DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1)E OORLOG. t het imt: „Triumpf", Geurige 5 cents Sumatra-SIgaar. - Hayanna-1 Uitreiking van Broodkaarten. flo. 127 Honderd en negentiende jaargang. 1917. ZATERDAG 2 JUNI Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ft*30 ta©Q door hel getale Rijk f1,60 Afzondarllpse nummers 3 Cents. TtÉeEcrorinummer 3, Prijs der gewone Advertentiën s Per regel 10.12| Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven foaneo aan de N. V. Boek- en v/k fWW&&. GOSTfR 8e ZOON, Voopdngn C 9. NEDERLAND. DU nummer beslaat uil 2 bladen. ALKMAAR, 2 Juni. Hei belangrijkste nieuws van beden is wel, dat de Fransche regeering weigert den socia- listischen afgevaardigden naar Stockholm passen te verstrekken. Het land, zoo zeide de minister-president Ribot, beeft op dit oogen blik behoefte al zijn krachten te verzamelen in de eindperiode van den strijd. Wanneer men het in den waan zou brengen, dat de spoedige vrede het resultaat kan zijn van der gelijke bijeenkomsten, wat zouden dan tie ge volgen zijn? De vrede kan alleen voortkomen uit de overwinning. En de regeering kan de verantwoordelijkheid niet op zich nonen om de reis naar Stockholm toe te staan en te ver gemakkelijken, wijl de Franschen daar gevaar loopen huns ondanks agenten van den vij and te ontmoeten en de openbare meening in de war zou kunnen worden gebracht door on tijdige vredesgeruchten. Of deze afwijzende houding der Fransche regeering moet worden toegeschreven aan durf of angst dan wel aan beide blijve in het midden. Zeker is het, dat de beslissing haar, onaangenaamheden zal opleveren. Op het oogenblik kennen wij het verdere verloop der Kamerzitting, waarin premier Ribot zijn me- dedeeling deed, nog niet, maar hét zai er wel stormachtig toegegaan zijn. Te meer valt deze beslissing op, waar was gemeld dat de Fransche afgevaardigden, die uit Rusland terugkwamen, ernstige redenen hadden opgegeven, waarom de Franschen van de conferentie te Stockholm niet mochten wegblijven. Men mag gerust zeggen, dat evenzeer als de beslissing van de Fransche socialisten ook de beslissing van de Fransche regeering ver rassend is. Waartoe zij leiden zal? Ook uit Engeland zouden er afgevaardig den naar Stockholm gaan. Him kans is er nu ook wel niet grooter op geworden 1 Uit Rusland komen zeer slechte berichten. Het comité van arbeiders en soldaten te Kroonstad heeft de vesting bezet, het weigert de voorloopige regeering te erkennen en heeft de vertegenwoordigers der regeering wegge zonden. Deze beslissing is met 210 tegen 40 stemmen genomen. De ministers hebben zich door bemiddeling van het comité te St.-Pe- tersburg in verbinding gesteld met het comi té te Kroonstad, teneinde dit te bewegen zijn actie te laten varen en te onderhandelen. Bovendien is de minister van handel Ko- novalof een naam die herinnert aan een der mooiste verhalen van Maxim Gorki afgetreden wegens meeningsgeschillen met den minister van arbeid over economische en financieele maatregelen. De monarchale leider Poerisjkewitsj die in de oude Doema als een schreeuwer bekend stond heeft van uit het hoofdkwartier vpn generaal Qoerko een uitdagend telegram naar minister Kerenski gezonden, waarin hij ver klaart een toekomstig tegenstander van de te genwoordige regeering te zijn, maar zich aanbiedt als medewerker, zoolang, tot de massa's door nieuwe anarchistische daden uit haar tegenwoordigen slaap ziju opgestaan. Er worden verschillende daden, waaruit de moralisatie blijkt, gemeld. Volgens een particulier telegram van het Huid., wordt in de Russische burgerlijke pers steeds Juider geroepen om een krachtige per soonlijkheid, daar alleen een dictator Rusland nog zou kunnen redden. RUSLAND. HET RUSSISCHE LEGER. Het congres der vertegenwoordigers van de Russische fronten bedt naai' het St Pet. Telegraaf Agentschap meldt met alge meene stemmen de volgende motie aangeno men: le. Het leger in de loopgraven verklaart, dat het noodzakelijk is, alle maatregelen te nemen om zoo spoedig mogelijk aan het im ternationale bloedbad een einde te maken en vrede te sluiten zonder inlijving of oorlogs schatting op den grondslag van,het recht der volken om hun eigen lot te bepalen. Tegelij kertijd betuigt het zijn instemming met het woord: wie den vrede wil, moet zich ten oorlog voorbereiden; Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling besehikt. Bewijsnummers 5 cent. 2e. Het leger legt er den nadruk op, dat het tot dusver onder veel moeilijker omstan digheden heeft gestreden dan de legers van Rusland's bondgenooten en dat de Russische soldaat bijna ongedekt tegen de vijandelijke granaten heeft moeten ingaan en zelf de draadversperringen heeft moeten doorsnij den, terwijl Rusland's bondgenooten en vij anden ze eerst na vuurvoorbereiding over schreden. Het leger verklaart mitsdien dat het Russische front met munitie en alle ande re benoodigdheden moet worden uitgerust. Meer ijzer en minder kanonvoeder 3e. Het leger doet een beroep op allen, wien een vrij Rusland ter harte gaat, om zich te scharen om den arbeiders- en soldatenraad en de voorloopige regeering, waarin het ver bouwen stelt, daar zè geen avontuurlijke po litiek wenschen te volgen en het leger niet als mest voor vreemden bodem zullen gebrui ken. FRANKRIJK. DE SENAAT EN DE STOCKHOLMSCHE CONFERENTIE. De leiders van alle groepen van den Fran schen Senaat, die gistermiddag bijeen waren, hebben met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De leiders van alle groepen van den Se naat,, van meening, dat alleen de regeering verantwoordelijk is, om over aangelegenhe den, die het bestaan en de waardigheid des lands raken, te onderhandelen, verklaren te zullen inLerpelleeren over de houding, die zij denkt aan te nemen metbetrekking tot de conferentie té Stockholm." Ingevolge deze motie is een interpellatie ingediend, welke door alle voorzitters der fracties van den Senaat is onderteekend. KORTE BERICHTEN. Lord Devonport, de Engelsche voe- dingscontroleur, is met het oog op zijn slech ten gezondheidstoestand afgetreden. Het personeel van 12U dei' grootste St. Petersburgsche fabrieken staakt. Eisch oa. een zes-urige werkdag. De vergadering van het uitvoerend co mité der Engelsche arbeidspartij heeft beslo ten tot het zenden van afgevaardigden naar St. Petersburg. Op weg naar Rusland zullen ze te Stockholm toeven. De internationale conferentie, door den Russisch en raad van arbeiders en soldaten bijeengeroepen, zal ook te Stockholm vergade ren. De commissie van voorbereiding uit den raad stelt nu voor de conferentie te houden tusschen 15 en 30 Jtuli. De Lokal 1 Auzeiger verneemt uit Gene ve, dat generaal Regnier, de leider van den militairen vliegdienst in frankrijk, als zooda nig is ontslagen en als bevelhebber van een divisie artillerie naar het front gestuurd. - De heer Thomas, de Fransche minister van munitie, is volgens het Petit Journal te Jassy aangekomen. Kerenski, dé Russische minister van oorlog, werd er binnenkort ver wacht. De joodsche gemeente te Kief heeft bij wijze van herdenking der bevrijding van het joodsche volk door de Russische revolutie be sloten tot de stichting van een volksuniversi teit. Het eerste fonds van vijf miljoen roebel is al bij elkaar. In Klietz, bij Schönhausen aan de Elbe, heeft Woensdagmiddag een zware brand ge woed. Zeven en veerluis huizen, landbouw werktuigen, veel vee en leeftocht zijn daarbij in de vlammen opgegaan. Verder kwamen twee menschen om het leven en liepen twee jonge mannen zoo ernstige brandwonden op, dat men vreest, hen cr niet meer boven op te kunnen halen. In Dultschlnnd worden binnenkort alle uit brons of geelkoper vervaardigde deur- en vensterknoppen in beslag genomen. Van overheidswege worden ter vervanging daar van in het heele rijk eenzelfde soort zwarte metalen knoppen verstrekt, het staat echter iedereen vrij zelf andere aan te schaffen en te gebruiken. Er is laatstelijk in het Engelsche Lager huis herhaaldelijk aangedrongen op vrijlating van de Iersche rebellen die sedert het oproer van Paschen 1916 gevangen zitten. Macpher- son, de onder-minister van oorlog, zei dezer dagen, dat het plan op het oogenblik niet is ze los te laten, ook niet MacGuinness, die voor Zuid-Longford in het Parlement is verkozen. In het Lagerhuis heeft Pemberton Bil ling gevraagd of niet Lord Devonport, de voedselbeherrder, 275,000 aandeelen in het Internationale Thee-syndicaat bezit. Kapitein Bathurst, -de onderminister, zei, dat Billing de beschuldiging, die in die vraag opgesloten ligt, buiten het Parlement moest doen. Dan kon hij erover ter verantwoording worden ge roepen. President Wilson heeft een nota aan Rusland gezonden over de oorlogsdoeleinden en daarin de formule „geen annexaties, geen vergoedingen" behandeld. Het stuk wordt eerstdaags bekend gemaakt. Generaal Lloyd, militair gouverneur van Londen, heeft een bezoek gebracht aan het Fransche front. Hij begaf zich eerst naar den sector van Reims en bezichtigde langdu rig de kathedraal. INLIJVING MILITIELICHTING 1917. In het tijdvak van 1 tot 4 Augustus 1917 zal worden ingelijfd de helft van de getallen der dienstplichtigen van de lichting 1917, toegevoegd aan de regimenten huzaren. Voor den verderen duur van de tegenwoor dige omstandighedep, zal uitstel van eerste- oeiening slechts in zeer beperkte mate wor den Verleend, en alleen om zeer gewichtige studie- of andere redenen. Zij die in bovengenoemd tijdvak moeten worden ingelijfd en uitstel van eerste-oefe- ning wenschen, moeten daartoe zelf ten spoe digste hun verlangen bij (ongezegeld) ver zoekschrift aan den Minister van Oorlog te j kennen geven, met overlegging van een deug- delijk bewijsstuk omtrent het werkelijk be-j staan van de reden der aanvrage. Ten aanzien van dienstplichtigen, behoo- rende tot de regimenten huzaren, die in het genot zijn van uitstel of verlenging van uit stel van eerste-oefening tot 2 October 1917, wordt dit uitstel of deze verlenging geacht te zijn verleend tot 5 November 1917. LICHTING 1912. Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen de dienstplichtige korporaals en man schappen van de militielichtmg 1912, die be stemd zijn om later naar de landweer over te gühn (dus uitgezonderd, hen die behooren tot de bereden korpsen, de pantserfortartille- rie of de torpedisten), op 15 Juni a.s. in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld. ONDEROFFICUSEN LICHTING 1911. Te Amersfoort is opgericht een „Vereeni- ging van onderofficieren der militielichting 1911," welke pogingen in het werk zal stellen om zoo spoedig mogelijk ook voor alle onder officieren dezer lichting onbepaald (klein) verlof te krijgen. Aangezien het collectief inzenden van een adres aan den minister van Oorlog geacht wordt onvereenigbaar te zijn met de militaire krijgstucht, is op een algemeene vergadering besloten dat door alle leden der vereeniging individueel een verzoekschrift aan den minis ter zal worden ingezonden. Aan de afdeelingen in alle garnizoenen zal het henoodigd aantal exemplaren van dat ver zoekschrift dat te Amersfoort zal gedrukt worden worden toegezonden. DISTRIBUTIE VAN MEEL EN BLOEM. De minister van landbouw heeft bepaald, dat hij zich de bevoegdheid voorbehoudt, om instede van tarwebloem, tarwemeel en rogge te doen leveren regeeringsbloem, regeerings- meel en regeerings-grondstoffen voor grof roggebrood. Bijaldien de minister van deze bevoegdheid gebruik maakt, gelden de bepalingen voor zoover van toepassing op tarwebloem, tarwe meel en rogge, voor regeeringsbloem, regee- ringsmeel en regeerings-grondstoffen voor grof roggebrood. De minister van landbouw, overwegen de de noodzakelijkheid van beperking van het roggeverbruik, heeft vastgesteld een nieuwe distribuüeregeling van regeeringsgrondstof- fen voor grol roggebrood. DE ZEVEN GETORPILLEERDE SCHEPEN. De Raad voor de Scheepvaart stelde giste ren een onderzoek In ln zake het tot zinken brengen op 22 Maart 1917 van de navolgende schepen: „üaudoeng" (Rott. Lloyd), „Jaca- tra" (Rott. Lloyd); „Noordcrcfijk" (Floll. Amertkalijn), „Zaandijk" (Holl. Amerlkalijn), „Gaasterland" (Kon. Holl. Lloyd). „Eem- land" (Kon. Holl. Lloyd), „Menado" (Rot- terd. Lloyd). Als getuigen weiden gehoord de gezag voerders, behalve die van de „Bandoeng". Van dit schip waren als getuigen aanwezig de 1ste stuurman en de bootsman, die in de kapiteinsboot was geweest. Uit het getuigenverhoor bleek, dat geen van de gezagvoerders bij de nadering van een onderzeeër er over dacht om te vluchten, zij meenden, dat zij een vrijgeleide hadden en dat er geen gevaar dreigde. De kapitein van de Menado, Eemland en de Bandoeng poogden nog den onderzeeër- commandant terug te doen komen op zijn be vel om het sqhip te verlaten, maar h'ij wilde de papieren met'inzien en verklaarde, dat hij daar niets mee te maken had. Elk schip dat daar kwam, zou getorpilleerd worden. De Noorderdijk en de Jacatra werden ge torpilleerd, de anderen met bommen bewerkt. Alleen de Menado bleef drijven en werd door een Engelsch vaartuig tev Falmouth binnen gebracht, waar bleek dat alle hutten geplun derd waren; ook uit de machinekamer was veel weggehaald. Tot In ontvangstname der BROODKAARTEN over de maand JUNI 1017worden houders van legitimatiakaartsn verzocht, z-eh WOENSpAO 6 JUNI en ZATERDAG 9 JUNI, a.s., telkens dos namiddags van 2 tot 8 nar, te vervougea aan één der onder staande scholen en wel i houders van legitimatienummers i 1500 Woensdag 601—1000 Zaterdag 1001—1500 Woensdag 1501—2000 Zaterdag 2001—2500 Woensdag 2501-0000 Zaterdag 3001—3500 Woensdag 8501—4000 Zaterdag 40014500 Woensdag 4501—6000 Zaterdag 5001—6500 Woensdag 66016000 Zaterdag Ia herinnering wordt gebraetrt, dat aan kinderen geen kaarten worden afge geven, en dringend worden houders van .egltimatiekaarten verzocht de broodkaarten op den bepaalden tyd af te halen of te doen afhalen. Zij die aan dit verzoek niet voldoen, zullen onvermijdelijk den last ter verkrijging der kaarten ondervinden. Maat regelen tot dekking der extra kosten, welke dez^ afwijkingen in het bedrijf veroorzaken, zullen in den vorm van boeten worden overwogen. □e DIraebur van hat DlatefbufteteadHP van Alkamai, D. SCHENK. aan de Keetkolk, hoofd der school da heer G. Hellinga. n idem. Brlllensteeg, F. J. Ankea» Idem. Nlauwesloot, J. A. Zwarteveen. Idem. A. Wijn. Idem. Snaarsmanslaan, j. Eita. Koningsweg, idem. P. Sehlppe*. 0 idem. Met eigen bemanning werd het schip her steld, waarop na geruimen tijd de reis naar Nederland kon worden gemaakt. Eén der leden van den Raad vroeg nog waarom geen pogingen waren gedaan om het ruime sop te kiezen. Getuigen antwoordden, dat zij niet ver dacht waren geweest op eenvaanval. Zij wa ren overtuigd, dat zij vettig konden varen, en hadden dan ook geen afspradk gemaakt wat zij zouden doen bij een aanval. Bovendien hebben alle gezagvoerders, reeds van het be- ucuuuu am. ictuo van uv. u gister met een lading üout van oxutsxar te ij ui van den oorlog af, strikte orders van hun ijmuiden binnengekomen, rapporteerde op de nemerland" en de „Bacchus", van Rotterdam de „Gorredijw". Gisteren zijn te Rotterdam binnengekomen de „Maartensdijk", van Nieuw-York via Ha lifax, metveen lading tarwe en meel voor de regeering, en de „Arundo", van Philadelphia via Halifax, met een lading tarwe voor de regeering. VRIJ GELEIDE. Het Nederlandsche sa. „Aiblasserdam," ister met een lading hout van Skutskar te maatschappijen om alle bevelen van oorlogs schepen op te volgen. De inspecteur van de scheepvaart billijkte het standpunt van de gezagvoerders, en bracht hulde aan kapitein Van Houten en zijn bemanning voor de energie, betoond bij 't kalefateren van de „Menado' De Raad zal later uitspraak doen. UITVOER VAN RABARBER EN KROTEN De rijkscommissie van toezicht op de ver eeniging Groenten-Centrale heeft beslist dat, indien de prijzen der bmneniandsche' partijen rabarber loopen beneden 4 ets. per K.G., de betrokken partij, voor het buitenland over- geveüd mag worden. Kroten, beneden 3 li.G. en boven 5 H.G. mogen voor het' buitenland worden geveild, zonder dat daartegenover een gelijk aantal K.O. in kroten van 3 tot 5 H.G. voor het bin nenland geveild behoeven te worden. ln geen geval zal nu of later uitvoerver gunning worden gegeven voor kroten van 3. lot 5 1-l.Ü. Boapeen, die volgens het oordeel van het vellingsbealuur, in overleg met den controleur ,n den groente-uitvoer, ongeschikt wordt mouten boon en van 50 pet. wordt thans geacht voor de binnenlandsche consumptie, mag voor de drogerij geveild worden. De in October ingehouden extra-reserve voor uitvoer vrij gegeven. Voor verduurzaamde groenten, die onder bepaalde voorwaarden mogen uitgevoerd worden, zal slechts dan uitvoervergunning worden gegeven, als bij de consent-aanvrage wordt vermeld, in welke inrichting de groen ten zijn verduurzaamd. CHILISALPETER. Hoewel de Nederlandsche Landbouw groote behoefte heeft aan Chili-salpeter en deze in Nederland is aangekomen of binnen enkele dagen nog zal aankomen, is het niet mogelijk deze te distribueeren. Zoodra de moeilijkheden die thans de di stributie nog in den weg sitaan, zullen zijn opgeheven, zal de Regeering met den meesten spoed tot verdeeling overgaan. GRAAN UIT AMERIKA. Dezer dagen zijn in ballast naar de Ver- eenigde Staten uitgevaren om graan voor de regeering te halen, van Amsterdam de „Ken- reis van Skutskar naar Ijminden te zijn aan gehouden door een Duitsche torpedoboot van de havenflottielje, waarvan een officier een onderzoek aan boord instelde naar lading en papieren. Toen deze in orde werden bevonden, werd een vrijgeleide medegegeven, dat bij een volgend aanhouden door een duikboot slechts i vertoond behqefde te worden om te mogen doorstoomen. De officier van de torpedoboot had gezegd, dat indien de papieren niet ln orde waren bevonden, het schip in den grond geboord zou zijn. BINNENLAND. LIBERALE UNIE. De Liberale Unie houdt een algemeene vergadering op Zaterdag 23 dezer, des mor gens te 10 uur, in ,?Parkzicht" te Amsterdam. In deze vergadering komt aan de orde de verkiezing van een lid van het hoofdbestuur in de vacature-mr. D. Fock, de verkiezing van oen voorzitter, de wijziging der statuten en de vaststelling van verschillende regle menten in verband met de invoering der evenredige vertegenwoordiging. EXPORT-CENTRALE. Heden werd in een der zalen van het hotel „De Twee Steden" te; 's-Gravenhage een druk bezochte vergadering gehouden van den Raad van Vereenigingen, belanghebbend bij den Nederlandschen Import en Export, gevestigd te 's-Gravenhage. Genoemde Raad, welke gevormd is uit een zeer groot aantal Vereenigingen van Han del, Landbouw, Visscherij en Industrie, heeft uit zijn midden benoemd eene Werk-Commisr sie, bestaande uit 18' leden. Namens den Raad is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, zoodra het ont werp wet op de Export-Cenitrale door de re geering was ingediend, in welk adres in het kort de grieven tegen genoemd ontwerp wer den ontwikkeld. De Raad heeft een permanent bureau ge vestigd in het hotel „De Twee Steden" te 's-Gravenhage, alwaar vertegenwoordigers van Handel, Landbouw, Visscherij en Indus trie in Nederland door de Werk-Commissie worden géhoord. De Raad stelt zich voor na genoegzame inlichtingen te hebben verkregen en na zich geheel op de hoogte te hebben gesteld van de feiten en grieven, zich wederom tot de ALRMAARSCBE COURANT. 11 1) 0 0 0 0 o 0 ra 0 0 0 o 0 V 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 ra 0 0 0 0 0 n 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 ra 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o 0 0 0 0 0 0

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1