DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HET VIJFDE HAD UNIFORMPETTEN naar maat, Distributie vaDjeiealielGk - A ARP APPELEN. No. 126 en nogentioBde jaargang. VRIJDAG 1 JUNI FEUILLETON. Fa. Wad. JAC. VAD BEEK, Sttatsiitr. 18. NEDERLAND. 1917. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgeven. Abonnementapi^s per 3 maanden voor Alkmaar tt,&Q trance door het gefede Rp ft,60 Afzomkrü|ke nummers Cente. Prijs der gewone Advertentiën Per regel S 0.12* Bij groote contracten rabat. Oroote Telafcro raunnnis' 3. Brieven fmneo aan de N. V. Boek- en vfa MEBfefe. GOSTCB @i ZOON, Voowótm C 9. Bon no. 13 50 gram Havermont. 14 300 Rijst. 15 125 PenlYTDGhten. 16 150 Gort. 17 125 'Zeep. 18 50 Bak- en Braadvet. 1 K.G. Kleiaardappolen. Over den arboiMmmerrtsprijs wordt bfj vooroitbetallng bosohlkt. BawijsHtmiraors 5 ©ent. ALKMAAR, 1 Juni. De betrekkelijke rust op de oorlogstoonee- len duurt voort. Misschien niet lang meer. Van Duitsche zijde wordt te kennen gegeven, dat men van de entente een nieuw, gemeen schappelijk zomer-offensief verwacht. De eer ste teekenen daarvan meent men te mogen zien in de artillerie-bedrijvigheid op het Wes telijk front, in België. Men veronderstelt dat in de eerstkomende weken het offensief op alle fronten tegelijk zal losbreken. Engeland zal mee doen en Frankrijk en ook Rusland zal de proef op de discipline van zijn leger wagen, en in Macedonië en Palestina zal de strijd mede ontbranden. Ook zullen er gelijk tijdig eveneens groote operaties ter zee plaats hebben. Zoo luidt de Berlijnsche verwachting. Geen welvoorbereid-herfstoffensief, maar een' overhaast pogen om in den zomer een beslis sing te verkrijgen. Men voert te Berlijn als gronden voor deze beslissing aan het toene mend verlies aan tonnenmaat in verband met de voor een offensief benoodigde scheeps- ruimte, het dreigende gebrek aan levensmid- delen, het levendig houden van de oorlogs stemming, het partijtrekken Van de tegenwoor dige strooming in St.-Petersburg. Wij kunnen deze gronden laten voor het geen ze zijn. Stellig zat de entente, gaat zij inderdaad tot een algemeen offensief over, wel gewichtiger reden daartoe hebben. Zij zal bijv. kunnen overwegen, dat èn het offen sief in Frankrijk èn dat in Oostenrijk beter re sultaten zou hebben bereikt, indien het gelijk tijdig had plaats gehad en indien ook de Russen tegelijkertijd hadden gevochten. Zij zal zich wellicht sterk genoeg gevoelen om door' een gemeenschappelijke actie de tegen standers een' snelle nederlaag toe te brengen. Hoe het ook zij, men kan in elk geval eeni- germate rekening houden met de mogelijkheid, dat de oorlog op alle fronten zal worden ge voerd als een strijd aan één front, dat dus de veelbesproken militaire eenheid eindelijk tot stand zal zijn gebracht. Een aanwijzing vindt men in hetgeen tij dens het'te St-Petersburg gehouden alge- meene congres van afgevaardigd^ van de officieren aan het front is gezegd. Daar is verklaard, dat de tijd van praten nu voorbij is, dat er gehandeld moet worden. Het Rus sische leger mag niet langer werkeloos blijven toezien, maar dient onvermijdelijk, zonder uitstel en vastberaden, tot het offensief over te gaan. Medegedeeld werd, dat een corps cava lerie een eed had afgelegd, waarbij werd ver klaard, dat de oorlog moet worden voortgezet tot aan de overwinning, in volkomen over- door Beatrice Heron Maxwell en Florence E. Eaatwtck. Naar het Engelsch. 8) Plotseling veranderde de starende uit drukking van haar berimpeld gelaat in die van levendige belangstelling. Een man was uit het krcupelboschje te voorschijn geko men en naderde het hutje met onvasten gang. Hij duwde de deur open met een slag en viel op een stoel bij de tafel neer. De oude vrouw zag hem met aandacht aan. Hh was jong en blijkbaar van goede familie. Vrouw Bainton was in haar jeugd kamenier geweest bij, een markiezin en zij kon het onderscheid zien tusschen de hooge en lage standen in het le ven. Het Was een heer, dat wist ze zeker, of schoon zijn kleepen, vroeger van goede kwali teit, gescheurd waren en van het weer te lij den hadden gehad. Hij Md' geen hoed op of boord om. Zijn hemd, van fijn wit linnen, was vuil en opengescheurd aan den hals, zoodat men de blanke huid kon zien, daar waar de door de zon verbrande streep ein digde. Hij sprak geen woord, maar schonk een kop melk in en dronk ze in één teug leeg, toen beet hij in het brood en at er gretig van „Ik geloof, dat u hónger en dorst hebt. mijnheer"-, zei vrouw Bainton bedaard. Bij het hooren van haar stem keerde hij zijn hoofd om en keek haar aan met koortsachtige blauwe oogen, waaruit het licht der rede eenstemming met de bondgenooten. „Wij be zweren bij de nagedachtenis van onze vaders en moeders, bij het bloed van onze gevallen kameraden en op onze eigen eer, dat wij onze belofte nauwgezet en onschendbaar zullen na komen en ons, zonder ons leven te ontzien, aan de bevelen van onze chefs zullen onder werpen." Het eigenaardige is, dat de soldaten zich 24 uur over dien eed mochten, bedenken. Wil den ze hem niet teekenen, dan zouden ze niet met minachting worden behandeld maar vóór het gevecht achter de linie gezonden wor den. Daarentegen zou ieder, die den eed ge- teekend had en hem zou verraden op het oogenblik van den aanval, terstond door zijn kameraden gedood worden. In elk geval is het dus wel te verwachten, dat de Russen eerlang tot den aanval zullen overgaan, waarschijnlijk dan tegelijk met de andere bondgenooten. Gelijk te voorzien was, wordt gepoogd de Fransche regeering ertoe te krijgen geen pas sen te geven aan de afgevaardigden der so cialistische partij naar Stockholm. Zelfs heeft een Kamerlid een voorstel ingediend, waarbij de Franschen, die overleg plegen met men- schen tut vijandelijke landen, met strenge straffen worden bedreigd 1 De Fransche regeering heeft zich over deze aangelegenheid niet uitgesproken. Zij zou j zulks hedenochtend doen. Gok de arbeiders- en socialistische organi saties van Engeland zullen thans waarschijn lijk afgevaardigden naar Stockholm zenden. Reeds is gemeld, dat dit zeker was, maar eerst heden zal een besluit worden genomen. Aan president Wilson moet het comité te Stockholm hebben geseind, dat het dezelfde beginselen wil verwezenlijken als zijn neerge legd in de bekende Senaatsredevoering van den president en dat het dus wel 'op een mis verstand moet berusten, wanneer Amerika deni Amerikaanschen afgevaardigden voor Stockholm de passen zou weigeren. Na in drie jaren niet vergaderd te hebben, zijn' de Oostenrijksche afgevaardigden thans weer bijeengekomen. In den Hofburg heeft de jonge Keizer zijn eerste troonrede gehouden. Hij heeft verklaard, dat het zijn onverander lijke wil is zijn heerschersrechten te allen tijde in een waarachtig constitutioneelen geest uit te oefenen, de vrijheden, bij de staatsgrond- wet bepaald, onschendbaar in acht te nemen en den staatsburgers dat aandeel aan de vor ming van den staatswil onverkort te waar borgen, waarin de geldende grondwet voor- was verdwenen. Vrouw Bainton begreep dat zij een man tegenover zich had, die niet, in het volle bezit was van zijn geestvermogens, maar haar machteloosheid om zichzelf te ver dedigen, maakte haar onbevreesd „Ja ik heb dorst. Ik heb in langen tijd niets te eten of te drinken gehad Ik weet uiet hoe langreeds sedert ik den terug weg naar het exercitieveld tracht te vinden/' llli stond op, met de (torst brood nog In zijn hand en mompelde met heesche stem: „Ik zal laat komen ik moet voort Voortvoort I Als ik den weg maar wist." ziel. Hij is overtu'gd, dat een grondwetswijzi ging in democratischen geest noodig is. „Reeds heden echter verklaar ik, dat ik voor mijn dierbare volken voortdurend een recht vaardig, liefdevol en nauwgezet vorst wil zijn, in den geest van de constitutioneele idee, wel ke wij als een erfdeel der vaderen hebben aan vaard en in den geest van die ware democra tie, welke juist gedurende de stormen van' den wereldoorlog in de praestaties van het geheele volk aan het front en thuis de vuurproef be- wondërenswaardig heeft doorstaan." Over den vrede zeide keizer Karei„Hoewel onze groep van Mogendheden met onweer staanbare kracht voor eer en bestaan strijdt, is en blijft zij tegenover ieder, die het plan haar te bedreigen eerlijk opgeeft, gaarne be reid den strijd te begraven en wie daarna we der betere menschelijker betrekkingen wil aan- knoopen, zal van deze zijde zeker zijn een be reidwillige, door den geest der verzoenlijk- heid gedragen tegemoetkoming te vinden. „In trouwe gemeenschap met den ouden bondgenoot het Duitsche Rijk, en de bondge nooten, die onze rechtvaardige zaak in den loop van den oorlog won, blijven wij echter bereid een goed einde van den oorlog, dat wij gaarne aan het opkomen van de rede zouden hebben te danken, zoo noodig met de wapens af te dwingen." De troonrede zal zeker in Oostenrijk en ook daarbuiten een goeden indruk maken. De jonge keizer wil blijkbaar het oude rijk een verjongingskuur doen ondergaan, hij wenscht den vrede, maar teëereid den oorlog voort te zetten. Maar het zal hem echter heel wat moeite kosten om de vele moeielijkhedcn, wel ke uit de menigte van nationale belangen cn geschillen voortvloeien, bevredigend op te lossen. Slaagt hij daarin, dan zal zijn positie sterk worden. Slaagt hij echter niet, moet het parlement bijv. weer worden gesloten, dan kon ook zijn troon wel eens worden bedreigd. KORTE BERICHTEN. Havas meldt uit Parijs, dat de Kamer een ontwerp heeft bereikt, volgens hetwelk de mannen uit de landen van de bondgenooten, die in hun vaderland dienstplichtig zijn, tot het verrichten van militairen dienst in Frank rijk worden ingedeeld. Een knap geilcht maakte altijd Indruk op Margaret Bainton's eenvoudig gemoed en nu ging haar symptliie dadelijk uit naar den vreemdeling die in zoo droevigen toestand aan haar deur was gekomen. „Wat is er met u gebeurd, dat u zoo be- modderd is en zoo gescheurd? U ziet er be paald uitgehongerd uit, beste jongen." De jonge man streek met de hand over het voorhoofd en de scherpe donkere oogen, die op hem -gevestigd waren, zagen met schrik, dat er gedrbogd bloed was aan zijn hand en dat-de manchet van zijn hemd en de mouw van zijn buis stijf waren en bevlekt met de zelfde donkere plekken. „Hebt ge misschien gevochten, jonge man?" vroeg de weduwe, met eenigszins strenger klank in haar stem. Hij schudde het hoofd. „Neen neen maar kan u mij den weg nog niet aandui den? Ik moet bijtijds op het exercitieveld zijn." „Exercitieveld? Neen, ik ken hier in de buurt zulk een plaats niet. U denkt zeker aan Aldershot, maar dat ligt hier een eind van daan. Als mijn meisje, Liz, thuis was, zou zij1 het u misschien kunnen zeggen." Te Parijs is het hospitaal ingewijd, dat aan' Braziliaansche edelmoedigheid te danken is.- Magatheas, de Braziliaansche gezant, heeft daarbij het woord gevoerd. De melk kost in Engeland thans ruim 30 cents per ltter. De koning van Bulgarije zal waar schijnlijk vergezeld van minister-president Radislawof binnenkort een bezoek aan keizer Karei van Oostenrijk brengen. In het Lagerhuis heeft Chamberlain, de minister van Indië, meegedeeld, dat in het Britsche rijkskabinet voortaan lndië vertegen woordigd zou zijn door den minister van In dië en door een lid, aangewezen door de In dische regeering, en wel, behoudens bizonde- re omstandigheden, een Indiër. De Duitsche Rijkskanselier bracht gis teren een bezoek aan Brussel. Finland heeft eischen aan de voorloopi- gericht,. waarvan de e autonomie van Fin land internationaal moet wordeq gewaar borgd. De regeering overweegt deze eischen. De „New York Sun" deelt mede, dat het Staatsdepartement de gezantschappen van Zweden en Zwitserland te Washington verzoeken zal geen Duitsch of Oostenrijksch personeel meer te houden op hunne bureaux, met het oog op de vermoedens die daardoor NEEREN HOEDEN- ea MODE MAGAZIJN. Speciaal adres voor alle soorten voor Politie-, Brandweer-ei Turn- vereenigingea. Een uitdrukking van schrik, iets van her kenning, vertoonde zich op het gezicht van den jongen man. „Liz Liz is ze hier? Ja, natuurlijk, het was Liz." Hij zweeg een oogenblik en voegde er toen met nadruk bij „Een goed meisje eu een mooi meisje?" „Het is niet waarschijnlijk, dat mijn Liz en het meisje, waar u van spreekt dezeltde zijn, ofschoon wat u zegt waar is van mijn meis je. Ik ben vrouw Bainton „Ja, ja", viel hij haar ln de rede met koortsachtig ongeduld. „Liz Bainton .dat is de naam! —.even mooi als ze goed was. Wie kon zulk een meisje nu kwaad willen doenl" Vrouw Bainton was nu- bepaald over tuigd, dat hij niét goed bij 't hoofd was. „Natuurlijk heeft niemand het kind kwaad Willen doen; het was een ongeluk." ?,Geen ongeluk, maai' een wreede daad. Zij werd neergeslagen vermoord, zeg ik u bulderde hij plotseling woedend en de overweging dat het het beste is om een krankzinnige niet tegen te spreken, deed vrouw Baiuton besluiten over iets anders te praten: „Uw laarzen zijn vreeselijk vuil voor mijn schóonen vloer, jonge heej^ zou het niet beter zijn als u wegging? Er is hier niets, dat u zou weerhouden." Hij ging naar de openstaande deur, go- hoor gevende aan haar raad; hij liep als in den droom voort, toen bleef hij aarzelend staan; het schitterend licht van den middag scheen vlak op zijn bleek verwrongen ge laat. „Ik wou, dat ik mij herinneren kon", mompelde hij, toen keek hij over zijn schouder en zei als laatste verzoek: „Als Fe licia hier komt, zeg haar dan dat ik weg moest plicht in de eerste plaats. Wilt u mijn boodschap niet vergeten? Plicht in de \yorden opgewekt. De gemeenteraad vaö St.-Petersburg heeft den minister van Binnenlandsche zaken verzocht in IJsland den Oregoriaanschen ka lender in te voeren. Uit Boedapest wordt gemeld, dat Oraaf Tisza eergisteren aan zijne vrienden verklaar de, dat hij zich spoedig naar het front zou begeven en gedurende den oorlog niet meer aan de actieve politiek deelnemen. In de eerste zitting van den Oostenrijk- schen Rijksraad hebben de Polen de vereeni- ging van alle door Polen bewoonde gebieden 10 i een enkelen onafhankelijken staai met een uitweg naar zee verlangd. Voorts heeft de ge heele Czechische fractie bes lóten een opposi tie te vormen tegen de huidige regeering we gens hare tot nu toe aangenomen houding en de gevraagde credieten te weigeren. ONZE VISSCHERIJ. De deputatie uit de reeders van visschers- vaartuigen te IJmuiden, welke zich thans te Berlijn bevindt, heeft aan het bestiiur der ver- eeniging een telegram gezonden, waarin me degedeeld wordt, dat reeds eenige vorderin gen zijn gemaakt, i. z. de schadeloosstelling der tot zinken gebrachte visschersschepen al? mede over het uitoefenen van het visachersbe- drijf. Volgens het telegram der deputatie schijnt deze goede verwachtingen te hebben over den afloop der besprekingen, met het mi nisterie van buitenlandsche zaken en dó ma rine-autoriteiten te Berlijn. EEN LApiNQ MOUT. De Zwitscrsche regeering was sedert ge- ruimen tijd doende om een schip te charteren dat een lading mout van Noord-Amerika naar Zwitserland zal moeten vervoeren. Het was haar onmogelijk in Genua daarvoor een schip te vinden. Ten slotte gelukte het haar na groote inspanning een stoomer van onge- eerste plaats." „Een goed denkbeeld, mijnheer", zei de vrouw; toen als een schaduw was hij van den ingang van het huis verdwenen en zij zag hem het onbebouwde stukje land over steken en onder de boomen verdwijnen. De stilte keerde weder in de hut een stilte bijna éven onverstoord als in het ka mertje alcht bij het kanaal, waar Liz Bainton lag m de stille majesteit des doods, de don kere oogen gesloten met een rand van zwarte oogharen op de mannerbleeke wangen, het ronde gezichtje omlijst door het krullende zwarte haai'. „Arm kind hoe jammer-" was de over- hcerschende gedachte van George Fraser den dokter, die de treurige taak had gehad den aard van de noodlottige verwonding met nauwkeurigheid te constateeren. Eén wond slechte op het schoone lichaam, maar een vreeselijke wond, een kruiswond boven het doorboorde hart. Vreemd en onverklaar baar- want dit wreede kruis scheen van een ingekankerden of fanatieken haat of wraak te getuigen. Toch las men op het doode ge zicht van het jonge meisje geen schrik of af schuw, zooals de dokter had kunnen ver wachten op de gelaatstrekken van iemand zoo wreed ter dood Werd gebracht. Neen! Liz vertoonde geen enkel teeken van wan hoop of zielesmart, zij glimlachte, haar lip pen naar boven gekruld met de onuitwisch- bare uitdrukking van een groote, eindelijke zegepraal. De dokter verliet het donkere ver trek terneergeslagen en droevig. De schitte rende zonneschijn buiten het gebouw scheen te spotten met het afschuwelijke tooneel, dat hij zooeven had aanschouwd achter die ge sloten deur. Hij passeerde het groepje men- schen, dat op het voetpad stond, en hun var Gedurende de week van 4 Juni tal ea met 10 Juni IQ 17 zal verkrijgbaar warden gesteld opi De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar, D. SCHENK. Alkmaar, 1 Juni 1917. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR brengt ter algo neene kennis, dat gedurende deze week (dus van 28 Mei tot en met 3 Jani 1917) op bon So. 18 verkrijgbaar wordt gestald i Alkmaar, 1 juni 1917. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Bureau van Politie alhier zQb Inlichtingen te bekomen omtrent de na« volgende voorwerpen i twee paar hand» schoenen, drie arrabaaden, een tabaksdoos, een sehortje, een pet, drie zilverbons, drie portemonnaie's saei eenig geld, een gouden ring, aen doos visitekaartjes, een bankbiljet, vier rozenkransen, een horlagesleütóltje, twee brocke's, drie hoissleatels, een lorgnet, een klndermantelje, aenige badbenoodigd» heden en een papiertje waarin eenige senten. Alkmaar, 31 Mei 1917. Da Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. veer 2000 tons te Rotterdam te vinden. De prijs voor heen- en terugreis met inbegrip van verzekering bedraagt 1 millioen francs. NIEUWE TERMIJN VAN UITVAART VAN NEUTRALE SCHEPEN UIT ENGELAND. Een officieel bericht uit Berlijn deelt me de Nadat was gebleken, dat de Engelsche re- ;eering bij het verzekeren van vrije vaart in et door Duitechland versperde gebied alle in Engeland liggende neutrale schepen heeft vastgehouden, waardoor deze schepen geen gebruik konden maken van den door de Duit sche regeering vastgeatelden termijn van ver trek, had de Duitsche regeering volgens de wenschen der neutralen opnieuw een termijn vastgesteld, waarop de neutrale schepen zou den kunnen uitvaren. Ook op dezen datum, 1 Mei, maakte de Engelsche regeermg het ge veronderstellingen uitten en eerbiedig oi zij gingen toen hij hen voorbij liep naar a gereedstaande auto. „Dat is dr. Fraser, die bij haar geroepen werd, zoodra zij gevonden werd", fluisterde vrouw Case tot een andere vrouw en wees naar het kanaal, dat daar donker en traag op eenlgen afstand lag. „Daar is het gebeurd aan den anderen kant van de hegl Kom, ik moet weg, naar die arme oude vrouw Bainton". Haar arm werd aangeraakt, zoo dat haar aandacht gevestigd werd op een jong meisje, juist aan de buitenrij der om standers. „Vrouw Bainton", zei ze, „3t wou naar haar huisje gaan. Zou u mij den kori sten weg kunnen wijzen?" Felicia met een kleur van het harde loo pen, ontving met nauw verborgen ongeduld de inlichting van vrouw Case. „Ik ga er zelf ook heen", voegde zij er bij. „Dank u, maar ik moet voortmaken." Toen spoedde Felicia zich haastig voort, een slank, lenig figuurtje in haar kort, goed pasr send licht wollen toiletje. Dr. Fraser zag haar van uit zija auto en dacht: „Miss Leachl ik had haar gaarne willen spreken haar een vraag gedaan hebben", maar terwijl hij daar nog over dacht, was zij reeds van den hoofdweg .afge slagen en zijn werk voerde hem in de andere richting, dus ging hij den eenen kant uit en Felicia den anderen Terwijl zij voortliep zonder te aarzelen, alsof een magneet haar aantrok, was het of ze een stem hoorde roe- Een: „Felicia! ik heb je noodig" En haar art antwoordde met liefhebbende zeker heid: „Ik kom, Laurie, ik kom!" i I t .1 VI ALIMAAI COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1