I?U Telegrammen van ftoden. No. 19319 100.000. Ns. 3891 en 8811 1000. Ns. 2928, 7718, 10884 en 20080 400. Ns. 8956, 14007, 16781, 17494 en 19093 200. Ns. 3145, 3690, 10819, 11058, 11855, 12987, 14131, 15393, 17349 en 20142 100. duur verkochte nalatenschap 169 72 60 ue* 11* 25* 236 237 427 205 170 542 49i'4 461/. ,1011/, 100 8/4 94 82* 73?/, 61 1007/8 1007,% 38 09 61* 61 61 3— 103* 187* 242 197 en. Obl. 37 63* 240 168 155* 176* 117 &5i 94* 30* 84* 83 262 504 405* 180 221 499 347* 103 103* 101* 59* 118* 12 25* 234 235 425 170 539 49* 03* 233 150 176* 226 158 194* 30* M* 88 262 402 278 103 102* 09* 12 25* 21* 7 35* 92* 25* 137 107 93 62* 99* 11 25* 22* O'/s 25 92* 25 137 04 62* bepaald otufet goedkeuring van hun college. Voorts stellen B. en W. voor een adres te richten aan H. M..de koningin met het'ver zoek, om aan de gemeente Alkmaar, krachtens artikel 33 der Woningwet, uit 's Rijks kas een rentedragend voorschot te verleenen van 12150 Conform besloten. VASTSTELLING VAN HET PRIMITIEF KOHIER DER BELASTING OP DE GE BOUWDE EIGENDOMMEN, DIENST 1917. B. en W. bieden aan het voljaarsch kohier dei belastingen op <Je gebouwde eigendom men dienst 1917, tot een invorderbaar be drag van 16383,971/». Alsvoren. GELDLEENING. B. en W. geven den raad in overweging over te gaan tot het aangaan van eene geld- leening ter dekking van buitengewone uitga ven. Ofschoon in de naaste toekomst wederom buitengewone middelen zullen moeten worden aangewezen achten zij het met het oog op het onzekere van den tegenwoordigen toestand, die een ruime geldmarkt voor ons land tenge volge heeft, geraden reeds thans tot het slui ten van eene definitieve leening over te gaan en daarmede niet te wachten totdat in de kos ten, ter voorziening waarvan zij moet strekken, meerdere uitgaven van buitengewonen aard kunnen worden opgenomen. Er wordt nog geene voorziening voorgedra gen in de kosten der distributie van levens middelen enz. Het wordt wenschelijk geacht haar niet eerder ter hand te nemen dan na af loop van de crisis. Voorgesteld wordt te besluiten onder ver band der inkomsten van de gemeente, eene geldleening aan te gaan, die eene opbrengst zal geven van rond 175.000 tegen een ren te van hoogstens 4 yt pet. Als minimum voor aflossing wordt be paald: voor de jaren 1918—1922 telkens 6000, 1923—1927 telkens, 5000 en 1928 1957 telkens 4000 betaalbaar op 1 De cember van het jaar van aflossing. De heer de Lange wees er op, dat de tijd voor het sluiten eener definitieve leening niet ongunstig was. Spr. gaf de voorkeur aan een1 definitieven boven een tijdelijken aangezien het grootste deel der leening voor productieve doeleinden bestemd was. 1 let geld voor de school voor buitengewoon L. O. is reeds het vorig jaar geleend, dus daarvoor zal niet meer geleend behoeven te worden. De heer Ringers wenschte de post ver hooging Algemeene Begraafplaats te verhoo- gen met ecri post voor het maken Van een wachtkamer le lang is (leze, die bij een1 goe de begraafplaats behoord, afgevoerd. De voorzitter veronderstelde dsé voor het inrichten van een, wachtkamer niet geleend kom worden. De heer Ringers wees op de rubriek op richtingskosten. Mr. L e es berg meende dat thans niet gepraat kon worden over verhooging of ver laging van posten. Bij art. 8 merkte de heer St o e 1 op dat elke inschrijving openbaar moest geschieden. Om een leening onderhands te plaatsen had spr.'s sympathie niet. Spr. was er voor het woord onderhands uit de voorstellen te schrappen. De heer U d o wees er op dat B. en W al tijd de post daarvoor nog op de begrooting handhaven. Hiertoe werd met de stemmen van de heeren Thomsen, Zaadnóordijk en de Lange tegen besloten, waarop de raad in comité ging. 8IMNTW AND Uemengü Nieuws. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. ACTIE TEGEN DE GRONDWETS HERZIENING. Het comité van actie tegen de aanhangige grondwetsherziening (A. T. A. G. is Dins dagavond zijn campagne begonnen te Gro ningen. Gesproken werd in een openbare vergadering door mr. W. Heineken uit Am sterdam, en mr. S- van Houten, te Groningen dat hem vroeger afvaardigde naar de Tweede Kamer. In dezelfde stad hebben 35 jaren geleden beide heeren met een beroep op Thorbecke het eerst aangedrongen op een groote kies- rechtuitbreiding in ae richting van het alge meen kiesrecht. Pas hedenmorgen werd de defecte plek ge- vonuen, dient bij het hoogspanningsgebouw ue grona is op veie piaaisen opeugeorokeu. De 1 umnouwvereemgmg „ue Een drachtmuü gisterenavond ut het café van inej. Ruiter haar algemeene vergadering. De voorzitter, ue neer P. de Jager Sr ueeiue meue, uat net oestuur van de L. E. l met op een verzoek van dat der „tenuxacm om de waren en bloc tegen verlaagu tarief te mogen vetten, nad kunnen ingaan, omreden o. a. aan tuinbouwers te Lgmond-Binnen reeds üet vemoon van 3 pet. was opgegeven, xvien zou deze kosten üua voor „De Een dracht niet kunnen .verminderen. De kwestie die nu aan de leden ter oplossing voorgelegd werd, was: zal de vereenigmg haar aam beien voor 2 pet. in Beverwijk laten vetten, waarbij natuurlijk rekening moet worden ge houden met transportkosten en arbeidsloon, ot zal men ze tegen 3 pet. hier verkoopen? Doet men het laatste, dan heeft men bij af zonderlijke veiling ue kosten van wegen én administreeeren niet; bij veiling en bloc heeft men evenwel kans op een hoogere markt. Ook kan men hier de leden'geheel vrij laten. Lange besprekingen, waarbij het voor en tegen van eik dezer wijzen van verkoop werd aangetoond, konden met tot een besluit lei den, zoodat ten slotte werd overgegaan tot der mogelijke verpuciiting, gen piaats was. voor veilen m de ei- DE GROOTE VEENBRAND. Te Enjmer Erfscheidenveen en in het gehee- le gebied der verwoesting is de brand sterk 1 stemming, waarbij bleek, dat het meerendeel I verminderd. Door de veranderde windrich- j der mden, welucnt ook in verband met de ting bestonnd er gisteren geen gevaar meer voor uitbreiding. Er wordt- door afgraving getracht, voortgang van den brand te verhim deren. Te Emmererfscheidenveem zijn 10 woningen en in Emmer-Gompacsuum één afgebrand. Evenwel kwamen hier geen persoonlijke onge lukken voor. In Eschvervcen staat hier en daar nog een huisje, de meeste zijn totaal afgebrand. Naar gemeld wordt zal de commissaris der koningin het „Provinciaal Centraal Co mité voor hulpverleening bij rampen van alge- meenen aard bijeenroepen, om hulp voor de slachtoffers te verkrijgen. „Het Oranje Kruis" zal als de bond van alle vereenigingen, welke zich hulpverleening ten doel stellen, verzocht worden een vertegen woordiger 4n het comité aan te wijzen. Even- zoo het bestuur van het aan den bond verbon den „Prins Hendrik-Fonds." Deze bond heeft naar de aangesloten ver eenigingen,- dadelijk na het bekend worden van de ramp, zijn hulp telegrafisch aan den Commissaris der Koningin aangeboden, zoo wel verplegende als materieele en financieele hulp. Het Hoofdcomité van het Nederlandache Roode Kruis zond gisteren goederen voor kleeding en ligging naar de geteisterde stre ken. KORTE BERICHTEN. Met bestemming voor Sittard zijn gis teren te Arnhem weef 140 Duitsche kinderen v.a L.ten aangekomen. Te Amsterdam is de „Stella'' aangeko men, van de Kon. Ned. Stoomboot-Maat- schappij, van Antofagatta en van Caleta Co- iota. De lading bestaat uit 35092 zakken ni traat, bestemd voor de Kunstmestcommissie. Bij het zwemmen is te Prinsenhage een soldaat verdronken. Een bewoner in de Leliestraat te Rot terdam vond een kist opengebroken en daar uit 450 ontvreemd. Zijn stiefdochter was te gelijkertijd verdwenen. In de gemeente Oost-Dongeradeel zijn verschillende "boeren met 100 beboet we gens het doen van onjuiste aangiften van het aanwezige veevoeder. Een inwoner uit Budel, die een bezoek wilde brengen aan iemand in Hamont, is door de Duitschexs gearresteerd. EXLOO, Doordat de wind naar het Zuid-Westen la omgeslagen, is het ge vaar voor de huizen tusschen deze plaats en het gehucht Valthe grootendeels gewe ken. Voor Exlooërmond is het gevaar ech ter vergroot Thans is officieel vastgesteld dat bij den veenbrand 109 woningen vernield zijn. ASSEN, 24 Mei. De stoombrandspuit uit Assen is hedennacht om 1 uur ter as sistentie-naar de veenstreken vertrokken. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE VENEN. VALTERMOND, 24 Mei. De koninklij ke auto's kwamen ongeveer &'A uur hier aan. De Koningin en de Prins werden ont vangen door den burgemeester van Odoom. Te voet bezochten het koninklijk echtpaar en de Commissaris der Koningin, rondgeleid door den burgemeester, de door den brand vernielde buizen en een gedeelte van de venen. Enkele schepen in net kanaal, waarop zich vluchtelingen be vinden, werden door H. M. bezocht. Omstreeks half elf gebruikte men in het hotel Smit eenige ververschingen, waarna de tocht werd voortgezet in de richting van N.-Weerdinge. DE HUURGOMMISSIE. AMSTERDAM. 24 Mei. Het Volk meldt: De Koninklijke Besluiten ter uitvoe ring van de Huurcorumissiewet zullen, naar wij uit goede bron vernemen, uiterlijk de eerste dagen van Juni verschijnen, zoo dat. dan de samenstelling der huurcommis- sies onmiddellijk kan geschieden. - ASSEN, 24 Mei. De Koningin zal in den loop van den namiddag naar Assen te- rugkeeren en zal morgen de alhier geleger de troepen inspecteeren. Mededeel ingen. Nederlandsdie en Russi sche Staatsfondsen prijshoudend. Mijnen kalm. Culturen lager evenals Nederlandsch Indische Handelsbank. Oliewaarden vast doch met wenig affaire. Rubberwaarden ilauw voor Amsterdam Rubber. Scheepvaart- aandeelen onveranderd. Tabakken zonder affaire. Amerika bij opening lager en het slot was ongeanimeerd. In aandeelen Argentijn- sche Handel Mij, was veel handel. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: 24 Mei. Theodorus Stam en Aaltje Sneek. Gerardus van Distel en Maria Pe- tronella Steijger. GEBOREN: 24 Mei. Hendrik Pieter, z. van Petrus Adri- anus van Dam en Catharina Wii- helmina Valk. IFLEGRAFISCH WEERBERtCH I 24 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Geldig tot den avond van 25 MeL In hot gebied van de waarneming is de hoogste stand van den barometer onder 770 Zuia-Oost-Duitschland. De laagste stand van den barometer 759.1 te Haparanda. VERWACHTING Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind, half tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regen- of onweersbuien, zelfde tem peratuur, INGEZONDEN STUKKEN. M de Redacteur Beleefd verzoeken wij nogmaals een HET DRAMA TE OUDERKERK AAN DEN AMSTEL. In verband met het drama te Ouderkerk aan den Amstel, heeft de Amsterdamsche po litie aangehouden den tweeden knecht van den heer de Jong, n.l. een 60-jarigen man en diens zoon, onder verdenking, dat zij in het misdrijf betrokken zijn. De jas, die in de boot gevonden is, behoorde aan den oudsten ge arresteerde. Het vermoeden is, dat beiden zich op het „Eiland' schuil hielden, toen de verdronken persoon door de eveneens ver dronken veldwachters gearresteerd werd Ten behoeve van de weduwe van een der verdronken veldwachters heeft de burgemees ter der gemeente Ouderkerk 50 ontvangen GEMEENTEBEOROOTINQ. Bij Ged. Staten zijn bedenkingen gerezen tegen sommige posten der gemeentebegroo- ting, dienst 19171 Deze bezwaren zijn hoofd- zaxeüjk hiertegen gericht, dat geen evenwicht Destaait tussciieu gewone inkomsten en gewo ne uitgaven, maar dat een deel der laatste uit buitengewone middelen,zullen worden be- .streden. Dit vindt zijn oorzaak in de omstan digheid, dat indertijd een bijdrage werd ge raamd als aandeel dezer gemeente in de oor- logswinstbelasting groot 39,000, welke post evenwel later, na het bekende antwoord van den minister van financiën aan de Ver eenigmg van Ned. Gemeenten, werd terugge nomen. Bjj de vaststelling der begrooting werd toen besloten deze gelden, die be schouwd weren als crisisuitgaven, uit de op brengst van een leening te vinden. Hiertegen nu hebben Gad. Staten bezwaar, omdat zij deze uitgaven blijkbaar niet als crisisuitga ven wenschen te beschouwen. Ofschoon B. en W. rneenen, dat over dit punt zou kunnen worden getwist, omdat het tekort op de ge- wune middelen is ontstaan door een oneven redige uitzetting der uitgaven op de meeste posten, als gevglg van de tegenwoordige cri sis. zijn l ij bereid aan het bezwaar tegemoet te komen. Mr. Leesberg begreep de kwestie van die 10.000 met de Ambachtsschool niet Spr. meende, dat dit als buitengewone ont vangst terug moest komen. Spr. vreesde, dat Ged. Staten, indien men dit met deed, de be grooting toch weer terug zouden zenden. Nog stelde spr. voor om de verhoogde sa larissen van de ierearen van Gymnasium en Handelsschool er ook maar op gebracht moesten worden. De heer deLange wees er op. dat' het saldo van die J 10.000 der Ambachtsschool niet als buitengewone ontvangst terug be hoefde te komen. De heer Ringers sprak er zijn teleurstel ling over uit, dat er ook ditmaal ter BIJ KEURING VAN 1PI MALVERSATIES LANDSTORMPLICHTIOEN. De heer H. J. N. Timmermans te Nijmegen, landstormplichtige der jaarklasse 1908, heefl aan den minister van Oorlog ad interim een adres gezonden, waarin hij mededeelt, dat hem over de keuringen der jongst opgeroe pen jaarklassen van den landstorm ernstige mededeelingen over malversaties zijn gedaan, waarip zelfs de politieautoriteiten zijn ge- moeid, zoudat justitioneel procesverbaal er- - HHHHNI van is moeten worden opgemaakt, ff ij dringt oen' Z1ja vrouw zulks vernam, x daarom bij den minister op aan, bij de po-1 dood. rif- - Pi/w» -- wille van J 1000 van een wachtkamer bij de be graafplaats mets kwam. Spr. stelde voor om de bevoekheid behouden te wijzigen. De Voorzitter wees er op, dat de be doeling èea openbare inschrijving was, er waren evenwel al goedkoope onderhandsche aanbiedingen. De heef S t o éT meende, dat die dan ook openbaar konden inschrijven. De heer L u b b e wees er op, dat in het vorige geval de koers in een paar daalde. Een bankier kon toen wel gemakkelijk zeg gen „ik doe het goedkooper". Spr. meent, dat in het algemeen onderhandsche inschrijvin gen goedkooper kunnen zijn. Art. 8 in stemming gebracht, werd hierop fnet de stem van den lieer Stoel tegen, aange nomen, waarop het geheele voorstel zonder stemming ongewijzigd werd aangenomen. (Qagecoretgserd). er litieautoriteitén te Nijmegen,^of aan de gri fie van de Arnhemsche rechtbank afschrift van dit proces-verbaal aan te vragen. Deze zaak is door den heer Timmermans ter kennis gebracht van het bestuur der af- dealing Nijmegen van de vereeniging van landscoxmplichtigen in Nederland. Ook het Hoofdbestuur dier vereemging wordt op de hoogte gebracht VAN EEN ZEEMAN. Aan een particulier schrijven omtrent een gebeurtenis aan' boord van een Nederlandsch stoomschip „Na Godsnaam", z u zeemansgraf en ex was één man minder aan boord. Nadien ging alles in een bedrukte stem ming weer z'n gewone gangetje. Eenige dagen later werd de inboedel van den stoker aan boord verkocht. Een rommeltje ter waarde van nog geen vijf gulden werd ten bate der oude, alleen achterblijvende moeder voor een kleine dui zend gulden verkocht. Ik zal eenige fabelachtige prijzen noemen: Een doosje lucifers bracht 100 gulden op, een paar oude versleten pantoffels 65, een bitterglaasje 50, een ander 25. Daarbij werd bijna ieder ding, wanneer het gekocht was, weder tcruggesmeten, zoodat er voorwerpen oij waren, o.a. het doosje luci fers, dat vijfmaal verkocht werd en zoodoen de 200 opbracht. Nagenoeg allen a§n boord, van den ma troos tot den kapitein, die het voorbeeld gaf, droegen hiertoe bij. Aan het eind van den verkoop werd het meeste over boord gegooid." UIT HEILOO. Gisteren werd storing in het electriciteits- net waargenomen. Deskundigen en werklie- denpersoneel van de K. E. M. waren spoedig aanwezig. De hoofd kabel tusschen het hoog spanningsgebouw bij de Vier Staten en de kabel lasch bij het Dominees laantje bleek de fect te zijn. Het zuidelijk deel van het net werd nog vanuit Velzen gevoed; de rest kreeg stroom uit Amsterdam. Het bedrijf behoefde dus niet te worden stop gezet De 5 personen, die op de «kennis te Gel- drop' den marechaussee Molenaar zóó mis handelden, dat hij stierf, zijn In hooger be roep veroordeeld tot gevangenisstraffen van U/2 tot 4jaar. Te Wormer is de brandkast uit het kan- toof der gasfabriek gestolen. Door rijksambtenaren te Well (L.) is een naar de wacht overgebrachte smokkelaar, een Nederlander, die poogde te ontvluchten, door een karabijnschot gedood Te Gouda is aangehouden een 18-jarig jongmensch uit Rotterdam, die er vandoor was gegaan met 1000 van zijn patroon Voor dit geld had hij verschillende zaken' aangekocht en grove verteringen gemaakt. Tijdens een onweer, is te Bergen (L.) de woning van H. L. totaal afgebrand. De Filburgsche politie heeft een goed- gelijkendc valsche rijksdaalder ;n beslag ge nomen. Alleen fleur en klank wijken af. Ie IJmuiden zijn twee aldaar wonende personen aangehouden, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een partij tongen en andere fijne visch uit in de Vis- schershaven liggende trawlers. Prins Hendrik is voornemens 9 Juni den achtkasteeientocht te Vorden per rijwiel te oudememén. Een landbouwer te Meer (L.) geraakte bij het vervoer van mest onder de wielen van zijn kar en werd zwaar inwendig gekneusd. zijn van AM8i ERDAMSCHE BEURS. Opgave van liet NOORÜHOL1 ANDSClI LANDBOUWCREDIET, Koers van Staatsleenlngen. 23 Mei. 24 Mei. Te Dalfsen is door onbekende oorzaak een bosch- en heidebrand ontstaan op het landboed van den heex A baron van Dedem te Miiiigen. Het vuur werd nogal spoedig bedwongen. Te Delft is nekramp geconstateerd bij een 50-jarig werkman. Dit is dit jaar het eer ste geval daar ter stede. ïgen. NEDERLAND. Obllg. N.W.S. van 500/1000 dito dito dito dito i 1000.— Oblig. dito dito dito dito dito Ned. Ind. 1915 f 1000.- dito 1916 f 1000. BUITENLAND. 005TENRIJK. Hel.vrije Kronenr. Jan.-Juli RUSLAND. Obl. fri. 2500— 5000 Iwangorod Dombr. OR. 625 Nlcoiai Spw. loo Oeconsol. OR. 625 Rothschild (consols) OR. 625 Hope en Co 1889-'90 OR. 625 6e Emissie, 1894, OR 625 TURKIJE. Bagdad Spw. 1 e serie 1904 4 BRAZILIË. Funding Ln. 1898 S 20/100 5 Provinciale en Gemeente lijke Leeningen. Amsterdam 1915 5 Rotterdam 1915 5 Bank- en Credlet-lnaielllngen Amsterdamsche Bank a Nederl.-Ind Handelsbk Aand. Nederlandsche Bank C. v. A. Ned. Handel-MlJ. C. v. A. Rotterd Bankv. Aand. Induairlêele Ondernemingen. HUITENLAND. Anaconda Copper C. v. A. Am. Car ft Foundry Co. C. v. A, Amer. Hlda ft Leather Comp. Unit. St. Steel Corp. C.g. A. Mljnbouw-Ondernemlngen. Ketahoen gew. A d- Prrf. A. Redjang—Lebong A Cultuuronuern Handelaver. én Handelavennootaoh. Cult„Mlj. der Vorstenlanden A. Id- Id. Id Wlnstaand. Handelsv. Amsterdam Aand. Petroleum-Maaiaohappljen. Dordtaehi Patr. ind. Aand Gee. Holl. Petr. Cart. v. A Kon. Ned. Mij. t. e. v. Petr br. A. Sum. PalembangPetr.Mlj.afgest. A. BUITENLAND. Naw Schlbaieff Petr 23 Mel. pCt. 5 11011/« 4* 101 937/e 82 73* 6114 101 101 38* 76 68 6H/i 61 60* 618/4 62 497/s 891 103', 104 187«/4 245 223 8/4 198 139V. id. id. ONTBINDING STATEN-GENERAAL DEN HAAG, 24 Mel. De minister van binncnlandsche zaken, de zitting der Sta ten-Generaal in naam der Koningin slui tende, herinnert, op onderscheiden gebied, dankbaar aan de groote en volhardende in spanning der Staten-Generaal wanneer wettelijke voorzieningen werden getroffen cu aan zeldzame overeenstemming tus schen Regeering ca Staten-Generaal, waar mede een drietal wetten tot het in overwe ging nemen van veranderingen in de Grondwet tot stand kwamen, waardoor ontbinding der beide Kamers geboden is De Koningin heeft den minister opgedra gen den leden der Staten-Generaal haren dank te betuigen voor de ijverige zorgen en de toewijding aan 's lands belangen besteed. SCHADEVERGOEDING VOOR OETORPILLEERDE SCHEPEN DEN HAAO, 24 Mei. (Officieel). Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Duitsche Regeering sfchade- vergocding heeft aangeboden voor de ver nietiging van den Nederlandschen stoom trawler „Derika II M. 265", op 8 Februari j.l. en het Nederlandsche zeüloggerschip „Marian" Sch. 235, op 9 Februari j.l. Bei de vaartuigen waren in den morgen van 31 Januari derhalve vóór de afkondiging van den verscherpten onderzeebootoor log alhier bekend was,„ uitgevaren en op het tijdstip hunner aanhouding binnen het onveilige gebied, onbekend met de nieuwe Duitsche maatregelen. DE VEENBRAND. VALTHERMÖND, 24 Mei. Het vuur werd hedennacht door geweldige regenbui en gedoofd. Oflon Petrol. Mij. Cy. Crt. A. Crt, Pref. A. A. Rubber-Maalaehappllen. Ansit. Rubb. Cl». MIJ, Aand. Dell-Batavla Rubber MM A Scheepvaart-Ma aleohap Moll. Stoomboot MIJ. Aan Kon. Hoil. Lloyd, Aand. Kon. Ned. Stoomb. Mil. Aand. Ned. Amerlk. 5tmv. Mij. Aand. Ned. Scheepv. Unie Aand. BUITENLAND, int. Mere Marine Cy. aig. A Int Merc- Marine afg. pr. A. Int. Merc. Mar. Sink Fund Gd. Tabaks-Ondernemingen. A'dam Dell Comp. Aand. A'dam Lanpkat gcw. Aand ld. ld. pref. Dell-Maatiehapplj Aand. Dell Batavia Aand. Medan tabak Aand. Rotterdam Dell Aand. Senembah Tabak-Mij. Aand. BUITENLAND. United Lankat Plant C. v. A. Spoorwegen. Moll, Ijzer. Spoorw. Obl. MIJ. t. Expl. v. Staataip. Obl, Mq. t. Expl. v. Staatss] BUITENLAND. AMERIKA. Atchis. Top. ft S. Fé C. v. g, Baltimore Ohio Certif. v.A. Denv. Bi R. Orande Spw. C. v. A. Erie Spw. MIJ. Gewone Aand. Kan*. City South Rallw. Cy. g. A. Missouri Kane. 6 Tex. C, v. A. H.-York Ont. 6« Weitern A. Norf. Welt Cert. gew. Aand. Southern Pac. Comp. A. South. Rlw. Vot. Tr. Gew. A. Union Pae. Railr. Cy. C. g. A Premleleenlngen. NEDERLAND. Amiterdam Stad 1874 (I 100.—J. 3 Oemeente-Credlet 3 BE1.GIE. Antwerpen 1887 2$ plaatsje in. uw biad, ten einde onze meening te zeggen betreffende den jammerklacht van een rentenier, in het nummer van Woensdag avond. 6 Oorzaak daarvan is een vrees voor te veel bevoorrechting voor de reeds zoo bevoor rechte arbeidersvrouwen en daartegenover de willekeurige belasting van den benadeelden, geplukten en in. bekrompen omstandigheden levende rentenier. Als t niet zoo treurig en onrechtvaardig was zou men schaterlachen I Wij begrijpen niet hoe ge den treurigen moed hebt in deze zaak de arbeidersvrouwen tegen te werken, die in deze tijden met den duurtetoeslag van hun man niet weten hoe ze de eene week aan de andere vast moe ten knoopen. Zuchten en tobben over de steeds duurder wordende levensmiddelen en artikelen voor dagelijks gebruik en daaren boven nog voor het feit worden geplaatst dat zij noodwendig vervallen in de du re gasmeters. Schamen moest ge u, en terwijl ge uw couponnetjes zorgzaam en zuchtend knipt, moest ge ook eens narekenen hoe een arbeidersvrouw met haar gezin in dezen tijd kan rondkomen van een loon van ongeveer J 12, of 13, Gelooft ge, dat een arbeider met de door u toeggpaste zuinigheid ook rentenier kan worden? Dit weet ge wel beterI Daarente gen zijt gij en de groep van mensehen waar voor ge uw stukje schreef, dit wel geworden door midde 1 van de arbeiders en arbei dersvrouwen, en terwijl ge reeds op uw lau weren rust, kunt ge uw natuur nog niet ver loochenen en tracht nog uw positie te verbe teren door de menschen te benadeeld die er altijd het slechtst aan toe zijn, doch in dezen tijd nog erger dan anders ondanks bevorr- rechting en duurtetocslagen I U dankend, M. de R., voor de plaatsing, Het Bestuur der Soc. Dem. Vrouwenclub. Alkmaar, 23 Mei 1917. MARKTBERICHTEN. per per 100 BBÏM8TIR, PURMBREND en OM8TRB- KEN, 23 Mei. Spiiuuie f 0.30 a 0.51 dubb. mand, raapstelen f 0.— a 0.— 100 bos, rabarber f 8.-- a 10.80 par s per 100 boa. Sla f 2.60 a 2.80 per 100 krop. ZWAAQ, 22 Mei. Veiling „Bangert en Omstreken". De prijzen waren hedenvoor Sla 2—4, wortelen 8—10, rabarber 9-16, spinazie 2 - 4J, aardbeien 4-^6 per stuk radijs 3J—7, bloemkool 10—21, asperges 45 -60 per bos. MOORjN, 24 Mei. Kaas. 26 stnaln Matse fabrlefcsteas f 77,— 19 stapels Maine boe renkaas f 70—, 23 stapels febrleks eommie- stekaasf 79.50, 0 stapels boeren oommis- siekaas a f 0.0 stapels middelbare kaas, Aanvoer ongeveer 90000 Kfei Coed. ADV1RTSMTI6N. PROLONGiATIE 2*/. pCt. 3t.:u3actxxsaacK3aaoa efde den 2en Juni hopen,tnijn gs- liefde Grootouders D. JONGBJAITS en D. BiKBBB hunne BO-jartge BohtvereeulBliiK te herdenken. Hun kleindochter T. VEENIS |en verloofde, a/d Bas, gem. Uitgeest. >«3Ha?Mew 1 imit inrw^«—«- J3:/ Ondartro t>w d 1 J. VERWEEL ■n Ca. M. BRUOMAN. Stompatoren, 24 Mei 1917. Huwelijksvoltrekking T Juni d.a.v. Qebo ren UEJTDBLK FIETKB, zoon van P. A. VAN DAM es C. |W. VAR DAM-Vauc. Benige en algemeens kennisgeving. Geven kennis van de geboorte van hun soon WILLEN FBEDBIE OLEBffOXT J. W. R 1KB—van Biek. P. C. RIKE. Alkmaar, 23 Mei 1917. Eanige kennisgeving.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 3