f f voor bet binnen- en de helft voor het buiten land, c. De Meiknollen en in Limburg geteelde raapstelen^ mogen in hun geheel worden uit gevoerd, op voorwaarde echter, dat van de op brengst der Meiknollen 5 pet. en van die der raapstelen' 10 pet. wordt ingehouden om te dienen als bijdragen in de kosten) der binnen- landsche groentenvoorziening. ONZE SCHEEPVAART. In den loop dezer maand zullen waar schijnlijk de „Koningin der Nederlanden" en de ,,Riouw" van de Maatschappij „Neder land", via het Panamakanaal naar Indië ver trekken. Op de „Koningin der Nederlanden" zijn alle plaatsen voor passagiers bezet; de „Riouw", een vrachtboot, zal troepen mee nemen. Naar gemeld wordt, wordt verwacht, dat de Nederlandsche stoomschepen, die nog in Engeland liggen en den lsten Mei niet ver trokken zijn omdat de ladingen nog niet wa ren vrijgelaten, den 14den dezer de thuisreis zullen vervolgen. De ladingen van deze schepen bestaan in hoofdzaak uit kunstmeststoffen. Het Noorsche stoomschip „Hop, gechar terd door de firma's Gué Bolle en Schilt- huis te Rotterdam, met een lading van 76,317 bushels boekweit, is van Nieuw-York te Rot terdam aangekomen. DE LANDSTORM-JAARKLASSE 1908. De landstorm-jaarklasse 1908 zal opko men in vier gedeelten en wel 1. in het tijdvak van 2931 Mei: de land- stormplichtigen toegewezen 'aan de zee macht; 2 in het tijdvak van 15 Juni 1917: a. de landstormplichtigen, toegewezen aan de infanterie (hieronder begrepen grena diers en jagers) en bestemd voor hospitaal soldaat, hetzij voor ziekendrager; b. de landstormplichtigen, toegewezen aan de infanterie (hieronder begrepen grenadiers en jagersl, wier geslachtsnamen beginnen met een oer letters A tot en met Q en - c. de landstormplichtigen, toegewezen aan de pontonniers; d. de landstormplichtigen, toegewezen aan de genie; 3. in het tijdvak van 1014 Juli 1917 a. de landstormplichtigen, toegewezen aan de infanterie (hieronder begrepen grenadiers en jagers) wier geslachtsnamen beginnen met een der letters R en T tot en met Z en die niet bestemd zijn voor hospitaalsoldaat of voor ziekendrager.; b. de landstormplichtigen, toegewezen aan de pantserfort-artillerie; c. de landstormplichtigen, toegewezen aan de torpedisten: 4. in het tijefvak van 1620 Juli 1917: de landstormplichtigen, toegewezen aan de vesting-artillerie. IMTERNEERINGS-DEPOT TE UR'K. Wegens de opheffing van het intemeerings- kamp te Urk is het bewakingsdetachement al daar meest Urker militairen die in hun ge zin waren ingekwartierd Zaterdag naar hun garnizoenen vertrokken. Na geheele afwikkeling van de administra tie enz. blijft aan het eind der loopende maand een sergeant met 3 of 4 manschappen ter bewaking van het gebouw achter. BMMMLAMB. BRANDVERZEKERING-MONOPOLIE. Minister Treub heeft gisteren aan zijn de partement geïnstalleerd de commissie voor voorlichting omtrent de moeilijkheden, wel ke bij het brengen aan den Staat van het brandverzekeringbedrijf zich zullen voor doen en omtrent de wijze, waarop die moei lijkheden zullen kunnen wórden overwon nen en de maatregel zal kunnen worden in- en doorgevoerd. Gemengd Nieuw». EEN DRAMA OP ZEE. Het lijk van den Zweedsclien kapitein Ner mann, dat met een ander lijk in een scheeps boot van het stoomschip „Atalanta" weid vonden door den stoomtrawler „Camelia" met het stoomschip „Carl O. Kjellberg", van IJmuiden naar Gothenburg, vervoerd. Over de torpedeering van dit stoomschip, waarvan slechts één man het leven kon red den, verneemt het Hbl. a volgende bijzon- dérheden Het stoomschip „Atalanta" behoorde vroe ger te Varberg thuis, doch werd niet lang geleden verkocht naar Gothenburg. Op zijn eerste rei» voor de nieuwe eigenaars werd het |chip op 200 mijlen van de Engclschc onverschillig en inwendig verslagen. Ik liet hem mijn prent zien. Dadelijk was hij de volijverige, belangstellende kunstken ner. Hij zette een lang verhaal op over de teekening. Ofschoon ik hélu aanzag cn wist dat hij praatte, hadden zijn woorden geen beteekenis voor mij. Ik was flauw van wan hoop. Het was mijn laatste kans. Ik zou Oom's mooiste prent hebben willen verwed den dat Billy het niet meer kon uithouden van ongeduld. Ik was nu al een uur in huis en had niets bereikt. Als ik maar lang ge noeg kon blijven moest er iets gebeuren. Plotseling kreeg ik in mijn wanhoop een gelukkigen inval. Oom had eens beloofd mij een zeer kost bare teekening van Hokusai te laten zien. Ik vroeg of ik die zien mocht. Hij was zoo op getogen, dat hij geen bediende riep, maar zelf verdween in een diepe kast om naar zijn schat te zoeken. Ik wist een oogenblik niet wat ik doen moest, ik was wanhopig en had veel lust (onzinnige gedachte) om Oom op te sluiten in de kast. Maar er was geen slot op. Het was zoo doodstil om mij heen dat ik er ang stig van werd. En toen hoorde ik buiten zachtjes fluiten, met een onmiskenbare Ame- rikaansche haal eraan, gevolgd door een zacht krasserttt geluid. Mijn hart miste twee slagen. Ik wist niet wat er gebeurde. Ik wist niet eens zeker dat Sada in huis was. maar er was een stem in mij die «zeide dat ik Oom moest bez'g houden. Ik luisterde naar die stem met een bezwaard hart. Toen hij voor den dag kwam met zijn prent begon ik te praten. Ik zei heele bladzij den uit handboeken op, of het te pas kwam of niet. Ik schoot allerlei technische termen op hem af, totdat hij duizelig werd van her sengymnastiek. Wordt vervolgd. kust door een duikboot aangevallen. De be manning verliet het schip in de dadelijk uit gezette scheepsboot, doch vergat in de haast den hofmeester en twee matrozen mede te nemen. Dezen kwamen op dek toen er van de scheepsboot niets meer te zien was, zoo snel was alles in zijn werk gegaan. Van eene duikboot, die den hofmeester op merkte, werd geroepen dat hij over boord moest springen, wat hij evenals de matrozen deed. Het gelukte hem een reddingboei te pakken te krijgen en hij slaagde er in één der matrozen nog zoo lang boven water te hou den tof de duikboot hen beiden redde. De matroos bleek reeds zoodanig uitgeput te zijn, dat hij spoedig den geest gaf, in weer wil van de pogingen om hem in het leven te behouden. De duikboot bracht, nadat de „Atalanta" met kanonschoten tot zinken was gebracht, den hófmeester naar Helgoland, van whar hij later via Hamburg naar huis is gereisd. In de thans opgevischte boot hadden veer tien opvarenden een plaats geyonden, zoo dat er achtereenvolgens twaalf zijn uitgeval len vóór de trawler haar een week na de torpilleering drijvende vond. BRAND IN DE DUINEN. Te Callantsoog beeft een felle brand ge woed in de duinen van jhr. van de Poll, bij het Zwanenwater. De oorzaak is waarschijn lijk het wegwerpen van een brandende lucifer of een eindje sigaar, daar de brand ontstond langs den weg, aan' den voet van het.duin Door het flink optreden van den comandant van de te Callantsoog liggende militairen werd de voortgang van het vuur, aangewak kerd door den feilen oostenwind., gespit en ondervond de plantenwereld van het Zwa nenwater geen 'nadeel van de dreigende vlam men. BRANDEN. Onder Tilburg zijn gisternamiddag weder pLm. 70 hectaren bosch en heide afgebrand, cr zijn daar in d*e laatste dagen meer dan 500 hectaren bosch en heide door brand ver nield. De schade is aanzienlijk. dennen afgebrand Door 700 soldaten en vele Onder Ugchelen (Veluwé 40 H.A. burgers werd geholpen bij het blusschen. H.A. heide en eiken hakhout vernielde, Bij Laren hebben 20Ö gestrafte militai ren hulp verl :anS bij een brand, die 8 h 10 Een heidebrandje bij Blaricum werd spoe dig bedwongen Bij Neede 's .6 H.A. heide en bosch afge brand. Bij Vcnlo ging eveneens een groot bosch in vlammen op. Met lucifers spelende kinderen waren in verschillende gevallen de oorzaak van deze branden. In Klein-Haasdal (N.B.) zijn drie wonin gen afgebrand waarbij eenig vee omkwam. Het grootste gedeelte van het huisraad, meu belen, kleederen, levensmiddelen en landbouw gereedschappen is verloren gegaan. Alleen de gebouwen waren laag verzekerd. Waarschijnlijk door vonken' uit de locomo tief der Meijerijsche tram, is een boerderij on der dé gemeente Mierlo afgebrand. Vee en huisraad werden gered. BRAND IN EEN GROENTENDROGERIJ. Zondagmiddag is de groentendrogerij Ja va te Schiedam in vlammen opgegaan, het geheele gebouwen-complex ;s een ruïne ge worden. De verleden week ingeslagen voor raad kolen ontwikkelde door de geweldige hitte gas, waardoor Zondagnacht een ont ploffing yéérd veroorzaakt en eenige stukken muur werden uit elkaar geslagen. Twee brandweerlieden, die nog met het blus- schingswerk bezig waren, bekwamen lichte verwondingen. Over de oorzaak Van den brand tast men nog in het duister, daar Zaterdagavond, toen de werklieden om 10 uur vertrokken, nergens in de fabriek vuur brandde. DIEVEN GEARRESTEERD. Een drietal mannen kwam Zondagnacht met een schuit, geladen met lijnkoekmeel, 't welk zij waarschijnlijk van uit Amsterdam gestolen hadden, aan het Barucgal te Oost- zgau en trachtte in Poldér VIII het meel bij de boeren van de hand te doen. Toen dit niet gelukte, trokken /.ij naar Oostzaan, doch werden aldaar aangehouden dóór den rijks veldwachter. Twee der dieven werden spoe dig gevat, doch de derde wist te ontsnap pen. Nadat de rijksveldwachter de eerste twee in verzekerde bewaring had gegeven, zette hij den vluchteling na, die de wijk hacl genomen naar den IJpolder. Een wilde jacht ontstond, waarbij de dief zijn revolver op den- veldwachter richtte! Het schot miste. Met een viertal schoten bracht de veldwachter hem daarna tot staan en hij werd eveneens gearresteerd. 1 Iet drietal werd naar Amster dam overgebracht. OP HEETERDAAD BETRAPT. Door burgers werd Zondagavond bemerkt dat er inbrekers aan 't werk waren in het kan toor van dén bargedienst van Gouda op Am sterdam, te Gouda. De politie, onmiddellijk gewaarschuwd, arresteerde twee inbrekers, die reeds een lessenaar hadden opengebro ken en een aanzienlijk bedrag aan geld had den weggenomen. Een van de twee was in dienst van den bargedienst Beiden zijn -be kenden bij de politie. -SMAAD. De heer Van Huiten, lid van dén gemeen teraad van Breda, heeft een klacht wegens smaad en laster ingediend tegen den hoofd redacteur van de „Bredasche Courant", zulks in verband met diens critiek op uitlatingen door den heer Van Muiten, in de openbare raadsvergadering, op 28 April j.l. gedaan. ZIJN stiefmoeder VERMOORD. Het O. M. bij de rechtbank te Assen heeft 4 jaar gevangenisstraf geëischt tegen den ar beider J. v. d. B. te Havelte, die op 10 Febr. zijn stiefmoeder vermoordde door haar met een ijzeren bout en een mes te slaan. Be klaagde had eerst verklaard dat zijn vader den moord had gepleegd, doch kwam daar op terug. Volgens hem was zijn moeder een slechte vrouw en had zijn vader, die van haar gescheiden was geweest, niet weer bij haar terug moeten komen. Bekl. zei diep berouw van de daad te hebben. VALSCHE MELKOPGAVEN. Door den controleur van het levensmidde- lenbedrijf te Purmerend is ontdekt, dat de telkslijter M. B. aldaar bijna dagelijks val- sche opgave inleverde betreffende zijn opga ve van in die gemeente afgeleverde melk, waardoor hij zich 100 heeft bevoordeeld BRANDEN. Zondag heeft in de bosschen van Oud- Leusden, bij Amersfoort, een groote brand gewoed, die door de groote droogte-van den laatst en tijd en, aangewakkerd door den ster ken N.O. wind, snei om zich heen greep De noordelijke rand van de vuurzone lag omstreeks vijf minuten gaans van het hotel Oud-Leusden. Van daar- woedden de vlam men in de richting Doorn en Driebergen voort. De boerderijen aan den grindweg naar Doom bleven gespaard. De infanterie uit Amersfoort heeft flink aan het blusschingswerk geholpen. Ook uit Zei§t waren troepen ontboden en vele Belgen hielpen een handje mede. Boomen werden omgehakt, heiplaggen afgegraven, en de vlammen werden, zoodra zij den open rand naderden, met dennetakken uitgeslagen. Veel vogels en wild zijn in 't vuur omgekomen. Een hert, dat uit een brandend dennebosch vluchtte, rende rakelings langs de soldaten Door een 20-tal personen werd met be- hfllp van het in het bosch gestationeerde blusscliingsmateriaal een brand in 't Zeister bosch gedoofdT Tusschen Heerengeen en Wolvega zijn vele hectaren heide verbrand. Men wist te voor komen, dat huizen afbrandden. ONTGINNING VAN DELFSTOFFEN. De heeren J. B. van Eerden te Bredevoort, Van Vloten, L. A. de Vlaming en de firma Van Vloten de Gijseiaar, te Amsterdam, heb ben concessie aangevraagd voor de ontgin ning vqn delfstoffen, speciaal in steenkolen en zouten, op een terrein onder Winterswijk. DIEFSTALLEN. Zaterdagnacht zijn te Westbeemster drie diefstallen of pogingen daartoe gepleegd. Eerst was het de katholieke kerk, waar die ven hun slag sloegen. Drie der offerbussen, welke in een paar maanden niet geledigd waren, zijn gèlicht. Vandaar hebben de daders zich begeven naar de woning van een tegenover de kerk wonenden bakker, waar zij echter alleen de deur forceerden In een verder gelegen woning werden eeni- e zilveren en gouden voorwerpen en beel- en van waarde ontvreemd. Van de daders geen spoor. DE KONINSIN NAAR GELDERLAND. ARNHEM. Hedenmorgen kwam H. M. de Koningin, vergezeld van een hofdame en een adjudant te Arnhem aan. Vergezeld door generaal Burger werd per auto naar de Lemperheide gereden, waar mili taire oefeningen gehouden werden, die door H.M. te paard werde» bijgewoond Hedenmiddag keert H.M. vanuit Dieren uit per trein naar «de residentie terug. DE ZAAK SCHRöDER VOOR DEN HOOGEN RAAD. Aandermaal diende gisteren voor den Hoogen Raad de zaak van den heer J. C Schroder, hoofdredacteur van ,;De Tele graaf", te Amsterdam, beklaggd van het ver richten van een handeling, waardoor de on zijdigheid van den "Staat wordt in gevaar ge bracht. Gold het bij de vorige behandeling de cas satieberoepen van den procureur-generaal te Amsterdam tegen eene vrijspraak en een ont slag van rechtsvervolging van den beklaag de, thans was het de beklaagde zelf die in cassatie was gekomen van het argest, door het gerechtshof te 's-Oavenhage den 14eu Maart j 1. gewezen, in de door den Hoogen Raad naar het Hof verwezen zaak betreffen de het onder een ingezonden stuk door bekl gesteld onderschrift, waarin o. a. voorkwa men de woorden„In het centrum van Eu ropa bevindt zich een groep gewetenlooze schurken, die dezen oorlog veroorzaakt heb ben", waarvoor het Hof hem veroordeelde tot drie maanden gevangenisstraf. Het laagsche gerechtshof natn, zooals mén zich herinneren /.al. bij deze veroordee ling aan, dat bckl's handeling ergernis en wreyel kon wekken, waaraan niet alle betee kenis kon worden ontzegd, daar liet had kunnen medewerken tot liet doen ontstaan van diplomatieke moeilijkheden, welke al licht spoedig van den meest ernstigen aard hadden kunnen worden; en dat schending van de onzijdigheid van den Nedeflandschen Staat of eenige andere die onzijdigheid niet eerbiedigende handeling van eene vreemde mogendheid is geweest een niet alleen moge lijk, maar ook voorzienbaar gevolg van be- klaagde's handeling-; terwijl liet Hof het ver- eischte opzet tot t plegen van een hande ling waardoor de onzijdigheid van den Ne der landschen Staat in gevaar wordt ge bracht, afleidt hieruit, dat het feit, dat bekl. was hoofdredacteur van het dagblad „De Te legraaf", voldoende aanwijzing oplevert voor de gevolgtrekking dat hij ook dit alles wel heeft begrepen. Tegeu deze beslissing van het Flof werden aangevoerd vier middelen van cassatie. Deze middelen werden toegelicht door mr. JL Kappeijhe van de Coppello en mr. L van Gigch, advocaten te Amsterdam. Eerstgenoemde beriep zich voor zijn betoog omtrent de leer, waarop 't hier aankomt, o.a. op de meening van mr Noyon en op de con clusie van advocaat-generaal mr. Ledeboer bij den Hoogen Raad cn zijn conclusie voor afgaande aan één der beide reeds door dén I loogen Raad in de zaak Schröder gewezen arresten. Het Hof had volgens pleiter tot grondslag voor zijn uitspraak omtrent liet aanwezig zijn van gevaar genomen juist wat de Hooge Raad onvoldoende heeft geoordeeld. Het gevaar moet niet alleen voorzienbaar zijn geweest, zooals het Hof zegt. maar het moet een onmiddellijk cn dadelijk gevolg zijn geweest van de handeling van beklaag de; die handeling moet verder niet alleen aanleiding maar de oorzaak zijn geweest van het gevaar. Mr. Van Gigch betoogde, dat het Hof ten onrechte het opzet bewezen achtte door het feit, dat bekl. is hoofdredacteur van „De Te legraaf". Hij Citeerde verschillende Neder- landsche, Fransche en Duitsche schrijvers en deed aan de hand daarvan uitkomen, dat z. i in dit geval, nu bekl. ontkend heeft het op zet, hem ten laste gelegd, ie hebben gehad' het bewijs voor het opzet onvoldoende is. Pleiter wees er ten slotte op, dat zich nog geen enkele verdediger van het arrest van net Haagsche Qerecntshot had opgedaan. De advocaat-generaal, mr. Ledeboer, zal 21 dezer conclusie nemen. UIT HEILOO. De vergadering van „Heiloo Vooruit", gisterenavond m „de Rustende Jager" ge- nouden, werd 'door slechts 12 leden bijge woond. Het door het bestuur ontworpen huishou delijk reglement werd na wijziging van een artikel vastgesteld. Hierna kwam de voorzitter terug op den wensch die in een der vorige vergaderingen was geuit, om minder te besteden aan ad- verteereu, waar de kosten soms de helft der inkomsten hadden overschreden, 't Bestuur kon in dezen niet beslissend optreden, doch waar „Heiloo Vooruit" zich in ruimer krin gen wensclit te gaan bewegen, dacht het den voorzitter beter, op nuttiger wijze van de gelden gebruik te maken, althans waar het geldt advertentien, die feitelijk ten goede komen aan heeren pensionhouders. Hie óver ontstond eenige discussie Daar het eenigszins bezwaar oplevert èn voor de houders van wandelkaai ten voor Ter Coulster op Zondag èn voor het be stuur, dat elk jaar de aanvragen worden vernieuwd, wilde het bestuur een regeling treffen, waarbij, indien niet vóór 1 Decem ber van het vorige kalenderjaar daarvan kennis werd gegeven, in Januari aan hou-, ders andere kaarten worden bezorgd, zon der dat dezé behoeven te worden aange vraagd. Dit zou ook gelden voor niet-leden van „Heiloo Vooruit". Aldus werd beslo ten. De heer Verincij deelde mee, dat Zich reeds een 17-tal aanvragers bij hem hadden aangemeld, waaraan zich tijdens de vergade ring eenigen toevoegden. De voorzitter zeide, dat een verzoek was gericht tot het houden van een. lezing ovér wijze van bouwen, eerst tot den Amsterdam- sclien architect den heer Lelimab, die er den tijd niet voor beschikbaar had, daarna tot den heer Wijsman, mede architect in Amster dam, die zijn voorwaarden had medegedeeld Hoewel het nu Te laat in den tijd werd, wil de de voorzitter toch het plan niet laten va- mi en den heer Wijsman bijv. tegen October of November uitaoodigen. De beer Hartman merkte op, dat in Heiloo twee bouwkundi gen zijn en vroeg of men hen wel had ver zocht/in besloten kring een lezing te hou den. De voorzitter antwoordde, dat dit niet werd gedaan, waar de voorsteller, de heer Bruins, genoemde architecten als voorbeeld had opgegeven cu men hierop was ingegaan. De lieer Venneer zag er het voordeel niet van in te weten hoe gebouwd worden moet, wanneer men hierover in een besloten kring zou willen lezen. De voorzitter deelde mede, dat het plan is, ook niet-ieden toegang te verkenen en dat door een duidelijken blik op de zaak, ook leeken het onderscheid zul len kunnen maken tusschen "mooi en léelijk. Ds. Eiierts. de Haan vond het houden van een dergelijke lezing ook van groot belang en meende, dat het nog niet dadelijk noodig zou zijn, een wijziging in de bouwverorde ning aan te brengen, om fraaier woningen te verkrijgen. De voorzitter wees ook nog op den druk, dien het bestuur op het gemeente bestuur zou kunnen uitoefenen inzake veran dering van de bouwverordening. De heer i leider kon niet met het voorstel meegaan. Tijdtens het bestaan heeft „Heiloo Vooruit" niets van belang voor de neringdoenden ge daan Het moet op kleiner schaal werken en nog geen grootsch plan voor den a s. winter gaan beramen. De voorzitter zeide, dat de richting, waarin „Heiloo Vooruit" zal werken, op de vorige vergadering met al- gemeene stemmen is vastgesteld. Hierover ontstond een breedvoerige dis cussie, waarbij werd gezegd, dat het poli tietoezicht op Iieiloo, vooral 's Zondags, ontoereikend is. Verschillende leden von den dan ook, dat hetzij door uitbreiding van de politiemacht, hetzij door streng gehand haafde verordeningen, aan het bedden en lastig vallen door wagenbewoners een einde moei worden gemaakt. De burgemeester deelde mede, dat bij hem hoegenaamd geen klacht van tien heer Helder was ingekomen Men besloot, indien de persoonlijke klachten geen voldoende uitwerking zouden hebben, hier van vcrecnigingswege druk uit te oefe nen. Verder besloot men hot 10-jarig bestaan der vereeuiging te herdenken door het hou den van een geschiedkundige lezing over Heiloo, hieraan evenwel geen bijzondere feestelijkheden te verbinden. Vervolgens sloot de voorzitter de verga dering. In het café Kerssens aan den Kennemcr- straatweg waren gisteravond een 22-tal hee- reni bijeen; die zich in de op 14 April 1.1. ge houden bijeenkomst als voorloopige leden van een> op te richten buurtvereeniging hadden la ten inschrijven. Doel van deze bijeenkomst was het definitief oprichten der vereeniging. Na een uiteenzetting van den voorzitter van het doel der vereeniging werden de statuten en het huishoudelijk reglement, ontworpen door het voorloopig bestuur, goedgekeurd en vastgesteld. Het doel der vereeniging is-^js volgt omschrevena. het coöperatier inkoopen van die huishoudelijke artikelen, welke daar voor geschikt- zijn of worden bevonden b. het bevorderen van het gevoel van saamhoorig- heid bij alle bewoners; c. het verleenen van steun aan die leden die dien verlangen en voor zoover die verleend kan worden, hetzij door hét geven van onderlinge adviezen- of daadwerkelijkheid; d. het weren' van woonwa gens met de uit hunue tegenwoordigheid voortvloeiende gevolgen van bedelarije. het steunen van en if of) samenwerken met andere vereenigingen, hetzij plaatselijk of niet, voor zoover nuttig of noodig zal blijken te zijn. Den laatsten "Zaterdag van iedere maand zal het bestuur zitting houden voor het behande len' van vragen van allerlei aard. Lid kunnen worden alle gezinshoofden tus schen het bosch van den huize Nijeniburg en de grens der gemeente Alkmaar. De mogelijk heid blijft opengelaten om ook bewoners van aangrenzende buurten als lid toe te laten. De voorloopige bestuursleden, de heeren K. Veldkamp, A. Kok, J. Bolkesteijn, D. Koom en C. Slotemaker, werden allen definitief ge kozen, resp. als voorzitter, secretaris, pen ningmeester en commissarissen. Op een pagr heeren na, traden alle aanwe zigen definitief als 0d toe. De corporatie kreeg den naam „Buurtvereeniging Nieuw- poort." Bij de rondvraag werd de wensche- lijkheid besproken van het pogen om aanslui ting te krijgen bij de gaar- en waterleiding der gemeente Alkmaar. UIT OBDAM. Onder voorzitterschap van den heer A. Blauw hield de Vereeniging tot wering van bedelarij „Burgerbelang" hier een vergade ring ten einde te beraadslagen over haar ont binding wegens te weinig belangstelling. Per circulaire waren de leden opgewekt om ten minste deze bijeenkomst bij te wonen. Hoewel de opkomst wederom klein was, werd toch be sloten de vereeniging in stand te houden. Wordt al geen groote financieele steun gege ven, toch kotnt haar bestaan den burgers ten- goede, doordat het geld, vroeger aan bede laars gegeven nu nuttig in menige huishou ding kan worden aangewend óf kan dienen om andere nuttige instellingen te steunen, ter wij ui t_ de vereenigingskas nog jaarlijks een 30 k 35 gld. aan zieken en herstellenden als een welkome hulp kon worden aangeboden in den vorm van versterkende middelen. Wegens bedanken van de heeren A. Blauw en T. de Boer als voorzitter en als secretaris- penningmeester werden als zoodanig gekozen de heeren Jl. Blauw-en. K. Leek. Besloten werd opnieuw de dorpsgenooten op te wekken om als lid toe te treden, de jaar- lijksche contributie werd bepaald op 25 cent. UIT OUDKARSPEL. Zondagavond had ten huize van den heer Buckman de le opvoering plaats van „Ro- landa," schets uit het Zigeunerleven, dramati sche operette in 3 bedrijven. Van deze operette zijn muziek en woorden vervaardigd door den heer Jac. Jansen van Schagen, directeur van de operettevereemging Caicilia alhier, welke vereeniging deze eerste opvoering zeer zeker met succes heeft vol bracht. De groote kolfbaan was eivol. Geen plaatsje was er onbezet. De Zigeunerdansen, die waren ontworpen door mej. H. Polak te Den Helder, werden voor zoover we kunnen beoordeelen, mooi uit gevoerd. Het publiek heeft volop genoten. Na afloop werd den heer Jansen een krans aangeboden, waarbij de dank van de vereeni ging werd overgebracht voor het prachtige stuk werk door hem geleverd en voor de eer die de vereeniging te beurt viel door aan haar de eerste opvoering van deze operette op te dragen. UÏT HENSBROEK. Uit de t'en sollicitanten voor gemeente veldwachter is benoemd de heer Visser, agent van politie te 's-Gravenhage. UIT BERGER Flet kamp voor de lastige elementen on der de Duitsche déserteurs wordt hier toch op het land tegenover het Russische monu ment gevestigd. De er tegen gecite unanieme meening van den raad, alsmede het adres van een groot aantal ingezetenen, om dit kamp niet in Ber gen te vestigen, is dus zonder uitwerking ge weest. Dat het land reeds voor een groot deel voor den bouw van haver bewerkt was, schijnt er bij de regeering ook minder op aan te komen. Waarom, als het ondanks alles toch in Bergen moet komen, geeü waarde loos stuk grond in de duinen er voor aange wezen? KORTE BERICHTEN. In verschillende plaatsen in Waterland komen nog steeds weer nieuwe typhusgevalr len voor, meestal slechts lichte. Boven Terueuzen is gisteren een vreem de vliegmachine waargenomen. Ten noorden van Terschelling en Vlie land kruiste gisteren een zeppelin. Tegen den Delftschen werkman, die zijn vader bestal voor 330, welk geld be stemd was voor verpleging van diens zieke vrouw, is een half jaar gevangenisstraf ge ëischt. Gedurende den gesloten vischtijd van 23 April tot 30 Mei mag de kolblei niet al» aas voor de aal- en snoekvischtuigen worden gebezigd. Bij een vechtpartij op de Kromboomsloot te Amsterdam bekwam een infanterist, toen hij de vechtenden wilde scheiden, eenige mes steken in rug en lies. De wonden zijn niet le vensgevaarlijk Voor den landstorm moeten worden in geschreven zij, die niet tot de militie behooren en die geboren zijn in 1884 en 1885. Deze in schrijving moet op 10 .Mei 1917 geëindigd zijn. De opperste jury voor bekroningen op de tn December gehouden Panama California internationale tentoonstelling te San Diego heeft een gouden medaille toegekend aan de Olanda Speelgoedfabriek te Amsterdam. Gedurende de*week 29 April tot en met 5 Mei zijn te Amsterdam aangekomen 7 stoomschepen en 1 zeilschip en vertrokken 9 stoomschepen. In dezelfde periode van 1916 zijn aangekomen 20 stoom- en 2 zeilschepen; vertrokken 24 stoomschepen. De hofstede „Kraayveld" met 37 H.A. bouw- en weiland nabij Aalsmeer heeft in pu blieke veiling f 115.080 opgebracht. Wegens den zoo belangrijk minderen beetwortelenbouw zullen enkele suikerfabrie ken dit jaar niet werken. Nader zal worden uitgemaakt welke fabrieken de te verwachten beetwortelen zullen verwerken. Tot leeraar-voorganger bij dé Israëlie- tische gemeente te den Helder is benoemd de heer V. Mozes, thans als zoodanig te Hee renveen. Vermoedelijk door bewoners van door trekkende woonwagens zijn te Halfweg bij twee landbouwers door verbreking der schuursluitingen paardentuigen, rijdeken, lantaarn, rijwiel, enz. ontvreemd. Bij afwezigheid der bewoners is in de Spinozastraat te Amsterdam f 600 aan geld en een aantal gouden en zilveren voorwer pen ontvreemd. Een vrouw aan die Nassaukade te Am sterdam, die zich door venters brandstoffen liet brengen,'1 vermiste daarna een stuk vleesch en een paar nieuwe schoenen De achttiende Katholiekendag, die Pinkstermaandag te Valkenburg .(Lf) zou worden gehouden, is afgelast, daar ae spoor wegmaatschappij verklaarde geen extra trei nen te kunnen dioen loopen. :tin ziin io 'H' di

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2