DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. AARDAPPELEN. No. 112 fton'terri en negentiende jaargang. 1917. MAANDAG 14 MEI FEUILLETON. NIJJEKLAND. Verstrekking van liegeeringsgoederen aan H.H. Grossiers. 'Verstrekking van fiegeeringigoederen aan H.H. Winkeliers. Verjaring van Schuldvorderingen. Deze Courant wordt eiken avond, behalve osp Zon- en Feestdagenutigggsv&L AbooneaieDitepE^s per 3 masuden voor Alkmaar f L 30 tsmmz door het geteele Rijk f 1,5 Afzonderlijk® rtmrmrei® 6 Cents. Tefcfot -mimmor 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.12j Bij groote contracten rabat, proote lettors naar pkm&mxmkt. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handetedrukkerij v/k HERMs. COSTER ZOON, VooFdww C 9. 2 K G. Aardappelen. Over eten aboiMvementsprifs wordt btf voorafbetaling beschikt.' Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 14 Mei. Aan het Westfront is de actie weer eeniger- mate verlevendigd. De Engelschen hebben een nieuwen aanval gedaan. Ten Oosten van Atreeht gelukte het hun het meermalen genoemde dorp Roeux te bezetten, waar ze zich konden handhaven. Bijzonder hevig is weer om het dorp Bullecourt gevochten. De Franschen hebben bij Verdun twee ver rassende aanvallen uitgevoerd, welke volko men slaagden volgens het Fransche communi qué, dat evenwel geen enkele nadere bijzon derheid geeft. Uit dezelfde bron worden vruehtelooze Duitsche aanvallen op het pla teau van Craonne ten noorden van Reitns, en in de streek van Maison de Champagne ge meld. Er is dus bedrijvigheid, maar de toestand verandert er niet door. De troepen van generaal Sarrail hebben hun aanvallen hervat, zonder tot dusverre eenige resultaten te hebben behaald. Aan bijna het geheele Italiaansche front is de artilleriestrijd hervat, hetgeen kan beteeke- nen, dat generaal Cadoma nu ook het oogen- blik gekomen acht om tot den aanval over te gaan. Geschiedt dit, dan zou er inderdaad van een algemeen ententeoffensief worden gesproken, met uitzondering dan van het Russische front, waar een aanvallend optre den voorloopig nog wel niet plaats zal heb ben. De Raad van arbeiders en soldaten in Rus land heeft in beginsel de uitnoodiging aange nomen, om aan het internationaal sociaal-de- macratisch congres te Stockholm deel te ne men. E>e Belgische socialistische minister van der Velde is te Stockholm aangekomen. Niet echter om aan de conferentie deel te nemen, maar om te betoogen, dat het eenvoudig rechtsaanmatiging zou zijn, als de Neder- landsche delegatie uit naam van het Interna tionale Bureau handelde en dat de conferen tie geenerlei nut zou afwerpen. De Belgisch sociaal-democraten, zoo ver klaarde de heer Vandervelde, konden wel is waar met de Duitsche minderheid onderhan delen, maar deze heeft, niets te beteekenen. En wat de meerderheid in de Duitsche partij aangaat, zoo zou het onmogelijk zijn, haar de hand te reiken, terwijl zij den keizer de andere hand toesteekt Naar verluidt heeft de Berlijnsche politie- president den leden der Duitsdie sociaal-de mocratische minderheid passen voor Stock holm geweigerd de heer Troelstra ver- De „Dame" getrouwd. MIJN TWEEDE REIS NAAR JAPAfc. Naar het Engelsoh. 20) Eenige jaren geleden zag een hoogge plaatst Mantsjoe een mooi bloemenmeisje op straat en maakte haar dadelijk tot zijn pri vaat eigendom. De bekoring die van haar uitging was zoo groot, dat de rollen werden omgekeerd en hij haar slaaf werd totdat hij er genoeg van had. Hij versmaadde haar niet alleen, maar hij verliet haar. Al was zij een Mantsjoe meisje, toch stelde de Revolu tie haar, die trilde van verlangen, in de ge legenheid de zoetste wraak te nemen waar toe een Chineesche schoone met haar aman- deloogen ooit in staat werd gesteld Haar heer en meester had er steeds op gepocht dat hij aan iedere aanvallende partij het hoofd kon bieden en de koninklijke stad bewaren voor de Mantsjoes. Hij rekende buiten de vrouw. Zij kende een man, buiten de stads muren, een leider van een organisatie die uit .soldaten en bandieten bestond en die hun kerden van verlangen af te rekenen met een aantal officieren en burgers voor tal van grieven hun aangedaan. Na een vruehtelooze poging de liefde van haar minnaar terug te winnen, stelde het bloemenmeisje zich in verbinding hfet den kapitein der oproerige bende, e^Mleen verhinderd was de stad bin nen te diSgeo door den hoogen, twintig voet dikken muur. Zij waarschuwde hen, zich op een bepaalden nacht gereed te houden. De poorten zouden open zijn. De nacht kwam. Zij 8loop van den eenen drempel naar den anderen door de bewaakte straten, totdat zij de afgesproken plaats had bereikt Zelfs de klaarde onlangs, dat er gegronde reden be stond om aan te nemen, dat die passen ook aan die afgevaardigden zouden worden ver strekt. Hierover zal vermoedelijk Dinsdag ge ïnterpelleerd worden. Dien dag wordt ook een verklaring verwacht van den Duitachen rijkskanselier, die te Weenen geconfereerd heeft met den Oostenrijkschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Czemin, terwijl de conferenties spoedig te Berlijn zullen wor den voortgezet. De minister van oorlog heeft, zooals men weet, in de Doema, de volksvertegenwoordi ging welke onder het Tsaristisch bewind ia samengesteld en welke dus thans niet meer „den volkswil" belichaamt, over de „ziekte van Rusland" gesproken. Hij zei, dat de leus „vrede aan het front en oorlog in het land," zoo spoedig mogelijk vervangen moet worden door de leus „Oorlog aan het front en vrede in het land" en dat er aan het dubbele be stuur, ook in het leger, zoodra mogelijk een einde moet komen. Dezer dagen heeft de be kwame generaal Roessky zijn ontslag als op- percomxnandant van het noordelijk front ge nomen. En. thans wordt gemeldi, dat generaa Komilof, de commandant van St. Petersburg. zijn functie vaarwel gezegd heeft, wegens he: optreden van een aantal organisaties, welke aanspraak maken op de controle van het gar nizoen, en wegens den eisch van den Raad van afgevaardigden van arbeiders en soldaten dat hij al zijn orders ter goedkeuring aan ge noemden Raad zal voorleggen. Een aantal anarchisten uit SL Peteraburg en Sleutelburg hebben een paleis bezet, ten einde er hun hoofdkwartier te vestigen. Zf| weigerden het huis te verlaten, oüdanks hei bevel van den Raad van afgevaardigden van soldaten en- arbeiders, waarna het huis door troepen is afgezet. Op consolidatie wijst dit alles nog nietl KORTE BERICHTEN. Brit8che vliegers deden opnieuw een aanval op Zeebrugge. De Russische pers constateert, dat bijna alle sprekers in de zitting van de Russische volksvertegenwoordiging zich tegen een af zonderlijken vrede hebben verklaard. Generaal-majoor Pershing is tot com mandant van het Amerikaanscne expeditie korps in Frankrijk benoemd. De. debatten in den Dultschen Rijksdag over de binnenlandsche politiek zullen Dins dag plaats vinden. Het uitloven van premies op het aanwij zen van personen, die stakingen in Duitschr land verwekt hebben, heeft tot arrestatie ge- sehildwachten werkten onwillekeurig mede tot haar plan, zij gingen naar een iheehuis- vuur om hun half bevroren lichaam te war men. De voormalige uitverkorene van den harem, die zelden haar eigen theekopje in de hand had genomen, reikte met haar smalle handen aan de zware poorten, totdat zij de sluitbooujen had opgelicht. Het volk stroom de naar binnen. Zij spoedde zich naar haar huis, tooide zich met al de prachtige juweelen en sieraden die haar minnaar hnar gegeven had, stak roode rozen in haar zwarte haar toen ging zij staan op een hoog dak en be spotte hem, toen hij door de nauwe straten vluchtte om zijn leven te redden. De stad is verlicht door de vuren, die het volk heeft aangestoken. De gele daken, de roode muren en de hooge marmeren pagoden weerkaatsen de vlammen en vormen een schouwspel van barbaarsche pracht, dat den brand van Rome verre overtreft. Het beklagenswaardige, akelige en komi sche, zijn zoozeer met elkaar vermengd, dat mijn gezicht voortdurend vertrokken wordt, want ik moét lachen en schreien tegelijker tijd. Tegenover mijn venster, in de kromming van de straat laat een Chinees zijn haar knip- Een. Te midden van al het rumoer, fluitende ogels en de razende menigte, zit hij met ge vouwen handen en gesloten, oogen zoo stil als een Chineesche afgod, terwijl een rondrei zend barbier met een vreemde schaar aan den gang is. Voor hem bestaat de gezegende vrij- EeidTniet in de verandering van Monarchie in Republiek, maar in het afsnijden vlak bij den schedel van het gehate bewijs van dienstbaar heid, zijn siaart En geloof mij, Mate, het eerste wat de plunderaars doen wanneer zij een huis bin nen komen, is de telefoon af te rukken en naar buiten te brengen om te verbranden, want, zoo verklaarde een openhartige bandiet, dat leid van een bestuurder van een socialistische kiesvereenlging te Bejlijn. De bestuurlijke scheiding van België wordt aan verschillende ministerieels departe menten te Brussel doorgevoerd. De Duitsche rijkskanselier heeft zich Zaterdagavond naar Weenen begeven om met graaj Czernin een bespreking te houden. Bladen te Milaan melden, dat Orlando, de Italiaansche minister van binnenlandsche zaken te Londen is aangekomen en gelooven, dat de reis met de leejtochtvoorzienlng samen hangt. Dr. Veldiman, voormalig Roemeensch gezant in Berlijn, is uit den staatsdienst ont slagen, wegens uitlatingen in de Duitsche pers. Volgens een officieel Duitsch bericht, wordt in Zwitserland een Fransche propagan- da-filra vertoond, waarop men kan zien hoe de hatulelsonderzeür Deutschland door twee Fransche kruisers wordt opgebracht. De be doelde onderzeeër ligt echter veilig en wel in een Duitsche haven. Woensdag zijn te Bergen in Noorwe gen 1000 Noorsche en 500 Zweedsche en Deensche zeelieden uit Engeland aangeko men. Ze waren afkomstig van gezonken sche pen. De voorloopige regeering in Rusland heeft de verbanningsstraf en de uitzetting af geschaft en ze door gevangenisstraffen van ten minste drie jaar vervangen Over Kopenhagen ontvangen de Duit sche bladen de bevestiging van een vroeger bericht, dat in het begin van Januari een Rus sisch linieschip bij Port Said op een mijn is geloopen en gezonken. Het verongelukte schip is de Peresjvjet (11,900 ton). Volgens de Italiaansche Corriere della Sera zullen drie leden van het uitvoerend co mité van den raad van arbeiders en soldaten als ministers zonder portefeuille, doch met stemrecht, ia het Rusisch kabinet worden op genomen. De Kölnische Zeltung verneemt uit Ber lijn, dat de groep der sociaal-demokratische arbeidersgemeenschap zich voortaan „groep der onafhankelijke soöaal-demokraten" wil noemen. Tot dusver is een vijfde deel van de Deensche handelsvloot verloren gegaan. In totaal zijn er 146 Deensche vaartuigen tot zinken gebracht, met een gezamenlijken in houd van 150.000 tón bruto en van een waar^ de van ruim 66 millioen gulden. De chef van het garnizoen In St. Pe tersburg is afgetreden. Generaal Komilof verklaarde dat zijn aftreden te wijten is aan het optreden van een aantal organisaties, die aanspraak maken op de contröte van het gar nizoen, en aan dep eisch van den Raad van den van arbeiders en soldaten, dat lij al zijn orders ter goedkeuring anti ge- genoemden raad zal voorleggen. Er is brand uitgebroken hl het raadhuis te Nieuw-York, waar Woensdag nog de Fran sche missie ontvangen was. Naar de „Köln. Volkszeit." uit Zwitser land verneemt, heeft Z H. de Paus kardinaal van Rossum benoemd tot protector van de grauwe zusters van Breslau. waren de spreekmachines van de vreemde duivels; als ze lieten hangen, zouden die din gen misschien de namen van de plunderaars verraden. Dame» van hooge afkomst, met voeten van twee centimeter, strompelen voorbij met stre pen van tranen en angst op hun gepoederde gezichten. Oude mannen met grijze haren huiveren van schrik en trachten zich in een hoekje te verbergen. Verdwaalde en verlaten kinderen, waanzinnig van angst, klemmen zich vast aan den voorbijganger, worden weggeduwd en dikwijls onder de voeten ver treden. En door dat alles loopt het gepeupel en maait onmeedoogend rond met zwaard en mes, plundert en rooft totdat er niets meer overblijft Toen ik maar een deel van al die ellende aanschouwde, hoorde ik een langharigen broeder in mijn nabijheid zeggen, terwijl hij zelf op een goed beschut plekje stond: „On naspeurlijke Voorzienigheid 1" Maar op mijn woord, ik vind het niet fair om dat alles op de Voorzienigheid te schuiven. Tot nu toe werden de gebouwen der vreemde gezanten goed bewaakt. Maar het is niet te zeggen: hoe lang de overwerkte sol daten het zullen uithouden. En als zij niet meer kunnen, dan moge de Heer ons helpen. Ik ben feitelijk alleen. Jack's vrienden neb-, ben dag en nacht werk om hun bezittingen te bewaken. Sada en Billy waren op weg naar Peking, maar moesten een toevlucht zoeken in Tient sin, waar zij veilig en wel zijn opgeborgen. Ik denk, dat de Zoeker meer van de zuivere onverbloemde waarheid in het Oosten vond dan hij noodig had. Hij en Dolly zijn ver dwenen. Ik weet niet precies waar Jack is. Ik wou, dat hij bij mij was. Ik maak mij ongerust om dat hij ,met wel is. Ik weet.dat hij komen zal EIEREN. Voor elke 100 volversche kip- of eendeieren waarvoor deze week consent tot uitvoer wordt afgegeven, moet een hoeveelheid res pectievelijk yan 150 volversche kip- of eend- eieren beschikbaar worden gesteld Een deel van de beschikbaar te stellen kip eieren, bestemd voor distributie door de ge meentebesturen, moet worden geleverd tegen 8 per 100 stuks en een ander deel, bestemd om te worden geleverd tegen 7.50 per 100 stuks. Alle beschikbaar te stellen eendeieren moe ten worden geleverd ter conserveering tegen den prijs van 8.50 per 100 stuks. AANVULLINGSBROODKAARTEN. De munster van landbouw neeft ter kennis vau de gemeentebesturen gebracht, dat onder bepaald omschreven voorwaarden een tweede aanvullingsbroodkaari kan- worden uitgc reikt aan turfgravers en veenarbeiders, pol der-, grond- en dijkwerkera, steenfabriekar- beiders, smeden, stokers, arbeiders in glas- en aardewerkfabrieken en in ijzergieterijen, bootwerkers en sjouwers. LEVENSMIDDELEN IN NATURA. De minister van oorlog beeft bepaald, dat in elk garnizoen en in elk kantonnement aan de officieren, onderofficieren en gehuwde vrijw. dienende korporaals en soldaten, die niet aan de soldaten-menage ter plaatse be: hoeven deel te nemen, inder inhouding van de vergoeding wegeüs gemis van levensmid delen, levensmiddelen in uatura beschikbaar kunnen worden gesteld, ook brood. Soort en hoeveelheid moeten dezelfde zijn, welke per hoofd aan de deelnemers aan de soldaten- menage ter plaatse worden verstrekt, terwijl voor de distributie geen kosten aan het Rijk in rekening mogen worden gebracht. ZAAD-CENTRALE. De Rijkscommissie van Toezicht op de Ver eeniging Zaad-Centra'c brengt ter kennis dat, waar in het afgeloopen seizoen, niette genstaande van de meeste tuinbouwzaden ruun voldoende hoeveelhdeen in- het land aanwezig waren, de prijzen soms tot buiten sporige hoogte zijn opgedreven, voor het volgende seizoen maatregelen zullen worden genomen, waardoor althans die zaden, welke nier te lande in voldoende hoeveelheid ge teeld worden, voor het binnenland tot red' lijke prijzen beschikbaar zullen zijn. AFVOERING ALS DESERTEUR. De volgende order is aan de autoriteiten der landmacht door het departement van oorlog verzonden: Het blijkt, dat verschil van meening bestaat omtrent den datum, waarop een militair in liet stamboek moet worden gemeld als ver mist, en omtrent dien, waarop hij als deserteur moet worden afgevoerd. Daarom wordt in her inner mg gebracht, dat, ten aanzien van de toepassing van art. 15y, eerste gedeelte, van het Crimineel Wet boek voor het Krijgsvolk te Lande, de dag, zoodra hij door de troepen kan heendringen. Maar wat kan er in dien lussckentijd gebeu ren? Niemand kleedt zich 's nachts uit en slechts enkelen gaan naar bed. Mijn eenige troost en lijfwacht is de kamerjongen. Ik vroeg tot welke partij hij behoorde eu zonder een spier van zim gezicht te vertrekken ant woordde hij: „Mantsjoes en Chlueezén, atle- ■I hetzcllde. "wuhh ten". maal hetzcllde. Missy ik zal thee voor u zet- lk vermoed dat hij slaapt voor mijn deur, voor mijn veiligheid of voor de zijne, ik weet het niet. Maar soms als het gehuil van de vechtende mannen tot mij doordringt, draai ik het licht op eu ga bij het vuur zitten, want ik huiver, eu ik dacht mij voor te stellen, dat Jack bij mij is. Dan hoor ik een zAdit tikje op de deur en een vriendelijke stem zegt: „Mis sy, ik zal lekkere thee voor u zetten Schim van Pekoe! ik zal in thee verdrinken als dit nog lang duurt. Hij komt binnen, zet de thee, dan valt hij neer op zijn hurken en tuurt in het vuur. Hij knipt zelts niet met de oogen, hoe dichtbij ook wordt geschoten en gegild. Ondoorgrondelijk en onbewegelijk lijkt hij een voorwerp, geheel buiten den hevigen op stand van zijn land. En toch weet niemand of hij niet misschien de hoofdaanlegger is van de geheele beweging. Zijn onverander lijke kalmte is wat mij het meeste rust geeft in dezen Hades. Ik ben niet bepaald bang. Jack komt en daar ginds boven oen purperen gloed van de brandende stad, wappert zacht maar zeker "de Amerikaansche vlag. Goeden nacht, lieve Mate. Ik geloof niet aan mijn dood voordat het zoo ver is. Daar enboven, ik zou eenvoudig niet kunnen ster ven als Jack er niet bij is. Peking. Ik stond eens naast een Japansch meisje terwijl zij haar geliefde, een soldaat, zag De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR brengt ter algo- mesne kennis, dat gedurende deze week (dus van 13 tot en met 10 Mei 1917) op bon So. 57 verkrijgbaar wordt gestold Alkmaar, 14 Mei 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF te ALKMAAR deelt H.H. GROS SIERS mede, dat het in zijn bedoeling Egt voortaan REGEERINGSGOEDEREN welke zij aan WINKELIERS verstrekken, op de voorheen gebruikelijke AANVRAAGFOR MULIEREN af te geven, nadat deze aanvra gen eerst ter controleering en goedkeuring aan het Distributiebedrijf zijn afgestempeld. Alkmaar, 14 Mei 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt H.H. WIN KELIERS mede, dat de door hen gewenschte REGEERINGSArTIKELEN zooals voor heen op de daartoe bestemde FORMULIE REN bij hunnen OROSSIER kunnen worden aangevraagd, nadat op zijn kantoor is gecon stateerd dat het aangevraagde kwantum in verband met de ingeleverde bons juist is. Alkmaar, 14 Mei 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebben den er aan, dat de schuldvorderingen ten las te der gemeente over het jaar 1916, ingevol ge de bepalingen der Wet van 8 November 1815(Staatsblad No. 51), vóór ol op den men, wordt etne spoedige inzending daarvan aanbevolen. Alkmaar, 12 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., Voore., lo.-Burg. L. VAN DER VEGT, lo.-Secretaris. sterven. Hij sloeg zijn brekende oogen tot haar op en smeekt: „Niet schreien!" Haar bevende lippen antwoordden: „ik schrei niet". Hij fluisterde: „ik zie toch tranen in je oogen I" „Ach lieve vriend, het zijn geen tranen van mijn oogen, liet zijn trarttti van mijn hart!" Kom bij mij Male, dicht bij mij. Geef at van jou kracht. Sta mij bij met ie hi irdeel en je kalm verstand. Want ik ge dat ik verslagen ben in den strijd en te ver moeid om nog langer weerstand te bieden, ik wil graag sterven om niet meer behoeven te denken. Jack-had al lang hier moeten zijn en toch is er taal noch teeken van hem. Vandaag ter wijl ik keek uit het raam waar ik al zoovele uren vergeefs wachtte, verbeeldde ik mij, dat ik twee mannen Jack's naam hoorde noemen, in verband met dien vatn de Engelsche vrouw en veelbeteekenend lachen. Toen ze mij zagen liepen ze gauw door. Als ik het goed verataan heb, zijn Jack en de geleerde vrouw nog bij elkaar en de juich toon die oprees in mijn hart, toen mijn har telijke oude vriend, Mr. Carson, zei, dat zij al lang weg was, verstomde voor altijd. Wat beteekent dat alles toch Mate? Is het mogelijk dat de sombere schaduw die reeds weken boven mijn- hoofd heeft gehangen, een afschuwelijken, vasten vorm aanneemt? Kan iet zijn, dat al die heerlijke jaren niets dan een droom geweest zijn, die de werkelijkheid na het ontwaken nog onverdragelijker ma ten? Zouden de verschrikkingen van de Revolu tie mij beangsten Of heeft het leven mij wer kelijk bedrogen en valsch spel met mij ge speeld? Toen Jack mij kwam opeischen geloofde ik ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1