DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. PLflATSELiJKE_BELASTlRCEN. No. 107 Honiterri en negentiende jaargang. 1917. DINSDAG 8 MEI FEUILLETON. 2 K.U. AABDAFFILES. Gebouwde Eigendommen. NEEEKLAJO). De „Dame" getrouwd. Deze Courant wordt eiken avond, "ochalve op Zon' en Feestdagênuitgegeten» Abouni^ej^pcil» per 3 maanden voor Alkmaar f U 3® timrno door hel ggteale Rp f 1,5 AfzoiMisr-üpae swssjot&iïs S Cerös. TelefooMfltfrnfflBr 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel S 0.12$ Bij groote, contracten rabat. Öroote letters naar Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/to- HOM*. OOSTEN ZOON, Vo©*da«H C i. Ovor don aöonwwmotrtsprfjs wordt voor ui tb«4oting boaohlkt. Bowifsflummwrs S oeat. ALKMAAR, 8 Mei. De Fransche vorderingen.' blijken, nader wel over tamelijk grooten afstand, maar slechts over geringe diepte - te rijn verkregen. De Duitschers geven die vorderingen in vage be woordingen en met duistere zinsneden toe. De Franschen1 doen uitkomen, dat zij Duitsche stellingen] hebben veroverd ten noorden van Soissons over een lengte van 6, ten westen van Craonne over een' lengte van 10 K.M maar ze zeggeni er niet bij, dat het de eerste Duitsche stellingen waren. Intusschen, hoe weinig diep het verloren gegane terrein ook moge zijn, het is den Duitschers nog belangrijk genoeg om voor de herovering hardnekkige pogingen in het werk te stellen1. „Ongehoorde verwoedheid vani de Duit schers, die bevreesd zijn voor het kraken der Hindenburg-linie, kenmerkt, zegt het Fran sche Havas-bureau, den tegeniwoordigen strijd." En in heit Pransche legerberieht wordt op de hevigheid der Duitsche tegenaanvallen zeer den nadruk gelegd. In het Duitsche le gerberieht wordt ook gesproken' over harde gevechten. De waardeering van de uitslagen loopt nogal uiteea Beide partijen zijn over het bereikte zeer tevree; de resultaten rijn echter niet van dien aard, dat het de moeite loont ze in bijzonderheden na te gaan. Over dien- Froid Mont, die in het Duitsch Winter berg heet, leest men1 gegevens, welke herinne ren aan vroegere geschillen over het bezit van een helling of een top van een berg men weet thans, dat het gebleken is er weinig toe te doen, wie in zulk een kleine aangelegenheid, gelijk had. Van Fransch-Engelsche zijde wordt ver klaard, dat er zich op het oogenblik tweederde van het Duitsche leger in Frankrijk bevindt en dat de geheele Duitsche reserve daarheen werd gezonden, Hieruit wordt de slotsom ge trokken, dat heel wat menschenmateriaal, dat feitelijk pas in de toekomst dienst moest doen reeds thans wordt gebruikt. Vermoedelijk ligt hierin 'n kem der waarheid, welke overi gens ook voor de Franschen en Engelschen geldt. Gaven die Duitschers de verliezen hun ner tegenstanders op 200.000 a 300.000 op, van Engelsche rijde wordt thans medege deeld, dat de verliezen der Duitschers in de Aprilmaand veilig op 200.000 kunnen wor- dten geschat. Er zal overdrijving schuilen in deze cijfers. Maar men mag het ervoor houden dat Gras- MIJN TWEEDE RH* MAAS JAPAN. Koer ba t 16) Onder een onbeduidend voorwendsel heeft hij de vrouw naar buis gezonden om zijn woning voor de nieuwe vrouw vrij te maken. En Mate, 't is haast niet te gelooven, hij heeft de kinderen gehouden, het jongste nog maar drie maanden oud. Een geisha-meisje uit het theehuis is o een avond bij Sada binnengeslopen en heel het haar verteld Zij ging dadelijk naar haar oom en vroeg hem of het waar was. Hij zei, dat het waar was en dat Sada als halfbloed al heel blij moest zijn dat zulk eer. man haar tot vrouw begeerde. Toen zij zei, dat zij lie ver sterven zou dan met zulk een man trou wen, lachte hij haar uit Sedert dat 'oogenr blik mag zij haar kamer niet meer verlaten. De gelukkige dag van haar huwelijk is be paald. Het is Goddank pas over zeventien dagen en als Billy zoo spoedig mogelijk over Vancouver den overtocht doet, kan hij er bij tijds zijn. Intusschen schijnt Nebraska een millioen mijlen van hier. Wat zal die arme Billy in angst zitten; zeventien dagen duren tg et zou nergens toe dienen hier iemand in den arm te nemen. De menschen in Japan die mij zouden willen helpen, zijn machteloos. En zij die mij kunnen helpen, zouden kalmp jes lachen en zeggen dat dit nu eenmaal wet is En wet en zeden en gewoonten maken alle minder gewichtige vragen, wat goed is en Wat kwaad, totaal overbodig. maand geen gras, wel ontzaglijk veel lijken heeft opgeleverd. En boe veelbelovend als bloedmaand heeft Bloeimaand thans ingezet 1 VARJA. DE SLAG TUSSCHEN ATRECHT EN LENS. De correspondent van het Handelsblad te Berlijn seint: De vorige week bracht ik een bezoek aan het frontgedeelte tusschen Atrecht en Lens, waar de Engelschen thans sinds den negen den April vijf keer in het offensief zijn ge gaan. Het geheele bont lag voortdurend onder het allerzwaarste vuur, zelfs des nachts, als elk ander geluid1 in mijn kwartier verstomd' was, viel 20 kilometer achter de voorste li nies het onafgebroken kanongedonder zoo duidelijk waar te nemen, hoewel de wind uit de tegenovergestelde richting kwam, dat van slapen geen sprake kon zijn, vooral ook niet omdat de ruiten' rinkelden en het geheele huis dreunde. Bij dag teekende het front zich af door stof en rookwolken en door de puinhoopen Van de dorpen die thans in de legerberichten het meest genoemd worden als Gavrelle, Roeux, resnoy, Monchy en Oppy. Waar men keek zag men de verwoestingen en overal in het rond vlamde het geschutvuur op. Zulk een levendige vliegersactie als hier zag ik nooit op eenig bont. We lucht was bijna nooit, noch bij dag, noch des nachts, zonder vlieger en voortdurend blafte het af weergeschut. Ik was er getuige van hoe Richthofen, die ik persoonlijk sprak, zijn1 vijftigsten tegen stander neerschoot, en zag ook een paar da gen later hoe een Engelsche vlieger een Duit sche kabelballon, die bij dozijnen in de lucht hingen, met een brandbom vernielde. Bij zulk een feilen, strijd onder, op en bo ven den beganen grond was het natuurlijk niet'mogelijk heelemaal vooraan te komen, waar geen andere deking is clan de granaat trechters die voortdurend worden beschoten. Ik moest mij, wat de infanterieprestaties betreft, tevreden stellen met de verhalen van oficieren en soldaten die kort te voren uit den strijd waren teruggekeerd en thans uit rustten om nieuwe klachten op te doen. De mededeelingen, en het uiterlijk en de houding van deze mannen, die naturlijk al len tot de keurtroepen behooren, gaven mij den indruk, dat de stemming er een is van vertrouwen, dat men, hoe zwaar de strijd en hoe aanzienlijk de verliezen ook mogen zijn, voi vertrouwen de toekomst te gemoet ziet. Hoewel tie vijand over meer levend en dood oorlogsmateriaal beschikt dan de Duitschers zelf, is de rust zonder eenigen angst. L>e vastberadenheid, waaraan elke pose vreemd is, heeft een diepen indruk op mi] ge maakt. Men gelooft niet, dat de Engelschen op nieuw een resultaat zullen bereiken, zooals dat op den 9den April bij de Vimy-heuvels De onbeduidendste daad van iederen in woner van Japan is bepaald door die wet, van de hoeveelheid lucht die hij inademt af tot de geschikte plaats waar hij sterven zal toe. Maar Mate, stel je de „majesteit" voor van een wet, die het een groote onzedelijk heid noemt je schoonmoeder te brutaliseeren en het een rechtvaardige, wettige, moreele daad noemt, als een man onder het meest ge zochte voorwendsel zijn wettige vrouw Eet huis uitzet om plaats te maken voor een ande re vrouw, waar hij zin in heelt. Japan moge geen zendelingen noodig. heb ben, zooals de menschen die denken dat zij het weten, u gaarne vertellen, maar bij alle Mikado's die ooit bestaan hebben of zullen bestaan, zijn wet óp de echtscheiding heeft meer herzieningen noodig dan het land oor logsschepen behoeft. Men kan een land be sturen zonder kanonneerbooten, maar niet zonder vrouwen. Dit geval van Hara is noch heel erg, noch buitengewoon. Ik ben in dit bloemenfijk meer dan eens getuige geweest van dergelijke tragedies, waarin vrouwen het -slachtoffer waren van de gril van een man, terwijl hij werd gesteund door een wet waarvoor ieder ander land zich schamen zou. Met een pennestreek door haar naam in de registers op het gerechtshof, is het huwelijk ontbonden, soms voordat de vrouw er iets van weet. Dan gaat zij heen om haar schan de en haar gebroken hart te verbergen. Niet gebroken misschien door de liefde voor den mian, die haar van zich stoot, maar van den dag af aan, dat zij wordt uifgenoodigd een bezoek te brengen aan haar ouders en haar kleeren haar nagezonden worden, is zij een onteerde vrouw, geteekend tot het einde van haar leven. het geval was en het verloop der andere groote gevechten, die met de verovering van enkele tot puin geschoten dorpen als Ga vrelle en Arleux eindigden, heeft de Duit schers tot dusver in het gelijk gesteld. Zonder geheimen te verraden kan ik me- dedeelen, dat achter het Duitsche front stel- in gen aangelegd zijn en nog steedsf aange legd worden, zoo veel en zoo sterk en zoo gecompliceerd, als ik ze nooit te voren ge zien heb Overal heb ik de daperheid der Engelschen hooren prijzen. Buitengewoon dapper, maar zonder militaire routine en zonder voldoen de leiding, luidde de algemeene kritiek. Ik zag honderden krijgsgevangenen, meest behoorend' tot keurregimenten als de Royal Fusiliers, The Queen's Yorkshire. E>e solda ten waren goed uitgerust en ondanks de ver moeidheid gezond en goed doorvoed. Maar ook hier reeds viel mij de gemengde samen stel Lng op, oud en jong naast elkander. Man nen van twintig en van over de veertig. Over 't algemeen beschouwen de Duit schers, die in de Fransche soldaten hunne gelijken zien, de Engelschen niet als zooda nig, ondanks het goede menschenmateriaal en de goede artillerie. EEN AVONTUURLIJK ZEEMANSLOT. Tot een van de geredden van het onlangs in het Kanaal getorpilleerde Engelsche stoomschip „Donegal" behoort ook de'En- lsche stoker John Priest. Deze zeeman eeft een zeer avontuurlijk leven achter zich. Van de zeven schepen, waarop hij als stoker gevaren heeft, zijn vier gezonken en de drie anderen zwaar beschadigd. Verscheilene ja ren geleden had hij zijn eerste schipbreuk op de „Asturias", die op de eerste reis veron gelukte. Daarna was hij een van de weinige overlevenden van de „Titanic"-ramp 'Verder bevond hij zich op de „Olympie". toen dit eenige jaren geleden met de „Narok" in bot sing kwam, en op de „Aleantare" toen deze op de Noordzee met de Duitschers in ge vecht raakte. Daarbij werd de „Aleantara" door een torpedo tot zinken gebracht en de stoker door een granaat verwond. Later was Priest aan boord van de „Brittania" toen deze in November van het vorig jaar zonk. Zijn laatste schip was de bovengenoemde „Donegal", bij welks ondergang hij aan het hoofd gewond, doch ook ditmaal gered' wérd. EEN PROBAAT MIDDEL. (B) Onder de militairen, te Karlskrone eaetacheerd, heerscht groote ontevreden- eid, die zich dezer dagen in opstootjes uit te. Naar de Berlingsche Tidende bericht, trokken 200 matrozen der marine en solda ten van een regiment grenadiers in optocht naar de groote markt Onderweg voegden tal van burgers zich bij hen en werd er een ge- krijsch om meer brood aangeheven. Vooral op de „Karlskrona Tidning" had men het gemunt. In liet redactiebureau en in de wo ning van eenige redacteuren werden die rui ten ingegooid. Goedschiks tyas met de op roerige menigte niets aan te vangen, zoodaf de politie de blanke sabels trok. Ook deze charge gelukte niet, waarna men een pro baat middel ter hand nam. De brandweer Indien zij kinderen heeft, bestaat de kans dat haar mkn ze behoudt en het wordt haar zelden of nooit toegestaan ze te zien. Ik weet wel Mate, dat je mij waarschuwt niet overhaast te zijn met mijn veroordeeling en te denken aan de gebreken van mijn eigen land. Ik ben niet te overhaast en ik vergeet dat volstrekt niet. Ik verwacht niet dat- ik liet land zal hervormen. Het is niet om te dispu teeren. Ik vertel je alleen de feiten. Ik weet ook, dat een „Bron van Geleerd heid" zal opstaan van zijn zetel en mij ver zieken op te merken, dat het nieuwe burger lijk wetboek vele hervormingen bevat en de echtscheidingswet herzien heeft. Het eenige bezwaar tegen dat nieuwe burgerlijk wetboek is, dat het nog steeds herzien moet worden en slechts in theorie gaan zij buiten het boek waarin de wet is geschreven. Ik heb dit zonnig bloemenland lief als mijn eigen land; ondanks alles heeft het mannen en vrouwen aan de wereld geschon ken, edel en braaf en buitengewoon onzelf zuchtig. Maar er zijn enkele gebreken in de wetten van een land die een bekwaam chi rurg zou kunnen amputeeren tot het laatste lid. De echtscheidingswetten, in oude tij den opgemaakt door voorouders, sedert lang tot stof vergaan, maar nog steeds heilig en geëerd in hun oogen, hebben «dien heelmees ter hoog noodig. Wie zou het op zich dur ven nemen een der voorouders aan te tasten in hun vooroordeelen? Ik kan niet meer schrijven. Ik ben te ge agiteerd om een prettigen brief te schrijven. En ik moet nog een bladzijde uit het'boek over gekleurde prenten leeren. Ik heb aan Sada een nieuwe lezing van Blauwbaard ge schreven, dat dien eerwaarden heer zou doen vergrijzen, als hij* ze kon lezen. Oom mag werd gealarmeerd en met'dichte waterstralen veegde men in een oogwenk het heele plein schqon.... EEN NIEUWE DECORATIE. (B) De Russische generaal Jacubowitsch heeft onlangs een idee' geopperd voor een nieuwe decoratie. Daarbij word) het onder- scheidingsteeken niet verkend door de „hoo- geren", doch die „minderen". De soldaten krijgen n.l. het recht hun officier, wanneer, die zich bijzonder heldhaftig heeft gedragen, voor te dragen voor het z.g. St. George- kruis. De oficieren zullen die onderscheiding met dubbele trots en voldoening dragen en het zich daarom boven hun andere decora ties op de borst spelden. De „Birscüeyw Wjedormosti", waaraan bericht is ontleend, noemt het idee sympathiek 'fcq, vertelt dat het overal met enthousiasme werd begroet. KORTE BERICHTEN. Te Londen moeten voor regeeringsdoel- einden1 gebimwen worden afgebroken. De ter mijn voor den aanvang is bepaald op 2 jaar en 9 maanden van den eersten kwartaal dag, volgende op het sluiten van den vrede. Daar de datum nader is vastgesteld op 1 Juli 1921 rekent men, dat 1 October 1913 de Vrede er zeker zal wezen In verband met het te kort aan paardeni- voedsel zijn d. wedrennen in Engeland afge schaft. Een Duitsch vliegtuig wierp bommen op een voorstad van Londen, één man werd gedood, twee gewond en lichte schade was er voorts. De Lokal Anzeiger schrijft dat de rijks kanselier naar verluidt de beantwoording van de interpellaties van conservatieven' en soci aal-democraten over het öorlogsdoel heeft uit gesteld in de verwachting dat de loop var za ken hem die taak zal vergemakkelijken. Men fluistert te Berlijn over een. ophanden verblij dende politieke gebeurtenis. Duitsche bladen vernemen uit Zwitser land, dat de leiders vau de minderheid der Fransche socialisten besloten hebben, zoo mo gelijk eigen vertegenwoordigers te zenden naar de internationale socialisten-conferentie te Stockholm Volgens Fransche bladen zullen de be sprekingen over de interpellaties aangaande het offensief op het Westelijk front in geheime zitting worden gehouden In Parijs nijpt het gebrek aan steenkool nog steeds. De gasfabrieken' hebben besloten drie dagen in de week te sluiten. De zesde Hongaarsche oorlogsleening zal in de eerste helft dezer maand worden uitgeschreven. De rente zal 6 pet. bedragen. Wederom zijn in Duitschlarul twee val- sche-broödkaartdrukkerijen ontdekt. De poli tie zet de nasporingén voort. De Amerikaansche regeering heeft de geheele kolenproduclie der V'ereenigde Staten onder staatscontröle gesteld. In Boedapest heeft een proteststaking plaats gehad. Men is niet tevreden met de -door de regeering voorgestelde kiesrechther vormingen. ook wel oppassen Ik zet het hem, het raad sel vau mijn brief te ontcijferen. Maar ik lveb Sada üan te kennen gegeven, dat Prins Roodhaar komt om haar te redden, indien de boot geen ongeluk heeft. Maar wij kunnen niets doen dan wachten en bidden dat Billy ons niet teleurstelt. Kioto hotel, Kioto, Jan. 1912. Lieve Mate, Verheug je met mijl Zing vreugdeliederen en dank den hemel Er ijj iets gebeurd! Ik weet niet precies wat het is, maar ik voel ril lingen van geluk over mijn rug en mijn hoofd is zelfs lichter dan gewoonlijk. Wees kalm en ik zal het je vertellen. Op een telegram uit Yokohama vertrok ik naar Kioto. Billy was een paar uur vfoeger gekomen. Toen ik hier vanmiddag aan kwam, kwam een stevige,, breedgeschouder de, jonge man mij tegemoet en ik vergiste mij niet toen ik hem begroette als mijnheer Hilton. Billy heeft mooie bruine oogen. William's kin ziet er uit of hij gemaakt is met het doel oproerige theehuis-ooms te be teugelen. Niet ver van het station staat een zwart met bruine tempel oud en rustig. Daar wandelden wij heen en zetten ons neder op den rand' van de Fontein der Reiniging, te genover den kloostertuin, en bespraken er de zaak. Billy deed de vragen. Ik antwoord1 de, begeleid door het geheimzinnig gezang der priesters. Ik vertelde alles wat 'ik wist van hetgeen er gebeurd was en zou gebeuren met Sada. Er was geen reden er iets bij te voegen om de-zaak te kleuren en indruk te maken. Billy „MPS""* Me DIRECTEUR van hat DISTRIBUTIEBEDRIJF te ALK MAAR deelt mede, dat gedurende deze week (dus van 6 tot en met 13 Mei 1917) op bon No. 49 verkrfgbaar wordt gesteld De Dlreoteur voornoemd, 0. SCHENK. Alkmaar, 8 Mei 1917. BURGEMIESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen hiermede ter alge meene kennis, dat het suppletoir kohier der belasting op de gebouwde eigandomosen, April 1.1. do meenteraad vastgesteld en den 2 Mei d.a.v. dienst 1916, den 26 April 1.1. door den Ge- door de' Gedeputeerde States goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-ontvanger ter Invordering, is overgegeven en gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een leder ter lezing ie nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier bij den Gemeenteraad worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten. Alkmaar, den 8 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEST, lo.-Secretarls. Uit Geneve wordt gemeld, dat Spaan- sche bladen geconstateerd hebben, dat de be kende vredesnota van Wilson een letterlijke vertaling is van eene vroegere nota van Kei zer Pedro van1'Brazilië aan Lincoln. VISSCHERSSCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Naar de logger M A. 20 te IJmuiden heeft gerapporteci J, zijn de stoombeugers „Mar tha Maria 'VI 199 ne de „Prins Hendrik der Nederlanden" VL 195, beide van de ree- Gerij A Hoogendiik Jz. te Vlaardingen, tot zinken gebracht. De bemanningen, totaal 32 personen, waren geheel ongedeerd aan boord van den logger. De directie van de Visscherij-Maatschappij Poseidon te Vlaardingen heeft bericht ont vangen, dat de logger „VL 98 Poseidon R ter hoogte van de Doggersbank getorpil.eeiG is. De bemanning is op het lichtschip Dog- ge; sbank-N ooi d aangekomen. UITVOER VAN GROENTEN. Voor den uitvoer van verschillende groen- tensuorten zijn de volgende bepalingen ge maakt a. Van de op de veilingen aangevoerde Rhabarber moet 20 pet. voor het binnen- en 80 pet. voor het buitenland worden verfifocht. b. Van de aangevoerde spinazie de helft kruk kwaad. Hij sprak wvinig, deed maar enkele vragen: toen ging hij weg cn zei dat hij terug zou kotflen om in net hotel met mij te duieeren. Ik had een rusteloozen, vervelenden mid dag, ging boodschappen doen, kocht dingen die ik nooit zal kunnen gebruiken, en dacht den hcelen tijd wat het slot van dit alles zou wezen, ik zou aan lack hebben geschreven, maar er is geen middel om hem een brief té zenden dan door een vliegmachine. Trouwens ik geloof dat het beter is hem niet tc storen in zijn geestelijk genot. Mr. Hilton kwam vanavond vroeg terug. Wij bestelden ons diner en vergaten het op te eten. Hij sprak niet van hetgeen hij des middags had gedaan en langdurige omgang met de wetenschap heeft mij geleerd geen vragen te doen. Ik had niet meer dan een fragment van een plan in mijn hoofd. Ik had niets verder van Sada gehoord en wist niets meer dan dat het huwelijk den volgenden dag zou plaats hebben. jWij besloten samen naar het huis van Oom te gaan. Ik moest zien er binnen te komen en zoo het eenigszins mogelijk was, Sada te spreken te krijgen. Reden voor mijn bezoek zou wezen een plaat waarvoor ik in een afgetrokken oogenblik dertig yen> ver spild had. Billy moest buiten blijven; als ik er maar iets op bedenken kon, zou ik hem binnen roepen. Dat was een idéé van hem. Oom was uitstekend in zijn humeur en zoo gastvrij mogelijk. Het was duidelijk, dat alles naar zijn wensch ging, hij' maakte geen de minste toespeling op de zaak» Ik vroeg naar Sada. Oom glimlachte zacht en zei dat ze niet thuis was. Ananias stierf voor een minder groote leugen. Ik was uitwendig ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1