f Telegrammen van heden „Vrijzinnig Verkiezangscomité Amersfoort wenscht u geluk met uw veertigjarig jubile um en brengt u hulde voor de hooge opvat ting van de taak van volksvertegenwoordi ger" KAMERVERKIEZING DEN HELDER. Naar gemeld wordt, zal het hoofdbestuur van den vrijz. dem. bond niet pogen den heer Oud te bewegen voor de candidatuur te bedanken, evenmin als verhinderd werd dat in Oostburg in 1913 een unie-liberaal gesteld werd in plaats van een vrijzinnig-democraat. UNIE-LIBERALE KAMERCLUB. Tot voorzitter van de Tweede Kamer-club der Liberale Unie, in de plaats van mr. Th. H. de Meester, die wegens zijne benoeming tot lid van den Raad van State heeft opge houden Kamerlid te zijn, is benoemd de heer mr. E. E. van Raalte, die de benoeming heeft aanvaard. Gemengd nieuws OASBEZUINIOINO EN KOKEN VAN GORT. Een lezeres schrijft aan het N. v. d. D.In dezen tijd van gasbezuiniging en brandstof- fennood, is de gewone bereiding van het zoo gezonde voedsel gort bijna onmogelijk, daar het 2—3 uur kookhitte noodig heeft. Door eenvoudig de korrels te malen' in den koffiemolen, en het verkregen meel te koken als griesmeel, krijgt men een enorme gas- of terwijl smaak verbeterd worat. De verhouding van vuurbesparing, jl mijns inziens de lingen van land bezitten geen druppel petroleum bh nachtelijke ongevallen licht te water en gort blijven gelijk. PETROLEUMNOOD. Te Durgerdam wordt sinds een paar we ken het havenlicht niet ontstoken, wijl nie mand meer olie heeft Verscheidene vaartuigen op de Zuiderzee varen zonder licht, waardoor groot gevaar voor botsing ontstaat. Verschillende afdee lt net „Witte Kruis" in Noord-Hol- om verschaf fen. En bij de groote vraag naar brongas komt men materiaal voor pijpleidingen tekort. Het voor eenigen tijd in werking gestelde stoomgemaal in het btaphorsterveïd is we gens gebrek aan petroleum weder worden stopgezet. VACANTIE-OORDEN R. V. S. Zaterdag, 21 April J.I., werd door de le vensverzekeringmaatschappij „R- V. S." te Rotterdam ten haren kantore een gecombi neerde vergadering gehouden met haar perso neel van binnen- en buitendienst, waarin werd van de N V. „Vacan- fs voor erwten, artikelen bewaard besloten tot He-oorden R. V. 8." en waarin de statuten van deze N. V. werden vastgesteld. Tot direc teur werd benoemd de heer J. M. L. Polman te Rotterdam. „Vacantle-oorden R. V. S." heeft ten doel het personeel der R V. S. goedkoope gelegen heid te verschaffen zijn vacantie door te bren Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het llandelsin formaüebureau van Van der üraaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de af go loopen week, eindigende 21 April, in Neder land uitgesproken 14 faillissementen tegen 16 in dezelfde week van het borige jaar. Van 1 Januari tot en met 21 April 1917: 256 faillissementen tegenover 311 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. UIT BERGEN. Gisteren kwam er alhier eindelijk weer eens een wagon anthraciel aan. Deze hoe veelheid was evenwel slechts voldoende om aan allen 15 kop anthraciel te verschaffen, desniettemin was de zending vergezeld van een schrijven, waarbij van de brandstoffen commissie geëiacht werd, van de zending dadelijk 15 mud af te leveren ten behoeve van mej. Zelvelder, die eenige maanden gele den haar kinderpeusion van Egmond aan Zee naar Bergen verplaatste en nu een 20-tal Dultsche kinderen huisvesting verleent. De brandstoffencominissie is over dezen eisch zeer ontstemd. UIT HEILOO. Tot ambtenaar ter secretarie is benoemd de heer J. Th. Kunnen, thans als zoodanig te Alkmaar. Voor het maken van een straatweg naar het kermisterrein waren 4 inschrijvin gen. te weten van: J. Obdam voor 1038; J. Sengers en A. Bakker voor 1060: Jan Rus voor 1095; P. Dubbeld voor 1050, allen te Heiloo. liet werk is aan eerstge noemde opgedragen. UIT SINT PANCRAS. De plaatselijke commissie voor de distri butie van brandstoffen over Mei 1917Mei 1918 bestaat uit de heeren J. Kroonenburg, burgemeester, J. van Kampen en Jb. Kooij. UIT OUDKARSPEL. De vereeniging Hulp In Nood hield gister avond een buitengewone ledenvergadering, uitgeschreven op verzoek van een 19-tal leden. Allereerst kwam in behandeling de be schrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring, waarop o.m. voorkwamcontributie aan dehoofdkas te verhoogen van 2 op 6 ets. per lid en per jaar. De vergadering was van oordeel dat twee ets. per lid te laag was, doch vond het verschil wat zeer groot, waarom besloten werd voor te stellen de contributie van twee op vier cent te brengen. De afhandeling van de overige punten van minder belangrijken aard werd aan het be stuur overgelaten, dat uit rijn midden afge vaardigden zal aanwijzen. Hierna kwam aan de orde het punt, waar het om ging: bespreking van de handeling van het bestuur, inzake net niet uitkeeren van een lid ingevolge art. 24 van de statuten. Breedvoerig werd dit punt besproken Het bestuur meende voldoende aanleiding te heb ben om geen uitkeer ing te verstrekken. Sommi gen1 der aanwezigen waren van andere mee ning. Het slot was, dat besloten werd de zaak verder in bestuursvergadering uit te maken, nadat ook niet-leden, die kunnen getuigen, te dezer zake zijn gehoord. Ter voorziening in de vacature Hansen als lid van den raad rijn officiéél candidaat esteld de heeren: J. Scnrieken (V.D.) en M. ut (R.K.) De stemming heeft plaats op 1 Mei. Bij Koninklijk besluit is goedgekeurd dat onze burgemeester benoemd is tot secre taris dezer gemeente. KORTTE BERICHTEN. Gistermiddag zag»mea tem Noorden van Ameland een vloot van een en twintig Duit- sche oorlogsschepen in Oostelijke richting stoomen, Te Kampen waren verleden week de hooiprijzen: Kanipereilander 32— 35, le soort binnenhooi 2832, 2e soort 23—25 per 500 kilo. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de oorlogsbegroo- ting deelt minister Bosboom o.m. mede, dat ons afweergeschut doeltreffend is tegen Zep pelins. Van de ontvluchtingspoging van 500 Duitsche sol-daten bij Cadzand, waarbij eeni ge gewonden over-de grens zouden zijn geko men, is in die streek mets bekend. Te Busstun, Weesp en Roermond be staan plannen tot oprichting van centrale keukens." Uit pakhuizen te Amsterdam 50.000 h 60.000 aan olie, spek, cacao, zeep, enz. gestolen, welke daar voor verschillende firma's werden. Te Dordrecht is een schip aange houden, dat die waren zou vervoeren. Bij het springen op een in gang zijnde tram ,is te Punnerend een man gevallen, een been werd hem afgereden. i De maximum kleinhandelprijs voor bes te zwarte siroop is 0.2314zwarte siroop No. 2 0.20; sago 0.23; aardappelmeel (pakmeel) 0.1114, per y» Kg.; thee-, nacht en dergelijke lichten: 50 cents per doos, van minstens 200 gram, ander gewicht naar even redigheid. Te Hansweert is een schip met smok kelwaar in beslag genomen. De kapitein is gevlucht, de machinist werd gearresteerd. Te Amsterdamscheveld (Dr.) is een smokkelaar door een hulpkommies doodge schoten. In het Loosdrechtsche bosch is 1 H.A. heide en laag hout verbrand. De Hilversum- sche brandweer slaag-de er in de belendende heide en boschpereeeleni te bewaren. Te Muntendam, Rozenburg en Gorin- chem ls nekkramp voorgekomen. De patiënt in eerstgenoemde plaats is overleden. Op de Brouwersgracht te Amsterdam is een 14-jarig meisje in net water gesprongen, omdat.... zij niet met haar moeder naar de bi oscoop mocht! Zij werd gered, doch moest in het gasthuis worden opgenomen. Een Duitsche deserteur, die geregeld nachtverblijf kreeg bij een bewoner van de Weerdjesstraat te Arnhem, heeft de verleen de gastvrijheid beloond met diefstal van een zilveren horloge, een zilveren armband en een zilveren collier. Door vele fabrieken in het zuiden der provincie Groningen en hier en daar ook in oostelijk Drenthe wordt thans fabrieksturf uit Fehndorf (Westfalen) aangevoerd bare Diensten en Bedrijven ls heden een adres naar den Raad gezonden, waarin wordt gezegd, dat adressanten met groote belang- oidlmg hebben kennis genomen van het voorstel yan Burgemeester en Wethouders mzake de herziening van artikel 8 van de „Verordening regelende de rechtspositie van de werklieden der gemeente Alkmaar"; dat zij, waardeerende de verbetering welke daarin voor de stokers aan het Gemeente- Slachthuis wordt voorgesteld, toch meenea de vrijheid te mogen nemen-, den Raad be leefd maar dringend te verzoeken wel te wil len besluiten, in overeenstemming met het adres der afdeeling bovengenoemd van Mei 1916, uit het bestaande artikel te doen ver vallen de woorden: „behalve voor de stokers van het Gemeente-Slachthuis voor wie in de betreffende verordening een afzonderlijke regeling van de Werkuren is vastgesteld"; dat zij voor een nadere motiveering van dit verzoek verwijzen naar het adres met memo rie van toelichting van Mei 1916. COLLECTIEF CONTRACT. Door de afdeeling Alkmaar van den Ned. Aannemersbond en de afdeelingen van den Alg. Ned. Timmerliedenbond, den R. K- Timmerliedenbond en den Ned. R.K. Kalk en Steenbewerkersbond „St. Marinus", de Landelijke Federatie erf de Chr. Bouwvakar beiders is een collectief contract gesloten, waarbij als minimum-loon voor een be kwaam timmerman en metselaar resp. 32 en 33 ceüt wordt bepaald en voor een opper man 30 cent per uur. De werktijd .zal loopen van 6 tot 6 en hoogstens 10 uren per dag be dragen, terwijl op Zaterdagmiddag om 4 uur het werk beëindigd wordt. Voor over werk wordt het loon met 25 pet. verhoogd, voor arbeid tusschen 10 uur 's avonds en 5 uur 's morgens met 50 pet., voor Zondags- arbeid met 100 pet. Loon zal alleen beaaald worden over den tijd gedurende welken ge werkt is. De opzeggingstermijn is voor beide partijen op één dag bepaald. GEWIJDE MUZIEK. Aanstaanden Vrijdag, 'sav. 8 uur. zal er in de Remonstrantsche kerk een uitvoering plaats hebben van gewijde muziek, vanwege de Vereeniging tot bevordering van Remon- strantsch gemeenteleven. De namen van de dames en heeren, die hunne medewerking heb ben toegezegd (de dames E. A. Veenenbos, sopraan, A. Veenenbos, alt en de heeren dr. J. W. wicherink. tenor en viool, H. W. Han- nivoort, violoncel en A. Kooger, orgel) zijn waarborgen, dat de bezoekers iets goeds zul len hooien. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van Dinsdag 24 April. BELASTINGONTDUIKING Als eerste beklaagde had zich te verant- om werk te zoeken. Bekl. had dB iets daarop verkocht. Aan getuige's vrouw had hij Sater 9 en eenige dubbeltjes be taald. Dit was niet voor de fiets, maar voor afbetaling van kostgeld. Da vrouw van de vorige getuige verklaar de eveneens, dat beklaagde de fiets later leende om werk te zoeken. Toen zij later vroeg „waar blijft de fiets"? bleek ze al ver kocht In de meening, dat hij op grond van de af spraak eigenaar zou worden, had zij voor de belasting beklaagde als eigenaar van de fiets opgegeven. Voor zijn aanhouding had hij ruim 9 betaald, doch niet gezegd waar voor. De eisch Luidde 5 maanden gevangenis straf, aangezien beklaagde reeds meermalen voor dergelijke praktijken veroordeeld was geweest. HANDTASTELIJKHEDEN. Michiel G., tuinier te Heemskerk, kreeg op 18 Februari in het lokaal van den heer van Gijzen twist met den militair Nicolaas van der Steen en had hem tenslotte een zoodani ge slag gegeven, dat zijn hoofd bloedde. Beklaagde verklaarde, dat zijn hand ook - De staking der landarbeiders te Schild- j woorden de brandstoffeahandelaar Nicolaas wolde en Helium (Gronis opgeheven. De V., alhier, beschuldigd van het opzettelijk regeering zal de loonlijst 1017/1918 vaststel len. Door het stoomschip „Crorner" zijn te Hoek van Holland 392 zakken brievenmail, 569 zakken binnenlandsche pakketpost en 7553 zakken pakketten voor het verzwijgen ia de aangifte voor de Rijksin- konistenbel*Éing het bezit van een aandeel _„L, 6 J 500 in den Nederlandschen Steenkolen- I vangen, dat hij besteld had. Ze werd Kato 1 bloedde, dit ontdekte hij later, het moet door een glaasje van van der Steen veroorzaakt zijn. De slag die bekl. v. d. Steen toebracht, kon niet zijn wonde ten gevolge gehad heb ben. Getuige verklaarde meer klappen te heb ben gekregen en niet te weten of de klap van bekl. het bloeden ten gevolge had. Bekl. bleef beweren, getuige slechts een duw in zijn gezicht te hebben gegeven. j Getuige bleef er bij, dat deze klap op zijn hoofd was neergekomen. Theodoras Wokke, arbeider te Bergen, had gezien, dat bekl. v. d. Steen een klap op het hooid had gegeven. Het O. M. meende, dat het bewijs van een messteek niest geleverd was. De slag stond vast en daarom eischte 6pr. 1 maand gevan genisstraf. Beklaagde wenschte dadelijk teekenen en getuigen di' brengen. De President wees er op, dat beklaagde- eerst de uitspraak moest afwachten. EEN TAPPERSKWESTIE. Hendrik van D., tapper te Helder, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Helder, waarbij hij veroordeeld was tot 3 maai 25 boete we ens het laten bedienen zonder toestemming, oor een vrouwelijke bediendë, wat in den Helder verboden is. Beklaagde verklaarde, dat het meisje bij hem in dienst was als werkster, in de-deur, die de kamer van de lokaliteit scheidt. Beklaagde was in dit opzicht steeds met zichzelve in tegenspraak en ook met de ver klaring, door hem voor den Kantonrechter afgelegd. Lev ie M. Vries lander, werkman te den Helder, had, terwijl hij aan de ronde tafel zat, van het meisje een broodje en gelag ont- ■ge aan mede te te onderzode naar Amsterdam gezonden en vernomen, dat ze vermoedelijk vervalscht was. Getuige had daarop den deskundige de Leur, uit Hoorn, in den arm genomen en deze had op 20 Februari uit de melkbus sen van" beklaagde een "monster genomen en bevonden, dat die melk vervalscht was. Getuige de Leur, als deskundige gehoord, verzocht eenige verandering in de door hem ingediende cijfers over het gehalte der melk. riet duurde geraimen tijd voor de cijfers in overeenstemming waren gebracht Beklaagde erkende in elke bus een handen- waschkommetje water te hebben gedaan. Het O. M. oordeelde melkvervalsching een van de gevaarlijkste delicten. Van verschil lende kanten was voor beklaagde, die zeer gunstig bekend 6tond, clementie gevraagd. Spr. kon dit echter op grond van het delict niet doen en eischte 1 maand gevangenis straf. Beklaagde, die in dienst van „Drechter- land" slechts 13 per week verdiende, ver zocht clementie. OVERTREDING MAXIMUMPRIJZEN. De groentekoopman Cornel is W., te Enk huizen, had op 21 Februari 0.75 K.G. uiëm verkocht aan den jongen' Apeldoorn, die ze haalde voor den koopman IJsbrand Stijl, voor 8 cent, terwijl de maximumprijs was 8 cent per K.G. Beklaagde had nimmer regeeringsuiën verkocht en slechts !4 mud uiën voor eigen gebruik ingekocht. Hiervan had hij den jon gen, onder mededeeling, dat hij' geen regee ringsuiën verkocht, geholpen. De jongen haa een kop uiën gevraagd. Getuige IJsbrand Stijl had bezwaren tegen den eed, op grond van bezwaren tegen den godsdienst en teekende daarop de verklaring. Getuige verklaarde, den jongen een kop uiën te nebben laten halen en te weten dat een kop geen K.G. woog. Getuige handelde ook in uiën en mocht ze niet duurder ver koopen. In de meening: „een niet, allemaal niet", had hij daarop aangifte van beklaag- de's overtreding gedaan. De eisch luidde 2,50 boete of 2 dagen hechtenis. OVERTREDING DISTRIBUTIEWET. Margaretba Johanna P„ winkelierster te Hoorn, was niet verschenen. Zij nad zich te verantwoorden voor her verkoopen van spliterwten boven den maxi mumprijs, aan mej. Schagen, en wel voor 0.80 per K.O. Voor den commissaris van politie had be klaagde verklaard, de erwten zelva voor 60 cent per K.G. te hebben ingekocht en ze niet met verlies te hebben willen verkoopen. Mej. Schagen verklaarde aan beklaagde tweemaal gevraagd te hebben of het geen vergissing was. De eisch luidde 50 boete of 10 dagen hechtenis. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. handel, waan ƒ700 deze DE BOMAANSLAG TE HEER. MAASTRICHT, 25 April. Vier mijnwer kers zijn gearresteerd in verband met den bomaanslag bij den burgemeester van Heer, in diens tijdelijke woning te Maas tricht gepleegd. STADSNIEUWS. op 30 pet. was uitgekeerd, tantième, die hij als commissaris van krijgsgevange- vennootschap had getrokken en het winst aandeel in die zaak van zijn vader, groot 1000. Beklaagde was niet verschenen. De inspec teur van 's Rijks belastingen, de heer A. W. Udo, verklaarde, dat bekl. erkend had opzet telijk zijn biljet verkeerd te hebben ingevuld. Strikt genomen, was bekl. verplicht geweest het bezit van twee aandeelen op te geven, bovendien wist hij, hoe groot zijn tantième zou zijn. Wanneer bekl. dit niet geweten had, dan had hij uitstel kunnen vragen, maar Het rijk werd 30 benadeeld plus de'opcenten. De heer V. was reeds ruim drie jaar commissaris. Het O M, meende met een geldboete te kunnen volstaan, maar om mede te werken, juist gedaan 800 bode of 2 maanden hechtenis. Spr. hoopte dat de recht bank in deze zou medewerken. RIJSHOUTDIEFSTAL. Willem G. en Pieter G. te Egmond aan Zee hadden zich Bchuldig gemaakt aan het ontvreemden van rijshout ten nadeeie van den landbouwer Cornells Apeldoorn te Eg- mond-Binnen eu wel op 7 Februari. De eersite beklaagde was niet verschenen De tweede had het hout medegenomen, om dat hij het voor oude rommel hield. Daar beklaagden, omdat zij geen brand in huis hadden, aan het houtsprokkeien waren ge nen aangebracht Uit Venlo wordt gemeld, dat aan 1351 personen het verblijf in het in staat van be leg verklaarde gebied is ontzegd. In Venlo wordt door Duitschers thans, gepoogd petroleum te ruilen tegen levens middelen. Te Woensel en Borkel nabij de grens hebben boschbranden plaats gehad, waarbij verscheidene hectaren neide en bosch rijn. vernield. 1® P® De boerenwoning van de W. te Epe is hiervoor bestond geen reden, tot den grond afgebrand. Een hond en een j door zijn handeling voor aantal kippen kwatnen in de vlammen om Vonken uil den schoorsteen zijn oorzaak van den brand. i Bij een scholier te Utrecht is een geval van nekkramp geconstateerd. Het schoollo- dat de aangiften in Alkmaar kaal is van gemeentewege ontsmet, de kinde- 1 zouden worden, eischte spr. j ren kregen eenige dagen vacantie Op verzoek van de politie te Arnhem is te Oroningen aangehouden een Duitsch de serteur, die verdacht wordt boeken uit de openbare bibliotheek te Arnhem verduisterd te hebben. Te Ecmnes is voor een partij hooi 90 per 1000 Kg. betaald de hoogste prijs tot dusver. DE OPGAVE VAN HET AANTAL HAARDSTEDEN. Van verschillende kanten werd ons ge vraagd of men op de formulieren van de brandstoffen-commissie het aantal stook plaatsen dat men in huis heeft of het aantal stookplaatsen, dat men gebruikt, moet opge ven, of dat men zich kan houden aan het aantal haardsteden, dat men voor de belas ting opgaf. Wij kunnen mededeelen, dat het geweoscht is om het aantal stookplaatsen, dat men in huis heeft, op te geven. Men behoeft zich echter niet de illusie te vormen, dat men alsdan voor al die stookr plaatsen brand ontvangt, doch men verte daardoor de kans, dat de hoeveelheid br< stol die Alkmaar ontvangt, grooter wordt. Vrees voor verhooging van de persoueele belasting behoeft niet te bestaan, aangezien de formulieren niet worden opgezonden en het aantal haardsteden collectief wordt op gegeven. Het aantal haardsteden volgens dt perso- neele belasting is voor Alkmaar reeds opge geven. Indien Alkmaar evenwel naar verhouding van deze opgave brandstoffen ontving, dan zou er alhier veel te weinig komen, aange zien er een groot aantal haardsteden zijn die brandstoffen verslinden en niet voor d'e per- soneele belasting in aanmerking komen. DE STOKERS AAN HET GEMEENTE-SLACHTHUIS. Door de afdeeling Alkmaar van den Ne- derlandschen Bond van Werklieden in Ofien- hadden zij het hout, dat aan d h J- veldwachter, verklaarde, dat het hout gaam I ooschrand lag, medegenomen. van den Berg, onbezoldigd rijks- Petrus ifer, verklaarde, dat het hout op •hem niet den Indruk van oude rommel ge maakt had. Het moest integendeel dienst doen om booncn en erwten tegenop te laten groeien. Alles hadden zij niet medegenomen, riet hout was bovendien van punten voor zien, om de stokken in den grond te steken. Beklaagde was dat niet opgevallen; hij was altijd op zee, had geen verstand van hout, maar was door het brandstofgebrek wat oud hout gaan halen. De Officier eischte tegen Leder 3 boete of 2 dagen hechtenis. OPLICHTING. De derde beklaagde, Johannes Fredericus van V., schilder te Alkmaar, was eveneens niet verschenen. Op 13 Maart had beklaagde van mej. Maria J. E. Veer te Alkmaar, on der het mom van een graanhandelaar te zijn, die te Oestgeest een zaak zou vestigen, 85 geleend Beklaagde had een valschcn naam opgege ven en gezegd, dat hij voorheen op de Oude gracht gewoond had en nu in notel „De Burg" logeerde. Mej. Veer, als getuige gehoord, gaf van een en ander een omstandig verhaial. Wan neer ze geweten had, dat smarts verhalen onwaar waren geweest, dan had ze het geld niet gegeven. Petras J. J. Hofman, loopknecht bij de H. IJ. S. M„ verklaarde van beklaagde voor 6 een oud rijwiel te hebben gekocht. Jan Hop, brugwachter te Alkmaar, moest nog 63 kostgeld van beklaagde hebben Zoodra hij werk had wilde hij getuige's fiets koopen voor 9. Beklaagde had toen gevraagd of hij hem reeds dadelijk mocht verkoopen als hij er meer voor kon maken. Getuige had hierin toegestemd, mits hij zijn 9 kreeg. Later haa beklaagde gevraagd of hij hem mocht genoemd en al de drie avonden waarover het ging, had getuige ze in de gelagkamer ge zien. Beklaagde deelde mede, getuigen mede te kunnen brengen, die konden bevestigen, dat de getuige verklaard had, zijn verklaring te hebben afgelegd om van agent Bakker al te komen, doch dat ze niet waar was. De President drong er bij getuigen op aan niets dan de waarheid te zeggen. Getuige ontkende hetgeen beklaagde be weerde. niet, doch bleef er bij, thans de waarheid te zeggen. De President wees getuige er op, dat zijn verklaring niet gelijk was aan die door hem in den Fielder afgelegd. Getuige zeide daarop, dat zijn verklaring voor den Kantonrechter afgelegd, de juiste was De beklaagde Icwam tegen deze verklaring van getuige op. Deze toch verkeerde in zoo'n beschonken toestand, dpt hij hem weigerde te tappen. Getuige zeide niet als zoo fatsoenlijk be kend te staan, niemand kon evenwel verkla ren hem ooit zóó beschonken te hebben ge zien. Mej. van Gelder, thans dienstbode bij be klaagde, verklaarde van getuige Vrieslander te hebben vernomen, dat hij maar wat ge zegd had. Getuige Vrieslander ontkende dit ntet, doch had dit gedaan in het voornemen voor de rechtbank ae waarheid te zeggen. Mej van Gelder kon dit evenwel niet gehoord hebben. Het O. M. eischte bevestiging van de von nissen van den Kantonrechter. Beklaagde stond hierop terecht wegens eenzelfde overtreding voor het toelaten van mej. van Gelder In zijn gelagkamer en wel op 18 November. Voor dit feit was beklaagde tot 7 dagen hechtenis veroordeeld. Het O. M. eischte ook in deze zaak beves tiging van het vonnis van den Kantonrech ter. Beklaagde wees er op, dat het bij Politie verordening in den Helder verboden was vrouwelijk personeel voor bediening toe te laten. Mej van Gelder was evenwel om te werken in de lokaliteit aanwezig geweest. OVERTREDING MAXIMUMPRIJZEN. Trijntje B, winkelierster te Enkhuizen, had op 21 Februari aan mej. Meinoutje Out- jers I Liter petroleum verkocht voor 15 ct. Met de maximumprijzen voor petroleum was het vrouwtje, dat doof was, niet bekend, zel ve had ze de olie trouwens voor 13 ct. inge kocht en wel 20 Liter. De eisch luidde 10 boete of 5 dagen hechtenis. MELKVERVALSCHING. Kent B., stratenmaker te Berkhout, had zich voor melkvervalsching te verantwoor den. In hel bezit van drie koeien, had hij met den melkslijter Cornelia Ursem een contract, waarbij hij verplicht was, deze melk als vol le melk televeren. Bekl. had op 20 Februari aau deze melk water toegevoegd en verklaar de aldus te hebben gehandeld om zijn in komsten voor zijn gezin, die niet groot wa ren (bekl. had 8 kinderen ten zijnen laste) te vermeerderen. Getuige Ursem was het opgevallen, dat bekl. veel melk trok van zijn drie koeien. Waar hij de melk niet vervalschte, daar had hij op grond van klachten, een monster ter Met TOONKUNST, het kiezen van. een werk als „Odys seus" van Max Brach heeft Toonkunst" eene goede keuze gedaan, Brach schrijft dankbaar en effectvol, maar kan ook moei lijk en veeleischeud zijn, zooals in deze „Sze- nen aus der Odyssee5' maar al te duidelijk aan hetlicht treedt, en waarbij van een koor, met de bezetting als ons „ToonkunsF'-koor, zeer veel gevergd wordt. Toch heeft men er onder de beproefde lei ding van den heer Oushoom eene auditie van gegeven die te apprecieeren valt Mooi van klank waren de sopranen en al ten, wat in 't bizonder opviel in die korte gedeelten waarin de dames alleen te zingen hadden. Öok de tenoren en bassen deden zich nog al eens zonder het dameskoor hooren. In 1 begin niet te best op dreef, werd het later be ter („Blutgeruch lockt una empor", „Nun singet, Sirenen, den Zaubergesang", enz. jammer dat één der tenoren in die hooge noot te afzonderlijk klonk en de unisono- stukken van het tweede deel). Zooals reeds gezegd van het vofle koor wordt veel gevergd o. a. in „Klagt" ftweede scène. Odysseus in der Unterwelt), in het uitgeoreide slotkoor enz. Zeer mooi klonk het ook in het slot der vierde scène „Der Seesturm", waar bij het gedeelte „Giesse Athene", enz. de violoncel' In een korte solo, met den zang meegaande, door de kwa liteit van toon de aandacht trok. In het ta melijk uitgebreide voorspel en in dat van het tweede deel, heeft het strijkorkest, versterkt met het klavierspel van me.. Oort, zich uit muntend gehouden en ook In de begeleiding getoond een belangrijke steun te zijn, dien men niet gaarne meer zou willen missen. En nu de solisten: Mej. D. Brevet, alt, uit 's-Gravenhage, en de heer Simon Denijs, ba riton, uit Amsterdam, vervulden de belang rijkste partijen. Helaas kon de heer D. niet ten volle over zijn stemmiddelen beschikken. Het was hem niet mogelijk zich voortdurend geheel te geven, al had hij zeer dikwijls oogenblikken dat de stem zich in volle schoonheid deed hooren, maar dan opeens in een solo in 't tweede deel ontnam het totaal het genot dat die scltoone stem gaf sloeg de stem over, of werd heesch. Dat deed natuurlijk afbreuk aan het geheel en de zan ger zal er zelf nog den meesten hinder van gehad hebben. Mej. Brevet was prachtig in „Penelope's Trauer"; in scène acht, „Penelope ein Ge wand wlrkend", zij en de bariton In het duo „Almjichtiger Zcus"; als „Antikleia", enz. Als sopraansoliste hoorden wij mej. J. Cambier van Nooten, uit Amsterdam, die, alhoewel niet zoo'n belangrijke partij heb bende als de bovengenoemde solisten, zich, ondanks dit toch met hen op gelijke hoogte hield en als „Leukothea", Nausikaa" en „Pallas Athene'' die partijen tot hun volle recht bracht. De bas, de heer J. Hijlkema, uit Rijswijk, had weinig te doen, maar toch wel zooveel dat men met genoegen naar zijn sympathiek klinkend orgaan heeft geluisterd, evenals naar den heer J. R. van Arnhem, lid der zangvereeniging, wiens stem in de korte solo van Hermes uitstekend klonk. Met enkele hooge tonen, die voor zijn stem wel wat al te hoog liggen, was hij op de generale repe titie gelukkiger. Ons dunkt, dat het tweede deel van het werk het publiek meer geboeid zal hebben dan het eerste, en dan komt dat door de mu ziek, die op vele plaatsen van een grooten melodischen rijkdom is. A. K O»

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2