DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 106 Honderd en negentiende jaargang. HH7. MAANDAG 7 MEI FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- dn Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fl, 3Q franso door hei geheele Rijk fl,5~> Afzonderlijke nummera 5 Cents. Teiefoortnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel S 0.12} Bij groote contraeten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/fcl HERMsl COSTER ZOON, Voordum C 9. Oror de« abonrremerrtsprijs wordt bfj vooru tb&taiing beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 7 Mei. Terwijl de strijd bij Atrecht weer even is geluwd en de Duitschers, volgens het Engel- sche legerbericht, zeer hevige tegen-aanvallen tegen de Engelschen in de Hindenburglinie hebben uitgevoerd, welke echter allen werden afgeslagen, zijn de Franschen opnieuw in bet gebied van Reims uitgevallen. Van Franschen kant wordt 't resultaat daarvan aldus samen gevat: de Franschen zijn over een front van 30 K.M. in het bezit gekomen van den heuvel kam lang^ den Chemin des Dames (die loopt van Soissons tot Craonne)van Duitsche zij de wordt hieromtrent medegedeeld, dat ten oosten van de boerderij van Coyère de Duit sche troepen aan de noordelijke helling van den Chemin des Dames liggen. Beide lezin gen getuigen van de hardnekkigheid van den strijd. Buitengewoon verwoed werd gevochten om het plaatsje Chevreux, ten noorden van Craonne (dus ongeveer halverwege Reims- Laon), welk plaatsje ten slotte in Duitsche handen bleef. Ook Laffaux, ten noorden van Soissons was een brandpunt van den strijd. Het laatste Fransche legerbericht meldt, dat er 5800 gevangenen gemaakt zijn em zeven kanonnen, waaronder zware, werden veroverd, en dat men zich meester heeft gemaakt van bijna de geheele Siegfried-Iinie over een breedte van 4 K.M. Duitsche t'egen-aanvallen worden eveneens hardnekkig maar vruchte loos genoemd. Havas vestigt er de aandacht op, dat, waar de artillerie-voorbereiding uit muntend was, dé Fransche verliezen tot een minimum werden beperkt Het Fransche com muniqué deelt mede, dat het resultaat is be reikt te zamen met dat der Britsche opera ties. Dit zal wel aldus moeten worden' ver staan, dat de Duitschers troepen van het Fransche front naar het Engelsche hebben verplaatst. De Fransche en Engelsche pers toonen zich zeer ingenomen met het behaalde succes en zijn overtuigd, dat Hindenburgs po gingen zijn mislukt. Van Duitsche zijde be toogt men natuurlijk, dat ook deze nieuwe Fransche doorbraakpoging is mislukt. Zoodat beide partijen weer tevreden zijn. Wie het meest aanleiding tot tevredenheid heeft, zal echter eerst later kunnen blijken. Aangeteekend zij nog even, dat de opperbe velhebber van het Britsche leger, maarschalk Haig, de chef van den Britechen generalen staf, generaal Roberts en admiraal Jellicoc te Parijs confereeren. Het is nu in Rusland reeds zoover gekomen, dat de Britsche gezant te St -Petersburg het noodig heeft gevonden bij een pro-geallieerae De „Dame" getrouwd. MIJN TWEEDE RE4S MAAR JAPAN. Naar hat 15) Voor het eerst vermeed zij den naam van Billy te noemen. Dat beschouwde ik als een goea teeken. Ik noemde den naam van Willi am zelf en genoot van haar blos en haar verlegenheid. Toen vroeg ik of ,ze mij wat van hem vertelde wilde. Zij en Billy hadden samen school gegaan en samen gespeeld. Hij was altijd een oudere broer voor haar geweest en hij had heel rood haar. Eens had een jongen haar een Mesties genoemd en Bily had hem dadelijk afgeranseld en was op zijn hoofd gaan zitten met een steen in zijn hand. Een andere keer toen zij nog heel klein waren was het haar vurige wensch geweest te mogen rijden op een driewieler van een klein rijk jongetje dat aan den overkant won de. Maar het rijke kind spotte met haar ver zoek en reed expres steeds heen en weer voor haar oogen. Billy zag het; hij wachtte op een goede gelegenheid dat de kleine rijkaard alleen was. Hij pakte hem op, sloot hem in een kippenhok, bleef op wacht staan, terwijl Sada een uur lang heerlijk rondreed. Op school waren zij kameraden en mede dingers. Billy moest door hard werken,door de wereld komen want hij was de arme zoon van een ziekelijke moeder Toen hij de school had doorloopen was hij direct bij een firma gekomen van rijke fa brikanten, nu was hij reiziger, belast met 't doen van inkoopen. straatbetooging een beroep te doen op de Rus sen om hun regeering te steunen als de ware en oprechte verdedigster van de volksbelan gen, terwijl er zoowel van Belgische als van Amerikaansche zijde schriftelijke pogingen in dezelfde richting worden gedaan. De toestand blijkt nog steeds een ware war winkel. De commandant van de troepen te St. Petersburg heeft, met een verwijzing naar het dreigende gevaar, d'at de hoofdstad z.i. loopt van de Duitschers, die klaar heeten te zijn om van Libau uit een landing te onderne men, last gegeven de troepen in het district St. Petersburg te reorganiseer en. Gelijktijdig heeft het Russische comité van arbeiders- en soldaten-afgevaardigden gelast, dat troepen concentratie naar St. Petersburg slechts op zijn order kan geschieden. Deze beide uiteenloopende lastgevingen doen iets vermoeden. Duitsche plannen met St. Pe tersburg zijn op het oogenblik alleronwaar schijnlijkst. Waarom wil de voorloopige re geering dan troepen in de hoofdstad hebben reorganisatie kan in dit verband moeielijk iets anders beteekenen en waarom wil ge noemd comité dit beletten? Vermoedelijk, om dat de voorloopige regeering zich niet sterk in den zadel gevoelt en omdat de revolutionriaire arbeiders- en soldatenpartij de regeering wil beletten zich gewapenderhand te handhaven. Een nieuw bewijs, dat deze partij veld wint is, dat er een afdeeling voor buitenlandsche aangelegenheden is opgericht, welke in be trekking staat tot het uitvoerend comité van den raad der arbeiders en soldaten, het bui tenland van Russische aangelegenheden op de hoogte houden en den raad van berichten over gebeurtenissen in het buitenland voor zien moet, alles op staatskosten. Het St. Pe- tersburgsche telegraafagentschap moet alle mededeelingeni door zenden, zonder rekening te houden met haar lengte, naar de landen waarvoor zij door den raad bestemd zijn. Bovendien zal de raad aan de redacties van arbeidersbladen in het buitenland en van bla den van socialistische partijen in Rusland be richten verschaffen. Daar de post nog niet stipt werkt, zal dit laatste materiaal met bij zondere koeriers gezonden worden. Ook hieruit blijkt weer, dat de meer vrede lievende minister Kerensky steeds meer te zeggen krijgt dan zijn imperialistisch gezin de collega Miljoekof. En het is wel te begrij pen, dat de Engelsche gezant zelfs het middel van de volkstoespraak heeft aangegrepen, om te pogen, de oorlögsvaardige voorloopige re- Hij, had1 haar dringend verzocht niet .naar Japan te gaan. Hij had haar lief. Hij kon haar niet missen. Toen zij had doorgedreven was hij woedend en ze hadden onaange naamheden gehad. Maar zij' vond dat zij niet anders kon. Toen wist zij nog niet hoe dier baar Bily haar was, hoe groot en hoe flink hij was. Zij had zelden aan hem geschreven, en hein niets van haar teleurstelling verteld. Mischien was hij wel getrouwd. Nu kon zij niet schrijven.'Het zou net zijn of zij bedelde om zijn liefde nu zij in 'f nauw zat, een lief de die zij vroeger toen alles nog goed was verworpen had. Nu kon zij het hem niet vertelen. Wij zaten lang en ernstig met elkaar te pra ten in dien ouden tuin, en de wind die suis de door de dennenaalden en de wasachtige bladeren was zoo zacht alsofde geest van Suzanne West bij ons kwam om haar te be zoeken en te zegenen. Ik kreeg een halve belofte van haar dat zij dadelijk, uitvoerig aan Billy zou schrijven Maar daar kon ik het niet bij laten. Zonder dat Sada het vermoedde kwam ik zijn adres te weten, en Mate, ik schreef een brief aan den minnaar met bet roode haar in Nebraska en daarin schilderde ik hem den toestand. En als er nu niet spoedig iets bijzónders ge beurt dan heb ik mij vergist in mijn waar deering van de geestkracht van het Westen over het algemeen en van William Weston Hilton in het "bijzonder. Ik schreef hem, dat als hij het meisje lief had, hij zoo gauw mogelijk moest overko men, dat ik hem helpen zou en er des noods alles op wagen. Ofschoon ik nu nog volstrekt niet weet hoe. Ik ben juist terug van een eenzame wandeling naar het postkantoor door donkere eenzame straten, zoodat mijn brief juist nog mee kan met de Amerikaan- geering aan het bewind te houden. Die regee ring moet, naar gemeld wordt, intusschen reeds zoover gezwicht zijn voor den aandrang uit de rijen der werklieden en der soldaten, dat zij zal pogen eea herziening van het oor logsdoel der entente te verkrijgen. Andere be richten deelen echter mede, dat het zoover nog niet is. Het conflict tusschen de regeering, en den raad van arbeiders en soldaten zou plotseling zijn verscherpt, doordat de regee ring den raad heeft gevraagd propaganda te maken voor de z.gJi. vrijheidsleeming, waarop de raad eischte, dat de regeering afstand zou doen van alle annexaties, welken eisch minis ter Miljoekof niet wenschte in te willigen. Groot moet de spanning in St. Petersburg zijn' Te meer nog, omdat er ook botsingen zijn voorgekomen tusschen soldaten en aan hangers van Lenin, de uiterste linkerzijde, welke voor een onmiddeilijken vrede ageert. De betoogers, gewapend met geweren en sa bels, trokken met banieren met opschriften als „Weg met de regeering I" „Weg met den oor log door de drukste stadsgedeelten en toen een troep soldaten den stoet wilde ontbinden, werd er van den optocht uit gevuurd! VARIA. AAN HET BELGISCHE FRONT. Een medewerker aan de „Daily Mail" geeft 'de volgende schets van een deel van het Bel gische front: „Weet ge hoe mijn deel van het front er uit ziet?" vroeg de Belgische officier die te Lon: den was met verlof, terwijl wij om het vuur in den rooksalon zatén. „Niet? Dan zal ik het U zeggen!" Stelt U voor mijlen en mijlen overstroomd land, somber en neerdrukkend, met hier en daar een dorpje, dat reeds lang tot puin ge schoten is. Aan de eene zijde van dat watervlak loo- pen de Duitsche loopgravenlinies; aan de andere de onzen. En hier liggen wij te wach ten en te waken, maand op maand, precies als twee honden die elkander beloeren en ge scheiden zijn door een sterke draadomhei ning. Er is niet veel afwisseling in dit alles alleen ontzettende loodzware eentonig heid. Op enkele gedeelten van het front zijn wij minder dan 100 meter van dé Duitschers ver wijderd, maar in den sector dien ik het best ken is er geen sprake van uit de loopgraven komen en den vijand aanvallen. Wij kunnen hem slechts bescliieten, want er is een meter water tusschen ons. Maar 's nachts begint het spannend voor ons te worden. Precies aan den waterrand voör onzen loopgraaf hebben' wij twee kleine schuilplaatsen gemaakt, waar onze boot jes verborgen liggen. En als dan de duister nis gevallen is, gaan wij daarmede op ver kenning uit. Soms gebruiken wij hierbij om woelde riemen en soms boomen wij want op de meeste plaatsen is het water zeer on diep en zoo sluipen wij naar de Duitsche sche mail van morgenochtend. Sada vertelde mij, dat zij Billy's naam nooit tegen Oom genoemd had. Is dat nu niet een geluk? Oom denkt, dat de baan volkomen vrij is, dat hij niets te doen heeft dan kalm naar nuia loopen en het geld van de overwinning in zijn zak steken. Je ziet de taal van de oude Kentucky Der by races heb ik nog niet vergeten. Iedere tegenwerping of aarzeling van den kant van het meisje zal meedoogend uit den weg worden geruimd als oen lastig insect. Indien zij volhoudt kan hij altijd zijn macht gebruiken. Van mijn kant vreest hij niets. Ik ben een vreemc^ling en van zijn standpunt beschouwd veel te openhartig om verstandig te kunnen zijn. Hij redeneert zeker, als hij er ten minste over nadenkt, dat ik niet zou durven tus- schenbeiden komen, al kon ik. En ik ben daarenboven zoo vervuld van gekleurde prenten. Dat ben ik: de Hemel geve dat het helpt. Het kind heeft geen andere vrienden Schoorvoetend vertelde zij mij van haar eeni- ge poging om vriendschap te sluiten met menschen die tot een hoogere klasse behoo- ren, en hun onaangename bejegening, toen zij merkten dat zij niet van zuiver japansch ras was. De aristocraten verwaardigen zich zelden af te dalen tot personen van gemengd bloed. Ik wou wel eens weten, Mate, indien de mis lukte man, die haar vader was, het leed kon zien waarin hij zijn kind heeft achtergelaten, wat hij zou zegen tot hen die roekeloos zulk een huwelijk durven doordrijven? Sada gaat morgenochtend naar Kioto. Zij heeft beloofd geen weerstand te toonen, maar bedaard en op haar hoede te zijn en mij bij elke gelegenheid te schrijven. linie. Elk oogenblik kan een lichtfakkel je aanwezigheid verraden en dan slaan overal om je heen .kogels in het water of waar schuwt een gefjuit boven je hoofd je, dat roeien over Niemandszee niet altijd een ge zond spelletje is ofschoon ik soms in den zomer ook wel zeer prettige uurtjes op het water heb doorgebracht. Maar de grootste opwinding ondervind je eerst als je een Duitsche pattouilleboot ont moet. Eens toen ik met een sergeaut en twee man in de boot zat, hoorden wij het regel matig plonsen van een boomstok in het wa ter, dat zachtjes nader kwam. Wij namen de veiligheidspennen uit onze bommen en wachtten tot zij vlak bij ons waren. En toen wierpen wij on^e granaten. Kijk eens- en hij rolde de mouw van zijn tuniek op en liet ons een diep litteeken dichtbij zijn elleboom zien. Dat kreeg ik van een van onze eigen bommen, zoo dicht lieten wij de Duitschers naderbij komen. Maar geen van hen kan ge red zijn, want minstens drie van onze bom men vielen precies m de boot en den volgen den dag dreven er stukken houtwerk rond. Het vreemdste is, dat de mannen in de loop graven aan beide zijden bijna niet dorsten vuren uit angst dat zij hunne eigen kamera den zouden treffen. Toch werden wij bij on zen terugtocht allen licht gewondmaar van de Duitschers kwam er geen enkele levend terug. Er is ook nog een andere1 methode om in deze overstroomde landen dichtbij de Duit schers te komen. Met tusschenpoozen zijn de wegen in oostelijke en westelijke richting tusschen de uitgestrekte tneeren begaanbaar Het zijn ellendige ^tukjes land, met rijen Ver nielde populieren, die onze stelhngen met die van den vijand verbinden. En ver weg liggen langs deze wegen verborgen de Bel gische en de Duitsche voorposten. Daar lig gen dag en nacht mannen in de modder te luisteren, voor het geval dat iemand dwaas genoeg mocht zijn om langs dien weg des doods een aanvalspoging te wagen. Het is natuurlijk slechts een deel van ons front, dat langs de inundaties loopt. De rest is precies zooals het grootste deel van het Engelsche en Fransche front. Maar als wij daar zouden aanvallen dan zouden onze flanken bij het overstroomde gebied niet be veiligd zijn." KORTE BERICHTEN. Voor het eerst is er een Duitsch vlieg tuig boven Odessa geweest. Volgens de „Vorwarts" geldt de verkla ring van de Oostenrijkqche regeering, dat zij geen annexatie-plannen ten opzichte van Rus land koestert ook voor de meening der Duit sche regeering betreffende laatstgenoemd rijk. De honger'demonstraties in Zweden du ren voort. Te Norrköping vonden ernstige on geregeldheden plaats; bakkers- en slagerswin kels werden geplunderd. Volgens een piededeeling van het „Ber liner Tagehlatt' zal de Duitsche regeering slechts die gedeporteerde Belgen naar hun land doen terugkeeren, welke ten onrechte als werkloos zijn beschouwd. Dé leden der Engelsche missie in Ame- Ik weet haast zeker, dat Oom zijn vreugde over zulk een rijk man als Hara tot echtge noot van zijn nichtje zal uiten in een rijk hu welijksfeest en veel kostbare kleederen voor haar uitzet. Dat hoop ik. Toebereidselen ne men tijd. Ik win nu liever tijd dan schatten. Ik bracht Sada naar bed, stopte haar in en wenschte haar goeden nacht met een omhel zing of ze mijn eigen dochter was. Daar ligt zij vnu: haar gezicht komt on rustbarend bleek uit tegen haar massa zwait haar, Het eenige teeken van den onrustigen dag dien zij gehad heeft is een half snikkend geluid nu en dan en een treurigen trek om haar mond, in tegenspraak met de lachende oogen wanneer zij wakker is. Arm meisje I Zij'is niet de eenige wier hoop verwelkt als de rozeblaren in de heete zon, nu zij in aanraking komt met de ruwe hand van den tyrannieken bloedverwant. Aan het hemelgewelf boven den berg der „Twee bladeren" schemert het licht van den komenden dag De rieten daken en bamboe boschjes beginnen zich flauw af te teekenen tegen de gele lucht. Ik zie lichtjes flikkeren, ik hoor kooplieden hun waren uitroepen. Het is een land van vrede, een land en een volk van wondere bekoorlijkheid. Maar on begrijpelijk is de geest van somige wetten die zijn dochters regeeren. Hiroshima. Lieve Mate. Wanneer een van mijn meisjes straf heeft, zegt zij onveranderlijk in de excuses die zij schriftelijk moet maken voor een les die zij slecht gekend heeft: „Wees zoo goed mijn onoplettendheid te vergeven met uwe ver beelding, want mijn hart is warm". Dat zeg ik ook. rika bezochten het Huis van Afgevaardigden waar Balfour een rede hield, waarin hij wees op het Amerikaansche parlementaire stelsel, dat tot voorbeeld diende voor de organisatie van dé volksvertegenwoordiging der groote naties, en verdér op het gevaar, dat een mo gendheid oplevert, die zichzelf tot moreele en materieele heerscberes over de wereld wil ma ken. De Doema is voor het eerst sedert de omwenteling opgeroepen. De Turksche groot-vizier Talaat Pasja bezocht Sofia, waar hij werd gehuldigd. Sedert de vorige week is te Brussel voor het verkrijgen van de noodige toestemming tot het geven van concerten of andere feesten de bepaling van kracht, dat minstens één num mer van het programma uitsluitend Vlaamsch is. Uit Roemenië wordt tegengesproken, dat fhinister Bratiana zijn ontslag heeft genomen en Jonescu hem opvolgde. Bratiana heeft al leen maar wat verlof gekregen en Jonescu vervangt hem zoolang. Volgens de tot nu toe ingekomen berich ten bedraagt de tonneninhoud van de gedu rende April tot en met 6 Mei tot zinken ge brachte schepen meer dan een millioen bruto ton, wordt officieel uit Berlijn gemeld. Minister Helfferich heeft in den Duit- schen Rijksdag meegedeeld, dat de rijkskan selier bereid is de interpellaties van de con servatieven en sociaal-democraten over het oorlogsdoel te beantwoorden. De dag van be handeling zal hij met den voorzitter afspre ken Vanwege de Zweedsche staatsspoorwe gen zal een afvaardiging naar Duitschland gaan inzonderheid om een studie te maken van wat daar de spoorwegen In verband mei den oorlog hebben verricht. NEDERLAND. GETORPILLEERD. Het stoomschip Ncptunus, van de gist- en spiritusfabriek te Delft, met stukgoed op weg van Rotterdam naar Londen, is Vrijdag 10 mijlen benoorden het lichtschip Noordhin- der.door een Duitselien onderzeeër getorpil- leerd. De bemanning is na 28 uur rondzwal ken op zee te Westerschouwen aangekomen. DE IJMUIDERVISSCHERSVLOOT STIL- GELEOD. De IJmuidér reedersvereeniging heeft het Duitsche gezantschap medegedeeld, dat de vloot is stil gelegd, totdat afdoende waar borgen voor de veiligheid ter zee voor hare visschersvaartuigen en bemanning zuilen zijn verkregen. De reedersvereeniging deelt daarover het volgende mede: Zooals bekend, kwam het contract voor de levering van zecvisch aan Duitschland hoofdzakelijk daardoor tot stand, doordat van officieele zijde aan de ver- ceniging van reeders van visschersvaartuigen te IJmuiden werd verzekerd, dat de visscherij op zee ongestoord haar bedrijf zou kunnen uitoefenen, en voldoend' van Duitsche kolen zou worden voorzien. Met het iog daarop zouden inp laats van de hooge marktprijzen Ik zond ze hiernevens de kimono en het crepe waar je om gevraagd hebt. Toe, schrijf nog eens om iets anders. Ik heb een reden noodig om nog eens een middag door te brengen in het twee-bij-vier voet groote win keltje, met een tuintje er bij, dat onder een stolp ia een juwelierswinkel moest staan. De eigenaar schenkt mij thee cn vertelt mij van zijn zorgen als ik een bezoek breng aan zijn winkel. Vroeger had hij twee winkels uitslui tend voor kapselversieringen cn linten. Hij dreef een levendige handel met schoolmeis jes. Onlangs is cr een bevelschrift uitgevaar digd door den machtigen ontwerper van schoolwetten, dat meisjes, klein en groot, zich niet mogen ophouden met zulke nietige buitensporigheden als hoofdversierselen De lintenmarkt ging op de flesch De oude man kon zijn voorraad niet kwijt raken. Hij borg zijn goederen op en ging crêpestoffen ver-, koopen. Mate, je moet gauw wat anders opnoemen Ik winkel liever dan dat ik denk. Als je soms inlichtingen noodig hebt om een kookschool op te richten, dan kan ik ze bij het volgdende pakje insluiten. Sedert den oorlog willen massa's Japan- sche vrouwen graag de' vreemde keuken lee- ren. Toen wij de reden vroegen van zulk een geestdrift, ontdekten wij, dat het was voor hun mannen, die van huis zijnde, den smaak hadden beetgekregen voor Westersche lek kernijen. Nu moet hun vrouw daar alles van weten, zoodat zij kunnen concurreeren met de vele theehuizen, die Europeesch eten als extra attractie bieden. En je kunt er zeker van zijn. Mate, als de vrouwen iets willen leeren, zijn zij1 niet tevreden voordat zij er al lés van weten. Ik moest haar die kennis verschaffen en de dames zelfs, hetgeen er voor noodig was, ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1