DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uitreiking van Broodkaarten. AARDAPPELEN. 'd en negentiende jaargang. 1917, DINSDAG FEUILLETON. 2 E.G. Klei-aardappaleiu Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en f eesidagenuiigggeven. Abonn en^nt-sffnfig per 3 maanden voor Alkmaar f 1,30 tens© door toÉ gshsele Rijk ft#50 Afsonderiijfes nnrnrrEei® Csnts. Tdsa&njïïriummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0.\2h Bij groote contraeten rabat. Qroote tetter» naar plfgrfsaa^tmte. Brieven feaneo aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. COSTERZOON, Voosdam C 9. ROOKT, Over den abonnementsprijs wordt bii vooruitbetaling beschikt. - Bewijsnummers 5 eent. JUNI ALKMAAR, 5 Juni. Ook heden valt er geen belangrijke ge- vechtsaciic te melden. Toch geven de berich ten van het Westelijk oorlogstooneel den in druk, dat daar een belangrijker krijgsbedrijf weldra zal intreden. Een nieuw Engelsch of fensief schijnt aanstaande en wel in een ge bied, noordelijker gelegen dan het terrein, waarop het Mei-offensief is geleverd. De le- gerberichten blijven bijzonder de aandacht vestigen op het artillerie-vuur in de streek van Wytschaete, dat is dus in de buurt van Yperen, op Belgisch grondgebied. Van Duit- sche zijde wordt herhaaldelijk te kennen ge geven, dat de artilleriestrijd aanmerkelijk in kracht is toegenomen, dat hij de uiterste he vigheid heeft bereikt enz. De Duitschers van hun kant doen allerlei pogingen om te we ten te komen hoe er het in de linies der En gelschen en Fransdien uitziet. Zij ondernemen verkenningsaanvallen aan het Engelsche front in Noord-Frankrijk (La Bassée en Neuve Chapelle) en aan het Fransche front bij Win terberg (Froid Mort) en Braye. Het doel daarvan is vooral gevangenen te nemen, ten- pinde die over den stand van zaken uit te hooren. Duitsche bladen verzekeren tjians, dat er weer een troepenverplaatsing aan het Fransch-Engelsche front heeft plaats gehad. De Engelschen hebben hun troepen noord waarts opgeschoven, terwijl de Franschen in verband hiermede het tot dusverre door de Engelschen bezette frontdeel ten noorden en ten noordwesten van St. Quentin weer hebben moeten overnemen. De Engelschen melden, dat ze een verlo ren geganen post bij Cherisy herwonnen en ten oosten van Vermelles (tusschen Lens en Béthune) in de Duitsche loopgraven door drongen. Er schijnt dus grootere actie te worden voorbereid, terwijl in de kleinere operaties beide partijen tegen elkaar blijken op te we gen en kleine voordeelen, zoo ze behaald worden, niet! dan van tijdelijken aard zijn, zoodat de algemeene toestand er niet door verandert. Over hetgeen er in comité-generaal in de Fransche Kamer over de conferentie te Stock holm is verhandeld, verluidt weinig. Alleen wordt medegedeeld, dat de Kamer in openba re zitting met 453 tegen 55 stemmen heeft aangenomen een motie-Klotz, waarin het ver trouwen in de-regeering wordt uitgedrukt, wordt herinnerd aan het plechtig protest van de bewoners van Elzas-Lotharingen in1 1871 te Bordeaux uitgebracht, en waarin de nood zakelijkheid om Elzas-Lotharingen aan Frankrijk terug te geven, wordt erkend. Hieruit blijkt, dat de Fransche afgevaar digden willen doorvechten, totdat men Duitschland kan dwingen een vrede te aan vaarden, waarbij dit gebied wordt afgestaan. Men wil dus geen vrede door overleg, waarbij het aan de bevolking der rijkslanden door een stemming wordt overgelaten te beslissen, maar men houdt zich aan een „Franschen vre de." JAC. DEGELING. Uit Rusland worden de berichten hoe lan ger des te zonderlinger. Gisteren kwam er een telegram, waarin werd gemeld, dat er ach een roerend tooneel had afgespeeld tusschen generaal Alexejeff en de troepen, dat de ge neraal uit een toespraak van een soldaat nieuwe bezieling had geput en dat een Rus sisch offensief onder zijn leiding eerlang te wachten was. Thans meldt een telegram uit St.-Petersburg, dat generaal Alexejeff ontslag heeft genomen en dat generaal Broessiloff aangewezen werd als opperbevelhebber en pan het zuidwestelijk front zal worden ver vangen door generaal Goerko. Op het congres van de soldaten van dit Z.W. front is geklaagd over de buitengewoon slechte maatregelen ter bestrijding van epide mieën en ter verzorging van den troep, de toestand van de industrie moet noodlijdend zijn, in Kroonstad treedt een jeugdig student als dictator op, wil Rusland verdeelen in talrijke, kleine gebieden, elk onafhankelijk ge regeerd door plaatselijke raden van arbeiders en soldaten en slechts losjes vereenigd door een -congres. Er zal een congres hierover 14 Jluni te St.-Petersburg bijeenkomen. O, die congressen en conferenties in Rusland 1 Hoe meer er worden gehouden, des te duidelijker wordt de toenemende verwarring en verdeeld-- heid 1 In noord- en midden-China is een revolutie uitgebroken, het grootste deel van het leger sloot zich bij de revolutionnairen aan, terwijl de republikeinsche troepen vluchtten Tenslotte zij aangetekend, dat Albanië voor de tweede maal onafhankelijk verklaard is. Thans, door Italië. Men weet, dat de eerste onafhankelijkheid van korten duur is ge weest. Hoe zal het met de tweede gaan? In elk geval moge zij zonder mbret-lijdensge- schiedenis af loepen! En zonder het vergieten van kostelijk Nederlandseh bloed 1 Een leelijke oude man, grof van gelaats trekken en lichaamsbouw, maar met onmis kenbaar goede manieren, niettegenstaande VARIA. EEN VERBANNEN GROOTVORST. (B). Grootvorst Constantinowitsch, die al langer dan 30 jaar Ln Centraal Azië in ver banning leeft, omdat bij destijds weigerde den eed af te leggen voor keizer Alexander, heeft nu aan prins Lwoff, den resident der voorloopige regeering, vanuit Taschkent, de hoofdstad van Russisch Turkestan, het vol gende telegram gezonden: „Met blijdschap begroet ik de nieuwe regeering. Ik zou mij gelukkig achten, mijn vaderland volgens de orders van Uwe Doorluchtigheid in Rus sisch Azië te dienen. Ik ben overtuigd, dat de nieuwe regeering Rusland geluk zal bren gen Grootvorst Nicolaas Constantinowitsch is een broeder van de Gneksche kohingin-we- duge Olga. ENGELSCHE PACIFISTEN. (B.) In een Engelsch tijdschrift vinden we een beschrijving van den Engelschen door snee-pacifist. Hij heeft groote oogen, een lan ge scheeve scheiding, is meest glad gescho ren, soms heeft hij echter een. groote baard, en is zeer nerveus, blèrt onaangenaam, heeft niets zangerigs in zijn stem, maakt ruzie met ieder, met wiea hij in aanraking komt. Vóór den oorlog was hij geheel-onthouder, vegeta riër of spiritist. Voor den Engelschen pacifist is deze be schrijving niet vleiend, maar het blad wordt grof. wanneer het z-gt: de luiaards, dronk aards, lammelingen, ecutbrekers, kleismeijers en dwaze idealisten behooren allen tot de pacifistische gemeente. Waarmee weliswaar niet beweerd wordt, dat alle pacifisten aan deze euvels lijden, 't Is het oude handig heidje van (ie omdraaiing eener beleediging. Zij, die vóór den oorlog fel anti-militarist waren, zijn nu bijna zonder uitzondering voorstander van de vernietiging van het Pruisisch militarisme, merkt het bladdroog- jes op. Onder de Engelsche dames is de vredes- neiging veel sterker dan onder de heeren. De vrouwen moeten, dan ook worden buitenge sloten, meent het blad, want zij;- laten zich door hun gevoel beheerschen, en houden er van, af en toe hun denkmolen stil te laten staan. Aanpakken, ladies 1 Tot ln ontvangstname der BROODKAARTEN over de maand JUNI 1017 worden houders van legitimatiekaarten verzocht, zieta WOENSDAG 6 JUNI en ZATERDAG 9 JUNI, a.s., telkens des namiddags van 2 tot 5 trar, te vervoegen aan één der onder staande scholen en wel i houders van legitimatienuraraers i 1— 500 Woensdag aan de Keetkolk, 501—1B00 Zaterdag 1001—1500 Woensdag 1501—2000 Zaterdag 20012500 Woensdag 25013000 Zaterdag 3001—3500 Woensdag 8501—4000 Zaterdag 4001—4500 Woensdag 4501—5000 Zaterdag 60015500 Woensdag 5E01—6000 Zaterdag la harinaerlag wordt gebradW, dat aaa kindoren geen kaartan worden sfg»- gaven, en dringend worden houders van legitimatiekaarten verzocht de broodkaarten op den bepaalden tijd af te halen of te doen afhalen. Zij die aan dit verzoek niet vóldoen, zullen onvermijdelijk den last ter verkrijging der kaarten ondervinden. Maat regelen tot dekking der extra kosten, welke deze afwijkingen in het bedrijf veroorzaken, zullen in den vorm van boeten worden overwogen. De Dlraettur van het DiBtrfbHÖefesdwSJf van Alkmaar, D. SCHENK. Brillensteeg, Niauwesloot, Snaarsmanslaun, Koningsweg, hoofd der school de beer G. Helllnga. „O n 'dem. F- J- Aukae. idem. J.A.Zwarteveen. Eita. idem. P. Schipper. Idem. J TJX?ril T7T TI?TJT? 1) A Tl zijn uiterlijk. Hij keek nog eens om toen hij AAAi A f Aw A AX Au A\u A Ideur was en zei: „De hoeveelste is het doos Beatrice Heron Maxwell en Florence E. EastwLplt Naai' het EugeledL tl) Lord Brl8main zag haar van uit de hoogte met misgenoegen aan en vroeg waar zij over praatte. De meid was wat zenuwachtig en stamel dc dat het met den moord in verband stond ze wilden het mes zoeken,. En om een eind te maken aan het kleine incident, dat haar vadeFs misnoegen opwek te, gaf Sallie haastig verklaring, maar Lord Brismain, die tot grondbeginsel had alles op zij te zetten, dat niet kon meewerken tot zijn welzijn en opgewektheid, maakte daar midL den in een eind aan. „Ik begeer geen bijzonderheden te hooren van die vuile geschiedenis," zei hij, „die tra gedies zijn zeer betreurenswaardig. Laten wij asjeblieft over wat anders praten." Tubby, die weder zijn zoo abnormale on geduldigheid vertoonde, stond op zeggende: „Ja, laten we daar in Gods naam niet steeds op terug komen", en slenterde naar de gla zen deur. „Ben je al klaar, Theodor?" vroeg Lord Brismain op ironisch en toop van verwijt, ter wijl hij zichzelf nog een glas Rijnwijn in schonk. „Neem me niet kwalijk, vader!" Tubby keerde gewillig naar zijn plaats terug en bleef nog vijf minuten zitten, terwijl zijn va der stilzwijgend met een beschuitje treuzelde totdat het signaal gegeven werd door den ouden heer, die zelf opstond. bij de deur was en zei: vandaag, de zevende o! de achtste?" „De achtste," antwoordde Sallie. „Giste ren was het de zevende, dat weet ik zeker." „De zevende dag van de zevende maand", voegde Lord Brismain er peinzend bij, en hij ging de kamer uit en deed de deur achter zich dicht. Sallie keek Tubby aan en trok haar wenk brauwen op. „Getallen al weer!" zei ze. „ik wou wei eens weten waar hij oyer denkt."_ Tubby kuikte alleen tot antwoord en ging dc kamer uit door de glazen deur cn ver dween in den tuin. Toen hij later den biblc> theek van zijn vader voorbij kwam, keek hi toevallig naar binnen op een geschikte plaats aan het eind van de veranda. Lord Brismain zat aan tafel, waar een klein roulettebord op stond, de nauwkeurige nabootsing van de beroemde speeltafels te Monte Carlo, die ge heel zijn aandacht vereischte. Toen hij den bal uit het gaatje nam, hem in het wiel legde en snel ronddraaide, mom pelde hij bij zichzelf„De zevende dag van de zevende maand zeven letters in iederen naam zeven!" j Fti met een snelle beweging vloog de bal in nummer zeven. Tubby deinsde achteruit; zijn gezicht werd nog bleeker, zijn oogen krompen iperkwaar- dig ineen. „Sapristi 1" zei hij bij zichzelf, ,,'t Is ijzing wekkend, maar hij heeft gelijk. De zevende dag van de zevende maand, zeven lettert in iederen raam Lisbeth Bainton in de DE BOOMGAARDEN IN DE VER WOESTE STREKEN. Bij de beschrijvingen van den terugtocht der Duitschers tusschen Atrecht ai Soissons werd er steeds op gewezen dat zij de boom gaarden moedwillig vernield hadden. De bijzondere corresp. van de „United Press of America" zegt nu, dat wie thans die streken bezoekt, verbaasd staat bij het aan- schouwen van de bloeiende boomgaarden en de rijke graanvelden, op de plaats waar eeni- ge maanden geleden nog slechts een woestenij was. Er is hier inderdaad een wonder ge schied, n.l. een wetenschappelijk wonder Zoo dra de verwoeste streken weder in han den der geallieerden waren, werd onüer lei ding der militaire overheid met het herstel der schade begonnen. Een gedeelte van de hoornen is natuurlijk voor goed vernield, maar velen konden nog gered worden. Hierbij ging men op tweeërlei manieren te werk. Sommige hoornen warén beschadigd door het wegsnijden van een grooten ring uit de schors. Deze boomen werden eenvoudig ver bonden, zooals met gewonde soldaten ge schiedt. Dit was betrekkelijk gemakkelijk. Veel moeilijker was het echter om de omge hakte boomen te herstellen. Hierbij deed men het volgende: de-stronk, die meestal een paar voet hoog is, werd eerst op wetenschappelijke wijze bijgekapt, ten einde de sappen er m te houden en het afsterven der wortels te voor komen; daarna besmeert men de wonden met entwas en verbond ze, totdat aan den ernaast liggenden stam eenige takken, die men eraan had gelaten, door de erin aanwezige sappen uitgeloopen en in bloei geraakt waren. Dan werden de zeer levenskrachtige takken eruit gezocht en op de stompen geënt. Door dezen arbeid, waaraan duizenden dokters, ambulan cechauffeurs en brancardiers deelnamen, is het gelukt duizenden boomen te redden, welke thans prachtig in bloei staan. De DIRECTEUR va« hat DISTRIBUTED BEDRIJF van ALKMAAR brengt tw alge» ■iceae kennis, dat gedurende deze week (dus van 4 Juni tot en met 10 Jflfii 1017) op bon No. I» verkrijgbaar wordt gestild i Alkmaar, 5 Juni 1017. De Directum? voornoemd. D. SCHENK. KORTE BERICHTEN. De toestand moet te Fifdand, waar overal gestaakt wordt, zeer onrustbarend zijn, er zou volslagen anarchie heerschen en het land geheel in de macht der stakers zijn. Een Wolffbericht uit Genève spreekt van ernstige hongeroproeren, de vorige week in Portugal. Italië heeft Albanië onafhankelijk ver klaard, onder vriendschappelijke bescherming van eerstgenoemd land. Keizer Karei en Keizerin Zita hebben het Isonzo-front bezocht. Russische oorlogsschepen vernielden 147 Turksche schepen in de Zwarte zee. De koning van Denemarken gaat naar Christiania. De Amerikaartsche commissie naar Rus land is in Russische haven aangekomen. mijne Theodor en Pridham." Hij den was gev weerkaartste zich op 't zijne de blik liiji liep weg, de uitdrukking die op zijn vaders gezicht waar te nemen was geweest, 1 van een speler, die alles terug brengt tot één toetssteen: het geluksnummer 1 HOOFDSTUK VIII. Voeg als achtste doodzonde op uw lijst: bezorgdheid. Mijnheer Pridham zat ln zijn bibliotheek met zijn ellebogen op tafel en een gcluidüp- vangcr aan leder oor, te wachten op de aan sluiting met Merry's Particulier Detective bureau. „U is aangesloten," zei de beambte en een oogenblik daarna vertelde hij aan Mr. Frank Merry het verdwijnen van zijn zoon en sprak daarna met minzame, bescheiden stem zijn overtuiging uit, dat men zeker dadelijk maat regelen zou nemen tot opsporing van. Mr. 'Laurence Pridham, zonder daar eenige pu bliciteit aan te geven of drukte van te maken „Ontzie geen onkosten." luidden mijnheer Prilham's laatste woorden. „Zoo mogelijk, vindt hem tegen den avond." Er was een straal van vaste hoop in zijn hart toen hij afbelde, want Merry verstond zijn werk en in de eerste plaats wist hij ver trouwen in te boezemen bij iedereen die met hem te doen had. Aan den anderen kant van den lijn, had de stenograaf van Mr. Merry opgeteekend: Lau rence Pridham, eenige zoon van Horatio Pridham, vrederechter te Doornen-Jacht Hampshire, luitenant bij de Chiltem Fuse liers, nu in garnizoen te Hounslow, afwezig zonder verlof sedert 1 v.m. Verliet Doornen- Jacht om 10.45 den 7den, om den trein te ne men naar het Waterloo-station. Had geen ba gage bij zich. Was gewoon, wanneer hij ver lof had, zonder bagage naar het ouderlijk huis te gaan, daar hij voldoende kleederen /had op de Jacht zoowel als in de kazerne. Lengte vijf voet elf inch; zeer blond baar en knevel; blauwe oogen, eenvoudig gelaat; blanke gelaatskleur; Heeding: donkergroene Hamburger hoed, donkerblauw laken pak, staan de boord, das van de regimeusklcuren, verticaal groeae, mauve en zwarte strepen, gouden veiligheidsspeld, gouden manchet- knoopen met ae initialen L. P.; gouden plat jager-horloge in zijn vestzak; zwarte laarzen donkerblauw zijden sokken. Had geen stok bij zich. Van plau bij aankomst te Waterloo door te reizen uaar llounslow. llad geen schulden of moeilijkheden zoover zijn ouders wisten Kolonel Bray van dc Chilian Fuse liers telegrafeerde vanmorgen om de reden te vragen van de afwezigheid op het exerci tie-terrein ai in de kazerne. Alleen een zeer buitengewone gebeurtenis in re nabijheid van Doornen-Jacht, de moord, door een on bekend persoon, op een jon meisje van een- voudigen stand, bij den oever van het kanaal op een afstand van driehonderd yards van het landgoed Doornen-Jacht. De naam van het landgoed Doornen-Jacht De naam van het meisje is Lisbeth Bainton. Niemand der le den van de familie Pridham kende het meis je. Dé moord heeft plaats gehad ongeveer 8 minuten over elf, volgens een onofficieele verklaring vanden dorpsgeneesheer, dr. George Fraver. Geen pnkosten ontzien voor het onderzoek." Intusschen liep de heer Pridham in ge dachten verdiept, onrustig heen en weer of hij ging zitten met de hand onder het hoofd en kon maar geen aannemelijke reden beden ken tot verklaring van de onbegrijpelijke om standigheden, welke bekend waren geworden Hij zag zichzelf betrokken in een onteeread geval, dat aan zijn naam een niet te benijden bekendheid zou geven en dat juist op een oogenblik wanneer die naam zou worden in de Jaarboeken van den Adel. Hij zag zijn eenigen zoon gebrandmerkt als deserteur, genoodzaakt zijn ontslag te vragen, afstand te doen van de kans op een huwelijk met Lord Brismain's dochter en niet in staat de oogen op te slaan in gezelr schap van aanzienlijke menschen. Hij zag zijn eigen jaren van eerlijken ar beid, verzoet door de eerzucht, van nul en geeuer waade door deze grillige onverwach te kuur van het noodlot. Dit vooruizicht was er niet minder bitter om, daar het geheel onverdiend scheen; de spanning en onzekerheid omtrent den juisten aard van den slag, die ieder oogenblik kon vallen, maakten dea toestand haast onverdrar gelijk. tiet was een verlichting voor den versla gen man toen mevrouw Pridham binnen kwam en hij riep vol verlangen uit: „Ia er tijding?" „Neen, niets, behalve dat miss Leach uit gegaan is hetgeen wij haar verboden had den te doen. Wat heeft de detective van Lau- gezegd?" Mr. Pridham vertelde haar wat er ge beurd was en deed zijn best, zoowel in zijn eigenbelang als in het hare, haar een weinig van de hoop in te gieten, die de woorden van Mr. Frank Merry hem hadden ingeboe zemd. Maar de hoop was bij het overbrengen reeds vervlogen en zij keken elkander ten laatste aan met de mistroostige gezichten waar niets anders óp te lezen stond dan ver bijstering en wanhoop. „Ik gaf hem'n mooie toelage," beweerde mijnheer Pridham, "ik heb hem nooit lastig gevallen met vermaningenhij was niet bang voor mij. Welke moeilijkheden kon hij heb ben, die hij niet vertelde? Ben ik ooit onaan genaam geweest voor den jongen, Selrna?" „Nooit," antwoordde zij geruststellend. (Wordt vervolgd). Ï8& i rii i n[vj ALRMAARSCHE COURANT. ZOOLA.NO de voorraad strekt, 2ETE5 SIGAREN VOOR s» VIJF EX TWINTIG GENTEN. ..li.1U1, UJI «Arv Oftfio 1 \m 4vua>n Vlii n n n idem- u d o o A. Wijn. n n n idem. UC 1UWUV1 WJ. .in.*^i. i

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1