Vaas 40 -f- en voor de als expor-1 f^vf ingeschreven fabrieken, uitgezonderd die in de provincie Noord-Holland. Ook de toezegging betreffende molest-risi» co geldt voor alle drie de genoemde groe pen. Wat de laatstgenoemde groep (fabrieken) betreft, wordt nog medegedeeld, dat, hoewel door die fabrieken tot heden geen verplichte voorraden zijn opgelegd, dit in den zomer van 1917 wèl zal moeten geschieden. Door de gezamenlijke fabrieken zal moeten, wor den opgelegd ongeveer 3,500,000 K.G. kaas, en wel in volvette Gouda kaas en fabrieks- kaas in Edammer- en Gouda-vorm. Hoogst waarschijnlijk zal bovendien eene hoeveel heid nagelkaas moeten worden opgelegd. Aan den Minister van Landbouw is het volgende adres gezonden: geeft te kennen het bestuur van de Vcree- niging van Kaashandelaren in Noord-Hol land, gevestigd te Alkmaajf, dat in de laatste algemeene vergadering haar is opgedragen aan Uwe Exc. te verzoe ken 't daarheen te willen leiden, dat er ten spoedigste maatregelen worden genomen tot het behoud van den afzet van de Nederland sche kaassoorten op de markt der neutrale landen, t dat een bestendiging van den tegenwoor- digen toestand, waarbij de uitvoer naar neutrale landen onmogelijk is, niet alleen op dit oogenblik schade geeft aan producenten en handelaren, maar ook tengevolge zal heb ben, dat de Nederlandsche kaas van de markten dezer landen verdrongen wordt, tot nadeel van de toekomst van het product, redenen waarom het bestuur zich wendt tot Uwe Exc. met het dringend verzoek, zon der uitstel die maatregelen te nemen, die den export van Hollandsche kaas naar neutrale landen weer zal mogelijk maken. EIEREN. Voor iedere 100 volversche kip- of eendeie ren waarvoor deze week consent tot uitvoer wordt afgegeven, moeten respectievelijk 60 volversche kip- of eendeieren beschikbaar ge steld worden, de kipeieren tegen 7, de eend eieren tegen 8.50 per 100 stuks. ZAAIZADEN. In verband met een' desbetreffend schrijven van het hoofdbestuur der 1 lollandsche Maat schappij van Landbouw, heeft de minister van landbouw aan de landbouw-organisaties een missive gezonden, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, om, waar zulks thans nog niet plaats heeft, een controle te doen in voeren niet alleen om in het komend zaaisei- zoen de waarborgen te heben, dat het beste zaad voor den zaai wordt gebruikt, maar ook omdat de minister van oordeel is, dat deze controle, eens ingevoerd, wellicht ertoe zal leiden dat ook na de crisis zaad van uitne mende kwaliteit in meerdere mate dan voor heen wordt gebruikt. De Minister noodigt de organisaties der halve uit, hem mede te deelen, hoe deze zaak door haar georganiseerd is, of anders, voor zoover zij er prijs op stellen dat zaad uit hare provincies voor den zaai wordt verhan deld, een controle te organiseeren en hem (minister) de voorstellen ter goedkeuring te zenden. De minister maakt de organisaties opmerk zaam, dat de Hollandsche Maatschappij van Landbouw sedert 1914 een regeling heeft ge troffen welke uitvoerbaar is gebleken en be vredigende resultaten heeft opgeleverd. Het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Land bouw is bereid de organisaties omtrent deze regeling van voorlichting te dienen. VOEDERRANTSOENESl. De rantsoenen, welke over de maand Juni door de" veevoederbureaux gedistribueerd zul len worden, bedragen voor bedrijfspaarden per stuk 70 K.G. haver, maïs of boenen, fok- kalveren per stuk 10 K.G. Amerikaansche lijnkoeken, varken boven de 75 K.G. per stuk 5 K.G. mals, andere varkens per stuk 5 K.G. maïs en voermeel, en pluimvee van hen, die geen boomvee noch meer dan 2 varkens be zitten, per 100 stuks 75 K.G. maïs, haverafval enz. Bijzondere categoriën dezer soorten ont vangen meer, voor ander vee wordt niets uit gekeerd. BINNENLAND. Jhr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. Naar gemeld wordt, heeft ook de Staats commissie voor het onderwij» het voornemen gehad den heer de Savornin Lohman, die on der-voorzitter dier commissie is, een gepaste hulde te brengen bij zijn 80s ten verjaardag, Sallle bleef stilstaan alsof ze eensklaps verstend was, haar gedachten draaiden maar steeds rond in een cirkel en midden in dien cirkel stond Laurie met een waanzinnigen blik in zijn blauwe oogen, als een donkere fedaante tegen een bleeken achtergrond aurie die haar verteld had dat zijn ver lof den vorigen dag om was nog steeds op de Jacht 1 Laurie, wanordelijk in zijn uiterlijk zoo wel als m zijn hoofd, rondloopende met dit meisje als leidsvrouw. Laurie, met het gezicht ban een Griekschen Eros en den moed in haar oogen van een Spartaansch soldaat, zijn verstand ver liezende op den eigen morgen, dat dit mooie dorpsmeisje ter dood was gebracht. En de familie te druk bezig om visite te ontvangen, ofschoon zij allen thuis waren 1 Wat betee- kendc dat? Tubby% altijd zoo onbewogen en verve lend ruw en kortaf en goosl Natuurlijk was hij ontstemd, daar Theo geweigerd had hem te ontvangen, terwijl hij uitgenoodigd was om te'komen. Sallie had al zoo iets vermoed, van het begin van een liefdesgeschiedenis tussclien die twee. Maar dat was toch geen verklaring voor zijn zonderling gedrag van zooeveu. En eensklaps, bij ingeving, voelde zij dat zij het vraagstuk van het zonderlinge gedrag van Tubby had opgplost. Hij had gedacht aan het mogelijke verband tusschen de Jacht en den moord, voordat zij er aan gedacht had, en hij had die conclusie aangegrepen, die hij toch zoo krachtig had verworpen. En daar Laurie zijn vriend was en hem mis schien in zijn vertrouwen had genomen, had hij misschien meer grond voor zijn vermoe den dan z^j. Sallie was volstrekt niet gewend aan sterke emoties van welken aard dan ook woede. waarvoor de beerw De Memter en De Beau fort het initiatief hadden gepomen. Deze hul de agitatie van al deze gedachten, gepaaid met een verborgen jalouzie op Felicia Leach, de Is echter niet kunnen doorgaan wegens principieele bezwaren van de anti-revolution- naire leden der Commissie. DE LIBERALE PARTIJ. In hare jongste vergaÜering heeft de afd Enschede der Liberale Unie de volgende mo tie aangenomen: „De aid. Enschede enz., met leedwezen ken nis genomen hebbende van de opzegging der concentratie door den Vrijz. Dem. Bond, zulks vóór al de drie hoofdpunten van het concentratieprogram zijn verwezenlijkt; van oordeel, dat een fusie of samenwerking met eene der 3 vrijzinnige partijen in de gegeven omstandigheden niet in 't belang is der Lib. Unie; overtuigd nochtans van de kracht die in eendrachtige samenwerking gelegen is der drie vrijzinnige groepen; spreekt den wensch uit, dat daartoe alsnog de weg gevonden wordt en gaat over tot de ordé van den dag." AANSTAAND JUBILé. Naar de Tel. herinnert, zal de heer J. T. Cremer, lid der Eerste Kamer voor dit ge west, 'oud-minister van koloniën, op 30 Juni a.s. den leeftijd van 70 jaar bereiken. Tevens is het dit jaar 50 jaar geleden, dat hij in idienst trad bij de Nederlandsche Handel- Maatschappij, waar hij het tot den hoogsten post, dien van president, heeft gebracht. Gemengd Nieuws. GEDROOGD FRUIT. Door de Coöp. Groothandclsvereeniging „De Handelskamer" te Rotterdam is een adres gericht tot den miniser van landbouw, waarin er op gewezen wordt, dat in normale jaren groote hoeveelheden gedroogd fruit, in hoofdzaak appelen, pruimen en abrikozen, uit Canada, cle Vereenigde Staten en Califor- nië worden ingevoerd, doch dat deze invoer thans sedert geruimen tijd stilstaat Het gebruik van gedroogde appelen en pruimen heeft in alle kringen, doch vooral in de arbeiderskringen, in de volksvoeding steeds een belangrijke eu welkome plaats in genomen. Adressante verzoekt den minister mitsdien een onderzoek te willen instellen naar de wenschelijkheid, dat in het komende seizoen flinke partijen appelen, pruimen en misschien ook abrikozen worden gedroogd, en zoo noodig de fabrieken op te dragen een zekere hoeveelheid mlandsch fruit te drogen of zich daarvoor in te richten. DE HEER VLIEGEN EN DE STOCKHOLMSCHE CONFERENTIE. In het Oosterpark te Amsterdam heeft gis termiddag de heer W. H. Vliegen, terugge keerd van zijn reis naar Frankrijk, gespro ken over de vooruitzichten van de conferen tie te Stockholm, ter verkrijging van een spoedigen en duurzamen vrede. De heer Vliegen geloofde niet dat in een oorlog met een omvang als dezen een beslisr sing kan verkregen worden. Spreker zeide hierna, dat in alle landen oorlogsmoeheid is ontstaan en dat het de taak van de sociaal-democratie is, grondsla gen voor een vrede te ontwerpen. Deze vrede moet worden gebaseerd op het beginsel: geen annexaties. België. Servië en alle ande re volkeren moeten volkomen vrij worden. In twijfelachtige gevallen als van Elzas-Lo- tharingen moeten de volkeren zelve beslis sen. Is het verstandig, thans pogingen te on dernemen om een vrede tot stand te bren gen? Spreker meent van wel; hij is wel be vreesd voor de toekomst van de democratie, voor het geval dat de* Duitschers overwin naars zouden zijn geworden. Het céne mili taire geweld zou tot het andere geleid heb- ben; we zouden een nieuwen Napo leonti- schen tijd tegemoet zijn gegaan. Maar die kans is voorbij. En daarom is het nu de tijd, om de regeeringen tot een vrede te dwingen. Het komt er daarbij niet eens. zoo op aan, hoe die vrede er in détails uitziet, meent spr. Trouwens, geen der beide volkerengroepen wenscht nog veroveringen. De Russische re volutie heeft veroorzaakt, dat Rusland ook van Consfantinopel afzag. D Duitschers zien de pogingen te Stock holm niet ongaarne. De hieruit getrokken conclusie, dat Duitschland er achter zat, moest to schande worden gemaakt. Daarom is spreker naar Frankrijk gegaan. Het bes- sluit van den partijraad geeft spreker reden tot buitengewoon groote verheugenis. Een van psrekers Fransche partijgenooten heeft De donkere oogen, die deden denken aan het portret van de vroegere „Sal", geschil derd door Joshuy Reynolds, schoten stralen als vonken, de lippen trokken zich samen aan de hoeken en een rimpel ofttsierde het bree- de, lage voorhoofd, gekroond met rossig haar. Maar het schelle, alledaagsche geluid van de lunch-gong riep haar (pt het gewone huiselijk leven terug en een oogenblik daarna had zij haar zorgelooze manier van doen weer terug en ging naar de eetkamer. Lord Brismain, altijd overdreven precies, zat reeds in zijn gebeeldhouwden stoel met den schotel Bambay-eend met kerrie en stuk jes geroosterd brood voor zich, die een on veranderlijk deel uitmaakte van zijn middag maal. „Waar is Theodpor?" vroeg hij met een beschaafde, maar zeer koele stem. „Ik denk dat hij daar aankomt," antwoord de Sallie, terwijl zij ging zitten en weldra kwam Tubby binnen, wat bleeker en ernsti ger dan gewoonlijk, maar weer met dezelfde onverstoorbaarheid. Zij bespraken de courantenberichten en de nieuwtjes van het dorp op vluchtige wijze, met lange tuschenpoozen van stilzwijgen, want allen waren met hun eigen gedachten vervuld. De lunch was bijna afgeloopen toen Lord Brismain een bevel gaf aan het kamermeisje om over te brengen aan den tuinman, waar op z antwoordde dat hij een paar uur gele den was uitgegaan. „Uitgegaan?" vroeg de Lord „Waarvoor?" De meid antwoordde eenigszins aarzelend, dat men hem een groote hark te leen was komen vragen om te helpen dreggen in het kanaal en dat hij er toen zelf mee heen ge gaan was. (Wordt vervolgd). tot hem gezegd; „Ik vind dat wij ook naar Stockholm moe ten gaan, en als het moet, zal ik meegaan, geslagen." Daaruit spreekt de geest, die in het Fran sche volk heerscht en het toont daarom den moed van hen die vóór de deelneming aan de conferentie stemden. Zal de conferentie van practised nut zijn? Zeker. Er zullen practische voorstellen wor den ontworpen, die de afgevaardigden mee zullen nemen naar d volkeren, die ze zullen overwegen. Zoo zal een duurzame vrede ont staan, voortgekomen uit den boezem van dat deel van de volkeren, dat geen kapitalistische belangen heeft. Er is één gevaar: dat de regeeringen van sommige landen passen zuilen weigeren aan de afgevaardigden. Wat Frankrijk betreft, spreker heeft het vaste vertrouwen, dat de Fransche regeering haar weigering niet vol zal kunnen houden. Op voorstel van spreker .besloot de bij eenkomst hierop een telegram aan president Poincaré te zenden, met het verzoek, de repu bliek en de democratie niet te bevlekken door uitvoering van het genomen besluit. (Ap plaus). Op den president zelf zou dit telegram wellicht weinig indruk maken, zeide spreker, maar zooveel te meer op de publieke opinie, die in een democratischen staot een sterke macht vertegenwoordigt. Spreker eindigde met de verklaring, dat de sociaal-democratie reeds thans, nog voor zij ^de macht had waarnaar zij dong, de wereld "zou pogen te redden. (Toejuichingen). AUTOMOBIELEN. De minister van buitenlandsche zaken ves tigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat de invoer uit Duitschland alsmede uit het bezette gebied van België in Nederland van automobielen gefabriceerd in landen, in oorlog met Duitsqhland, slechts wordt toe gestaan wanneer is overgelegd een verkla ring van den consul-generaal, hoofd van de afd. Handel van het gezantschap te Beriijn, blijkens welke de in te voeren automobielen niet zijn oorlogsbuit en niet zijn gerekuireerd op bezet gebied. De verklaring moet een op gave bevatten van de personen aan welke de automobielen vóór den oorlog toebehoor den en van de plaats waar zij zich toen be vonden. Ten einde de voorloopige aanhouding der automobielen door de Nederlandsche grens- autoriteiten te voorkomen, verdient het aan beveling dat de belanghebbenden zich van te voren rechtstreeks tot het verkrijgen der ver eischte verklaring wenden tot voormelden consul-generaal en de verklaring bij den in voer aan genoemde grensautoriteiten doen overleggen. HET PALEIS OP DEN DAM. De restauratie van het Koninklijk Paleis op den Dam wordt voortgezet. Heeft men in de afgeloopen zomers de timpans en de beel den gerestaureerd, thans worden steigers om de bovenste verdiepingen uitgelegd om aan de schoorsteenen, de adelaars die de hoeken dekken en de kroonlijst de noodige herstel lingen te verrichten Aan den noordwestelij ken hoek is men thans begonnen en men hoopt het dezen zomer zoover te brengen, dat men ook met de andere hoeken gereed komt. i De herstellingen zullen daarmee niet afge loopen zijn, want ook aan de zijde van de binnenplaats zijn dezelfde reparaties noodza kelijk. De toren moet eveneens vernieuwing ondergaan. Het koper, dat den koepel dekt, moet niet meer in al te besten staat verkeeren en de windwijzer functioneert niet meer zoo- als een goede weerhaan dat behoort te doen. Deze herstellingen zullen echter in de eerstvolgende zomers de aandacht vragen. INSTALLATIE OPPERRABBIJN ONDERWIJZER. Oistermiddag had in de kerkcraadszaal van de N. I. Hoofdsynagoge te Amsterdam de administratie-opdracht van 't ambt van op perrabbijn plaats. Aanwezig waren o.a. de burgemeester, wethouder Jitta, generaal Ophorst, de opper rabbijnen Van Loen, 1 leertjes en Rödngucs Pereira, mr. F. S. van Nierop, voorzitter van de Centr. Commissie, leden van den kerke- raad, van den ressortalen raad, pamasijns van de P.-I. gemeente, leden van de Centr. Commissie en familieleden van den opper rabbijn. De heer mr. B. E. Asscher sprak een Instal latierede, waarop de heer Onderwijzer het woord voerde. De aanwezigen begaven zich vervolgens naar de versierde, groote synagoge, waar een groot aantal Joodsche notabelen aanwezig waren. Terwijl het koor ztfng, werd de opperrabbijn binnen geleid. Vervolgens werd het middag gebed door den oppervoorzanger voorgedra gen. Daarna zong het koor weer, waarna de rabbijn J. Vredenburg de bevestigingsrede en de opperrabbijn zijn intree-rede hield. Des avonds werd in de kerkeraadszaal een officieele receptie gehouden, waarbij namens een zeer groot aantal instellingen het woord werd gevoerd. Om half elf had een luisterrijke avonddienst in de groote synagoge plaats. INDIë WEERBAAR. De minister van koloniën heeft Zaterdag-, avond in het hotel de Witte Brug aan de 6 dezer vertrekkende deputatie „Indië Weer baar" een diner aangeboden. De minister wees daarbij op hetgeen van regeeringswege reeds gedaan is om het ras verschil zooveel mogelijk te doen verdwijnen Wat de volksopvoeding betreft, wees minis ter pleyte op de instelling van studiebeurzen voor alle rassen; de voorbereiding van het aanpassend onderwijs en van het hooger on derwijs. Tegenover dit ales, van de zijde der regee- ring gedaan, behoort thans zeide de mi nister de deputatie, terugkeerende naar Indië van het bezoek aan Nederland, zich de vraag te stellen wat hare taak nu zal moeten zijn. En dan hoopte de minister dat die zal op gevat worden in den zin dat gezorgd zal worden, dat in de lichamen, welke zullen worden ingesteld, de volksgeest en de volks kracht flink tot diting zullen komen. Minister Pleyte eindigde met aan te halen het woord van den Zwitser Vinet: „Uw vrij1- hUd rd datgene betatk§n«a wat gij selve be- teekent" Aan het slot zijner rede deelde de minister mede, dat het H. M de Koningin behaagd had de deputatie in den persoon van Pange- ran Ario Koesoemo Diningrat te eeren en hem, op 's Ministers voordracht, te benoe men tot officier in de Oranje-Nassau-ordt met de zwaarden. EEN VONDST. De arbeider G. Venema, te Taarlo, vond bij het turf graven in het „bolveen" op een diep te van anderhalf tot twee meter, dus in het vaste veen een volwassen rund. Zoowel de inwendige organen als de beenderen en het haar waren duidelijk te onderscheiden. Naar het schijnt is 't dier er levend in geraakt, daar de z.g. bentpollen en heide onder de pooten naar de diepte getrapt waren. HUIS INGESTORT. Te Doesburg is Zaterdag een huis inge stort. De stadsarbeider Haanappel, die doöf slooping verdere ongelukken wilde voorko men, viel daarbij met den schoorsteen en kreeg een dubbele beenbreuk: de zoon, die zijn vader te hulp kwam, werd door een nieu we instorting getroffen en brak eveneens een been. UIT OUDE NIEDORP. Tot heemraad van den polder Waard en Groet is benoemd de heer J. van der Stok, alhier. UIT HEILOO. Gedurende het zomerseizoen worden in het café „de Rustende Jager", van mej. de Wed. van der Horst, iederen Dinsdag-, Don derdags enZaterdagavond, benevens des Zondags ook 's middags, concerten gegeven. Zaterdagavond mocht de eigenares zich reeds veriieugen ih een groot aantal bezoe kers, dat voor het meerendeel op het terras, deels ook in de zaal, het welluidende spel van piano, viool en violoncel met genoegen aanhoorde. Ook gisteren was het van tijd tot tijd druk. 't Is dan ook wel de moeite waard, vooral voor de Alkmaardera, na een v, .inde ling door de bosschen, zich daar cvuic genot van het strijkje, te vei kwikkeu. urr schoorl. Zaterdagavond j.l. kwam 'de voltallige Raad in eene spoedeischende vergadering bij een. De voorzitter deelde mede, dat deze verga dering was belegd geworden door twee leden, en dat als gevolg daarvan een zeer belang rijk punt op de agenda is geplaatst geworden, n.l. overweging om te komen tot electriciteits- voorziening in de gemeente. De voorzitter las een zeer uitvoerigen brief voor, waaruit bleek, dat de directeur van het provinciaal electrisch bedrijf nogmaals genegen is om de mogelijk heid na te gaan van gemeentelijke aanslui ting, dat, ofschoon 't duurder zal zijn dan voorheen, die mogelijkheid misschien niet uit gesloten is en bovengenoemd provinciaal be drijf de gemeente Schoorl kan helpen voor een houdbaren prijs. Na voorlezing van dit schrijven bracht de voorzitter dit punt in bespreking, na vooraf nog den raad te hebben gegeven,indien de heeren voor een onderzoek zijn, de zaak flink door te zetten. De heer O. Polle, wethouder, voorziende dat we in Schoorl een duisteren winter tege moet zullen gaan, was in ieder geval voor een goede lichtvoorziening. De heer J. Frans had nooit verwacht dat de oorlogstijd zoo lang zou duren. Dit was 3 jaar terug bij de behandeling van de vorige electriciteitsbegrooting nooit te voorzien ge weest, anders had hij toen een andere rich ting gekozen, 't Speet hem nu wel, doch hij dacht ook toen in 't belang der gemeente te handelen. De heer Schoone wilde eerst toch een prij- zen-opgave, en tevens wilde hij gaarne fn on derzoek zien of gasaansluiting met Warmen- huizen mogelijk is. Al zou dit duurder zijn, hij zou dit prefereeren boven electriciteit, wat door anderen weer werd betwist, terwijl meerdere heeren geloofden dat gasaansluiting voor alle woningen hier onmogelijk is. De voorzitter zei nog dat én gas èn electri citeit een ideaal zou zijn, doch we moesten tasten naar 't bereikbare en hij beval electri citeit aan. Nadat nog door den heer Schoone betoogd werd dat een net van gegalvaniseerd ijzerdraad hoogstens 10 jaar mee zou kun nen en den heer Frans 't vermoeden uitsprak dat de oeconomische toestanden na den oor log misschien vrij spoedig normaal zouden worden, deed de neer Polle 't idee aan de hand om meerdere firma's over net-aanleg eens te polsen, doch waar betwijfeld werd dat andere firma's zouden kunnen helpen, werd hier niet verder op ingegaan. Volgde stemming over een voorstel-Schoone om tegelijk begrooting op te vragen van gas en electrischen aanleg, beiden nog voor den winter aangelegd. Vóór stemden de heeren Schoone, Hoog- vorst en Polle, de overigen tegen, zoodat dit yoorstel verworpen werd. De heer van Lienen, wethouder, zou gaarne zien, dat, zoo er besloten werd dat nogmaals een begrooting van kosten zou worden opge vraagd, dit besluit dan ook bij den raad de ernstige bedoeling zal hebben, dat, zoo blijkf uit die begrooting dat 't gaan zal voor Schoorl om aan te sluiten vóór electrisch licht, bij de nader volgende beslissing dan ook vóór gestemd zal worden. De raad beaamde deze gedachte en In ver band met deze voorwaarde werd met alle stemmen vóór, besloten om ten spoedigste een verzoek te richten aan den directeur van het provinciaal electrisch bedrijf in Noord-Hol land, met het verzoek nogmaals te willen op maken een begrooting, of liever een overzicht van de mogelijkheid, om nog vóór den komen den winter Schoorl te doen aansluiten aan het provinciaal net. De rondvraag leverde niets op, zoodat de voorzitter kon sluiten, den heeren cr op wijzen de dat ze goed deden om met de gemeentena ren te bespreken 'tnut van electriciteitsvoor- ziening. UIT AKERSLOOT. De door het burgerl. armbestuur gehouden verpachting van het gras- en rietgewas van den grooten en den kleinen Uiterdijk bracht aanmerkelijk meer op dan vorige jaren. De opbrengst van den grooten Uiterdijk was: voorsnede 253, nasnede 166, scha penweide 33, rietgewas 30; kleine Uiter dijk f 102, UIT KOEDIJK. In de plaats van den heer J. Helder (over leden) is gekozen tot lid van het polderbe stuur der Kleimeer de heer J-b. Boldewijn. KORTE BERICHTEN. Naar uit Tiel gemeld wordt, zal heden het slachten van varkens voor de regeering ge staakt worden en binnenkort het inzouten Van rundvleesch aanvangen. Vrijdag zijn uit Exlo teruggekeerd de militairen uit Assen, Groningen en Delfzijl, die tijdens den veenbrand hulp verleenden. Twee gehuwde arbeiders zijn in de do- miniale mijn te Kerkrade ten gevolge van gas- verstikking overleden. B. en W. van Hilversum stellen voor, het verkoopen van tabaksartikelen aan kinde ren beneden 14 jaar strafbaar te stellen. De gemeenteraad van Delft heeft een voorstel tot schorsing van de kermis verwor pen. Echter zullen de pachters niet mogen rekenen op brandstoffen of licht voor hun in richtingen. Op de Veluwe denkt men, als het droge, warme weer dezer dagen nog eenigen lijd1 aanhoudt, reeds vroegtijdig nieuwe aardap pelen van puike hoedanigheid te rooien. In Haarlemmermeer is het gebrek aan water zoo groot, dat met een tankwagen van 2500 liter inhoud in de gemeente wordt rond gereden om den burgers drinkwater te ver schaffen. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben1 niet goedgekeurd het raadsbesluit der ge meente Amersfoort, om aan onderwijzers duurU'bijslag toe te kennen. De patroonsbond te Grootebroek heeft den werkliedenbond ter plaatse voorgesteld het weekloon vast te stellen op 40. Wordt hiermede geen genoegen genomen, dan zal men trachten arbeiders van 'elders te huren. Te Andijk en Oosteitfijk zullen 269 woonhuizen en gebouwen, w.o. de in Oct. 1916 geopende chr. school, moe'ten worden onteigend, om iot verb, ccciing van de Drech- terlandsche zeewering over te kunnen gaan. J t p., rirtige bossciien om het Baarsven te Boxei zuben worden geveld, waardoor weer een deel van 's lands schoon zal vallen. Tot heemraad van den polder Waard- Nieuwland op Wieringen is benoemd de heer JL. Tijsen Mz. te Wieringen. Gedurende de week 27 Mei tot en met 2 Juni zijn te Amsterdam aangekomen 14 stoomschepen en van daar vertrokken 8. In dezelfde periode van 1916 zijn aangekomen 15 stoom- en 3 zeilschepen, vertrokken 24 en 3. Zaterdagmorgen in de vroegte is boven Winschoten, Hoogezand en Veendam een Zeppelin gezien, die hier en daar zoo laag vloog, dat de inzittenden zichtbaar waren. De grenswacht te Bellingwoide heeft zeventig schoten op de Zeppelin gelost. Ook op Texel nam men zoo'n luchtvaartuig waar. In de omgeving van Kampen zijn ver schillende stukken land om te hooien thans reeds voor weiland in gebruik, om de koeien van het benoodigde gras te kunnen voorzien. De gemeenteraad van Wierden heeft een crediet van 10.000 toegestaan om de arbeiders uit deze gemeente, die door de sluiting der fabrieken te Nijverdal werkloos zijn, aan werk te helpen. Een zestal wegen zal worden verbeterd. Vanwege de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten is te Utrecht opgericht een Technisch Wegenbureau, dat adviezen zal geven bij het aankoopen van materieel en 't verwerken daarvan. Een bewoner van de Roemer Visscher- straat te Amsterdam heeft aangifte gedaah, dat hem op het perron van- het Centraal-Sta- tion zijn portefeuille, waarin 250, is ont rold. Te Maastricht zijn in den laatsten tijd weder valsche zilverbons in omloop. De gemeenteraad van Renkum heeft aan de gemeentelijke brandstoffencommissie een crediet van 20,000 toegestaan voor den aankoop van een uitgestrekt denueubosch on der Ede. Het hout wordt bestemd voor brandstoffen-distributie. De stoomschepen „Randwijk" en „Brunswijk" zijn van Philadelphia te Rotter dam aangekomen met onderscheidenlijk on geveer 3600 cn 3000 ton tarwe. Het stoomschip )ti oseidon" van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij, is van Nieuw- York te IJmuiden teruggekeerd, met .eene la ding tarwe en meel, voor de regeering. De maximum kleinhandelprijzen voor stroop zijn bepaald op: beste zwarte stroop 0.24 per K.O., zwarte stroop No. 2 0.21 per Va K.G., sago 0.23 per pakje van y% K.G., aardappelmeel (pakmeel) 0,11per pakje van K.Q. Te Edam en Volen dam heerscht gebrek aan .drinkwater. Waterschuiten worden door het gemeentebestuur aangevoerd uit Amster dam om eenigszins in de behoefte te voor zien. Op de steenovens in de omgeving van Druten is het, in vergelijking met de laatste jaren, buitengewoon druk. De campagne worat met kracht doorgezet. De steenen stij gen in prijs en bijna overal worden de loo- nen verhoogd. Te Arnhem zijn weer 160 jonge Duit- schertjes aangekomen, die eenige weken in Amsterdam zullen onder dak worden ge bracht. De heer A. Roodhuizen is voornemens na de a.s. reorganisatie der vereeniging zijn ontslag te nemen als secretaris der Liberale Unie. De Maatschappij „Zeeland" zal voor- loopig hare booten niet meer op Engeland laten varen. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 36 schepen (17 Nederlandsche, 9 Engclsche, 8 Duitsche, 2 Zweedsche), waarvan 1 marinevaartuig. In hetzelfde tijdperk van 1916 kwamen binnen 58 schepen en in 1914 232. Naar men verneemt, dankt de Soldaten- courant haar voortbestaan aan den heer C. J. K. van Aalst, president der Nederlandsche Handelmaatschappij, die na het ophouden van het rijkssubsidie de dekking van de groo te tekorten voor zijn rekening nam. Van den boemeltrein die Zondag om 4 uur uit Assen zou vertrekken, ontspoorden en kantelden eyen voorbij het station de lo comotief en de tender. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2