e Van die beschikbaar te stellen kipderen moet een1 door de rijkscommissie van toezicht op de Eiervereeniging en de Pluimveeveree- mging te Amersfoort vast te stellen deel wor den geleverd aan de gemeenten tegen den evan 8 per 100 stuks, welke eieren zul- worden gedistribueerd. Een ander deel moet ter conserveering worden geleverd aan de Eiervereeniging tegen een prijs van 7.50 per 100. De beschikbaar te stellen eendeieren moe ten ter conserveering worden geleverd aan de Eiervereeniging tegen een prijs van 8.50 per 100 stuks KAASEXPORT. De verdeeling van het exportgedeeite van productie en inkoopen, vastgesteld bij hare circulaire Kaasexport, no. 30, van 24 Maart j.l.L is als volgt gewijzigd. óp 40 pet. van het exportgedeelte van de Inkoopen resp. productie rust E. F. verplich- i 60 pet. van het exportgedeeite van de resp. (fhxluctie rust D. H. H. ver- rj (in de Claimboeken en Claims aan geduid met de benaming „Vrij Exportrecht"). De geheele 40 pet. E. F. verplichting mag onder de bestaande voorwaarden naar Enge land, Frankrijk en de Commission for Relief in Belgium afgeleverd wofden, zóodat na 22 April voorloopig geen verplichting meer ont staat om kaas te leveren aan de firma Compton and Davison. Aan de op 22 April nog bestaande verplichting moet ten spoedig ste worden voldaan. De Kaasvereeniging deelt voorts mede, dat de minister van landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 22 April 1917 dertig pro cent van de inkoopen of productie voor bin- nenlandsch verbruik moet worden beschikbaar gesteld. TOCH GELUKT. Een» zwerver gooide Vrijdag te Nijmegen een spiegelruit ln, om daardoor ln de gevan genis ondierdak te bekomen. De toeleg gelukte evenwel niet, want wegens diergelijk misdrijf wordt men' niet voorloopig aangehouden en men liet dien man, na proces-verbaal te heb ben opgenlaakt, dus loopen. Zaterdag deed hij, terwijl op een paar meter afstand een politieagent stond, te Arnhem hetzelfde; en om hem niet meer spiegelruiten' van winkels te laten vernielen, heeft de Arnhem ache politie hem toen maar opgeborgen. KAMERVERKIEZING DEN HELDER. In de Zaterdagmiddag gehouden vergade ring van de centrale vrijzinnige kiesvereenl- ging in het district Helder is in de vacature- mr. Th. de Meester voor lid der Tweede Kar mer candidaat gesteld de heer P. J. Oud, ont vanger der registratie te Ommen. DE BURGEMEESTER VAN HEER. Ten raadhulze te Heer werd Vrijdagavond een1 spoedeischende vergadering van den ge meenteraad gehouden, in verband met de ont slagname van burgemeester E. van Oppen. De wethouders stelden een motie voor om mede te werken om den burgemeester een betere wo ning te bezorgenkrachtig te protesteeren te gen de praatjes inzake de levensmiddelen- voorziening en te verklaren, dat de burge meester steeds met onverdroten Ijver heeft ge werkt ter verkrijging van de beschikbare le vensmiddelen en dat elke stoornis welke zich in dit opzicht heeft voorgedaan, te wijten is aan de hoogere administratie. Deze motie werd verworpen met 5 tegen 4 stemmen. MOORDAANSLAG. Te Rotterdam heeft een Belg, na toegang te hebben verkregen tot de woning van een Franschman in den Houttuin, dezen onver wacht met een mes een steek in de linkerborst en vijf wonden aan handen en gelaat toege- oracht, om onbekende redenen, in het zieken huis bleken de wonden niet van ernstigen aard te zijn. De dader werd op het dak door de politie aangehouden. HOTEL-MENU'S. De minister van landbouw heeft in een cir culaire tot de gemeentebesturen, naar aanlei ding van hem gedane viagen, het volgende meegedeeld „In de eerste plaat» ve.tig ik, voor zooveel noodig. uwe aandacht op de oneerlijke con currentie, die zou kunnen ontstaan, wanneer de z.g. gesloten eethuizen zich niet houden aan de voorschriften betreffende beperking van menu's, zooals deze voor hotels en res taurants zijn gegeven. Ik verzoek u derhalve, voor zooveel noodig, ook maatregelen ten deze ie treffen. Voorts vestig ik uwe aandacht op de mo gelijkheid. dat teneinde aan de beperktngs- voorschriiteu te ontkomen, door het publiek aan restaurateurs opgedragen zal worden maaltijden aan huis te leveren. Het uitoefe nen van controle is in deze uit den aard der zaak zeer moeilijk, doch uwerzijds zou een dringend beroep kunnen worden gedaan op hotelhouders en restaurateurs om zich ook in zulke gevallen overenkomatig mijne wen- scheu te gedragen. In de derde plaats deel ik u mede, dat geen uitzondering op de voorschriften tnza- neeler, dat de rijkswetgever In 0eze materie voorziet. ROOFMOORD? De „Frankf. Ztg." meldde dezer dagen, dat een invalide met zijn 28-jarigen zoon voor bij mij verder geen bezwaar dat inplaats van visch, vleesch, of omgekeerd wordt verstrekt De bepaling, dat fruit niet als een gang wordt aangemerkt, geldt alleen wanneer versch of verduurzaamd fruit wordt ver strekt, in het laatste geval echter zonder toe voeging van eenige meelspijs /oor zoover het in uwe gemeente gebrui kelijk mocht zijn, dat de avondmaaltijd niet de hoofdmaaltijd is, bestaat er ten slotote bij mij geen bezwaar tegen, dat in zooverre van de gegeven bepalingen wordt afgeweken, dat een maaltijd van 3 gangen verkrijgbaar wordt gesteld tot 3 uur nam. en een avond maaltijd van 2 gangen in den tijd tusschen 3 en 9 uur nam. BAKKERSNACHT ARBEID. B. en W. van Gouda hebben afwijzend ge adviseerd op een' verzoek van bakkersknechts, gesteund door de patroons, om een verorde ning in het leven te roepen waarhij de nacht arbeid in bakkerijen verboden wordt. B. en W. meenen, dat een' gemeentelijke verordening ot> deni arbeid in bakkerijen geen rechtsgeldig heid zal bezitten en achten het daarom ratio- eenigen tijd met een aanzienlijke som gelds van Duitschland naar Neder! daar levensmiddelen in te koopen. L niet terug. Thans wordt bericht, dat ze op Nederlandsch grondgebied dood zijn gevon den. Van het geld was niets meer aanwezig. Ze zijn ongetwijfeld het offer geworden van een' roofmoord. O EEN ELECTRISCHE STROOM. In verband met het kolengebrek moet in Al melo op voor kracht gebezigden electrischen stroom, naar den maatstaf van het verbruik over de maand November 1916 25 pet. bezuir nlgd worden. Ofschoon de totale besparing ruim 50 pet. bedroeg, zullen op last van die rijkskolendistributie 18 kleine industrieën al daar, die minder dan 25 pet. bespaarden, met ingang van heden uitgeschakeld moeten wor den. DIENSTWEIGERAARS. Voor den krijgsraad te Arnhem hebben eenige dienstweigeraars terechtgestaan. Tegen drie hunner, die reeds eerder wegens dienst weigering veroordeeld waren, werd een mili taire gevangenisstraf van twee maanden ge- ëischt. Voorts stond terecht een landstormer, die sinds November 1914 met klein verlof thuis was, en daar tot het besef kwam, dat zijn godsdienstige overtuiging strijdig was met net vervullen van militairen dienst. Hij tee kendie het dienstweigeringsmanifest en zond in Jan. 1.1. zijn uitrusting naar zijn kon» met bericht, <jat hij niet meer terug zou komen. Aan de oproeping om zijn goed te komen te rughalen gaf hij geen gehoor, en toen men hem haalde, weigerde hij de militaire kleei aan te trekken. Tegen nem was de eisch maanden militaire gevangenisstraf. UIT ANNA-PAULOWNA. Bij Kon. besluit is ter erkenning van uitstekende daden bij den watersnoood in 1916 verricht, alsnog het bij Kon. besluit van 6 Maart 1916 ingestelde eereteeken o. a. verleend aan: a de zilveren medaille: M. A. Pieper, R.rK. pastoor, O. J. Reinders, predi kant, O. Boomstra, directeur van het post- en telegraafkantoor, O. Ferwerda, echtgenoote van O. Boomstra voornoemd; ran- b. de bronzen medaille aan: C. Hartog en cois kantoorbedienden 2e klasse aan het post- en artog J. H. Teutelink, agenten van politie, rr use Marie Bückmann en C. Liefhebber, telegraafkantoor, D. van der Ooes en W. Muntjewerf, brieven- en telegrambestellers, allen alhier. UIT WIERINGERWAARD. Bij, de Zaterdag gehouden verkiezing jvan twee hoofdingelanden voor den polder Wie- ringerwaard werden 35 stemmen uitgebracht waarvan 32 op den aftredenden heer K. A. Kaan en 21 op den heer Ts. A. F. Groneman. Laatstgenoemde is gekozen in de plaats van den heer R. Kaan, onlangs tot heemraad be noemd. De overige stemmen waren verdeeld over 6 verschillende personen. UIT OBDAM. De eigenaardige kwestie tusschen de voor malige Kennemer Electr.-Maatschappij en de Ho 11. IJzeren Spoorweg-Maatschappij over den aanleg van het hoogspanningsnet ten dienste van het Oem. Electr. Bedrijf is einde lijk door tusschenkomst van den minister opgelost. De kabel wordt heel hoog over de spoorlijn gespannen en niet onder den spoor weg door, zooals de 11. 1$. S. M. had ge- wensclit. Bovendien zal, naar wij vernemen, nog een vangnet onder de draden worden aangebracht, opdat bij eventueele breking de telegraaf- of telefoondraden der Maatschap pij daarvan geen stoornis zullen ondervin den. Dat deze kwestie eindelijk is opgelost, was voor al de bewoners van het Noordein de van ons dorp een heugelijke tijding, zij toch bleven nu reeds maandenlang verstoken van het electrisch licht, dat in het overige deel van het dorp al den vorigen herfst brandde. UIT HEILOO. Men verzoekt ons mede te deelen dat het sprokkelen van hout ln de bosschen van Nij- enburg te Heiloo voortaan slechts zal zijn toe gestaan aan houders van vergunningskaartcn. Deze kaarten worden afgegeven uitsluitend aan inwoners van de gemeente Heiloo en zul len worden ingetrokken, indien de te ontvan- en aanwijzingen niet worden opgevolgd of ien op eenige wijze van de vergunning misbruik wordi gemaakt. De vergunnings kaartcn zijn verkrijgbaar (behalve des Zon dags) dagelijks tusschen 6 en 7 uur tun. aan dien huize Niijeniburg te Heiloo. UIT WARMENHUIZEN In ae hedenmorgen gehouden raadsver gadering werd tot gemeente-secretaris-ont vanger benoemd de heer H O Rijs, uit Schoten, die als No 1 op de aanbeveling stond. "No. 2 was de heer C Spierdijk, uit Alkmaar. WONINGNOOD. Hedenmorgen vervoegden, zich aan het stadhuis te Amsterdam 7 gezinshoofden met hunne vrouwen' en een veertigtal kinderen. Een der mannen droeg een banier met het vol gende opschrift: „Dultachers en geïnterneerden worden in Holland gekleed en gevoed, maar een armen werkelooze dwingt de gemeente, dat hij zijn woning af moet. De bewoners van gemeen te-woningen" Eenigen der mannen verzochten den burge meester te spreken' om bij dezen hun beklag in te dienen en om raad te vragen. Ze werden tot hem toegelaten. FABRIEKEN STOPGEZET. De steenfabriek van den heer Hulshof te Lonneker is stopgezet, doordat den eigenaar, behoorende tot de oudste der onder de wape nen zijnde militielichtingen, verlenging van verlof werd geweigerd. Hierdoor zijn onge veer 35 arbeiders, meest hoofden van groote gezinnen, werkeloos en direct broodeloos ge worden. Wegens gebrek aan katoen zijn heden de fabrieken' Set firma B. W. en' H. ter Ktrfle te Enschedé gedeeltelijk stopgezet. Hierdoor zijn ongeveer 400 man, die vroeger over de grens arbeidden, werkeloos' geworden. De fabrieken der firma J. F. Scholten en Zonen, eveneens te Enschedé, zijn wegens ge brek aan steenkolen stopgezet, waardoor 600 arbeiders zonder werk zijn gekomen. SCHIPBREUKELINGEN. Door een stoombeuger is te IJmuiden aangebracht de equipage van den Zweed- schen schoener „Amanda", op weg van Christiania naar West-Hartlepool met eene lading hout, Maandagmiddag den 17 dezer op de hoogte van Doggersbank door een Duitschen onderzeeër m brand geschoten. ENOELSCHE VLIEGER GELAND. Zondagmiddag moest een Engelsch avia- teur> nabij Oostourg in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen een noodlanding doen wegens een defect aan den motor van zijn toestel, dat over de Belgische kust had gevlogen. De avi- ateur is niet gewond en zal geta.tem.eerd worden. CENTRALE KEUKEN. B. en W. van Dordrecht stellen aan den Raad voor, aan het Comité voor de Centrale Keuken een krediet van 8000, voor oprich tingskosten, te verleeaen, benevens eenige lo kalen te verstrekken. Van deze 8000 zal waarschijnlijk weer van het Nationaal Steuncomité terug ontvangen kunnen wor den, zoodat slechts 7« ten laste der gemeente zal blijven B. en W. meenen, dat het comtié goed zal doen, de zaak niet te groot op te zetten, omdat geleidelijk zal moeten blijken oi de belangstelling van blij venden aard zal zijn. De kosten zijn geraamd op 10,000, de wekelijksche administratie op 250. BEKOMEN VAN ZAAIZAAD. Ten gevolge van het slechte weder en den daaruit voortgevloeiden grooten achterstand in de landbouwwerkzaamlieden. heeft, naar in het „Ncd. Landbouw-Weekolad" wordt medegedeeld, de Rijkscommissie van Toe zicht op de Peulvruchtenvereeniging beslo ten, het vervoer van erwten en bruine hoo rnen, bestemd voor den zaai, toe te staan tot 30 April resp. 31 Mei a.s. KORTE BERICHTEN. Aan den Hoek van Holland is vannacht een drijvende mijn ontploft tegen een strand- hoofd Belangrijke schade is aangericht. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 21 schepen. In hetzelfde tijdperk van 1916 kwamen bin nen 47 schepenin 1914 was dit 230 sche pen. De heeren Albarda en Van Kol gaan, zoo meldt „Het Volk", waarschijnlijk Dins dag of Woensdag naar Stockholm; de heer Wibaut tegen 15 Mei. Van gemeentewege werd te Schame- goutum (Fr.) het torenuurwerk op den nieu wen tijd gezet Op last van kerkvoogden werd liet op den ouden tijd terug gezet. Men zal zich nu om raad tot den minister wen den. De justitie te Groningen looft 1000 gulden uit aan dengene, die aanwijzingen doet, welke leiden tot het aanhouden van den dader van den afschuwelijken moord te Paterswolde. Gedurende de afgeloopen wede zijn te Amsterdam aangekomen 8 stoomschepen. Vertrokken 6. In dezelfde week van 1916 zijn aangekomen 25 en vertrokken 21 stoomsche pen en 3 zeilschepen. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering opgeroepen tegen morgen Dins dagmiddag 2 A uur. De uitvoer van gips, mandenwerk en ruwe tabak is verboden. Of tabak als ruw is aan te merken beslist zoo noodig de minister van Financiën. Zaterdagavond is bij Zutfen geschoten op een trein uit de richting Arnhem. De ruit van een tweede klasse-coupé werd vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Uit Delft zijn Zaterdag ruim 100 Duit- sche kinderen, na oen verblijf van ongeveer 6 weken, naar hun land vertrokken. Te Enkhuizm zal, mode Ln verband met den kolennood, van gemeentewege eene cen trale keuken worden opgericht. Op de groentenveiling te Leiden is Vrij dag de heele aanvoer spinazie f7000 kilo) voor Duitsche rekening opgekocht tegen 28 cent per kilo. Tengevolge van de fusie tusschen Staatsspoor en Hollandsche Spoor, waar door alle goederenstationa te Amsterdam komen onder leiding van de H. IJ. S. M., zal ook de goederen-expeditie aldaar komen onder beheer van de firma Van Gend en Loos. De commissie te Winschoten voor het stichten van een gedeukte eken ter eere van wijlen dr. D. Bos verklaarde zich met alge- meene stemmen voor het leerzaal-plan en be sloot daarvoor met kracht te ijveren. Vijf leden van den Haarlemschen ge meenteraad hebben verplichte Zondagslultmg voorgesteld. Eenige bakkers op Texel zijn gedwon gen' den arbeid te staken, daar ze geen meel kunnen bekomen, teiwijl verschillende anderen 'bijna geen voorraad meer hebben. Te Gronlngenn zijn twee 17-jarige snui ters op heeterdaad betrapt op een poging tot inbraak in het kantoor van de Drentsche Stoomboot-Maatschappij. Het op het Bonrif bij Terschelling ge strande Duitsche sa. „Ceres," is met de Ia- ding publiek verkocht aan den heer Nóuwens te Rotterdam, voor 260. Bij een huiszoeking in het gehucht Over- hoven bij Sittard hebben' kommiezen meer dan 1400 pond smokkelwaar in beslag genomen. De 9-jarige leerlinge van de Christ, school te Amersfoort moest Donderdag we ens hoofdpijn de school verlaten. Geneeskun- ige hulp constateerde nekkramp. Het kind is reeds overleden. Te Zwolle is een geval van nekkramp instateerd bij een 16-jarig meisje. Ook te lem is een nekkramp-patiënt. Voor het strand te Huisduinen ia bij de landing een vlet van het bewakingsvaartuig „Texel" omgeslagen. Een hofmeester is ver dronken. De milicien die in den nacht van I op 2 Januari 1.1. te Emmer-Compascum een wa penbroeder doodschoot, is door den krijgs raad te Arnhem veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf met vervallenverklaring Uit een van Breskens naar Rotterdam verzonden aangeteekenden brief zijn 10 bil jetten van 1000 gestolen en door stukken krantpapier vervangen. Het Zweedsche stoomschip „James J. Pickson", dat door een Duitschen onderzee ër voor een Engelsche was gehouden en naar Swinemünae werd opgebracht, is daar weer vrijgelaten. Er waren Hollandsche pas sagiers aan boord. Door het breken van den mast ia de vrouw van een schipper te Jutrijp (Fr.) ern stig gewond. Een onbekend persoon heeft te Heken dorp een alleenwonende vrouw door bedrei ging bewogen tot de afgifte van 50. Bij het schoonmaken van huishoudelij ke artikelen aan den waterkant te Ilpendam is een 24-jarig meisje uitgegleden en' verdron ken. Door een plotseling invoerverbod van mosselen in Duitschland is de drukte in den mosselhandel in Friesland ineens opgehou den. De logger IJ.M. 291 is te IJmuiden binnengekomen met een1 bom aan boord, die mee was opgevischt. De marine heeft de bom van het schip gehaald. Op een tram te Amsterdam is een pas- saaier een portefeuille met 300 en een lo terij brief jé ontrold. DE DUIZENDSTE DAG VAN DEN OORLOO. Het was gisteren (Zondag) de duizendste dag van den oorlog. (Gerekend van de oor logsverklaring van Oostenrijk aan Servië). Naar aanleiding daarvan schrijft de „Frie- denswarte" „De menschheid heeft op dezen dag dui zend dagen van den vreeselijksten oorlog achter den rug. Duizend dagen, waarin de menschen bloed en tranen hebben vergoten, waarin de vlijt en de hoop van geslachten zijn vernietigd, waarin de scheppende arbeid slechts de vernietiging van leven en goed be oogde. Duizend dagen van smaad voor de menschheid, duizend dagen, welker werking een eeuw niet zal kunnen goedmaken. De apostels van den frisschen, vroolijken oorlog, wier wijsheid den oorlog altijd als een korte, verfrissehende aderlating voorstel de, zullen stil op den achtergrond moeten p lijven, als de kroniekschrijver dezen dui zendsten dag van den oorlog zal boeken. Zij zullen inzien, dat zij een dwaalleer verkondigden, en dat in onze dagen de oor log niet meer de verwekker, maar de vernie ler van de kuituur is. Mogen op dezen treu- rigen gedenkdag milioenen tijdgenooten in stillen inkeer tot zichzelf rekenschap afleg gen van de waarzinnigheid van den oorlog cn van de beteelsenis van deze duizend ver loren dagen. Dat kan de treurige toekomst, die den tijdgenooten wacht, iets verlichten. Het zou goed zijn) als op den 22sten April de pers, de kerk en de school in alle landen de aandacht op de beteekenis van dezen dag zouden vestigen en op de groeiende bewe ging, die het grootste kwaad van alle tijden voor eeuwig wil verbannen. De gedenkdag zal in zoover iets verzoenlijks hebben, als hij de menschen van alle landen evenzeer betreft, vriend en vijand. Het bitter van dezen gedenkdag zal even wel in de gedachte liggen, dat zelfs deze dui zendste dag van het onheil nog niet de laat ste Is. Hoe lang nog?" STADSNIEUWS. EMMABLOEM. De opbrengst van de Emmabloem, Zater dag hier aangeboden, wa3 belangrijk minder dan verleden jaar, 435.41 tegen 558.21 A in 1916. BENOEMD. MeJ. A. H. Scalé, tijdelijk buitengewoon onderwijzeres aan do Alkmaarsche Huis houd- en Industrieschool, is benoemd tot leerarea Iingerienaaaien aan de vakschool voor meisjes te Winschoten. De heer A. Over, commies ter secretarie te Wageningen, voorheen ambtenaar ter secreta rie alhier, is met ingang van 1 Juni a.s. be noemd tot adj-commies ter secretarie Ie klas se te Amersfoort. INGEKOMEN PERSONEN. Wed. C. Twisk, N.H., z., Wilhelminrflaan 6, Uitgeest. J. Kunst, R.K., db„ Konings weg 46, Limmen. M. Wijn, N.H., z., Sta tionsweg 54, Amsterdam. rï. Knier, N.H., db„ Veerstraat 1, Velsen. A. S. de Kruif, N.rL, z., Eendrachtstraat 18, Amsterdam. J. O. de Winter, R.K., wagenmaker. Liefdel. 12, Haarlemmermeer. W. Zeedijk, N.H houdster. Limmerhoek 44, Broek op Langen- dijk. O. C. P. Braun, R.K.. slager, Si An- nastr. 35, Beverwijk. A. M. Haanraets, R. K., db., Kennemerstraatweg 122, Heerlen. - •C. A. Klinkenberg, geen, insp. bel., Kenne merstraatweg 122, Heerlen. T. Hoffman, N.H., koopvrouw, Keizerstraat 22, Leeuwar den. *L. Oilles, R.K., koopman, Kennemersln- gel 17, Mechelen. 'T. Leegwater, N.H., brigadler-rijksveldw., Vamebroek 39, Scher merhom. S. Butter, R.K., z.. Laat 153a, Egmondi-binnen. M. W. H. Kuijper, R.K., z., Kweerenpadi 19, Roermond. *Wed. C. H. M. Truijens, R.K., z., Metiusstraat 8, Spanbroek. B Depmann, R.K., kermisrei ziger, Woonwagen, Amerika. *J. A. A. J. Klein, R.K., kermisreiziger, Woonwagen, Zutphen. H. Stolte, O.K., houtbewerker, Geest 11Amsterdam. G. A.. D. Vermeu len, geen, electricien-operateur, Stationstraat 22, Meppel. E AL M, DïedWÜS, R/Ks, z-, Stationstraat 22, Meppel. J. TuitVeld huis. N.H., z., Snaarmanslaan 80, Rloemen1- daal. P. van den Brink, geen, z., Groot Nieuwiand 51, Amsterdam. V. Hoorns, N H.. conducteur H.IJ.S.M., Stationstraat 29, Schagen. *J. H. Jlongedijk, N.H., stoelen maker, Noorderkade 8, Wolvega. A Lijten, R K., winkel juf fr„ Verdronkenoord 91, Hoorn. D. van Ham, N.H./D.G., z., Voor- meer 8, Amsterdam. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN IN NOORD-HOLLAND. Heden werd in café „Central" de algemee ns vergadering gehouden van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland. De voorzitter, de heer H. K. Koster, wees op de droeve tijdsomstandigheden. De zui- velbereiders namen steeds een bevoorrechte positie in. Tegenwoordig ondervinden zij, vooral in den aanvoer van benoodigdheden, meer moeielijkheden. Vrees voor stopzetting van het bedrijf behoeft evenwel niet gevreesd te worden. Maatregelen zijn genomen, om de producenten minstens den productieprijs voor de melk te waarborgen. Wordt de toe stand meer normaal, dan dienen de landbou wers door nauwere aaneensluiting voor hun belangen meer op te komen. Spr. beval aansluiting bij den Bond ten sterkste aan. Met het oog op het spoedig vertrek van twee leden der commissie, kwam het rapport van de commissie voor onderzoek tot op richting van een Zuivelbank in behandeling. De heer Sellemans bracht daarover rap port uit. Teneinde een beoordeeling of een Zuivel bank in deze provincie met vrucht werkzaam kan zijn, gemakkelijker te maken, besloot de commissie tot het toezenden aan alle fabrie ken van een vragenlijst. Ofschoon op ruim 30 procent van de ver zonden lijsten geen antwoord binnenkwam, kan toch gezegd worden, dat het doel, bo vengenoemd, bereikt werd. Bij de fabrieken die geen antwoord Inzon den, waren tien, die in 1915 meer dan VA millioen K.G. melk verwerkten. De algemeene conclusies, welke uit het overzicht van de ingekomen antwoorden getrokken kunnen worden, zijn: le. eenheid van rechtsvorm van de zuivel fabrieken in Noord-Holland bestaat niet; 2e. opricbtingskapitaal en crediet is op dé meest verschillende wijze, veelal niet zonder moeilijkheden en ten slotte soms duur ver kregen; dit geldt in 't bijzonder in de laat ste jaren opgerichte groote fabrieken, waar voor het benoodigde kapitaal te groot was om in eigen kring geplaatst te worden; 3e. administratieve contróle door derden wordt, een paar fabrieken uitgezonderd, niet uitgeoefend. Naast deze conclusies van algemeenen aard kwam de commissie tot een viertal ge volgtrekkingen. aan de hand waarvan zij eenparig tot ae slot-conclusie kwam, dat de wenschelijkheid van de oprichting van een Zuivelbank vast staat De voorzitter concludeerde uit het stil zwijgen, dat de vergadering het met de wen schelijkheid van de oprichting eens was en oordeelde, dat de commissie met haar werk zaamheden kon doorgaan. De heer de Boer meende, dat stilzwijgen geen instemming was en meende, dat de ver- ;adering op andere wijze haar wenschen ■enbaar moest maken. De heer Stapel oordeelde het nog een vraag of voor de groote {abrieken een Zui velbank noodig was. De heer dr. Scheij wees op 't belang van de kleine en groote fabrieken en oordeelde het verkeerd om in den Bond te spreken van kleine en groote fabrieken. Doet men dat, dan kan men geen kracht ontwikkelen. Na een betoog ter aanbeveling van de oprichting door den secretaris en den voor zitter, werd tot oprichting besloten. Als nieuwe leden werden de fabrieken „De Hoop" te Texel (de Waal), „De Schager- waard" te Schagerwaard, „De Goede Ver wachting" te Schoorl ingeschreven en als buitengewine leden de heeren H. Davelaar te Stompetoren en Egge te Hoorn. Hierna mededeel ingen en ingekomen stuk ken. De secretaris, de heer G. Nobel, deelde me de dat van de Zuivelfabriek Brederode te Bei> ;ermeer eene aanbeveling was ontvangen om _en heer A. Commandeur te Berkhout te be noemen als lid van het bestuur; dat 82 fabrie ken zijn aangesloten dat in 1916 14 be- stuurs- en 5 ledenvergaderingen zijn gehou den; dat in 1916 Is verwerkt 117466000 Kg. melk, 9920018 Kg. kaas en 603443 Kg. boter is gemaakt; dat opgeheven worden de fabrie ken „Voorwaarts" te Stompetoren en „De oede Hoop" te Veenhuizen, terwijl 4 fabrie- n wenschen toe te treden. Tijdens de vergadering werd eene tentoon stelling gehouden van eenige kazen bereid ge durende de proefneming met de machinale kaasbereiding in de zuivelfabriek „Excelsior" te Heer-Hugowaard. In 1917 zullen twee kaaskeurtagen gehou den worden, waarvoor ook weer prijzen be schikbaar worden gesteld. Proeven worden genomen met het merken van de kaas voor de kaascontrole. In de Bouwcommissie werd de aftredende heer A. Dijkstra herkozen met 108 stemmen De secretaris bracht hierna rapport uit over de voorziening in de behoefte aan kaas voor het binnenlandsch gebruik. a. In' verband met die steeds moeielijker wordende omstandigheden voor Nederland worden voor den komenden winter de noodi- Se voorzorgsmaatregelen genomen om uit e zomerproductie groote voorraden te re- aerveeren. Aangezien een1 beschikbaarstelling van 30 pet. der kaas voor binnenlandsch gebruik voir doende wordt geacht om genoemde reserves te vormen1, werd reeds voor langen tijd geadvi seerd het percentage voor het binnenland op 30 pet. te bepalen en met ingang van 22 April Is hiertoe door de» minister besloten b. de beschikbaarstelling gaat regelmatig; aangezien er veel meer Edammer kaas wordt opgeslagen dan voor de gewone orders noo dig' is, wordt geregeld een flink kwantum kaas overgedragen aan de Zui d- Ho llandsche commissie tot aanvulling van de orders Gou- da-kaas; c. nu groote voorraden kaas in de pakhui zen zijn opgeslagen en dientengevolge ook be legen iraa* hanrhilfhaar is, worden onderhan s «UOttl O l w y,

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2