tot de formatie van een groep federatief verbon den volken, met .republikeinschen regeerings- vorm. Hoe het nu nog moge loopen op hét slagveld, te land of ter zee, de geestelijke omkeer is tot stand gekomen. Zijn uitwer king zal zich voortzetten, ook al werden morgen de vijandelijkheden gestaakt. Ook het Duitsche volk kan niet meer terug. De toeleg van de oorlogmakers is van den aan vang geweest de opkomende democratie te onderdrukken. Zoowei in Rusland als in Duitschland was dat de heimelijke drijfveer der aanstichters van den oorlog. De auto craten, in Rusland, Duitschland en Oosten^ rijk hebben den oorlog gewenscht tot zelf handhaving. Daarmee hebben ze het groote verborgen oorlogsdoel in de hand gewerkt eni hun eigen ondergang bespoedigd. De schrijver zegt, wanneer hij ten opzich te van het oorlogsdoel goed ziet, dit betee- kent, dat de formeele vrede ook eerder te wachten is dan men thans schijnt te mogen denkeu. Het conflict is nu zuiver gesteld en dan is de uitspraak der volken niet twijfel achtig. Misleiding bracht hen tot deze uiter ste vijandschap en verbittering. Innerlijk zijn ze het niet zoo oneens. Wat verder noodig is zal ook geschieden zonder geweld-strijd. De volkeren zullen hun eigen hervorming nu wel ter hand ne men, overal. De vrees voor een overwinning van auto cratie en monarchisme behoeft niet meer te bestaan. Daarmee vervalt het diepste motief tot verder vechten. Aldus dr. van Eederi. Dachten de toonaan gevende bewindslieden in de rijken der en tente er nu ook zoo maar overl Maar het is mogelijk, dat ze meer in deze richting denken, dan wij kunnen' vermoeden. En dat de socialistische conferentie, in de Meidagen van 1917 te Stockholm te houden, als gevolg van de omwenteling in Rusland, van meer beteekenis voor den vrede zal zijn, dan de 18 Mei 1899 te 's-Oravenhage in het Huis ten Bosch op uitnoodiging van den nu afgezetten Tsaar geopende officieele vredes conferentie! KORTE BERICHTEN. De Turksche grootvizier Tallaat pacha heeft zich naar het Duitsche hoofdkwartier be geven. De aftreding van het Portugeesche kabi net had, volgens een Havas-bericht, plaats nadat de Kamer met 57 tegen 21 stemmen een zich houdt aan de oude gewoonte van„de vrouiyen achteraan". En dit is het land, dat Sada voor een pa radijs houdt, waar de Zoeker kwam om de Waarheid en waar ik naar Jack verlang. N ikko. Mate, er moest zoo iets als doodstraf be staan voor de vrouw die niets te doen heeft dan den tijd te dooden. Dat is een bezig heid1 die een ziel met een nijptang samen knijpt en den duivel de gunstigste gelegen heid biedt. Ik kan op 't oogenblik niets be slissen of aanpakken, voordat ik iets van Jack of van jou heb gehoord. Weldra zal ik genoodzaakt wezen het' eenige wanhopige te doen, dat loert in dezen hoek van het bosch flirten met den eenigen mannelijken gast, die een stevigen klank beeft in zijn stem en wiens knieën niet voortdurend gebogen zijn Natuurlijk regent het. Als de zon gaat schijnen en de brutaliteit heeft vriendelijk te zijn, komt een zwarte, reusachtige wolk plot seling van achter een berg te voorschijn en sluit haar uit van het werk. En toch, waar om zou ik zuchten over den regen! In de vochtigheid schijnen de heuvels groote, groene, pluche sofa-kussens en de lanen met mos begroeide diepten. Ik heb zitten lezen tot mijn oogen er pijn van deden, en ik heb geschreven aan iedereen die ik ken, ik heb naar de gichelende jonge meisjes gekeken die trippelden naar een mi niatuur altaar, een paar woorden tot Boed dha fluisterden en de rest van den tijd door brengen met babbelen.' En de oude vrouw, die haar groenten en haar kleeren in hetzelf de meertje wascht vlak bij mijn raam, amu seert mij ten minste een minuut of tien. Maar voor echte troost, Mate, moet ik mij wen den tot jou, wier geduld rekbaar en onuit- verordening, betreffende de instelling van een nationalen raad voor economie, voor nietig had verklaard Onder de leiding van Maxim Qorki (den bekenden Russischen schrijver) is te St. Petersburg een nieuwe radicaal-republikein- sche partij gesticht, welke de grondvesting eener democratische republiek op den grond slag der bestuurs-autonomie en van het natio naliteitenbeginsel, en voorts vérstrekkende maatschappelijke en agrarische hervormingen in haar program geschreven heeft. De Noorsche volksvertegenwoordiging heeft een crediet van 150.000 kronen. (1 kroon is 68 ets.) toegestaan tot ondersteu ning van zeelieden, die hun positie verloren hebben. De hospitaalschepen „Donegal" (1900 ton) en „Lanfranc," (6300 ton) die gewonden naar Engeland vervoerden, zijn zonder waar schuwing getorpilleerd. Van de „Donegal" worden 29 manschappen en 12 leden der be manning vermist. Van de „Lanfranc" wor den 17 Britsche gewonden, vijf leden der be manning en vijftien Duitsche gewonden ver mist. Britsche patrouille-schepen hebben 152 Duitsche gewonden gered. De Japansche scheepvaartmaatschap pijen hebben besloten hun koopvaarders, 27 in getal, die dienst doen op Europa, Amerika, Afrika en Australië, te bewapenen. Turkije heeft naar het voorbeeld der Do- naumonarchie de betrekkingen tot de Veree- nigde Staten verbroken. De Argentijnsche regeering eischte vol komen satisfactie van Duitschland v»or het torpilleeren van de Monte Protegido en1 gaf haar gezant last, bij weigering, de betrekkin gen te verbreken. Van officieuse Duitsche en Oostenrijk- sche zijde worden toezeggingen gedaan de Spaansche moeilijkheden uit den onderzeeërs oorlog voortkomende, zooveel mogelijk te ver lichten. 20.000 Zweedsche arbeiders hielden te Stockholm een hongerbetooging voor het ge bouw van den Rijksdag. De heer Balfour, in Amerika aangeko men, heeft verklaard dat zijn zending ten doel heeft, de samenwerking te versterken van al len, die na en1 zegevierenden oorlog een duur- zamen vrede wen^hen. Koning Oeorge en president Poincari hebben telegrammen gewisseld naar aanlei ding van de overwinningen aan het Westelijk front. Bij een aanval op Dover verloren de Duitschers twee torpedojagers, terwijl er 2 puttelijk is. Het is een van mijn grootste genoegens te denken, dat jouw belangstel ling en liefde dezelfde is als in die vroegere dagen, toen je mij naar Japan zondf, tot wel zijn van mijn land en van mij zelf. En toen zondt je mij Jack achterna. Ik geloof, dat ik thuis had moeten blijven zooals Jack mij ge zegd had toch ben ik blij dat ik het niet gedaan heb. Ofschoon het elke minuut gegoten heeft, zoo lang ik hier ben, toch heeft de zon soms jlotseling geschenen binnen in mij, ai was iet dan niet buiten. Laatst bracht mijn tafel- ongen mij het menu en vroeg verklaring van iet woord gesorteerde vruchten. Ik legde hem iec" zorgvuldig uit, dat het beteekenf ver schillende soorten door elkaar. Hij is een vlugge jongen. Hij begrijpt mijn Japansch. Hij vatte dadelijk wat ik meende en schreef het op in een klein boekje. Vanmorgen kwam hij in mijn kamer en diende een bezoek aan „Mevrouw," zei hij, „er zijn eenige gesorteer de gasten, zij wachten u in de ontvangkamer. Een Japanner en twee Amerikaansdie da mes." Ik heb voor 't eerst een brief gekregen van Sadd; uitgelaten van jeugd en enthousiasme. Het meisje is opgetogen over het sprookjes achtige van alles. Zij schrijft, dat naar ka mers zijn in ooms particuliere huis, in een ge heel aüder gedeelte van den tuin dan het thee huis. Goddank voor dit geringe gunstbetoon Oom heeft haar mooie kleeren gegeven en is zoo goed voor haar. Hij is een heel mooi oud kasteel met haar gaan bekijken en prachtige tempels. De straten zijn schilderijen en de na tuur is verrukkelijk. Dat is waar, maar het meisje kan niet leven van een mooie natuur, evenmin als een nachtegaal bestaan kan van rozegeur. Wat zal er gebeuren als zij niet meer getroffen, wordt door de pracht van de natuur en oom haar den1 dwang van zijn wil oplegt? Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor eene benoeming tot NOODHULP KAASDRAGER, worden uitgenoodigd zich vOör 90 April a.B. aan te melden ter Qemeente-Seoretarte tusschen 9 en 2 uur. B.ehalve belooning voor het dragen is aan de betrekking verbonden een Jaarlljksabe Toelage van f 20. Aan de Zesde Gemeenteschool te ALKMAAR (Hoofd de Heer J. Errs) wordt gevraagd in het bezit der akten j en k. Aanvangs- jaarwedde f775.—. Zes 3-jaarI. verh. van flOO.—Dienstjaren elders tellen mee. Voor hoofdafcte bovendien f 150.—Bezoeken kan nen door B. en W niet worden afgewanht. Stukken in te zenden vóór 10 Mei ba. Engelsche schepen, misschien 3, vernield wer den. 28 Duitsche matrozen kwamen om, ter wijl er in Dover 22 Engelschen gedood wer den. Duitsche torpedojagers hebben een aan tal granaten in Calais geworpen. De gebrui kelijke verklaring „geen of geringe schade" ontbreekt in het Engelsche bericht. De Duitsche Repablikeinschs partij, waarvan onlangs de oprichting in Zwitser land werd medegedeeld, gee^ft te Bem een blad uit, dat „Freie Zeitung" heet. UITVOER VAN KAAS. De minister van Landbouw enz. heeft be paald, dat met ingang van 22 April 1917 30 pet. van den inkoop of de productie van alle kaassoorten, met uitzondering van komijne kaas van Leidsch of Delftsch model, voor het binnen landsch verbruik beschikbaar moet blijven. HET RELIEFSCHIP KONOSLI. Het stoomschip Kongsll, aan boord waar van een ontploffing plaats had en van welk schip 34 opvarenden te IJmuiden landden, is niet gezonken. Het is door een sleepboot en een' stoomtreiler te Hoek van Holland binnen gesleept en aan den Zuidwal aan den grond gezet. Aan stuurboordzijde had het een groot gat. EIEREN-UITVOER. Voor iedere hoeveelheid van 100 volversche kip- of eendeieren waarvoor consent tot uit voer wordt afgegeven, moet deze week een hoeveelheid respectievelijk van 150 volversche kip- of eendeieren beschikbaar worden ge steld. Ik heb haar in de verste verte niet durven waarschuwen. Zij is zoo overtuigd van haar plicht, zoo vervuld van de gedachte van dienst te moeten zijn aan de familie van bapr moeder. Al ben ik er bij om haar te helpen, de schok der ontgoocheling moet van den ande ren kant komen. De ontgoochelaar vindt zel den vergeving. Ik weet niet welke plannen worden' uitgewerkt achter ooms neergeslagen oogleden Maar ik weet wel, dat het niet met zijn denkbeelden van plicht overeenkomt ruik een kleinood van waarde als een vroolijk en mooi nichtje, verborgen te houden voor zijn plelzier alleen. Hij zal zichzelf als een' on achtzaam eni onvriendelijk bloedverwant be schouwen Indien hij Sadla niet een huwelijk laat sluiten dat voor hem zelf de meeste voor deden aanbiedt. In naam van het geheele Oosten, wat moet men anders doen met een jong meisje, vooral met een meisje met Wes- tersch bloed' in de aderen? Mate, mijn gedachten over dit onderwerp bezwaarden' mij zoo, dat ik haast stikte. Ik ging uit om een wandeling te doen- en ont moette een optocht van ezels, jinricksha's (handwagentjes) en draagstoelen, en voorop de Zoeker en' Dolly die ook den Maharajah heeft geannexeerd. Zij waren naar Chuzenji geweest, en je moet weten, Chuzenji is zoo liefelijk, met zijn meer van smaragd en zijn regenboognevelen, dat een man van liefde spreken moet of hij wil of niet. En zoo zeker als het op dit oogen blik regent, zoo zeker is er iets gebeurd. Dolly ;dlge vlindf haar met zijn vleugel had gekitteld. De Zoe- was zoo vroolijk als eeni jeugdige vlinder en zij glimlachte of een' blom jeugdige VI: ondlokkige Cupido ker was zeer plechtig; misschien de terugwer king van haar opgewondenhei dl Men kan nooit zeggen welke wonderen kunnen verricht worden door een ongeneeslijke jeugdigheid en door schatten, belegd' in een Trust-Company. Wordt vwvolgd. g. - - - - - - - -- - ALKMAAISCHE COURANT. PRACHTSORTEERIN3 SLAPPE en STIJVE HOEDEN HEEREN PETTEN. Aipi<

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1