dag, nadat een gedeelte der lading in lich ters gelost was, met sleepboot-assistentie los gekomen en daarna onder eigen stoom en begeleid door een sleepboot, opgestoomd naar Rotterdam. Het heeft ligplaats geno men in de Maashaven, waar de lading ver der wordt gelost. Het schip zal vervolgens dokken. MONOPOLISEERING VERZEKERINGSBEDRIJF. De minister van financiën heeft naar aan leiding van zijn voornemen tot het voorbe reiden van voorstellen aan de wetgevende macht tot monopoli&eeren van het brandver zekering»- en het levensverzekeringsbedrijf ingesteld: Eene commissie van voorlichting om trent de moeilijkheden, welke bij het brengen aan den Staat van hetbrandyerzekerifigsbe- drijf zich zullen voordoen en omtrent de wij ze, waarop de moeilijkheden zullen kunnen worden overwonnen en de maatregel zal kunnen worden tor en doorgevoerd, en b. een iHpm voor het levensverzekeringsbedrijf. KAAS. De Kaasver een iging deelt mede, dat ten aanzien van de prijzen, welke door de D. H. H. betaald zullen worden voor kaas, welke C' trende de maand Mei voor haar beschik- komt, geen overeenstemming is verkre gen. Ten aanzien van het percentage van het exportgedeelte van productie of inkoopen, dat aan de D. H. H. moet worden afgeleverd, zullen vóór Maandag 30 April nadere In structies worden verstrekt De hoeveelheid, welke ingevolge de be staande of nog te geven voorschriften vóór Zondag 20 April voor de D. H. H. beschik baar komt erf kwam, wordt voor zooverre zij vóór Dinsdag 1 Mei schriftelijk aan de ver tegenwoordigers van de N V. Algemeene Import en Export is aangeboden, nog onder de thans bestaande voorwaarden afgeleverd. DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst van de Rijksmiddelen over de maand Maart overtreft dé raming met ruim ton en die opbrengst van de trouwens niet zeer gunstige lentemaand1 van 1916 met ruim 23 ton. HÜm waren de inkomstenbelas ting met 563,000, de jeneveraccijns met 475,000 en de registratierechten met 203.000, die te zamen bet millloen méér dan verleden jaar aanbrachten. Bijzondere aan dacht trekken dat de invoerrechten, die in Fe bruari tot 770.000, de helft van de raming voor een maand daalden, weder tot ruim 1,200.000 opliepen en slechts 5 ton bij verleden jaar, toen zfj buitengewoon gunstig waren, achter bleven. Het nieuwe statistiekrecht, dat in Februari de raming voor één maand met,18,000 overtrof, bleef daarbij in Maart belangrijk 67,000) achter; waar de invoerrechten móór gaven dan in Februari, wijst die daling van een recht, dat uitvoer en invoer beide treft, op een belangrijke afneming van den uitvoer. zen, tegea Ugeï prijs voor hem die hodger jaar hij. tanen hebben dan achthonderi gulden; dm syroomprijs stelle men, voor alle kilowatts cfie men. meer gebruikt dan. in de gemiddelde maanden van 1914, 1915 en 1916, op den prijs van laag tarief, levere hun, bij gemis van stopcontacten, koste- 1 o o s een apparaat om aan de lamp te schroeven. Vrees voor belangrijke verhoo ging van het maYimiim. behoeft n i e t te be staan, want iedere arbeider kookt overdag, ook zelfs zij, die, veraf werkende, des avonds hun hoofdmaaltijd gebruiken, nu de dagen zoo lengen. Helder stelt deze benauwende tijd- in het licht, van hoe onberekenbaar nut voor onze gemeente in het bijzonder de electrische stroom is of kan zijn. Dat de Kennemer niet op bezuiniging gesteld is of behoeft gesteld te zijn, blijkt uit alles, bijna alleen; waar men in eene gemeente gas en electriciteit beide exploiteert, daar treft ook de aan drang tot bezuiniging de gebruikers van den stroom. De reden daarvan is duidelijk en behoef t hier geen uiteenzetting. Wij komen nooit tot het volle nut van den stroom voor den aangeslotene, indien niet het verschil tusschen dag- en avondtarief vervalt, daarop is echter in den eersten tijd geen kijk, al ten men er van verzekerd zijn, aat er in die richting krachtig wordt ge werkt en al kan men er op rekenen, dat onaer de leden der Staten, m wier handen nu ge lukkig de stroomlevering voor een groot deel onzer provincie is, er verscheidene zijn, die alles in het werk zullen stellen, om de zoo noodzakelijke wijziging zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen. Onze raad kan die strooming bevorderen en daarbij den steun inroepen van andere gemeenten, eveneens bij het provinciale net aangesloten. Zij stelle zich niet op het standpunt van het raadslid Apeldoorn, dat onze gemeente slechts andere gemeenten heeft te volgen, niet zelf voor te gaan, doch wende zich met een uitvoerig toegelicnt adres tot de Staten der provincie, om de prijsberekening zoo te stellen, dat de gemeenten in staat zijn, even als dat bij de levering van water geschiedt, een abonnementstarief in te voeren, zoodat men tegen een bepaalde som per jaar, zoo veel stroom gebruiken kan, als men wil. pat men daarbij, evenals bij de waterlevering, verschillende klassen moet instellen, spreekt vanzelf, ook voor hen, die grootere krachtwerktuigen gebruiken o! boven een ze ker aantal, of tot een zeker gezamenlijk aantal paardenkrachten. Dat arbeiderswonin gen, die nu voor water hier en in Alkmaar een dubbeltje per week betalen, ook in aan merking moeten komen voor een zeer i a a g abonnementstarief, ligt voor de hand. Ik stel mij volstrekt niet voor, dat derge lijke beweging dadelijk op succes zal kunnen bogen, doch, wanneer onze gemeente daar toe het initiatief neemt, en afschriften van haar adres aan de andere aangesloten ge meenten zendt, met uitnoodiging tot steun, dan wordt eene strooming Bevorderd, die reeds vele aanhangers telt onder de jongere eleotrotechnische ingenieurs en mannen van de practijk, aan wier oordeel wij zeker niet in de laatste plaats groot gewicht u" Tan 't vorige jaar verbruikt 5 ets. neer per M*. te eischen. Dat vooral zooveel meer kookgas wordt gebruikt, komt omdat door den petroleumnood tal van gezinnen bij an deren hun potje komen koken. Het voorstel lokte nog ai eenige discussie uit. Eenige leden meenden, dat, waar de be hoefte aan warm eten bestond, een verhoog de gasprijs geen beiejsel zou zijn, dit toch te verkrijgen door stoken met gas. De heer Swan vestigde er de aandacht op, dat men de bekend 65 pet. moest zien te be reiken, hoe eerder hoé liever. De reden, waarom van dezen maatregel indertijd voor Warmenhuizen ontheffing is verleend verwarming en verlichting der koolberg- plaatsen bestaat niet meer, de ontheffing zal dus worden ingetrokken. De heer Rijpma zou gaarne willen zien, dat voor de maand Mei alvast de voorgestel de maatregel werd getroifenj desnoods met een grootere verhooging, bijv. 10 ris. per M'. Dan kon men in Mei verder zien, hoe het gebruik nog meer te beperken. Hiermede ging de Raad accoord. Vervolgens vroeg de heer Rijpma, hoe het moest met de door den petroletimnood bin nengekomen talrijke (40) aanvragen om aan- j Het koleaverbruik vermeerderde er Maandagavond werd daartoe bij den heer Brak eene vergadering gehouden, waar 1 een tiental jongedames zich als lid aanmeld- den, en er bestaat goede kans, dat meerdere zullen toetreden. UIT HEERHUGOWAARD. De heer W. van Slooten, secretaris zer gemeente, is bij Koninklijk besluit benoemd als burgemeester. de- her sluiting. door, doch voor een jonge fabriek als deze hechten. Over het eerste kwartaal i3 er thans een [jat de verwezenlijking geen droom is, doch J- in gene niet te verre toekomst werkelijkheid worden zal, staat voor een teder vast, die let op de teekenen des tijds en den ontwikke lingsgang van de productie van den electri- schen stroom. Men wachte daarop nu echter niet met het nemen van voor het oogenblik dringend en dringend noodzakelijke, zij het ook mis schien tijdelijke maatregelen. Het bedrijf dienstbaar te maken aan de behoefte van den ingezetene, zoo noodig me>t offers, sta bij «pw leidslieden op den voorgrond I accres van 5,250,000 (12 pCt.) waartoe de Inkomstenbelasting 1,670.000, de suiker 1,000,000, de registratierechten bijna 11 ton, de successierechten bijna 13 ton, de Ze gelrechten 2 ton. de jeneveraccijns bijna 9 ton bijdroegen, terwijl de invoerrechten 13 ton, de domeinen 23 ton en de loodsgelden ƒ112,000 achterbleven. g Vermelden wij1 nog, dat de oorlogswinst^ lasting en verdodigingsbelastingen opbrach ten1 6,150,000. Aan belastingen, tengevolge van den oorlog geheven, is tot dusverre rond 62 millloen betaald. N. Ct. Gemengd nieuws DE MOORD TE PATERSWOLDE. De fiets van het vermoorde meisje is uit het water opgehaald, op meer dan 1000 me ter afstand van de plaats waar het lijk ge vonden werd. De toestand, waarin het ver keerde, vestigde met het vermoeden, dat het haar reeds bijna 7 maanden zou hebben gele gen, zoodat men denkt dat de fiets er eerst later moet zijn ingeworpen. Onder buitengewone belangstelling is gis teren het slachtoffer beg. .ven. IN UIT BERGEN. EN OM DEN RAAD Men schrijft ons PETROLEUMNOOD EN ELECTRISCHE STROOM Geen kolen, hout zoo goed als niet te be talen, turf, klein van stuk, tegen twee rents, a 1 s die van de week tenminste aankomt, óf huisvrouw geraakt met den dag in grootere verlegenheid Bij sommigen is het koken van eten bijna onmogelijk, velen koken om de twee dagen, wie niet aao het electrische net is aangesloten, zit in het donker, tenzij men dure kaarsen gebruikt. Wie onder hen een noodzakelijke bijverdienste heeft door het houden van pension of door het verhu ren van gemeubileerde kamers, kan dat wel uit het hoofd zetten, niemand toch komt bij hen, als zij hun gasten geen verlichting ge ven kunnen..... tenzij de gemeente helpt. En de gemeente kan helpen en moet m. i helpen. Wij willen nu geen oude koeien uit de sloot haten en er slechts aan herinneren ho. wij vanaf den aanvang van de inrichting van ons electrisch bedrijf, in 1913, in woord eu geschrift hebben aangedrongen, om van gemeentewege een monsterkamer in tot 1 ich* ten van electrische apparaten en deze tei den kortenden prijs verkrijgbaar te stellen, althans voor aangeslotenen, tot: zeg acht honderd gulden jaarinkomen. Bij den raad en b'j de bedrijfscoimnisate was en bleef dat kloppen aan een doovemansdeur. Indien men nu echter, in deze uiterst be narde omstandigheden, niet ingrijpt en, zoo noodig met financieele opoffering, den men- schen niet helpt, dan verbeurt men het recht, om het bedrijf te blijven besturen en kan men vorderen dat men zijn mandaat ter beschik- king der kiezers stelt Laat ons echter liopefi dat het niet zoover behoeft te komen In de eerste plaats stelle men alles in het werk, een groot aantal kookplaten of toestel- len aan te koopen. alsmede strijkijzers, om die, zoo spoedig dit maar eenigszins moge lijk is, tegen den kostenden prijs verkrijgbar te stellen, indien ze te duur mochten blijkt bij de tegenwoordige hooge materiaalprij- cte UIT WARMENHUIZEN. I*- Gisterenmorgen 10 uur vergaderde Raad dezer gemeente. De voorzitter opende de vergadering, waarna de secretariA de notulen las, welke onveranderd werden vastgesteld Ingekomen waren de voorstellen van de gascomiinssie eu de ontwerp-instructie van den gemeente-ontvanger. De borgstelling weid op J 3000 vast gesteld: bepaald werd, dat de ontvanger zitting zal houden 's Maan dags, 's Woensdags en 'i Vrijdags, van 10— I uur De instructie ging in op 23 April. Vervolgens werd overgegaan tot het be noemen van een gemeente-secretaris Op de aanbeveling stondenals No. 1 de heer H. G. Rijs, uit Schoten, als No. 2 de heer C. Spierdijk, uit Alkmaar. Besloten werd eerst nog, dat de te benoemen secretaris, vóór eep nieuwe vergadering, een uittreksel van de notulen der vorige den leden in bezit moet doen komen. De stemming had tot uitslag, dat van de 7 stemmen er 6 werden uitgebracht op den heer H. O. Rijs en 1 op den heer C. Spier dijk Toit ontvanger werd met algemeene stemmen de heer H. G. Rijt benoemd. Op een vraag van den heer de Groot deel de de voorzitter mede, dat de heer Rijs voorloopig 3 dagen van de week zou kunnen komen, en waarschijnlijk reeds begin Mei zich geheel aan Warmenhuizen'» gemeente zaken zal kunnen wijden. Besloten werd, den secretaris met ingang van 15 Mei te benoemen, mede met het oog op het dan- tegelijk doen ingaan van zijn in structie. Besloten werd na eenige discussie en nadat de secretaris dit punt had toege licht, dat de secretarie zal geopend zijn des morgens van 9—1 uur, op lederen werkdag, en op twee avonden nader in overleg met den secretaris te regelen van 68 uur. De waarnemende secretaris, de heer Rijp ma, dichtte hierna het voorstel der gasconir missie om de gasprijzen te verhoogen met 1 cent per M'., toe. De verhooging was nood zakelijk door de duurdere materlaalkórten. de aanvoer der steenkool per spoor maakt deze nog duurder dan vroeger. De prijzen zullen voortaan zijn: 14 ris. voor gewoon gas en 15 ris. voor muntgaa. De Raad kon zich hiermede vereenigen. Vervolgens lichtte de secretaris de voor stellen tot beperking van het gasverbruik toe. Inplaats van te verminderen, vermeer derde net gebruik in deze gemeente, de fa briek kreeg hierdoor van de regeering zeer weinig kolen. Als in dezen toestand geen verandering komt, zou mqn Mei nog kunnen uitvieren, doch dan de fabriek moeten stop zetten. Voorgesteld werd, bij gebruik van kook gas boven de hoeveelheid, in dezelfde maand was het zaak veel klanten te werven De commissie stelde voor, het maximum- verbruik der nieuwaanges lotenen voorloo pig op 20 Ma. per maand te stellen en de ge vraagde aansluitingen te verleenen. Aldus werd na eenige discussie besloten. De heer K. ten Kate, fitter aan de gasfa briek, verzocht zijn salaris, met het oog op eenige onkosten, te verhoogen, de gascom missie stelde voor, dit van 10 op 11 te brengen en tevens de loonen der stokers met 1 per week te verhoogen, temeer daar aan deze fabriek voor die menschen nog een twaalfurigen werkdag is. Voorstel van de gascommissie om den heer Rijpma, directeur der gasfabriek, tot secreta ris der gascommissie te benoemen. Aldus be sloten. Alsnu was de rondvraag aan de orde. De heer de Groot vroeg of men het slui tingsuur der café's met het oog op de beper king van het gasverbruik niet op 10 uur kon stellen. De voorzitter zegde voorstellen dienaan gaande in de volgende vergadering toe. Voorts bracht de heer de Groot den se cretaris vanwege den Raad zijn dank voor het vele, dat deze in het belang der gemeen te had gedaan en stelde voor den secretaris een stoffelijk blijk van deze dankbaarheid aan te bieden. Alle leden konden zich hier mede vereenigen. De hoeren Gutker, Swan en Biersteker brachten hartelijke woorden van hulde en dank aan den secretaris en wenschten hem alles goeds in zijn .nieuwe werkkring. De secretaris dankt voor deze blijken van sympathie en ging in het kort zijn loopbaan na. Een model-secretarie heeft spr. te War menhuizen niet kunnen inrichten, al had hij zijn werkkracht steeds in dienst der gemeen te gesteld. Wel waren het niet altijd zaken, direct spr. als secretaris aangaande, welke hij aanpakte, toch geloofde hij wel, dat zijn optreden in 't belang der gemeente was ge weest. Zijn welgemeenden dank bracht de heer Tromp aan den Raad voor het zeer groote vertrouwen en de medewerking, hem steeds verleend, waarna spr. eindigde met zijn bes te wenschen voor net welzijn van gemeente en raad uit te spreken. De heer Biersteker huldigde den heer Tromp hierna nog voor het vele dat hi; Duiten zijne gemeente-secretarisschap, als seaetaiis van vele andere corporaties, in liet belang' der gemeente liad verricht. De burgemeester, de heer Blom, sloot zich bij de woorden van dank en hulde, wel ke reeds gebracht waren, volkomen aan, waarna de vergadering werd gesloten en alle raadsleden dm heer Tromp hartelijk de hand drukten. Als blijk van waardeering en dank voor bewezen diensten als sc-cretarta-penniagmees- ter van de veiling en als gemeente-secretaris, werden door de besturen van de veilingsver- een iging en Koophandel, alsmede door dienstpuchtigen, a'an den heer Iromp, naar aanleiding van diens aanstaand vertrek, ver eerd: 3 oorspronkelijke schilderstukken, n.l. „Stilleven", en twee kindschappen, zes ja- panache borden, 2 Chineesche vazen en een keurig kamer-ameublement. Velen maakten Zondagmiddag gebruik van de gelegenheid, om de geschenken, op- op het tooneel van de kolfbaan, te itlgen. gesteld op bezlcht UIT EGMOND AAN ZEE. Onder leiding van luitenant ter zee B. Brute i de la Rlvière werden gisteren vijf mijnen van Engelschen oorsprong tot sprin gen gebracht. Alle lagen benoorden paal 38. Tevoren was »an de bewoners der huizen aan de boulevard aangezegd, de ramen te openen. De slagen waren zoo hevig, dai nog enkele ruiten braken. De mijn, 100 Meter be zuiden 38, zal worden vervoerd en a.s. Vrijdag tot springen worden gebracht. UIT HENSBROEK. Van dm tweedaagschen kolfwedstrijd tus schen de vereenigingeu „Eensgezindheid" alhier en „Die redt Ym" te Schermerhorn heeft het eerste gedeelte plaats gehad In laatstgenoemd dorp. Van belde zijden wa ren zeven van de besite kolvers afgevaardigd: J. Hagenaar, J. J. Willinge, J. van Leijen, A. Ounder, K. van Leijen, L. Hagenaar en W. Groenwoudt, uit Hensbroek, m J. Wit, A. Veer, J Mol, O. Langedijk, E. Voerman en P. Blokker, uit Schermerhorn. Den heelen dag is met groote ambitie gespeeld, ten ein de den vereenigingsprijs, een zilveren me daille, mede te doen behalen. De uitslag van dit eerste treffen was: „Eensgezindheid" 775 punten en „Die redt 'm" 695, alzoo Hensbroek 80 punten voor. UIT OUDORP. Bij Kohinklijk besluit is herbenoemd tot ubrgemeester dezer gemeente de heer G. Bos, gemeente-secretaris. UIT STOMPETOREN. Het bestuur onzer gymnastiekvereeniging „Voorwaarts" heeft een poging gedaan om het aantal leden wat uit te breiiden door het oprichten eener dames-gymnasüekveree- TE WATER. Mm meldt ons: De varkeusmesterij begint door de enorme hooge voederprijzen geld te kosten. In West- j friesland komen dan ook reeds gevallen voor j dat de biggen kort na de geboorte worden j verdronken. DE KAMERVERKIEZING TE DEN HELDER. De Haagsche N. Ct. en Het Volk bespre- j ken de wijze, waarop de heer Oud (vrijz. de- mocr.) candidaat geworden is. Eerstgenoemd blad wijst er op, dat het concentratie-comité zich met de voorbereiding der verkiezing heeft bezig gehouden en daarbij het candi- deeren van Unie-liberaal voorop stelde (ook de afgetreden heer De Meester was U.-L.' De vrijzinnige kiesveremiging te Helder scheen echter de voorkeur te geven aan een ter plaatse bekende grootheid, die zich in het land als propagandist voor den Vrijz.-Dem. Bond geweerd heeft, en die, hoe wel ondanks het praejudice van zijn naam, nog jong (weinige jaren boven de 30), reeds thans dm tijd gekomen acht, om het loon voor zijn politieke beslommeringm te beu ren. De gelegenheid daartoe schijnt in den Helder schoon. Het eenige bezwaar is, dat het gebruik maken ervan in strijd zou zijn met de goede trouw, we" toe de heer Oud behoort, van 1918 aan de Vrijzinnige verbindt. Het blad meent, dat de heeren Marchant, Koster c.3. dm heer Oud zullen weten te be wegen zijn ongeduld te oefenen tot 1918 of later. Het Volk herinnert er aan, dat het ging tusschen de heeren Oud en van Gijn. „Het was deze financieele specialiteit, die, als lid van de bekende Staatscommissie voor de ver dediging van Indië in 1912, aan diens ver slag een nota toevoegde, waarin hij de finan cieele dwaasheid van het slagschepenplan aantoonde, tevens dat elke bespreking van de financieele kwestie door de militaire toon- aangevers onmogelijk was gemaakt. Welnu, op ae vergadering waar de keuze werd ge daan, was het de oppositie der liberale zee officieren, die den oud-minister Van Gijn cwn die wandaad dedm vallen. De heer Oud is dus de candidaat der mili tairen bij uitnemendheid". KORTE BERICHTEN. De lijst No. 138 van het Kon. Nat. Steuncomité van 2 tot en met 7 April geeft een bedrag aan van 10.653.55; van 9 tot en met 14 April 8.622.27, totaal van alle lijsten te zamen 4.794.727,32^. Nu de slagers te Amersfoort niet mede werken aan de beschikbaarstelling van nuch ter kalfsvleesch, zal de gemeente dit zelf ter hand nemen. Nog deze week zal met de dis tributie een aanvang worden gemaakt. Te Huisen is op initiatie! van dm Boe renbond een veilingsvereèniging opgericht. Meer dan honderd personen tradén als lid toe. De exploitatie aer veiling is opgedragen aan dm heer Pels, te Arnhem. In de laatste dagen spoelen op onze Noordzeekust herhaaldelijk mijnen aan, o. a. op Ameland 22, Vlieland 2, Scheveningen, Hoek van Holland, Egrnond aan Zee. Zaterdagmorgen is op het emplacement van den Rotterdainschen 1 ramweg te Ziei ik- zee de ladingmeestcr A. Adriaanse tusschen een der wagens geraakt en met ingedrukte borstkas er levenloos onder weggehaald. Te Zeist zijn twee militairen gearres teerd, die aldaar en in omliggende gemeen ten verschillende paren schoenen verduister den. Te Enkhuizen is geen enkele soort brandstof meer te verkrijgen. Aan het Huis van Bewaring te Breda' worden houten barakken bijgebouwd, be stemd voor het opnemen van smokkelaars. Het gistermorgen te Hoek van Holland binnengekomen stoomschip „Axnsteklijk" had aan boord de bemanning van de stoom schepen „Zaandijk" en „Noorderdijk". Op sommige akkers in het Zuiden van Friesland is de stand van de rogge zoo treu rig, dat de landbouwers het graan onder- ploegen, om daarna het land met aardappe len te bepotea. Uit het Dultsch intemeeringskamp te Bodegraven zijn Zondag drie officieren In burgerklceding ontvlucht. Ingang 1 Mei hebben de bakken te mr. Leesberg gepleit in de zaak van een vee houder en koopman te Wervershoof door de rechtbank alhier en het Hoi te Amster dam veroordeeld wegens verduistering van een paard te Hoorn tot zes maanden gevan gen isstrai, waarbij werd afgewezen het ver zoek van bekl. tot schorsing van het geding, op grond van het aanwezig zijn van een ge schilpunt van burgerlijk recht. Pleiter ontwikkelde een drietal cassatie middelen. Conclusie O. M. 7 MeL AANSPRAKELIJKHEID VAN DEN STAAT VOOR HANDELINGEN VAN MILITAIREN. Door den procureur-generaal bij het Haag sche gerechtshof, jhr. mr. P. A. J. van den Branaeler werd gisteren conclusie genomen op de vordering tot schadevergoeding, inge steld door den heer D. Brommer alhier, die als militair tijdens de manoeuvres een vuur- lading in het gezicht had gekregen, ten ge volge waarvan hij blind is geworden. Hij had den Staat aansprakelijk gesteld, omdat de wachtmeester, zonder het bevel „vuur" ai te wachten of zelf te geven, het schot had afgetrokken, juist terwijl hij zich voor het kanon begaf. De Staat Beweerde, dat het on geval appellants eigen schuld was, daar hij zich achter den vuurmond langs had moeten begeven. De procureur-generaal was van meening, dat apellant eventueel zal moeten bewijzen, dat zijne werkzaamheden mee brachten, dat hij zich voor het kanon be vond, daar anders appellant daar onvoor zichtig liep, daar hij, juist nu gericht was op een snel zich voortbewegend doeL n.L een d comman do tot vuurgeven bedacht had moeten zijn. de vliegtuig, op een dadelijk volgend 'o tot vuurgeven bedacht had moeten zijl Intusschen achtte de procureur-generaal Ï;aan van den Staat, alleen een publiekrech- elijke taak vervult en dus den Staat niet privaat-rechtelijk kan binden. Bovendien, als dé wachtmeester zijne instructie overschreed, kon hij zelfs niet eens beschouwd worden als op te treden als orgaan. Ook art. 1403 kon appellant niet helpen. De verhouding tusschen Staat en militairen is er niet een van ondergeschiktheid, als dat artikel bedoelt; hij is geheel publiek-rechte- lijk. Arrest over 6 weken. VASTSTELLING VAN HET SUPPLE TOIR KOHIER DER BELASTING OP DE GEBOUWDE EIGENDOMMEN, DIENST 1916. B. en W. bieden den raad aan het supple toir kohier der belasting op de gebouwde eigendommen, dienst 1916, tot een bedrag van 46.92. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANG. Uitspraken van heden. Pieter P., milicien-matroos, Helder, uitge steld Maarten B., bierhuishouder te Schoor!, mishandeling, eisch 25 boete of 10 da gen hecht., vonnis: 15 boete of 10 da gen hecht. Hendrik G.„ werkman te Alkmaar, (ged.), diefstal, eisch: 5 maanden gevangenisstraf, vonnis: 3 maanden gevangenisstraf. Jacob W.. sigarenmaker te Hoorn, dron kenschap, eisch: bekrachtiging vonnis Kan tonrechter (3 weken hechtenis), vonnis: 3 we ken voorwaardelijke hechtenis. Comelis Z., winkelhouder te Zuid-Schar- woude, overtreding distributiewet, eisch: vrijspraak, vonnis: dito. Jacob Gerrit S., koopman te Winkel, dief stal, vonnis: nis. 15 boete of 10 dagen hechte- Martinus Philippus V., winkelier te der, overtreding distributiewet, eisch: Hel- 10 25 ngang Doetinehcin den nachtarbeid afgeschaft. Te Geldermalsen Is tegen een vermo gend man, tevens wegens tiekaarteu. Een 19-jarige Jongeling te Bameveld, die wegens diefstal en mishandeling reeds verschillende straffen heeft ondergaan, heeft thans een paar kinderen zoo geslagen, dat hun tanden los in den mond' zaten en zij over het geheele lichaam wonden en builen vertoonden. Door P. Tjallingh te Harlingen en 13 anderen, allen zouitzieders, is aan Ged. Sta ten van Overljsel concessie aangevraagd voor de ontginning van steenzout in het Zuidoos ten van Twente. Te Zwolle is een centrale keuken ge opend. Het gebouw heeft twee lokaliteiten. Er was groote belangstelling en de inschrijf ving laaF niets te wenschen over. Aan het strand op Vlieland is aange spoeld een in vergevorderden staat van ont binding verkecrena lijk, gekleed in grijze trui. STADSNIEUWS. HET CONCERTGEBOUW-SEXTET. Hei 13 April wegens plotselinge onge steldheid van een der medespelenden uitge stelde concert van het Amsterdamsche Con certgebouw-Sextet, in de Harmonie, is nu bepaald op Woensdag 9 Mei a.s. HOOGE RAAD. Voor den Hoogen Raad is door den heer boete of 5 dagen hechtenis, vonnis boete of 5 dagen hechtenis. Machiel Emanuel van den N., arbeider te Helder, verzet tegen de politie, eisch: 2 we ken gevangenisstraf, vonnis: 3 weken gevan genisstraf Abraham V., koopman te Texel, heling, eisch: 1 maand gevangenisstraf, vonnis: vrij spraak. Johannes H„ arbeider te Texel, diefstal, eisch: 1 maand gevangenisstraf, vonnis: 1 maand gevangenisstraf. Wilhehnina H., dienstbode te Wieringen, zaak met gesloten deuren, diefstal, 3 maan den voorwaardelijke gevangenisstraf. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 16 tot 21 April zijn in het badhuis van „Het Witte Kruis" genomen: 106 kuipbaden, 143 regenbaden le klasse, 338 regenbaden 2e klasse, te zamen 587 ba den. VOETBAL. Alcmarla Vldrix—Cadetten F. C. 4—0. Alcmaria speelde Zondag een aardigen wedstrijd tegen de Cadetten. Voor de rust had zij het voordeel van den sterken wind, die zuiver spel dikwijls onmogelijk maakte. Het Cadettenidoel beleefde benauwde oogenblik- kcn. Het eerste doelpunt voor Alcmaria ont stond, doordat de Cadettcnkeeper een bal, die stellig uit zou gegaan zijn, tegenhield en daarna in eigen doel werkte. Even later maakte de linksbuiten met een schitterend schot het tweede punt. Een mooie goall Uit een corner ontstond door inkoppen van den rechtsbinnen1 nummer drie, terwijl het vierde punt zeer mooi gemaakt werd door den mid denvoor. Met dezen stand 4O kwam de rust. Daarna waren do Cadetten, gesteund door den wind, meestal de aanvallende partij. Zij troffen het niet, dat Alcmaria's doelverdedi- ger in zoo'n ui tstekend eti vorm was. In goeden stijl wist hij alle ballen te verwerken. Hij maakte geeni fout. Ook Alcrparia kreeg no; eenige goede kansen1 tot doelpunten, maar wist er geen gebruik van te maken. Zoo bracht het einde een1 40 overwinnhig voor Alcmaria. Een tegenjpunt hadden de Ca detten zeker verdiend. Hun1 spil was uitste kend, alsook de achterback. 't Alcmaria-elftal heeft in zijn geheel goed gespeeld. In de voor hoede was de linksbinnen niet op zijn plaats. Rechtsbuiten zou beter plaats zijn. Midden voor en rechtsbinnen speelden zeer handig. Leiding goed. Op o, 13 en 20 Mei zullen de wedstrijden om den Alcmaria Beker plaats hebben. Giste ren heeft de loting plaats gehad met het vol gende resultaat: IVVvl* k lil VJC ïnaloiv pwurio 1 o

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2