daling van het exportgedeelte van productie on iakoopen, zooal® wij die liet iaatsi gaven iu onze circulaire Kaasexport no. 31 van 21 April 1917 gewijzigd. Op honderd procent van het exportgedeelte vanj>roductie en inkoopen rust van 20 Mei af E. r.-verplichting. Hiermede trekken wij te vens ons advies in, om geen kaas te koopen of te verkoopen, zoodat de geregelde inkoopen weer zonder gevaar een aanvang kunnen ne men. BINNENLAND. EERSTE KAMER. De beraadslagingen over de Indische be grooting en het wetsontwerp tot wijziging van art. 113 van het Regeerings-Reglement werden Zaterdag voortgezet. De heer C o 1 ij n (a.-r., Gelderland) be sprak het telegram van „Indië Weerbaar-', waarin is gesproken van. Koningin èn regee ring. Hij oehandelde voorts den spoorweg aanleg in Zuid-Sumatra, waarbij' hij zich verzette tegen den spoorweg tusschen de Lampongsche districtten en Palembang. Spr. kwam dan tot de Indische defensie en de politiek ten aanzien van het onderwijs en de nijverheid. In de hervorming van het bestuur der Vor stenlanden en in 't algemeen in politieke hervormingen was de minister naar het oor deel vas spr. in gebreke gebleven. Hij ging uitvoerig na, wat de ontwikke ling der politieke toestanden' in indië was geweest en besprak vervolgens het defensie- stelsel van Van der Weyden en van de staats commissie. Dat van Van der Weyden achtte hij niet voor uitvoering vatbaar, wel de plan nen der regeering. Omtrent de samenstelling van de vloot behield spr. zich echter alle vrijheid voor. Zwaar geschut zou de marine z. i. niet kunnen missen. Van de duikboo- ten verwachte men niet veel, getuige het feit, dat de expedities naar dp Dardanelles Salo- niki enz. vrij ongestoord konden worden, vol bracht. Spr. sloot zich bij het denkbeeld van den heer Staal aan, dat de vrijwillige militie de introductie zij tot de gedwongene. De gelijk tijdige vermindering van het staande leger moest gepaard gaan met gelijktijdige vor ming van het mimieleger. Nederland zal fa de voorziening in de kosten een deel daarvan moeten dragen. De heer vandenBerg (a.-r., Zuid-Hol land) constateerde, dat Indië op een keerpunt staat. Hij wees op het feit, dat de leden van „Indië Weerbaar' erkennen, dat Indië nog de bescherming van Nederland noodig heeft. Éénmaal zal dat niet meer zoo zijn, maar spreker hoopte, dat dan toch nauwe banden van goede verstandhouding Indië en Neder land zullen blijven verbinden. Uitvoerig schetste 3preker dan de stroo mingen, die onder de inlanders zijn opgeko- men, om vervolgens verbetering van het In disch privaatrecht te bepleiten. De heer Cremer (u.-l., Noord-Holland) constateerde, dat de beide militaire speciali teiten instemming hadden betuigd met de de fensieplannen der regeering. De minister ne me reeds thans maatregelen voor den aan voer van de noodige materialen voor den aanbouw van de door hem onmisbaar geach te schepen, opdat daarmede zoo spoedig mo gelijk na den oorlog zal kunnen worden be- onnen. De beste deskundige op defensiege- ied achtte spreker in de tegenwoordige om standigheden de Indische regeering. Wat de verbinding van politieke rechten aan plichten betreft, spreker was het eens met den minister: eischen kunnen niet wor den gesteld. Maar onvermijdelijk zal zijn het toekennen aan de inlandsche bevolking van meer rechten dan zij thans heeft. Spreker bepleit dan verbetering en uitbrei ding van het onderwijs, met name van het technisch onderwijs. Voorts moet gezorgd worden voor de volksgezondheid" Wat de defensie betreft, spreker was met den heer Colijn van meening, dat deze zaak niet in Indië op de gewone wijze moet wor den afgedaan aoor haar van het ecne bureau naar het andere te zenden. Spreker vraagt: is draadloos door Ban doeng verbinding gekregen met Berlijn en Madrid en waarom niet met Nederland? De heer de Gijselaer (ch.hist.) Zuid- Holland) bepleitte toek. ting van toelagen voor het vofgen van den leergang ln tropi sche geneeskunde der Leidsche Vereeniging. De heer vanWasenaer van Cat- -w ij k (ch.-hist.), Zuid-Holland) betoogde het belang van een krachtige vloot. De kosten zullen hoofdzakelijk niet door Nederland gedragen moeten worden. Het woord was nu aan den minister van koloniën, doch wegens het vergevorderde uur werd de vergadering verdaagd tot he denmiddag 2 uur. OEMEENTE-AMBTENAREN. Te Amsterdam is Zaterdagmiddag een ver gadering gehouden van de afdeeling Noord- Holland van den Nederlandschen Bond van Gemeenteambtenaren, naar aanleiding der jongste salarisherziening. Tal van adhaesiebetuigingen waren inge komen. De heer A. B. Michielsen, burgemeester van Haarlemmerliede, schilderde den stand der gemeenteambtenaren als van nature waardig en weinig geneigd tot agitatie, maar thans vol gisting. Gedeputeerde Staten had den met hunne regeling der gemeenteambte- naren-salarissen misgetast en ait was de oor zaak dat men critiek moet uitoefenen. De werkzaamheden der gemeente-administratie waren zeer toegenomen en de verantwoorde lijkheid der burgemeesters is gestegen, even eens die der andere gemeenteambtenaren. Voor al dien meerderen arbeid wordit geen extra betaling gevraagd, maar geëischt wordt dal de beteekenis van het ambt niet naar beneden wordt gerukt door te lage be zoldiging. Thans moeten de burgemeesters voor een gedeelte hun bestaan vinden uit eigen vermogen. Vergeleken met andere stan den, is het burgemeestersambt beleedigend slecht gesalarieerd. Bekwame mannen zonder vermogen zullen zich van dit vak afwenden, zoodat het gehal te der sollicitanten zal dalen. Spr. bepleitte de wenschelijkheid aan Ge deputeerde Staten te verzoeken een afdoende regeling te treffen* De heer mr. G. A. van Poelje, secretaris van Den Helder, behandelde hetzelfde onder werp en sprak zijn afkeuring over de nieuwe regeling uit Hij /ejrie ö.n> (laf sinds 1883 weinig ter verbetering der clarissen van gemeeniesecre- tarissen was gedaan. v In Ncord-iToilaacl zijn nog 20 gemeenten waar de secretaris minder dan 500 ver dient, terwijl een onderwijzer, wanneer hij 38 jaar is, automatisch 825 verdient, welke mogelijkheid voor de secretarissen niet be staal. Stond Noord-Holland na de herzie ning van 1914 aan de spits, andere provin- cier zijn inmiddels al .lang voorbijgestreefd. Spreker wees ook nog op het verschil van be looning in verschillende gemeenten. BEDRIJFSP AARDENHOUDERS. Te Utrecht is een vergadering gehouden van de Ned. Vereeniging van bedrijfspaarden- houders, waar werd medegedeeld (fat het voorloopig bestuur eedige audiënties heeft ge had bij den minister van landbouw, in ver band met de fouragequaestie voor de paarden. De minister geeft te kennen: Wij hebben jul lie niet noodig, en als jullie wèl eens noodig zijt, dan zal ik de heeren wel eens oproepen. Het bestuur achtte het gewenscht zich aan te sluiten bij den fourage-aankoop van de Stad- houdersvereeniging, anders ontstonden er twee aankoopmaatschappijen, wat men liever moest vermijden. Vanuit de vergadering gingen stemmen op, om geen aansluiting te zoeken bij de stal houdersorganisatie. Er is op het moment toch geen fourage te koopen, want er is niets voor radig. Sloot men zich aan bij de Stalhouders vereeniging. dan werd de vereeniging van be- drijfs-paardenhouders overbodig. De houders van bcdriifspaarden hebben véél meer paar den dan de leden der Stalhoudersvereeniging. Ook uit financieel oogpunt was aansluiting niet èan te bevelen. De vergadering besliste zich niet aan te sluiten bij den aankoop van de Stalhoudersvereeniging. Een commissie zal een plan ontwerpen voor de stichting van een eigen coöperatieven aankoop van artike len, noodig voor het geheele bedrijf; men be hoeft zich niet uitsluitend te beperken tot fou- rage-artikelen. VOEDERNOOD ONDER DE PAARDEN. Zaterdag werd te 's-Gravenbage op initia tief van de afdeeling 's-Gravenhage van de Nederlandsche Roode Ster ecne vergadering gehouden oin het voedervraagstuk der paar den te bespreken. Van de verschillende uitge- noodigde deskundigen en belangstellenden waren ongeveer 25 personen ter vergadering gekomen, \yaaronder behalve bestuursleden van de Nederlandsche Roode Ster, vertegen woordigers van de Nederlandsche vereeni ging tot bescherming van dieren, de vereeni ging het Grondbezit, den Bond van de Neder landsche Stalhouders en den Bond van be- drijfspaardenhohuders. Van verschillende afwezigen waren blijken van belangstelling ingekomen, waaronder dient te worden aangestipt de opmerking, dat bij het streven naar voedselbesparing in de eerste plaats moet worden gelet op het vermij den van onnoodige arbeidsverrichting. Het aanvankelijke voorstel oin bij wijze van proef èene plaatselijke commissie te benoemen om verbetering te brengen in het voeren der paarden, werd op voorstel van defa heer G. C. D. d'Aumale baron van Hardenbroek van' Hardenbroek, Lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal uitgebreid. Er zal eene na tionale commissie worden ingesteld, waartoe de ter vergadering benoemde commissie zich naar eigen inzichten uit alle provinciën leden van belanghebbende partijen zal assumeeren. Deze commissie zal trachten eene oplossing te vinden van het distributievraagstuk, het zoe ken van surrogaten en liet verkenen van hulp aan die paardenhouclers, welke de meeste aanspraken op bijstand kunnen doen gelden. De vergadering besloot zich te constituoe- ren als „Nationaal Paardensteuncomité" en opnieuw te vergaderen, zoodra de voorberei dende werkzaamheden der nationale commis sie daartoe ver genoeg gevorderd zijn. Eenige afgevaardigden werden door de ver gadering aangewezen, om zoodra mogelijk een onderhoud aan te vragen bij den minister van Landbouw om te trachten zooveel moge lijk verbetering in den bestaanden toestand te krijgen. Er werd op gewezen door de houders van gebruikspaarden dat het publiek veel te wei nig rekening houdt met het thans nijpende gebrek aan voedsel bij de paarden, waardoor van de dieren minder mag worden gevergd. Vermindering van de eischen van het publiek, wat betreft onnoodige snelheid, groote afstan den en overmatige bevrachting zou daarom uitdrukkelijk als klemmende noodzakelijkheid moeten worden vastgesteld. Getracht zal worden de medewerking te krijgen van de verschillende maatschappijen van landbouw. LOONREGELING SPOORWEG PERSONEEL. In verband met de met 1 Jan. 1918 in te voeren nieuwe loonregeling van het perso neel der spoorwegmaatschappijen is door den minister van Waterstaat een commissie ingesteld om daarbij van advies te dienen. In deze commissie zullen zifting hebben 4 leden namens de spoorwegmijen., 4 leden na mens de organisaties van spoorwegpersoneel en 3 leden aangewezen door den minister zelf. STADSNIEUWS. HET BEZUINIGINGSPERCENTAGE VOOR GAS. Naar wij vernemen heeft de heer O. J Verkerk, lid van den gemeenteraad, dat col lege verlof gevraagd om B. en W. ae volgen de vraag te stellen Zijn Burgemeester en Wethouders bereid zich onverwijld tof het Rijkskolendistributie- bureau te wenden om te verzoeken, het vast gesteld bezuinigingspercentage van 35 pet. te mogen overschrijden, opdat het publiek in de gelegenheid wordt gesteld het benoodigde gas te kunnen verbruiken zonder de verhoog de tarieven te moeten betalen? .BENOEMING VAN EEN LID VAN HET BESTUUR VAN HET STADSZIEKEN HUIS. Naar aanleiding van het bepaalde in de Verordening op het bestuur van het Stads ziekenhuis doen B. en W. den raad toekomen een door hef bestuur van bedoelde instelling ingezonden aanbeveling ter vervulling der vacature in dat bestuur, ontstaan door het vttljjden van den heer H, J. F. Wielage: dr"J. Formijne. 2. S. W. Arntz. B, en W. wenschen geen gebruik te maken van de bevoegdheid om aan deze aanbeve ling nóg twee personen toe te voegen. VASTSTELLING VAN HET PRIMITIEF KOHIER DER BELASTING OP DE GE BOUWDE EIGENDOMMEN, DIENST 1917. B. en W. bieden aan het voljaarsch kohier der belastingen op de gebouwde eigendom men, dienst 1917, tot een invorderbaar be drag van 16383,97V2.. GELDLEENING. B. en W. geven den raad in overweging over te gaan tot het aangaan van eene geld leening ter dekking van buitengewone uitga ven. Ofschoon in de naaste toekomst wederom buitengewone middelen zullen moeten worden aangewezen achten zij het met het oog op Jiet onzdcere van den tegenwoordigen toestand, die een ruime geldmarkt voor ons land tenge volge heeft, geraden reeds thans tot het slui ten van eene definitieve leening over te gaan en daarmede niet te wachten totdat in de kos ten, ter voorziening waarvan zij moet strekken, meerdere uitgaven van buitengewonen aard kunnen worden opgenomen. Er wordt nog geene voorziening voorgedra gen in de kosten der distributie van levens middelen enz. Het wordt wenschelijk geacht haar niet eerder ter hand te nemen dan na af loop van de crisis. Voorgesteld wordt te besluiten onder ver band der inkomsten van de gemeente, eene geldleening aan te gaan, die eene opbrengst zal geven van rond' 175.000 tegen een ren te van hoogstens 4 Yt pet. Deze geldleening strekt ter bestrijding van de volgende buitengewone uitgaven: lo kosten van aankoop van de navolgende onroerende goederen, als a. twee perceelen weiland in den polder Overdie en Achtermeer, sectie F No. 68 en 72 8549.93 b. een stuk weiland achter de algemeene begraaf plaats 1962.65" c. een pakhuis met bovenwo ning aan de Ramen No. G en 6a 8260.— d. het pakhuis „de Vigilan- tie"4149.08 e. de perceelen welland ln den Huiswaarder polder, aangekocht van den heer S Klein15965.—. f. het perceel tuingrond aan den Baansingel aange- kocht van den heer R. W. Zaadnoordijk. 4974.90 g. idem idem van den heer J. Zaadnoordijk 9733.50 53595.06» 2o. kosten van goedkoope cokes voorziening (tot heden werd uitgegeven f 13510.15, waarvan reeds door leening gedekt 6000) 7510.15 3o. kosten van verbouwing en uitbreiding der meisjes school (zie 2e suppl. gem. begrooting voor 1916) 11619.25 4o. renteloos voorschot verleend' aan de Vereeniging voor volkshuisvesting „Alkmaar" 10000. 5o. kosten verbetering kaasver- voer ter markt 2300. 6o. kosten verbreeding enz. der Oosterstraat 6300.— 7o. kosten van uitbreiding der algemeene begraafplaats41800. 8o. kosten Voor den aanleg van volkstuintjes op een.terrein bij Oostwijk 1800.— terwijl bovendien nog voor zien moet worden in 9o. het koersverschil op de In 1916 gesloten geldleening van 1.1-65000, aangegaan tegen den koers van 96.28. 4338.— Tezamen ƒ178262.46» in mindering van welk be drag te brengen ls a. wegens opbrengst van ln 19l5 verkochten gemeen tegrond aan dé Kenn. Electr. Maatsch. 1750 en aan K. Jauscr 90 1840. b. wegens gedeeltelijke res titutie van het renteloos voorschot voor de stoom tram Egmond-Alkmaar- Bergen .x 773.28 2613.28 Blijft 176649.18» of in rand cijfer 175.000.—. Als minimum voor aflossing wordt be paald: voor de jaren 19181922 telkens 6000, 1923—1927 telkens 5000 en 1928 1957 telkens 4000 betaalbaar op 1 De cember van het jaar van aflossing. BENOEMINO STEMBUREAUX. B. en W. stellen voor te bgioemen (de bui ten de leden van den Raad voorgedragen per sonen voor den tijd van twaalf maanden): a. voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal: lo. tot leden van het stembureau in het lste stemdistriot, waarvan de burgemeester ambtshalve voorzitter is, de heeren J. de Lange C.J.Z. en F. H. Ringers Sr., en tot plaatsvervangende leden ae heeren H. P. Ibink Meienbrink, H. G. Preijer en C. G. de Wild; 2o. tot leden van het stembureau in het 2e stemdistrict de heeren J. Cloeck, D. A. Lul ling en E. E. Stoel (uit deze heeren moet door den raad een voorzitter worden aan gewezen) en tot plaatsvervangende leden df heeren' u. ,T. M. van den Bosch, A. W. Udo en C. A. de Braai; 3o. tot leden van het stembureau in het 3e stemdistrict de heeren J. de Wit Dz., O. J. Verkerk en J. Lutterot (uit deze heeren moet door den raad een voorzitter worden aange wezen) en tot plaatsvervangende leden de heeren F, Bak, mr. A. Dorbeck en A. F. Thomsen 4o. tot leden van het stembureau in het 4e stemdistrict, de beeren P. N. Leguitr.mr. D. Sluis en P J. C. van Toornenburg (uit deze heeren moer door den raaa ten voorzit ter worden aangewezen; en tot plaatsver vangende leoen dc neerén U, üovers, J. F M. cndel en u W. visser; b. voor de verkiezing van leden van den genieenteraaa lo. tot ieaen vahet stembureau in het lste stemdistrict van het lste kiesdistrict, waarvan de burgemeester ambtshalve voor zitter is, de heeren mr. A. J. M. Leesberg, H. G. Preijer en J. b. M. Enüel (door den raad moet worden uitgemaakt wie van deze hee ren als vierde lid zal fungeeren) en tot plaatsvervangende leden de heeren fH. Rin gers Sr., J. Cloeck en C. G. de Wild; 2o. tot leden van het stembureau in het 2e" stemdistrict van het lste kiesdistrict, de hee ren C. G. Zaadnoordijk, D. Govers, C. W. Visser en J. Houtsmulier (uit deze heeren moet door den raad een voorzitter worden aangewezen, terwijl tevens moet worden uit gemaakt, wie als vierde lid zal fungeeren) en tot plaatsvervangende leden de heeren mr. D. Sluis, E. E. Stoel en P. N. Leguit; 3o. tot leden van het stembureau in het 2e kiesdistrict de heeren G. T. M. van den Bosch, A. W. Udo, C. A. de Braai en mr. T. J. P. Gouveme (uit deze heeren moet door den raad een voorzitter worden aangewezen, terwijl tevens moet worden uitgemaakt, wie als vierde lid zal fungeeren) en tot plaats vervangende leden de heeren J. de Lange C.J.z., D. A. Luiting en O, J. Verkerk; 4o. tot leden van het stembureau in het 3e kiesdistrict de heeren A. F. Thomsen, J. F. Lubbe, F. Bak en H. P. Ibink Meienbrink (uit deze heeren moet door den raad een voorzit ter worden aangewezen, terwijl tevens moet worden uitgemaakt, wie als vierde lid zal fungeerenen tot plaatsvervangende leden de heeren J. de Wit Dz., mr. A. Dorbeck en J. Lutterot. De buiten de leden van den raad voorge dragen personen hebben bericht zich de be noeming te zullen laten welgevallen. VOETBAL. De Bekerwedstrijden (laatste dag). 't Weer was gisteren meer dan mooi voor de toeschouwers, maar voor de spelers was 't veel te warm. Dat de spelkwaliteit dus ou der de hitte te lijden had, spreekt van zelf. Toch is er met animo gespeeld en er kan ge rust van een uitstekend besluit van Beker wedstrijden en seizoen gesproken worden. Om over half twee kwamen Z. V. V. en de Cadetten F. C. in 't veld. De laatste met het zelfde elftal, dat de vorige week Alcmaria zoo goed partij gaf. Z. V. V. met vijf inval lers. Voor de rust kreeg de rechtsbinnen der Cadetten door een fout der Z. V. V verdedi ging vlak bij 't doel een kans, die hij niet on gebruikt liet voorbijgaan. Later bleek dat dit 't eenige punt van den wedstrijd zou zijn. Z. V. V. spande zich, in 't tweede half uur, bijwijlen flink in, doch kon er maar niet in slagen een tegenpunt te maken. Ook de Ca detten wisten 't net der tegenpartij niet meer te vinden en wonnen aan 't eind welverdiend den derden prijs met 1-0. Onmiddellijk daarna kwamen Purmersteijn en Alcmaria binnen de lijnen voor de fina le. Na een zenuwachtig begin, kreeg Alcma ria de leiding door toedoen van den links binnen, die een uitstekend schot op doel los te, dat zeer fortuinlijk over de handen van den keeper vlak onder de lat in 't doel kwam. Hierna begon 't spelpeil onder invloed van de warmte geweldig te zakken. Na de pauze maakte Alcmaria door den middenvoor een buiitcnspeldoelpunt. doch toen kort daarna de keeper zijn doel te ver verlaten had plaatste dezelfde speler handig in 't verste hoekje van 't verlaten doel. Alc maria waande zich binnen en op enkele zeer gunstige uitzonderingen na, presteerden de spelers weinig meer. Op 't laatst kwam Pur- mersiteijn nog even geweldig opzetten, maak te eerst een tegenpunt en dreigde leder oogenblik gelijk te maken. Dit bracht nog even spanning. Gelukkig voor Alcmaria wist de verdediging vol te houden en toen de scheidsrechter 't einde aankondigde had Alc maria met 2-1 voor de tweede maal den Alc- maria-Beker gewonnen. De middenlinie en speciaal de linkshalf, heeft de wedstrijd voor Alcmaria gewonnen. Dc rechtsbuiten zette aardig voor. Nu nog wat meer baltecbniek. Dc linksbuiten moet meer voorzetten. De middenvoor behoort in dc verd ':.~ing. Dc rechtsbinnen was gisteren de Verde diging goed zonder m. or. Va;: «lh»;un» tende spel van den v u wij reeds. Punnerstcljm bleek een bolide tegen partij. Na afloop weiden de diverse prijzen aan de aanvoerders uitgereikt door de Be kercommissie. Alcmaria voor een jaar den Beker en defi nitief de zilveren lauwertak van de Alkmaar- sche Courant. Purmersteijn een zilveren lau wertak, aangeboden door A. V. aan de ver liezer der fiuale. De Cadetten F. C. twee verguld zilveren medailles één als derden prijs en de andere voor 't beste doelgcmiclaelde (aangeboden door Vreemdelingenverkeer). De aanvoerders bedankten, waarna dc voorzitter van Alcmaria de wedstrijden sloot met een woord van dank aan allen, die tot 't slagen der wedstrijden hadden meegewerkt en aan hen, die prijzen voor de diverse win naars hadden beschikbaar gesteld. EINDEXAMENS GYMNASIA. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken is bepaald, dat het-eind examen der openbare en der aangewezen bij zondere gymnasia zal worden afgenomen op de daarbij voor elk gymnasium aangewezen dagen en zijn gecommitteerden aangewezen, onder wier toezicht bedoelde examens zullen worden afgenomen, o. a. bij het eind-examen openbare gymnasia hier ter stede (20, 21 en 22 Juni) dr. J. te Winkel, hoogleeraar gem. universiteit te Amsterdam; dr. W. Caland en dr. A. A. Nij land, idem te Utrecht. Gemengd Nieuws. LEGERDAG TE AMSTERDAM. De vereeniging Ons Leger, die zich ten doel stelt sympathie te wekken voor ons leger bij heel de natie, heeft te Amsterdam in het Stadion een „legerdag" gehouden, bijge woond door vele autoriteiten en verschillende leden van de deputatie „Indië Weerbaar". Er werden springdemonstraties gehouden, oefe ningen der infanterie, cavalerie en artillerie, ook vliegmachines snorden boven het Stadi on. Na afloop dezer oefeningen kwam het Roode Ki'uis de .gewonden" opzoeken en wegbrengen. Aan den feestmaaltijd van het bestuur van ,,Ons Leger" met hei eere-comité werd door den opperbevelhebber en eenige andere au toriteiten het v/oord gevoerd. De regent van Magelang noemde Nederland weerbaar en hoopte dat ook Indië het zou worden. WETTELIJKE REGELING VA& HET DOOFST OMMENONDERWIJS. Door de „Vereeniging ter Bevordering van het Doofstommenonderwijs in Nederland", goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 8 Maart 1915, is aan den minister van binnen- landsche zaken verzocht: a. het doofstommenonderwijs te brengen onder het"Lager Onderwijs, onder een afzon derlijken. titel b. het aantal vakken, dat moet worden on derwezen, te orengen op minstens 4, n.l.: le zen, schrijven, rekenen en de beginselen der Nederlandsche taal; c. benoembaar te stellen tot doofstommen- onderwijzer, hen, die in het bezit zijn der acte, genoemd in art. 77a der Wet op het L. O., van eene akte M. O (met uitsluiting van hen, die alleen bevoegd zijn onderwijs te ge ven in schoonschrijven, teekenen, gymnas tiek en mogelijk nog enkele vakken meer, wel ke geen waarborg van algemeene ontwikke ling geven), die een Universitairm giaad be zitten, of die de studie der wijsbegeerte ea godgeleerdheid met goed gevolg hebben vol tooid; d. dat aan iedere inrichting voor doof stommenonderwijs öf van Rijkswege, óf met Rijkssteun cursussen worden gegeven ter opleiding tot doofstommen-onderwijzer en gelegenheid tot het doen van examens, die worden afgenomen aan dc inrichting, waar de adspiranten zijn onderwezen, onder toe zicht van een deskundige, door de Regee ring aan te wijzen; e. dat een afzonderlijke Inspecteur worde aangesteld, in aansluiting met hetgeen de sub-commissie daaromtrent zégt op blz. 107 van deel 2; x f. mede ovéreenkomstig het advies van de sub-commissie (deel 2 blz. 43), dat, waar het particulier initiatief niet voor voldoend on derwijs zorgt, eene inrichting voor doof stommenonderwijs van Rijks- of gemeentewe ge moet worden opgericht; g. dat de toetreding tot het pensioenfonds facultatief worde gesteld. Een uitvoerige toelichting is bi] het adres gevoegd. HET EERSTE DUITSCHE SCHIP SINDS AUGUSTUS 1914. Gistermiddag is het Duitsche stoomschip „Bavaria", met een lading hout, van Norr- kö'ping naar Amsterdam bestemd, in IJmui- den bmnengeloopen. Dit is, het eerste stoom schip onder Duitsche vlag, hetwelk sedert 1 Augustus 1914 daar aankwam. DE BATAVIER VI VRIJGEGEVEN. Het Prijsgerecht te Hamburg heeft het op gebrachte Nederlandsche stoomschip „Bata vier VI" vrijgegeven. Ook de lading werd gedeeltelijk vrijgegeven en gedeeltelijk te gen schadeloosstelling overgenomen. Ee# gedeelte van de overige lading werd Ln be slag genomen. Enkele vorderingen werden afgewezen. DE MOORD BIJ DE MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Wij vernemen dat de moord1 bi] de Mij. Ne derland welke Zaterdagmorgen plaats vond een uitvloeisel, is van een liefdesgeschiedenis. Beide Javanen waren vroeger werkzaam op de Orotius, doch hadden toen vaak ruzie om een meisje. De kapitein van da Grotius achtte het geraden een van hen te verwijderen, wel ke toen naJVde Kambangan over wer<f ge- laatst en mot het meisje huwde. Toen de irotius Zaterdagmorgen binnen kwam, be merkte de zich daarop bevindende Javaan den anderen en ging van boord met het bekende noodlottige gevolg. De. lijken van de verslagnen zijn nog niet ter aarde besteld. UIT EGMOND AAN ZEE. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid, de Bisschop van de Oud-Katholieke Gemeente, H. T. J. van Vlijmen, eertijds pastoor alhier, is Zaterdag; uit Haarlem hier aangekomen en heeft gi eren de aannemelingen gevormd. Vanuit de huizon der Oud-Katholieken wipperds Zaterdag Zondag de nationale driekleur. Van de verschillende afdeelingen in ons land van het Centraal Genootschap kwamen Zaterdagmiddag de-eerste Hollandsche kin deren in dit seizoen aan. De 325 kleintjes werden ondergebracht in dc koloniehuizen „Zwartendijk", „Kerdijk" en „Zeehuis". Het geheele aantal te verple gen kinderen is dit jaar inv vijf groepen ver deeld. HOI.L. ALO. ATLANTISCHE SCI IEEPVAARTMAATSC1IAPPIJ. Door de heeren Gebr. Schouten te Amster- x dam zullen op de beurs aldaar Donderdag a.s. worden geïntroduceerd de aandeelen van genoemde maatschappij. De (eerate koers van deze slechts tot een oeperkt bedrag beschik bare aandeelen is bepaald op 102 >4 pet. Het kapitaal der maatschappij is 30 millioen, Ln 38.000 aandeelen van 1000, waarvan ge plaatst 8600. Nu vele schepen zijn verkocht naar het bui tenland, dat hooge prijzen besteedt en de werven bij nieuwe aanvragen geen prijzen of leveringstermijn garandeeren, vangt de Holl. Alg. Atlantische Scheepvaartmaatschappij haar bedrijf onder zeer gunstige condities aan. Immers de vrachtprijzen zijn zeer hoog, waardoor de algemeene vrachtvaart enorme winsten maakt. De maatschappij heeft, naar voorts wordt medegedeeld, zich bijtijds het bezit van 10 vrachtschepen verzekerd, die ge deeltelijk gereed en gedeeltelijk in aanbouw zijn, met een laadvermogen van 23.050 ton en heeft de optie tot aankoop van 9 dito schepen met 12.900 ton laadvermogen. „GRONINGEN". VERZEKERING VAN PAARDEN EN RUNDVEE. Te Utrecht werd Zaterdag onder presidi um van den heer J. E. Scholten, de jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van „Groningen", alg. ond. maatsdiappij tot ver zekering van paarden en rundvee, gevestigd i

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2