oïufcr leiding vitn Andtww, aan de hand 'heeft gedaan, in geval met de Arbeitspartei geen overeenstemming in het kiesrechtvraag- stuk kon worden yerkregen. Zulk een kabinet zou dan tot taak hebben, behalve het afdoen van eenige kleine belangrijke zaken en het doen aannemen van een voorloopige begroo ting, het uitwerken van een nieuw kiesrecht- ontwerp. Zou dit ontwerp, opgesteld volgens de lijnen door dén Koning aangegeven, wor den verworpen, dan _^ou deze het Hongaar- sche parlement ontbinden en nieuwe verkie zingen uitschrijven, die denkelijk de politiek van den Koning zouden bekrachtigen. Intusschen worden van verschillende zijden bezwaren geopperd tegén verkiezingen gedu rende den oorlog. Daarom worden thans ook nog andere combinaties overwogen, waarbij de verschillende partijen zich er mede tevre den zouden stellen het kiesrechtvraagstuk tot na den oorlog te laten rusten. Deze combina ties berusten echter nog niet op vasten grondslag. De vroegere Hongaarsche minister-presi dent dr. Alexander Weckerle is gistermorgen door den Keizer in audiëntie ontvangen. Volgens de Hongaarsche bladen zal het nieuwe kabinet er vermoedelijk als volgt uit zien: minister-president: graaf Julius Ari- drassy; binnenl zaken: graaf Johann Hadik oof Ludwig von Navay; financiën: Alex. Weckerle; onderwijs: graaf Albert Apponyi handel: graaf Bela Serenyi of graaf Morltz Esterhazy: justitie: baron Julius Wlassics- honved: Ludwig Szurmay; Kroatië: graaf Pejacsevich; koninklijk hof: graaf Aladar Zichy of graaf Jozef Hunyady, EEN NIEUW ONTPLOFFINGSMIDDEL. In Amerika ziet men vol belangstelling uit naar nadere bijzonderheden over de samen stelling en de kracht van een nieuw ontplof fingsmiddel „terrorol" genaamd, waarvan, naar gemeld wordt een zeer kleine hoeveel heid een ontzettend vernielende kracht heeft. Vijf grein zijn voldoende om het hoogste ge bouw te vernielen. De nieuwe stof moet tien duizend maal sterker zijn dan dynamiet. HET BEVRIJDE GEBIED IX FRANKRIJK. De Matin verhaalt, dat de moeite, besteed aan het herstel van het maatschappelijk leven in de streek van Noord-Frankrijk, welke sinds twee maanden van de Duitschers is be vrijd, vruchten draagt. Hét land ziet er al weer heel anders uit, de handel is er herleefd en op landbouw- zoowel als oeconomisch gebied is de werkzaamheid opnieuw begon nen. De eerste scheuten groen komen uit den grond en de oogst zal in 1918 grondig zijn voorbereid, dank zij de inspanning van mili tairen en burgers en de schitterende houding der bewoners. TEGEN HET ONDERZEEëRSGEVAAR. Prorfessor Michael Idvoreky Pupin, de be roemde Servische professor in de clectro-me- chaniek aan de Columbia universiteit, die een middel ontdekte waardoor belemmering van de draadlooze telegrafische verbinding werd voorkomen, heeft naar het Hbld. meldt, ver klaard, dat de Amerikaansche uitvinders een goed middel tegen de onderzeeërs ontdekt hebben, dat zijn uitwerking niet zal missen. „Indien de Duitschers", zeide hij, „al hun hoop op het onderzeeërswapen hebben ge vestigd, zullen zij binnenkort geheel teleur gesteld worden." KORTE 'BERICHTEN. De Petit Journal deelt mede, dat de be sprekingen der geallieerden betreffende de or ganisatie van een Poolsch leger onmiddellijk een zeer gunstige wending namen. Het leger zal de Poolsche elementen in de Ententelan- den in zich vereenigen en onder Poolsche vlag strijden. De Amerikaansche gezant is uit Kon- stantinopel vertrokken. De bewoners van het Orieksche eiland Leukas (Santa Maura) zijn in opstand geko men en hebben zich bij Venizelos aangesloten. Te Krakau hadden Poolsche betoogin gen plaats. De Poolsche Club besloot in liet parlement het initiatief te nemen tot vredesbe- tuigingen. Italië heeft den uitvoer van zijde en van zijde vervaardigde artikelen naar alle.onzijdi ge landen die aan staten grenzen, waarmee Italië in oorlog is, verboden. Voor Zwitser land werd een uitzonderingsbepaling getrof fen. BIMMEMLAND Jhr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. Onder de telegrafische gelukwenschen aan den tachtigjarigen staatsman jhr. mr. A. F. de Savomin Lohman gezonden, was er ook een van den Prins. Voorts zonden onder meer telegrammen het bestuur van den Nederlandschen Anti-Oor-, iograad, veie Kamerleden en corporaties. Het Kabinet deed van zijn belangstelling blijken door het persoonlijk bezoek van ver schillende ministers, onder wie minister Cort van der Linden. Tot hen, die eveneens persoonlijk hunne ge lukwenschen kwamen aanbieden, behoorden nog de president en de griffier der Tweede Kamer, de president der rekenkamer, de com missaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, de burgemeester der residentie, ka pitein Rehmrev als afgevaardigde van het comité „Indië Weerbaar" en een groot aantal Kamerleden. De fractie der Unie-liberalen was vertegenwoordigd door de heeren P. Rink en A. Roodhuyzen. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. In ons nummer van gisteren namen wij reeds iets op van de rede van den heer prof. dr. H. IJ. Groenewegen, gehouden bij de opening van de I31ste algemeene vergade ring van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, gisteren te Rotterdam. Ook deelden wij iets mede van de inleiding van den heer Hamelberg over een accountantsdienst bij de nutsspaarbanken. Over deze vergadering nog het volgende: Medegedeeld werd de oprichting van zes nieuwe departementen (w. o. te Venhuizen). De heer L. C. T. Bigot hield een inleiding over de taak van het Nut ten aanzien van het onderwijs, waarin hij, herinnerde aan den ar beid der Nutscommissie onder leiding van dr. Bos in het belang der openbare school. Wa* het Nut gefepn 'heeft voor het onder wijs, geeft de Maatschappij thans het recht mee te spreken bij de moeilijke vraagstukken, die in dezen tijd naar voren worden ge bracht. Spr. behandelde daarop de geschiedenis der bevredigingscommissie en het natuurlij ke gevolgde wijziging der wet op het lager onderwijs. In verband daarmede achtte spr. het van groote beteekenis, dat de Nutscommissie voor onderwijs hierbij haar invloed zal doen gel den. Op de rede van den heer L. C. T. Bigot volgde eenige gedachtenwisseling. De inleider, de heer Bigot, beantwoordde de debaters/ in het kort. De voorzitter deed de toezegging, dat het Nut te allen tijde aan deze kwestie zijn aan dacht zal wijden. Hij deed een beroep op de aanwezigen, daartoe mede te werken en den onderwijzer een zoo goed mogelijk be staan te waarborgen, opdat ook van die zijde naar het goéde doel gestreefd zal worden. In de plaats van dr. C. A. Steenbergen, die ongesteld was, werd door den secretaris, den heer H. P. J. Bloemens, ingeleid „de taak van het Nut ten aanzien van het bibliotheekwe zen". Spr. wees er op, dat bet Nut opgericht is om goede boeken kosteloos of tegen lagen priis onder het volk te verspreiden. Thans komt het hoofdbestuur opnieuw met een verzoek het werk tér hand te nemen op den ouden" voet, doch met een nieuw element: de reizende bibliotheek. Het hoofdbestuur vraagt daarvoor 11.000, dat is een verhooging van 4000. Spr. vestigde er de aandacht op, dat deze verhooging dient voor salarieermg en betere inrichting, en de gevraagde som bescheiden is. Met algemeene stemmen werd aangeno men het hoofdbestuursvoorstel: „de Nuts commissie voor de reizende bibliotheken en de centrale commissie voor de volksbiblio theken der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen te vereenigen tot een „Nutscommissie voor bibliotheekwezen", welker taak die van de beide genoemde commissies zal omvatten, en ten behoeve van deze commissie op de be- giooting voor 1917/1918 uit te trekken een bedrag van 11.000." Op de inleiding van den heer Hamelberg volgde eenig debat. Namens het hoofdbestuur werd er op ge wezen, dat van de 147 Nutsspaarbanken slechts 41 aangesloten zijn. Het was een commercieel voorstel, om de reeds aangesloten spaarbanken te brengen tot een balans-controle. Bij het tegenwoordi ge salaris van den accountant was het niet mogelijk, dat van dezen deskundigen te ver langen. Deze contröle waarborgt, dat de re kening wordt nagezien van begin tot eind. Zijn verklaring zou strekken in het belang der spaarbanken en der inleggers. Het voor stel van het hoofdbestuur, om te beginnen voor uitbreiding van de werkzaamheden van den accountantsdienst en het bevorderen van de aansluiting bij dezen dienst beschikbaar te stellen voor het jaar 1917/1918 een bedrag van 1300, werd aangenomen. Na afloop der vergadering had in den tuin van den Doelen een concert plaats van het Rotterdamsch Stedelijk Orkest, directeur Bart Verhallen, aangeboden door de sociëteit Doelen. Gémengd Nieuw*. DE BURGEMEESTER MET EEN GAT IN ZIJN SOK. T. L. schrijft in het Hbld. Zijn edelachtbare. Ik mocht dan zoo zeggen, dat Onze Lieve Heer daar in Drente maar rare kostgangers heeft. Niet alleen on der de veenarbeiders, maar ook onder de „autoriteiten". „En dat is nu niet om te zeg gen: dat komt van Brussel of van Gent, maar ac papieren, die wijzen het uit"', zooals destijds mijn buurman aan de schaafbank het zei, als hij zijn sterkste argument ging te ber de brengen. Luister, of liever, lees Z'n Edelachtbare was burgemeester van een gemeente, waarin vele en groote stukken veen in brand stonden. Z'n Edelachtbare had evenwel gelegenheid nóch lust om te gaan zien, wat er nu eigenlijk was van dien brand, en bleef kalm in het leutige dorp, waai" het gemeentebestuur resideerde. Toen kwam de Koningin, om te zien, wat de brand al voor ellende Bad teweeg ge bracht en wat gedaan zou kunnen worden ter hulpe. „Wel, wel," zei z'n Edelachtbare, „komt de Koningin in 't veen!" hij stopte z'n pijp, wrong zijn rechtervoet weer in de lakensche pantoffel, die, door 't lange zitten, eraf gegleden was. en hij voer voort, zooals wellicht deze of gene oudentijdsche1 romanticus, „placht" te zeggen: „wel, wel! zoo, zoo! en zou de Koningin nog bij ons op 't dorp komen Verder reikte Z.E.A.b.'s belangstelling niet. Echter ging de belangstelling van de Ko ningin belangrijk verder, en toen zij dan in 't veen was, en al de ellende zag, en vernam, dat veel van de ellende, welke zij gezien had, was gebeurd binnen het ambtsgebied van Z.E.A.b., draaide zij de róllen om, zij ontbood niet Z.E.A.b. bij zich, maar, om de zaak te bespoedigen, en de dingen af te doen, gaf zij haar chauffeur last, naar 't dorp te rijden, waar het gemeentebestuur resideer de, en stil te houden voor Z.E.A.b.s deur. De chauffeur van de koninklijke auto's hóe hij 't klaar speelt, mag joost weten, kent altijd en overal den weg, en reed naar het -huis van Z.E.A.b. H. M. had de wijze voorzorg gehad om den gouverneur der provincie mede te nemen. Wat niet onnoodig bleek, want Z.E.A.b. verdraaide 't om zijn huis uit te komen, en H. M. kon toch moeielijk zelve Z.E.A.b uit zijn huis gaan halen, zij stuurde er haar provincialen commissaris op af, en na lang praten liet Z.E.A.b. zich dan einde lijk overhalen, hij wrong weeral zijn rech tervoet in de lakensche pantoffel, die door 't lange zitten eraf gegleden was, en ging naar buiten, langzaam en goedmoedig schuifelend de vijftien passen van de huis deur naar het tuinhek, en de vier passen van het tuinhek naar de auto van Hare Majes teit, en toenwas er een gesprek dat ons de bescheidenheid verbiedt gehoord te hebben. 't Duurde maar kort twee, drie minuten misschien. Toen schoot de koninklijke auto weer voort, naar de brandende venen, Z. E.A.b., z'n linkerhand steunend tegen een boompje aan den weg, pulkte met z'n rechter wijsvinger zijn halstarrige rechter lakensche pantoffel weer aan den voet, ging sloffend de vier passen naar het tuinhek, en de vijftien passen van het tuinhek naar de huisdeur. Overigens had Z.E.A.b. maar een zéér klein gaatje in z'n rechter sok, achterin, aan den hiel, en dót komt bij de beste families voor DE NEUTRALE SCHOOL. De opperrabbijn te Leeuwarden heeft bij het gemeentebestuur protest aangeteekend te gen het feit dat op lagere scholen aldaar een liedje „Jezus Christus is de Zoon van God" wordt geleerd en gezongen. De opperrabbijn acht dat leeren en1 zingen van dat liedje in strijd met het neutrale karakter van de open bare school. VOOR GEBREKKIGE EN MISMAAKTE KINDEREN. De Koningin-moeder heeft een belangrijke bijdrage doen toekomen aan het comité ter huldiging van de nagedachtenis van dr. W. Renssen, voor een te stichten Dr. Renssen- fonds, welks baten o.a. ten goede zullen komen aan de Johanna Stichting, het eerste tehuis voor gebrekkige en mismaakte kinderen in Nederland. TOCH DE NIEUWE TIJD. Bij een stemming, uitgeschreven door de kerkvoogdij der Ned. Herv. gem. te Schild- wolde (prov. Gron.) over de vraag of men vóór dan wel tegen de nieuwe tijdregeling was, verklaarden 130 zich voor en 30 daar tegen. De tegenstanders zijn landbouwers. De kerkklok wijst nog altijd den ouden tijd aan. ONTPLOFFING. Bij den heer J. Smit te Zevenhoven had gisterenavond een carbidgasontploffing plaats, waarbij alle deuren opensprongen. Zijn echtgenoote bekwam hevige brandwon den aan handen en armen, terwijl het hoofd haar gedeeltelijk verschroeide. Door een dek kleed over haar te werpen, werd grooter on heil voorkomen. 1 UIT ZUID-SCHARWOUDE. De raad dezer gemeente vergaderde Woens dagavond. Afwezig de heeren Zeeman en Bekker; 1 vacature. Na de opening deed de voorzitter enkele mededeelingen betreffend» een financieele re geling tusschcn het R. K. en bet burgerlijk armbestuur. Opnieuw werd vastgesteld de verordening op tie heffing van keurloonén. Daar bij normalen toestand de inkomsten niet hooger zijn dan de uitgaven, kwam in de financieele aangelegenheid" geen verandering. Het salaris van den administrateur voor het levensmiddelenbedrijf werd op voorstel van B. en W. gebracht van 25 op 50. Op 1 April is de kas van dit lichaam op genomen en in volkomen orde bevonden. In verband met de late goedkeuring van het kohier H. O. zal een voorloopige leening worden aangegaan van 4000, af te lossen vóór 1 Jan. 1918. Goedgekeurd werden: Af- en overschrijvingen totaal op 335.53, onvoorziene uitgaven totaal op 661, suppl. begr. dienst 1916 op 550, op den dienst 1916 zal nog wel ongeveer 800 tekort zijq. Goedgekeurd werd het besluit van de gas- commissie om den prijs op 11 en 11 ct. te brengen. In de jongst gehouden vergadering bleek, dat dit eigenlijk nog te laag was. Goedgekeurd werd de rekening van de gas fabriek, sluitende met een tekort van 761.90. Daar de kolen weer 25 ets. per H.L. duurder zijn, zal de cokesprija weer 20 ets. per ML. verhoogd moeten worden. De voorzitter deelde mee, dat mede als ge volg van oen schrijve^ van den minister Be treffende gas«en electriciteit, door de gasconi missie het besluit is genomen, de wenschelijk- heid en mogelijkheid van electriciteit te onder zoeken en een zoo goed mogelijk deskundig advies te vragen. Als lid en plaatsvervangend lid van de gas- commissie werden resp. herkozen de heeren J. Kroon en T. Kostelijk. Ter voorziening in de vacature Slot werd als plaatsvervangend I'd gekozen de heer S. de Boer. (De heer Bekker verscheen ter ver gadering. Hierna werden de stembureaux aangewe zen voor 2e Kamér en gemeenteraad. De stemming en herstemming voor den raad werd bepaald op 4 en 11 Juli. Die voor de 2e Kamer zal zijn op 15 en 22 Juni. Uit het verslag van het onderwijs bleek, dat op 15 Jan. 228 leerlingen de school be zochten. Op 1 Mei was dit 217, waarvan, zoo werd in verband met een eventueel te stichten R.-K. school meegedeeld 111 R.K. kinderen. Geen enkel kind gaat thans meer elders naar school. Uit het verslag van de commissie tot we ring van schoolverzuim bleek dat 5 ouders waren opgeroepen, waarvan er 3 voor de commissie waren verschenen. Als lid van de commissie (vac. Middel) werd benoemd het nieuwe hoofd der school de heer Graboutski. Van den heer du Burck, onderwijzer met verplichte hoofdacte was het verzoek ingeko men om ook vergoeding te mogen ontvangen voor zijn werkzaamheden als hoofd der school voor 1 Jan. Na 1 Jan. werd hem ƒ15 uitgekeerd. De voorzitter deelde mede, zich betreffende deze aangelegenheid tot den schoolopziener te hebben gewend, die meedeelde, dat hem slechts vergoeding toekomt gedurende den tijd dat er geen hoofd der school is. Voor vervanging wegens ziekte geniet hij reeds 100 per jaar, welk bedrag wordt be taald voor verplichte hoofdacte. De heer Berkhout vond dit vreemd en kon zich er dan ook niet mee vereenigen. De heer J. Kroon vond de recfeneering vah den schoolopz'ener heel natuurlijk. B. en W. wilden het adres voor kennisge ving aannemen, waartoe met alleen de stem van den heer Berkhout tegén, werd besloten. Opgemaakt en vastgesteld werd de verorde ning inzake cafébezoek door jeugdige perso nen. De heer de Boer vond de leeftijd van 16 aar te hoog. De jongens zullen met hun tijd verlegen zijn. Rondvraag. De heer Bekker informeerde naar de zaak ElectriHcatie, daar hij vernomen h«d, dat par-/ ticulieren naar middelen zochten om electri- sche drijfkracht te krijgen. De voorzitter deelde mede, wat door hem bij afwezigheid van den heer Bekker was mee gedeeld. De heer Berkhout vroeg of geen adres was ingekomen van de kerkepadbewoners. De voorzitter deelde mede, dat dit heden morgen inkwam en dus nog niet door B. en W. behandeld is. Uit verdere besprekingen bleek ons, dat daar door een fietser een kind was aangere den en verzocht werd om maatregelen, dat dit niet meer kon voorkomen. De voorzitter deelde mede dat de zaak in onderzoek is en dat het pad geen fietspad doch een verbindingsvoetpad is. De heer Berkhout zou een bord willen plaatsen waarop het verzoek langs de huizen rij te loopen. Een besluit werd niet genomen. Hierna deelde de voorzitter mede, dat hij juist heden zijn eervol ontslag, hetwelk ingaat met 1 Juni, heeft thuis gekregen. Ik gevoel, zegt de voorzitter, groote dank baarheid voor de belangstelling gedurende de bijna 24 jaar dat ik met hart en ziel burge meester van deze gemeente was. Ik heb getracht te doen wat ik doen moest, ook in de 7 jaar dat ik tegelijk notaris was. Nooit zou ik echter mijn ontslag gevraagd hebben wanneer de tijd normaal was of er kans was dat dit jaar de oorlog eindigde. Waar deze tijd echter reusachtige arbeid eisch en mij bleek dat ik het toch nog niet goed scheen te doen, meende ik de gemeente- zorgen van mij af te moeten werpen. Werkte men vroeger heel gemoedelijk sa men, den laatsten tijd was dat niet meer het geval. Dit komt mij echter voor, niet in 't be lang van de gemeente te zijn. Juist nu moest men zooveel mogelijk aan sluiten en n:et verdeelen. Ik wenscb de gemeente alle goeds, kan ech ter niemand aanraden burgemeester te zijn in oorlogstijd, iet is een uitmst moeielijke taak. Met dank aan allen die mij den druk dezer tijden hielpen verlichten draag ik de taak over aan de le wethouder, waarnemend burge meester, de heer J. Kroon. De heer J Kroon wensclite ti. fcccBdtié na te gaan datgeen wat onder leiding van den burgemeester tot 'stand kwam. Noemde daar bij het afbreken en weer opbouwen van de ge- mefcntctoren, het armhuis en het raadhuis, afschaffing van de nachtwacht, totstandko ming van de vrijwillige brandweer. Overne men van de Langekolk en het totstandkomen van het betonpad, terwijl de burgemeester ook een groot aandeel gehad heeft in de totstand koming van de lijn BroekAlkmaar, de gas fabriek en de keuringsdienst. De gemeente Zuid-Scharwoude, zoo sprak de heer Kroon verder, is u zeer veel verplicht. Ik zeg u zeker namens het overgroote deel der gemeente dank voor aljps en hoop dat het u en uw gezin welgaat. De heer Bekker sloot zich bij de woorden aan.' Hierna ging de raad in comité voor de H. O. en hondenbelasting, waarvan de bedragen door B. en W reeds respect, vastgesteld zijn op 8000 en 56. UIT OUDKARSPEL. Tengevolge van het bedanken van het lid van het bestuur van den Koog en Bleekmeer, den héér Jb van Schagen, is in diens plaats benoemd de heer J. Swager Cz., alhier. Woensdagavond vergaderde de raad dezer gemeente voltallig. De notulen werden goedgekeurd. Het nieuw benoemde lid, de heer M. Zut, legde in handen van den voorzitter de ge bruikelijke eeden af, waarna felicitatie volgde. Mededeeling was ingekomen dat de Com missaris der. Koningin Vrijdagmiddag om 4 uur deze gemeente noopt te bezoeken.- Bij de laatst gehouden kasopname bij den gemeenteontvanger was overeenkomstig de Boeken 4600 in kas. Van de heeren Kooiman en Prijs was het verzoek ingekomen om verplaatsing van de waterplaats Dit adres ging in handen van B. en W. Voor de vacante betrekking van hoofd der sdjool hebben zich 9 sollicitanten aangemeld. Als wethouder (vac. Hansen) werd met 4 van de 7 stemmen benoemd de heer J. v. Ex- ter. Deze nam die benoeming aan Op de heeren Eelen en Hansen waren respect. 2 en 1 stemmen uitgebracht. Door de late goedkeuring van het kohier H. O. zal behalve de reeds aangegane geld- leening van 2000 nog een leening van 2000 worden aangegaan. Goedgekeurd werd de 3e suppl. begroo ting'dienst 1917, groot 9535. Voor de distributie zal nog wel een lee ning van 6 en 8000.moeten worden aan gegaan. Een voorloopig crediet van 3000 werd verleend. Het kohier H. O. werd vastgesteld op 9996,01 y2. Het percentage was bepaald op 1265/1000. Het kohier hondenbelasting werd vastge steld op 90.50. De rekening van het armbestuur, die na der zal worden nagezien, sloot met een ont vangst van 2647.09%, een uitgaaf van 3019,5834, alzoo een nadeelig saldo van 372.49. Rondvraag. De heer Zut zou liever s mor gens in plaats van 's avonds vergaderen, vooral in den winter. Hiermee zal rekening worden gehouden. De heer Goet deelde mede. er iets van ge hoord te hebben, dat fabrikanten trachten aansluiting aan het electriscfi net te verkrij gen. De voorzitter deelde mee, wat daarom trent in de vergadering van de gascommissie is besloten (Zie raadsverslag Zuidscharwou- de). De heer Goet vond dit ook zeer ge- wenscht. De voorzitter geloofde in 't minst ni|t aan eenige schade voor de gasfabriek; bovendien, zoo kan van drie kanten verbin ding verkregen worden, uit de diepsmeer, uit Heerbugowaard en uit St. Pancras. Nadat nog werd meegedeeld dat bij onweer of dreigend onweer de druk op den ketel zal blijven, zoodat dan de lichten kunnen wor den ontstoken, werd de vergadering gesloten om over te gaan in comité. UIT HOORN. De coöperatieve bond van coöperatieve landbouwvereenigingen in N, H. hield giste ren een algemeene vergadering in de Roskam alhier, onder leiding van den heer R. Visser Lz. van Berkhout. Medegedeeld wordt, dat in samenwerking met Hollands Noorderkwartier getracht wordt, te komen tot de oprichting van cur sussen voor zaakvoerders. Bij den bond zijn aangesloten 19 vereenigingen, met meer dan 2000 leden. In navolging van N. H. zijn nu ook provinciale bonden opgericht in Fries land, Gelderland en Overijsel. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den heer U. G. Dorhout van Venhuizen, blijkt, dat de Bond steeds in ontwikkeling vooruit gaat. De oorlog werkte belemmerend op de graan- en kunstmestvoorziening. Door de bond werden aangekocht 1961700 K.G. di verse voederstoffen. Aanwezig zijn 17 van de 19 aangesloten vereenigingen. Tot afgevaardigde naar de vergaderingen van het Ned. Landbouw-Comité werd be noemd de beer'R. Visser Lz. en tot plaats vervanger de heer P. B oot van Wij denes. Het bestuur stelt voor te bepalen, dat de bonds-accountant een bezoek moet brengen aan de aangesloten afdeelingen, om desge- wenscht advies te geven betreffende de boek houding. Door dit voorschrift zal men ko men tot een uniforme boekhouding. Na eeni ge besprekingen wordt het voorstel aangeno men. Het bestuur kreeg opdracht, trachten, dat de bond een agentuur-contract met de verzekering-maatschappij „Fatum" afsluit. Op voorstel van de afd. Hoogkarspel kreeg het bestuur opdracht bij de beti effende lichamen alle pogingen in het werk te stel len, dat bij de toewijzing van kunstmest door de kunstmestcommissie geen bestellers wor den afgewezen. Uit de vergadering worden verschillende klachten gèuii over het niet toewijzen van kunstmest. Ook werd het bestuur gemachtigd, zoo uoodig in nauwere relaties te tredeü met de provincial- coöperatieve bonden in andere provinces. Vocaal ten opzichte van het cen traal ourcau is samenwerking noodig. Ver? i! worden de chili zoo spoedigt mogeiijT, tu -iSiribueeren. Wil men er voor dit gewas nog iets aan hebben, dan moet ze heel spoedig verstrekt worden. Nadat den voorzitter dank was gebracht voor het vele, dat hij voor den bond en de landbouwers doet, werd de vergadering ge sloten. ZIEKENBRIEFJES. De Centrale Commissie voor de Beroepsbe- langen der Ned. Maatschappij t. bevordering d Geneeskunst schrjyft aan de N R Ct. over geneeskundige attesten. Wij ontieenen daar aan inzake „ziekenbriefjes" het volgende: Een ziekenbriefje noemt men een verkla ring, dat een werkman wegens ziekte niét in staat is te werken. Te Amsterdam en in som mige andere plaatsen worden zulke briefjes sedert eenigen tijd door de geneeskundigen geweigerd."Om twee redenen: Het mag van den dokter niet worden gevorderd, dat hij zijn verhouding tot zijn patiënt laat Bederven ter wille van het geldelijk belang van een derde: den patroon, de vereeniging, de ziekenkas, die terecht geen ziekengeld willen verspillen aan „lijntrekkers." Maar in de tweede plaats, omdat de behandelende arts onmogelijk de verantwoordelijkheid voor het ziekengeld op zich kan nemen. Het kan noodlottig worden, als hij in de klachten van wie hem raad pleegt, mogelijk bedrog moet veronderstellen, en doodend is het voor het vertrouwen, als de zieke moet vreezen, dat de dokter hem met speurend oog beschouwt, omdat hij wel eens een lijntrekker zou kunnen zijn. Bij gegronden twijfel moet de behandelende arts zich toch er voor wachten, zijn patiënt voor een Bedrie ger aan te zien. Vele gevallen van „lijntrekke- rij" znllen dus bij het stelsel van „zieken briefjes" onontdekt blijven, tot schade voor de ziekengeldkas. Door een aantal lichamen, de gemeente Amsterdam en de Rijkspost spaarbank, is dan ook al lang geleden inge zien, dat de controle behoort ie geschieden door daartoe aangestelde geneeskundigen, die de zieken niet behandelen. Ook minister Treub heeft in zijn ontwerp-Ziekteverzekeringswet dit stelsel gevolgd. De kosten c. /.er controle worden rijkelijk vergoed door de besparing - aan ziekengeld. Op de kosten ian nog worden bezuinigd door de controle in eersten aanleg op te dragen aan niet-geneeskundige beamb ten, en den control, geneesheer eerst om zijn oordeel te vragen als de leek-bezoeker in twij fel verkeert. Het besluit der Amsterdamsche geneeskundigen heeft ten gevolge gehad, dat door vele patroons controléerende geneeshee- ren zijn aangesteld Soms pogen patroons, die een controlee rend geneesheer hebben aangesteld,'toch nog een „ziekenbriefje" van den behandelenden dokter machtig te worden door den werkman daarom te laten vragen, met de bewering, dat hij anders geen „ziekengeld" kan krijgen, en dat alleen om zoo mogelijk een visite van den controleerenden geneesheer uit te sparen. Even ongepast is de vaker voorkomende hou ding, dat men, als een inlichting, waarom men nooit behoorlijk heeft verzocht, niet zon der meer door den arts wordt verstrekt, dezen daarom brutale brieven schrijft en hem be dreigt met benadeeling, ja zelfs tracht de be trokken werknemers te dwingen, een anderen arts te kiezen. Het is misschien niet overbodig, er aan te herinneren, dat men, als Zulk een poging zou slagen, volgens het Burgerlijk Wetboek kan worden verplicht de aan den arts toegebrach te schade te vergoeden. KORTE BERICHTEN. De leden der Prov. Staten van Noord- Holland worden bijeen geroepen in buitenge wone zitting op Donderdag 14 Juni voor de verkiezing van negen leden der Eerste Ka mer, in verband met de ontbinding dier Ka mer op 27 Juni a.s. Te Bergeyk is een hectare bosch afge brand. Door brand zijn in de Nispensche hei 4ó hectaren jong bosch vernield. Op de veiling te Eist (Betuwe) zijn reeds roode besen aangevoerd, waarvoor 90 cent per pond werd betaald. Bij het hengelen is te Doodstil (Gron.) in het Boterdiep een 9-jarige jongen verdron ken. De „stoom"tram GroenlooLichten-

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2