■F FH VEKGADEKIKG Tan den gemeenteraad Tan Alkmaar, I b. p van de eenheidsschool gaan. De de kinderen niet terwille van dat anm veld. Men e onderdrukt moeten gedachte, hun worden wint echter niet vergeten, dat wij ook knappe ambachtslieden noodig hebben. Bis marck zei reeds: „hfet ergste proletariaat is het geleerde proletariaat.'' Spr. zou zich in het afgetrokkene niet te en de eenheidsschool willen verzetten. Dat zieleleven een soort mechanisme is, is niet ^r. theorie, toch moet men de ziel wel ter- ege kennen en daarvoor is takt noodig. Bij de eenheidsschool komt het vooral hier op aan, of er op de kinderen selectie zal wor den toegepast: zullen de kinderen die knap zijn worden uitgelezen? Daar is veel voor en veel tegen. Een jongen kan aanvankelijk dom zijn en in de puberteitsjaren geweldig voor uit gaan Ook het omgekeerde is mogelijk, bovendien kan het voorkomen, dat een jon gen niet voor rekening van den staat wensch i opgeleid te worden en liever gewoon werk man wordt, 'zoo één moet men toch zeker laten. vrr Op de vraag van Dr. Harrestein antwoor- de spr. dat het er voor ieder onderwijzer, predikanten en ouders, naast de algemeene theorie op aankomt, om ieder geval te beoor- deelen. Spr. zou bovenal met de individuali teit van een leerling rekening houden, on danks de ouders. Men moet de ouders in zulk een geval rekenschap geven en hen er op wijzen, dat aldus in 't belang van hun kind gehandeld werd, zijn zij dan nog niet tevre den, dan zou spr. zich daaraan üiet storen. Ook ouders hebben nog gebreken. Het Manheimer 'stelsel zou spr. niet, zoo als het bestaat, durven aanbevelen, toch ligt er een goeae gedachte aan ten grondslag, meer deferentratie naar de bekwaamheid moet er komen. De voorzitter wekte hierna de hoorders op er naar te streven het gehoorde toe te passen, waarvan dr. Bavinck in dankgebed voorging. BENOEMD. Tot onderwijzer aan de R. K. Jongens school C is benoemd de heer J. P. A. van den Dungen, komende uit Oudenbosch, en aan de Christelijke School de heer Cr. Knaap, alhier. DE DUITSCHE ZWARTE LIJST. Aan de Duitsche zwarte lijst A is o toegevoegd: v. d. Bosch Ltd. alhier. VERBETERINQ. In de advertentie van de Harmonica-club stond gisteren: Zich te vervoegen Zondag 27 Mei. Dit moet zijn: Donderdag 24 Mei. gende vraag te mogen stellen: „Zijn Bur gemeester en Wethouders bereid zich on verwijld tot het Rijkskolendlstributlebureau te wenden om te verzoeken het vastgestelde bezuinigingspercentage van 35 pet. te mogen overschrijden, opdat het publiek in de gelegenheid wordt gesteld het benoo- digde gas te kunnen gebruiken, zonder de verhoogde tarieven te moeten betalen?" De voorzitter vroeg den heer Verkerk of hij zijn verzoek wenschte toe te lichten. De heer Verkerk had de Goeser Courant gelezen, en daar- kwam de gascommissie 5 Mei met een voorstel bij den raad, waarin werd verzocht' om alle gasverbruikers ook ge durende den zomer op gas te' laten koken. Van het Rijkskoienbureau was bericht inge komen, dat er geen bezwaar bestond tegen af wijking van het vastgestelde percentage. In ieder geval moest de burgerij op gas kunnen koken. In Goes besloot men d.d. 8 Mei de tarieven te wijzigen. Alle toeslagtarieven liet men daar verval len, wel verhoogde men daar den eenheids prijs met 1 ct. Spr. meende dat men in Alkmaar hetzelfde moet probeeren. De voorzitter vroeg of er in Goes soms voor koken en verlichting andere meters gebruikt werden. De heer Verkerk wist dit met, doch wees er op, dat hij slechts verlangde dat B. en W. zich met het kolenbureau in verbinding stelden, om van de gestelde lemiet af te zien. De voorzitter had daar niets tegen, Spr. gaf de verzekering, om er van zijn kant op aan te dringen op de volgende voor dracht twee R. K. te plaatsen. Thans den dokter te benoemen was evenwel gewenscht. Spr. is overtuigd, dat een volgende maal geen der regenten bezwaar tegen een voor dracht met R. K. zou maken. De heer v. d. Bosch bleef beweren, dat tn<>n met No. 1 te benoemen, thans voor lan gen tijd bereikte, dat er geen R. K. in het college zat Mr. Sluis bleef er op wijzen, dat men absoluut niet de bedoeling heeft-gehad een R. K. te weren. Mr. Leesberg metende er wel op te mogen wijzen, dat er grootere belangen voor een R. K. zijn dan de bouw van het zie kenhuis. Bij ziekte zoekt een R. K. nauwere aanra king met den, godsdienst. Dat één van de re genten R. K. is, is dan ook gewenscht en bil lijk. Spr. hoopte dat de raad, die dit steeds erkende, dit ook thans zal doen. De heer U d o voelde meer voor het belang van de R. K. om een van hen in het college te hebben en zou daarom zijn stem op no. 2 uit brengen. Mr. Sluis wenschte de benoeming aan den Raad over te laten. Spr. had slechts wil len mededeelen hoe de voordracht in de we reld kwam. Spr. had nog volstrekt niet ge zegd, dat hij no. 1 zou benoemen. De heer Verkerk wees er op, dat het ook eens tijd werd om sociaal-democraten in de colleges, te benoemen. Wanneer komen die aan doch vreesde dat het geen succes zou oplevc- de beurt? Spr. voelde er voor een dokter in ren ook al op grond van het heden ingekomen j een college van_ een ziekenhuis te hebben, op Donderdag 24 Mel 19W, 's namiddags l uur. Voorzitter de Wethouder de Heer JAN DE WIT Da., l°. Burgemeester Secretaris de Heer DONATH. Tegenwoordig alle leden. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat zijn ingekomen a. een schrijven d.d. 2 Mei l.l., No. 41, van de Ged. Staten, ten geleide van het goed gekeurde suppletoir kohier der belasung op de gebouwde eigendommen, dienst 1916; b. een' schrijven d.d. 2 Md 1.1., No. 49, van hetzelfde college, ten geleide van twee be schikkingen op reclames in hooger beroep tegen aanslagen in den hoofdei ijken om slag dezer gemeente, dienst 1915; c. een schrijven, alsvoren dd. 2 Mei 1.1., No, 90, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 26 April l£, No. 8, tot bestrijding in rechte van den cisch der firma Saint Frères inzake huur van zak ken met bindtouwtjes; tL een schrijven alsvoren dd. 9 Mei 1.1., No. lütt, ten geleide van het goed;,, keurde raadsbesluit van 26 April l.L, No. 6, tot aankoop- van grond arm de Verlengde "Landstraat van J. P. van Eljk; e. een schrijven dei. 3 Mei 1.1., Ie Afd., No. 14/5651, van den heer Commissaris der Koningin, houdende bericht, dat aan den Burgemeester verlof is verleend zich van 8 tot en met 31 Mei buiten deze gemeente op te houden; f. een schrijven ad. 1 Mei LI. van den heer A. L. de Gelder, houdende bericht der aan neming zijner benoeming tot lid der Com missie van toezicht op het middelbaar on derwijs; - J g. een schrijven dd. 9 Mei 1.1. van den heer C. A. de Braai, houdende bericht der aan neming zijner benoeming tot lid der Com missie tot wering van schoolverzuim. ag voor kennisgeving aangenomen h. een adres dd. 30 April lil. van den Stads^ klokkenist, den heer W. J. Crefeld, daarbij verzoekende, zijne jaarwedde te willen ver- hoogen. In handen Van B. en W. om bericht en raad. i. een adres dd. 9 Mei 1.1. van het Bestuur der Vereeniging „Algemeen Tehuis voor Militairen te Helaer'daarbij voor dit jaar een subsidie uit de gemeentekas ver zoekende; Alsvoren. j. een adres dd. 15 Mei 1.1. van den heer P. A. de Lange alhier, daarbij verzoekende, al vorens het terrein tusschen de Hoornsche vaarten af te staan aan de Vereeniging „Goed Wonen", voor het bouwen van ar beiderswoningen, te willen overwegen, of het piet wenschelijk is, dit, alsmede het ten noorden en westen daarvan liggende terrein te reserveeren voor.handels- en in- dustriêele doelenden; De heer Cloeck verzocht dit adres voor te lezen en in de handelingen op te nemen, aangezien het z.l. een van de belangrijkste adressen was. Aan dit verzoek werd voldaan, waarna het adres in handen van B.en w, gesteld werd. De voorzitter deelde nog mede, dat wan neer het plan van den heer de Lange moest worden uitgevoerd, B. en W. het plan van Goed Wonen niet wil ophouden, doch dan naar ander terrein met spoed zal worden uitgezien. k. een schrijven dd. 21 Mei 11. van ciet lid dezer vergadering, den heer O. J. Verkerk, daarbij verzoekende in deze zitting de vol schrijven van den minister (reeds gister in dit blad onder telegrammen vermeld). De heer Verkerk meende, dat de minis ter het eens was met het denkbeeld, in den Goeschen Raad aangenomen. Door de menschen te verplichten alle3 op gas te bereiden bespaart men brandstof. Spr. geloofde dat er kans van slagen is. Mr..Leesberg meende, dat het denk beeld van den har Verkerk eerst in de gas commissie behandeld moest worden. Er ging reeds een schrijven naar den mi nister over de aansluitingen. Het antwoord was dubbelzinnig, er bleek niet uit. dat er bij meerdere aansluitingen meer kolen zouden komen. De heer Verkerk meende, dat- de gas commissie pas dan een nieuwe regeling be hoefde te maken, wanneer er meer kolen op het verzoek zouden komen. De heer v. d. Bosch meende dat de cir culaire van den minister voor de gascommis sie wel aanleiding mocht zijn om da electri- sche aansluitingen te bevorderen. I. een adfes dal 15 Mei 11., van,den heer Dr. L. M. Klinkenberg,g houdende het verzoek om ontslag als leeraar aan het Gymnasi um, ingaande 1 September eJk. Werd verleend, m. een schrijven dd. 16 Mei 11., No. 42, van de Ged. Staten, ten geleide van het goed- fekeurde raadsbesluit van 26 April 11., lo. 1 (B. Z.), tot aankoop van het uit bouwsel van het hotel „de toelast" aan de Heul; Voor kennisgeving aangenomen, n. een adres d.d. 21 Mei 11., van den Direc teur van het Prov. Electr. Bedrijf, daarbij verzoekende ten behoeve van dat bedrijf in erfpacht of in koop te mogen ontvangen een- stuk grond op liet terrein van de oude doch zou thans buiten de voordracht op den voorzitter der S. D. A. P., -den heer K. van 't Veer, stemmen. 136 maatschappelijke belan gen wegen voor spr. zwaarder dan de gods dienstige overweging van de R.K. Spr. -zou voortaan steeds tegen elke voordracht stem men wanneer men- ook de Bociaal-democraten geen recht doet. De heer Stoel begreep niet waarom noest D ed nici juist een R. K. in moest Dat men nog inziet, dat het noodig is dat een dokter in het college zitting heeft, jroep spr. niet. Men beeft aan liet ziekenhuis den R. K. genees heer en een Protestant. De R. K. vragen ook niet aan de Protestanten iemand aan tc wij zen in het college van hun ziekenhuis, hoe wel er daar ook een groot aantal Protestan ten verpleegd worden. Waar de geneeslieeren het verzoeken, daar is spr. voor de benoe ming van den dokter. Bij stemming werd hierop de heer Arntz benoemd met Tl stemmen, tegen 7 stemmen op dr. Formijne en 1 stem op den heer K. van 't Veer. BENOEM INO STEM BUREAUX. B. en W. stellen voor, tc benoemen (de bui ten de leden van den Raad voorgedragen per- OTRHALINOSONDEKWÏJS. Op I Mei 1917 was de termijn veratreken waarvoor aan deze j verleend van de verp egeniheid te verschaffen, uren 96 uren in hot jam i uhaüngsonderwïis te genieten. vrijstelling werd destijds gevraagd op grond van de geringe deelname aan het ouderwijs, die vermoedelijk re wijten waa aan de "dnifW geschikte uren van den dag, waar op dat onderwijs gegeven wend. Daar de deelname, ondanks het geven van het onder wijs in de avonduren, nog uitmat gering ia, zijn B. en W. van oordeel, dat het aanbeve ling verdient, de vrijstelling opnieuw te vra gen. Blijkens zijn schrijven van 17 April 1917 kan de districtsschoolopziener zich zeer wel met dit gevoelen vereenigen. B. en W. stellen diensvolgens voor, om bedoelde vrijstelling opnieuw te vragen en daartoe oen adres té richten aan H. M. de Koningin. Conform besloten. JAARWEDDEN PERSONEEL GYMNA SIUM, HANDELSDAGSCHOOL EN HANDELSSCHOOL MET 2-JARIGBN CURSUS. B. ea W. stallen den Raad voor een veror dening vast te stellen regelende de aanstel ling, het getal lesuren en de jaarwedden van het personeel aan het Gymnasium, aan de Hiandelsdagschóol en aan de Handelsschool met 2-jarigen cursus. In het ontwerp dezer verordening worat voldaan rum den door den Minister van Bia- nenlandschc Zaken uitgesproken wensch otn verband te brengen tusschen de jaarwedden- regelingen van da bovengenoemde Inrichtin gen van onderwijs, met het oog op de rijkssub sidies, welke aan deze zijn toegekend. Bii het ontwerpen der vt .ordening hebben B. en W. zich zooveel mogelijk laten leiden door hetgeen te Delft ia veroidend met fce- treÜdug tot 'ie jaarwedden van de leeraren aan het Gymnasium en aan dr Hooge.re Burgerschool aldaar, welke regeling even eens in ééae verordening is san-eng-y' v Inspecteur der Gymnasia had L a. W -«i omstandigheid gewezer 3c km* tov ordening, als voor Alkmaar &cai cu. volgens- waard, aangeprezen. De jaaiwc'tou-herzieningtig! een dade lijk kostenbedrag mede van 5579. Mr. Leesberg meende dat de aanleiding van de bijlage wel het adres van do leeraren van 30 ApriT zal geweest zijn. Er wordt evenwel een ander voorstel gege ven dan is gevraagd. Ook de regeling yan 22 Sept. 1915 betreffende leeraren Handels school is in de bijlage verwerkt. Het verwon dert spr. dat waar er alleen sprake is van nu bestaat daarvoor geen reden, al is het steeds goedi de betrokkenen te hooren. Mr. Sluis meende, dat de voorgestelde salarieering niet te hoog is. Iemand die gees telijken arbeidi verricht moet zoo onbekom merd mogelijk rond kunnen komen. Wil men bezuinigen, dan doet men dit op gebouwen, maar niet op salarissen. De heer Cloeck had een grief. De bij lage kwam pas Zaterdag. Spr. had in een vo rige vergadering zijn motie ingetrokken, om de bijlage in de eene zitting laten inko men en in de volgende te Behandelen. Ook nu moest-geconstateerd worden, dat de tijd voor een bezonken oordeel ontbrak Daar spr. veel voor verordeningen uit Delft voelt en de voorgestelde ook daarvan afkomstig is, maakt dit voor hem het oordeelen gemakke lijk. Spr. kan voor de voordracht stemmen, omdat die salarissen op zichzelf niet hoog zijn. Het is anders een eisch in dezen tijd om duidelijk te maken aan de burgerij waar om wij thans zoo grif een dergelijk bedrag voteeren. De tijd daarvoor ontbrak eenenmale. nu ten sonen voor den tijd van twaalf maanden a. voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal lo. tot leden van' bet stembureau in het 'Iste stemdistrict, waarvan de burgemeester ambtshalve voorzitter is, da heeren J. de Lange C.J.Z. en F. H. Ringers Sr., en tot daatsvervangende leden 4° hccren H. P. bink Meienbrink, 14. G. Prcijer en C. G. de Wild; 2o. tot leden van het stembureau ln het 2c atcmdlitrict de heeren J. Cloeck, D. A. Lul ling en E. E. Stoel (uit deze heeren moet door den raad een voorzitter worden aan- ewezen) en tot plaatsvervangende leden de De Voorzitter wees er op, dat bij de regeling van de salarissen aan de Handel scholen wel degelijk naar evenwicht tusschen de salarissen aan het Gymnasium was ge streefd. Er dient tusschen de salarissen van beide inrichtingen een evenwicht te zijn. Spr. meende, dat. het onjuist was, wat de heer Cloeck beweerde, dat ae bijlage pas Za terdag verscheen. Ze kwam reeds een week fierder Verschillende leden bevestigden dit. De heer Cloeck voerde hiertegen aan, dat de zaak niet alleen op grond van de bij lage beoordeeld kon worden en de stukken waren er pas Zaterdag. Mr. Leesberg bleef er bij. dat men in 1915 algemeen oordeelde, dat de salarieering ...an de Handelsscholen goed was. Men stelde die salarissen niet in verband met het Gym nasium. Men kan niet zeggen „de salarissen zijn niet tc h.x)g"rze zijn nooit te hoog, maar pas te laag als mea dit kan aantoonen in verge'r in, met indrre I" mdelsscholen. Voor koe ging ar het iymnasium is sprei, i i om ml aar ook de salarissen van ie-' i an de Handelsscholen te ver- hoogen. eau i voor is spr. niet te vinden. Het incidentieele buiten de begrooting om, zon- dcr, dat er om gevraagd is, hv.eft spr. sym pathie niet. Er'estaat geen aanleiding toe om te veranderen. Spr. zal slechts tegen stemmen en geen motie stellen. DeVoorzitter wees nog eens op de adviseurs, die overeenstemming tusschen de salarissën aan beide inrichtingen gewenscht oordeelden. De heer Udo meende, dat Mr. Leesberg over zijn vraag of het salaris te hoog is, was heengegicden. Men kan heel goed zeggen wanneer ze te hoog zijn. Afgezien van de tijdsomstandigheden, is spr. van meening, dat er in den 3tand van een leeraar besdia- gasfabriek, voor den bouw van een woning gewezen) met kantoor voor den Ingenieur: I heeren T. M. van den Bosch, A. W. Udo een adres, ongedateerd, den 23 Mei 11. ont vangen, van net permanent comité van ac tie tegen de duurte, daarbij verzoekende cokes beschikbaar ,te doen stellen tegen 60 cent per H.L., of zoo hieraan niet kan wor den voldaan, in plaat3 daarvan andere brandstoffen te verstrekken; een adres d d. Mei 1917, van liet perma nent comité van actie tegen de duurte, daarbij verzoekende de ilchtprijzen aan eene herziening te onderwerpen. n—p. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. een adres dd. 23 Mei 11., van het bestuur der Vereeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar," daarbij verzoekende voor de woningen vun bouwblok D. te stichten aan den Wcsterweg, het gebruik van munt- gas toe te staan. Alsvoren. Op verzoek van den heer Udo werd de bespreking over het salaris van den burge meester aangehouden tot een volgende ver gadering. BENOEMING VAN EEN LID VAN HET BESTUUR VAN HET STADSZIEKEN HUIS. Naar aanleiding van het bepaalde in de Verordening op het bestuur van het Stads ziekenhuis Hoen B. en W. den raad toekomen een door het bestuur van bedoelde instelling ingezonden aanbeveling ter vervulling der vacature in dat bestuur, ontstaan door het overlijden van den heer H. J. F. Wielage: 1. dr. J. Fonnijne. 2. S. W. Arntz. B. en W. wenschen geen gebruik te maken van de bevoegdheid om aan deze aanbeve ling nog twee personen toe te voegen. De heer v. d Bo s c h wees er op, dat een vorige maal de heer Stoel de vraag opperde of het niet gewenscht was een dokter te be noemen. Men ging er toen niet op in en be noemde mr. Sluis. Thans vroeg spr. of het ;ewenscht was een dokter in het college te nebben. Spr. meende van niet. Heerschte er een minder goede verhouding in den gang van zaken in het ziekenhuis tusschen het col lege en de doktoren aan het huis verbonden, dat was dit iels anders. Met een dokte r te be noemen zou men thans eenigszins den in- te verhouding. Is een dokter noodig, dan had men deze de vorige maal moeten benoemen Afgescheiden van deze kwestie geldt thans iets anders. Steeds had er volgens de traditie een R. K. in het college zitting. Het zou on aangenaam zijn, wanneer men deze traditie verbrak. Mr. Sluis was het hiermede niet eens. Geen der regenten heeft het doél een R. K. te weren. De doktoren hebben er op aange drongen een medicus te benoemen. Doet men dit nu, dan kan men later nog weer een R. K benoemen. Spr. drong er bij de regenten op aan een R. K. dokter, ml. dokter Conijn, te benoe men. Hiertegen bestonden bezwaren, waarvoor spr. zwichtte. en C. A. de Braai tot voorzitter werd na tweede stemming ge kozen de hoer Luiting. 3o. tot leden van liet stembureau in net 3e stemdistrict de h ieii J. de Wit Dz., O. J. Verkerk en J. Lutieau (u|t deze heeren moet door den raad een voorzitter worden aange wezen) en tot plaatsvervangende loden de heeren F» Bak, mr. A. Durbeck - on A. F Thomaen; als Voorzitter werd de heer de Wit gekozen 4o. tol leden vnn liet stembureau in het 4e sremdiatrict, de heeren P. N. Legidt, mr. D. Sluis en P. I. C. van Toornenburg (uit deze heeren moet door den raad een voorzit ter worilen aangewezen) en tot plaatsver vangende leden de heeren D. Govcis, J. F M. Endel en C. W. Visser; voorzitter de heer Legult. b. voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad lo. tot leden van het stembureau in het lste stemdistrict van het lste kiesdistrict, waarvan de burgemeester* ambtshalve voor zitter is, de heeren mr. A. J. M. Leesberg, 11. G. Preijer en J. F. M. Endel (door den raad moet worden uitgemaakt wie van deze hee ren als vierde lid zal fungeeren) en tot jende leden de heeren F. H. Rin gers Sr., J. Cloeck en C. G. de Wild; tot vierde lid werd bij 2de stemming de heer Leesberg gekozen. 2o. tot leden van het stembureau in het 2c stemdistrict van het lste kiesdistrict, de hee ren C. O. Zaadnoordijk, D. Govera, C. W. Visser en J. Houtsmuller (uit deze heeren moet door den raad een voorzitter worden aangewezen, terwijl tevens moet worden uit gemaakt, wie als vierde lid zal fungeeren) en tot plaatsvervangende leden de heeren mr. D. Sluis, E. E. Stoel en P. N. Leguit; tot voorzitter werd gekozen de heer Zaad noordijk, tof 4de lid de heer Govers. 3o. tot.leden van het stembureau in het 2e kiesdistrict de heeren G. T. M. van den Bosch, A. W. Udo. C. A. de Braai en mr. T. J. P. Gouveme (uit deze heeren moet door den raad oen voorzitter worden aangewezen, terwijl tevens moet worden uitgemaakt, wie als vierde lid zal fungeeren) en tot, plaats vervangende leden de heeren J. de Lange C.J.z., D. A. Luiting cn O. J. Verkerk; gekozen tot voorzitter dc lieer van den Bosch en de heer Udo als vierde lid. 4o. tot leden van het stembureau in- het 3c kiesdistrict de heeren A. F. Thomsen, J. Lubbe, F. Bak en H. P. Ibink Meienbrink (mf deze heeren moet door den raad een voorzit ter worden aangewezen, terwijl tevens moe worden uitgemaakt, wie als vierdo lid zal fungeeren) en tot plaatsvervangende leden de heeren J. de Wit Dz., mr. A. Dorbeck en J Lutterot. gekozen Thomsen als voorzitter, Bak als 4e De bulten de leden van den raad vooige dragen personen hebben bericht zich de be noeming te zullen laten welgevallen.- De voorgedragenen werden met algemeeae stemmen alszoodanig gekozen. verhooging leeraren gymnasium, dat men nu ook komt met voorstellen voor de leeraren van de Handelsscholen,.die reeds in dezen crisistijd zijn vastgesteld. Spr, zal daarom men<j weinig overblijft om van te leven, ook tegen de voordracht stemmen bmdat er geen fa.. ceQ salar% van f 32oo. Spr. kan zich niet aanleiding bestaat de daarvoor noodige voJorstellcn ll0e een leeraar in zijn stand, na 2200 uit te geven. Het ging met aan om nu betalin„ zijner dienstbode, belasting enz., de men z2 Sept. en -wee jaren aan elkander knoopt. Her onderwijs aan de Handelsscholen of het Gymnasium eischt dezelfde inspanning. Ook de minister wenschte, dat die salaris sen met elkander in verband werden, ge bracht en dit bettekent, dat zij gelijk Worden gesteld. Mr. Leesberg stelde hierop een motie voor, waarin aan B. en verzocht werd de zaak alsnog zoo te regelen, dat de salarissen voor leeraren aan het Gymnasium ecnerzijda cn die aan de Handelsschool anderzijds elk bij afzonderlijke verordening geregeld wor den. 11 M De heer Cloeck zou zich met de motie wel kunnen vereenigen, indien zij niet de be taling inhield, dat de - salarissen voor de imidelsaehool niet verhoogd mochten wor den. Spr. meende, dat een leeraar aan het Gymnasium echter wel meer mocht verdie nen. Mr. Leesberg kon de door den heer Cloeck gewenschte toevoeging niet aanvaar den, Aangezien zijn motie niet voldoende on dersteund werd, kwam ze niet iri stemming Mr. Leesberg verklaarde fic ar- tlkel&gcwijze behandeling tegw »de artike len, waarna de verordening, uiot de stemmen van de heeren Leesberg en Melenbrmk tegen, werd aangenomen. VOLKSHUISVESTING. volkshuisvesting van gin reeds te veronderstellen dat 3 Nov. te weinig gaf. In de bijlage wordt er ook niets van gezegd. Men werkt de zaak door elkander, omdat die leeraren aan beide in richtingen werken. Men beschikt bovendien niet over zulke ruime middelen. Dit blijkt uit het volgende punt. Wij krijgen voor die 2-jarlge Handelsschool bovendien geen. subsidie. De geheels Iian- elsachool is dus reeds een strop voor onze icgrooting. De inspecteur vond toen de salarissen goed geregeld. Dat hij zich nu met dc nieuwe voorstellen tan vereénigen, begrijpt hans slechts de salaris» spr. niet. Men dient seen aan het gymnasi um te regelen. Maar nu ook de heeren van de landelsschool weer meer geven, wil spr. niet Spr. voelt er bovendien niets voor om den di- iccteur van de Handelsschool, die een pracht- salaris heeft, ook maar weer meer te geven. De lieer II d o wenacht zijn volle instem ming mei deze voordracht te betuigen. Men belioeft niet steeds te wachten tot cr om ge vrangd wordt. Dat er niet om gevraagd is, is slechte een gevolg daarvan dat er geen vereeniging van eeraren aan Handelsscholen bestaat. Wij hebben te vragen of een aanvangsa- aris van 2100 en een maximum van 3200 te hoog zijn voor een normalen werktijd van leeraren; aan mag men alleen' tegen de voor dracht stemmeni als men an deze meening is Of de gemeente al of niet subsidie van het Rijk krijgt, mag geen aanleiding zijn om de leeraren het hun toekomende te onthouden. De traktementen dienen voor de leeraren aan gymnasium en handelsschool gelijk te zijn, te meer daar er reeds 4 leeraren van het gym nasium aan de handelsschool les geven, liet onderwijs vraagt van hen gelijke fcrachtpres- tatics. Dat de zaak nu door het voorstel in eens wordt afgedaan, vindt spr. zeer toe te juichen. Waarom een gymifhsium een hooger onderwijsinstelling is en een H. B. S. of han delsschool niet, begreep spr. niet. Men moest dit dus niet tegen hem aanvoeren, bovendien krijgen zij die een academische graad hebben, daarvoor reeds 3 dienstjaren. Verder moet men daarmede echter zeker niet gaan. Het eenige bezwaar van spr. was dat deze regeling zoo laat komt. Ze kon daar door niet bij de begrooting behandeld wor den. Spr. zou evenwel desondanks zijn stem aan het voorstel geVen, doch wenchts nog op te merken, dat hij in de toekomst bij welke sa- larisregeling da ook, gaarne zou zien, dat de personen in kwestie daarover werden gehpord. ver zoek een voorschot te mogen ontvangen van 12000 in hoofdsom' en een bedrag ter dek king der overschrijving8kosten, ten einde te kunnen overgaan tot aankoop van een terrein ren in de gemeente Alkmaar aan den testerweg, groot 0.79.26 H.A. met het daar op Eich bevindende woonhuis, alles toebe hoord hebbende aan den heer Groot alhier B. en W. meenen, dat dit verzoek behoort te worden ingewilligd en stellen mitsdien voor te besluiten aan de Vereeniging voor volks huisvesting „Alkmaar," met vestiging eener le hypotheek op de onroerende goederen der vereeniging ten behoeve van de gemeente Alk maar ai ten beloope van het te verstrekken voorschot, een voorschot uit de gemeentekas te verleenan van 12150, ter bestrijding van de door kaar te maken kosten van aankoop en overdracht van grond, in het belang der volkshuisvesting ln deze gemeente, onder meer op de volgende voorwaarden a. dat de gemeente van het Rijk een voor schot bekome van gelijk bedrag als door haar dat het voorschot zal moeten worden to- De heer Verkerk sprokene van den heer Leesberg vond ook spr. het onpldzicrig, uat er weer ineer geld uit den 1 i. O. moest komen. Spr. wilde daarvan evenwel geen ambtenaren of leeraren dupe laten worden. Men vindt de salarieering onvoldoende en1 dan is men voor verhooging of men vindt ze voldoen de en dan is men er tegen. Wanneer men prijs stelt op de ontwikke ling van de handelsscholen, dan moet men mutati' a voorkomen. Gezien net buitengewoon groot belang bij den bloei van beide onder wijsinrichtingen, gaf spr. Mr. Leesberg in overweging over zijn bezwaren heen te stap pen- Dat de leeraren niet zijn gehoord, is in niet geringe mate hun eigen schuld, ze moe ten aan maar een onderhoud vragen of een sloot zich bij het ge- rugbetaald uiterlijk in 65 jaren bij wi ze.van Udo aan. Met Mr. aan de Vereeniging zal worden uitgekeerd. - p etzelfde bedrag, als door de annuïteiten totwB- gemeentc aan het Rijk Eal moeten worden be- taald; c. dat de gemeente te allen tijde met goed keuring van Gedeputeerde Staten, of, bij wei gering, met goedkeuring der Koningin, het recht zal hebben alle bezittingen met de daar- op rustende lasten' en verplichtingen en alle schulden der vereeniging over te nemen tegen betaling van eene som, uitmakende het stam kapitaal der Vereeniging, vermeerderd met de op deze overneming vallende liquidatiekosten d. dat de statuten der Vereeniging niet zul len mogen worden gewijizigd zonder goedkeu ring van Burgemeester en Wethouders; e. dat, zoodra B. en W. daartoe het ver- organisatie vormen. Was hun een onderhoud langen te kennen geven, de huurprijzen van de geweigerd, dan zou spr. sterk protesteeren,1 te bouwen woningen zullen moeten1 worden ij u. 1.-vin ln LUI OlUA, uvt wA-twuu. v

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2