DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HET VIJFDE RAD No. 125 Honderd en negenMende jaargang. 1917. DONDEBDAG 31 MEI FEUILLETON. Deze Courant wórdt eiken avond, behalve op Zon- en Feoaidagen, uiijgggssen. AbonnomentapEgs per 3 maanden voor Alkmaar 11,30 tat©o door hel geheels RP fl«50 niimïTrGEs Cents. Prijs der gewone Advertentlën Per regel S 0.12* Bij groote contracten rabat. Qroote TdMuoïiniffflHicr S. Blieven fra^teo aaaa de N. V. Boek- en v/ll GOSTtE ZOON, VoosdamCS. Over den atoowwroewtspnjs wordt bil vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 31 Mei. Het is merkwaardig stil bij den maandover- gang. Verleden jaar en bet jaar daarvóór was de toestand anders Mei-Juni 1915 bood bet Fransche offensief in het Westen (bij Atrecht), het groote Duit- sche offensief in het Oosten (doorbraak bij Tamow en Gorlice, Russische terugtocht), de bezetting van Montfalcone door de Italianen. In Mei-Jluni 1916 werd er hevig gevochten' ,aan het Verdun-front, leverden de Oostenrij kers een dra gestuit offensief tegen de Italia nen, gingen de Russen tot het offensief over (herovering van de vestingen Loetzk en Doeb- no), terwijl den lsten Juni bij Jutland de be kende zeeslag plaats had. En thans, bij den overgang van Mei tot Juni 1917 valt er zeer weinig bijzonders op de oorlogstooneelen waar te nemen. In het Westen artillerie-duels in Vlaande ren, verkenningsaanvallen en patrouille-ge vechten in Frankrijk. Aan het Italiaansch- Oostenrijksche front schijnt het Italiaansche offensief thans zijn einde te hebben genomen evenmin als de verwoede strijd beurtelings aan Scarpe en Aisne wordt voortgezet, even min worden er gevechten in grooten stijl op toerbeurt geleverd aan de Isonzo en op den Karst. In het Oosten blijft de gedwongen rust voortduren, al hebben de Russen en de Roemeniërs laten hooren, dat ze ook nog ka nonnen hebben, waarop de Duitschers ver klaard hebben, dat ze voorbereid zijn op aan vallen. De rust van het oogenblik gaat gepaard met berichten over nieuwe uitvindingen ten bate van de oorlogvoering te land en ter zee in een vredesjaar zou men gaan denken aan den komkommertijd! Heerscht er op de slagvelden betrekkelijke rust, des te meer beweging en bewegelijkheid is er daar, waar men op andere wijze dan door de wapens een einde aan den oorlog wil maken, waar men den vrede door besprekin gen tot stand hoopt te brengen. Er wordt druk geconfereerd en wel ook geïntrigeerd. Het aanzien van de zaak des vredes wisselt met den dag. Soms gaat de koers de hoogte in, dan weer daalt hij plotseling. Het is mo gelijk, dat het ineens vrede zal zijn, zooals in één nacht de zomer is ontloken. Maar het kan ook zijn, dat partijen vooralsnog niet tot elkander kunnen komen, hoezeer de vredesbe- geerte in verschillende landen dan ook moge toenemen. Dat de middenmogendheden den vrede begeeren is buiten kijf. Dat de Fransche socialisten zich niet langer aan het voorbe- reidingswerk ten bate van den vrede durven rtprrn Beatrice Heron Maxwell en Florence 5. Eastwids. Maar het Eugdsch. T) „Luister eens, moeder", zei Theo opeens. „De reden, die Fee heeft om van de geheele zaak geen verklaring te geven, kan best on zelfzuchtige reden zijn. U moest haar liever vertrouwen." „Als ik raad noodig heb van mijn jongste dochter", antwoordde mevrouw op hoogen toon, „dim zal ik er wel om vragen. Je bent niet meer dan een kind, Theo, en men kan niet verwachten dat je zulk een ernstige zaak als deze zou begrijpen." Theo hield zich stil. Een waarschuwende blik van Felicia herinnerde haar aan haar belofte. Op dat oogenblik gebeurden er twee din gen. Mijnheer Prirdham kwam in zijn auto te rug en tegelijkertijd werd hem een telegram, aan hem geadresseerd, ter hand gesteld. Toen hij de kamer oinnentrad deed hij het open: zijn blozend gezicht veranderde van kleür toen hij den inhoud las. „Wat beteekent dat?" zei hij, het aan me vrouw Pridham overhandigende. Zij las het eerst voor zichzelf, daarna las zij het allen voor. „Luitenant Laurence Prirdham's verlof onttrekken is van belang. Dat de Russen den algemeenen vrede tot stand wenschen te bren gen is bekend In Engeland wil men echter van den vrede nog niets weten, daar is men overtuigd, dat men door den krijg te rékken in gunstiger postie zal komen. Vandaar waar schijnlijk, dat het arbeiderslid van het En- gelsche ministerie, de heer Henderson naar Rusland is vertrokken, om er poolshoogte te nemen, maar ook om bij de Russen de Engel- sche opvattingen ingang te doen vinden. De conferenb'e te Stockholm is alweer ver daagd. Zou men hoop hebben, na de Fransche beslissing, ook socialisten uit andere landen alsnog te Stockholm te zullen zien? In Amerika en in Engeland komt de laatste dagen een nieuw oorlogsdoel op den vóór- grónd. Men spreekt niet meer zooveel over de vernietiging van het Pruisische militarisme, maar over de beëindiging van net Kaiserisme. Als de Duitschers en cje Oostenrijkers nu maar een revolutie maken en hun keizers weg jagen, dan zal het, zoo heet het, weldra vrede kunnen zijn. In afwachting van den vrede heeft Brazilië zich bij de oorlogvoerenden geschaard en zal allereerst beslag worden gelegd op de daar liggende Duitsche schepen. Uit Griekenland komen berichten, die doen vermoeden dat er ook daar ernstige dingen op til zijn en dat het conflict tusschen den ko ning en den staatsman Venizelos acuut is ge worden. Reeds vaker scheen de crisis bereikt, doch telkens bleef de toestand, gelijk hij was. Zou het nu anders gaan? VARIA. HET OOSTENRIJKSCHE HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN. Het Oostenrijksche Huis van Afgevaardig den belegde gisteren zijn openingsvergade ring. De galerijen der zaal waren dicht be zet. Veel afgevaardigden waren in uniform verschenen. Op de plaatsen van de gesneu velde afgevaardigden Fuchs, Pollauf, Seidl en Lössl waren bloemkransen gelegd Na de voorstelling van het ministerie door den minister-president nam de president naar den leeftijd Freiherr Fuchs de leiding en wijd de in de eerste plaats een diep-gevoeld af scheid aan Keizer Franz Joseph. Hij herdacht in diepe droefheid den door een moordenaars hand gevallen aartshertog Franz Ferdinand en diens gemalin, deze eerste offers van den onzaligen wereldoorlog. Hij vertolkte daarna de hulde van de volken van Oostenrijk aan den Keizer en de Keizerin. „Met liefde en vertrouwen zullen wij" verklaarde Fuchs „onzen nieuwen vorst volgen, die zich reeds gedurende korten tijd de liefde, de vereering en het vertrouwen van zijn volken stormenderhand veroverde. N" alleen op het slagveld was hij meester in den strijd. Hij' veroverde ook op het vreedzame veld van zijn Keizerlijke regeering met geluk kige hand de liefde van zijn volken, die den nieuwen beschermheer des Rijks in onveran derlijke trouw en dankbaarheid zijn toege daan. De jonge Keizerin, die, haar verheven ge maal moedig terzijde staat en die steeds hulp vaardig ingrijpt, waar hulp noodig is, wil len wij met verheugd gemoed ifoejubelen en haar voor haar zegenrijke werken een onuit- wischbaren dank betuigen." Het door den president op Keizer en Kei zerin aangeheven „Hocli" werd door de leden van het Huis, die van hun zetels waren opge staan, met geestdrift herhaald. E>e president herdacht vervolgens de held haftige strijders, die voor het bestaan, de eer en den roem van Oostenrijk tegenover den vij and staan, in 't bijzonder hen, die thans op den Karst en. aan de Isonzo den heroïschen strijd tegen den vijand uitvochten. „Met gloeiende geestdrift zeide hij roepen wij den verdedigers van ons vaderland en' de legers der bondgenooten, die dicht aan eengesloten en verbonden in den gemeen- schappelijken strijd tegenover onze vijanden staan, woorden van ouvergankelijken dank toe." Na een laatsten groet aan de gevallen en gestorven uiedeleden van het Huis werd over gegaan tot de verkiezing van den president en den vroegeren leider van het Duitsch Na- tionaal-Verbond, dr. Gustav Gross, met 215 stemmen tot president gekozen; 195 stem briefjes waren blanco. De Poolsche Club koos Lazarski tot leider. DE CONFERENTIE TE STOCKHOLM. De Parijsdie correspondent van de Tele graaf meldt: Door Pugliesi-Conti, die Parijs in de Ka mer vertegenwoordigt, ia met verzoek om on middellijke behandeling een wetsvoorstel in gediend van den volgenden inhoud: „Wie buiten de grondwettelijk bevoegde autoriteiten een overeenkomst zal sluiten of trachten te sluiten of trachten zal een over eenkomst uit te voeren of onderhandelingen te openen van politieken, diplomatieken, mili tairen, economischen of socialen aard. hetzij met een onderdaan van een vijandelijk land, hetzij met een combinatie van vijandelijke na tionaliteiten, zal gestraft worden met een ge-, vangenisstraf van twee tot vijf jaar en een boete van 10.000 francs." De regeering zal haar voornemens kenbaar maken betreffende de paspoorten voor de naar Stockholm te delegeeren socialisten bij de in terpellatie, die door het Kamerlid Le Ball Magnan zal worden gehouden in zake „de houding, die de regeering denkt aan te ne men ten opzichte van afgevaardigden naar de internationale conferentie te Stockholm". De discussies over deze interpellatie zullen in de zitting van aanstaanden Vrijdag gevoerd worden. In het algemeen laat men zich zeer ongun stig uit over de beslising der socialistische partij, om aan de conferentie te Stockholm deel te nemen. t De Hongaarsche-Scandinavische com missie beraadslaagde Vrijdag en Zaterdag avond met de vertegenwoordigers der Duit sche sociaal-democraten uit Oostenrijk, Ad- was gisteravond om. Hij was vanmorgen niet op het exercitie-terrein tegenwoordig en wij, hebben geen tijding van hem. Wees zoo goed te telegrafeeren of hij thuis is eu waar om. James Bray,luitenant-kolonel bij de Chiltem Fuseliers Hounslow-kazeme. In het oogenblik van stilte, dat volgde, ke ken Felicia en Theo elkander aan en zagen onrust op elkanders gezicht geschreven. „Horatiol" De stem van mevrouw Prid ham, veranderd, geagiteerd, smeekend, weer klonk door de kamer, „er is den jongen een ongeluk overkomeu. Hij. Is hier vandaan ge gaan om met den trein van 10.33 te vertrek ken hij ging regelrecht naar de kazerne. Waar kan hij wezen? Wij moeten dadelijk iets doen." In haar angst schudde zij haar man bij den schouder, want mijnheer Prid ham stond sprakeloos en als verlamd met starende oogen, die niets zagen, als op iets verwij derds en toch heel vreeselijks geves tigd. Met inspanning van krachten ontwaakte hij tot de werkelijkheid en keek haar in het verbijsterde gezicht. „Natuurlijk", stamelde hij op een merkwaardigen toon, „er moet da delijk iets gedaan worden. Ga mee naar mijn kamer, Selina." Zij gingen samen weg en de kamerdeur wera achter hen dicht gedaan. „Theo", fluisterde Felicia, „zal ik nu van de gelegenheid gebruik maken en wegloo- pen?" „Waarom? wat meen je, Fee?" „Ik meen ze zouden mij willen volgen en dat zou tijd nemen en o! zie je dan niet in, in welk gevaar Laurie verkeert? Afwezig zonder verlof en Zij zweeg plotseling. Het was beter het Ier, Haxtmann, Ellomhagen, Renner, Scitz en Hüber. Voor de bespreking waren door de commissie hierbij uitgenoodigd Dianand voor de Poolsche sociaal-democratie in Gali- cië, Burian en Stetz voor de Tsjechische so ciaal-democratie. Narki en Gluma voor de soc.-dem. van Bosnië en Herzegowina. Naar de meening der Oostenrijksche missie was het imperialisme de algemeene oorzaak van den oorlog, maar de nationale quaesties speelden dikwijls de rol van oorlogsvoor wendsels. In het midden, in het O. en het Z. O. van Europa zijn de naties bijna overal zoo vermengd, dat een gebiedsafbakening niet mogelijk en een nieuwe oorlogsaauleidiug zou zijn. Zelfs waar de naties te scheiden zouden zijn, zou daardoor zulk e envormiijg van kleine staatjes ontstaan, dat een politieke en economische vlucht voor deze naties in gevaar zou worden gebracht. Het eenmaal bestaande groote staathuishoudkundig ge bied in stukken te slaan zou slechts de bour geoisie der groote staten ten bate komen, die de vele kleine staten gemakkelijk tegen elkan- er konden uitspelen en hen beheerschen. Daarom verklaarde de missie zich op grond van de Bazélsche publicatie voor na- uonale autonomie en meende dat het verwer ven van deze vrijheden het werk van deze na tie zelf behoort te zijn. De heer Huysmans heeft verklaard en het Volk kan het bevestigen dat de confe rentie te Stockholm tot een nader te bepalen dag in Juli is uitgesteld. HET PROGRAM DER STOCKHOLMSCHE CONFERENTIE. In den nationalen raad van Fransche jour nalisten werd medegedeeld, dat het program der Stockholmsclie conferentie het volgende behelsde: le. Bespreking over de vredesvoorwaar den, over het recht van zelfbepaling der vol keren, met name van België, Serviië en de andere Balkanvolken, Polen, Finland, ELzas- Lotharingen, Noord-Sleeswijk, Armenië, Li- tauen, de Oekraine, de Joden en de koloniën. 2e. De grondbeginselen der internationale betrekkingen (scheidsgerecht, vredesbond, demobilisatie, vrijheid ter zee, afschaffing der geheime diplomatie). 3e. De praktische uitvoering van dit pro gram in het vredesverdrag. 4e. De rol der Internationale en der de- mokratie (medewerking der onzijdigen aan het herstel van den vrede, medewerking der parlementen en socialisten, invloed der Inter nationale op de vredesonderhandelingen). 5e. Bijeenroeping der algemeene socialisr ten-conferentie en bepaling van de voorwaar den der bijeenroeping (vaststelling van de verantwoordelijkheid voor den oorlog, en van de rol der socialisten tijdens den oor log). TREEDT DE ENGELSCHE VOEDINGS CONTROLEUR AF? Het aftreden van Lord Devonport als con- roleur voor de voedingsmiddelen wordt vanr daag verwacht. Als reden voor zijn aftreden wordt zijn gezondheidstoestand genoemd, Vermoedelijk zal een lid van de arbeiderspar tij tot zijn opvolger worden benoemd. Dit en het feit, dat George Barnes in het oorlogska- binet benoemd is, om de plaats, die door niet aan Agnes te vertellen, want indien Ag nes de waarheid wist en als zij ondervraagd werd, dan zou zij alles vertellen. Maar Ag- hes zag genoeg om te begrijpen, dat deze af wezigheid van Laurie in zijn garnizoen op zulk een oogenblik een leelijk geval was. „Laurie zal zeker ecu zeer dringende re den gehad hebben om langer weg te blijven dan hij verlof had", zei ze, „maai" je denkt toch met Fee, dat men hem met mogelijkheid in verband zou kunnen brengen met deze vreeselljke misdaad?" „Ik weet niet wat ik er van denken moet; het is alle3 zoo vreemd cn zoo vreeselijk", zei Felicia. „Agnes help mij om weg te ko men nu dadelijk, voordat die man komt om mij met vragen te pijnigen." „Maar Fee", bracht Agnes in het midden, „zou het niet beter zijn voor iedereen te be kennen, dat jij en'Laurie geëngageerd zijn en dat je naar beneden ging om het portret te halen? Dan zouden ze je niet langer met vragen lastig vallen, en daar het toch een maal verteld moet worden, waarom dan niet?" „Neen, neen, dat zou niet gaan", protes teerde Felicia; „hoe minder ik ze van Laurie vertel hoe beter. Ik kan je verzekeren, Anes, het beste wat ik voor Laurie dóen kan is mij zelf op dit oogenblik te doen verdwijnen." Felicia ging haastig de kamer uit, nam een muts van den kapstok in de vestibule en het grasveld overstekende was zij weldra tus schen de boomen verdwenen. Hendersons vertrek is vrijgekomen, in te ne men, zal de arbeiderspartij een belangrijke vertegenwoordiging in de regeeringsposten verschaffen. DE TOESTAND IN RUSLAND. De Fransche afgevaardigden Cochin en Montei, die uit St.-Petersburg terugkeerden, deelden mede, naar Havas meldt, dat de toe stand in Rusland na de ernstige crisis dage lijks verbetert. Zij waren, na een socialistische conferentie, overtuigd dat, wanneer de Duit schers weigerden de teruggave an Elzas- Lotharingen onder de oogen te zien, de Rus sische en Fransche legers, in plaats van te Verzwakken, een nieuwe kracht zouden ontwik kelen tegen' het Duitsche militarisme, dat de eenige belemmering voor den vrede was. EEN OPWEKKING TOT DEN VREDE. Het Verbond der Hongaarsche Vakvereeni- gingen richtte zich tot de Internationale Cen trale der Vakvereenigingen te Londen met een opwekking tot den vrede, waarin er in de eerste plaats op werd gewezen, dat de bewe ging aer vakvereenigingen zich van den be ginne af de verzekering van een maatschappe- ijken vrede ten doel heeft gesteld. Aan de in ternationale Centrale werd medegedeeld dat iet Hongaarsche Verbond zich met deze op wekking niet alleen tot de bonden der Mid den-Staten, maar ook tot die van de Entente- landen heeft gericht. Het gewicht der vakver eenigingen, die millioenen leden vertegen woordigen, ipoest van kracht worden gemaakt, om de vredesbeweging te bevorderen en denk beelden als voortzetting van den oorlog na iet sluiten van den vrede op economisch ge- lied, te bestrijden. De Centrale moest zoodra mogelijk een commissie-vergadering voor deze gelegenheid in een onzijdig land, het liefst of Zwitserland, oproepen. HOOFDSTUK V. Er zijn vijf factoren die meetellen in het leven van den man honger, dorst, eerzucht, liefde en plicht. Een mijl en drie kwartier van Doornen- Jacht, aan den hoek van e^u pad, dat zelfs in den zomer op een vochtig, doorploegd stuk laad geleek, zag het huisje van vrouw Bain- ton uit, over een net begroeid lapje grond op de spoorbaan het eenige teeken van men- schelijken ondernemingsgeest of van de na bijheid van menschen, dat de woestenij met pijnboomen begroeid haar te aanschouwen gaf. De oude vrouw Bainton zat altijd in haar stoel zoo dicht mogelijk bij het kleine venster met in lood gevatte ruiten. En met haar scherpe oogen onder het gerimpeld voor hoofd keek zij met aandacht naar den rook der passeerende treinen, die het leveii verte genwoordigden, nu zij, hier was gestrand bij het afloopend getij der jaren. Toen haar echtgenoot, die oud was en zwak, maar toch hen beiden beschermen kon was gestorven, was zij vervallen tot den stil len terugblik op het verleden en zij herleefde al de dagen, die zij met hem had doorleefc van haar jonge meisjesjaren af. De komst van Lizbeth, aan wie zij alleen- gedacht had als „de schoone dochter van mijn zoon eGorge", maakte geen verandering in het afgetrokken bestaan van de oude vrouw. Liz kwam thuis eu ging uij zooals het haar goéddacht. Zij was vol ijver en de dagelijksche taak het hutje in orde te houden en op te ruimen en voor haar grootmoeder te zorgen, scheen haar geen zwaar werk toe en aan; in GEEN ANEXATIES. GEEN SCHADEVERGOEDINGEN. De club van de Duiische sociaal-democrar tische afgevaardigden in Oostenrijk heeft de Igende verklaring gepubliceerd: De club van de Duitsche sociaal-democratische afge vaardigden brengt den St. Petersburgschén raad van arbeiders en soldaten als pionier van den wereldvrede en van de Europeesche demokratie haar groeten en verklaart het vol komen eens te zijn met dit tweeledige doel De club is besloten ook in het parlement met den grootsten nadruk te ijveren voor een snel sluiten van een vrede zonder inlijving en schadeloosstelling. DE HONGAARSCHE KABINETS CRISIS. De toestand is op 't oogenblik zeer verward. Dit is niet het minst te wijten aan de houding van graaf Tisza, die zoo onbuigzaam moge lijk is, en alle combinaties weder op het laat ste oogenblik deed mislukken. Zeker is, dat aartshertog Jozef in zfjn be sprekingen met de voornaamste partijleiders op eersten Pinksterdag als beste oplossing teen kabinet, gevormd uit de oppositiepartijen ze had tijd genoeg over om door bosschen en wegen te dwalen. Vrouw Bainton deed geen vragen en toonde geen belangstelling in het leven van Liz buiten de muren van haar huisje. En daardoor was het niet te verwonderen, dat men, toen het meisje dood gevonden werd op kleinen afstand van haar huis, geen inlichting kon krengen omtrent haar leven buitenshuis van vrouw Bainton en men besloot de tragische gebeurtenis voor de oude vrouw verborgen te houden. Men vertelde haar dat Llz een ongeluk gehad had en gekwetst was en niet thuis kon komen. Een buurvrouw nam op zich de plichten van het meisje te vervullen en daarmee scheen vrouw Bainton zich vólkomen tevreden te stellen. Zij stapte af van het onderwerpr met de opmerking: „Arm meisje 1 Het spijt mij dat zij gewond is maar ik verwacht dat zij spoedig weer beter zal zijn. Haar vader, George, was een knappe, sterke kerel en Liz lijkt op hem." De geestelijke rust, die dikwijls gepaard gaat met lichamelijke hulpbehoevendheid, maakte, dat vrouw Bainton berustte en zich bijna gelukkig gevoelde, als ze daar maar uren achter elkaar uit het venster zat te kijr ken en stil zwijgend haar gedachten kon la ten gaan over een langdurig leven van werk- zaadheid. Zij was op het oogenblik geheel alleen, want vrouw Case, de vriendelijke buurvrouw, was plotseling den hoek van de gemeenteweide omgeslagen en had gezegd, dat zij weg moest om voor haar eigen huis- houden te zorgen. In werkelijkheid kon zij geen weerstand bieden aan den wensch om de laatste bijzonderheden omtrent de mis daad te vernemen. Vandaar dat vrouw Case veel verder het veld inging en onwillekeurig liep zij haastig in de richting van den bosch- weg. In dien tijd zat vrouw Bainton in- stil le eenzaamheid over het onbewoonde land te staren. (WqrB vervolgd}. ALRMAARS COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1