DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. STEDELIJK MUSEUM. No. 96 Hondnnl en negentiende jaanrams. 1917. WOENSDAG 2h APRIL 2 K.G. AARDAPPELEN. BRANDSTOFFEN. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,30 franco door het geheeie Rijk f 1,5 Afzonderlijke im 5 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel i 0.12} Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 25 April. De slag bij Atrecht duurt voort. Hij wordt zoowel van Engelschen al» van Duit- schen kant de hevigste strijd genoemd, die tot dusverre in den oorlog is voorgekomen. Het is een ware menschenslachting op groote schaal en de legerberichten gewagen van verschrik kelijke verliezen geleden door de tegenstan ders. Over en1 weer wordt er ontzaglijk veel op het spel gezet. Krachtige reserves worden ingezet, machtig materiaal wordt gebezigd. En van beide zijden wordt verzekerd, dat de ze geweldige actie beslissend kan zijn voor den afloop van den geheelen oorlog. De Engelschen pogen vooruit te komen, de Duitschers trachten niet alleen een verder op dringen van hun tegenstanders tegen te gaan, maar zelfs verloren gegaan terrein te. herwin nen in tegenaanvallen, op welker hevigheid en veelvuldigheid de Engelschen den nadruk leg gen. Bij vergelijking der legerberichten komen we tot de slotsom, dat de verdediger gisteren een beteren dag heeft gehad dan de aanvaller. De aanvaller heeft geen vorderingen van be- teekenis kunnen maken. Het is dan ook alsof er in het Duitsche le- gerbericht, dat ditmaal zeer lang is, en de burgerlijke bevolking aanspoort alle krach ten in te spannen, om het leger van het noo- dige te voorzien, een zucht van verlichting op stijgt, nu de tweede Engelsche stoot gepa reerd is. Ook in het Engelsche hoofdkwartier heerscht, zegt Reuter, een algemeene stem ming van voldoening en1 vertrouwen1, voldoe ning, omdat men in staat is slaags te raken met zulke groote massa's Ehiitsche troepen, gezien him verlangen om er tusschen uit te glippen, vertrouwen op den uitslag van het meedoogenlooze gehamer waaraan zij door het ontzaggelijk overwicht aan artillerie blootstaan. Voor het oogenblik zien we meer reden voor de Duitschers dan voor de Engelschen om zich over de gebeurtenissen bij Atrecht te verblijden. Maar dit oogenblik is niet het beslissende voor den1 strijd. De slag draagt een uiterst moordend karakter. Wemelen de wederzijdsche berichten niet van uitdrukkin gen als: „zware verliezen," „met lijken be zaaide veld" „troepen-concentraties door een vernietigend granaat- en granaatkartetsvuur gedecimeerd"? Toonen de bij de zware verlie zen kleine aantallen gevangenen niet, dat er slechts weinigen levend in handen der te genstanders vallen? De slag vsn Atrecht mag dus gerust een uitputtingSHBflfag heeten. Beide partijen geven daaraan, wat ze kunnen. Beiden' verzekeren ze om het hardst, dat hoe wanhopiger de andere worstelt, des te zwaarder haar verliezen zul len zijn en dat dit voornamelijk het doel is. Eerst later zal derhalve kunnen blijken, in hoeverre en door welke partij dat doel is be reikt. Preciseeren we nu even den stand van za ken. Zooals men weet doorsnijdt de Scarpe het aanvalsvak. Ten noorden daarvan woedt de strijd bij de oostelijk van Lens gelegen plaats jes Avion, Oppy, Gavrelle en Roeux. Volgens de Duitsche lezing hebben de Engelschen hier al de aanvankelijk gemaakte vorderingen weer moeten prijsgeven, zoodat zoowel Ga- vrelle als Reux weer geheel in Duitsche han den zijn. Gavrelle, welk dorp de Engelschen onder dekking van rook waren binnengedron gen en gedeeltelijk hadden bezet, werd door een omvattenden aanval uit het noorden en oosten, na grondige vuurvoorbereiding door de Duitsche troepen hernomen, terwijl Roeux werd hernomen1 in een kranigen tegenaanval. De Engelsche lezing luidt evenwel anders. Een buitengewoon onstuimige Duitsche te- gen-aanval op het dorp Qavrelle heet voor spoedig gefnuikt en de Maandag vermeester de stellingen zijn Engelsch gebleven, zegt het Engelsche legerbericht. Ten zuiden van de Scarpe verklaren de En gelschen vorderingen te hebben gemaakt ten oosten van Monchy le Preux, welk dorpje den lOden werd bezet, zoodat men tot op enkele bonderden ellen van Foutaine-lez Crosilles en Cheris is genaderd en' in de omgeving van Roe\ix, waaromtrent echter nader wordt ge meld, dat verschillende punten van strategi sche beteekenis herhaaldelijk van de eene hand in de andere overgingen, doch dat ze tenslotte in Engelsche handen bleven, met uitzondering van enkele gebouwen ten noor den van Roeux. In het Duitsche legerbericht wordt gezegd, dat aan den straatweg van Atrecht naar Kamerrijk, dit is derelfde streek als in het Engelsche communiqué werd be doeld, de Engelschen eenige honderden me ters terrein wonnen en dat de puinhoopen van het dorp Guemappe, den 23sten veroverd, in Engelsdie handen' bleven. De Engelschen maken melding van 2000, de E>uitschers van 500 gevangenen. Voorheen sprak men van het vaste en het bewegelijke front; de grens heette zoo ongeveer te liggen1 bij Oppy. Die onderscheiding is thans wegge vallen' en de Duiische tegenstand is in het be wegelijke even hardnekkig als in het vaste deel. Zuidelijker echter, aan den weg van Ba- paume naar Kamerrijk en bij den weg van Kamerrijk naar St. Quentin duurt de Duit sche terugtocht voort. Daar hebben de Engel schen zonder veel strijd vorderingen kunnen maken, een 15-tal K.M. ten noorden van St. Quentin het kanaal dat naar deze stad leidt, kunnen bereiken en hun linie 5 K.M. oostelijr ker kunnen opschuiven. »VIT8GBLAID. UIT DEN RIJKSDAG. De Rijksdag was gisteren een half uur voor het behandelen van verschillende vragen ver gaderd. Scheidemann zeide bij de behandeling van de dagorde: „Wij, betreuren het dat de Rijksdag bijeengekomen is, om terstond we der te verdagen. Wij moeten ons bezig hou den met de problemen der buiten- en bin- nenlandsche politiek. Te Nieuw-York, Lon den en Rio de Janeiro predikt men den ver nietigingsoorlog tegen de Duitsche autocra tie. Wij vreezen deze bedreiging niet; wij weten echter dat de "massa onzer vijanden de wereld met ondergang bedreigt; anderszij da predikt de Russische revolutie de bevrijdiog van alle volken". Ledebour zeide: „Wij kunnen ons niet te vreden stellen met het betreuren van zaken; wij eischen, dat de Rijksdag morgen zal bijeenkomen, om de voedingskwestie' te bespreken. Door den nood zijn duizenden arbeiders gedwongen den arbeid te slaken (Uitroepen der rechterzijde: „Door uwe agi tatie!") (Onrust). „Gij kent den nood der arbeiders niet", riep Ledebour uit. Bij de verdere besprekingen deed spreker vele verwijten aan de regeering, doch werd herhaaldelijk geïnterrompeerd, waardoor een groot lawaai ontstond. Eindelijk werd hem liet woord ontnomen. Later zeide Ledebour echter nog„De af gevaardigden lieten zich telegrafisch bijeen roepen, De president bewijst handlangers- diensten aan de Regeering". (Opnieuw werd den redenaar wegens beleediging van den president het woord ontnomen). Het voorstel-Ledebour,morgen den Rijks dag bijeen te roepen, werd verworpen. De volgende zitting zal den 2en Mei plaats hebben. DE „LUQUBERE INDUSTRIE." Nu de gedachtenwisseling over de beteeke nis van het woord Kadaver in Kadaver-Ver- wertungs-Anstalt tusschen de twee oorlog voerende partijen nog gaande is kan het zijn nut hebben, om ook een aanhaling mede te deelen uit een brief van Kalkschmidt, den oor logscorrespondent van de Frankfurter Ztg. in het nummer van 12 April 1.1. Ook hij heeft het in dien brief, evenals Rosner, de correspon dent van de Lokal-Anz^iger, over de Kadaver- Verwertungs-Anstalt en zegt woordelijk: „Te N. kwam een vreemde lijmgeur in onzen neus. De Kadaver-Verwertungs-Anstalt kondigde zich op liefelijke wijze aan. De ritmeester van den staf, die onze gids was. stelde voor haar te bezichtigen. Moedig besloten wij daartoe. In groote stoomketels worden1 de gevilde ca davers (paarden, oneetbare deelen uit de slachthuizen enz.) ontvet. Opbrengst: dage lijks twee vaten zuiver vet met een gewicht van ongeveer twee centenaars. Alle overblijf selen gaan naar den beendennolen, worden gemalen en leveren een voortreffelijk varkens voeder. Ongeveer zeventig huiden worden da gelijks verkregen, gezouten, uitgespreid om te drogen, opgerold en in vrachtauto's naar het dichtst bij gelegen spoorwegstation ge stuurd" VARIA. ONAFHANKELIJKHEIDSVER KLARINGEN VAN ALBANIë. De oorlogscorrespondent Ward Price meldt uit Saloniki: De Franschen hebben de onafhankelijkheid' van Albanië uitgeroepen. Zij hebben in den omtrek van Koritza een bestuur ingesteld, waarin de bewoners van het land vertegen woordigd zijn, n.l. door de helft van het aan tal ieden. De Italianen vaardigden eenzelfde procla matie uit in hun zóne aan de Adriatische Zee. De Oostenrijkers deden hetzelfde in Noord-Albanië. Elke natie recruteert Albaneezen, om als geregelde troepen te strijden. Allen vechten ia naam van Albanië's onafhankelijkheid. KORTE BERICHTEN. De Deensche minister Stauning ver klaarde zich in een persgesprek overtuigd, dat de vrede in het algemeen op den grondslag van den status quo aanstaande is en' diat de nu te velde staande soldaten den oogst van dit jaar nog zullen binnenhalen. Hij verzeker de voor die overtuiging stellige gegevens te hebben. Naar aanleiding van een' bericht van den „Baseier Anzeiger," als zou de Engel sche gezant door bemi ddeling van den bonds raad, den Oostenrijkschen gezant om een on derhoud hebben verzocht, schrijft de „Baseier National Zeitung"Naar onze oorrespondent te Bern van zeer bevoegde zijde, n.I. van het Zwitsersche politieke departement verneemt, is dit bericht geheel verzonnen. Naar de Córriere della Sera bericht, heeft de paus 50.000 gulden geschonken' voor den bouw van een vredes-voiief-tempel, die op voorstel van kaïhiraai Vanutelli aan het strand van Ostia zAi worden opgericht. Het Internationaal Comité van het Roo- de Kruis heeft er bij Duitschland tegen gepro testeerd1 dat onderzeeërs zonder waarschu wing hospitaalschepen torpilleeren. Frankrijk besloot reeds, Duitsche krijgsgevangenen op de hospitaalschepen te laten medevaren. Al gemeen juicht men dezen maatregel toe. Engelsche watervliegtuigen vielen Duit sche torpedobooten aan en troffen er één, wel ke waarschijnlijk zonk. De zittingsperiode van het Engelsche parlement is wederom met 7 maanden ver lengd. De Pruisische minister van oorlog heeft bepaald, dat het door de verschillende steden uitgegeven nood- of oorlogsgeld ook door de spoorwegstations in betaling moet worden aangenomen. De Engelschen hebben in Mesopotamia op de Turken 16 locomotieven, 224 goederen wagens en 2 schepen met munitie buitge maakt. Een Fransche patrouilleboot is de Turk- scbe haven Beiroet binnengevaren, loste 24 schoten en verliet vervolgens onverlet de haven weer. Prins Adolph Friedrich zu Mecklenburg Schwerin, broeder van Prins Hendrik der Ne derlanden, is in het huwelijk getreden met Prinses Feodora Reuss, jongere linie. Prins Hendrik woonde de viering van het huwelijk bij. Het Fransche af gezantschap is in de Vereenigde Staten aangekomen. Te Buenos-Aires (Argengtinië) hebben 40.000 personen een' amL-Duitsche belooging gehouden. Bij het Amerikaansche congres zijn wet ten ingediend om President Wilson te machti gen, de opgelegde schepen van landen, waar mede Amerika in oorlog is, in bezit te nemen. De eigendomsrechten der schepen zullen na in één groot graf met militaire eer ter aarde besteld. De eenige krans was van den vioe- admiraal der patrouille van Dover met het opsphrift: „hulde aan een dapperen vijand". Het Fransche departement van bevoor rading zal van 1 Mei af voor de geheeie distributie van kolen van staatswege zorgen. De Nieuw-Yorksche Yachtclub heeft kei zer Wilhelm als lid geschrapt, meldt het Zwit sersche Telegraafagentschap. Berlijnsche bladen melden, dat als voorzitter, der commissie voor de herziening van de Qrondwet waarschijnlijk de heer Scheidemann benoemd zal worden In de kruitfabriek te Angoulème heeft een ontploffing groote schade aangericht. Menschen zijn er niet bij omgekomen, meldt de Matin. NEDERLAND. AANVARING. In de Rotterdamsche haven is met schade aan stuurboord en achterverschansing terug gekeerd „de Telegraaf 18". Het schip was op de Noordzee, opgeveer 12 mijl N.W. van Scheveningen, in aanvaring geweest met een onbekend gebleven stoofnschip. Het zal in het droogdok worden opgenomen. ONZE SCHEEPVAART. Naar gemeld wordt zullen de ongeveer 20 Nederlandsche- schepen met kunstmest, vee voeder, graan, enz., die sinds geruimen tijd nog in Engelsche havens liggen, zeer waar schijnlijk op 1 Mei de thuisreis vervolgen Voor dien dag zou de Duitsche regeering ze kerheid toezeggen voor '3e veiligheid van de vaart. GETORPILLEERD. Het Nederlandsche stoomschip „Minister Tak van Poortvliet" (1106 ton bruto), op weg van Huil naar Harlingen, en geladen met stukgoed, is op 45 mijl W.N.W. van IJ- muiden zonder waarschuwing getorpilleerd. Alle opvarenden, 19 menschen, zijn gister middag door een IJmuider kustvisschers- vaartuig ongedeerd te IJmuiden aangebracht Het stoomschip onderhield een vasten dienst van Huil op Harlingen. Het was de derde reis gedurende den ver scherpten duikbootoorlog en de vorige rei zen waren zooder hindemissen volbracht. Maandagmorgen was het schip van Huil vertrokken met steenkool en stukgoederen. Op 65 mijl van de Engelsche kust werd door den bootsman, die de wacht aan dek had, een bellenbaan waargenomen. Hij waar schuwde onmiddellijk de andere opvarenden en terwijl men bezig was de booten buiten te brengen, werd het schip aan stuurboordzijde getroffen ter hoogte van de machinekamer. Met grooten spoed begaf zich de équipage in de beide scheepsbooten en nauwelijks was men op eenigen afstand van het schip geko men', toen reeds het achterdeel in de diepte wegzonk en in tien minuten tijd was van net stoomschip geen spoor meer te zien. Nadat eenigen tijd in de booten was ge roeid koersende naar de Hollandsche kust, meende men den mast van een schip te ont dekken Naderbij gekomen, bleek het de pe riscoop van een onderzeeër te zijn, waarna men zich toet spoed verwijderde, uit vrees "beschoten te zullen wórden. Na 12 uür te hebben rondgedreven, werden de beide scheepsbooten aangetroffen door den motor- botter „Martha IJM 317", die de bemanning te IJmuiden aanbracht. Men heeft niets kun nen redden en enkelen hadden zelfs zonder eenig schoeisel in de booten moeten vluch ten. DIENST OP ENGELAND. De mailboot ,7eeland" zal Maandag van Vlissingen vertrekken om Nederlanders uit Engeland af te halen. Er zullen eenige rei- ren worden gemaakt. Aangezien de landing van passagiers te Southwald door de Engel sche regeering niet wordt toegestaan, kun nen op de uitreis.geen passagiers vervoerd worden (Tel.) BINNENLAND EERSTE KAMER. In de vergadering van gisteren werd zon der hoofdelijke stemming de marinebegroo- ting aangenomen. De heer van Kol bracht den minister hulde voor de wijze waarop hij onze neutrali teit handhaaft. Bij de behandeling van de voor buitenlandsche zaken besprak de heer Laan de economische voorlichting in het buitenland en wenschte dat de honoraire consuls Hollanders zijn, nu een strijd tus schen twee groote machten te wachten is. De m i n i s t e r van buitenlandsche zaken dankte voor het in de regeering vertrouwen. De.regeering zou in buiten land- sche zaken steeds net roer recht houden en niet uitwijken onder pressie van rechts of links. Elke oorlogvoerende beweert dat, als zij meent, dat wij afweken van onze neutraliteit, dit geschied is op pressie van haar tegenstan der. Ook in enkele Nederlandsche persorga nen was die bewering geuit. Spr. wilde daar met kracht tegen opkomen. De regeering en ik, zegt spr., hebben nimmer aan een dergelij ke pressie toegegeven. De begrooting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. TWEEDE KAMER. Aan de orde was Dinsdag het wetsontwerp tot heffing van een dividend1- en tantièmebe lasting. De heer T e r S p i 11 (v. 1:, Utrecht I) be schouwde de feitelijke handhaving van de dubbele belasting der naaml. vennootschap pen als een gewijsde zaak sedert de patent belasting. Het ontwerp was sedert de indie ning belangrijk verbeterd. Het was nu weer een1 onderdeel geworden van andere extra-hef fingen' bij de bron en principieel bezwaar viel nu niet meer te opperen. Spr. wilde echter geen opcenten. Hij had principieel geen be zwaar tegen de uitbreiding van de heffing tot de tantièmes, maar zag liever een heffing naar de zuivere opbrengst. Spr. somde voordoelen hiervan op Hij be pleitte enkele wijzigingen als het maximum- cijfer der toegelaten tantièmes gelijk te stellen met het salaris. De heer Lobman (c. h., Goes) ontwik kelde zijn bezwaren tegen het systeem van het De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIEBEDRIJF te ALK MAAR deelt made, dat gedurende deze week (dus van 22 tot ei aiet 28 Ajpril 1917) op bon No. 36 verkrijgbaar wordt festeid De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Alkmaar, 25 April 1917. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE- BEDRIJF van ALKMAAR deelt nogmaals mede,dat brandstoffen nleS meerander sUn bedrUf behoort en znlks naar aan leiding van de inlevering van de vele bil jetten die doov de brandstoften commissie voor Alkmaar en Omstreken zijn verkrfg- baar gesteld. Hem is gebleken dat duide lijk het adres van de administratie dier brand stoffen-commissie zijnde Koningastraat onder elk formulier Is geplaatst en varaoskt hij daarvan nota te willen nemen. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIEBEDRIJF van ALKMAAR brengt H.H. Winkeliers van Rantsoeneeringsartikelen in herinnering, dat de listen vermeldende de namen hunner afnemers over de maand Juni 1917 mat op gaaf van legitimatiennmnier, woonplaats en aantal) gezinsleden vóór of op den 7 Kei ten zijnen kantore Paardenmarkt Ao. io moeten zijn ingeleverd. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Alkmaar, 2S April 1917. GltATIS bezichtiging ep ZONDAO 29 APRIL a.s., 's namiddags van 1—3 uur. Kinderen beneden 12 jaar worden niet toegelaten, van 12 tot 16-jarlgen leeftijd slechts onder geleide. In de lokalen mag niet gerookt worden. Het aantal gelijktijdige bezoekers mag niet meer dan 50 bedragen. Alkmaar, 25 April 1917. ontwerp en aanvaardde niet de geheeie in deeling in persoonlijke en zakelijke belastin gen Spreker was er tegen, dat tegelijk het zaad en de vruchten werden belast, waarin dat zaad werd omgezet. Waar de vennootschap echter gevormd wordt door binnen- en buitenlandsche eigena ren van aandeelen, aanvaardde spr. het ont werp uit utiliteitsredenen. Maar wat had de fiscus te maken met het salaris-contract van den directeur? Het beginsel,' dat uitkeertng van een deel van de winst niet was te be schouwen ais salaris, kon Bpr. niet als juist erkennen. Nadat de Kamer-besloten had tot toelating van het nieuwe lid Van H a m e 1. werd een aantal wetsontwerpen toegevoegd aan de agenda voor het afdeeling&onaerzoek van Donderdag en Vrijdag. De heer Marchant (v.dDeventer), vroeg verlof tot het houden van een interpella tie over de voorgenomen inlijving van de mili- tieüchting-1918 vóór de landstormklas 1908. Op het verzoek zal heden worden beslist. Voortgezet werd de beraadslaging over het ontwerp-dividend en tantièmebelaating. De heer P a t ij n (u. 1., Zierikzee) had geen bezwaar tegen belasting van tantièmes van commissarissen, die als bijverdienste zijn te beschouwen. De heer V an den Tempe 1 (S. D. A. P., Amsterdam IX) kon zich volkomen er mede vereenigen, dat deze belasting van de in komstenbelasting is losgemaakt. Spr. kwam op tegen de voorstelling, dat het heffen van belasting van dividenden in eenig opzicht on billijk zou zijn. Spr. betwistte, dat de econo mische ontwikkeling van de vennootschappen door dit ontwerp zal worden tegengegaan. Hü verdedigde de bepaling betreffende de belasting op salarissen. Het ontweip werd door minister T r e u b uitvoerig verdedigd. Na re- en dupliek werden de algemeene be raadslagingen gesloten. JUBILé ALS KAMERLID. Aan mr. W. H. de Beaufort, die Zondag zijn 40-jarige parlementaire loopbaan her dacht, is door het Vrijzinnig Verkiezingsco mité in het district Amersfoort het volgende telegram verzonden: ALIMAARSCIB COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1