DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Heeren Mode- en Hoedenmart, Bieder- en Heeren-STROOHOEDEN. No. 102 Honderd en negentiende Jaargang. 1917. WOENSDAG Ahonnementsuiiis dïï 3 maanden i t-30. Ir. p. post f 1,50. Advertentieprijs^ fit. p. regel, pote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ïelefor. 3. firma Wed. JAC. VAN BEEK, Schoüteristraat 18- Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 2 Mei. De dag van 1 Mei, voor ons land en voor Duitsch land van zooveel belang, is voorbij. Men weet, dat verschillende schepen, gela den' met graan, veevoeder en kunstmeststof fen, artikelen dus, welke wij hier zoo goed kunnen gebruiken', van de Engelsche regee ring vergunning hadden gekregen om te ver trekken, terwijl de Duitsche regeering op den lsten Mei een veilige vaart, voorzoover het onderzeeërsgevaar betreft, had gewaarborgd. Alleen voor het mijnengevaar kon die regee ring zich geen garante stellen. Men seint ons, dat het volgende 15-tal on ze havens zijn binnengevallen: te IJmuiden de Alkaid, de Kambangan, de Kennemerlandi, de Ambon, die in Februari getorpilleerd en' nu door de Kambangan gesleept werd, daar de machines niet in orde zijn; te Hoek van Holland, de Sommelsdijk, de Gorredijk, de Procyon, de Jobshaven, de Rijswijk, de Alcor, de Ysselhaven, de Waalhaven, de Bellatrix, de Merak en de Winterswijk. Vijftien schepen zijn er dus reeds aangeko men. Er zijn nog enkele schepen; in Enge land men zie hierover de laatste berichten in dit nummer maar het is niet bekend, wanneer die hier verwacht kunnen worden. De bemanningen van de aangekomen sche pen en van die, welke in Februari getorpil leerd werden zullen wht blij zijn, dat ze zich weer in het vaderland1 bevinden. En al waren de kielen dan ook niet met goud be- laan, de voorraden, welke ze brengen en waaraan hier de behoefte zoo groot is, zullen met blijdschap worden ontvangen. Tegenover de beide groote mogendheden, welke de over komst mogelijk maakten, zal veler dankbaar heid groot zijn. Toch mag niet worden verge ten, dat wat men geneigd is als een groote gunst te beschouwen, feitelijk niets anders is dan het recht van den onzijdige op de vrije zee, een recht, dat door de macht der groote buren, in het gedrang is geraakt. Verwacht werd door sommigen', dat er in Duitschland' den lsten Mei een reuzenstaking zou uitbreken. De Amerikaansche beurs heeft op de geruchten over enorme stakingen gere ageerd, maar volgens Wolff is er alom door gewerkt, zijn er geen vergaderingen of op tochten gehouden. In Oostenrijk en Hongarije rustte de arbeid op vele plaatsen, maar de vergaderingen had den een ordelijk verloop en nergens werd de ord« verstoord. Een motie over de 1 Mei-vie ring en den vrede zonder annexatie werd overal aangenomen. De Turken brengen eenig oorlogsnieuws: ze deelen mede, dat Moesj aan het Kaukasi- sche front door de in noordelijke richting te rugtrekkende Russen ontruimd en door hen bezet is; deze stadi werd den 9den Augustus j.l. door de Turken1 genomen en den 25sten door de Russen heroverd. De Franschen en de Engelschen melden thans allebei, dat-er niets te melden valt. Zij rusten tegelijk van de vermoeienissen der laat ste dagen uit. Is het wel volgens het program, dit gelijktijdig staken van den strijd? Ver moedelijk niet. Het-ligt.voor de hand, dat er iets niet in den haak is Den opzet h'eeft men zich tenminste onwillekeurig aldus gedacht, dat de Engelschen en Franschen op toerbeurt zouden aanvallen. Die regel is thans geheel verstoord. Eerst hield men zich eraan, maar toen hebben de Franschen een keer overgesla gen en zijn de Engelschen, die heel wat méér krachtsinspanning aan den dag leggen daq de Franschen, ingevallen. Ook blijken de re sultaten van de opeenvolgende aanvallen hoe langer des te minder te worden. Het is mo gelijk, dat de volgende aanvallen; weer meer resultaten' opleveren. Maar het zal zaak zijn, nauwlettend toe te zien op het Fransche leger. Opvallend is het, dat de Engelsche minister president Lloyd George naar Frankrijk is vertrokken, naar minister Bonar Lawheeftme- degedeeld „onder omstandigheden, welke niet te voorzien waren." Van Duitsche zijde deelt men. mede, dat de Franschen verschrikkelijk overdreven hebben ten aanzien' van de gevan gen gemaakte Duitschers in den Aisne-slag. In het geheel verloren de Duitschers 7500 man, dooden en gewonden medegerekend. De Engelsche cijfers worden niet door Wolff aan gevallen. Worden zij' als juist erkend? Van Engelsche zijde wordt het aantal gevangenen in April thans opgegeven als 19343, onder wie 393 officieren, terwijl er 257 kdnonnen en houwitsers, waaronder 98 zware, buitge maakt zijn. Het uitblijven van couranten uit Duitser- land moet volgens een Londensch bericht worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat er, ten gevolge van de slechte voeding, vlektyphus is uitgebroken. Voorloopig lijkt het ons juister, de staking der verzending van Duitsche couranten, ook ditmaal, evenals voorheen, in verband te brengen met groote troepenverplaatsingen. Men krijgt toch in de ze dagen -den indruk, -dat de laatste algemee- ne reserves naar het front worden gezonden. Van „économie des forces" schijnt thans geen sprake aleer. Nu wordt er alles uit de legers gehaald, wat er in zit. En denkt men van zelf aan het bekende woord van den Jlapanschen generaal Nogi, dat het er in den oorlog voor al op aan -komt, wie een kwartier langer dan de ander kan lijden 1 KOSTE BERICHTEN. De Maasbode schrijft: Aangestipt mag misschien worden, dat de ni£uwe chef van den Franschen generalen staf (generaal Pétain) als een ijverig Katholiek bekend staat. Denemarken zal 2500 invalide krijgsge vangenen verplegen. Heden zouden 150 Rus- sen met een hospitaalschip uit Duitschland te Elzeneur aankomen. Morgen worden 65 Duit schers uit Rusland te Aarhus verwacht. Blijkens te 's-Gravenhage ontvangen bericht, is de heer Camiel Huysmans, secreta ris van het Internationale Socialistische Bu reau, in Zweden aangekomen. Engeland heeft de grenzen van het door mijnen versperde gebied verlegd. De veran dering komt hierop neer, dat het versperde ge bied in het Zuidwesten een stuk Westwaarts en Zuidwaarts wordt uitgebreid. De open vaargeul tusschen de Engelsche en de Duit sche zone wordt dus nauwer. Bij; Keulen heeft een ontploffing in een munitiefabriek plaats gehad. Dertig arbeid sters werden gedood. Het Russische stoomschip Olga Airido is getorpilleerd, in de buurt van de Noord kaap door een onderzeeër van het van het nieuwste type. De kapitein verklaarde, dat er tusschen de Noordkaap en de Moermankust 16 onderzeebooten waren. -r- Venizelos heeft de Orteken in Amerika aangespoord, in Amerikaanschen dienst te treden. Het ideaal van Amerika, zegt Venize los, is het hoogste menschelijke ideaal. In Sint Petersburg had een indrukwek kende betooging plaats ter eere van de Wer- eenigde Staten. 60.000 menschen juichten den Amerikaanschen gezant toe. Het Russische en het Oostenrijksche Roode Kruis hebben erin toegestemd krijgs gevangen officieren en militaire beambten uit te wisselen, die den leeftijd van 50 jaar. den dienstplichtigen leeftijd, overschreden hebben. De „Berliner Zeitung am Mittag" meldt over het Meifeest te Berlijn: In de fa brieken der oorlogsindustrie werd heden over al gewerkt. Voor zoover men' weet is het ner- IETS APARTS IN ZIE ÉTvALAGE. kiezingen voor de constitueerende vergade ring. Uit Berlijn wordt gemeld dat, daar de Franschen de Duitsche krijgsgevangenen niet meer in de vuurlinie aan het werk stellen, doch ze op een afstand van minstens 30 K.M. van het front verwijderd houden-, de Duitsche tegenmaatregelen, welke van gelijke strekking waren, zijn opgeheven. De leden der Brttsche Rijks-oorlogscon ferentie zijn tot eereburgers vctn Londen be noemd op een plechtige bijeenkomst in Guild hall. Een Italtaansche zending onder prins Udine gaat naar Amerika, waar minister Ar- lotta, reeds daar aangekomen, zich bij; de an deren zal voegen. Volgens Wolff is nergens in Duitschland op den lsten Mei gestaakt. Bij Davos is een trein door een lawine bedolven. Tot nu toe zijn er 8 dooden onder de wrakhoop vandaan gehaald. Misschien zijn er echter nog meer te betreuren. De Ne- derlandsche consul seinde, dat er geen Neder landers bij de ramp betrokken zijn. Koning Lodewijk van Beieren heeft aan den ouden sociaal-democratischen leider, Pe ter Hoil, te Passau, het Koning-kruis toege kend. Holl heeft de onderscheiding aangeno men, hetgeen begrijpelijkerwijs critiek van de radicaal-socialistische bladen uitlokt. BINNENLAND gens tot het neerleggen van den arbeid geko men. Aan de 1 Mei-excursies, die door de „Arbeitsgemeinschaft" waren op touw gezet, werd slechts in geringe mate deelgenomen. Er zouden volgens een bericht uit Stockholm, via Berlijn, in Engeland 64 Zweedsche stoomschepen vastgehouden wor den. Naar de Temps uit New-York verneemt is de machinerie van de Waterland de groote mailboot van de Hamburg Amerika-lijn der mate vernield, dat zij in Amerika niet kan worden hersteld. Het stoomschip zal voor her stel naar Liverpool worden gebracht. Den 18den Mei begint te Ween en het geding tegen dr. F. Adler, die graaf Stürgkh, in leven minister-president, heeft vermoord. Men denkt, dat het twee dagen in beslag zal nemen. Reeds zijn zijn toerekenbaarheid en verantwoordelijkheid voor deze daad in het bijzonder vastgesteld. De Duitsche rijkskanselier zal, naar in de wandelgangen van den Rijksdag verluid de, deze week vermoedelijk Donderdag een rede houden over dien ogrlogstoestand en het oorlogsdoel. In de centrale commissie uit den Rijks dag heeft de minister van marine, von Capel- le, vertrouwelijke besprekingen over verschei dene nieuwe middelen voor den oorlog ter zee ingeleid. Naar het Journal uit St. Petersburg verneemt zullen den len Mei (Russische tij; rekening) alle Russische arbeiders het werk voor een dag staken. De Petit Parisian meldt dat de St. Pe- tersburgsche raad van arbeiders en soldaten een comité van 600 leden uit zijn midden heeft benoemd om de loopende zaken te be spreken. De Russische minister van oorlog heeft den troepen meegedeeld, dat voortaan elk le gercorps, elk regiment en elke compagnie een eigen bijzondere commissie mogen- kiezen, die móet zorgen voor de handhaving van de tupht, de bevoorrading en de toepassing van Wettelijke maatregelen tegen machtsmisbruik door de regimen ts-kommandaniten, de bij leg ging van geschillen tusschen officieren en manschappen en de voorbereiding van de ver- TWEEDE KAMER. De heer vanderVo>ortvan Zijp vroeg met negen andere leden een comiité- generaal voor de behandeling van de wijzi ging van de militiewet (kaderpiict voor ou dere lichtingen en het buitengewoon oór- logscrediet). De deuren worden daarop gesloten. Om half 4 werd de openbare zitting her opend met de algemeens beraadslagingen over de wijziging van de militiewet. De hee- ren Duijmaer van Twist, Beumer, Schaper en Marchant voerden het woord, waarop minister Bosboom van een antwoord diende. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Daarop werd beginnen met de behande ling van het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van bet Vllie hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1911 (buitengewoon crediet). De heer D u ij s stelde een motie voor, waarbij de minister werd uitgenoodigd de voorschriften over het brengen van den mi-' litairen groet te herzien. Op nader te bepa len dag zal deze motie worden behandeld. Heden zullen de algemeene beiaadslagin- gen over het wetsontwerp worden voortge zet. UIT INDIë. Als gevolg van het door den landraad van Palembang ingestelde inderzoek naar den opstand in de Raevastreek zijn 168 inlanders in staat van beschuldiging gesteld. Ta 1 van belanghebbenden hebben den gouverneur-generaal verzocht den minister van koloniën te trachten af te brengen van zijn voornemen om een uitvoerrecht te hef fen op thee, omdat hij- dien maatregel een ernstig nadeel voor de theecultuur achten. heer Verkuijl, voorzitter van het Nutsdepar- tement, het woord. Het was, zei spr. voor het Nutsbestuur een eer en genoegen gelegenheden als deze te mogen bijwonen, ij vooral bij de firma de Lange, waar reeds zoovele jubileums van langdurige werkzaamheid werden herdacht. De collectieve aanmerkingen van het perso neel en de firma de Lange vond spr. zoo mioi, dat het aan het ut steeds een genoegen is een jubilé bij die firma bij te wonen. Spr. herinnerde dan aan het vórige jubilé van Narold, dat plaats had onder voor dezen geheel andere omstandigheden. Met een zeer hartelijken gelukwensch overhandigde spr den heer Narold het in een lijst achter glas geplaatsten diploma van het Nut, waarvoor hij hem een plaatsje in zijn kamer verzocht en waarvan hij overtuigd was, dat het trotsch van Narold en zijne familie zal uit maken. Spr. hoopte dat den jubilaris nog een lange gezondheid mocht genieten, die hij nu onlangs na eenige sukkeling weer had teruggekregen. Hierna werd door de aanwezigen gedron ken op de gezondheid van den heer Narold' en op een voortdur van "de goede verstand houding tusschen de firma de Lange en haar personeel. Met eenige welgekozen woorden dankte de jubilaris voor de hem toegesproken wiorden, waarbij hij' er aan herinnerae dat hij reeds 63 jaar lang met de firma de L. bekend is, sinds het overlijden zijner moeder. Onder een geannimeerd gesprek bleef men nog eenigen tijd gezellige' bijeen. Maandagavond werd ten huize van den heer Narold te midden van familie en mede werklieden het jubilé herdacht. Het perso neel bood hem daarbij een wandelstok met zilveren knop met inscriptie aan. Op één na is het heele personeel reeds minstens 25 jaar bij de firma de Lange werk' zaam, één zelfs reeds 58 jaar. ALKMAARSCHE EXPORT VEILING. De heeren F. J. Jonker, C. Wagenaar en A. J. van Benthem, vertegenwoordigende de ichtera der Naamlooze STADSNIEUWS. EEN LANGDURIGE DIENSTBE- - TREKKING. Aan de poort van de zeepfabriek der firma J. J. de Lange Zoon woei gisteren de va- derlandsche driekleur. Waarom? Ons werd de vraag gesteld of dat misschien was we gens den arbeidersfeestdag 1 Mei. Neen, het was ter eere van O. J. Narold, die gisteren zijn 40-jarige werkzaamheid als kuiper bij genoemde iirma herdacht. Verschillende keeren reeds hebben we mel ding kunnen maken van een jubilé onder het personeel dezer firma, maar 40 jaar blijft tocli altijd een zeldzaamheid. In het kantoor werd de jubilaris toege sproken door den heer de Lange. In harte lijke woorden wensclite hij hem geluk met het jubilé. Gedurende al die veertig jaren had Narold een ijver getoond zonder weer ga. De heer de Lange had noch van zich zei ven, noch van zijn vader of zijn broeder, die voorheen aan het hoofd der firma stonden, ervaringen opgedaan of gehoord die minder aangenaam stemden tegenover den jubilaris Spr. herinnerde er aan, dat in den loop der jaren Narold's werk wel werd gewijzigd, de houten vaten toch werden vervangen aoor ijzeren. Ondanks dit werd voor hem wel een bezigheid gevonden, die hij met ijver ver richt. In den laatsten tijd was, door de maat regelen der oorlogvoerende landen, het ma ken van ijzeren vaten onmogelijk geworden moest weer tot houten toevlucht worden ge zocht. Spr. vond dit wel onaangenaam, maar het was nu eenmaal niet anders. Spr. wenschte den jubilaris nogmaals recht hartelijk geluk en overhandigde hem als blijk van waardeering en hoogachting een enveloppe met inhoud over. Nadat ook het medeaanwezige personeel den jubilaris de hand had gedrukt, nam de eu oprichters der Naamlooze Vennootschap „Alkmaarsche Exportveiling van Land- en Tuinbouwproducten", gevestigd te Alkmaar, zich ten doel stellende de* exploitatie eener exportveiiuig, hebben zicii tot den Raad ge wend met een aders waarin zij vragen, liet terrein gelegen tegenover het administratie gebouw vau de Gemeente Gasfabriek, toebe- noorende aan de Gemeente Alkmaar voor de veiling beschikbaar te stelien. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten: 1. aan de Naamlooze Vennootschap „Alk maarsche exportveiiuig van Land- eu luin bouwproducten", gevestigd te Alkmaar hare rechtverkrijgenden, ten behoeve van de oprichting en exploitatie eener export-vei ling ui deze gemeente, m huur ai te staau; A. liet noordelijk gedeelte van het water, kadastraal bekend in Sectie C dezer ge meeme onder No. 2359, ter grootte vau pliu. 1850 Ma, voor een huursom van ƒ1111 per jaar, berekend naar 6 cent per Ma en per jaar; B. twee stukken groud, deel uitmakende van het kadastrale perceei sectie C, No. 2358 ter grootte van 1000 Ma., voor een huursom van 250 per jaar, berekend naar 25 cent per M* en per jaar; Geschiedenis deze huur en verhuur o.a. op de voorwaarden: van de gezamenlijke huursom voor de hierboven sub A. en B, bedoelde perceeleu, ten bediage van J 301, wordt over het eerste jaar slechts betaald een bedrag van 180 en voorts ieder volgend jaar 10 pet. meer, tot dat, na verloop van vijf jaren, de volle huur som ad J 361 per jaar zal moeten worden betaald; de huur wordt aangegaan voor den tijd van tien achtereenvolgende jaren en gere kend telkens stilzwijgend met een jaar tc zijn verlengd, tenzij partijen haar wenschen te doen eindigen, in welk geval ten minste drie maanden vóór het eindigen van den huur- tijd de opzegging schriftelijk moet geschie den; op de open ruimte, ter breedte vau 10 M mogen geen stilstaande voertuigen of andere voorwerpen geplaatst worden. Het bedoelde gedeelte moet steeds, ongehinderd, als verkeersweg kunnen worden gébruikt: de huurster inoet zorg dragen voor net zindelijk en rein houden der omgeving bij het* lossen en laden van de in oi bij haar vel lingsgebouw verkochte waren. Zij is ver plicht na iedere veiling het achtergebleven af val te doen opruimen en wegvoeren; de Gemeenteraad wijst uit zijn midden een lid aan om zitting te nemen in het be stuur der Naamlooze Vennootschap, welk lid in dat bestuur de rechten van een ge woon bestuurslid zal uitoefenen. II. Voor de gemeente Alkmaar tien aandee- len, ieder van 50, te nemen in het te stor ten aandeelenkapitaal der Vennootschap. III. Aan de Naamlooze Vennootschap „Alkmaarsche exportveiling van Land- en Tuinbouwproducten", gevestigd te Alkmaar en hare rechtverkrijgenden, naar aanleiding van haar daartoe strekkend verzoek, onder nader door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden, ontheffing te verleenen van het voorschrift vervat in de eerste alinea van art. 44 der Bouw- en Woningverorde ning der gemeente Alkmaar (Gemeenteblad No. 416) m verband met haar voornemen om een houten veilingsgebouw te stichten op het terrein aan h« Afgesneden Kanaal- vak. 1 i r Ij I BURGEMEESTER es WETH©UDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat hedan op de gemeente-seer&tarie ter visie is gelegd het aam hen ingediende versoek met bijlagen van O. J. VERKERK, winkelier aldaar, om vergunning tot het op- riehteo van een sfgarendrogerlj in het perceel le Kabelstraat, Wj(jk F, No. 10. 1 Beswaren tegen dese oprichting kunnen worden Ingediend ten raadhuize dezer ge meente, mondeling op Dinsdag ISMeie.k., voormiddags te elf nur en sohriftelijk vóór of op dien tijd. Oedurende drie dagen vóór geweiden dag kan de versoeker en h|j, die bezwaren heeft ingebracht, op de seeretarle dezer gemeente van de terzake Ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 1 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 0. R1PP1NQ, Voorzitter. DON ATM, Secretaris. GEWETENSGELD. Bij den gemeente-ontvanger alhier is inge komen 234,50 als te weinig betaald in den hoofdelijken omslag 1916. 1 ME I-BETOOG ING. De groote zaal „Het Wapen van Heems kerk" was gisterenavond tot in alle hoeken gevuld, toen de heer K. van 't Veer, voorzitter der afd. S. D A. P., de bijeenkomst opende. In den loop van dén namiddag had een 40- tal betoogers een gezamenlijke wandeling ge maakt naar 't Heilooërbosch De heer Van 't Veer heette de aanwezigen en allen, die zouden medewerken aan net welslagen van dezen avond, welkom, hopende dat allen nog vele malen zouden medewerken aan het welzijn van de arbeidersklasse. In den tegen woord igen tijd van allerlei nooden en nood-maatregelen, de talrijke gevallen van uitbuiting van de arbeiders, vond spr. eèn aanleiding om tot krachtige organisatie op te wekken hij een der vele vereenlglngen nier ter stede, die de verheffing der arbeiders be oogen. Hierna zong de zangvereeniging „De stem des volks" de „Internationale'' en „De le Mei." Vervolgens deed de mandolineclub „Cres cendo" zich hoóren, waarop het woord was aan den secr.-propagandist der afd. S. D. A. P., c'en heer J Westerhof. die sprak over „Van lente'a blijde boodscnap." Spr. begon met een welkomstgroet aan de aanwezigen en wees dan op de eigenlijk pas gisteren begonnen lente. Spr. noemde de 1- Mei-dag het Paaschfeest van het proletari aat. Hij ging den toestand van jaren geleden na en herinnerde aan de vele pionier», die de opstanding van het proletariaat hadden ge predikt en vele volgelingen haddien gevonden, die op 1 Mei getuigden van die opstanding. Ondanks den oorlog werd steeds doorgegaan met de prediking van dit nieuwe evangelie, dat een betere wereld wil. De soc-dem. had- den overal en ten allen tijde getracht den oor log tegen te houden, iets wat de zich volge lingen van Christus noemenden hadden na gelaten. Dat zij in ons land in de Tweede Kamer vóór de mobilisatie-crcdieten stem den en het ministerie steunden, geschiedde omdat het tegenwoordige ministerie een mi nisterie des vredes is. Als straks de heele beschaving ineen zal stuiten en wij in ons land zelve niet veilig blijken te zijn, zal bij eiken man en elke vrouw de roeping gebo ren moeten worden om te werken voor den dan komenden nieuwen, tijd. Men moet in zien, dat de geldmacht de oorzaak is van al het leed, dat nu de wereld teistert. Spr herinnerde er aan, dat het alleen de soc.-dem. is, die thans haar best doet, om oen einde te maken aan den vreeselijkcn oorlog, en hij las een citaat uit dc Amsterdammer, waarin werd gezegd, dat God misschien dc internationale soc.-dem. zou willen gebrui ken om der wereld den vrede tc hergeven. Vervolgen» ging spr. na het gebeurde in Rusland, waar zien plotseling oen broede stroom van vrijheid baan had gebroken, daar mee gevende oen bewij» van wat de soc.-dem. kan aoen. De Russen zouden met recht kun nen spreken van een leest der opstanding. Voorts wees spr. er op dat in Oostenrijk, Duitschland en Engeland vete ingrijpende verbeteringen aan het volk werden beloofd. Spr. concludeerde, dat het volk zelfs in de donkerste tijden resultaten kan bereiken, in dien het slechts waakt Daarna besprak spr. het kiesrecht. Hij wek te dè vrouwen op om te blijven werken voor het vrouwenkiesrecht en voor de verkiezing van vrouwen tot volksvertegenwoordiger», om metterdaad te strijden voor betere tijden voor zich en hunne .kinderen. Ook den mannen bond hij op het hart te strijden voor betere arbeidsvoorwaarden en al 'wat' den arbeider nog ontbreekt. Na een pauze werd nog gezongen door de Stem des Volks en musiceerde de mandoline club, terwijl een anti-militairistisch tooneel- stukje werd opgevoerd „Voor 't Vaderland gevolgd door een tableau van de jeugd-orga- nisatié „Jonge kracht," voorstellende „Ver broedering der volkeren door het socialisme." Van de aanwezigen hebben zich 9 aange meld voor het lidmaatschap van de S. D. A. P., twee voor de soc.-dem. Vrouwenclub en 12 voor De Stem des Volks. Ook in „Het Gulden Vlies" was een flink publiek opgekomen. Daar werd 1-Miei gevierd door de vrij-soc vereeniging, de anti-mil. ver- ALKMAARSCHE COURANT. -M -r- II IN O HU WET.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1