DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hondenbrood. AARDAPPELEN. DONDERDAG 24 MEL No. 120 Hondefd on negentiende Jaargang. 1917. Abonneientsuriis per 3 maanden f UO. fr. p. post f L50. Adyertenöeprfisl2i cl p. regel, pote letters naar ptaatsraimte. Brieven fr. fl. V. Boek- en Bandelsdrakkani v.h. HERNIs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. KWEMlAJXD. Uitbetaling vergoedingen wegens 3 K.G. Klei-aardappolen. Over den abonnementsprijs wordt bi] vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 24 Mei. Nauwelijks is de tiende Isonzo-slag geëin digd, althans de eerste faze, want het is mo gelijk, dat de Italianen het er niet hij laten zitten, of generaal Cadoma, die een bekwaam man moet zijn, al heeft hiji weinig geluk, waagt een nieuwe aanvalspoging op het Karstplateau. Het Italiaansche offensief werd begonnen over het geheele front tusschen Tolmein en de zee. Spoedig bepaalde de strijd zich enkel tot de streek ten noorden van Görz, dichter in de buprt dus van het zoo vurig begeerde Triest. Op het oogenblik waarop dit overzicht ge schreven wordt in den< voormiddag, van daag hebben we enkel nog maar de Oos- tenrijksche mededeeling ontvangen, luidende „Op het Karstplateau is sedert hedenmiddag een slag aan den gang." Het is mogelijk, dat de Italianen thans gelukkiger zullen zijn, maar meer waarschijnlijk is het te achten, dat groote resultaten ook in .dit gebied zullen uitblijven. De Oostenrijkers liebben zich ook hier sterk kunnen maken eni de Russen zullen thans den Italianen, niet zijdelings te hulp komen. Maar men kan nooit weten Van de andere oorlogstooneelen geen bij zonderheden. Zooals men weet, wenscht de entente de re organisatie van Europa, waaronder zij o.m. verstaat de verbrokkeling van Oostenrijk, meer officieel genoemd die oplossing der Oos- tenrijksch-Hongaarsche monarchie in „natio nale" staten. Volgens den parlementairen overzicht schrijver van de Westminster Gazette, het invloedrijke liberale orgaan, is er in het En- gelsche Lagerhuis thans een sterke strooming voor een' duidelijker uiteenzetting van de En gelsche regeering nopens haar positie tegen* over Oostenrijk. Men verlangt, dat Oostenrijk duidelijk zal wórden gemaakt, dat men. het keizerkoninkrijk niet mag verbrokkelen. De onlangs afgelegde verklaringen van minister Cecil en oud-minister Asquith over de kwestie van inlijvingen kunnen tot misvatting aanlei ding geven. Al blijft men de aanspraken van Italië steunen en1 herstel van Servië en Monte negro eischen, er is onderscheid tusschen het i geschil met Duitschland en dat met Oosten rijk. En de mogelijkheid om te pogen' Oosten rijk los te maken van Duitschland wordt ver sterkt door de berichten, welke het Lagerhuis bereiken over de po'itieke gezindheid en de toestanden in Oostenrijk. Aldus de Westminster Gazette. Het is reeds geruimen tijd gebleken, dat men in Engeland plannen heeft met Oosten rijk. Onlangs heeft minister Lloyd George in een geheime zitting van het Lagerhuis den binnenlandischen toestand in Oostenrijk be sproken en de Engelsche pers heeft daaraan zekere verwachtingen vastgeknoopt. Men koestert blijkbaar te Londen de hoop, dat men van Oostenrijk een Ruslandje voor de midden-mogendheden, met name dan voor Duitschland, zal kunnen maken. Nu het met de militaire operaties niet zoo best opschiet, wil men den1 politiéken weg wat meer bewan delen. Het lijkt er op het oogenblik niet naar, dat deze poging veel succes zal opleveren. Oostenrijk toont zich aan het front uitnemend te kunnen handhaven, hetgeen ongetwijfeld voor een goed deel te danken la aan. Duitsch land. Blijkens wederzij dsche verklaringen zijn Oostenrijk en Duitschland! het 'ten opzichte van de oorlogs- en vredesvraagstukken1 volko men eens. En wat er verluidt van de binnen- landsche toestanden, klinkt niet zoo onrust barend, dat dit een vasten grondslag voor de Engelsche verwachtingen oplevert. Zeker, Oostenrijk is zeer geneigd tot het sluiten van den vrede, maar het weet ook zeer goed, dat daarVoor twee partijen noodig zijn. De jonge keizer is druk bezig de Oostenrijksche parle mentaire machine weer op gang te helpen brengen, hij confereert voortdurend met par tijleiders over de samenkomst der volksverte genwoordiging tegen het einde dezer maand en in Hongarije heeft hij er niet tegen opge zien graaf Tisza te laten heengaan, vermoede lijk omdat diens kiesrechtvoorstellen niet ver genoeg gingen. Misschien is men in Engeland! beter ge ïnformeerd over de buitenlandsche toestan den in Oostenrijk-Hongarije, maar wat hier bekend is, is niet in overeenstemming met de Engelsche opvattingen daaromtrent. Toch is het reeds van belang, dat in Engeland po gingen, om Oostenrijk voor zich te winnen, worden overwogen. Het is overigens te begrijpen, dat men in Engeland alles wel wil doen, om Duitschland er onder te krijgen de liefdesbetuigingen, waarmede Duitschland Rusland voortdurend en te vergeefs lastig valt, hebben geen ander ópgmerk ten opzichte van Engeland. President Wilson heeft nog eens weer ver zekerd, dat Amerika geen; haat voelt jegens het Duitsche volk, maar het wil een einde ma ken aan de aanspraken van de autocratische regeering, die z.i. handelt met doeleinden, tot welke het Duitsche volk nooit zijn toestem ming heeft gegeven. Amerika zal ongetwijfeld met genoegen hebben gezien, dat Brazilië haar onzijdigheid heeft opgegeven en dat Honduras en Nicara gua eveneens de betrekkingen met Duitsch land hébben afgebroken. De ententepers raadt nu Zweden aan desge lijks te doen. Erfzijn n.l. drie kostbare Zweed- sche schepen in het z.gm. gevaarlijke gebied getorpilleerd, waarbij menschen zijn omgeko men. Er zit in Zweden echter nogal Duitsche sympathie en' Zweden's belang brengt mee buiten den oorlog te blijven. De Duitsche ma rine schijnt echter van oordeel, dat zij zich ten opzichte van de onzijdigen alles maar mag veroorloven. Doch ook dit onrecht zal zich wreken. Is het niet nu, dan daarna Ook Duitschland zal ondervinden, dat het heel wat goed te maken heeft! KORTE BERICHTEN. Over den brand in de Hongaarsche stad Oyöngyös wordt nader gemeld dat die, in het ziekenhuis ontstaan, door den sterken wind snel om zich heen greep. Meer dan 18.000 inwoners zijn dakloos geworden. Het Franciscaner-klooster, het krankzinnigenge- st'cht, de groote kerk en het stedelijk magazijn met groote voorraden meel zijn vernield. De schade wordt op 20 millioen kronen geschat. Er zijn 7 menschen omgekomen. Keizer Karei is met zijn gemalin naar de stad vertrokken. In Bohemen is het dorp Okerreuth ge heel vernield door' een brand, die door een 17- jarigen jongen is gesticht. De Russische Raad van Arbeiders en Soldaten protesteerde tegen het doodvonnis van Adler en wekte de socialisten in de Mo narchie en de onzijdige landen op de terecht stelling te beletten. De Badensche minister van Binnen- landscke Zaken verklaarde, dat de regeering van Baden de politiek van Bethmann Holi- weg deelde. De Turkscke legatie in Den Haag ver klaarde dat de berichten omtrent gruwelen bij de ontruiming van Jaffa en Is&evié onjuist zijn. De heeren Viviani en Joffre kwamen in de Fransche haven Brest terug van hun reis naar Amerika. Men overweegt in de Duitsche steden de invoering van steenkoolkaarten. Bij de hongeropstootjes te Lissabon, Zondag, zijn, naar de Times nader meldt, 22 dooden en 300 gewonden gevallen, voor 2.400.000 schade is er aangericht. Er is een Russische missie, bestaande uit 4 leden, in Amerika aangekomen. De Parijsche politie-prefect heeft be paald, dat voortaan op Zondag, Maandag en Dinsdag geen vleesch mag worden verkocht. Een aantal inwoners van Washington heeft een inschrijving geopend voor den her- bouw van de Fransche stad Noyon. Er zijn reeds 6000 dollars bijeengebracht. DE OEREQUIREERDE SCHEPEN. Zooals wij reeds mededeelden, bedt de minister van landbouw een aantal schepen geréquireerd, om In ballast uit te varen, 'ten einde via Halifax in de Vercenigde Staten graan voor de regeering te gaan halen. Deze schepen, welke te zamen ongeveer honderd duizend ton graan kunnen vervoeren, zijn: de Clio, de Vesta en de Bacchus van de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij, de Soestdijk en de Zuiderdijk van de Holland Amerika lijn, de Winterswijk van de firma Erhardt Diekker te Rotterdam, de Java en de Borneo van de Maatschappij „Ne derland", de Rijndijk van de firma Solleveld, van der Meer en Van Hattem te Rotterdam, de Texel van de maatschappij „Triton", de Besoeki van den Rotterdamschen Llod, de Phecda, dei Alkaid, de Bellatrix en de Merak van Nievelt Goudriaan Co. te Rotterdam, de Veerhaven, de Waalhaven en de IJsselha- ven van Gebrs. Van Uden te Rotterdam, de Bestum en de Leersum van de stoomvaart maatschappij „Oostzee", de Larenberg van de stoomvaartmaatschappij „Hillegersberg" en de Noord-Brabant van de stoomvaart- maatsch. „Noord-Brabant". DE ZEILTRAWLERS STILGELEGD. Behalve de stoomvisschersvloot is thans ook nog een groot deel der zeiltreilers te IJ- muiden stilgelegd. De oorzaak daarvan is, dat de reeders het bedrijf niet loonend achten bij den tegenwoordigen lagen prijs van de schollen, welke toch in hoofdzaak de vang sten der op de kust Visschende treilloggers vormen. Aangezien Duitschland van deze vischsoort niets en Engeland alleen de contractueel vast gestelde hoeveelheid van 35 procent koopt, komt het overige in de vrije markt en behaalt dan een gewonen prijs van vóór den oorlog, namelijk van 5 tot 7 per kist. De reeders, die hun visch opgevorderd zien door de'regeering voor de binnenlandsche distributie, zijn beter af, want die krijgen aanmerkelijk booger prijzen. DE TREILER BATAVIER II VRIJGEGEVEN. De stoomtrawler Y. M. 107 „Batavier II" van de reederij van denzelfden naam, welk vaartuig den 7den Mei door een Duitschen duikboot in de Noordzee aangehouden en naar Wilhelmshaven werd opgebracht, is, na Veertien dagen te zijn vastgehouden, heden* morgen weer in de visschershaven te IJmui- den aangekomen. ZEPPELINS. Om ongeveer 7 uur koersten 3 Zeppelins voorbij den Helder, 2 in westelijke richting, zeer goed waarneembaar, terwijl een tweede 3-tal om 9 uur passeerde. Het ongewone schouwspel trok zeer veel menschen en op den dijk heerschte een gezellige drukte. Ook in andere plaatsen, Nes op Ameland, Petten en IJmuiden, heeft men gisterenavond Zeppelins gezien. RECHTSTREEKSCHE AANVOER UIT AMERIKA. Naaf de uitvoerende commissie van de N O. T. mededeelt, kunnen de navolgende arti kelen voortaan weder rechtstreeks uit de Ver- eenigde Staten naar ons land worden ver scheept via Halifax (dus zonder deze over Engeland behoeven te gaan): blik, blikken bussen, babbitsmetaal, antimonium (erts, re- gulus en zuiver metaal), asbest. BOTER EN EIEREN. Door het Rijks-Centraal Administratiekan toor voor de distributie van levensmiddelen is den gemeentebesturen medegedeeld, dat in verbancf met de ministerieele beschikking, de eierveilingen uiterlijk ia de volgende week zullen worden stopgezet, zoodat van dat tijd stip af de distributie uitsluitend via de ge meentebesturen zal plaats hebben. Naar aanleiding hiervan wordt den ge meentebesturen in overweging geven, de aan vragen voor regeeringseieren bij' bovenge noemd bureau geregeld in te dienen, en wel .te zorgen, dat deze aanvragen des Maandags vóór 2 uur nam., genoemd bureau bereikt hebben. Ten aanzien van boter wordt, met het oog op het komende warme jaargetijde, de aan dacht er op gevestigd, dat bij verzending van boter als vrachtgoed, de zendingen dikwijls lang onderweg blijven, hefgcen ten gevolge 'heeft, dat de boter in kwaliteit achteruitgaat Het Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen geeft daar om in overweging de boter per spoor als ijl- goed te doen verzenden en verzoekt den ge meentebesturen, zoo dit verlangd wordt, deze expeditiewijze bij de boter-aanvragen steeds uitdrukkelijk te vermelden. STADSNIEUWS. OHRISTEL1JKH SCHOOLDAG, (vervolg). In de middagvergadering behandelde prof. Dn H. Bavinck het onderwerp „De nieuwe opvoeding." De heer A. Ouwehand leidde ook dieze bij eenkomst en verzocht Ds. Hoek van Enkhui- zem na het zingen van psalm 119:17 voor te. gaan in het gebed. Dat de middagvergadering zoo druk be zocht was verheugde spr. Prof. Bavinck'wees er op dat de vrede nog niet in het zicht was. Alle volkeren zijn desniettemin bezig den nieuwen toestand voor te bereiden, die met den vrede Intreden zal. Allen die eenigermate bevoegd zijn, zijn van meening, dat evenals de Fransche revo lutie oen inleiding was van een nieuwe perio de, ook deze krijg een uicuwe periode in den vooruitgang der menschheid over geheel de aarde zal brengen. De schuldenlast, waaronder de volkeren na den oorlog gebukt zullen gaan, is enorm Voor'ons volk is deze last reeds gestegen tot 1000 millioen. Millioenen mannelijke krach ten zijn in hun beste perioden weggerukt of verminkt. Er zal daardoor een tekort aan ar beidskrachten komen. De vrouw is in allen arbeid doorgedrongen en zal daaruit lang zaam weer terug moeten gaan. Dit alles zal een organisatie en denkkracht eischen van ongekenden omyang. Sociale en1 socialistische maatregelen zullen niet plotseling ter zijde gesteld kunnen wor den. De school en de kerk leiden in alle landen door dien oorlog zeer. Duizende onderwijzers zijn gesneuveld) of voor hun léven vórminkt. In Duitschland en Frankrijk zijn klassen van 70 en> meer aan één leerkracht toevertrouwd. In Frankrijk zijn verschillende parochiën toevertrouwd aan één pastoor. De dienst kan daar niet worden verricht overeenkomstig de bèhoeften. In,tal éan dorpen en steden ont breekt het ook aan het vereischte personeel om toezicht te houden. De tuchteloosheid' en de verwildering onder de jeugd van 8 tot 12 jaar is zeer toegenomen. In alle landen is men bezig deze dingen onder de oogen te zien. Duitschland, dat op het onderwijsgebied 10-tallen van jaren den voorrang behield, tracht dien te behouden. Bijna de gansche wereld verzet zich tegen hef Duitsche volk, spr. wil de redenen en de aan leiding door Duitschland daartoe gegeven, niet beoordeelen, maar waar men ziet, dat dag aan dag meerderen zich tegen Duitsch land keeren, dqar zal men inzien, dat zonder een wondei; van Gods genade de haat tegen Duitschland zal blijven doorwerken. Duitschland wordt overtuigd dat het moet durchhalten en men1 begrijpt, dat men alle krachten moet concentreeren voor de nieuwe opvoeding van het volk, om in den haat na den oorlog als volk staande te blijven. De nieuwe opvoeding steunt op die evolutie leer. Het komt er op aan om de theorie waar bij de mensch leiding zal geven toe te passen bij het onderwijs. Het idealisme dat in Duitschland thans weer omhoog gaat draagt een ander karak ter dan dat van de vorige eeuw van Hegel en anderen. De mensch heeft de natuurkrachten leeren beheerschen en kennen. Men wil de wetenschappen van de psychologie en paeda- gogiek opk bij het onderwijs op dezelfde wij ze toepassen' als de natuurwetenschappen in de vorige eeuw, opdat men de ziel zal kunnen kneden, als een mechanisme; door den juis- ten kijk op de ziel van den mensch wil men dit bereiken. In de experimenteele paedagogiek wil men alles zooveel mogelijk langs mdeelingen be handelen. Men hoopt met t onderwijs langs den vas ten regelmatigen wetenschappelijken gang, niet langs afgetrokken theorieën en beschou wingen, een heerlijke toekomst tegemoet te gaan, opdat men 't mechanisme van 't zielele- ven van ieder individu kan ontleden. Spr. her innerde er aan dat prof. Hijmans uit Gronin gen hiervan heil verwacht. De kennis van het zieleleven van een kind is ontzaggelijk be langrijk en iedere vader en moeder dient het karakter van ieder kind te leeren kennen. Zij weten dat niet allen op dqzelfde leest geschoeid kunnen worden. Er moet dus wetenschappelijke kennis van het zieleleven van ieder kind komen. De men- schenkennis moet gebaseerd zijn op liefde, 't Heil verwacht men. niet meer van den soci- alistischen heilstaat. De socialisten zijn trou wens zelf voorzichtig geworden. Voor het on derwijs is het van belang de kinderen naar de begaafdheden te rangschikken (het stelsel van Manheim). Kinderen zijn zoo verschillend'. Hét ant woord van de Gereformeerden „wij moeten in Gods beschikking berusten", geeft wel berus ting doch tost de kwestie, die niet op te tossen is, ook niet op. Het is wel gewenscht om toch te streven naar zooveel mogelijk klaarheid. Het is van belang dat ouders en onderwij zers op de hoogte zijn van het humeur, tem perament en de karakter-eigenschappen van 't kind en daarmede rekening houden. Het natuurlijk goede in ieder kind) moet ontwikkeld worden. Het \L. O. in ons land kan niet op bijzonder goede resultaten bo gen. De criminaliteit en de verwildering der jeugd; stelt de opvoeders in alle landen voor groote problemen. Spr. besprak hierop de natuurlijke teelkeus en de selectie, waardoor men op het denkbeeld) is gekomen, de standen scholen op te heffen en de begaafden op den voorgrond te brengen. Men wil daardoor in de toekomst in Duitschland, de eenheids- school, waarbij alleen de innerlijke krachten van het kind den doorslag geven. In den nieuwen tijd is de methode op den voorgrond gekomen om de scholen tot ar-' beidsscholen tc maken, waar de kinderen ook met hun handen handig worden, om staats burgerlijk bekwame burgers te krijgen. In Duitschland wil men daarom het onder wijs dienstbaar maken aan het patriottisme. Door het inleven van de staatsburgerlijke op voeding zal men prachtige resultaten berei ken. Wij christenen willen dit ook wel omdat wij de vaderlandsliefde erkennen als een macht, als een edelen hartstocht. De vaderlandsliefde ls een levenwekkende kracht, maar staatsburgerlijke burgerschap ls niet het hoogste. Het kan noodig zijn om ter wille van Christus' gemeenschap de vader landsliefde te verloochenen. Het doel van het onderwijs moet daarom ontleend zijn aan de idealen, den godsdienst. De nieuwe richting in het onderwijs zal dus niet alles brengen. Spr. hoopte, dat men het gevaar dat er in de nieuwe opvoeding lag, n.l. het opdringen van dwang, zou weten te keeren. Tegen den dwang, die daardoor moest komen, diende men de vrijheid te stel len die de basis is van de christelijke opvdé- ding, die daardoor beter ls dan dé nieuwe. (Applaus). De heer Zeil Langhout van Purmerend, meende dat de te verwachten verflauwing in de liefde voor het christelijk onderwijs niet het eenig gevaar was, aan het nieuwe art. 192 verbonden. Spr. oordeelde het een groot ge vaar, dat thans het leerplan onderworpen moest worden aan de goedkeuring van den Staat. Ds. Hoek te Enkhuizen vroeg wat of inlei der van de' door Duitschland voorgestane nieuwe opvoeding voor de toekomst verwacht te. Spr. wenschte gaarne mede te vernemen, hoe de nieuwe opvoeders over den hand den ken, die het mechanisme van de ziel aanvat* ten. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat de nltkeerlng der ver goedingen, loopende over ket tijd vak van 10 tot en met 23 KkaX, Bal plaats kobben ten ettadkalzeop Zaterdag 26 Het (k&, voor Eooveel de LA1DWEËB en dan XASflK STORM betreft van ÏO11 onr en voor zooveel de MÜXX16IX] aiMigaast van 11-12 nns. Alkmaar, 24 Mal 1917. De Burgemeester voornoemd JAN D€ WIT Dz., laao Bnrgem. De DIRECTEUR va» hat DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR brengt ter alge- meene kennis, dat gedurende deze week (dus van 21 tot en met 27 Mei 1919) op bon So. 5 verkrijgbaar wordt gestald Alkmaar, 24 Mei 1917. De Directeur voornoemd,' D. SCHENK. DB DIRECT1ÜR va» ket DISTRIBU TIEBEDRIJF van ALKMAAR, noodigt hon- ders van hondan, die gebruik wensekan te maken van fle DISTRIBUTIE VAN WON- DENBROOD, uit, zloli ten spoedigste ten zjynen kantore aan te melden, met opgave van het aantal honden, dat ln hun bezit ls. Alkmaar, 24 Mel 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHBNK. GEVONDEN VOORWERPEN. Een taschje met schrijfgereedschap, een schooltasch, een ring met sleutels, vier tasch- jes, een rijwielpomp, een tabaksdoos, twee bankbiljetten, een bril in étui, een slangetje van een rijwielpomp, een gouden ringetje, een hoepel, een parapluie, een potlood, drie portemonnaie's met inhoud, een paar sok ken, twee zilverbons. twee armbandjes, een odeur-fleschje, twee Halskettinkjes, twee doo- de duiven, een hondenriem, twee rozenkran sen, een knipmesje, twee medaillons, een R. K kerkboekje, een broche, twee sleutels, een koralen kinderhalsketting, een zakdoek, waar in eenige centen, een horlogeketting, een pas ser, een zak graan, een handschoen, een beursje met rozenkrans, een spade, een cate chisatieboekje, een meisjeszak met portemon- naie, een hondentuig, een leeren ceintuur en een kinderfrontje. Alkmaar, 23 Mei 1917. De Commissaris van Politie, W. Th. v. GRIETHUIJSEN. In de eenheidsscholen zat z.i. veel goed, maar op welke wijze moest men de leerlin gen inaeelen? Dr. Harrestein te Noord-Scharwoude, oor deelde het moeielijk om in de school verschil lende maatstaffen aan te leggen tegenover de kinderen, om te voorkomen dat de oudera bewéren dat de onderwijzer partijdig is. Prof. Bavinck, de vragenstellers van ant woord dienende, wees ej inzake art. 192 op, dat men van rechts in de Tweede Kamer wel getracht heeft om de vrijheid van den onder wijzer te handhaven. Daar staan echter twee partijen tegenover elkander en daarom be rust art. 192 ten aanzien van het leerplan en de deugdelijkheid op een compromis. Dit kan gevaar opleveren, doch spr. stelt zich daarvan niet zooveel voor. Allé bijzondere scholen vormen een mach tige partij. Wanneer een schoolopziener zich ongegrond te veel op zijn partijbeginsel zou plaatsen, dan zou er zeker verontwaardi ging opgaan. De bijzondere scholen zullen daarom goed doen zich distrrctsgewijze te vercenigen. Tegen.de waarborgen van deugdelijkheid had spr. echter geen bezwaar; bij verlangde niets anders dan dat het christelijk onderwijs zoo deugdelijk mogelijk zal zijn, de overheid is uit eigen plicht geroepen toe te zien hoe het geld wordt uitgegeven. De eischen van waarborgen mogen geen bezwaar ontmoeten, mits de richting van het onderwijs wordt vrijgelaten. De christelijke scholen zijn geen scholen die met gebed geopend, onder dankzegging gesloten en waar mede de bijbel gelezen wordi Dat komt er bij, maar zij moeten worden de beste scholen op het gebied van het maat schappelijk onderwijs. Zij moet omhoog, niet achterblijven, maar als het kan, vooraan (Applaus.) Wat er van de nieuwe opvoeding verwacht moet worden weet spr. niet. Deze zal trou wens eerst nog uitgevoerd moeten worden Ook in Duitschland is ze nog niet ingevoerd en de minister van onderwijs in Pruisen heeft 'zich er zelfs ongunstig over uitgelaten. Toch zal men in Duitschland wel in de richting ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1