DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HET VIJFDE RAD Ho. 130 Honderd en negentiende jaargan? 1917. WOENSDAG G JUNI FEUILLETON. BriTb Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar U,30 franco door het geheele Rijk fl,50 Afzonderlijke nummers 5 Cents. Telefoonnummer 3, Prijs der gewone Advertëntiën Per regel 10.12* Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent ALKMAAR, 6 Juni. De Oostenrijkers melden, dat hun troepen ten zuiden van Jamiano een aanzienlijk deel van de schansen, welke de Italianen twee we ken geleden hadden veroverd, hebben herno men en dat de Italianen vruchteloos hun te voet en per auto aangevoerde reserves in het vuur wierpen. Wel was de strijd buitenge woon hevig tengevolge van het inzetten van nieuwe Itaiiaansehe versterkingen, maar de Oostenrijkers bleven overwinnaars en maak ten 171 officieren en 6500 man gevangen. De Italianen deelen mede, dat zij ten Zui den van Jamiano hun stellingen op de flan ken vast in handen gehouden hebben, maar het centrum van hun nieuwe linie een wei nig hebben moeten terugtrekken voor de uit werking van het moorddadig vuur. Door herhaalde tegenaanvallen slaagden zij er in den aanval van den tegenstander tot staan te brengen cn daarop door een krachtigen stoot bijna den oorspronkelijken toestand te herstellen. Op de gebruikelijke wijze loopen de we derzij dsche lezingen dus uiteen. Ziji komen echter hierin overeen, dat beiden gewagen van Oostenrijksche heroveringen op het zuid-westelijk oorlogsterrein. Derhalve blij ken de Oostenrijkers ook na den tiendaag- schen Isonzo-slag tot een tegenactie in staat. Het dient afgewacht, of zij het geheele Itaii aansehe succes ongedaan zullen kunnen ma ken. In elk geval hoe weinig heeft bet moorddadig vechten der laatste weken aan dit front tenslotte opgeleverd 1 Van de andere fronten zijn geen gebeurte nissen te vermelden. Met dezelfde woede duurtvde artilleriestrijd in België voort, maar tot infanterie-gevechtea is het nog steeds niet gekomen. De Britsche vloot heeft nu ook Ostende bebombardeerd. Bij een ontmoeting tusscheü een Britsch eskader van lichte kruisers en torpedojagers en een zestal Duitsche torpe dojagers werd een der laatsten tot zinken gebracht en een ander zwaar beschadigd. Een Oostenrijksche torpedoboot werd in de Adriatische Zee door een onderzeeër der entente getorpilleerd. Vaag blijven de berichten over de histori sche zitting der Fransche Kamer. Na drie dagen in het geheim te zijn bijeen gekomen, werd eindelijk tegen middernacht tot open bare vergadering overgegaan. Men weet, dat daarin de motie-Klotz werd aangeno men over het oorlogsdoel en dat de eene helft der socialisten daarvoor en de andere helft daartegen heeft gestemd. Over de passen voor de conferentie van Stockholm wordt in de motie echter niet gesproken. Vóór de stemming was nog gevraagd of de regee ring niet op haar beslissing wilde terugko men, daar de motie dan met algemeene stem men kon worden aangenomen. Maar premier Ribot zeide zich aan de eenmaal genomen beslissing te zullen houden. Van den Engelschen premier Lloyd Geor ge werd gisteren of wordt morgen een be langrijke mededeeling omtrent den toestand in Rusland verwacht. Misschien brengt deze eenige opheldering omtrent den zonderlin gen staat van zaken. Omtrent het aftreden van generaal Alexe- jeff als opperbevelhebber verluidt, dat dit in verband staat met de tegen hem gevoer de oppositie door den Raad van Arbeiders en Soldaten, omdat hijtot het offensief had aangespoord 1 Het* uitvoerend comité van dezen Raad heeft een oproeping gericht tot de socialisti sche partijen en de voornaamste arbeiders- vereenigingen van de geheele wereld. Daarin wordt herinnerd aan het oorlogsdoel van den Raad en van de tweede voorloopige re geering: een vrede zonder inlijving en oor logsvergoeding, berustend op het recht der volken om hun eigen zaken te beslissen. De Raad is van meening, dat het einde van den oorlog en het herstel van den we reldvrede door de gemeenschappelijke belan gen van de arbeidersklasse en van het heele menschdom worden geëischt. Dit kan de so cialistische democratie uitsluitend door de vereenigde internationale bemoeiingen arbeiderspartijen en vakvereeaigingen oorlogvoerende en onzijdige landen in belang van. een krachtigen en taaien strijd tegen het algemeene bloedbad bereiken. De eerste noodzakelijke en beslissende stap voor het op gang brengen van zulk een internationale beweging is de bijeenroeping van een internationale conferentie welker voornaamste taak zal zijn, tusschen de verte genwoordigers van het socialistische prole tariaat een overeenkomst nopens politieke afrekening met het „heilig verbond" tusschen de legeeringen en de imperialistische klassen tot stand te brengen. Zoowel de levensbelangen van het prole tariaat als van de volken eischen de bijeen roeping van zulk een conferentie. De par tijen en arbeidersorganisaties, die deze mee ning deelen en bereid zijn, hun krachten te vereenigen om hun streven te verwezenlijken, worden door den Raad opgewekt, aan de door hen bijeengeroepen conferentie deel te nemen. Aldus de verzonden oproeping. De Raad kiest als plaats der conferentie Stockholm en als tijd de dagen tusschen 28 Jüni en 8 Juli Oosterhout Nu kan er zich echter een eigenaardige te genwerking ook voor deze conferentie voor doen. De Engelsche bond van zeelieden en stokers heeft n.l. besloten, dat wanneer de so cialistische afgevaardigden niet beloven zeke re voorwaarden1 te Stockholm te zullen stellen, zij niet over de zee gebracht zullen worden en dus thuis moeten blijven. Op de algemeene vergadering is medegedeeld, welke routes de j Steenwijk vredesgezinde heeren zouden nemenf Het eigenaardige is, dat er over enkele da- iel gen ook een internationale vakvereenigings-xilburg Kampen Loosduinen Maastricht Meppel Nijmegen Oostburg Dr. E. J. Beumer, A.-R. A. Brummelkamp, A.-R. Mr F. I. J. Janssen R.-K. Mr. H. Smeenge, U.-L. Mr. M. Jl. C. M. Kolkman, R - K Jhr. R. R. L. de Muralt, U.-L. Mr. Dr. A. B. O. M. van Rheden Roermond Schiedam Sittard Sliedrecbt Sneek conferentie te Stockholm zal worden gehou den men raakt overigens den tel kwijt door al die vredesbijeenkomsten. Welke houding de Britsche zeeliedenvakver- eeniging nu daartegen zal innemen? BINNENLAND. der der het door- Beatrice Heron Maxwell en Florence E. Eastwick. Naar het Engelsch. 12) Alkmaar Almelo Amsterdam VI Appingedam Assen Bergen-op-Zoom Bodegraven Breukelen Delft Doetinchem Dokkum Druten Ede Eindhoven Emmen Enkhuizen Goes Gorinchem Gouda Grave Gulpen Harlingen Helmond 's-Hertogenbosch KAMERVERKIEZINGEN Bij de gisteren gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn herkozen Districten: Jhr. mr. P. van Foreest, V.-L. A. H. J. Engels, R.-K. B. Nierstrasz, V.-L. J. H. A. Schaper, S. D. A. P. W. O. A. Koster, V.-D. W. J. F. Juten, R.-K. Mi. j. W. H. M. van Id- singa, C.-H. F. II. de Monté ver Lo- ren, A.-R, Mr. H. A. van de Velde, A.-R. P. v. Vliet Jr., A.-R Mr R. van Veen, C.-H. Mr. Th. J. A. Duynstee, R -K Jhr. G. Jl. A. Schimmel- penninck, C.-H. Mr. dr. J. van Best, R.-K. J. Sibinga Mulder, U.-L. N. Oosterbaan. A.-R. Jhr. mr. A. F. ae Savomln Lohman, C.-H. Mr. A. C. Visser IJzendoom, V.-L. Jhr. mr. W. Th. C, Doom, U..-L. Mr. dr. D. A. P. N. Koo ien, R.-K. Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, R.-K. Mr. dr. J. Ankerman, C H A. N. Fleskens, R.-K. Jhr. mr. A. F. O. v. Sasse v. ijsselt, R.-K. P. F. Fruijtler, R.K. Mr. P. Rink, U.-L. Rijckevorsel, R.-K. Mr. R. H. v. Schaik, R.-K. M. C. C. Bongaerts, R.-K. Jhr. Mr-. D. J. de Geer (C.-H.) J. H. J. Beckers, R.-K. J. v. d. Molen Tzn., A.-R. Dr. J. G. Scheurer, A.-R. L. F. Duymaer van Twist, A.-R. Mr. H. C. Dresseihuys, V.-L. A. H. A. Arts, R.-K. Mr. G. W. Sannes, S. D. A. P. B. R. F. v. Vlijmen, R.-K. Dr. W. H. Nolens, R.-K. Mr. J. A. Loeff, R.-K. Mr. dr. H. A. G. van GroenedaeL R.-K. Jhr. mr. dr. E. A. van Be- resteijn, V.-D. Wijk bij Duurstede Mr. J. L. C. C. baron de Wykerslooth de Weerde- steijn, R.-K. Zevenbergen A. C. A. v. Vuuren, R.-K. Zierikzee Mr. R. J. H. Patijn, U.-L. In de volgende districten zijn candidaat ge steld de heeren Veendam Veghel Venlo Waalwijk Weert Winschoten Districten: Amersfoort van van Hontenisse Hoogezand „Je kunt je zelf geen verwijten maken, Hora tio. Tracht dat ook niet te doen het maakt de dingen maar erger voor jc." Zij zweeg een oogenblik en ging voort: „Er is ééndmg dat mij getroffen heeft. De man, dien door miss Leach werd binnengelaten, wie was dat? Zou die iets te maken kunnen hebben met het verdwijnen van Lauri^? Had hij een afspraak met haar voor het een of ander Zij wilde niet spreken, maar wij hadden haar verklaring moeten laten geven. Nu is zij weg en De deur ging open voordat deze zin was voleindigd en de huisknecht zei: „Er is een inspecteur, die u vraagt te spreken, mijn heer." „Laat hem binnen", beval Mr. Pridham. „Selina, jij moet liever weggaan! Het is na tuurlijk over miss Leach. Ik zal hem niets vertellen van Laurie." Mevrouw Pridham verwijderde zich toen de inspecteur binnen kwam en groette. De eerste woorden die hij sprak deden Mr. Pridham uitermate ontstellen. „Ik was op weg naar uw huis, mijnheer, om een be zoek te brengen en' een jonge dame te spre ken, een lid van uw huishouden, toen een van onze ondergeschikten mij achterop kwam met twee voorwerpen, die gevonden waren op den weg naar Woking, omstreeks drie mijlen hier vandaan. Kent u die voor werpen misschien, mijnheer?" liij haalde uit zijn zak een donkergroene i Mamburger vilten hoed, waar in de binnen zijde twee kleine letters gedrukt stonden: L. P. Mr. Pridham nam den hoed in de hand en bekeek hem, onzeker wat hij zou antwoor den op deze gewichtige vraag. Eindelijk zei hij langzaam: „Het heeft veel van een hoed dien mijn zoon soms op had." „En de voorletters zijn ook die van uw zoon, geloof ik, mijnheer", zei de inspecteur op deuzelfden toon. „Heeft u eeuig idee of Mr. Laurence Pridham de lataste vierentwin- j tig uur den weg naar Woking is op geweest. Miste hij zijn hoed?" „Ik zou zeggen van niet", antwoordde Mr. Pridham. „Mijn zoon is gisteravond ver trokken om naar zijn regiment te Hounslow terug te keeren." zoo, mijnheer. Mag ik u vragen of dit het portret is van de jongedame, aie hier den laatsten tijd gelogeerd heeft?" Hij, overhandigde hem een portret van Fe licia een allerliefst portretje in een zo-i merjapon, een- glimlachend gezichtje onder eèn grooten hoed, met een teelere uitdruk king om haar mond en in haar oogen. Mr. Pridham keek er niet aandacht naar. Hij had een gevoel of een meedoogenloos verpletterende ramp werd voorspeld, door deze, twee onsamenhangende bewijzen van een droevig ongeluk. Want het portret was vuil en gescheurd alsof er op getrapt was en de hoed was verkleurd alsof hij op den nat ten grond had gelegen. „Er is geen twijfel aan, het is mis Leach", gaf hij toe. Toen keerde hij het portret om en las hetgeen aan de achterzijde geschreven' was: „Uit liefde van je eigen Felicia." „Men zou zoo denken", zei de inspecteur bedaard, „dat de jougedame het als een be wijs van liefde aan iemand gegeven heeft. Weet u misschien of ze verloofd was, mijn heel-?" Mr. Pridham's mond was op eenmaal als verdroogd; met eenige moeilijkheid was het ver ik weet de hoogte van jen van miss Amsterdam I Amsterdam II Amsterdam III Amsterdam: IV Amsterdam V Amsterdam VII Amsterdam VIII Mr. W. H. de Beaufort, V.-L., (Aftr.) J. F. Baervelot, A. T. A. G. Ds.M.C. v. Wijhe, S.D.P. Dr H. F. R. Hubrecht, U.-L. (Aftr.) Mr. W. Heineken. A. T. AG. A. H.. Gerhard, S.D A.P. (Aftr.) Dr. Z. Kamerling, A. T. A. G. D. Wijnkoop, S.D.P. P. Otto, U.-L. (AftrO Robart, A.T.A.G. D. Wijnkoop, S.D.P. Mr. J. A. van Hamel, U.- L. (Aftr.) De Hullu, A.T.A.O. D. Wijnkoop, S D.P. Th. M. Ketelaar, V.-D. (Aftr.) Dr. Schrijver, A.T.A.G. D. Wijnkoop, S.D.P. Walrave Boissevain, V.' L. Dr.' A. S D. Wijnkoop, S.D.P. A. B. Kleerekoper, S. D. A. P. (Aftr.) Dr. Frederik v. Eeden, A. S. Ds. B. de Ligt, C.S. DE DIRECTEUR van hel DISTRIBU TIEBEDRIJF van ALKMAAR deelt aan belanghebbenden mede, dat ONTVAN GERS van AANVULLINGSBROODKAAR TEN, geldig voor da eerstvolgende periode, deze DONDERDAO, VRIJDAG en ZATER DAG (T, 8 en 9 Juni te eijnen kantore tusschen 9 en 1 uur in ontvangst kunnen nemen. Voor de afgeloopen weken moeten zjj daarbij da vervallen kaarten Inwisselen. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie zijn gelegd de aan hen ingediende ver zoeken met bijlagen van: io. De ALKMAARSCHE IJSCOMPAO- NIE der afdeeiing Alkmaar van de Ne- derlandsche Banketbakkersvereeniging alhier, om vergunning tot het oprichten van een elec- tro-motor van 3 P.K. met sleepringanker, voor het in beweging brengen van eene room- of vruchtenijsmachine, in het perceel Laai; Wijk D, No. 34; 2o. H. JANSEN, winkelier aldaar, om ver gunning tot het uitbreiden van een HOUT- WARENFABRIEK, door het bijplaatsen van 14 machines voor houtbewerking, te draven door de bestaande stoommachine van 40 P.K., in het perceel Lindenkracht, Wijk A, No. 10. Bezwaren tegen deze oprichting, resp. uit breiding, kunnen worden ingediend ten raad- huize dezer gemeente, mondeling op DINS DAG 19 JUNI e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tij' Gedurende drie dagen vóór lelden dag kunnen de verzoekers en zij, die bezwaren heb ben ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. ALKMAAR, 5 Juni 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd!, O. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. (Aftr.) F rederik v. Eeden, dat hij antwoordde: „Zoo neen. Maar ik was niet de particuliere aangelegd op 'Ciilicdi Leach." „Neen, mijnheer? Zou ik miss Leach mo-, deuzelfden toon. „Heeft u eeuig Idee of gen spreken en een kort onderhoud met haar i rte lataste vierentwin- i hebben, mijnheer Mr. Pridham schelde; toen de huisknecht binnenkwam zeide hij: „Vraag aan me vrouw of zij even hier wil komen." „Lieve", zei hij, toen zijn vrouw binnen kwam. „Het is beter dunkt mij, dat je weet waarom de inspecteur hier gekomen is." Haar oog viel op den hoed en de hardheid van haar blik verminderde plotseling. Zij greep den hoed, keek aan' de binnenzijde, waar de initialen haar vermoeden bevestig den. Sprakeloos keek zij haar man aan. Haai" agitatie had een kalmeerende,uitwer- king op hem en hij zei met zorgelooze be daardheid: „Die hoed werd gevonden den weg naar Woking." „Met dit portret er dicht bij", voegde inspecteur er bij, het haar overhandigend. Het leek wel of iedere droppel bloed mevrouw Pridham's lichaam naar haar zicht en hals stroomde, toen zij het opschrift las aan de achterzijde; haar echtgenoot nam haar het portret af met een weinig gefronst gelaat tot waarschuwing. „Ik weet haast zeker", zei mevrouw op de uit ge- Prid- Amster dam IX Apeldoorn Arnhem J. van den TempeL S. D. A. P. (Afto) Baerveldt, A.T.A.G. Oosterbaan, (Winkeliers). D. Wijnkoop, S.D P. J. R. Snoeck Henkemans, C.-H. (Aftr. Hug< oltz. A. T. Beverwijk Breda Brielle P. Th. A. G. K. Eland, U.-L. (Aftr.) Ds. M. C van Wijhe, S. D. P. Mr. L. N. Roodenburg, V.-D. (Aftr.) L. L. H. de Visser, S.D.P. W. H. Bogaardt, R.-K. (Aftr.) Binkhorst van Oudcar- spel, A.T.A.G. A. Roodhuijzeu, U.-L. ham, „dat miss Leach een geheim had, dat haar niet tot eer strekte. Zij heeft het huis verlaten ofschoon ik haar gezegd had, dat niet te doen. Ik geloof dat u het verstandigst zou doen haar op te sporen." Woedende toorn trilde in ieder van haar wóórden, een niet te bedwingen wraakgie righeid wekte het tot nu toe niet bij haar op gekomen vermoeden, dat haar doodsangst over haar zoon op de een of andere wijze, die haar krankzinnig zou kunneu maken, de schuld was van dat meisje die parvenu, zooals ze haar bij zichzelf noemde De inspecteur stond bedaard te luisteren, maar Mr. Pridham voelde dat hij. de gedach te kon lezen die in het hoofd van den man opkwamen en de onvermijdelijke gevolgtrek king nagaan die hij uit de onvoorzichtige woorden van zijn vrouw kon opmaken. „Indien de jonge dame niet thuis is, dan is het niet noodig voor mij iu voor 't oogen blik langer lastig te vallen", zei de inspec teur. „Zooais u zegt, mevrouw, is het beter dat ik maatregelen neem om haar te vinden Heb ik goed van u begrepen, mijnheer, dat de heer Laurence Pridham in zijn garnizoen is?" „Waar hij op 't oogenblik is", zei mijn heer Pridham snel, „zou ik u niet kunnen zeggen. Hij is gisteravond uit huis vertrok ken om naar de stad terug te keeren, dat is alles wat wij van hem weten." „Hij had dezen hoed toen zeker niet op?" vroeg de inspecteur met nadruk. „liet schijnt dat hij dezen hoed niet op had", herhaalde Mr. Pridham met een toon- looze stem. Mevrouw Pridham keek nu den een, dan den ander aan en had moeite zich stil te houden. Zij was gewoonlijk geneigd haar woorden te wégen, maar nu was zij zoo op gewonden, dat zij de heele geschiedenis wel haastig en ondoordacht zou hebben velteTd niettegenstaande de beslissing van haar man om alles zoo lang moe 'dijk stil te houden alleen omdat het denkbeeld, dat Felicia in direct verband zou staan met Lau rie, haar onverdragelijk was. De inspecteur nam den hoed en het por tret op en groette zwijgend. „Zou u d e dingen niet liever hier laten?" vroeg mevrouw Pridham gebiedend. „Liever niet, mevrouw. Zij werden ge vonden door een van onze ondergeschikten en ik heb geen vrijheid ze af te geven op 't oogenblik tenminste Hij deed de deur open; een geluid van stemmen en voetstappen begon zich juist te doen hooren. Toen hij de deur opende, bereikte een uitroep van Theo juist hun oor. „O Laurice Laurie, lieveling 1 Fee, wat is er?" De verschrikte stem weerklonk door de hall; Mr. en mevrouw Pridham stonden op den drempel op hetzelfde oogenblik, dat de inspecteur de deur uitging. Het kleine groepje van drie personen was zichtbaar voor hun aller oogen. Laurie streek zenuwachtig met de hand over het verwarde voorhoofd, terwijl hij rondom zich keek en een ijdele poging deed zich te herinneren wat hem uit het geheugen was gegaan. Felicia, die zijn arm vasthield en trachtte hem naar een stoel te geleiden; Theo met haar hand op zijn schouder, hem smee- kend aanziend, terwijl de tranen haar over de wangen rolden. „Mr. Laurence Pridham, niet waar", zei de inspecteur, zonder eenige verandering van stem. (Wordt vervolgd). AARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1