DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. STEDELIJK MUSEUM. No. 97 Honderd en negentiende jaargang. 1917. DONDERDAG 26 APRIL FEUILLETON. De „Dame" getrouwd. Opruiming partijtje TABAK (fijne snee.) VERGADERING m den gemeenteraad van Alkmaar, x Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fl, 30 franco door het geheele Rijk Afzonderlijke Fimfrmeus 5 Gents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel i 0.12* Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 25 April. De slag bij Atrecht, een waar bloedbad, ia eenigermate geluwd. Misschien ia de tweede faze alweer over haar hoogtepunt heen en blijft de strijd nog wat narommelen totdat er weer een gevechtspoos intreedt, waarin een nieuwe stoot wordt voorbereid!, de derde. De toestand is gisteren voor beide partijen vrijwel dezelfde gebleven. Ten noorden van de Scarpe hebben de Engelschen geen aanvallen meer gedaan eu ten zuiden van. het riviertje is, volgens het laatste Engelsche legerbericht, de Engelsche linie slechts weinig vooraitge- bracht. En de Duitschers gewagen wel' van een vechten- om het dorp Gravelle, van een nieuwen strijd aan beide kanten van dien- weg Atrecht-Kamerijk, maar noch eenige terrein winst noch eenig terreinverlies vindt in het Duitsche legerbericht vermelding. Wel slooft men zich aan beide kanten uit om het roekeloos opofferen van mannen door de tegenpartij te schilderen, om toch maar vooral duidelijk te laten zien, dat die tegen partij zulke zware verliezen heeft te lijden en het gevechtsterrein met lijken bezaait. Reuter zegt, dat men er zich werkelijk over moet verbazen, dat de Duitschers er nog toe te krijgen zijn, zich op deze wijze te laten ver nietigen. En Wolti zal misschien hetzelfde van de Engelschen gaan schrijven. Nu reeds verzekeren beide nieuwsagentschappen, dat er nog nimmer zulk een verkwistend gebruik van de infanterie is gemaakt, alsof het dood materiaal en niet levende menschen betrof 1 Voorts zijn beide partijen druk doende om ten koste van de andere den stand van zaken- voor zich zelve zoo gunstig mogelijk te doen uitkomen. Men verweert zich tegen eikaars legerberichten en put zich uit in weer leggingen van gegeven voorstellingen. De methode kan goed zijn voor binnen- landsch gebruik, de feiten vermag zij echter niet te wijzigen en de onzijdige beoordeelaar weet, waaraan hij zich te houdien heeft. De Fransche actie blijft nog plaatselijk en van weinig belang. Het heviger worden van den artilleriestrijd aan de Aisne en in Champagne wijst er op, dat de Franschen een tweeden stoot voorbe reiden, gedurende weiken de Engelschen weer wat op adem kunnen komen en zich gereed maken voor een derden. De correspondent te St. Petersburg van die Daily Express seint, dat velen de Russische hoofdstad verlaten uit vrees voor een aanval der Duitschers ter zee en te land en dat alle treinen naar Moskou overvol zijn. MIJN TWEEDE REIS MAAS JAPAN. Naar hst Enge lach. 10) Shojimeer, Augustus 1911. Mate, stel je het liefelijkste landschap voor dat je ooit gezien hebt; zet mij daar in, dan weet je waar ik ben. Met een paar vrienden man je merkt wel op dat ik zeg oud uit Colorado, zijn we een paar dagen gele den op reis gegaan om een tocht te doen rondom den voet van den Fuji. Alles ging uitstekend, totdat een orkaan ons midscheeps aantastte en ons noodzaakte te kalefateren j half blind, ellendig, doorweekt kwamen wij in dit rooa en witte toevluchtsoord, een ho tel dat zich tegen den bergwand aanklemt, als een specht aan een telefoonpaal. Ik heb oijgewo ooit heb beleefd was een zomerbriesje, ver- •stormen bijgewoond, maar de ergste die ik geleken bij het geweld van dezen eigenaardi- gen wind, die groote boomen in tweeën brak alsof het dunne boonenstokken waren en het ;ewoonlijk rustige meer opzweepte tot woe- ende golven, die een bergengte wegvaagden en een heel dorp meevoerden. Ons pad was in de hoogte, maar vlak bo ven het water. Soms kropen wij op handen en voeten. Soms vlogen wij- voort met den wind en wee als ons een boom in den weg kwam. Nu, achteraf is* het wel grappig, maar toen lachten wij er niet ora. Jade met zijn hacillen eu Sada met haar oom waren me* in zulk Nu staan de Duitschers nog niet precies vóór St. Petersburg. En,ze zullen ook wel weinig neiging en zeker nog minder gelegen heid hebben om den afstand, welke hen van deze stad scheidt, te verkorten. Het Russi sche legerbestuur rekent er dan ook niet op, anders toch zou de minister van oorlog niet naar het onbezette deel van Roemenië zijn vertrokken en er een krijgsraad hebben ge houden. Heeft er dus te St. Petersburg een uittocht plaats, dan moet die een andere oorzaak hebben. De Raad van Afgevaardigden van arbei ders en militairen heeft thans zijn eisch inge willigd verkregen ten aanzien van een verte genwoordiger in het officieele nieuwsbureau, het St. Pet. Telegraaf-agentschap, tot dusver re het eigen instrument der Russische regee- ring. In Mesopotamië blijven de Engelschen de Turken verre de baas. De Turken staan nu al een 100 K.M. ten noorden van Bagdad en de Engelschen drijven hen steeds verder terug. KORTE BERICHTEN. Amerika is van plan aan Engeland om te beginnen een half millioen guldai voor te schieten. De Engelschen haalden gisteren 15 Daltsche vliegmachines en 2 ballons naar omlaag en verloren zelf 6 machines. Op 23 April heeft een Zeppelin een Noorsenen bark aangehouden en door een aan boord neergelaten prijsbemanning laten opbrengen. Generaal Freiherr von Falkenhausen is tot Oouverneur-Qeneraal van België be noemd. De Bulgaarscke lichting 1918 is opge roepen. In Zweden blijft het gisten, men is bang voor onlusten op 1 Mei, de wacht voor het pa leis te Stockholm is versterkt, het parlement heeft in een spoedzitting besloten 115 milli oen kronen beschikbaar te stellen voor levensi- middelen. De arbeiders verwijten het oude mi nisterie dat het op gespannen voet stond met de Engelsche regeering, met het gevolg dat deze scherpe maatregelen nam ten aanzien van het vervoer van levensmiddelen- naar Zweden. Aangedrongen- werd op het aangaan van een overeenkomst met Oroot-Brittannië. Graaf Romanones, de afgetreden Spaansche minister-president, heeft in een persgesprek verklaard: „Het oogenblik is aan gebroken dat ieder redelijk mensch zijn posi tie in zake den oorlog moet bepalen. Ik heb den kant van Frankrijk gekozen. President Wilson heeft een inlichting van het publiek .ingesteld. Leden zijn de mi nisters van staat, oorlog en marine en verder de journalist George Creel, die als voorzitter optreedt. Oe commissie zal het groote publiek onmiddelijk gevaar als ik was om te worden opgevoerd! ten- hemel via de onstuimi ge, groene golven. Mijn vriend, de Ier uit Colorado, is niet alleen een engel, maar hij is ook een held. Eens gleed ik uit en rolde tot ik werd gestuit door een paar pijnboo- meo, die te stevig stonden om te wijken. Ik was vele voeten beneden het bereik van iemands armen. In een ommezien had mijn vriend de kimono afgetrokken van den rug van den pakkoelie en maakte er een lasso van waaraan hij mij opheesch. Maar de koe lie was zijn beste kimono kwijt, toen deed hij zijn eigen jas uit en gaf hem die met een dollar er bij. Wij waren een mooie optocht uitgeputte pleizier-reizigers met gehavende kleeren, toen wij tegen de deur van het hotel aanvielen. Drie mannen stonden achter de -deur en deden die juist wijd genoeg open om ons binnen te laten. Maar een warm bad en kokende thee fleurde ons spoedig op en wel dra waren wij zoo vroolijk als slechts men schen kunnen zijn die pas aan den dood ont snapt zijn. De typhoon ging' even spoedig voorbij als hij gekomen was en nu is de wereld, of ten minste dit gedeelte ervan zoo schitterend en schoon als had de meesterhand haar met nieuwe kleuren frisch getint. Zooeven zag ik op en zag mijn redder hef hij moet wel zeventig zijn rilde. Ik zal raam uit kijken. „Hoe gevoelt ge u, mijnheer Carson?" vroeg ik. Zijn stem beefde toen hij antwoordde: „Mevrouw ik voel mij verheer lijkt, gelukkig en bijna versteend. Aanschouw dit!/j Beneden ons lag Shoji. Wateren van safier met fluweelachtig groene randen, iedere re gendroppel op de hooge pijnboomen een prisma, de berg een waterval van bloemen. Rechts de Fuji, de bevallige steeds liefelijke JAC. D EG E LING, KRAANBUURT. alles meedeelen omtrent de hoofdzaken der nationale verdediging, die dat publiek dient te weten, en er tevens voor waken, dat geen feiten bekend worden, die den vijand van dienst en nut kunnen zijn. Naar de Russische Rjetsj schrijft, zal de voorloopige Russische regeering eerlang een manifest over het oorlogsdoel van Rus land uitvaardigen), ter bevestiging en aanvul ling van haar verklaring van 10 April. Waarschijnlijk zal zij daarin ook haar stand punt ten aanzien van het indirecte vredesaan bod'der centralen uiteenzetten. De Oostenrijksche regeering heeft we gens de omvangrijke voorbereiding voor de zitting van den Rijksraad, de bijeenkomst tot 30 Mei a.s. uitgesteld. De begrotingscommissie uit de Duit sche Rijksdag heeft aan von Hindenburg een telegram gezonden, waarin zij hulde en dank betuigt aan de Duitsche troepen op het Wes telijk front. In de ontwerpen der zomerdienstrege lingen voor de Duitsche spoorwegen komt een nieuwe benaming voor. n.l. U-treinen. Dit zijn treinen, die uitsluitend bestemd zijn voor ver voer van met verlof zijnde militairen. Het is de afkorting voor „Urlauberzüge," zooals Dztige de afkorting is voor Durchgangszüge, de bij ons ook bekende D-treinm. De tramwegmaastschappij te Krefeld gaat ter bestrijding van het pasmunt oorlogs- geld van 15 pfennig in omloop brengen. Het is waarscuijnlijk, dat Frankrijk bin nenkort gebrek aan lucifers zal hebben. Het gebrek aan kout is een der voornaamste oor zaken van deze crisis. In 1913 zijn er in Frankrijk meer dan 49 milliard lucifers ge bruikt, waarvan er 46 en een half tnillard in Frankrijk gefabriceerd waren. Te rrederikshald in Noorwegen is een poging om Noorsche handgranaten het land uit te smokkelen verijdeld. Men vond twee granaten verborgen in een coupé van een trein, waarin twee Denen zaten. Deze zijn ont snapt. De Sverige, het linieschip, dat uit vrij willige bijdragen van het Zweedsche volk is gebouwd, is gereed en bij de Zweedsche vloot ingelijfd. De Sverige meet 6800 ton en moet 22 yt mijl loopen; de bewapening bestaat uit 4 stukken van 28 cM., 8 van 15 cM. en 6 van 7.6 cM., en 2 torpedobuizen. De bemanning bestaat uit 400 man. Er zijn nu nog twee zulke schepen in aanbouw. Ze moeten in Maart 1918 klaar zijn. Brazilië zal met de Vereenigde Staten samenwerken ter verzending van levensmid delen naar de Entente. Het aantal gevangenen, door de Engel schen in de laatste gevechten in Mesopota mië gemaakt, bedraagt ongeveer 850 man. Er zijn voorts 15 kanonnen, 1240 geweren en veel munitie buit gemaakt. IV* MEI-WELDON'a verkrijgbaar. Boekhandel t. d. Meulen. Fuji, grillig als een coquette en betooverend in haar geheimzinnigheid, met een maansik kel boven haar top als een zilveren diadeem op het hoofd van een trotsche schooae. Aan haar voet verzamelden zich de laatste door zichtige wolkjes van den dag als witte gees ten in aanbidding aan den voet van een hei lige. Het gezicht van den man straalde. Veertig jaar lang was hij zadelmaker geweest, altijd met het visioen voor oogem dat hij eens een reis om den wereld zou kunnen doen. Hij heeft de ziel van een kunstenaar, half ver hongerd in de beperkte omgeving van zijn kleine stadsleven. Je begrijpt zijn zielsgenot in dit wonderland. Hij gaat naar Mukden. Natuurlijk vertelde ik hem alles van Jack's werk. De oude man hem een brief aan Jack meegeven, en ook aan enkele vrienden in Peking, waarvan ik weet, dat zij, vriendelijk voor hem zullen zijn. Als iemand een prettigen tijd verdient, dan is hij het. Denk eens al die jaren zadels aan toornen te naaien, terwijl zijn ziel smachtte naar schoonheid. Ik ben blij dat je zooveel belang stelt in Sada. Precies iets voor jou, nooit zoo op te gaan in je eigen leven om met de vreugde en het leed van anderen te kunnen deelen. Als je verstandig hoofd een uitvoerbaar plan bedenkt, stuur t mij dan per draadloos telegram want als ik haar brief, dien ik van daag heb ontvangen, goed begrijp, is de tijd niet ver dat de noodsignalen zullen gehe- schen worden. Luister wat zij schrijft: „Oqm vroeg of ik zingen wou voor enkele men schen die gisteravond een diner gaven in 't teehuis. Ik deed mijn mooiste kimono aan en een kapper maakte mijn haar op volgens ouderwetsche Japansche mode en stak er o zij een roode roos in. Voor het eerst ging i NEKKKUANl). VERLICHTINGSARTIKELEN. Binnenkort is te verwachten de instelling van eene veriichtingscommissie voor de dis tributie van kaarsen en andere verlichtings artikelen. In deze commissie, welke gevestigd zal worden in perceel Parkstraat 109, te 's-Gra- venhage, zullen o. a. zitting hebben direc teuren van fabrieken voor vervaardiging van kaarsen en andere verlichtingsartikelen, op Douderdag ZO April UHL7, 's namiddags I uur. Voorzitter de Burgemeester de Heer G. RIPPING. Secretaris de Heer DONATH. l egenwoordig 17 leden. Afwezig de hee- ren Luitmg en Udo, de eerste met kennisge ving. De Voorzitter deelde mede, alvpreus tot het eerste punt der agenda over te gaan, dat d.d. 21 April bij het college een schrijven was ingekomen van den heer C. W. Bruin vis, waarin deze mededeelde, dat toen hij in 1899 ais raadslid aftrad, hij hoopte -nog 5 jaar aan het gemeente-archief te kunnen wer ken. Zijn werkkracht is thans tot een mini mum verminderd en daarom moet hij thans een rust nemen, die hem steeds een ergernis was. Schrijver moest zich voor de noodzake lijkheid buigen.en zijn functie als archivaris, die hij met groote liefde had waargenomen, neerleggen. De Voorzitter achtte, al hadden B. en W. den archivaris benoemd en hem than» ook eervol ontslag gegeven, het zijn plicht om de verdiensten van den heer Bruinvis ook in den Raad te releveeren en stelde voor den heer Bruinvis ook namens den Raad een dankbetuiging te zenden ais bljjk van waar deering van de groote verdiensten, door den heer Bruinvis geheel belangeloos met de grootste toewijding aan de gemeente bewe zen in een tijdperk van bijna 18 jaren. Onder aigemeene instemming werd hiertoe besioten. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat zijn ingekomen a. een schrijven dxi. 4 April 1.1., No. 156, van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde 2de suppletoir ko hier van den hoofdeiijken omslag, dienst 1916; b. een schrijven alsvoren d.d. 4 April 1.1., No. 156, ten geleide van het goedgekeurde primitief kohier der hondenbelasting, dienst 1917; c. een schrijven alsvoren did. 11 April 1.1., No.' 60, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 22 Maart l.L, No. In, tot verhuring van een gedeelte van het perceel Doelenstraat 30, aan den Staat der Neder landen; dat mooie prachtige huis binnen, mijn oom noemt het: „Het teehuis met de bloeiende bloemen." Het is een paleis uit een sprookje. Wat lachten miju meisjes die daar woonden om mijn gitaar. Zij hadden er nooit een ge zien. En wat fluisterden ze over den kleur van mijn oogen, die paste zoo goed bij mijn kimono, zeiden zij. En zij schaterden over mijn onhandigheid in het zitten op den grond. Maar ik vergat alles toen een deur openging en ik een tuin zag, schoon als een droomland, een tuin vol menschen. Toen ik gezongen had werd er in de handen geklapt en luid hoera geroepen. Ik keek op, er waren alleen mannen aan dit diner; nooit in mijn leven heb ik zooveel flesschen gezien. Ik voelde mij heel vreemd, en zoo ver van de lieve Susan West. Toen ik nog eens gezon gen had ging ik naar huis. Oom wachtte mij op. Ik zei dat ik naar bed ging. Voor het eerst was hüdxios en zond mij naar den tuin terug, daar^ftoest ik blijven totdat hij mij kwam halen. Ik heb nooit zoo iets moois ge zien als die groene en rose tuin, en de lich ten in den vorm van lelies, en de bloemen, of nooit zoo iets aardigs als al die jonge meis jes, die precies schijnen te weten wat zij doen moesten. Maar van de mannen, die hier komen begrijp ik niets. Als die lieve oude Bily praat (goddank dat zij zegt lieve Billy), begrijp ik precies wat hij bedoelt. Maar deze mannen gebruiken zooveel woor den die Susan mij nooit geleerd heeft, en lachen zoo luid als zij zeggen. Er was één man, Hara, wiens kleeren bepaald prachtig waren. De meisjes zeggen dat hij heel rijk is, en een groot vriend van Oom. Het kan wezen dat hij geld heeft, maar op goede ma nieren kan hij niet roemen. Hij staart je aan als een uil." Er is meer. Maar dit is genoeg om mij GRATIS bezichtiging op ZONDAG 29 APRIL a.s., 's namiddags van 1—8 uur. Kinderen beneden 12 jaar worden niet 16-jarig slechts onder geleide. toegelaten, van 12 tot 1 Ó-jarigen leeffljd In de lokalen mag niet gerookt worden. Het aantal gelijktijdige bezoekers mag niet meer dan 50 bedragen. Alkmaar, 25 April 19|7. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter aigemeene ken nis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende ver zoek met bijlagen van het bestuur der Ver- eeniging „de Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken", aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van de bestaande SMEDERIJ in genoemde School, door het bijplaatsen van twee dubbele smidsvuren, in net per ceel BERGERWEG, Wijk E, No. I. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer ge meente, mondeling op Woensdag 9 Mei eüt., 's voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heelt ingebracht, op de Secretarie dezer Gemeente van de terzake ingekomen schrifturen ken nis nemen. Alkmaar, den 25 April 1917. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, G. RIPPINO, Voorzitter. DONATH, Secretaris. d een schrijven alsvoren d.d. 11 April l.L, No. 60, ten gelelde van het goedgekeurde raadsbesluit van 22 Maart l.L, No. 11, tot het aangaan eener ruiling van grond met den heer J. de Lange CJz.: e. een schrijven alsvoren dA 11 April LI, No. 62, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 22 Maart 1.1., No. 14, tot aankoop van grond van de heeren R. W. en J. Zaadüoordijk; f. een schrijven alsvoren dd. 11 April l.l, No. 62, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 22 Maart u., No. 8, tot aankoop van grond van de Bouwmaat schappij „Rijnecom" en de Erven Wed. S. P. Kapteijn; g. twee brieven djd 11 April 1.1., *Nr». 108 en 110, van de Gedeputeerde Staten, hou dende ontvangst-bericht der verordeningen tot aanvulling van de Aigemeene Politie verordening, Betrekking hebbende op het tabaksverbruik van kinderen1 en het bezoe ken van bioscopen; h. een schrijven d.d. 4 April 1.1., van den heer Dr. J. H. Pameijer alhier, houdende dank betuiging voor zijne benoeming tot schoolarts; i. een schrijven d.d. 13 April 1.1., van Mevr. Wielage-Bianchi, houdende bericht van het overlijden van haren echtgenoot, den heer H. L F. Wielage, ia leven regent van het stadsziekenhuis ai voor kennisgeving aangenomen. uit oom's hand te doen lezen, zoo duidelijk of ik een waarzegster was. Als er niets ge beurt om het te voorkomen, belooft dé man te doen wat duizenden van zijn slag vóór hem gedaan hebben. Onverschillig voor hinderpalen en gevol gen zal hij 'T meisje uithuwelijken aan den noogsten bieder, zich zelf ontdoen van alle verantwoordelijkheid, en een voordeeltje be halen tevens. Van zijn staudpunt beschouwd is dit het eenige wat hij doen kan. Hij zou zeer verbaasd zijn, geen enkele oom in Mi- kadoland meer verbaasd dan hij, als iemand hem tc kennen gaf dat Sada recht had mee te spreken in de zaak. Hij zou u zeggen, dat hij ils de eenige mannelijke en ge woonten van het land, om over haar te Se als de eenige mannelijke bloedverwant van Sada, het recht had, volgens de zeden en schikken zooals hij geschikt oordeelde. En de gewoonte is wet. en daar is niet aan te ontkomen. Tot dusverre heb ik alleen een denkende rol gespeeld in het geval, maar ik wil niet blijven toekijken en het meisje, dat alleen staat op de wereld zien opofferen zonder tenminste een poging te doen om haar te helpen. Bij dezen brief voel ik mij machte loos en elke .beweging eischt tact. Ik wou dat ik geboren was met een scherp verstand in plaats van een Romeinschen neus. Want al» oom eenig vermoeden heeft dat mij vriend schap voor Sada hem belemmeren kon in zijn plannen, dan zou even zeken als een ri vier uitloopt in zee, Sada onttrokken wordt aan mijn oog, totdat het te laat was om haar de hand tot hulp te reiken. Vaarwel Mate, kijk 's avonds zooals van ouds mijn kant uit en zend mij kracht uit je rijken voorraad van kalmen moed en koel verstand. We*dt vefvolgd. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1