DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Heeren lode- id HeedenmegazlB, Einder- en Heeren-STBOOHOEDEN, Distributie tan LevensmlddBlen. Uitreiking van Broodkaarten en Bonboekjes. Bonboekjes. No. 104 Honderd en negentiende jaargang. 1917. V RIJ D A G 4 MEI FEUILLMTÖtö. De „Dame" getrouwd. firms Wed. JAC. VAN BEEK, Scbouteistraat 18. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitg^eveo. Abomecneniaprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,30 franco dóór het gehede Rijk fl,5~> Afzonderlijke nummers Ceate. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 1 0.12i Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/k HERMs. COSTER ZOON, Voordafii C Over den aboneementepriis wordt b>l) vooruitbetaling besehikt. Bewijsnummers 5 cent. •ALKMAAR, 4 Mei. Weer hebben de Engelsehe troepen in Frankrijk een aanval gedaan. Deze vierde aanval Wolff spreekt van den vierden slag bij; Atrecht begon gistermorgen om half zes na de gebruikelijke artillerie-voorberei ding over een breed front van Acheville tot Queant, een afstand van 23 K.M., dus van Alkmaar naar Velzen Van Duitsche zijde wordt, eveneens gebrui kelijk geworden, medegedeeld, dat de nieuwe Engelsehe poging tot doorbraak met zeer zwa re verliezen voor de Engelseheni mislukt is. Van Engelsehe zijde worden .reeds nadere bijzonderheden medegedeeld, zoodat de vor deringen kunnen worden vastgesteld. Op het noordelijkste gedeelte van het aan valsfront werd het dorpje Fresnoy veroverd, 2 K.M. noordelijker en 4 KM. oostelijker dan het dorpje Willerval, dat den 13den April werd genomen. Ook werden Duitsche stellingen ten noorden' en ten zuiden van dit plaatsje over een breedte van 3 K,M. den te genstander afhandig gemaakt. Meer naar het zuiden wordt gesproken over de Hindenburglinie, „ondanks den taaien weerstand drongen onze troepen de Hinden burg-linie binnen ten westen van Queant, zij wisten zidi daar ondanks de herhaalde tegen aanvallen te handhaven. Bij Queant is reeds herhaaldelijk gevochten. Met belangstelling dient thans afgewacht, wat de Engelschen zullen vinden, indien zij tie in. ier mug unie eens mochten forcéeren. Veel gevangenen zijn er bij dezen grooten Engelschen aanval niet gemaakt, het commu niqué spreekt slechts van „honderden" gevan genen, Een> episode van den slag, welke tevens het karakter van den strijd aangeeft, seint een correspondent der Daily Mail. Hij schetst de gebeurtenissen bij Bullecourt, iets noordelij ker dan Queant, en eveneens vallende in de Hindenburg-linie. De Engelsehe troepen drongen tot den uitersten rand en nestelden zich daar zoo sterk, dat de Duitachers een te genaanval voorbereidden. Te zelfder tijd zet te een' Duitsche af deeling, ten minste even sterk als de Engelsehe, zich vast in het dorp en beide partijen beproefden de andere te ver drijven. Mien heeft daar nu de merkwaardige toestand van vier Uniën van strijders, van welke de beide middenliniën naar weerskanten frontmaken'. Eerst komen de Engelsehe troe pen, die zich in de Hindenburglinie vastzet ten, dan de Dultschers to hei dichtstbijzijnde deel van het dorp, dan de Engelsehe troepen aan den versten kant van het dorp. Eindelijk komt dan een krachtige tegenaanval op deze vooruitgeschoven' groep. De knoop wordt ont- MIJN TWEEDE mm HAAM JAPAM. Naar hto I 14) Tusschen de bedrijven door doe ik mijn beat den jongen Zweed wat op te vroolijken, die heimwee heeft naar zijn geboorteland. Hij geloofde zoo stellig dat Japan een land .was waar niemand werkt en ieder voor zijn pleizier leeft. Daarom gaf hij een goede po sitie in zijn eigfcn land op en teekende een contract voor drie jaar met een firma in Hi roshima. Hij heeft daar nu zoo'n berouw van dat zijn wangen alle kleur hebben verloren Totdat hij gewend raakt aan de gedachte dat het leven in het land waar de Zonnevlag wappert niet één aanhoudende feestdag is, hebben de onderwijzeressen aan deze school besloten hem het leven dragelijk te maken. En toch zeggen ze dat een zendeling een ge makkelijk leven leidt! Zijn genoegen bestaat uit mijlen-lange tochten door het land, zeil tochtjes op de liefelijke Ujina Bay en' berg tochten. 's Namiddags loopt de jongen ons zoo in den weg dat wij haast over hem val len als hij niet op zij gaat en gisteren heb ik hem uit wanhoop een schort voorgedaan en hem laten helpen aan het maken van een taart. Zelfs toen, met een vlek chocolade op zijn wang en meel op zijn neus, waren er trauen in zijn hemelsblauwe oogen als hij vau zijn „Mutter" sprak. Ik heb alles voor hem gedaa|i, behalve hem mijn schouder ge ward in hevig -handgemeen, zegt de corres pondent. Men' krijgt den indruk, dat er fel en scherp is gevochten, maar dat de Engelschen er ook ditmaal niet to geslaagd zijn, vorderingen van beteekeni8 te maken. Maar zij blijven doorhameren, snel vallen de slagen op elkaar en men weet niet, wat het einde zal zijn. Aan het Fransche front duurt de artillerie actie voort. De reeds verwachte algemeene tor fanterie-aanval blijft echter nog steeds uit. Slechts hier en daar treedt de infanterie plaatselijk op. De Engelschen.' berichten thans, dat de aan val van de lucht uit op een schip ter zee het eerst met succes is toegepast door den1 Engel schen luchtdienst, daar Britsche vliegers to Augustus 1915 aan de Dardanellen vele sche pen met torpedo's van watervliegtuigen in den grond boorden. Tot de getorpilleerde schepen behoort ook het Britsche troepentransporischip Arcadian, dat in de Middellandsche zee tot zinken werd gebracht, waarbij er 279 man worden vermist v Het Lagerhuis zal Donderdag a. st. en misschien ook Vrijdag een niet-openbare zit ting houden. Te Berlijn is, naar gemeld wordt, niet be kend, dat de gezant van Chili zijn pas heeft aangevraagd. Uit Peking wordt medegedeeld, dat het ministerie een besluit heeft genomen, nopens een onmiddellijke oorlogsverklaring van Chi na aan Duitschland. Op den Duitschen rijkskanselier wordt thans van twee kanten druk uitgeoefend, om zich nader te verklaren over de Duitsche oor logsdoeleinden. Hij heeft zich daarover her haaldelijk, maar steeds ontwijkend, weifelend of dubbelzinnig uitgelaten. Er was uit zijn verklaringen alles en nog wat te lezen. Ieder kon er uithalen, hetgeen hij wilde. En daar om wordt er thans aangedrongen op het spre ken van duidelijke taal, welke niet misver staan en ook niet tweeledig uitgelegd kan worden. Zoowel de conservatieve rijksdagfrac tie als de fractie der sociaal-democratie heeft een interpellatie ingediend, waarin den rijks kanselier verzocht wordt, van zijn houding tegenover het besluit van het sociaal-democra tische partij-comité, waarbij een' algemeene vrede zonder annexaties en schadeloosstellin gen wordt geëischt, nadere opheldering te ge ven. Natuurlijk beoogen beide partijen met haar interpellatie niet precies hetzelfde. Feitelijk hopen ze er geheel tegenovergestelde doelein den mede te bereiken. De conservatieven zeg- ven om tegen uit te schreiea En wie weet of het daar ook niet nog eens toe komt. Er bestaat echter hoop voor hem en ik zie al teekenen van herstel. Een van onze onder wijzeressen is jong en mooi. In een brief, die lan, telt Jack mij ontzettend van de ziekten Hij loopt, geen vroeger een welvarend7 dorp was en nu is er geen levende hond meer die vriendelijk met zijn staartje kwispelt. Alle huizen en hutten zijn onbewoond* soms staat het mid dagmaal nog op tafel en zijn de bedden pre cies zooals de menschen er uitgestapt zijn. Een groote kuil, dicht bij de stad, vol asch en beenderen, verkondigt hoe de ziekte ook de stad heeft bereikt, de huizen zijn stil en ver laten, de stofwolken, opgedreven door den wind, zijn de eenige rouwdragers. De Chineesche doctoren hadden den vori- gen avond een prachtig diner gegeven Jack schreef dat het een merkwaardig gezicht was al die buitenl. doctoren in vol ornaat in avondcostuum en ridderorden, het was of er een kolossale, internationale vlag rondom de tafel gedrapeerd was. Iedereen hield een speech. Jack houdt nog niet op de Engelsehe vrouw in de hoogte te steken. Het is een wonder, dat Engeland zich niet eenzaam voelt zonder dat vat van ge leerdheid. Het is haast jammer om zulke schitterende wetenschappelijke gaven te ver- pilleu in dat arme, afgelegen Mukden. Ik had misschien ook een wetenschappelijk vak moeten bestudeeren. Het is nu te laat. ik heb Oom tot mijn last en ik moet bladzijden van buiten leeren van het boek over kleuren druk dat ongeveer aldus luidt: „Fijn als een gen, dat schadeloosstellingen noodig zijn we gens de geweldige offers en om het economi sche leven' te kunnen herstellen, machts- en landsvenneerdering om de grenzen beter té kunnen beschermen en om het nationale be staan en1 de economische ontwikkelingsvrij- heid op den duur te waarborgen. Een vrede, waarbij wordt afgezien van eiken eisch, zou de voedingsmoeielijkhedem voor langen tijd vergrootea. En daarom moot met vechten vol gehouden worden tot de overwinning, welke is toegezegd door den Keizer en door de aan voerders van leger en vloot, is behaald. De heer Th. Wolff rekent to het Tageblatt met deze heeren af. Hij doet uitkomen, dat eigenbaat bij hen de grootste rol speelt. De waarheid is, zegt hij, dat voorzoover te zien valt, niets van buiten af het Duitsche volk op de knieën brengen1 kan, niets aan dat volk vre desvoorwaarden kan opdringen, waardoor men het hoopt te vernederen of te vernietigen. Maar de waarheid is ook, dat de Dultschers niet vandaag of morgen aan een wereld den vrede zouden kunnen voorschrijven, aan een wereld, die nog voorzien van geweldige hulp middelen aaneengesloten tegenover Duitsch land staat. De heer Wolff kan zich ook niet vereeni gen1 met een vrede, zooals deze door de soci aal-democraten wordt gewenscht, n.l. geen annexatie en geen schadeloosstelling, dus een terugkeeren tot den staat van zaken van vóór den oorlog. Hij blijft aan een zaken-vxede, waarbij door onderhandeling en uitwisseling op verschillende moeilijke punten overeenstem ming wordt verkregen, de voorkeur geven. De sociaal-democraten wenschen dus een verklaring van den1 rijkskanselier, om den oor log spoediger te doen eindigen zij zijn over tuigd, dat een duidelijke, vredelievende ver klaring een- gunstlgen invloed op de resulta ten der komende conferentie te Stockholm zal hebben. De conservatieven wenschen een verklaring om den oorlog te kunnen voortzetten. En daarbij moeten zij bereid zijn den rijkskanse lier ten val te brengen, wanneer zij er maar eeni doorzetter en volhouder van het slag van admiraal v. Tirpitz voor terug krijgen. Niet alleen wegens de oorlogsdoeleinden, maar ook In verband met den nieuwen koers to het binnenland. En de rijkskanselier? Naar verluidt moet hij bereid zijn op de vragen in te gaan, maar eerst bij de derde le zing van de begrooting. m MUTSCIILAJID. HET DUITSCHE OORLOOSDOEL. In den Rijksdag heeft de conservatieve partij de volgende interpellatie ingediend: Na de motie van het aoc.-dem. partijbe stuur, waarin de eisch werd gesteld een raeenschappelpen vrede te sluiten zon- haar of onmerkbaar toenemende in dikte tot dat het een gebroken spel wordt van licht en schaduw of een zwarte plek, toch vloeit het ongehinderd voort tot de bepaalde plaatB" Ik. moet 't doorlezen om te zien hoe het er uit ziet als het op deze alleraardigste manier het bepaalde punt bereikt. Sada San komt de volgende week. Ik zie haar bezoek met groot genoegen tegemoet en ben druk bezig een plan te verzinnen om haar te helpen. Verbeeld1 je, dat Oom mij eens aangenaam verrassen wou en mee kwam 1 Hiroshima. Mijn lieve beste meisje, Indien ooit een zeeman een kompas noo dig had, ik heb het verstandige hoofd noo dig, dat boven je liefhebbend nart troont, ik voel mij uitgeput, ik loop met holle oogen rond en ben even nutteloos als een koperen tortelduif. In dagen heb ik niets van Jack gehoord. Toen hij het laatst schreef, ging hij van Mukden uit naar een afgelegen district. Ik durf er niet aan denken wat hem daar mis schien zaj overkomen. Hij schrijft, dat hi; naar den oorsprong van' het kwaad moet reizen. Als Jack waarlijk ellende wil, zou hij het dichter bij huis kunnen vinden. Maar is het niet net iéts voor hem met zijn Duitsche opvoeding een zaak tot in den grond te wil len onderzoeken? Ik denk, dat ik de volgen de keer van hem hoor, dat hij verdwenen is in het hol van een marmot aan den voet van Tot in ontvangstname der BROODKAARTEN en B©NBOEKJE§ over de maand MEI 1917 worden houders van lagltimatlekaarten varsoaht, zieh ZATERDAG 5 MEI a.s. des namiddags van 2 tot 8 uur te vervoegen aan een der onderstaande scholen en wel houders van legitiiuatienummers 5011000 Zaterdag aan de Keetkolh 1501—2000 Brillensteeg 25013000 Nieuwesloot 3501 4000 45015000 Snaarmanslaan 9801C00Q Koningsweg In herinnering wordt gebracht, dat aan kinderen geen kaarten m benboekjes worden afgegeven. De Directeur van hat Distributiebedrijf van AHttnaar, D. SCHENK. hoofd der school de heer O. Hellinga. n x F. J, Aukas. - J. A. Zwarteveen. A. W|a. IETS APARTS LN ZIE ÉTALAGE. annexaties en oorlogsschadeloosstellingen, heeft de Rijkskanselier verzuimd een duide lijke positie in dat vraagstuk te kiezen. In groote kringen vau het Duitsche volk is ernstige onrust ontsitaan omdat zulk een vrede weliswaar met internationale beginse len doch niet met de levensbehoeften van het Duitsche volk m overeenstemming zou zijn. Is de kanselier bereid opheldering te ge ven over zijn houding in verband met deze interpellatie? VABIA. ARBEIDERS ALS DWARSKIJKERS. (BI Zelfs de knapste econoom of levens- middelendistribuant kan zich vergissen. De slachtoffers van zoo'n vergissing tikken hem daarvoor natuurlijk duchtig op ae vingers en bij een herhaling gaan ze heftig te keer, drei gen met oproer. Het is daarom zeer tactisch zich te omgeven met de vertegenwoordigers van de slachtoffers, ter controle van de daden en dus een zekere mede-verantwoordelijkheid te doen ontstaan. In Duitschland heeft men dat ook zeer goed ingezien. Qp alle distribu- tiebureaux voor levensmiddelen zijn „arbei ders" werkzaam, die er zich van kunnen overtuigen, dat werkelijk alle voedingsmid delen eerlijk worden verdeeld. HET ZEVENDE JAAR Het getal zeven speelt in sprookjes en volksfan taaien een groote rol. Dat we dit cij fer van oudsher steeds op den viorgroud zien treden, kan geen louter toeval zijn Het is geen toeval, dat de Bijbel op de zeven vet te jaren zeven magere laat volgen, geen toe val ook is dat de Pythagorieêrs en na hen veel beroemde artsen geloofden, dat om de zeven jaar het menschelijk organisme veran derde. Tot dusver echter was het bewijzen vandeze „zevenleer" op zuiver natuurweten schappelijke basis niet mogel k. Thans komt een boom in een Siberisch woud. Sada is hier, een schim van het stralende meisje van vroeger. Zij is in doodsangst, want oom heeft haar geschreven wat zij moet doen als zij terug komt. De eerste dagen dal zij hier was, deed ze mij denken aan een ontsnapte gevangene. Zij speelde en zong met ac meisjes mee Haar vroolijke lach was aanstekelijk. Ieder een kwam onder den Invloed van haar vroo- lijkheid. Wij hebben gepicnict op de rivier in een sampan, een open bootje. Wij waadden door het water en vischten, en zijn aange land op een eilandje van bamboe en varens, en kookten ons eten, boven een hibachi. Hier op school hebben wij concerten gegeven, ta bleaux en charades met een groote tafel tot tooneel ingericht en een maan van papier en een groen muskieten-net tot coulissen. Van al onze amusementen en pleiziertjes is Sada San de. ziel geweest, verrukkelijk jeug dig en innemend met haar onschuldige vroo* lijkheid. Ik word flauw als ik denk aan haar wreed ontwaken. Zij heeft mij veel verteld van Susan West en van haar leven met haar, van haar werk tezamen en haar eenvoudige genoegens. Zij had de oude vrouw oneindig lid. Susan maakte een bloementuin van het meisjeshart Het minste sprietje onkruid dat daar mocht groeien, werd door haar lidde veranderd in een bloem. Maar zij waarschuwde niet voor de hevige stormen die konden komen en den tuin verwoesten. Ik bid dat de rooskleurige idealen van de dwepende leermeesteres bestand mogen zijn tegen de dreigende vlagen. Ik vond Sada eens te bed, ineengedoken Gedurende de week van 7 tot 13 Mei 1917 zal verkrijgbaar wonden gesteld op i i Bon No. 44 125 gram Peulvruetiten. 43 200 Rijst. n 46 50 Gort. 47 ÖO Bak- sa Braadvet. 40 125 Zeep. Bon voor aardappels» aal nog nttder wor den bekend gemaakt. Met het oog op da sebkaraebte van vet la aangezegd eerst den aanwezigen vooroaad te verbruiken, alvorens nieuwe zending volgt Met bet oog daarop ia bij oltaóndering Ac bon'voor bak>en braadvet geldig bQ dien wtnJseller, die over bak. en braadvet alsnog besohlkl* De Directeur van kat van Alkmaar, D. Alkmaar, 4 Mei 1017. De DIRECTEUR ven het DISTRIBUTIE BEDRIJF te ALKMAAR daalt mode, dal de bons uit de NIEUW AFOEOEVEN BON- BOEKJES NIET MOGEN WORDEN GE BRUIKT VóóR DE OUDE BONS TOT EN MET No. 60 GEHEEL ZIJN VERBRUIKT Winkeliers worden verzocht geen bons uit de nieuw afgageven boekjes te scheuren, terwijl houden van de boekjes erop worden gewezen, dat efj atohzolva dupearen, wanaaar aan dit verzoek niet wordt voldaan. De Directeur voornoemd, D. SCHINK. Alkmaar, 3 Mei 1917 van smart, bleek trillend en snikkend zonder tranen. Ik wou haar beschermen tegen de al te groote vriendelijkheid van de meisjes en troonde haar met'mij mee naar den tuin van den ouden Prins, vlak achter de school. Zij bad een brief gehad van Oom. Voor het üerst uad hij zijn plannen beslist meegedeeld, nara, de rijke man, had Sada ten buwellji gevraagd. Het sprak van zelf, zei Oom, dat een aan zoek van zulk een rijk en voornaam man, zonder aarzelen moest worden aangenomen 't Zou eer bijzonder geluk voor ieder meisje zijn, zei Oom, en vooral voor een meisje van een afkomst als de hare. Er zou verder niets gedaan worden voor dat zij terugkwam; hij verlangde dat dit da delijk zóu gebeuren. Van gevoel, van liefde geen enkel woord. Geen enkel woord over Sadas eigen wen schen en rechten. Indien deze genoemd wer den zou hij zonder twijfel antwoorden, dat de rechten in deze zaak geheel aan zijn zijde waren. Gevoel daar had een jong meisje niets mee te maken. Zijn stem zou zeer be leefd klinken, daar twijfel ik niet aan, maar zijn manier om die dingen te zeggen zou de lucht zelfs pijn doen. Zijn brief was eenvoudig de opgave van een handelszaak: de verkoop van het meisje. Als ik al de ellend zag in haar jeugdige oogen, zou ik hem wel willen trappen en worgen. Ik wou dat ik een instrumentje van een dentist had en in de gelegenheid was een aardig gaatje te boren in een van zijn mooie witte tanden Sada wist niets van dien Hara, behalve dat het een ruwe man is en dat hij vreeselijk ALKMAARSCHE tJOURANT. n n n J- Elf®. P. Schipper.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1