f TelegintffiiiiMai van Mm voor, dsn aal de volgende conferentie met de PansdkUtgen gehouden worden. Als plaats voor Ijet volgende congres weid wederom Amsterdam aangewezen. In een gecombineerde zitting met de Inter nationale Anti-Militaristcu-Vereeniging, die de beide Pinksterdagen eveneens haar jaar- 'lijksch congres hield, werd door den heer Domela Nieuwenhuis het punt „Wat moet onze houding zijn ten opzichte van den aan maak van munitie en ander oorlogsmateri aal" ingeleid. Verschillende aanwezigen voerden over deze kwestie het woord. Na repliek van den heer Domela Nieuwen huis werd ten slotte een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat elke anarchist en anti-militairist vrij gelaten moet worden in de bepaling van zijn eigen arbeid en de wensch wordt uitgesproken dat door eiken anarchist en anti-militairist gestreefd zat worden naar de consequentie zijner beginse len. De heer O. Rijnders hield hierop een refe raat over de stelling „Wat moet onze hou- zijn bij staat van beleg en van oor- Ipr. stelde dezelfde resolutie, die reeds in Augustus 1914 door de sociaal-anarchisti sche actie werd aangenomen, voorzien van de volgende toevoeging „De bijeenkomst, overwegende, dat de staat van beleg in geval van oorlog of drei gden oorlog, de gewone manier van agi- eeren en propageeren kan beletten, ver trouwt op den moed, de tact en beginsel- trouw der kameraden, die in weerwil van,de strengste tegenkanting, den strijd zullen voortzetten en den mogelijken volksopstand zullen aanvaarden en aanwenden .om het volk een stap nader te brengen tot zijn alge- heele bevrijding van het kapitalisme". De resolutie werd bij acclamatie aangeno men Bij aoclamtie werd aangenomen een motie van den hecrlVeltman (Amsterdam), waarin geprotesteerd'werd tegen den stemplicht. De heer J. Bierenbroodspot hiela een refe raat over „het Duitsche gevaar". De heer Nestor van Diepen stelde voor een conferentie gehouden van vr-socialisti- Friedrich Adler, en naar den sjmdicalist-revo lutionnair Monery, die voor zijn propaganda ter dood veroordeeld is. Hiertoe werd te met algemeene stemmen besloten. Oaaangd Nieuws. CHILISALPETER. In opdracht van 'het hoofdbestuur van den Groninger Landbouwbond heeft de voorzit ter van dien bond den minister van land bouw verzocht te bevoirderen, dat zoo spoe dig mogelijk de in het land in schepen aan wezige chilisalpeter worde gedistribueerd, omdat daarvan het welslagen van den oogst in hooge mate afhankelijk zal zijn, en daar mede dus een zeer groot landbouw- en landsbelang gemoeid is. WONINGNOOD TE HELDER Door de sociaal-democratische raadsfrac tie te Helder is een voorstel bij den Raad in gediend tot den bouw van 50 «noodwonin gen, nu de woningnood steeds ernstiger vor men aanneemt en de gewone bouw bijna ge heel stop staat. Alleen bij het bestuur van de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder'" 6taan reeds 60 candidaat-huurders te boek, die zonder woning zitten. SLACHTOFFERS. VAN REN VEEN BRAND. De asch van de familie Brans, de schippcre- familie bestaande uit man, vrouw en zes kin deren (vijf meisjes en één jongen in den leef tijd van 1119 jaar), die den dood vonden bij den brand in de Drentsche venen, is in één kist verzameld en op de Noorderbe graafplaats te Groningen ter sarde besteld. De belangstelling was fcroot. Aan de groeve werd gesproken door as. J. Willemze, herv. predikant aldaar, die een troostwoord sprak tot de overgebleven zes kinderen en de verde re familiebeden en dank bracht namens de fa milie voor de belang%lling. *^"HET DRAMA TE OUDERKERK. Onder groote belangstelling zijn Zaterdag middag op de begraafplaats te Ouderkerk ter aarde besteld de lijken van de beide verdron ken veldwachters, Prins en Reijerkerk. De kisten werden gedragen door collega's. Ze werden in één graf geplaatst. Onder treur muziek daalden zij iff de groeve neer. Het mannenkoor van oen Amsterdamschen Poli tiebond zong den dooden makkers het „Ecce quo modo morituri" van Hhndel toe Kran sen en bloemen dekten het graf. Behalve door den burgemeester en den dis trictscommandant v van de rijksveldwacbt werd nog door verschillende politiemannen gesproken. ten tooneele te voeren, terwijl tot nu toe de oude tuinbaas en zijn tragisch verhaal de aandacht uitsluitend gevraagd hadden. Zoodra Jessie weg was ging Felicia opzit ten, weder doodsbleek en bevend. De twee meisjes zagen elkaar aan, een onuit gesproken vraag was in beider gedachte. „Het is te vreeselijk," zei Felicia eindelijk. „Tneo. je denkt toch niet je kunt toch geen oogenblik denken Zij brak haar woorden af met een snik zonder tranen. „O God! Ik ben zoo diep ongelukkig. Ik 'wou dat ik je niet had verteld van* gister avond. Maar je hebt het mij beloofd Theo je hebt het beloofd." „Ik weet het wel Ik zou er niets van vertel len, al had ik het niet beloofd. En ik ben blij dat je het mij verteld hebt, want ie zou gek worden als je zoo iets alleen wist.'5 „Wat kan ik doen?" vroeg Felicia. „Ik wou vandaag aan Laurie schrijven naar Hounslow. Zou ik het doen? Of zou ik af wachten tot hij aan mij schrijft?" „Liever afwachten. Hij! zal dit alles wel uit de courant hooren." Zij zwegen1 weder, geen van beiden durfde de gedachten, die haar hoofd vervulden on dep woorden te brengen. „Wie is dat meisje lie Lisbeth en nog wat?" „Lisbeth Brainton noemde Jessie haar," zei Theo. „Ik weet het niet. Wacht I Ik heb Tubby eens hooren spreken van een meisje, dat Liz heette. Hij praatte .giet Laurie. Maar ik herinner mij niet wat hij zei." (W< 'ordt vervolgd). T«i &ld+e aprttk dr herv predikant van Ouderkerk ecu woord van troost tot de fa milieleden. Een broeder van Prins en een broeder van Reijerkerk brachten dank aan lien, die den overledenen de laatste eer bewezen. OP EEN MIJN GELOOPEN. Het stoomschip „Westland" (groot 1283 tony gebouwd in 1906), van de Scheepvaart en Steenkolenmaatschappij tc Rotterdam, is op weg van Londen naar Havfe, iq den mond van de Theems op een mijn geloopen en gezonken. Van de opvarenden werden twee zwaar en vier licht gewond. EEN SCHEEPSRAMP. De directie van de maatschappij Hoek van "Holland heeft bericht ontvangen, dat de stoomtreiler „Simon H. v. H 2", die 30 Apr. van IJmuiden ter visscherij vertrok, niet in een Duitsche haven is. Nog altijd werd hoop gekoesterd, dat het stoomschip was opge bracht. Nu echter moet het wel als verloren beschouwd worden. Daarbij zijn 12 Hol- landsche visschersliedea omgekomen. OP HEETERDAAD BETRAPT. De politie te Sloten (N.-H.) heeft aange houden een 19-jarig uitgeweken Duitscher, die in een boerewoning juist bezig was in een opkamer zijn inbrekerswerk te beginnen, toen de vrouw des huizes binnenkwam; op haar geroep nam de dief de vlucht en kwam, achtervolgd wordende, in 'een sloot terecht, waarop hij werd gegrepen. DE DIJKEN IN GRONINGEN EN DE DROOGMAKING DER ZUIDER ZEE. De Groninger Maatschappij van Land bouw en Nijverheid zal zich tot de leden der Sta ten-Generaal wenden met het verzoek, bij de behandeling van hot wetsontwerp tot af sluiting dei' Zuiderzee te willen letten op de kans van het.gevaar, waaraan de dijken in het noorden dei provincie Groningen bloot staan. CENTRALE KEUKENS. Gedwongen door de onmogelijkheid om voor 10 cent een portfe degelijk eten te ver strekken, heeft het comité van de centrale keuken te Leerdam besloten voortaan 15 ct per portie te rekenen, zonder den prijs voor de afnemers te verhoogen, De verhoogde ex ploitatiekosten zullen gedragen woorden door het K. N. S. C. voor 75 pet., door dc industrieën te Leerdam voor 50 per week en voor de rest door de gemeente. B. en W. van den Helder hebben aan den raad voorgesteld de exploitatie van de aldaar .bestaande centrale keuken over te nemen van den Volksbond tegen drankmisbruik en zelve een centrale keuken te stichten. Het Rijk heeft een terrein afgestaan waarop eventueel daar. in de gemeente geen enkel gebouw be schikbaar is, dat voldoende ruimte aanbiedt een tijdelijk gebouw kan worden gesticht. De kosten van deze centrale keuken inclu sief overname van de bestaande inrichting worden begroot op 11000. SPIONNAQE. Dinsdag 12 Juni zullen voor dc Ams'ter- dainsche rechtbank terecht staan de twee tele grafisten en de hulptelegrafiste, die onlangs gearresteerd werden onder verdenking van spionnage. De feiten, zooals die ten laste zijn gelegd, komen hierop neer: De eene telegrafist, die 300 per maand daarvoor genoot, verschafte in samenwer king met de beide andere beklaagden, die daarvoor bezoldigd werden met J 90 en 75 per maand, aan de Rijkstelegraaf toever trouwde berichten of telegrammen en wel z.g. bladen- en coütröiestrookeu daarvan, verzonden door de gezanten der z.g. centrale mogendheden aan hun respectievelijke regee ringen en omgekeerd. Hij verschafte die aan een persoon, cue in verbinding stond mei den Engclscheu inlichtingendienst. Deze persoon,, die voortvluchtig is en ondanks alle moeite' niet is gearresteerd kunnen worden, stoud in verbinding met den telegrafist, die met 300 Eer maand werd bezoldigd. Dé vrouwelijke eklaagde stond op haar beurt onder invloed van dien beklaagde, doordat zij met hem ver loofd was (vast moest staan, nat de beklaag de tegelijkertijd ook met andere meisjes was verloofd). Aan ieder der beklaagden zijn de artt. 363* en 374 ten laste gelegd. Aan den tweeden be klaagde is subsidiair medeplichtigheid aan de genoemde artikelen ten laste gelegd. De vrouwelijke beklaagde is uit de preven tieve hechtenis onslagen. De beide mannelijke beklaagden ontken? nen, de vrouwelijke heeft een volledige be kentenis afgelegd. VEEVOEDERCOMMISSIE. Onder de landbouwers <n Haarlemmer meer heerscht groote onstemming tegen de -scommissie voor veevoeder tc 's-Gravenhage, die een 50-tal boeren een boe te oplegde van 25 tot 75 wegens het niet behoorlijk invullen der hun toegezonden sta ten. De afdeeling van den Boerenbond belegde, onder voorzitterschap van den heer Knaap, wethouder. Vrijdagavond een protestverga dering te Hoofddorp, waar een motie werd aangenomen, waarin wordt gezegd dat de talrijke aanwezigen met verontwaardiging afwijzen de handelwijze van gWoemde com missie. Men wenscht niet anders straffen of boeten te aanvaarden, dan wanneer deze door een bevdegd rechter op een wettige wijze worden opgelegd. Uit de vergadering werd een commissie van drie leden aangewezen om te dezer zake diligent te zijn en een audiëntie bij den mi nister van landbouw aan te vragen. SLECHTE AARDAPPELEN. In Kampen is reeds eenigen tijd ontevre denheid geweest over de slechte aardappelen, die nlen daar nog kreeg, terwijl te Zwolle door de IJsel-distributie reeds sinds 15 Mei kleiaardappelen werden verdeeld. Vrijdag avond kwam het tot een uitbafsting. Het pu bliek verzamelde zich op de Nieuwe Markt, voorzien met een schild, waarop de woor den „Wie helpt mee strijden voor beter voedsel?", waarmede het naar den burge meester wilde. Het werd daarin door de po litie verhinderd, die nogal, waar het moest, hardhandig optrad, van welk optrèden enke- I«i de dupe werden, Het bleef gerulmea tijd rumoerig op de straat. UIT INDIê. De regeering heeft ten behoeve van de slachtoffers der aardbeving op het eiland Ba- li, 20,000 ter beschikking van den resident van Bali jen Lombok gesteld. Het aantal opstandelingen, dat bij den opstand in Djambi gedood werd, is in het ge heel meer dan 1000. VERDRONKEN. Op de Maas bij Schiedam is een huurzeil- bootje omgeslagen, waarin zich de fabrieks baas Segers met drie zoons bevonden. De vader en één der zoons wisten zwemmende den oever te bereiken. De beide andere inzit tenden, jongens van 18 en 21 jaar, zijn ver dronken ONZE SCHEEPVAART. Den 5 Juni aa. zullen de stoomschepen „Riouw" en „Koningin der Nederlanden" van de Stoomvaarts-Mij. Nederland volgens den. aangegeven weg naar Indië vertrekken. Het s.s. „Rijndam" van de Holl. Amerika-lijn zal zich bij de beide schepen aansluiten, zoo dat het drietal booten den 6en Juni zich in onze territoriale wateren verzamelen zal om gezamenlijk de zeereis te ondernemen. UITLEVERINQ. Wij vernemen dat de Duitsche regeering eerstdaags zes uit het kamp bij Bergen ont vluchte Duitsche geïnterneerden aan de Ne derlandsche autoriteiten zal uitleveren. DE VEENBRAND. De veenbrand houdt tc Eloërmond nog steeds aan, hoewel hij zich niet meer uit breidt. Door den zwaren wind, die er giste ren stoüd, is het vuur in hevigheid toegeno men. De soldaten, geholpen door de burgers, welke door den burgemeester daartoe zijn opgeroepen, houden met spuiten het veen om den brand nat, om verdere uitbreiding te voorkomen. Niquwe schade wordt niet aan gericht. JONGELIEDEN CHRISTEN- GEI JEELONT i iOUDERSBOND. Te Utrecht hield op den 2den Pinksterdag bovengenoemde bona zijn tweede algemeene vergadering. De secretaris deelde mede, dat de bond 242 leden telt Tot hoofdbestuursle den werden gekozen: A. v. d. Voort, le voor zitter, Zwolle, T. Martens, 2e secretaresse, Arnhem, L. Slot, 2e penningmeesteresse, Arnhem. In dc middagvergadering gpiak de heer Joh. Dekker van Uitwijk een kórt woord over „Een terugblik", waarin hij in korte ti^cken schetste de boridsgeschiedenis en wees op de beteekenis van den 'Jeugd bond. Er werd besloten o. a.: 1. tot uitgifte van een geheel nieuw samen te stellen brochure, alsmede een jaarboekje 2. een commissie te benoemen qm van ad vies te dienen. Aan eenige voormannen zal verzocht wor den daarin zitting te nemen. Andr. v. d. Voort van Zwolle .hield een re de over „De groote beteekenis van de inner lijke kracht voor ons Bonds- en Vereéni- gmgsleven. De avondvergadering werd gepresideerd door den nieuwen voorzitter, den heer v. d. Voort, van Zwolle. De vertrekkende voorzit ter, de heer W. Vegt, van Stadskanaal, sprak een afscheidsrede getiteld: „Omgordt u UIT WIJDEtfES. Door den heer J. Noordeloos alhier zijn reeds de eerste nieuwe aardappelen en peulen verzonden. UIT WIJDENES. Onze predikaut, de heer N. de Jager Meezenbroek, heeit bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Nieuweschans. UIT OBDAM Onder voorzitterschap van den dijkgraaf, den heer C. Ursem, vergaderde in het pol derhuis alhier de polder Weel en Braken. De penningmeester, de heer H. J. Schneiders, deed rekening en verantwoording over het jaar 1916, welke bescheiden door de ingelan den de heeren N. Blauw, C. Dekker en J. Blauw werden nagezien en accoord bevon den; de ontvangsten bedroegen 1205,05V2, de uitgaven 804, batig saldo ruim 401. Hierna werd de begrooting over 1917 opge maakt en vastgesteld op een bedrag van 1400 aan ontvangst en uitgaaf. Besloten werd een onderzoek in te stellen naar de kosten eener electrische bemaling, waarna een vergadering der ingelanden zal worden gehouden, ten einde in dezen ecu be slissing ie nemen. NOORDHOLLANDSCHE VER EENIGING TO TBESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. Het negende jaarverslag over 1916 is ver schenen. Wij ontleenen daaraan het volgen de: 'In het afgeloopen vereenigingsjaar werden geen wijkverpleegsters voor het huisbezoek opgeleid, omdat er geen provinciale cursus sen werden gegeven. Er zullen andere maatregelen genomen moeten worden voor de opleiding van de huisbezoeksters, te' meer nu de subsidie voorwaarden in 1917, wat het deskundig huisbezoek betreft, strenger dan vroeger zul len worden gehandhaafd. Enkele afdeelingen, o. a. Nieuwe Niedorp, berichtten, dat zij maatregelen hadden getrof fen, om haar gebied van deskundig huisbe zoek te voorzien. Waar de cursussen ontbraken, kon de pro vinciale huisbezoekster vooral haar kraentea wijden aan de instructieve contróle der le den. Zoo werd in Januari o. a. Heiloo bezocht, de gezinnen met de wijkverpleegster-huisbè- zoekster nagegaan, de hoodige wenken gege ven, op aanvullingen en verbeteringen bij den arbeid gewezen. In Februari volgde Schoorl, waar de tu- berculose-bestrijding nog in gang moest worden gezet. Daarna kwam o. m. Castri- cum, Bergen en Beemster aan de beurt. In Maart werd o. a. Heerhugowaard be zocht, Bennebroek voor de opleiding van de wijkverpleegster, die den cursus te Rotter dam volgde. Ia April volgden ümgendljk, In Mei Heb loo. Limmen en Stoiuprtoren (afd. Schcr- meer); in Augustus Wieringcrwaard, Aima- Paulowna en Alkmaar: in September Nieu we Niedorp, Barsingernom, Hoorn; in Oc tober nogmaals Hoorn en daarna o. m. Nieu we Niedorp en Spaamdam; in December An na Paulowna, en Nieuwe Niedorp. In 1917 zal deze controleerende arbeid worden voortgezet, afgewisseld eventueel door de practische opleiding van de wijkver pleegsters op haar standplaats. Van de gelegenheid tot gratis sputum- onderzoek werd wederom geregeld gebruik gemaakt. Aan ontsmettingen werd' in 1916 een be drag van 313.68 uitgegeven tegen 419.80 in 1915. In 51 gevallen werden bijdragen voor ontsmettingen in de provincie verleend, waarvan vele malen aan de afdeelingen Texel Heiloo en Bergen. In 1916 werd de Emmabloem door 40 (in 1915: 36) leden verkocht; de totale opbrengst bedroeg 14201.80 34 tegen 13230.15 in 1915. Te Avenhom, Beverwijk, Broek op Lan- gendijk, Sijbekarspel en Texel werd de Em mabloem door bemiddeling van de Noord- Hollandsche Vereeniging verkocht. Over 1916 werden wederom de gelden van -het provinciaal subsidie ad 10.000, maar slechts tot een bedrag van 8500, over de het gebied •Van de leden naar hunne prestaties op der tuberculose-bestrijdiug verdeeld afd. Alkmaar van het Witte Kruis j 83, An na Paulowna 12.50, Graft 1.50, Haren karspel 2, Koedijk 4, Limmen 4, St. Maarten 2.50, Nieuwe Niedorp 30, Scher- meer Schoorl 2, Texel 9, War- menhuizeiï 7, Wieringen 27.50, Wierin: gerwaard 4, Winkel 15.50, Wijdcnes 4.50. Ook voor het vervolg is te verwachten, dat slechts 8500 van de 10.000 over de leden kan worden verdeeld. Er werden in 1916 vier b< stuursvergade- ringen gehouden en één algemeene vergade ring. Ikl versiag eindigt m<;t een v danx aan de beide afgebeden, l-.-itottukan voor al wat zij voor de Nuoidnoiancv Vereeniging hebben ven U w. De begrooting sluit met een bedrag van 14633,71. fcORTE BERICHTEN Maandagavond sloeg de bliksem in den molen „Het Kaar" van den heer Stuurman, aan het Oostzij denveld te Zaandam gelegen, waardoor deze geheel uitbrandde. De „Batavier VI", die nog steens te Zeebrugge wordt vastgehouden, zal dezer dagen worden losgelaten. Een'milicien te Groningen, die zich dronken te water begaf, is verdronken. Na het eten van griesmeel is te Leerdam een kind ziek geworden en overleden. In het gemeentelijk ziekenhuis te Kam pen is een nekkiamp-patiënte opgenomen, af komstig van het Kampereiland. De gemeenteraad van Maassluis heeft een verordening vastgesteld tot beteugeling van het tabakgebruik door kinderen De gemeenteraad te Oudewater heeft in verband met de dure tijden het verzoek van de Woningbouwvereeniging om subsidie voor den bouw van arbeiderswoningen van de hand gewezen. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 50 sche pen (21 Nederlandsche, 2 Engelsche, 6 Zweedsche, 20 Duitsche, 1 Fransen. In hetzeifdè tijdperk van 1916 kwadïen bin nen 66 schepen en in 1914 248 schepen. Bij Kon. besluit van 26 Mei Stol. No. 445) is bepaald, dat de 1 iuurcommissicwet in werking treedt op 1 Juni 1917. De gemeente van Neede zal wanneer ook daar de textielfabrieken worden stopge zet, aan de arbeiders die dit verlangen, werk verschaffen door ontginning, tegen een uur loon van 12 cent De 15-jarige B. uit Teiborg. die onder de stoomtram geraakte, is aan qe bekomen verwondingen overleden. Te Sloehteren zijn een merrie met veu len en een koe door den bliksem gedood. In verband met de fusie der spoorweg maatschappijen' zal het station Amersfoort worden uitgebreid. Het hoofdgebouw wordt vergroot, terwijl de perrons worden verlengd en door tunnels verbonden. Te Kerkrade is een 13-jarige jongen, die smokkelwaar over de grens wilde brengen, door de grenswacht doodgeschoten. De prijs van industriemelk is thans hoogstens 11 cents per liter af boerderij. Door verkeerden wisselstand is Zater dagavond te Doetinchem een rangeerende lo comotief op een' stilstaanden trein gereden, Een bagagewagen en twee personenwagens werden beschadigd. Van de machine werden beide buffers afgerukt. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Twaalf leden van jden gemeenteraad van Nijmegen hebben naar aanleiding van het raadsbesluit, betreffende de Waalbrug, besloten htm ontslag te nemen. Uit Haarlem wordt thans per wagon drinkwater naar Haarlemmermeer gebracht. Het wordt tegen drie cent per emmer bij de inwoners bezorgd. Tot dusver werd aan de melkrijders tot 50 cent per bus van 40 L. be taald. Te Tilburg is een blok van zes. wonin gen afgebrand. De oorzaak is onbekend. De inboedels gingen grootendeels verloren. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. Onder de gemeente Vorden (Geld.) zijn Zaterdag eenige hectoren heide ver brand. Militaire wielrijders uit Zvtphen en Lodiem, door den burgemeester van Vorden ter hulp gevraagd, hebben den brand met me dewerking der boeren gebluscht. In de kweekerij van den heer J. H. Avis, te Midwoud, zijn de eerste nieuwe aardappe len gerooid. Met toestemming van de com missie van toezicht op de aardappelcnveree- niging zijn ze uitgevoerd naar de veiling te Amsterdam. Te Oosterhout zijn twee paarden voor een militairen wagen op hol geraakt. Een vijfjarig kind werd overreden en gedood. Op de pas dezer dagen uitgereikte aan slagbiljetten van den H. O. voor 1916 in Spaamdam is het percentage, vastgesteld op 4 pet., genomen 434, dat voor het dienstjaar 1917 was bepaald I De irlrtrte rwvrtljtje kent, die te Kampen en in de omstrricon nog zijn overgebleven, heeft thans de regeer lug aan ziel getrokken. Ten behoeve van de door den veenbrand in Drente getroffenen heeft de Koningin-moe der een groote partij goederen aan het Roode kruis gezonden. Het parket uit Assen is Vrij dag naar Valtermond vertrokken. Zaterdagmorgen is te IJmuiden binnen gekomen het ss. „Mercurius" van de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij, komende van Nieuw-York, gelacva met tarwe en meel. De laadruimte van het schip is 8000 kubieke Meter. Het stoomschip „Turbinia" van de fir ma Ruys Co. is Zaterdag te Rotterdam bin nengekomen met een lading van 4513 ton tarwe en 377 ton meel. In het gebouw van de Iwentsche bank te Rotterdam heeft een heer een portefeuille vermist met 1527.50. Heden wordt de heer jhr. mr. A. F. de Savomin Lohman, Minister van Staat, lid der Tweede Kamer, 80 jaar. De aanbieding van het huldeblijk zal 3.1 Mei plaats hebben. Te Amsterdam is aangekomen de „Mer curius", van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij., van Nieuw-York via Halifax met 99,961 bu shels larwc en 16,446 zakken med. Het Nederlandsche stoomschip ^Cale donia',', dat 10 December 1916,naar Zeebrug- x ge werd opgebracht en dezer dagen ïs vrijge laten. is behouden in den Waterweg gearri veerd. Door onbekende oorzaak brandden Zondag 2 womngen aan den iloogondijk te Zaandam geheel uit. Een der bewoners was niet verzekerd. In aïwijkmg met de daarvoor geldende bepalingen zal er voor zoulaug daaromtrent niet nader is beslist geen loting worden ge houden voor het blijvend gedeelte der lich ting 1917. Het 'Gvugedfc'to .an den voorgevel van pen Groote Kaitcnburgerstraat 32 te Amsi 1 omlaag geploft zonder iemand te treilen. Het perceel was bewoond, maar alle bewoners kwamen er ongedeerd af. Het huis dagteekent van 1661. Zondagmiddag is er te Oisterwijk een felle boschbrand uitgebroken in een bosch van de Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten. Door 't harde werken der mili tairen is een groote ramp voorkomen. ROOKEN IN DEN TREIN. Naar wij vernemen, zal om het rooken in compartimenten, waar dit verboden is, zoo veel mogelijk tegen te gaan een aantal treinbeambten worden aangesteld, die speci aal aan dit euvel hun aandacht hebben te wij den. Zij zullen in burgerkleeding reizen en steeds proces-verbaal opmaken, als personen zich aan eene dergelijke overtreding schuldig maken. DE 20 PROCENT. De definitieve ontvangsten van de Ned. Centraal Spoorweg-Mij. bedroegen over de maand Januari 1917 excl. tramdiensten: 346,166.71 (v. J. 300 462.1934; van de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen 4,278,112.03 (v. j. 3.988.079.71). ZWEMMEN. Gistermiddag is te Amsterdam, bij het zwemmen, een 14-jarige jongen, toen hij wilde duixen, zoodanig op den bodem terecht ekomen, dat hij niet meer boven kwam. "oor zijn kameraad werd hij levenloos uit het water opgehaald. Zondagmiddag is te Waalwijk bij het zwemmen een korporaal uit Amsterdam ver dronken. KENNEMER ELECTR. MAAT SCHAPPIJ. In druk is thans verschenen, het jaarverslag over 1916—1917 van de Kenuemer Elcctr Mij., te Bloemendaal, die thans ueheel door de Provincie is overgenomen. A n dit verslag Is het volgende ontleend Gedurende het bedrijisjaar 1916 was de in vloed van den oorlog op het bedrijf nog steeds in hooge mate merkbaar door stijging van de prijs der materialen. De inkomsten over het afgeloopen jaar wer den ook niet onbelangrijk gedrukt tengevolge van de invoering van den zomertijdmen schat de daardoor geleden schade op 12,000. Met betrekking tot den watersnood zegt het verslag, dat de afzonderlijke bemalingen alle gereed kwamen en successievelijk in bedrijf werden gesteld en weer afgebroken. De totale kosten voor bet heele werk, die de K. E. M. aan de Provincie in rekening heeft gebracht, bedragen de som van 153.423. De exploitatie-inkomsten bedroegen 565.349 (v. j. 395,806). Het exploitatie overschot bedraagt 277.130, waarvan, na aftrek van 60.431 rente voor het provinciale voorschot en voor het crediet van de Twentsche Bank 14,300 kosten gemaakt ter bevordering van concessie gebiedsuitbreiding, welke kosten1 bijna geheel besteed zijn ten behoeve van. den netbouw voor de diverse gemeenten en 7335 onkosten tengevolge ombouw van net ten 195.053 overblijft. De verplichte afschrijving, volgens de Rijks-concessie bedraagt dit jaar 102,674. Uitgekeerd is een dividend van 5 pet. (als vorig jaar), en het resteerende, na aftrek van 3657 rijksinkomstenbelasting en 11.133 statuaire tantièmes en vermeerderd met het credietsaldo van het vernieuwingsfonds groot 99,437, extra is afgeschreven, waar door de totale extra-afschrijving zal bedra gen 122,025. ROTHSCHILD OVERLEDEN. LONDEN, 29 Mei (V.)D.) De bekende financier Leopold Rothschild is hedenmor gen in den ouderdom van 71 jaar overle den. JferiterlHna. VAART OP ENGELAND. AMSTERDAM, 29 Mei. Naar het pers- 11] 2 Di

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2