DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. dinsdag HET VIJFDE RAD No. 123 Honderd en [oude jaargang. 1917. 29 MEI FEUILLETON. X Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feesldagen, u8jgsgs*ea. AbannuroanfepEife per 3 maanden voor Alkmaar tt,&0 fean®© door het getale Rp fUöO AfzondEïipB mnsiB 5 Csrris. Prijs der gewone Advertentiën Per regel S 0.12* Bij groote contracten rabat. Qroote naar franeo nflsn de N. VBoek- en Hiandelsdmidienj v/%. HÉBMa. COSTER ZOON, Voo^dean C 9. REMiftLAm r ■r -.'v^TVi - (7f, -1 '1 TdMtanflEHBnor 3. Ovor dan atwRwementeprijs wordt vooruitbetaling bssotiHci. - BewfjsBroRmers 5 cent. i munitie buit. Up üen het lidmaatschap der partij vervallen Oostenrijkers teruggedron- klaard. ALKMAAR, 29 Mei. De Italianen laten den moed niet zakken. Zij blijven krachtig aanvallen en maken daar bij vorderingen nog wel niet van grooten om vang, maar vorderingen dan toch in een ge bied, dat de natuur en de militaire kunst zoo uitnemend geschikt voor de verdediging heb ben gemaakt. Het is bijzonder moeielijk zonder kaart de vorderingen duidelijk aan té geven. Laten wij dus volstaan met te pogen er een indruk van te geven. Zoowel ten noorden als ten zuiden van de bekende stad Görz hebben de Italianen aan waden* uitgevoerd. Zij veroverden ten noord oosten van" die stad eenige hoogte-stellingen, maakten 438 Oostenrijkers gevangen en oor logswerktuigen en munitie buit. Op den Karst werden de gen over den spoorweg Montfalcone-Dpino en verdreven van een hoogtestelling, waarbij zij 812 gevangenen en zes stukken moesten prijsgeven. De Italiaansche voorstelling komt hierop neer, dat het Oostenrijksche front over een breedte van meer dan 10 K.M. I K.M. ach teruit gedrukt is, zoodat de Italianen nu staan vlak voor Castagnavizza, dat zelfs reeds een oogenblikje in Italiaansche handen is ge weest, maar toen weer ontruimd is moeten worden. Genoemde plaats ligt op ongeveer 19 K.M. van Triest. De Oostenrijkera zeggen, dat het Italiaan sche offensief zich heeft opgelost in plaatse lijke, van elkaar onafhankelijke aanvallen, welke geen resultaten opleverden. Men zal echter goed doen, met meer waarde te hechten aan de Italiaansche dan aan de Oostenrijk sche lezing. Beider vooretelling wordt in breedvoerige legerberichten en lang uitgesponnen officieu ze telegrammen behandeld. Wij mogen die hartverheffende woorden1 laten voor wat ze zijn, maar willen even aanteekenen, dat Set Italiaansche ministerie den koning heeft ge- lukgewenscht met de overwinning en generaal Cadoma eveneens en dat de koning in zijn antwoord hulde bracht aan. de soldaten en de opperbevelhebber deed uitkomen, dat deze oorlog de nationale wenschen moet verwezen lijken en de rechten der natie moet herstellen. Van het Westelijk oorlogstooneel is er niets van belang mede te deelen en' van het Ooste lijk natuurlijk ook niet. In verschillende steden van Italië (Milaan, Turijn, Florence) is betoogd voor het voort zetten van den oorlog en in Londen, waar een groote werklieden-meeting in Hydepark is ge houden, eveneens. VARIA. DE TOESTAND IN RUSLAND. Naar uit Haparanda wordt gemeld is de constitueerende vergadering tegen den 20en October te St. Petersburg bijeengeroepen. Volgens een' ander bericht heeft de raad van arbeiders en soldaten met 340 tegen 67 stemmen besloten van de regeering de open baarmaking van de geheime verdragen, die tusschen Rusland en zijn bondgenooten be staan, te eischen. Een congres van revolutionaire socialisten heeft de vorming van een verzamelkabinet en de deelneming van den raad van arbeiders en soldaten aan de regeering een ernstige fout genoemd. Skobelef en Tseretelli zijn, wegens htm aanvaarding van een portefeuille, van ver- KORTE BERICHTEN. Duitsche vliegtuigen hebben de Engel- sche kust en voomamelijke de stad Folkestone gebombardeerd, er zijn 66 dooden, w.o. 27 vrouwen en 23 kinderen, en 174 gewonden. Drie der vliegtuigen zijn naar beneden ge haald. De Pruisische regeering overweegt een bijzondere belasting voor ongehawden in den vorm van een verhoogde inkomstenbelasting van ongetrouwde mannen! en vrouwen. De belasting zal echter niet voor het einde van den oorlog in werking treden. In het Kanaal en de Noordzee zijn we der 27.000 ton scheepsruim-te vernietigd. Er waren drie gewapende Engelsche stoomsche pen bij, meldt Berlijn officieel. Den liberalen oud-minister, graaf An- drassy, is de vorming van een nieuw Hon- gaarsch ministerie opgedragen. Hoewel jonge brandnetels een smakelij ke en voedzame groente vormen, wordt toch aan de bevolking van Duitschland het verzoek gericht, deze planten zooveel mogelijk te spa ren. Ze vormen goede vezels voor weefstoffen voor oorlogsdoeleinden, waaraan groot ge brek is. Verleden jaar zijn vele jonge loten-af- gesneden, waardoor de stand van het gewas hard achteruit gegaan is. Al de zeven zonen van een Duitsche we duwe stonden aan het fro/J. De moeder schreef den keizer, dat ze zoo gaarne haar zoons nog eens 'allen te zamen wilde zien. Op bevel des keizers kregen alle zeven zonen ver lof l De „Echo de Paris" meldt,, dat een Duitsche of Oostenrijksche onderzeeër den 24steu' Mei door een Franschen onderzeeër in de Adriatische Zee tot zinken is gebracht. De zes Zweedsche stoomschepen „Ky- ros," „Pauline," „KjelL" „Therese", ,;01ga" en „Erik", op weg van Zweden naar Finland, zijn tot zinken gebracht. De hongeronlusten in Lissabon zijn on derdrukt en de rust is hersteld, seint Havas. Er zijn 25 menschen bij gedood, 250 gewond en 300 gevangen genomen. De Kamer heeft met 66 tegen 18 stemmen een motie van ver trouwen in de regeering aangenomen. Boselli, de Italiaansche minister-presi dent, heeft in verband met het offensief aan de Isonzo en' op den Karst met den koning en met Cadoma telegrammen van hulde gewis- gewisseld. Donderdagmiddag heeft te Kn&tiama voor het parlement een betooging plaats ge had van ongeveer 5000 arbeiders. Zonder voorkennis van het partijbestuur hadden de 'arbeiders om vier uur hun werk verlaten. De betooging was voornamelijk tegen den voe dingsminister gericht, wiens maatregelen te gen de duurte niet voldoende worden geacht. De betooging liep kalm af. Het Ieredie Parlementslid Lynch heeft bij het Lagerhuis het voorstel ingediend om uit te spreken, dat, aangezien er is gebleken, dat dynastieke invloed een van de oorzaken |j van den oorlog is, en verschillende episoden j uit den oorlog hebben bewezen, dat die in vloed de demokratie en den toestand van de entente in gevaar heeft gebracht, het tijdstip is gekomen, den weg te bereiden voor een grondwetsherziening, waarbij het koning schap en alle erfelijke voorrechten worden af geschaft. Havas heeft een dag of tien1 gereden ge seind dat Münzberg, een der Zwitsereche af gevaardigden naar Stockholm, Duitsch deser teur is. Wolff spreekt dat thans tegen; Münzberg is in het geheel niet voor militairen dienst ingelijfd, doch tot 30 Juni a.s. vrijge steld. Een Italiaansche afvaardiging naar St. Petersburg is in Christiania aangekomen. In het Londensche Hyde-park heeft een reusachtige betooging voor den oorlog tot aan de overwinning plaats gehad. Twaalf spre kers uit de arbeidersstanden voerden er het woord. Na afloop had een betooging voor het Fransche consulaat, waar alle gezanten der geallieerden bijeen waren, plaats. Na de aankomst van Victor Adler te Stockholm heeft Vrijdag de eerste conferentie tusschen het Nedertandsch-Scandinavisch comité en de Oosteitrijksch-Hongaarsche dele gatie plaats gehad. De besprekingen zouden binnenkort worden voortgezet. Des avonds had een oonferentie plaats van gedelegeerden van Oostenrijk-Hongarije, Finland, Amerika, Nederland, Bulgarije en Scandinavië. een zware wolklaag en andere atmosferische invloeden. •Aan de betuiging van leedwezen werd de mededeeling toegevoegd, dat de Duitsche re geering alle mogelijke maatregelen neemt om dergelijke incidenten te voorkomen en zich voortdurend beijvert om de moeilijkheden, welke*aan de volmaking der luchtvaart nog steeds in den weg staan, te overwinnen. Zij heeft zich desgelijks verontschuldigd bij de vroegere opeenvolgende gevallen van schen ding van het Nederlandsche hichtgebied door Duitsche luchtschepen of vliegtuigen, laat stelijk bij dat van 3 Mei j.l., toen een lucht schip zich boven Delfzijl bewoog EIEREN. Voor iedere hoeveelheid van 100 volver- door Beatrice Heron Maxwell en Florence E. Eastwlck. Naai het Engelsch. 5) „Een Inbreker?" „Neen Laurie." „Laurie 1 Nonsens. Hij- moest den trein van 10.33 halen." „Ja, dat weet ik wel Maar het was Laurie en ik dacht V- ik vermoedde dat hij terug kwam om het portret. Het kwam even bij mij op, dat er misschien nog een trein was, een latere en dat hij teruggekomen was door het veld, om he portret." „Nii en wat toen? Je ging naar bene den naar hem toe? Ooede hemel, Fee, als iemand je betrapt hadl Wat zou moeder dan wel gezegd hebben?" „Ik ging naar beneden omdat ik niet be greep hoe hij anders binnen moest komen. Ik was van plan de kleine zijdeur voor hem open te doen. Maar die was al open toen ik daar aankwam en ik hoorde Laurie heel zacht door de gang loopen in donker. Ik ,volgde hem ik dacht als ik dicht genoeg bij nem was kon ik hem heel stilletjes roepen Maar toen ik bij de hall kwam en het gordijn weg trok, stond Laurié bij den nis om den hoek." Zij zweeg, haar blik werd nog angsti ger Theo uitte een onduidelijk geluid van on geduld. Er was iets aanstekelijks in Felicia's agitatie. „Hij plaatste iets op het wapenrek in de ZEPPELIN BOVEN DEVENTER. Een officieel bericht van het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede: Nadat in den nacht yan 7 op 8 Mei j.l. bo ven' Deventer een Zeppelin was waargeno men, heeft de Nederl. regeering bij de Duit sche regeering ernstig doen protesteeren te gen deze nieuwe schennis van het Neder landsche luchtgebied. De Duitsche regeering heeft thans haar diep leedwezen en dat van den chef van den generalen staf der Duitsche strijdkrachten over dit betreurenswaardig in cident doen betuigen. Het gebeurde wordt toegeschreven aan het feit, dat het luchtschip zijn koers was kwijtgeraakt ten gevolge van sche kip- of eendeieren, waarvoor deze week consent tot uitvoer wordt afgegeven, moeten respectievelijk 60 volversche kip- of eendeie ren worden beschikbaar gesteld, waarvan een deel, bestemd voor distributie door de gemeentebesturen, moet worden geleverd te gen een prijs van 7 per 100 stuks en een ander deel, bestemd om te worden geconser veerd, tegen een prijs van 7 per 100 stuks; alle beschikbaar te stellen eendeieren moeten worden geleverd ter conserveering voor 8.50 per 100 stuks. AARDAPPELEN. De minister van landbouw heeft bepaald, dat het verbod van aflevering en vervoer van aardappelen, houdende eene distributiejege- lingling ten aanzien van aardappelen, niet van toepassing is op nieuwe aardappelen van den oogst 1917. ZAAIZAAD. De minister van landbouw maakt bekend, dat van de navolgende gewassen van den 1 oogst 1917tarwe, rogge, gerst, haver, erw ten en boonen, slechts zaad voor den zaai- zaadhandel mag worden bestemd, dat door de landbouworganisaties, voor den oogst 1916 belast geweest met de distributie voor zaaigranen, te velde is goedgekeurd en daar- 1 ua bij het oogsten, dorschen en af leveren is gecontroleerd, ingevolge eene door deze or- - ganisaties, onder goedkeuring van den mi- uister van landbouw vast te stellen regeling. ONZE GRAANSCHEPEN. Uit Amerika zijn te Rotterdam aangekomen I met een lading graan, de Nederlandsche I stoomschepen: Elisabeth, Oostdijk, Wester- Rotterdam, drong in zijn openingwoord o.a. aan op betere rantsoeneering van levensmid delen, invoering van staatspensionneering en algemeen kiesrecht. Aangenomen werd het voorstel van het centraal bestuur, luidende: „De Bondsverga dering drage het centraal bestuur op, het daarheen te leiden, dat zoo spoedig mogelijk worden ter hand genomen: le het aanhangige wetsontwerp betreffende het verstrekken- van grond aan landarbeiders met verschaffing van bedrijfskapitaal, en 2e. terhandneming van het wetsontwerp „Landarbeiderewet" met dien verstande, dat dit ontwerp worde uitge breid met de overgangsbepaling, dat binnen afzienbaren tijd de 1 O-urendag ook in het landbouwbedrijf regel zal zijn. Vervolgens werd door den heer Menke uit Utrecht een- inleiding gehouden over het wetsr ontwerp tot regeling van het vakonderwijs. Over deze. inleiding werden eenige besprekin gen gevoerd. Aan het centraal bestuur werd opgedragen in overleg met den inleider een rapport over iet wetsontwerp samen te stellen, waarin de wenschen en grieven daaromtrent zijn neer gelegd en dit rapport aan den betrokken mi nister en de beide Kamers der Staten-Gene- raal te zenden. Naar aanleiding van een voorstel Haarlem om zich uit te spreken over het militaire vraagstuk werd aoor den heer Koster, lid_ der weede Kamer, de volgende motie ingediend en verdedigd: „Het Verhond dringt er bij de regeering en volksvertegenwoordiging op aan, dat, reke ning houdende met de noodzakelijkheid van landsverdediging door een volksleger, de persoonlijke lasten van de burgers voor leger en vloot zooveel mogelijk worden -beperkt. De ze motie werd aangenomen. Aan het Tweede Kamerlid Marchant werd een hulde-telegram gezonden in zake zijn ïouding ten opzichte van de oproeping der andstormera. I dijk, Magdalena en Noorddijk. Naar Amerika vertrokken om graan te ha len voor de Nederlandsche regeering de stoomschepen Waalhaven, Jobshaven en Phecda. Te IJmuiden zijn binnengekomen de ss. J Gooiland en Pollux, beiden met een lading graan. BöiMOILAMD. ALG. NiED. WERKLIEDENVERBOND. Ter vergadering van het Alg. Ned. werk- lledenverbond waren de Pinksterdagen 19 I van de 2 L af deelingen vertegenwoordigd. De voorzitter, de héér J. L. van der Voorden uit nis. Ik zag het gisteren in het maanlicht tooi hij het ophief. Ik schrok ik weet niet waarom het leek zoo geheimzinnig, zoo te doen ik kon mii niet verroeren en geen woord uitbrengen. Maar hij bleef staan en luisterde. Ik denk dat hij de tegenwoordig heid van iemand heeft moeten voelen; toen keerde hij zich om en zag mij. Hij keek o Theol hij keek zoo vreemd verschrikt en volstrekt niet blij. Hij kwam naar mij toe en ik fluisterde, dat ik hem uit mijn raam ge zien had en dacht dat hij teruggekomen was voor het portret. Hij zei ja daar was hij ook om teruggekomen. Hij ging naar de morgenkamer en vond het in het boek en stak het in zijn zak. Toen zei hij dat hij zich haasten moest, want dat hij andera den nachttrein niet meer haalde en vroeg of ik de deur achter hem wilde sluiten. Maar maar Zij zweeg en er viel een traan langs haar wang, terwijl haar lip trilde. „Maar wat?" vroeg Theo zacht. „Schrei niet, oudje. Ik begrijp best dat je verschrikt bent. Misschien hoorde hij je naar beneden komen en dacht dat het een inbreker was en kreeg iets om zich mee te verdedigen." „Neen, hij zette het op zijn plaats terug, hij nam het er niet uit. En hij sprak geen enkel lief woordje tot mij, Theo. Hij scheen het vervelend te vinden, dat ik beneden was. Hij zei: „Loop zachtjes naar boven meisje, en vertel aan geen sterveling, dat je mij ge zien hebt." De woorden eindigden in een snik en Fe licia legde haar hoofd op Theo's schouder „Hoe vreemd van hem. Het heeft den schijn of hij eigenlijk niet voor het portret gekomen was. Maar waar zou hij anders voor kunnen komen?" Felicia deed haar best niet te snikken. „Ja dat is het juist 1 Waar k^n hij met mogelijkheid voor teruggekomen zijn? Waarom was hij zoo anders dan gewoon lijk? Ik merkte op dat zijn laarzen vol mod der zaten. Toch is het pad door het land, van hier naar het station, in 't geheel niet nat, hé? En wat had hij met dat mes noo- dig?" „Het mesl Was het een mes?" Nu was er ook In Theo's stem dezelfde klank van af schuw en onrust. „Ja, Ik geloof dat het dat Chineesche of ae dolk was, die je vader mes :-ele- 'n pooi den gekocht hééft. Herinner je je ni&t „Jawel. Waarom denk je dat dat het gea i was?" „Ik weet het zeker. Ik zag waar hij het zelfs Jessie er niets van te weten komt. Kom, zeg maar jal Ik voel mij akelig, zenuwach tig." Felicia stemde toe in dit verzoek, en zoo gingen zij naast elkaar liggen. Maar het was reeds dag voordat een van beiden in sliep en ze waren nog vast in slaap toen de meid met de thee boven kwam. „O, is u hier, miss Theol" riep zij „Ik schrok toch zoo toen ik uw licht nog zag branden en uw bed niet beslapen. Ik wou het aan mevrouw gaan vertellen, maar dacht dat Lk het eerst aan miss Leach moest vra- Bij de regeering zal aangedrongen worden het krachtig ter hand nemen van ontgin- ....ig der woeste gronden, het inpolderen der Zuiderzee en op Instelling van eene landelijke regeling ter verzorging van tuberculoselijders en daarmee gelijkstaanden. Ten slotte werd besloten, dat het centraal bestuur zich tot de regeering zal wenden met een adres waarin de wenschen van het Ver bond omtrent de levensmiddelen zijn opgeno men. C VRIJE SOCIALISTEN EN ANARCHISTEN. Beide Pinksterdagen werd te Amsterdam een conferentie gehouden van vrije socialisti sche en anarchistische vereenigtngen en groe pen In Nederland, waar 19 organisaties ver tegenwoordigd waren. Voorzitter was de heer G. Rijndera. voorzitter van de sociaalr anarchistische actie in Nederland. Op voorstel van den heer Domela Nleu- wenhuis werden de Sociaal Anarchistische Actie en de Federatie van Vrije Soc Vereeni- gingen gemachtigd om, ingeval buitengewo ne tijdsomstandigheden dit noodig maken, een gecombineerde conferentie bijeen te roe pen. Komen deze tijdsomstandigheden niet plaatste en ik heb gekeken toen ik er langs I liep." „Fee, wat zou dat beduiden? Het is heel geheimzinnig." „Ik zou het mij niet zoo aantrekken, als hij jewoon tégenover mij geweest was. Maar nij was andera zoo geheel anders, dat ik hem niet durfde vragen van dat mes of zelfs dat ik er hem mee gezien had." Er heerschte een minuut stilzwijgen, toen zei Theo zacht: „Heeft hij je niet eens een kus gegeven, Fee?" Felicia schudde het hoofd en de tranen glinsterden weer in haar oogen. „Hoe vreemd 1 Het verwondert mü niet dat je het naar vindt. Maar misschien zal hij morgen wel schrijven. Hij zal zelf inzien, dat hij vreemd gedaan heeft en er je alles van vertellen „Je moet naar bed gaan, Theo. Het is veel te laat voor je om nog op te zijn. Wat zou mevrouw Pridham wel zeggen als ze dat wist." „Wil ik vannacht bij je blijven. Ik ben ze ker wel wakker voordat de thee boven komt en ik kan dan naar mijn kamer gaan, zoodat Theo lachte, niet heel natuurlijk. „Ik wist niet eens dat ik hier was voordat je mij wakker maakte, Jessie", zei ze. „Wat is er gebeurd, Fee?" „Je was zoo moe, dat je in slaap viel, ter wijl wij nog lagen te praten", verklaarde Fe licia, „en ik had geen moed om je wakker te maken. Ik viel zelf in slaap voordat ik be sloten had wat te doen." De meid keek haar een weinig twijfelend aan. „Misschien is u wat bang geweest, miss Theo", zei ze. „Bangl Waarvoor?" vroeg Theo achte loos. „Wel miss, er is vannacht iets vreeselijks gebeurd. De onder-tuinbaas is juist geko men en vertelde het mij." Felicia, die bezig was met thee inschen ken, voelde haar hart stilstaan van schrik Tiet voorgevoel dat ze iets afschuwelijks hoo- ren zou drukte zoo zwaar, dat zij niet spre ken kon. Zij hoorde Theo aan het kamermeisje vra gen te vertellen wat ze wist en ze hoorde Jes sie antwoorden: „Een moord, miss Theo een afschuwelijke moord. Een meisje, Lis- "beth Bainton geheeten, vermoord op het pad naar het kanaal vlak bij de brug dood gestoken. Het moeit vannacht gebeurd zijn, zegt hij De woorden warrelden door Felicia's hoofd, de kamer draaide even met haar rond; het .was of een golf van roode duisternis haar oogen sloot, ze scheen een Chineesch mes in liet maanlicht te zien flitsen. „O Heerl Ze is flauw gevallen" riep Jessie, toen Felicia heen en weer zwaaide en achterover viel op het kussen met een doodsr bleek gezicht en blauwe kringen oih haar oogen en tippen. „Je moet ons ook niet zulke ijzingwekken de dingen komen vertellen", zei Theo boos. „Miss Lcach heeft tegenwoordig een zwak hart." Zij was al uit bed gesprongen en druk bezig Felicia koelte toe te zwaaien met een boek. „Geef het vlugzout eens aan daar, op tafel goed. Neen, ga maar nie mand roepen, zij komt al bij." Felicia sloeg de oogen op en keek ver baasd om zich heen. „Wat is er Theo?" vroeg zij met zwakke stem. „Niets", antwoordde Theo vroolijk. „Je voelde je wat flauw en zag wat bleek, an dere niets, 't Is nu weer beter. Drink wat thee dat zal je goed doen." Het kamermeisje stond nog steeds met groote oogen te kijken, heel nieuwsgierig. „Het spijt mij bepaald erg dat ik u heb doen schrikken, miss", zei ze. Toen stroomde het bloed terug naar Feli cia's verbaasd gezicht en Theo zag dat zij zich nu alles herinnerde. Zij drukte haar vingers waarschuwend op Felica's arm. „Zoo is het goed, Jessie", zei ze. „Het gaat nu best met miss Leach. Zij hoeft hef niet aan mijn moeder te zeggen. Zij vindt het niet prettig als wij zenuwachtig zijn of zwak. Dat verveelt haar." Jessie verwijderde zich, vol verlangen het voorval in de keuken te vertellen en zich zelf D k E MS BW MAiRSCHE COURANT. 9

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1