j DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HET VIJFDE RAD No. 117 Honderd en negentiende Jaargang. 1917. Abonneöieiitspiiis jet 3 I UB. b. n. post IU0. Mrotentleprflsmct. P- regel, gtoote letters naar plaatsruimte. Brieyen Ir. N. V. Boek- en Bandelsdrakkerii r.k. BERIBs. COSTER i ZOON, ïoordam C 9. Telefnr. 3. MAANDAG 21 MUI- FEUILLETON. NIBEBLAMB. BROODKAARTEB. HUIDEN en LEDER Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 21 Md. In het Westen hebben de Engelschen na een korte maar hevige voorbereiding, zegt het Dnitsche legerbericht, met in aantal sterke strijdkrachten een aanval gedaan aan beide zijden van Monchy (dus ten zuidoosten van Atrecht)zij werden volkomen teruggeslagen. Vaü Engelsche zijde wordt hierover gezwegen, maar wordt voorts medegedeeld, dat zuidelij ker, de Engelsche troepen „zich weer iets ver der in de Hindenburg-linie tusschen Fontaine- les-Croisilles en Bullecourt nestelden." Het Fransche legerbericht maakt melding van een afgeslagen Duitschen aanval in Champagne, het Duitsche van mislukte Fran sche pogingen, om in de buurt van Soissons een verloren gegane stelling te heroveren. De toestand in het Westen kan derhalve al dus worden geteekend: hevige gevechten, geen verandering. En de toestand aan het Italiaansch-Oostenrijksche en aan het Mace donische front laat zich op dezelfde wijze kenschetsen. De Russische minister-president Lwof heeft tegenover vertegenwoordigers der pers den stand der Russische zaken uiteengezet. Hij verklaarde, dat de gereorganiseerde regee ring, sterk in het vertrouwen der natie, ver wacht, dat al hare daden volkomen zullen worden goedgekeurd en ten uitvoer gebracht en dat al hare bevelen, zoowel als die harer agenten, getrouw zullen worden gehoor zaamd. De nieuwe regeering staat voor een groot vraagstuk, n.l. om zoo spoedig mogelijk het ontwrichte bestaan des lands weder in het goede spoor- te leiden. Zij meent, dat haar eerste taak bestaat in de bevestiging van de tracht van het leger, hetwelk de maximum ge- vechtswaarde moet bezitten voor het offensief, ten einde den "vijand buiten de grenzen te wer pen en vooral om de bondgenooten krachtig te steunen. Het land weet, dat de gevechfcswaarde van het leger is gedaald en dat was niet alleen het gevolg van de minderwaardige voorzie ning in zake voedsel, munitie en fourage, maar ook van de verkeerde opvatting der oor logsdoeleinden, zeide prins Lwof. Heel veel wijzer wordt men door deze ver klaring niet. Het kabinet wil het leger reorga- niseeren, maar het wil ook doen terugkomen op „de verkeerde opvatting der oorlogsdoel einden." Men kan daaruit lezen wat men wil. Zoowel de enteatevrienden als de geestver wanten der andere partij, kunnen zich door deze woorden bevredigd achten. Het Russi sche ministerie dat men naar Nederland- schen trant zou kunnen noemen een kabinet- Schaper-Domela Nieuwenhuis-de Savomin Lohman-Stork laat voorloopig in het mid den, wat het wèl wenscht van den vrede. Trouwens vermoedelijk zal het praten over oorlog en vrede nog wel even een woorden spel blijven, -daar de entente-formule „geen annexatie, geen schadevergoeding en het recht van alle naties om over haar eigen lot te beschikken" voor velerlei uitlegging vatbaar is. De toelichting, dezer dagen door minister Cecil en den oud-premier Asquith in het En gelsche Lagerhuis gegeven, zak zeker niet zijn naar den smaak van het Russische ministerie, dat, handelend in overeenstemming met den Raad van arbeiders- en soldaten-afgevaardig den, met scherper omschreven wenschen een sterkeren drang op het tot stand komen van den algemeenen vrede zal uitoefenen. In de Engelsche pers wórdt dan ook reeds te kennen gegeven, dat een der eerste daden van het nieuwe ministerie zal zijn de gezantschaps- posten op andere wijze te bezetten, de imperi alistische diplomaten te vervangen door meer democratische. Zoo zat de oud-minister Sazo- noff al in den trein om als gezant naar Lon den te gaan, toen hij een1 boodschap kreeg voorloopig te blijven en zoo moet de vervan ging van den oud-minister Iswolski als ge zant te Parijs ook reeds besproken zijn. De Nederlandsch-Scandinavische socialis tische commissie te Stockholm heeft een mani fest uitgevaardigd, waarin na een herinnering aan het ontstaan van de conferentie wordt uit eengezet, dat het doel van de voorloopige be sprekingen is de tegenwoordige positie der verschillende partijen met het oog op de we reldcrisis en de mogelijkheid wan een oplos sing van de vredeskwestie vast te stellen en verder om zoo mogelijk een gemeenschappe lijk program op te stellen en de mogelijkheid van de bijeenrocping eener algemeene verga dering te onderzoeken. De van den Russischen Raad van arbeiders en soldaten uitgaande uitnoodiglng tot een algemeene samenkomst wordt door de commissie met vreugde begroet. Zij wijst bij voorbaat elke mogelijke regee- rings-beïnvloed'ng der voorgenomen bijeen komsten af. De internationale vertegenwoor- digt de belangen van geen der oorlogvoeren den. Juist wisseling van meening zou de mis verstanden en meen ingsversch illen het beste kunnen opheffen, daarom moest de internatio nale weer bijeenkomen. Om dit doel te berei ken wordt deze dringende oproep aan de soci alistische arbeiders van alle landen gericht, zoo besluit het manifest. VARIA. NAPOLEON ALS SLACHTOFFER VAN DE CENSUUR. Het Parijsche blad „L'Oeuvre" geeft aan het hoofd van elk nummer een korten,, vetge- drukten zin, die betrekking heeft op de een of andere actueele gebeurtenis. Deze beoor deelingen of gitspraken zijn meestal afkom- door Beatrice Heron1 Maxwell en Florence E. -Eastwick. Naar het Engelsch. I) „Er is een vijfde wiel in ieders leveusme- chaniek, bestemd voor het onverwachte. Het gebeurt dikwijls, dat de vier draaiende wie len in de lucht - werken en het leven geheel loopt op het vijfde. Let op uw vijfde wield" De nul is een te verwaarLoozen onbegrens de quantiteit een ovaal een embruo niets, alles omvattende Als gij uw voordeel wenscht te doen met het onverwachte, dat altijd gebeurt, let op de nul. Qp den stoffigen weg die over Fleet en Crookham naar Crondall loopt, zag men op een Junimorgen geen andere reizigers dan een zeeman met zijn pakje over den schouder. Hij bleef bij een hek staan en keek onderzoe kend de breede, goed- onderhouden oprijlaan van Spinney Chase in met haar dichten zoom van hooge rhododendrons en pijnboomen. Over een groepje boomen heen, waar de laan een wijde bocht maakte, kon hij de bo venste ramen zien van een groot huis, slechts weinig begroeid met klimplanten. „Nieuw," sprak hiji bij zichzelf, „bijna gloednieuw, ofschoon in ouderwetechen stijl gebouwd, alles van de bovenste plank, prach tig in orde. Wie weet of ik hier niet wat ver- koopen kanl" Toen hij het hek openduwde, kwam een vrouw aan1 de deur van het portiershuis en vroeg wat hij verlangde. „Ik heb enkele merkwaardigheden bij me," zei hij, „mooie voorwerpen uit vreemde Lan den. Ik heb gehoord dat je baas" hij wees met het hoofd naar het huis „liefhebberi;' had voor zulke dingen, daarom wou ik ze hem eens laten zien. Je hebt er toch niets te gen, juffrouw?" i De portiersvrouw keek een weinig aarze lend. „Hij koopt niet aan de deur, zei ze. „Hij koopt ze van verzamelingen of koop- „Ja, maar die kan hij niet gemakkelijk kiij gen, je vindt ze haast niet. Ik heb ze verza meld op vreemde plaatsen en ze zouden een heele som waard zijn als een koopman ze in handen kreeg, Ik verkoop ze voor redelijken prijs, uit de eerste hand." „Welnu, ga dan naai' de achterdeur. Neem het smalle paadje links De man knikte en liep door. „Ik heb me dus niet vergat in den baas van haar," zei hij in zichzelf. „Ik dacht wel, dat iemand die zulk een nieuw huis heeft, graag oude dingen wil hebben om er in te zetten." Hij sloeg den hoek om en kwam bij het grasveld, waar twee jonge meisjes en twee heeren tennis speelden; aan de andere zijde van het groote, groene grasveld zag hij' c langen, lagen gevel van het huis, de naboot sing van een oud heerenhuis en schilderach tig zelfs in zijn nieuwheid. Een kronkelpaadje, door heesters gemas keerd, voerde hem naar de achterzijde van het huis, en over een binnenplaats kwam bi aan de keukendeur. Aan de dienstmeisjes en knechten, die daar samen zaten te praten, dischte hij een verhaal op van een schipbreuk, van een woest eiland, waar hij was aangeland, van allerlei vreemde avonturen en ten slotte zijn redding, terwijl 't schip, waarop hij tweede stuurman geweest was, met de lading op den bodem lag van de Chineesche Zee. En toen het hem met zijn vaardige tong en vleiend oog gelukt was binnen tc- treden, wist hij eindelijk den huisknecht over te halen aan zijn heer te vertellen, dat er iemand aan de stig van een beroemde persoonlijkheid uit de Fransche geschiedenis en onderteekend met,, den- naam van den historischen auteur. Bij een van de nummers van 't blad nu was die passage niets dan een witte vlek met de op merking: „Door de censuur geschrapt". Daaronder prijkte trotsch de naam Napo léon. De strengheid der Parijsche censuur ontziet werkelijk niets of niemand, want wie had durven denken, dat zelfs Napoleon aan haar schaar ten offer zou vallen? ROOSEVELT ENZIJN ZOON. Hoe populair Roosevelt ook is bij de Ame rikanen, en hoe veel ook zijn kinderen van den begaafden man houden, zelfs zij hebben een open oog Voor hun vaders fouten. Zoo vond zijn zoon het noodig om, toen in een. Roosevelt-gedenkboek de samensteller, Georg Younghusband, ook zijn oordeel vroeg, er aan toe te voegen: „Vader wil overal de hoofdpersoon zijn, hij is niet gelukkig als hij niet overal de eerste viool kan spelen. Als hij naar een trouwpartij gaat, zou hij de bruid willen zijn en moet hij naar een begrafenis, dan was hij het liefst zelf de overledene". KORTE BERICHTEN. Bij de Vlaamsche kust vond een treffen plaats tusschen Duitsche en Fransche torpe dojagers. x Een divisie van het Amerikaansch staand leger zal onder generaal Pershing naar Frankrijk vertrekken, met negen regi menten genie-troepen en marine-soldaten. De gouverneur-generaal van België, von Falkenhausen, heeft een deputatie van den Raad van Vlaanderen ontvangen en deze eenige toezeggingen gedaan in verband met iet doel der Vlaamsche beweging. De Oostenrijk-Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Czernin ïeeft een bezoek gebracht aan het Duitsche hoofdkwartier ter voortzetting van dé bespre- ringen .met von Bethmann Hollweg te Weenen gehouden. De rechtbank, die dr. Adler, den moor denaar van den Oostenrijkschen minister-pre sident ter dood veroordeelde, verklaarde in haar overwegingen, die tot dit vonnis geleid hebben, dat beklaagde toerekenbaar wordt ge acht. Het Bulgaarsche gezantschap meldt, dat warme telegramiaeirvan gelukwensch zijn ge wisseld tusschen generaal Jekof, den Bul- faarschen opperbevelhebber, en oen generaal leidenof, den Bulgaarschen minister van oorlog, naar aanleiding van de jongste suc cessen van de Bulgaren en hun bondgenoo ten in Macedoniö (het afslaan van aanval len). Aan de „Information" wordt uit Nieuw- York gemeld, dat de president van Mexico, Carranza, aan een feestmaal ter èere van ge neraal Obregon verklaard heeft, dat Mexico zich einde Mei of in Juni aande zijde der En tente scharen zal. Op het internationale socialistische con gres te Stockholm zal ook een der leiders van de Poolsche sociaal-democratische partij aan wezig zijn De Noorsche regeering heeft een abso luut uitvoerverbod van schepen uitgevaardigd. De chef van den Duitschen admirali- teitsstaf der marine meldt: De lading van de in den Atlantischen Oceaan tot zinken ge brachte schepen, welke vaartuigen 20.300 bruto ton groot waren, bestond hoofdzakelijk uit kolen en uit ijzererts voor Engeland be stemd, deur was met merkwaardige dingen, die de moeite wei waard waren om te bekijken. Intusschen had hij vernomen, dat het huis Doomenjacht genaamd was en het buiten verblijf was van Horatio Pridham, een aan nemer, die aan het onderhandelen was om het Basingstokekanaal te koopen, met het plan er een vaarwater van te maken voor motorbootverkeer tusschen Southampton en Londen. Toen de huisknecht met de boodschap ver trokken wais, peinsde de matroos, terwijl hi; de touwtjes van zijn pak losmaakte, er over dat iemand die zoo onbezonnen was het ka naal te koopen, heel weinig verstand moest hebben en veel geld. Als hij een goede som vroeg, zou hij zeker wel wat van zijn zaakjes verkoopen. Toen mr. Pridham hem In de blnnenhal liet komen, deed hij weder een vloeiend verhaal hoe het op een haar gescheeld had of hij was in handen gevallen van de Boxers, die hij met succes geplunderd had en vertoonde als re sultaat eenige voorwerpen van gesneden groen git en ook wapens, waarvan de heften rijk met juweelen waren ingelegd. Mr. Pridham had wel lust de heele verza meling te nemen, maar bij nader inzien liet hij zijn zoon roepen, die de meeste dingen af keurde en ze te alledaagsch noemde om eeni ge waarde te hebben. Maar een zonderling uitziende dolk trok hem wel aanhij bekeek hem eerst nauwkeu rig en zei: „Deze zou u wel kunnen gebrui ken bij uw verzameling van wapens, vader Ik heb er nooit zoo een gezien Waar dient die veer voor?" Het handvat was van donker metaal, inge legd met zilver, en aan het eind zat een klein, plat knopje, dat blijkbaar bestemd was om met den duim naar binnen gedrukt te won den, wannéér men een stoot toebracht: een randje roest maakte dat het niet bewegen kon. De matroos haalde zijn zakmes uit en Het Fransche transportschip „Colbert" is op 30 April in de Middellandsche Zee ge- tor pilleerd. Er zijn 51 menschenlevens verlo ren gegaan. De Berliner Lokal Anzeiger meldt over het optreden van een Duitsche hulpkruiser in den stillen Oceaan dat dit schip als handels boot vermomd zwaar bewapend uit de haven van Hamburg is uitgeloopen. Het schip is 4400 ton groot en voer om Schotland en kaap de Goede Hoop. Bij de Kaap heeft het schip mijnen uitgelegd. De snelheid van het schip is 21 mijlen. In den Indischen Oceaan moet nog een tweede Duitsche kruiser in actie zijn. De-Kolnische Volkszeitung publiceert een oproep om schriftelijk in te stemmen met het volgende oorlogsdoel: Het Duitschet volk wil geen veroveringsoorlog en geen annexa tie-politiek, maar wel een politiek ter verzeke ring van den vrede en van schadeloosstelling en derhalve willen zij een Hindenburg-vrede. Het invloedrijke Centrum-blad verlangt het tolengebied Briey, Antwerpen, De Vlaam sche kust, slooping der Maaslinie en de beschikking over de Belgische kolenmijnen. DOOR EEN ONDERZEEËR BESCHOTEN. Het te IJmuiden binnengekomen, met tarwe en meel geladen stoomschip Batjan, is in de vrije vaargeul door een Duitschen onderzee ër verschillende malen béschoten, zonder dat iet geraakt werd. De bemanning ging in de >ooten en begaf zich naar den onderzeeër, waarvan de commandant aanvankelijk wei gerde de scheepspapieren in te zien. De kapi- ein van de „Batjan" wist bij den comman dant de overtuiging te vestigen, dat de „Bat- an" in het vrije gebied stoomde. Daarop creeg men vergunning naar de „Batjan" te rug te keeren en de reis te vervolgen. EIEREN. Voor elke 100 volversche kip- of eendeie ren, waarvoor deze week consent tot uitvoer wordt afgegeven, moeten respectievelijk van 50 volversche kip- of eendeieren beschikbaar worden gesteld voor resp. 7-en 8.50 per 100. MAISPRIJZER De minister van Landbouw heeft voor deze week den prijs van mais, uitsluitend bestemd om aan de gemeentebesturen te worden ver strekt voor ruiling tegen rogge van den oogst 1916, bepaald op 235 per last van 2000 K.G. of 8.22 H per 70 K.Q. voor alle sopr- ten, zoowel te Rotterdam als te Amsterdam te ontvangen. DE BOMMEN OP ZIERIKZEE. Een officieel bericht van het ministerie vhn buitenlandsche zakén deelt het volgende me de: Op verzoek an de Britsche regeering is aan kapitein-luitenant ter zee Graig gelegenheid geboden een onderzoek in te stellen naar scherven van de bommen, welke in den nacht van 29 op 30. Aril op Zierikzee werden ge worpen. Oraig Is hier ter stede aangekomen. SEINEN OF LICHTSCHEPEN. Volgens mededeeling van het ministerie van Marine zullen, ten einde betere communica tie te verzekeren tusschen de lichtschepen Maas, Terschellingerbank, Doggersbank Noord, en Doggersbank Zuid bij passeerende koopvaarders of visschersschepen met ia- De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE- BEDRIJF van ALKMAAR brengt ter alge meene kennis, dat er talrijke klachten zijn in gekomen, dat van personeel bij het verlaten lunner betrekking, hunne BROODKAAR TEN en BONBOEKJES worden' ingehou den. Er wordt nogmaals aan herinnerd, dat BROODKAARTEN en BONBOEKJES STRIKT PERSOONLIJK ZIJN en dat deze aan houders bij het verlaten hunner betrek king MOETEN WORDEN MEDEGEGE VEN. Alkmaar, 21 Mei 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. schrapte met de punt liet roest weg. Toen stak mj naar een denkbeeldigen vijand, drukte op het knopje en een tweede en derde lem met, dun en fijn, kwam aan lederen kant van het grootste, bij het handvatsei te voorschijn, „Als men bet wapen uit de wond trekt, maakt het een dubbele snede, als een kruis", zei de matroos. „Het is een foltermes, he eenige dat er op de wereld bestaat. U zult er nooit weer een zoo vinden." „Hoeveel vraag je er voor?" vroeg Mr, Pridham. „Vijf-pond, mijnheer 1" „ik wil wei gelooven, dat je vijf pond zou walen hebben'zei de jongste de rtwee mannen, „maar hier krijg je ze niet. Twee pond tien shilling of niets." De matroos kwam er tegen op, maar ein digde toe te geven en hij vertrok met zijn twee pond tien shilling, terwijl vader en zoon naar de buitenhal gingen, waar in een nis een verzameling wapenen hing voor aanval en verdediging uit alle oorden der wereld. „Het kan hier deze open plek vullen", zei Laurence Pridham, „tegenover de kleine dolk, die de Dira droeg voor lastige min naars. Ik zou met geen van; beide graag een steek krijgen." Intussciien was de matroos met een paar vriendelijke afscheidswoorden hethek uitge stapt en weer op den straatweg. Omstreeks tweehonderd pas verder kwam hij bij een opening in de heg, hij stapte er door en zag een zigzagpaadje van daar naar den oever van het kanaal loopen. Een weinig verder was een brug en weer een paadje, dat afliep naar de boomenrij, waar het kanaal langs liep. Toen hij zijn pakje neerlegde, het geld er uit nam, in zijn zakdoek knoopte en in zijn buis stak, viel zijn oog op iets, dat be woog bij de brug. Men kon hem niet zien, maar hij zag door de heg duidelijk een meis je, dat stond te kijken naar den weg waar langs hij juist was gekomen. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE- BEDRIJF van ALKMAAR bericht bij deze aan H.H. SLAGERS in deze Gemeente, dat overeenkomstig de Distributieregeling voor HUIDEN en LEDER, wordt verlangd, dat EDERE SLACHTER wekelijks aan het Be stuur der Gemeente, waar zijne slachterij is gevestigd, eene gespecificeerde AANGIFTE doet van het aantal stuks vee, dat door hem wordt geslacht en van de aflevering der door zijn toedoen gevallen HUIDEN, onder bij voeging der ontvangst-bewijzen van iedere aflevering. Voorts, dat iedere SCHAPENBLOOTER evenzoo wekelijks aan voormeld Bestuur op gave doet van het aantal door hem afgelever de HUIDEN, onder bijvoeging van bovenbe doeld ontvang-bewijs. Hij verzoekt alzoo op MAANDAG de op gave van de in de voorafgaande week geval- en HUIDEN in te zenden, opdat aan de ver- g aan hem opgelegd, om namelijk ui- erlijk WOENSDAG den verzamelstaat aan het Rijks Distributiekantoor voor Huiden en ,eder te 's-Gravenhage in te zenden, kan worden voldaan. Het FORMULIER, waarop deze opgaven moeten worden gedaan, is verkrijgbaar bij de heeren FRANKENBERO en ZWAAN, Boek drukkers alhier. Andere modellen worden niet in ont vangst genomen. Ikmaar, 21 Mei 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. gang van 24 Mei a.s. bovengenoemde licht schepen toon en: a als dag8ein: „2 Nederlandsche vlaggen onder elkaar aan den gaffel"; b. als nacht- sein; „3 duvels". De beteekenis van deze seinen is, dat ge noemde lichtschepen belangrijke mededeeltn- gen hebben te doen aan passeerende vaartui gen. KAASEXPORT. Het bestuur der Kaasvereeniging bericht het volgende: De maatregelen ten aanzien van het vrij ex- portrecht, dat na 28 April is beschikbaar ge komen, blijven tot nader order gehandhaafd, zooals deze gegeven zijn in onze circulaires kaasexport no. 33 en no. 34. Dit vrij export- recht mag op geen enkele wijze verhandeld worden. De claims serie A, die nog in omloop zijn, of die nog woelen afgegeven mogen uitslui tend gebruikfrfWorden vóór aflevering van den voorrpad vrij exportrecht op 28 April. Met ingang van Zondag 20 Mei is de ver- Zij keek met groote aandacht naar 'én punt en daar de zon schuin in haar oogen vield, hifild zij de hand met een ongeduldige beweging omhoog bij wijze van scherm^ jpit gebaar kwam hem bekend voor, een begin van herkenning in zijn oogen ging plotse ling iver tot zekerheid. „Lizl bij al wat heilig isi" zei hij fluiste rend. „Dan hoef ik niet verder te loopen. Ik wou wel eens weten hoe ze hier kwaml" Stil naderde hij de brug, waartegen zij ge leund stond, en nog verborgen door de heg, was hij reeds vlak bij haar, toen zij onwille keurig een lichte kreet van verademing uitte, zich omkeerde en het paadje naar het kanaal afliep. E>e matroos lichtte zich op, plotseling ver ving een toofnige blik die van blijde verras sing van zoieven. Want daar kwam een jongmensch aan van den kant van Doomen- Jaclit; de zeeman herkende hem als de zoon van den.man die zijn dolk gekocht had. Plotseling kwam de gedachte in hem op: Zij a hij zal Als hij dat doet Liz wachtte hem op. Zij is naar het kanaal geloopen en hij zal haar daarheen volgen. Hij ging plat op het gras liggen en trok zijn muts over zijn oogen. met den eenen arm zorgeloos over zijn bundeltje geslagen. „Ik slaap", mompelde hij, volgens zijn ge woonte tot zich zelf sprekend, „ik ben moe na de wandeling en voel de zon een beetje. Ieder mensch kan slapen als hij er lust in heeft. Er is geen verbod tegen zoover ik weet." Onder zijn muts zagen zijn oogen de flinke figuur naderen en naar de brug afslaan Toen stond hij op, schoof zijn muts weer achterover en zwaaide zijn bundeltje over zijn schouder. „Zoo, dat is haar spelletje", zei hij. „Mooi zoo, dan spelen we nu met ons drieën." En hij sloeg het zigzagpaadje in naar den oever van het kanaal. Wordt vervolgd. AL&MAARSCHE il

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1