!T ->A mtéi dat ook aas ctet® ondwof- f-xr-ffl bt&elfdq vgrlo! zal, worden verleend. binnenland. VEREENIGING VAN OUDLEERLINGEN DER RHKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. Woensdagmorgen 10 uur werd in het lo kaal van den heer C. Brouwer te Lutjewinkel de twee-en-dertigste algemeene vergadering gehouden van Üe vereeniging van oudleerlin gen der Rijkslandbouwwinterschool te Scha gen. De heer Ja. Blauwboer Kz., uit Barsin- gerhorn, opende als vice-voorzitter de ver gadering. Spr. heette speciaal de heer Vee man, directeur der -coöperatieve stoomzuivel- fabrre te Marssum, welkom en herdacht de overleden leeraar, de heer G. Muijs. Spr. veronderstelde dat de landbouw na den oorlog een zwaren tijd1 tegemoet zou gaan. Spr. hoopte dat de organisatie van de boeren sterk genoeg zal zijn om de te wach ten malaise het hoofd te bieden voor zoover die malaise een gevolg zal zijn van een strijd tegen machten, die zich tegenover de land bouwers stellen. De notulen gelezen door den secretaris, den heer P. Hopman te Schagen, werden on veranderd goedgekeurd. Van dr. Bakker. Rijksveeteeltconsulent te Alkmaar, was bericht van verhindering inge komen. Van den heer N. Best Ni., Berkhout, was een schrijven ingekomen, waarin hij mede deelde wegens drukke werkzaamheden, ais bestuurslid te bedanken. De heer J. Bries Jz. te Ursem bracht het jaarverslag uit der commissie van Toezicht op het Station van Melkonderzoek over het boekjaar 1916. Wij stippen hieruit aan dat van 1 Jan. 1915 tot 1 Jan. 1916 10729 monsters melk onder zocht-zijn, waarvan slechts a/i°o pet. niet te vens op het soortelijk gewicht verondersteld iderzoek werd. op n I, dat het onde naar het soortelijk gewicht wel geschrapt zal worden, aange zien men in N. Holland in navolging van Friesland meer zich zal gaan bepalen tot het uitsluitend onderzoek naai- het vetgehalte. De Prov. Bond van Rundveefokvereemginr gen "am reeds het besluit om de bepaling van de vetvrije drooge stof niet meer te eischen. De ontvangsten van hét onderzoek bedroe gen 1094,89, de uitgaven 1106,30. Door het groot aantal aangeboden mon sters kon het gewone tarief gehandhaafd blij ven. Aan den heer J. D. Klare, cofltroleur, werd hulde voor zijn activiteit gebracht. De heer C. Pijpen, Hoorn, vroeg of het sa laris van den controleur niet te laag was. Men mócht het gewone tarief ten zijne kosten niet handhaven. De heer Buis deelde mede, dat de contro leur meerdere functies waarneemt en dat het tarief bovendien op zijn verzoek niet ver hoogd was. Op voorstel van den secretaris werd de rekening hierop bij acclamatie goedgekeurd. Tot besturslid, in plaats van den heer J. Best Nz., werd hierop de heer P. Kistenma ker te Kolhom gekozen. Tot voorzitter werd gekozen de heer Jn, Blauwboer Kz. en wel met algemeene stem men, die de functie aanvaarde. Een 19-tal personen waren als leden toe getreden, terwijl een lid had bedankt. Het aantal donateurs vermeerderde met één. Tot lid van de commissie van Toezicht op het Station voor Melkonderzoek, werd in plaats van den heer Jn. Blaauwboer Kz., die niet herkiesbaar was, gekozen de heer Jb, Stammes te Schagen. De heer R. M. Veeman, directeur der coö peratieve stoomzuivelfabriek te "Marssum, be handelde hierop het onderwerp^ Wat door samenwerking voor den boer is te bereiken. Waar de boeren steeds meer ter hand ne men, daar oordeelde spr. het gewenscht, dat de landbouwers van de verschillende provin ciën voeling met elkander zochten. Spr. bracht hulde aan de leeraren voor het bijwonen der vergadering. In dit opzicht verkeerde men in Holland in gunstiger con dities, dan in Friesland. Bij den samengestelden bedrijfsvorm had men om aan het werk te künen gaan eerst de voorlichting van de mannen der wetenschap noodig. De boeren moeten voor hun producten zelf aansprakelijk worden en handeldrijvende landbouwers worden. In Noord-Holland moet men zoo langza merhand beginnen. In Friesland heeft men in dat opzicht reeds een mooi stukje prak tijk. In Leeuwarden hebben de directeuren aan gesloten bij üe exportvereeniging iedere week hun besprekingen. De aangeslotenen krijgen afrekening naar kwaliteit. Een prikkel om het goede te doejj is noodig gebleken. Het bestuur van spr fabriek vergaderd verder iedere Vrijdagmiddag. Ieder is op de landbouwers weten dat het hun de boer en boerin tegen fiet eigen ffersoneel te bewaken, Ndfl is dit voor een klein deel zoo, maar door de organisatie gaat men inzien, dat die verhoudingen een gevolg van 'de omstandig heden waren, de erkenning voor ieders ar beid, onverschillig waar hij staat, komt meer en meer. Men gaat inzien, dat de man die de wei tapt en de directeur voor de fabriek even veel beteekenen. Door het organisatieleven ziet men in, dat door samenwerking het mooie groote ge heel tot stand komt. Voor de afzet van de landbouwproducten moet er komen een alge meene landelijke centrale. De maatschappij van landbouw zet haar schouders er reeds onder. De tijd zal niet ver meer zijn, dat de Nederlandsche landbouw kan concurreeren met die van alle andere landen der wereld. Bij de algemeene centrale landbouworga nisatie zal er rekening mede gehouden wor den, dat iedere plaats zijn eigen zelfstandig heid behoudt. Onze producten moeten, aldus spr.. zelf naar China en Japan. Het is mogelijk dat wij voor onze produc ten ander terrein moeten zoeken, omdat de koopkracht in de landen die tot nu toe onze afnemers waren, minder is geworden. Met elkander hebben wij hetzelfde werk te doen en een grootsche taak te vervullen, daardoor zal Nederland krijgen een eere plaats op de wereldmarkt,' dgaraan mede te werken oordeelde spr. een mooie taak. Wer ken' is leven. Applaus. Op een vraag van den heer Pijper, Hoorn, zette spr. uiteen hoe de controleur, de contro le op de melk aan de boerderij ter hand damt te nemen. De heeren P. Vries Jz., Zijpe; A. Spaans Hz., Bareingerhom: Jl. A. Mijts, Nieuwe- Niedorp en A. Bak Az., St.-Maarten werden hierop als leden van de fiuancieele commis sie herkozen. Op voorstel van het bestuur werd de heer S. Smeding, directeur der R. L. W. te Scha gen bij acclamatie tot eerelid der ffcreenigiug benoemd. De beer Smeding naih deze benoeming aan en hoopte dat de verwachtingen die men van hem koesterde niet zouden tegenvallen. Spr. wilde reeds verklaren, dat ook hij veel evoelde voor het vaklandbouweconomie op et leerplan, waarvoor de gehouden enquete onder de oud-leerlingen van het landbouw onderwijs over het geheele tand zich had uitgesproken. Dit jaar kon het niet op het leerplan worden gebracht, aangezien het leerplan reeds was ingediend. Spr. gaf het bestuur en de leden in overweging hem voortaan spoedig met dc verschillende wen- schen in kornis te stellen. De voorzitter zegde hiervoor dank en wees er op, dat het niét direct in de bedoeling lag om de Landbouweconomie reeds dit jaar op het leerplan te plaatsen. Besloten werd om de brochure „Uitbeta ling naar Gehalte aan kaasfabrieken" van den beer J. Best Nz. te laten herdrukken. De heer V. Kaan, Anna-Paulownapolder, deed namens de commissie voor het verbete zaaizaden hierop mededeelingen ren van over genomen proeven. De rekening sluit met een winst van 400. Gehoopt werd, dat het volgend jaar aan-, gegeven Icon worden welk zaaizaad de mees ver op te aanbeveling verdiende. De resultaten met de zegehaver had men piet voldoende kun nen vaststellen. Op voorstel van de commissie werd beslo ten de zaaizaadkweekerij uit te breiden, en de heer S. Smeding benoemd tot adviscercnd lid van de commissie. De heer C. Raap, Schagerwaard, bracht hierna verslag uit van de werkzaamheden van de commissie tot bcvorderiiyj van con trole op aangekochte voeder- en meststoficu. De heer J. Blauwboer Kz. bracht hierop verslag uit van de buitengewone algemeene adering van Hollands Noorderkwartier J Jan. te Alkmaar gehouden. Wegens afwezigheid van den heer J. Sijp Jz. las de voorzitter het door deze ingedien de dito verslag van de vergadering op 4 April te Spanbroek gehouden. Belde verslagen werden goedgekeurd. De heer Visser, landbouwlceraar, sprak de wensch uit om het uitbrengen van versla- en, die men maanden te voren beter in de „laden heeft kunnen lezen, welke verslagen door de afgevaardigden aan de hand van de verslagen worden gemaakt, achterweg te De vereeniging moet afgevaardigden zen den en deze (Tienen slechts speciale puntjes te belichten of zoo noodig hun stem te motivee- reu 1 De voorzitter sloot zich bi] deze zienswii- za aan, terwijl de vergadering zich er mede door applaus vereenigde. De heer Buis, wethouder van Schagen, sprak bij dé rondvraag een woord van dank tot den voorzitter en verklaarde dat hij zich ten zeerste voor de belangen van den land bouw interesseerde. De heer P. J. Eriks te Hoorn bracht hulde aan den secretaris voor alles wat hij in het en «raat da versdïiUiecde organisaties op landbouwgebied, Men vreesde, dab andere vereenigmgen in het gedrang zouden komen. Dit misverstand was oorzaak, dat men nog niet zoo ver is, als men kon zijn. Het misverstand gaat er langzamerhand uit. Veel verwacht men in Friesiand van de algemeene ontwikkeling van de Noord-Hül- landsche landbouwers. De landbouwmannen verwachten, dat Noord-Holland spoedig een eerste plaats zai innemen. Spr. veronderstelde, dat het ni$t lang zal duren of bet misverstand zal van de baan zijn. De omstandigheden waaronder wij leven zijn noodlottig, doch brengt men die binnen de grenzen van ons eigen gewest, dan kan gezegd worden, dat de boeren in deze tijden ontzettend veel leeren. In normale omstandigheden was misschien 25 jaar later gekomen hetgeen nu reeds in landbouwkringen besproken wordt.' Wij moeten thans vlug leven, denken en werken. Er worden ons hooge eischen ge steld en wij moeten krachtig naast elkander staan. De wereld is niet meer die van vroeger, waarin ieder op zijn eigen houtje kon doen wat hij wil. Het samengestelde bedrijfsleven maakt, dat de een de ander jaagt. Wij yormen thans te samen één schakel. Met de aid. melk, waren wij als samenge stelde bedrijfsvorm vroeger klaar en men t meende, dat die organisatie iets in den weg zou leggen van de oude organisaties die al tijd goed hadden gewerkt voor de landbouw in hun tijd. De Hoilandeche Maatschappij van Land bouw ziet in deze abnormale tijden thans in, dat de organisatievorm die bij de melk is op gekomen, de zaak van "de landbouw in het algemeen niet in den weg staat en niets an ders is, dan een .gezonde groei is van een on derdeel van de landbouw. Wij moeten ons.organiseeren om de pro ducten gemeenschappelijk op de wereldmarkt te brengen. Ten dien opzichte is er in Noord-Holland en Friesland nog veel werk aan de winkel. Men moei gaan inzien dat wat met de melk gebeurd, ook met de akkia producten moet geschieden, om onze plaats op de wereld markt te veroveren. Wij moeten centrales krijgen voor onze af zet zullen in de eerstvolgende 10 jaren heel wat beleven. in Friesland heeft men reeds een coöpera tieve exportvereeniging van 40 fabrieken. Wij moeten als boeren zelf onze producten op de wereldmarkt brengen. In Friesland bleek het noodig de boter in Engeland zelf te plaatsen en ze niet meer in consignatie te geven. Toen de markt zich laugzomerhand naar Duiischland verplaatste deden wij ook daar hetzelfde. De boer moet zelf aan het woord en aan het werk blijven. Wij moeten'zelf op de we reldmarkt georionteerd blijven om te voor komen, dat de handel ons mede neemt Spr. wees er op hoe de handel ook inziet dat zij zich moet aanpassen. De beste hande laren zoeken reeds een plaats bij de organi- s<it Les In Friesland i3 de coöperatie feeds in staat zelf de boter op de wereldmarkt te OUD?, WJNTSN. De landbouwer J- Cieeraing te Rodeo heeft in 11 veen een aantal koperen munten ge vonden, dateerende uit 'de eerste helft der I8e eeuw en tot opschrift dragende Westfri- sia, Qveriisel, Hollandia Ook werd gevon den een stecnen kannetje, waarop verschil lende figuren, DE VARKENSKWESTIE. In de „Vee- en Vleeschhandel" geeft v. d. M. in overweging het inzouten van varkens- vleeSch te staken, omdat van de 10 klanten minstens 9 feitelijk voor dat artikel zullen bedanken. Hij geeft den raad het gezouten vleesch uit te voeren onder ruilvoorwaarden, zoo noodig met daaraan, evenredig kwantum naar de entente-mogendhaden. Om de mogelijkheid van het doorgaan met het slachten te verwezenlijken, geeft hij in overweging: öf in 't geheel geen voor de mesters belemmerende grens (max. prijzen) te bepalen, öf die max. prijzen veel hooger, op b.v. 1.40 te stellen, opdat de voor de mesters ontmoedigende rem tot mesten ge heel of gedeeltelijk buiten werking, worde gesteld. Tevens zóu voorloopig het mini mum gewicht der distributie-varkens op 80 K.G. kunnen worden gesteld mei halve cen ten van ieder K.G. beneden 100 K.G. lager, zooals thans van 100 tot 90 gerekend W9rdt. Voorts, óf de prijs óf het percentage der te leveren zeugen (of beide) te verlagen ter be vordering der instandhouding van die fok- kery. BRAND. Door brand zijn gisternacht de ververijen, droogkamers en magazijnen der firma Ray- makers en Co. te Helmond verwoest. De brand, vermoedelijk ontstaan in de kleine droogkamer, greep zoo snel om zich heen, dat na een kwartier reeds het geheele ge- vereewiging van agenten van ziekte- bouw van 60 meter lengte en 3 verdiepingen hoog, in lichtelaaie stond, terwijl kort daar na eveneens de andere gebouwen aangetast werden en het geheele complex vernield werd. De geheele voorraad katoenen garens is ten prooi der vlammen gewordeh. UIT BERGEN. De heer H. de Sonnaville alhier heeft oii"' t genomen als secretaris van den Eg- monderm.erpoider; in zijne plaats is geko zen de heer J. G. Leijen alhier. DE VISSCHERIJ. De deputatie uit de reeders van visschers- vaartuigen kan vandaag te IJmuiden terug zijn. i>e deputatie zal in een aanstaanden Zaterdag te houden Vergadering aan de ree ders van de resultaten der afgeloopen reis mededeel ing doen. de tot op heden door de partijen bezette plaatsen in tien raad bij die ophanden zijnde verkiezingen niet te betwisten en elkander bij de verkiezing; voor de openvallende plaat sen niet te bemoeilijken en tegen te werken. Hierop werd besloten te berichten, dat „Eensgezindheid" goed vindt daarop in te gaan en tevens zal aandringen op het steu nen van dlkaars candidaten. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren G. Cloeck en W. G. Visser (de heer C. de Boer, secretaris, trad af en wenschte niet herkozen te worden; ex was één vacature). BENOEMD. Met op twee na algemeene stemmen heeft de Haarlemsche gemeenteraad benoemd tot leeraar in het Duitsch aan het gymnasium aldaar den heer G. Ras, leeraar aan het gym nasium, de .handelsdag- en -avondschool al hier, BOND VAN VEREENIGINGEN VAN VERTEGENWOORDIGERS VAN VERZEKERINGMAATSCHAPPIJEN EN ZIEKENFONDSEN. Gisteravond sprak in het café Kramer aap het Waagplein a» heer T. E. Happe, uit Zaandam, over de plannen van minister Treub inzake de monopoliseering van het levens- en brandverzekeringsbedrijf. De heer Happe betoogde, dat de Bond zich niet vóór of tegen deze plannen wilde uitspreken, maar dat ae positie van vertegenwoordiger» in bet levens- en brandverzekeringsbedrijf behoor de te worden geregeld, ook bij overname van het bedrijf door den Staal. Daarom wek te spreker de aanwezigen op om zich te ver een igen en door organisatie sterk te worden. L>e met veel belangstelling aangehoorde rede had tot resultaat, dat verschillende aan wezigen zich aansloten bij de plaatselijk® en le- begrafe- vensverzeken nisfondsea „Trouw moet ïjem en lijken". BOND VOOR STAATSPENSION- NF.ERINO. De Bond voor Staatspensiooneering zijn 17e algemeene vergadering houden 7 zij Ut zal te trecht op 7 Augustus a.s. Dr. J. CAMPERT. t brengen. Men sturde reeds afgevaardigden naar En geland, Panaria, Amerika enz. Door .organi satie kan men alles ontzettend veel verbete ren. De markten in Noord-Holland zijn niet wat ze moeten wezen. Men moet streven naar een export-centiale. Men moet georga niseerd de kaas verkoopen. Hoe gauwer hoe beter. De gezaghebbende mannen van de landbouw dienen met de betreffende gemeen tebesturen reeds besprekingen te voeren om het met elkander eens te worden. Spr. gaf de verzekering dat dit mogelijk is. De kaasmarkten moeten verdwijnen. Er moeten centrale plaatsen komen, waar de bo ter en kaas opgezet wordt en verpakt. hoogte, de landbouwers weten aarnet nun i Vereeniging deed. Spr. sprak belang is, de melk zoo best mogelijk aan de belang van ne ucc^. p fabriek te leveren Deze week stelde spr.'s fabriek een contro leur aan voor melkcontrole aan de boerderij tot de fabriek. Deze controleur zal dorpsvergadenngen houden voor de leden en verschillende wen ken geven. Het begrip moet duidelijk gemaakt wor den, dat melken met de hand alleen niet vol doende is. Het hoofd en het hart moet er bij zijn. Ook het personeel moet één met het bedrijf wezen. Een goed loon moet betaald worden om daartoe te komen. Ook de arbeiders moeten zich kunnen' uitleven en worden een stuk van de landbouw. Nu kunnen de "inensclien nog niet met ambitie- en liefde werken. Een van de hoofdfactoren der organisatie noemde spr. het werken voor het groeien van een andere geest; de arbeiders erlangen erken ning voor him werk. Door meer organisatie zal die erkenning komen, aangezien door het samengestelde bedrijf, ieders werk even belangrijk is. Spr. was overtuigd, dat ten dien opzichte de zon gaat schijnen. Voor 25 jaar terug stichte men in Fries land marecnaussee's-kazeme3 en de mare- chaussee's kwamen 's avonds bij den boer om tevens' in dezelfde geest tot den voorzitter voor hetgeen hij voor de vereniging reeds deed in de vele commissiën van de vereeni ging en voor zijn werkzaamheden voor de landbouw. De voorzitter noodigfle hierop de leden uit om de coöperatieve Stoomzuivelfabriek West- Friesland te bezoeken en sloot hierop de ver- gadering. De bezichtiging van Noórd-Holl^indsch grootste kaasfabriek. wiens bouw 250000" eischte, geschiedde in groep;"" onder ver- schillende leiders Men suuit verbaasd oyer deze moderne inrichting. Het is onmogelijk zich te kunnen indenken dat de boter- en kaasbereiding nog zindelijker kan geschieden dan aan deze fabriek reeds geschied'. Uit naam van gansch Friesland wenschte spr. over de zuiveiorganisatie te spreken. Spr. verwachtte, dat men binnen 5 a 7 ja ren in Noord-Holland overal de groote Zui velfabrieken zal kennen. Spr. wees er op, hoe de melk slechts een klein stukje van de landbouw omvat. De Al gemeene Nederlandsche Zuiveiorganisatie moet dan ook een zuiver technische organi satie blijven. In het gansche land is misverstand ont staan, omdat men meende, dat die melkorga- nisatie een groot lichaam was, dat zou gröei- Qemengd Nieuws. OOK EEN STAKING." Op een te Blesse, nabij Wolvega, :n hooilandverhuring, weigerden de bieden, omdat van de zijde der i ders niet de toezegging werd gedaan, dat bij eventueele waterschade, waaraan men in de Lindevallei bijna geregeld elk jaar bloot staat, de helft der geleden schade voor reke ning van de verhuurders komt. De veehou ders verlieten allen de zaal en de verhuring kon niet doorgaan. FRANSCHE KINDEREN. Het centraal comité te Amsterdam voor de verzorging in Nederland van Fransche kinderen uit het bezette gebied deelt. mede. dat Dinsdag te Roosendaal is gearriveerd het vierde en laatste transport. Thans zijn duizend kinderen uit het bezette gebied van Noord-Frankrijk in Nederland aangekomen, waarmede het maximum is bereikt dat het Comité zich had voorgesteld hier te zullen verborgen. EEN BEZOEK AAN DE HE MB RUG. Op uitnood iging van de Bataafsche Petro leum-Maatschappij, aan welke de fabriek toebehoort, bracht gister de minister van oorlog ad interim, kapitein ter zee Rambon- net, een bezoek aan do chemische fabriek aan de Hembrug De minister werd daarbij vergezeld door prof. Van Royen, voorzitter van het Munitie- bureau kapitein ter zee Umbgrove, chef van den Marinestaf; majoor Furstner. hoofd van de IVe afdeeling (artillerie) aan het departe ment van Oorlog; majoor der genie v. d. Steur: luitenant ter zee le klasse Ten Broeclce Hoekstra, adjudant van den minister Van marine eg -kapitein van den generalen staf jhr. Röell, adjudant van den minister van Oorlog a. i. De minister werd ontvangen door den heer Colijn, een der directeuren van de „Ba taafsche" en een drietal der hoogere ambte naren dier Maatschappij. DE CRAILOOSCHE BOSSCHEN. Het bordje „Verboden toegang" voor de Crailoosche bosschen blijkt alleen bestemd om ongewenschte bezoekers te weren. Voor anderen is vrije wandeling nog toegestaan. Te Gorssel is hedenmorgen dr. J. Campert, curator van het gymnasium, door den trein Zutphen-Deventer gegrepen en onmiddellijk gedood. Dr. J. Campert, geboren 1847 te Zutphen, studeerde aan de universiteit te Leiden en promoveerde aldaar in 1872 Van 1873 1882 was hij leeraar aan de H. B. S. te Leiden, van 1882—1887 directeur van de H. B. S. te Amersfoort, waarna hij tot 1899 directeur was van de le H. B. S. met 5-jari gen airsus te Amsterdam. Daarna werd hij inspecteur voor het middelbaar onderwijs en vervolgens curator van het gymnasium te Zutphen. Hij was hoofdredacteur van de „Vacature." De overledene was officier In de orde van Oranje Nassau. DE KAMERVERKIEZINGEN. Qebleken is, dat te Schiedam niet direct fekozen is de heer De Geer (aftr.), (C. H.) laast hem is candidaat gesteld de heer De Visser (S. D. P.) Er zijn tlians dus bij enkele candidaatstcl- ling niet 51, maar 50 aftredende leden herko zen. NEDERLANDERS TE LONDEN VEROORDEELD. Den 28sten Mei verschenen te Lorden voor den politierechter de kapitein en zeven man van een schip, dat in de Surrey-handels- haven lag. De beschuldiging wa». da' ze niet op tijd van verlof om aan wal té gaan aan boord waren teruggekeerd. Het bleken Nederlanders. Ze hadden een pas gekregen om aan wal te gaan, maar zich niet aan den voorgeschreven tijd gehouden. Als een verontschuldiging werd van ambte lijke zijde aangevoerd, dat het schip een Nederlandsch al vier niaanden in de ha ven lag vastgehouden? en dé mannen heel weinig verlof konden krijgen. De kapi tein badi ook nog de verdienste, twee hon derd menschen van een getorpilleerd' schip te hebben gered. Onder me bijzondere om standigheden, zei de rechter, zou hij de be schuldigden slechts met 12 de man beboe ten. STAATSLOTERIJ. No. 1016 1000 met premie van 30.000 No. 15361 1500. Ns. 5856, 13708, 14558, 14597, 17086 en 18.147 1000. Ns. 1179, 4761, 11398, 14975, 15578 en 15945 400. Ns, 12166 en 17096 200. Ns. 8106, 8850, 10678, 13467, 15035, VOLKSHUISVESTING. In de gisterenavond gvl'duum bestuursver gadering van „Adonaa vereeniging tot be vordering d r Volkshu westing, is besloten den bo»'v*h 06 woningen, waarvoor bij de dezer ciagen gehouden aanbesteding slechts één inschrijving inkwam, niet te gunnen. Een nieuw aanbod van de heeren Oudt c.s. werd verworpen. Van den bouw zal dus, al thans voorloopig, worden afgezien. HET STEUNOOMITé. In de gisteravond gehouden vergadering van het Steuncomité werd besloten dat de vertegenwoordigers van de vier arbeidersor ganisaties ieder een plaatsvervanger zuilen aanwijzen om dc zittingen bij te wonen, wan neer zij verhinderd zijn de vergaderingen bij te wonen. Bede. werd besloten- de uitbetaling aan de georganiseerden per organisatie te doen, wat trouwens reeds gewoonte was, doch slechts dit voorjaar niet geschiedde, omdat men toen met een noodregeling te doen had. De door de vertegenwoordigers van de werklieden-organisaties ingediende tarieven werden -door hen teruggenomen om deze nog eens in hun organisaties te bespreken, om daarna over nieuwe tarieven opnieuw tie ver gaderen. EERST DOEN, DAN ZEUREN. Gelijk medegedeeld' is, ontvingen wij de zer dagen van den „penningmeester" van dé vereeniging „Eerst doen, dan zeuren" twee briefjes van 10, naar aanleiding van den veenbrand, waarvan één voor de Flaagsche brandweer. Wij ontvingen heden van den commandant van genoemde brandweer een dankbetui ging, aan het adres van den anonymen pen ningmeester, met het verzoek daaraan open baarheid te geven. „De Haagsche brandweer zoo heet het 'in dat schrijven die dag en nacht alarm- bereid gereed staat om ter hulpe te snellen daar waar leven en eigendommen van stad- en landgeuooten bedreigd' zijn, heeft voor de vervulling van haar dienstplichten geen dank noodig. Zij verricht meermalen met le vensgevaar en onder moeilijke omstandighe den daden, die geheel ongemerkt voorbij gaan, evenals zulks met zooveel andere per sonen en corporaties 'het geval is. Zij: is ech ter uitermate gevoelig voor bewijzen van ap preciatie al» zij thans uit Alkmaar en andere oorden van ons land' ontving, terwijl zij dé •evonden hoogste bekromp gevonden in het langstelling van H Vorstin." voor haar werken heeft ijs van Koninklijke bc- onzo geëerbiedigde 16338, 18902 en 19146 1Ó0. STADSNIEUWS. DRENTE. Ontvangen van B. B. 2, N. N. 1, te zamen 3. Met het verantwoord bedrag ad 57 in totaal 60. KIESVEREENIGING „EENSGEZINDHEID". In de gisterenavond in het café „Central" gehouden vergadering van de kiesvereeni- ging „Eemgezindehéid" was ingekomen een schrijven van de kicsvereenigingen „Vrijheid en Recht" (r.k.), „Nederland en Oranje" (a.- r.) en de chr. hist, kiesvereenigtng, met de vraag of „Eensgezindheid" zich zou kunnen vereenigen met het plan om van weerszijden Van TE WATER GELATEN, de scheepswerf „Nicolaas Witsen," firma W. F. Stoel Zoon is met goed ge volg te water gelaten «en stalen motorjacht, lang 64 voet met 35/50 P.K. 6-cylicder bcn- zine-motor, bevattende volkslogies,* stuur hut, salon, 8laapsalon, logeerkamer, pantry, toilet enz., electrisch verlicht. Het jacht is bouw-d voor'Dordtsche rekening. ge- KAMER VAN KOOPHANDEL Gisteravond vergaderde de Kamer van Koophandel in voltallige zitting. Na opening en iezing der notulen deed de secretaris me- dedeeling van de uitgegane stukken. Een brief van den Raad van Alkmaar, inhouden de, dat men zich met het afschaffen der Zon dagsmarkt bij de Najaarsveemarkt kan ver eenigen. Ingekomen een brief van het bataljonsdepot te Helder, verzoekende inlichtingen over de noodzakelijkheid van een buitengewoon ver lof aan den milicien W. Beuker», bakkers knecht te Heemskerk. De voorzitter en de secretaris hadden zich om Inlichtingen tot den burgemeester to Heemskerk gericht, welke antwoordde dat het verlof noodzakelijk was. Dien overeen komstig is naar den Helder bericht, wegens het spoedeischende der zaak had men niet op een vergadering der Kamer kunnen wachten. Ingekomen voorts verschilende verslagen, periodieken enz. De secretaris las het bekende adres aan den Raad, van den op te richten exportvei ling voor. De voorzitter herinnerde aan het ijveren dér Kamer vóór het tot stand komen der vei ling, binnenkort zal er een conferentie tu6- schen de oprichters der veiling en dé leden der Kamer plaats hebben. V V - vuw^Aomv, s-ww 7 WCAI'gCÜ Z.1L-LI rt.CLLLaiI_MC.Il yij Vit J-»* k».,iTr AA t-»i uf/ir- lmt rrick £vn Q \i&rr\ rrp-n i_

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2