DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Geurlge „Triumpf", 5 cents Snatra-Slgaar. - Havanna-MeteBge. No. 116 Honderd en negentiende Jaargang. 1917. Ahftnnrnpitsurfis m 3 nimfen f L3D. tr. p. post f U0. AdreTtentlepnls 12iet. p. regel, pote letters naar plaatsruimte, trieren Ir. N. V. Boek- en Randeisdrakkerij HERWs. COSTER 4 ZOON, oordam C 8. Tetefnr. 3. ZATERDAG 19 MEI. Militie Vrij stellingen. H: NEDEMLAND. OR nummer bestaal uti 2 bladen. - Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 19 Md. Onze vijf uit Engeland verwacht wordende schepen zijn thans gelukkig binnengeloopcni en wel te IJmuiden deiGrotlus en te Rotter dam de Menado, Maasdijk, Ameland en The- misto. Door de Grotius zijn aangevoerd stuk goederen uit Nederlandsch Indië, de Menado bracht een gemengde lading, de Anleland een volle lading kunstmest evenals de Maasdijk, terwijl de Themisto weer een gemengde la ding heeft, Voorts zijn aangekomen de Een dracht met volle lading katoenzaadolie voor diverse margarinefabrieken, de Badjan met 36000 quarters tarwe en 3900 zakken meel, geconsigneerd aan de Nederlandsche regee ring, de Karimaen met 7800 ton Chilisalpe- ter, de Andijk met 99367 zakken sodanitzaad en de Schiedijk met 294920 bushels tarwe en 16620 zakken meel. De reis der met roode en witte streepen beschilderde schepen moge eenigszins door den mist vertraagd zijn, toch zijn ze zonder ongelukken over de Noordzee gekomen. „Dat is binnen" zal men zeggen. De behou den overkomst van deze schepen doet de hoop rijzen, dat onze' scheepvaart wat ruimer zal worden, dank zij de medewerking der Engel- sche en der Ehiitsche regeering. Maar te stellig valt daar niet op te rekenen er kan zoo gauw een kink in den kabel komen Nadeau gaat heen. Op' eenige honderden Meters afstand vlie gen witte vlokken uit elkaar; het is de compagnie die den laatsten tegenstand met handgranaten breekt. Van granaatkuil tot granaatkuil gaat Nadeau er op af Hij, is op 't punt de compagnie te bereiken. Op eens knettert het droge „paf! paf 1"van vijandelijke geweren om zijn ooren, hij is op een vijandelijke patrouille gestooten die er gens in een loopgraaf lag verscholen. Hij is alleen. Hij aarzelt niet. Met handgranaten gooit hij in den hoop, enkelen doodende of wondende, anderen op de vlucht jagend Gourves, een grenadier van hetzelfde regi ment, loopt tegen een Duitsch detachement aan, gecommandeerd door een officer. Hij leeft geen handgranaten meer. Wat te doen? dij sommeert den officier zich over te geven. Deze weigert. Gourves vliegt "hem naar de keel en worgt hem. Kameraden snellen toe. De Duitschers, ontzet, geven zich over Sergeant Piquemal, aan het hoofd van een patrouille, neemt aan, den rand van het bosch van Geen vijandelijke batterij van 106 waar. Hij stormt op de artilleristen af, velt met den kolf van zijn geweer den kommandant van de batterij neer, terwijl zijn mannen de canonniers met de bajonet aan hun stukken rijgen, behalve één dien men spaart om hem te ondervragen.... Maar het prachtigste voorbeeld van koel bloedigheid is dat van den korporaal Dou- mergue. Hij komt bij een „abri" en roept „Geeft U over!" Als antwoord vliegen er een paar handgra naten. Doumergue werpt er op zijn beurt een, De slag aan de Isonzo duurt voort. Met groote verwoedheid wordt ook daar gevoch ten, nu de strijd, na een moeielïjken winter, eindelijk ontketend is. Hoe zwaar de troepen het in den tijd van voorbereiding wel te ver antwoorden hebben gehad, bleek uit een me- dedeeling van den afgevaardigde Arc in de Italiaansche pers, dat het Italiaansche leger in de win dermaanden maandelijks 80.000 h 90.000 man tengevolge van koude, lawines en ziekten verloren hebbèn. In dit jaargetijde moeten de Ital'anen er vooral rekening mee houden, dat de Isonzo, tengevolge van den re gen of van de warmte, die de sneeuw op de bergen doet rijzen, door plotseling verhoog den waterstand htm geen parten speelt. Zij zijn erin geslaagd de rivier over te trekken en onri den anderen kant een aanval uit te voeren op de steile helling van de Monte Cucco of hoogte 611 zooals de Italianen en den Kuk, zooals de Oostenrijkers zeggen. Deze hoogte vormde een vooruitgeschoven stelling van den Oostenrijkschen verdedigingsmuur ten noor den van de bekende plaats Gorz, en zij booc een gunstige gelegenheid voor het waarne men van de uitwerking van het artillerie-vuur en voor het richten der kanonnen. De Oosten rijkers erkennen, dat zij deze hoogte heb ben moeten prijsgeven en zich eenige honder den meters ten Oosten van den berg hebben moeten terugtrekken. Maar dit is dan ook het eenige resultaat van den verwoeden strijd, Verwerven de Italianen geen belangrijker voordeden, dan is ook hun offensief als misr lukt te beschouwen. Zij hebben één belangrijke factor tegen zich. Voorheen werden de Italia nen steeds gesteund door de Russen, die, wan neer de Oostenrijkers in het Zuid-Westen aan gevallen werden, in het Oosten zooveel moge lijk Oostenrijksche troepen bonden. Daarvan is thans geen sprake en de Italianen moeten zich tevreden stellen met de hulp, welke En- gelsche kanonniers met Engelsche zware ka nonnen kunnen verleen en. De Italianen ver klaren 6432 gevangenen te hebben gemaakt, de Oostenrijkers meer dan 3000, een verschi dat ook niet veel beteekent. Toch kan het Ita liaansche offensief van invloed zijn op den strijd in het Westen, daar er veel Oostenrijk sche munitie aan Ehiitsehlanü werd geleverd, welke Oostenrijk nu zelf wel best kan gebrui ken. In het Westen hebben de Duitschers thans ook de puinhoopen van Bullecourt moeten prijsgeven, waarom sinds weken heftig ge vochten werd. De reuzenstrijd om een klein object is tenslotte beslist in het nadeel der Duitschers en ten voordeele der. Engelschen, Maar zoo heeft men zich tevoren het groote offensief van 1917 toch wel niet gedacht! VARIA. HOE ER GEVOCHTEN WORDT. „L'Echo de Paris" geeft het volgende ver haal van een gevechts-episode, zooals het u den mond is opgeteekend van een grenadier, korporaal Nareau, van hetregiment in fanterie. Midden in het gevecht zegt de kap; tein hem: „Ga de verbinding verzekeren met de. compagnie." een conferentie utenschelijk acht, hebben wij met blijdschap begroet, omdat in dat opzicht hun gedachte in overeenstemming is met de onze. Dat er overleg wqrdt gepleegd, is de hoofdzaak. Het prijshof te hamburg. Het prijshof te Hamburg heeft de vorde ringen inzake de opgebrachte stoomschepen Brussels, van Rotterdam met stukgoed naar Londen, Lestris, van Liverpool met stukgoed naar Rotterdam, Rio Pardo, van Rotterdam met levensmiddelen naar Huil, afgewezen. Inzake het Neder landsche stoomschip Nio- be was vrijlating van schip en lading (be staande uit kaas en 27 vaten likeur) geëischt De uitspraak is uitgesteld. Inzake het stoomschip Batavier VI is de eisch tot vrijlating van het schip en gedeelten der lading toegewezen. Andere gedeelten der lading zijn in beslag genomen, met dial verstande, dat voor sommige goederen scha deloossteling is toegewezen. KORTE BERICHTEN. Honduras heeft de betrekkingen met Duitschland verbroken. In Rio de Janeiro vond een pro-Fran- sche betooging plaats, waaraan o.m. deputa ties van alle faculteiten aan de Braziliaan- sche universiteiten deelnamen. Uit Nieuw-York wordt officieel de tewa terlating van de „Naviax" gemeld, den eersten Amerikaanschen onderzeeërsjager. De kiel van 't schip werd op 2 April gelegdhet is dus in zes weken gebouwd. Verschillende leiders van de machinis tenstaking te Sheffield, Liverpool, Manches ter en Londen zijn gearresteerdonder de, be- springt in de schuilplaats, schiet den hersen pan in elkaar van den eersten den bestai Duitscher dien hij er aantreft, en geeft den anderen een teeken om er uit te komen. Zij gehoorzamen, verschrikt, de handen omhoog. ioumergue, hun den weg wijzend, steekt talm een ógarette op DE SOC. VREDESCONFERENTIE TE STOCKHOLM. Aan een uitvoerig interview met den heer Albarda in het „Volk" over zijn verblijf te Stockholm, ontkenen wij het volgende: De heer Albarda constateerde met voidoe- schuldiging de munitiefabricage te hefiben men dan dat een hevige ontploffing op belemmerd, - der schepen plaats vond, vermoedelijk bin lschc departement van Oorlog jn >tschip; uit de pijpen stegen belemmerd Het Em, deelt mede, dat Britsche zware artillerie, die met de Italiaansche samenwerkt bij het offen sief aan het Julische front, materieelen steun verleent. De kanonniers vonden in Italië een geestdriftig onthaal. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de Noorsche regeering den Russischen gezant te Kristiania heeft verzocht, de voorloopige Russische regeering een sympathiebetuiging te doen toekomen in verband met haar ver klaring ten opzichte van het Poolsche vraag stuk. Noorwegen zou dan de eerste onzijdige staat zijn, die in het vraagstuk der onafha aiix_ ïqu t;X rung, dat de Scandinavische socialisten zich lijkheid- van Polen, thans door beide oorlog- wich de „Woodcock" van Londen en de volkomen bij het initiatief der Hollanders voerende groepen erkend, zijn stem ten gunste jervaux Abbey" van Huil. hebbeni aangesloten; de bijeenroeping gaat daarvan uitbrengt." TURF NIET IN DEN VRIJEN HANDEL. - - - 1 Woensdagavond ongeveer 9 uur voerenJ lijk 31 leden opgericht de Vereeniging „On derofficieren lichting 1911," die ten doel heeft op gepaste wijze te verkrijgen, dat de on derofficieren der lichting 1911 spoedig in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld. Aansluiting zal worden gezocht met de on derofficieren der overige infanterie-depöts en van he) veldleger, ten einde aan deze actie meer kracht te kunnen bijzetten. EEN AANVAL OP EEN ENOELSCH OONVOOI. Het Engelsche ss. „Amsterdam," dat gis terenmorgen van Leith te IJmuiden is binnen gekomen, heeft gerapporteerd, dat het con- vooi, waarmede het voer, door Duitsche strijd krachten is aangevallen. Officieren van. de „Amsterdam" deelden nog mede, dat het Engelsche convooi, dat uit 10 a 12 schepen bestond, achter een viertal torpedojagers aanvoer. Tegen middernacht waren er ten Oosten van den Noordhinder en ten Westen van het lichtschip Maas schoten gevallen die uit Noord-Oostelijke richting dus vermoedelijk van Duitschen kant, beantwoord werden. Doordat het zeer mistig was, kon men van de „Amsterdam" af niet anders waame- een nen zware stoom en vlammen op. Tegelijkertijd werd een kort oogenblik hulpgeroep gehoord. De officieren vermoedden, dat een van de schepen van het convooi gezonken was. adat er 10 h 12 schoten waren gehoord, zette het convooi den tocht voort, zonder dat er verder iets werd vernomen. SCHEPEN BINNENGEKOMEN. Van de Vereenigde Staten via Halifax te Rotterdam, zijn aangekomen de volgende stoomschepen met gemengde ladingen: de „Quentin," de „Glasgow" en de „Amulet," alle van Leith; de ,,Princeas Irma" van Har en De BURGEMEESTER van ALKMAAR: Gelet op art. 52 der Militiewet, in verband met art. 60 van het K. B. van 13 April 1912; Staatsblad No. 145, brengt ter algemeene kennis, dat Gedeputeerde Staten van Noordr holland bij him besluit van 9 Mei 1917, No. 149, VOOR DEN TIJD VAN ééN JAAR hebben vrijgesteld wegens het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig-menschlie- vend ambt of de opleiding daartoe, de na te noemen ingeschrevenen der Militie dezer ge meente voor de lichting 1918: N. J. A. CASSEE. J. C.' CONIJN, H. F. COPPENS, M. A. FRANSE; J. J. HENNE- MAN, A. KOPPES. J KOPPES, G. F. SCHNEIDERS en N. M. A. VELZEBOER, dat zij bij besluit van denzelfden datum, No. 148, om dezelfde reden VOORGOED HEBBEN VRIJGESTELD den ingeschreve ne dier lichting A. J. I. LEESBERG. Van deze uitspraken kan gedurende 10 da gen, te rekenen van heden, bij de Koningin in Beroep worden gekomen: lo. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; door elk der overige vóór de gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moe der, voogd of curator} door den Commissaris der Koningin in deze provincie. Alkmaar, 18 Mei 1917. De Burgemeester .voornoemd, JAN DE WIT Dz., loco Burgemeester. een het thana uit van een Hollansch-Scandinavisch Comité. Aan de Engelsche arbeiderspartij is nieuwe uitnoodigmg gezonden namens nieuwe comité; tevens is gevraagd of zij'ook bezwaar had tegen een afzonderlijke confe rentie met het comité alleen. Men had rede nen om niet te wanhopen aan de medewer king der Engelschen'. Ook de Belgische soci alist De Brouckère is te Stockholm geweest en bekeerd in zijn tneening over de houding der Nederlandsche delegatie. Hij is vertrokken met de belofte, dat hij bij de Fransclien, de Engelschen en de Belgen het denkbeeld van afzonderlijke conferenties met het comité zal bevorderen; met dien ver stande evenwel, dat de deelnemers aan zulk een conferentie daardoor zich niet verbinden tot het deelnemen aan een algemeene bijeen komst. Na De Brouckère is verleden Zaterdag Em. Vandervelde, de voorzitter van het Uit voerend Comité van hét Int. Soc. Bureau, op reis uaar Rusland, te Stockholm aangekomen Hij heeft eerst vergaderd met de Hollandsche delegatie, die daardoor gelegenheid had? hem het karakter van haar optreden duidelijk te nlaken. het Vervolgens vergaderde hij met Hollando-Skandmavisch Comité. Hei resul taat van de besprekingen was verblijdend Vandervelde verklaarde, volkomen vertrou wen te stellen in de bedoelingen der Neder landsche delegatie. Hij verwierp absoluut de beschuldigingen en verdachtmakingen, aan haar adres gericht, alsof zij de handlanger zou zijn van de Duitsche règeeripg, en het tot stand komen van een afzonderlijken vrede tusschen Duitschland en Rusland zou willen bevorderen. Hij voegde er bij, dat hij niet aansprakelijk geacht wilde worden voor wat hem door de Engelsche pers in den mond was gelegd. De verklaringen, door hem te Londen tegenover journalisten gedaan, wa ren door ae Engelsche pers gecommentari eerd op een wijze, waarmee hij zich in geen enkel opzicht kon vereenigen. Vandervelde erkende geheel en al het recht der Hollandsche delegatie, om te handelen gelijk zij heeft gedaan. Zij trad op, niet uit naam van het' Uitvoerend Comité van het I S. B., maar uit eigen naam en op eigen ver antwoordelijkheid en het recht om een1 inter nationale conferentie bijeen te roepen, kan haar niet worden betwist. Vandervelde verklaarde, overtuigd te zijn van het groote nut, dat afzonderlijke confe renties van delegaties der verschillende par- ■drie Duitsche torpedobooten en een onderzee boot voorbij Schiermonnikoog, 6 mijl uit de kust. De achterste torpedoboot kreeg plotse ling een hevigen schok en zonk terstond. Van een der vaartuigen werden twee sloepen ter redding uitgezet. Een hulpkruiser kwam spoe dig uit de Eems naar de plaats waar de tor pedoboot was gezonken. De onderzeeër ver dween plotseling. Keizer Karei heeft zich op 16 dezer 's avonds naar zijn Isonzo-leger begeven. Hij is gisterochtend om 7 uur te Baden terugge keerd. De Italianen hebben in Albanië een re publiek gesticht, schrijft het Giomale d'Italia, die voorloopig slechts het district Koritsa om vat, met Koritsa als hoofdstad. Het nieuwe dwergstaatje heeft een eigeü ministerraad, een leger van 600 man, eigen postzegels en pa piergeld. De oorzaak van de stichting is dat Je Albaneezen in deze streek, die een vijandi ge houden aannamen,- daarmee voor de zaak der entente gewonnen zijn. Keizer Karei heeft admiraal Njegovan, den Oostenrijksch-Hongaarschen minister van marine, telegrafisch gelukgewenscht met de jongste verrichting van de zeemacht (gisteren in dit blad vermeldj waarin ze, volgens 's kei zers woorden, den tn aantal ovennachtigen tegenstander aanmerkelijke verliezen heeft toegebracht. De keizer schonk hem daarvoor de IJzeren Kroonorde eerste kjasse met het oorlogsversiersel en de zwaarden. De prijzen van levensmiddelen in Enge land zijn sedert het begin van den oorlog ge middeld met 98 percent gestegen. Het nationaal comité van arbeiders in oorlogsbedrijven in Engeland heeft de regie ring verzocht, in verband met de schaarschte en duurte van levensmiddelen, die door den onderzeebootoorlog een steeds ernstiger aan- 2o. 3o. De kennisgeving van den minister dat turf zal worden geschrapt van de lijst van artike len die ingevolge art. 1 der Distributiewet zijn aangewezen, heeft hier en daar aanlei ding gegeven tot de meening, dat dit artikel nu ook buiten de distributie valt. Die mee ning is onjuist. Van het vrijgeven van turf is geen sprake Alle turf, welke soort ook, valt ouder de Rijkskolendistributie. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Het wetsontwerp tot'wijziging van de wet op ae Ooriogswinstbelasting werd gisteren bestreden door den heer van den Biesen (r k.) die niet wilde weten van lijfsdwang ion der rechterlijke tusschenkomst bij wanbeta ling van beiasting. De minister van financiën ver dedigde het ontwerp. De lieer van der Hoeven (c.-h.) was niet overtuigd, dat het ontwerp ae vrijheid van den Nederlandsciien staatsburger vol doende waarborgt. De heer vanLamsweerde (r.-k.) zou tegen stemmen, omdat de rechterlijke macht werd uitgeschakeld. De minister van financien meen de dat de fiscus in staat moest zijn te zorgen dat hem geen gelden worden onthouden, pe straf kan niet worden toegepast, zonder machtiging van den minister van financiën, deze zal bij weifeling een nader onderzoek instellen'. In stemming gebracht, werd het ontwerp met 25 tegen 8 stemmen aangenomen. Aan de orde kwam daarna de begrooting voor Ned.-Indië ovbr het dienstjaar 1917, welk ontwerp gelijktijdig met art. 113 van het Regl. op het Beleid der regeering van Ned.-Indië in behandeling werd genomen. De héér van denBieseu (r.-k.) bepleit- HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen hiermede ter alge meene kennis, dat zij bij hunne besluiten van heden vergunning 'hebben verleend lo. aan de firma S. KROM aldaar, tot het uitbreiden van hare STOOMWASCH- en STRIJKINRICHTINO, door het vergrooten van het ketelhuis en het bijplaatsen van een stoomketel met een verwarmend oppervlak van 59 W en 8 Atm. stoomdruk, in het perceel Schermerweg, Wijk F, No. 84 2o. aan het bestuur der Vereeniging „DE AMBACHTSSCHOOL VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN" aldaar, tot het uitbrei den van een smederij in genoemde school, dpor het bijplaatsen van twee dubbele smids vuren, in net perceel Bergerweg, Wijk E, No. 1. ALKMAAR, den 19 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J AN DE WIT Dz., Voorzitter, lo.-B. zien krijgt, alle ingevoerde levensmiddelen op v a n Tij,Jj,* 1 te koopen en beslag te leggen op alle inland- mope sche, ten einde die tegen matige prijzen aan de markt te brengen. De eerste afdeeling van het Amerikaan-1 sche leger, met name uit geneeskundig perso-1 neel bestaande, is zonder ongelukken in Bri- tannië aangekomen. Sir Arthur Liberty, de stichter en voor zitter van Liberty and Co., is overleden. De Libertystoffen en -kleuren hebben zijn naam algemeen bekend gemaakt. De staking van het Londensche ornni- buspersoneel is beëindigd, een voor beide par- tijen bevredigende oplossing is in een verga- tijen met het Hollando-Scandinavische Cömi- I dering tot stand gekomen. F kunnen hebben. Hij heeft beloofd, op de in Kopenhagen heeft men, wegens den socialisten van de Entente-landen invloed te kolennood, welke in Denemarken nog erger is zullen oefenen, ten gunste van het deelnemen aan zulke conferenties. Omtrent Rusland heerscht nog in menig opzicht onzekerheid. De Raad van arbeiders en soldaten heeft, gelijk bekend is, alle par tijen tot gezamenlijk overleg in een neutraal land opgeroepen. Hoe hun oproep moet wor den uitgelegd, was toen ik Stockholm verliet, aan ons Comité nog niet opgehelderd. In elk reval, hoe zij ook tegenover ons staan, het eit dat de Raad van arbeiders en soldaten dan in ons land, besloten de openbare ver lichting om half één 's nachts geheet, te sta ken. Het Engelsché troepentransportschip Cameronia is gezonken. 140 man worden ver mist. ONDEROFFICIEREN LICHTING 1911. Door de onderofficieren der te Amersfoort gevestigde infanterie-depöts is met aanvanke- (u.-l.) sprak over de weer macht van Indië en wees op het belang van vlootaanbouw. Spr. vereenigde ziéh met de voorstellen om onze Indische vioot te ver sterken. Wat het leger betreft, aan een ve; van Indië was niet te denken als de bevol king zelve niet genegen ;s mede te werken en daarom verheugde spreker zich over de stem men, die in de richting wijzen (Comité Indië Weerbaar). Spreker gai dan ook de voorkeur aan vrij willige dienstneming, men zou daaraan pre- tniën of. voorrechten kunnen verbinden. Slaagt dit niet, eerst dan zou men kunnen overgaan tot invoering van een militiedienst in sommige deelen vanvJava. De gelden zullen voor een deel in Neder land, maar ook in Indië zelf gevonden moe ten worden. De heer K r a u s (u.-l.) wees er op dat In dië niet alleen weerbaar moet zijn op mili tair, maar ook op economisch gebied. Men moet zorgen voor betere woningtoestanden betere watervoorziening en het opiumschui ven tegengaan. De welvaart der bevolking dient men te doen toenemen. Goed onderwijs JAf DO NATt^ Secretaris. BEVOLKING. PIETER ZWART, gekomen 1 Mei 1917 van' Bergen wordt verzocht zich ten spoedig ste ter secretarie dezer gemeente aan te mel- den (afdeeling bevolking). is daarbij een belangrijke factor. Vooral ook het vakonderwijs dient gesteund NEDERLAND EN ZWITSERLAND. Naar aanleiding van de vestiging van een in den Haai Zwitsersch het „Journal de Geneve' te groote onbekendheid diensten,, die de land in de eerste maan schrijft Er heersc&t bij ons met de belangrijke van Nederland ons van den oorlog bewezen heeft. Inzonderheid de minister van financiën, de heer Mr. Treub, wiens moeder eene Zwitsersche was, is erin geslaagd onze ravitailleering op belangrijke wijze te ver gemakkelijken. En indien hij er thans niet evenals vroeger mede kon voortgaan ons le vensmiddelen te verschaffen, geschiedt dit met uit gebrek aan goeden wil" maar omdat Nederland zelf wat men er ook van moge zeggen in de oorlogvoerende landen zich thans in moeilijken economisch en toestand bevindt en evenzeer als wij in sommige opzichten misschien meer dan wij ae voedselbeperkingen kent en de levensmidde lenkaarten. Bij de oude vriendschapsbetrekkingen, die de beide volken verbonden, bij den trots op hunne roemrijke geschiedenis en 't verlangen hunne schoone traditiën te bewaren, voegt zich thans een nieuwe sympathie, die voort spruit uit den gelijksoortigen toestand, waar in beide volken zich bevinden. Indien de neutralen het overleg met elkaar gepleegd hadden, zouden zij minder dikwijls gezien hebben, hoe hunne rechten met voeten worden getreden. Wij begroeten dus met levendige voldoe ning het besluit van den Bondsraad een Zwitsersch gezantschap te vestigen in de hoofdstad van Nederland, en wij nemen deze gelegenheid te baat aan het edele Neder landsche volk onze sympathie en vriendschap te betuigen. KANTOORBEDIENDEN- VEREENIGING MERCURIUS. Hemelvaartsdag is te Rotterdam de 35e jaarvergadering gehouden van den Nat. Bond van Kantoorbedienden „Mercurius", die thans 3750 leden telt. Uit het financieel verslag bleek, het nadee- lig saldo over 1916 te zijn 2740, de uitga ven 18.333. ALKMAARSCHE COURANT. I™, rlin !f»rr,nri, moHn-n flfltl I De hCCT 5 tSS 1 iU.-l.) Spitli

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1