V- Etei?dj«cb< Eist Enschedé Franeker 's-Gravenhage I 's-Gravenhage II 's-Gravenhage III Groningen Haarlem Haarlemmermeer Den. Helder Hilversum Hoorn Katwijk Leeuwarden Leiden Lochem Middelburg Ommen Ridderkerk Rotterdam I Rotterdam II Rotterdam III Rotterdam IV Rotterdam V Schoterland Tietjerksteradeel Utrecht I Utrecht II Weststellingwerf ■T.A.Q, Vel* Mr. H. P. MarcBani, D. (Aftr." ©ezesner, Ag. Mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, R.-K. (Af tredend). Dr. Frederik v. Eeden, A. S. J. W. Albarda, S.D.A.P. (Aftr.) D. Wijnkoop, S.D.P. P. G. H< W. elsdingen, S. D. A. R. (Aftr.) De Baan, C.S. K. ter Laan, S. D. A. P. (Aftr.) Mr. H. Louis Israels, A. T. A. G. L. L. H. de Visser, S.D.P. J. W. IJzerman, U.-L. (Aftr.) Dr. P. r. Hubrecht, A. T. A. G. J. H. Kruyt, C. S. J. C. Jansen, U.-L. (Aftr.) Jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk A.T.A.G. L. L. FL de Visser, S.D.P. Mr. J. Limburg, V.-D. (Aftr.) Mr. S. van Houten, A. T. A.G. Sterringa, S.D.P. Mr. D. Fock, U.-L. (Aftr.) Ds. M. C. v. Wijhe S.D.P. Dr. Z. Kamerlingh, A. T. A. O. J. A. Bomans R.K. (Aftr.) J. K. de Blauw, A.T.A.G: P. J. Oud, V.-D. (Aftr.) A. P. Staalman, Chr.-D. Mr. V. H. Rutgers, A.-R. (Aftr.) Mr. W. Heineken, A. T. A.G. Vader, S. D. P. W. J. E. H. M. de Jong, U.-L., (Aftr.) Ds. B. de Ligt, C.-S. Dr. J. Th. de Visser, C.- H. (Aftr.) J. H. Ek -kering, A. T. A. G. Mr. P. J. Troelstra, S. D. A. P Dr. A. R. de jong, C.-S. Mr. J. E. Heeres, U.-L. Aftr.) L. L. H. de Visser, S.D.P. Mr. G. Jannink, U.-L. (Aftr.) Van Zeijl A. T. A. G. Mr. E. E. v. Raalte, U.- L. (Aftr.) H. C. Hofman, A.T.A.O. Mr. C. J. A- Bichon van IJsselmonde, C.H. (Af tredend). H. Kruidenier, Ag. F. J. W. Drion, (Aftr.) H. Kruidenier, Ag. B. J. Gerretson, aal-democraten. I» 49 districten werden, tegenover de af tredende leden die allen (ook de heer Lief- tiawt id Zuthen) opnieuw gecandtdeerd wer den, andere «mdidatm gesteld. In 3Q yap. die districten zal op Vrijdag 15 Juni gekozen moeten worden tusschen 2 candidaten, in 18 tusschen 3 en in 1 (Amsterdam IX) tus schen 4. A. T. A. G.-candidaten werden in 27 dis tricten gesteld. Wij rekenen tot hen al dege nen die als zuivere protest-candidaten tegen de Grondwetsherziening beschouwd kunnen worden, onverschillig of zij zich onder liet merk der „Actie", als uitverkorenen der „Al- gemeene Staatspartij" (dr. Frederik van Ee den b.v. in drie districten) of zonder merk (als mr. S. van Houten in Groningen) aan dienden. Hun aantal zou niet voldoende zijn om de Grondwetsherziening in tweede lezing in de Kamer te doen mislukkendaartoe Zijn, in het geval eener voltallige vergadering, 34 stemmen noodig. Zij zouden het dus van de S. D. P.-Verte- genwoordigers (de S. D. A. P. 'bestrijdende socialisten) moeten hebben, dié in 29 distric ten als candidaten optreden, in verscheidene daarvan naast, dus tegen de A. T. A. G.-can didaten. Behalve de genoemden vindt men hier en daar dan nog eens een lossen platte- lands-candidaat (Agrariër) en een Christen- socialist, benevens twee eenlingen, nl. een winkeliers-candidaat in Amsterdam IX en den bekenden heer Staalman, als Christen-de mocraat weder opduikend in zijn oude Den Helder. In al de groote steden moet gestemd wor den. Amsterdam zag acht A. L A. G .-can didaten verschijnen; la note gaie in den.uit slag van gisteren is daar, dat het eenige district, waar het aftredende lid ongemoeid gelaten en dus herkezen verklaard werd, het district is vanden heer Nierstrasz wiens hand ia een vermaarde Kamervergade ring was tegen alle partijen die het verkie- zings-coovenant sloten en aller hand was tegen hem! Voorts zal gestemd moeten wor den in de vijf districten vau Rotterdam, in de drie van Den Haag, in de twee van Utrecht, in Groningen en de verdere provinciale hoofdsteden behalve Maastricht, Den Bosch en Assen. Tegen de aftredende sociaal-demo craten heeft de S. D. P. overal candidaten ge steld, behalve te App.ngedam en te Veen- dam, wam de heeren bchaper en Sannes di rect gekozen verklaard werden. Met de aftredende Vrije-liberalen was dit het geval te-Alkmaar (Van Foreest), Amster dam VI (Nierstrasz), Goriuchem (Visser van IJzendoorn) en Tiel (Dresselliuys). In Amers foort, Amsterdam Vil, Ridderkerk, Rotter dam IV, Utrecht I en Zwolle vinden zij can didaten tegenover zich. Summa summarum: er begint nu in bijna de helft van de kiesdistricten een verkiezings campagne, besloten door de stemming van V.-L. C.-H. (Aftr.) J. W. Kruyt, C.-S. H. Spiekman, S. D. A. P. (Aftr.) Dr. W. van Ravesteijn, S. D. P. Roeper Bosch, A. T. A. G. Dr. B. D. Eerdmans, U.- L. (Aftr.) Dr. W. van Ravesteijn, S. D. P. J. van Vollcnhoven, V.-L. (Aftr.) Dr. w. van Ravesteyn, S. D. P. P. Th. Hugenholtz, A. T. A. O. J. ter Laan, S. D. A. P. ups 15 Juni a,s„ aan welke laatste wij onze geestverwanten aanbevelen overal deel te ne men ten gunste van het aftredende Kamerlid, tot welke partij deze ook moge behooren. De Grondwetsherziening toch kan, naar onze meening, door de wijze waarop haar eerste lezing in beide Kamers der Staien-Ge- neneraal tot stand kwam, slechts als een vol dongen feit worden beschouwd, waartegen men zijn bezwaren kan hebben, maar waar tegen het volkomen nutteloos is thans nog te protesieeren. Het is al verloren inspanning, geld, tijd en strijd die aan de reactie daarte gen in de volgende tien dagen zal worden besteed. De leiders van zulk een beweging verdienen geen steun, hoe belangeloos lnm motieven ook mogen zijn eu hoe eerbied waardig hun personen. EXAMEN HOOFDONDERWIJZER. Zij. die zich aan dit examen waai van 'l schriftelijk gedeelte op 28 Juni e.k zal plaais hebben, terwijl het mondeling onderzoek op 13 Juli d.a.v. zal aanvangen wenschen te onderwerpen, gelieven zich vóór 14 Juni e.k. aan te melden bij den voorzitter der commis sie voor welke>,1 verlangen ie verschijnen. Zij die door het vervullen hunner militaire plichten niet in staat zijn het bewijs van tweejarige werkzaamheid aan een of met. i scholen over te leggen, voegen bij de aangif te een, op gezegeld papier geschreven, tot den minister van Binnenlandsche /aken ge richt adres, om gelieele of gedeeltelijke oul- hcffkig van den cisch, ia artikel 82, 1ste lid, der wet tot regeling van het' lager onderwijs, gesteld. De voorzitters der commissiön zijn: te Bre da dr. A. Ii. J. M. Dcsertine; te Arnhem W. J. Pli. van Oppenraay; te s-üravcallage F. Eringa; te Amsterdam P. Ie 'Grand; te Leeuwarden J. O. Wirtz Czn.; te Zwolle G. A. Bosch. (Aftr.) L.L. H.i de Visser, S.D.P. Mr. M. Mendels, S. D. A P. (Aftr.) Rljsewijk, S. D. P. Ds. C. v. d. Voort van Zijp, A.-R. (Aftr.) Ds. M. C. v. Wijhe^.D.P. Mr. dr. J. H. H. W. Q. t. Spill, V.-L. (Aftr.) Dr. H. C. Muller, A. T. A. G. Ds A. R. de Jong, C.-S. Dr. J. van Leeuwen, S. D. A. P. (Aftr.) De Hullu, A. T. A. O. L. L. H. ae Visser, S.D.P. F. W. N. Hugenholtz, S, D A. P. (Aftr.) Ji. H. Kruyt, C.-S. Zaandam J. E. W. Duys, S. D. A. P. (Aftr.) L. L H. de Visser, S.D.P. Zuldhom E. M. Teenstra, V.-D. (Aftr.) Sterringa, S. D. P. Zutphen F. Lieftinck, U.-L. (Aftr.) Ds. M. C. van Wijhe, S. D. P. Zwolle F. M. Knobel, V.-L. (Af tredend). Nijhuijs, S. D. P. Herkozen zijn dus 51 leden, terwijl in 49 districten op 15 dezer stemming moet plaats hebben. V.L. Vrlj-Llberaal. U. L. Unie-Li beraal. V. D. Vrijzinnig-Democraat. S.D.A.P. Soc.-Dem. Arb.-Partij. R.K. Roomsch-Katholiek. A.R. Anti-Re volutionair. C.H. Christelijk-Historisch. A.T.A.G. Actie tegen aanhangige Grondwetsherziening. Ag. Agrariërs. S. D. P. Soc.-Dem. Partij. C. S. Christen-Socialist. DE UITSLAG DER CANDIDAAT- STELLINGEN. De Haagsche Nieuwe Ct. schrijft: In 51 van de 100 kiesdistricten voor de Tweede Kamer zijn de aftredende leden gis teren bij enkele candidaatstelling gekozen verklaard. Dit voorrecht viel te beurt aan 22 Roomsch- katholieken, 9 antirevolutionnairen, 6 Chris- telijk-historischen, 6 Unie-liberalen, 4 Vrije- liberalen, 2 vrijzinnig-democraten en 2 Soci- „BOAZ". x In een te Utrecht gehouden buitengewone algemeene vergadering dezer vereenlgmg, ouder voorzitterschap van den heer H. Co- lijn, is een voorstel tot reorganisatie aange nomen. De kern der reorganisatie bestaat, overeen komstig hetgeen in Utrecht in beginsel werd aanvaard, hierin, dat drie vereenigiugen zul- lén worden gevormd, n.l. een christelijke Boerenbond, een christelijke Werkgeversbond en een christelijke Middenstandsbond, welke drie bonden federatief in „Boaz" zullen sa menwerken. In een onlangs te Amsterdam gehouden vergadering zijn deze plannen nader uitge werkt en zij hébben in zqoverre reeds vasten vorm aangenomen, dat ter voorbereiding van de tot standkoming dezer drie bonden be noemd zijn drie commissies, voor welke als secretarissen zullen fungeeren: mr. J. W Goedbloed te Almelo (commissie Boeren bond), mr. G. H. A. Grosheide Jr. te Am sterdam (commissie Werkgeversbond) en mr. J. N. Bremmer te Utrecht (commissie Midr dgnstand&bond). ONZE SCHEEPVAART. Naar een Reuter-bericht uit Londen mede deelt, zijn de vólgende concessies dezer da gen aan Nederland gedaan ter vergemakke lijking van het vervoer van gewettigde le vensmiddelen .voor het gebruik in Nederland Toegestaan werd de vaart voor 28 Neder- landsche schepen in ballast naar de Ver- eenigde Staten, onderzoek te Halifax ia plaats van in het Vereenigd Koningrijk. Aan deze en een aantal andere schepen, op weg naar Nederland, werd een onderzoek in Ha lifax toegestaan, met het resultaat, dat in dejje maand aan 41 Nederlandsche schepen is vergund naar Nederland te varen zonder het Vereenigd Konmkrijk aan te doen voor een onderzoek, waardoor d.u$ het z.g, Duitsche versperde gebied werd vermeden, 21 sche pen hadden levensmiddelen eji veevoeder aan ooord, 6 meststoffen, 4 geraffineerde petro leum. In aansluiting hiermee is tijdelijk, hangen de zekere onderhandelingen met de Neder- landsclie regeering, machtiging gegeven Ne- derlandsche schepen te iateu onderzoeken, op uit- en thuisreis, in havens buiten Groot- Brittanje. Evenzoo zijn faciliteiten aan Nederland- sche schepen gegeven om van Gibraltar da delijk naar Nederland te gaan. Een andere bijzondere concessie gegeven bij bijzondere overeenkomst met den verte genwoordiger van de Nederlandsche regee- nng is dat tien Nederlandsche schepen met gemengde ladingen voor Nederland, van Groot-Brittanje mogen uitvaren boven en behalve de schepen uit Britsche havens vrij gelaten, bij de aankomst van dergelijke schepen uit Nederland. Eenige stoomschepen van Rofterdamsche firma's zullen eerstdaags vertrekken om voor de Neder landsche regeering fosfaat te Florida te laden. Verder is een stoomschip aangewezen om te liuelva piriet te laden, eveneens vóór de Nederlandsche regeering De juiste datum van vertrek dezer schepen is nog niet bekend. ONZE GEZANT VOOR SCANDINAVIë. Bij kon. besluit is de beer jhr. dr. C. G. W. F. van Vredenburch, Hr. Ms. minister ies id ent met den persoonlijken titel van bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter ie Boekarest, in gelijke hoedanigheid be noemd bij de hoven van Stockholm, Kopen hagen en Chrisfiania, met standplaats Stock holm. TERUG VAN HET OORLOGSTERREIN. De officieren van gezondheid te kl. C. Boe- ser en dr. Ft. Aldershoff die een studiereis zouden maken naar het front in Frankrijk, zijn uit Londen teruggekeerd, omdat er tegen het voortzetten van hun reis vooralsnog on overkomelijke bezwaren bleken te bestaan. EXAMEN ZEEVAARTKUNDE. Bij beschikking van den minister van Bin- aenlandsche Zaken is bepaald, dat de com missie, aan welke wordt opgedragen liet exa- mineeren van hen die eene akte van be kwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in de zee vaartkunde (akte I), voor het jaar 1917 zit ting zal liouden te s Gravenhage. COÖPERATIEVE GROENT ENDROG ERIJ Te Aalsmeer is, na een stormachtige verga dering, opgéricht een groeatenzoutei ij op coöperatieven grondslag. Hoewel eerst het voornemen bestond er een groentendrogerij aan te verbinden, is men daarvaij teruggeko men. Tot heden is er nog niet veel animo van kweekerszijÜe voor deze zaak. Aalsmeer, begeeft zich noodgedrongen slechts schoor voetend op den weg van de groententeelt. UIT OTERLEEK. Tot lid van den gemeenteraad is, ter ver vulling van de vacature-P. Schcrmcrhora, bij enkele candidaatstelling gekozen de heer P. Spaan Kz. UIT HEER-HUGOWAARD. In liet lokaal van den heer Pij'per hield de vereenigiug ter bevordering van getrouw schoolbezoek hare jaarvergadering. Uit de rekening over 1916 bleek, dat nog in kas is gebleven 23.32. Bij de verkiezing van bestuursleden werden gekozen de heeren K. I icmkc, J. Schoenma ker en J. Schcitus voor wijk 1, Jac. v. Sloo- tcn voor wijk 2, P. Roos voor wijk 3. Hierna werd overgegaan tot dc verkiezing van een secretaris, waarbij gekozen werd de heer 'A. Kooij Cz., die deze benoeming aannam. Door de hoofden van scholen werden de volgende gegevens verstrekt. Voor school 1 het aantal leerlingen met niet meer dan 10 ver zuimen 19, nieuwe leerlingen 3, voor prijzen in aanmerking komen 14 leerlingen; voor school 2 zijn deze getallen 659 en 56, voorschool 3: 135,31 en 119 en voor school 4: 5116 en 46 leerlingen. Besloten werd aan de gemeente 60 sub sidie te wilgen* Met het oog op de duurte achtte men het noodig weer een hooger be drag voor'consumptie uit te trekken aan het vorige jaar, zoodat er voor prijsjes niet meer beschikbaar gesteld zal kunnen worden dan 50 ets. per leerling. Besloten werd per circulaire de ingezetenen op te wekken lid der vereen iging te worden. Voor de leerlingen van de scholen 1 en 2 zal het feest bestaan in een bezoek aan Ber gen aan Zee en Bergen, terwijl de leerlingen van de scholen 3 en 4 een bezoek zullen bren gen aan Bergen en Schoorl. In het lokaal „De Koffiemolen" verga derde de Prot. Kiesverecaiging „Burger plicht." Van den heer D. Appel was een schrijven ingekomen met de mededeeling, dat hij voor de volgende verkiezing geen candiaatuur meer wenscht te aanvaarden. Onder instem ming der verg. stelde de voorzitter voor den heer Appel dank te betuigen voor de wijze waarop hij vele jaren achtereen de burgerij in den Raad en in het college van B. en W. lïeeft vertegenwoordigd. Den secretaris werd opgedragen dezen dank schriftelijk aan den heer Appel over te brengen. Bij de bespreking der verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer werd besloten voor het komende zittingsjaar den heer van Fo reest te candidceren, doch met het oog op diens tamelijk Imogen ouderdom achtte men het gewenscht voor het komende zittings tijdperk met een jonger candidaat uit te ko men. Met warmte werd voor dit nieuwe tijd perk reeds voorlpopig aanbevolen de heer D. de Boer te Schermer, in wien men een uitne mend candidaat zag voor de vertegenwoordi ging van. een land- en. tuinbouwdistrict als Alkmaar. Voor de verkiezing ,na aanneming der grondwet meende de vergadering haar zus- tervereeniging te mogen aanbevelen ernstig deze candidatuur in overweging te nemen. Voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing wer den de heeren Jac, Met en Jac. ,Bloni (aftr.) reeds candidaat gesteld. Omtrent de candi datuur Van der Oord en de vacature-Appel w«rd nog gws» -j gestamn»* zal een nieuwe vergadering worden uitge schreven. UIT OUDKAESPEI, Bij de op heden gehouden verkiezing voor een notabel der hervormde gemeente alhier, vacature-J Hansen, wegens vertrek naar Ber gen, zijn van de 94 ingeleverde stembiljetten, waarvan 3 van onwaarde, uitgebracht op den heer C. Butter Jr. 51 en op den heer K. Gort 40 stemmen, zoodat gekozen; is de heer C. Butter Jz. UIT WINKEL. De heer F. C. Quien te Amsterdam heeft als hoofdingeland van den polder Waard en Groet bedankt. In zijne plaats is heden geko zen de heer A. Vis, Waardpolder, gem. Bar- singerhorn. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Heden werd door B. en W. aanbesteed het bouwen van een post- en telegiaafkantoor alhier. Van de zes inschrijvers was de hoog ste de heer L. Leegwater uit Heerhugowaard voor 46.300, de laagste de heeren Oudt en Kriller te Alkmaar voor 34.000. De gunning is aangehouden. UIT BERGEN. Bij het gisteren te Haarlem gehouden examen ter verkrijging van de acte iager on derwijs zijn geslaagd de dames E. M. A. Schenner, C. Schipper en N. M. Spanjaard, allen van hier. miflg nog wrbrasjd, De vertelling, op 1 Juni in Oostfries- iand gehouden, heeft uitgewezen, dat het aan tal stuks vee met ongeveer 5 pet. is vermeer- derd sedert de telling in 1915. Aan Berlingske Tidende wordt uit Pa rijs geseind, dat Iswolski niet naar Rusland terugkeert, doch zich te Biarritz gaat vesti gen- Naar het Parijsche Journal meldt zijn de Fransche socialisten door de verklaringen van Ribot tot het inzicht gekomen, dat het hun niet mogelijk is naar Stockholm te gaan- Zij zien tevens van hun reis naar St. Peters burg af. Binnenkort zal de socialistische par tij vergaderen en in een manifest de redenen ontvouwen die haar dwingen, de besluiten van den nationalen raad op te schorten. De Temps heeft uit Londen bericht ontvangen, dat de Engelsche regeering op haar besluit om den Engelschen afgevaardigden naar Stockholm passen te geven, is teruggekomen. Er heeft aan den Theemsmond weder een vliegeraanval plaats gehad, bommen zijn op de graafschappen Essex en Kent gewor pen. Eén yliegtuig is geveld. Een; Oostenrijksche torpedoboot is 3 Juni in de Adriatische zee getorpilleerd, de bemanning werd grootendeels gered. Etn Engelsch eskadertje is voor de Bel gische kust met zes Duitsche torpedojagers slaags geweest. De Duitsche jager S 20 werd in den grond geschoten, de Engelschen had- DE HONDENKEURING. De kantonrechter te Hilversum heeft een inwoonster van Nederhorst den Berg, tegen wie door dea burgemeester dier gemeente eene vervolging was ingesteld, omdat zij niet voldaan had aan eene oproeping om met een haar toebehoorenden hond ter keu ring op de vorderingsplaats te Bussum te genwoordig te zijn, van alle rechtsvervol ging ontslagen, omdat in art. 32bis der in- kwartieringswet wel gesproken wordt: \an paardenkeuring, doch niet van hondenkeu- ring. BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN DEN BOSCH. Met den trein vah 9.47 arriveerde H. M de Koningin hedenmorgen te den Bosch, tot het hmiden van «en inspectietocht den géén verliezen. Een ander Engelsch eska der bombardeerde Oostende. De pakketboot Yarra (4163 ton) van de Messageries maritimes is 29 Mei in het oos telijk deel der Middellandsche zee getorpil leerd en gezonken Het schip had 690 perso nen aan boord; 36 passagiers en acht Arabi sche stokers kwamen om. Als weerwraak van het Duitsche lucht bombardement van de open stad Bar-le-Duc op 29 en 30 Mei bestookten zeven Fransche vliegers in den nacht van 3 Juni Trier, waar op zij duizend Kg. springstoffen wierpen. Het Jouraal de Genève van 4 Juni meldt: De Russische troepen In Frankrijk zijn begonnen te muiten. Kerenski heeft telegra- Irisch opd'arht gegeven alle muiters dood te schieter Het Engelsche blad de Nineteenth Cen tury schrijft: De afdeeling voor ontplofbare stoffen aan het Engelsche departement van munitie kriigt onnoemelijke hoeveelheden wal- 11 visckvet -uit de Zuidpeólzeeën. „Een liooge STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. Ns. 1069 en 2838 1000. Ns. 2177, 2628 en 19226 400. Ns. 525, 12055, 16607 en 20855 200. Ns. 4, 3262, 3651, 4496, 8166, 12729, 13627, 13750, 13979 en 16156 100. KORTE BERICHTEN. Wegens een poging tot diefstal aan den N.Z. Oo&tburgwal heeft de Amsterdamsdie rechtbank twee mannen veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf. Een vrouwelijke kantoorbediende, die zich 1000 van haren patroon toegeëigend had, kreeg 2 maanden. In de chemische fabriek op de Vondè- lingenvlaat bij Vlaardingen is een stucadoor door een drijfriem gegrepen en rondgeslin gerd. Kort daarop stierf hij. Dinsdag zijn van Arnhem via Elten 265 Duitsche kinderen uit verschillende plaatsen van ons land naar Duitschland teruggekeerd Te Tilburg heeft een hevige grand ver scheidene hectaren bosch vernield. De oor zaak is onbekend. Ingezetenen van Sint-Maartensdijk heb ben bij net Rijks kolendistributiebureau pro test ingediend tegen de prijzen, die het ge meentelijk koienbureau hm doet betalen, n.l 3 cent per K.G. voor Limgurgsche kolen, "waarvoor in het aangrenzende Stavenisse 2 cent per K.G. wordt betaald. De heiw. gemeente te Finsterwolde (Gr.) had over het afgeloopen jaar aan ontvang sten 23,161 en aan uitgaven J' 14.432. In de Flondiusstraat te Rotterdam zijn van een 20-tal perceelen de koperen deur knoppen, brievenbussen en naamplaten ge stolen. i De Hengelosche gasfabriek heeft den gasprijs met 2 cent verhoogd. De prijs is nu 12 cent. Tc Nieuwestad (L.) zijn twee smokke nen hi verhoüding van glycerine in het vet van die reusachtige zoogdieren heeft tot gevolg, dat ze dood worden gebombardeerd de nieuwe manier die het oude harpoeneeren voor het dooden van walvisschcn heeft vervangen opdat zij op hun beurt Hunnp; dood mogen bombardeereö 1" 1 De Duitsche rijkskanselier heeft bepaald dat te beginnen met deze maand het gebruik van papier voor couranten, nieuwsbladen en tijdschriften opnieuw met 10 pet. moet wor den verminderd. Het aanplakken, ophangen of verspreiden van couranten, tijdschriften en bulletins is geheel verboden, alleen verkoopers mogen van elke bij hun verkrijgbare courant één exemplaar uitstallen. Het oorlogsvoedingsbureau in Duitschr land brengt ter algemeene kennis, dat het af sluiten van contracten omtrent den verkoop van graan, peulvruchten en voederartikelen anders dan met de daartoe aangewezen over- laars aangeschoten, gewond, liunnei is ernstig Te Putten is door een jachtopziener een zwijn geschoten, dat ongeveer 200 Eond woog. Het dier had-al heel wat schade erokkend aan de bouwlanden. Bij een twist tusschen surveillèerendc soldaten en burgers te Zevenaar is een der laatsten vrij erg met een bajonet gewond. Wegens gebrek aap afnemers zal de centrale keuken in de Transvaalwiik te Utrecht op Zaterdag a.s. gesloten worden. Te Glanerbrug zijn twee smokkelaars met een kinderwagen aangehouden. Het kind lag op een bed van thee en de voering van den wagen was opgevuld met chocolade en zeep. Bij de directie van de Visscherij-Maat- schappij Proefneming te Vlaardingen is be richt ontvangen, dat haar zei'llogger „Proef neming I VL. 134" door Engelsche oorlogs schepen opgebracht is naar Stornoway. Te Ooltgensplaat zijn een 20 schuurtjes afgebrand. De belendende woningen konden door het tijdig ingrijpen van militairen ge- Fiet spaard blijven. watergebrek was oor zaak, dat de brand zich kon uitbreiden. Te Gouda is een 2 Yt-jarig kind aan nekkramp overleden. Uit Nieuw-York is te Rotterdam aange komen het stoomschip „Mizar", geladen met 12.812 quarters regeeringstarwe. Den geheelen dag kruisten gisteren een tweetal Zeppelins benoorden Ameland. Een drietal vliegtuigen passeerden ook, terwijl er een vijf-tal Duitsche torpedobooten kruis ten voor de wal. BUITENLAND. KORTE BERICHTEN. De bosch-, heide- en veenbrand te Wes- terstede (Oostfriesland) is thans gebluscht geworden maar heeft groote schade aange richt. Groote hoeveelheden turf, hout, wild en gevogelte, alsmede vele veldvruchten zijn een prooi der vlammen geworden. Zondag hebben velen de afgebrande plaatsen be zocht. Ook eenige huizen zijn na de ontrui- van den oogst 1917 verboden wordt. Het St. Petersburgsche Telegraafagent- schap meldt, dat Konowalof, de minister van handel, nu werkelijk is afgetreden en wel op grond van de crisis, die naar zijn meening in de nijverheid voor de deur staat, van het gebrek aan tucht in het land, van de maatrie- gelen, die de minister van arbeid wil treffen Tot het houden van toezicht op industrieele ondernemingen en van zijn overtuiging, dat de huidige regeering plaats moet maken voor een ministerie, bestaande uit vertegenwoor digers der verschillende socialistische partij en. Ziin opvolger is nog niet benoemd. Naar uit St. Petersburg aan Politiken wordt geseind, is men daar een samenzwe ring op het spoor gekomen, waarvan het hoofddoel was Kerenski uit den wegje rui men. Het onderzoek heeft bewijzen aan den dag gebracht voor het bestaan van ean kom- plot, dat ttn. te gem evolutie op touw wilde zetten en het op den dood vau verscheiden mi nisters had begrepen. Ettelijke menschen zijn in hechtenis genomen. Naar de Times meldt, Is er in Engeland op het laatst van Mei nagegaan hoeveel lood er aan zeiljachten zit. Eigenaars, huurders enz. van jachten moesten opgeven, hoeveel loodballnst er op hun jachten was. BRAZIL1AANSCHE DIAMANTEN. De ontdekking der Brazilaaüsche diaman ten en edelgesteenten had plaats in hc«t be gin van de 18e eeuw. Voordien waren de eenige bekende diamantvelden die in de Oost-Indische koloniën, die, evenals de Bra- ziliaansche, tot de Portugeesche kroon be hoorden. De koloniale regeeriflg verbood toen onmiddellijk het vrije afzoeken der bed dingen en liet de diamantvelden bewerken door wettelijk geautoriseerde ondernemers. Na de onafhankelijkheidsverklaring onder het Keizerrijk werd na afloop van de pacht- verdragen met de regeering weer toegestaan de diamantvelden in exploitatie te nemen. Van alle Braziliaansche staten hebben waar schijnlijk Minas-Geras en Bahia den groot sten rijkdom aan diamanten en edelgesteen- ten. Buitengewoon groote diamanten zijn vooral gevonden in de alluviale aanslibbingen van de rivier Bagagem. Beroemd geworden is de „ster van het Zuiden," rond 254,5 en gesle pen 125,5 karaat wegend. Deze werd in 1853 gevonden. Eveneens beroemd werd de z.g. „Dresdner diamant," die ruw 117,5 en ge slepen 63,5 karaat woog. Beide steenen moe ten zich thans in het bezit van een Indisch vorst bevinden. Kleine steenen, d.w.z. voor glassnijderijen en technische doeleinden wor den zeer dikwijls gevonden. De belangrijkste soorten Braziliaansche diamanten zijn: Chrysolieth, groene en roode turmaline, ame thyst, transparante triphaan en topaas. STADSNIEUWS. ARRONiDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van 5 Juni. BELEEDIGING. Comelis S., Landbouwer te Harencarspel,

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2