DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Distributie ran LsvsméMbs. 1IET VIJFDE RAD 191?. YEIJDAG FËUILLËTON. 8 JUNI So. 7.3S Honderd en negentiende jaargang, Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeten. Abonnementsprijs po- 3 maanden voor Alkmaar f 1,30 franco door het gehede Rp ft,50 Afzonderl^ke mimmsis 3 C(ar£s. "Mofnonramnier 3» Prijs der gewone Advertentiën s Per regel S 0.12* Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsniimla Bideven franoo aan de N- V. Boek en HarddsdruMaa^ v/L HEmte. COSTfÜK ZOON, Voondmn C 9. 125 gram PauMteii. 350 Rijst 150 Gort 125 Zeep. 50 Bak- en Boo do. 20 21 Over dan abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 «ent. ALKMAAR, 8 Jtrni. Gisteren heeft de slag in Vlaanderen een aanvang genomen, is op de vuuractie van vele dagen en op de verkenning door pa trouilles en vliegers een infanterie-aanval gevolgd. Om vier uur in den ochtend lieten, zoo wordt van Duitsche zijde medegedeeld, de Engelschen op verscheiden punten mijnen springeniy daarop rolde er een vuurgolf van de allergrootste kracht aan en om vijf uur gingen de Engelsche stormtroepen op het lieele front van den Wijtschaete boog tot den aanval over. Het terrein, waar de slag woedt, is grootendeels vlak, deels moerassig en vol hagen en boschjes en de Duitsche stellingen springen hier, ten zuiden van het Kanaal van Yperen, vooruit. De Engelschen drongen de voorste Duitsche stellingszóne binnen en bij het afzenden van bet laatste Duitsche le- gerbericht was de heen cu weer golvende strijd nog in vollen gang. Van Engelsche offitieele zijdte wordt mede gedeeld dat de Ehdtsche stellingen op den rug van Messines (Meessen)-Wijtschaete over een front van 13.5 K.M. zijn aangeval len. Overal werd veroverd, wat men zich in de eerste plaats had voorgesteld en de verde re vooruitgang is bevredigend. Meessen en Wijtschaete zijn genomen en er zijn 5000 ge vangenen geteld. De beide plaatsjes zijn op 3.5 K.M. afstand van elkaar gelegen, het eerste bevond zich vlak voor het front, het laatste lag er even van verwijderd. Het Engelsche leger, dat den aanval inzet te, stond onder bevel van generaal Sir Her- bert Plumer, de vliegers en tanks werkten prachtig mode en om. de loopgraven: „Damstrasser Hospitum," de „Hel" en de „goddelooze loopgraaf' werden genomen. Zoo is er dus een nieuw offensief begon nen, in een gebied, dat vooral in de maanden April en Juni 1915 wegens een Engelsch of fensief de aandacht trok, maar na dien lan gen tijd tot de rustige fronten heeft behoord. De eerste mededeelingen van den slag hebben ons bereikt. Zij wijken niet af van de eerste berichten over vroegere slagen. Er is eenige vordering gemaakt, er zijn gevange nen genomen, de strijd duurt voort. Hieruit valt natuurlijk niet af te leiden, dat het ook hier zal gaan, zooals het tot dusverre elders ging: geen groote vooruitgang na den eer sten aanval, een doodloopen van den strijd. Gegeven de geduchte voorbereiding van den strijd, schijnen de vorderingen en het aantal der gevangenen niet bijster groot. Deze gegevens maken den indruk, dat de verdediger tegen den aanval op deze plaats nog beter was opgewassen tegen den aanval dan pan Somme en Aisnc. Maar do moge lijkheid is geenszins uitgesloten, dat de schijn bedriegt, dat de verdedigers óf hier het veld moeten ruimen óf elders zich op gevaarlijke wijze moesten verzwakken om.hier sterk te door Beatrice Heron Maxwell en Florence E. ü&stwicfc, Naar hst EngflMb. 14) ,Ik twijfel, er niet aan", zei hij, „of Laurie had wat vergeten, en kwam terug om het te halen. Hij moet het ontdekt hebben nadat de auto hem aan het station had verlaten. Ik vermoed dat hij ons thuis niet heeft willen storen, wetende dat wij vroeg naar beÖ gaan. Ik begrijp zijn vraag en zijn belangstelling in den moord toen u hem de wond beschreef Ik zal u even aantoonen waarom." Mr. Pridham ging de hall in, gevolgd door den dokter en wees hem het Chineesche mes aan op het wapenrek in den hoek. „Nu begrijpt u, dr. Fraser", zei hij, „dat ik liever niet in'bet geval betrokken wil wor den als ik er buiten kan. Maar in het belang van de justitie voel ik mij verplicht u dit te laten zien. Ik heb het gekocht van een rond reizend matroos, die ik denk een maand ge leden hier aan kwam en mij een massa Chi neesche curiositeiten wilde verkoopen." „Een matroos?" zei dr. Fraser nadenkend. staan. Hoe het zij, het zal er over en weer zeker erg gaan spannen. Vooral in verband ook met het terrein van den1 strijd arm Vlaanderen 1 Gelukt het Britsche offensief, dan zullen de Duitschers hun onderzeeërs-basis aan de kust van' België moeten prijsgeven, mislukt het, dan blijft de bedreiging der achterwaart- sche verbindingen van het Britsche leger be staan. Op de Franschen bevochten de Duitschers een plaatselijk voordeeltje aan den Chemin des Dames, waarbij een 600-tal gevangenen gemaakt werden, terwijl ze tevergeefs aan vielen ten noordwesten van St. Quentin. De Duitschers gaven bewijzen van aanvals- kracht, maar van veel meer belang is de ont wikkeling der aanvaiskracht, welke thans door de Engelschen aan den dag gelegd wordt. Natuurlijk zullen zoowel van Engelsche als van Ehiitsche zijde opgeschroefde verha len de wereld' ingezonden worden. Men zal weer gaan snoeven op de bereikte resultaten, op staaltjes van moed en dapperheid en men zal niet nalaten de aandacht te vestigen op de ontzettende verliezen van den tegenstan der. Als men de eigen verliezen eens noem de zou de oorlog dan niet gauw uit zijn? Zal de oorlog gauw uit zijn? Uit hetgeen de offitieele .sprekers de laat ste dagen hebben gezegd, zou men dat niet afleiden. Het doel van den oorlog is door den Fran schen minister-president dusdanig omschre ven, dat de militaire kaart er heel andera moet uitzien1 dan op het 'oogenblik, zal dit doel bereikt kunnen worden. De Figaro zegt dan ook, dat nu het Russische offensief weg valt, althans voor dit jaar, en er verschillen de maanden moeten verloopen voordat de Amerikaansche hulp zich aan het front kan doen gevoelen, op een nieuwe en langdurige ontwikkeling van den strijd moet worden ge rekend. Dit is, zegt het Fransche blad de waarheid, welke wij niet moeten versluieren door misleidende beloften. En de Duitsche staatssecretaris van kolo niën dr. Soli heeft in een redevoering te Leipzig gezegd: het is duidelijk en eenvou dig, wij willen ons koloniaal bezit terug; Dui/tschland wil zijn koloniale toekomst waarborgen, zijn tegenstanders willen het rijk als koloniale mogendheid vernietigen, derhalve moet Duitsdiland dien strijd om zijn bestaan voortzetten. Toch kon er wel eens een kink in den kabel komen. Misschien hebben de afgevaardigden van het garnizoen te Wiborg geen ongelijk, waar zij een motie hebben aangenomen ten gunste van een onverwij 1 den vrede, omdat de gevaarlijkste vijand, waartegen Rusland zich thans te verdedigen heeft, de hongersnood is. De hongersnood kon weieens niiet voor Rus land alléén de gevaarlijkste vijand zijn! En die vijand zou wel eens aan de vijandelijkhe den een einde kunnen maken, teneinde te po gen alsnog een gemeenschappelijk gevaar ge zamenlijk te keerenl (KORTE BERICHTEN!. De betrekkingen tusschen Duitsdiland en Haïti zijn verbroken. Bij hun nieuw offensief gebruiken de Engelschen vlammenwerpers; „zonder suc ces" zegt het Duitsche legerbericht. In geheel Noorwegen hadden duurte- betoogingen plaats die overal in volkomen orde verliepen. In Christiania namen 40.000 personen aan de betooging deel; de betoo- gers droegen vlaggen met omschriften. Een goeding van het rijk hebben. De directeuren Ballin en Henicke zijn te Berlijn aan het overleggen. BINNENLAND. deputatie werd Parlement ontvange Ische het bureau van het SPOORWEGONGELUK, 26 GEWONDEN. Van dén middagsneltrtin uit het Zuiden des landls naar Utrecht is gisteren tusschen Houten en Schalkwijk het achterste deel ont spoord. In dezen trein was opgenomen de koninklijke wagen, waarin die Koningin met gevolg ate reis naar Eten Haag maakte. Een rijtuig le en 2e klasse, een 3e klas, en een bagagewagen werden uit de rails geworpen. De wagon van de Koningin bleef ten oeele op het spoor staan en helde niét over. De daarachter direct volgende rijtuigen kantel den om, dén weg vernielende, telegraafpalen met draden meesleurende. Er werd gelukkig j niemand gedood. Van de 26 gewonde passa- de week vaa 11 Juni tal ea Ifllf zaJ PMtlfttffgbnaT rojcflp.w Een vreemdeling of een Engclsclinian?" „Ecu Eugelschman. Hij was bij de koop vaardij, zei bij. Dc man vertelde ons een massa nonsens, hij was aangevallen door een van die geheime „duizelsche" Genoot schappen in het Oosten en zei dat hij zijn mes op die manier gekregen had. Kijk-" Mijnheer Pridham liet hem net knopje in het handvat zien, waarmee men de geheime veer in werking kon brengen. „Als men iemand stak met die dolk", voegde hij er bij, „en drukte op de veer, dan zou men een wond veroorzaken in den vorm van een kruis." Dr. Fraser keek heel ernstig en ontsteld „Mag ik het mes bekijken?" vroeg hij „Liever niet", antwoordde Mr. Pridham. „De politie kon het later eens willen hebben. Ik heb verboden dat iemand er aanraakte." „Het ziet er niet uit of het in den laatsten tijd gebruikt is", merkte dr. Fraser op, „maar ik zou stellig zeggen, dat de arme Lisbeth Bainton met een dergelijk wapen vermoord is. Mag ik u raden dit mes spoedig aan de politie te laten zien? Naar den matroos moet nasporing gedaan worden." „Ik was bepaald van plan het te laten zien", antwoordde Mr. Pridham, „direct na dat ia van den misdaad hoorde. Maar die onrust omtrent mijn zoon heeft al mijn tijd en al mijn gedachten ih beslag genomen. Ik zal mij nu met de politie in verbinding stel len. Naar den zeeman, moet stellig gezocht oor en minister Cave verklaar- giers miste één 4 vingers, anderen hadden instemtaangezicbtswonden, beenkneuzingen enz. Zij konden allen te voet naar Houten gaan. De inspecteur der Staatsspoor uit Den Bosch wilde, hoewel aan het hoofd en han den bloedende, van geen medische hulp we ten en vóór alles regelen wat noodig was voor passagiers en materieel. De Koningin die uitgestapt was, hielp zelf mede bij het leggen van verbanden en liet uit haar wa gen het materiaal komen voor verpleging enz. Een materiaal-trein1 werd direct naar de plaats des onheils gezonden met ingenieur en werktuigen. Militairen die in dé buurt aanwezig waren, verleenden hunne hulp. Ook medische militaire hulp was daar bij de band. Doordiat de koppelingen der kantelende wagons afknapten, werd de. lange trein on middellijk geremd. Een deel van de gewon den werd naar bet station Utrecht gebracht, waar doktoren uit de klinieken met zieken auto's hen afwachtten. Veel viel er voor de geneesheeren echter niet te doen. De verwon dingen bleken niet van hoogst ernstigen 'J De Koningin reisde met net voorste gedeelte van den trein >door naar Utrecht cn ging vandaar per extra-trein naar Den Haag. Als vermoedelijke oorzaak werd genoemd het uitzetten van de rails door de groote warmte. De lijn in de richting Den Bosch is persafdeeling'van het Duitsche van buitenlandsche zaken en j aar"- te Zli^- De Engelse de in het Lagerhuis, dat de regeering met het Fransche oorlogsdoel. Het huis sprak zich ook vóór dit oorlogsdoel uit. In een rede verklaarde dr. Solf, Duitsch minister van koloniën, dat Duitsch- laitd zijn koloniaal gebied wil terug hebben. De Deensche en Noorsche koning onit- moetten elkaar in Christiania. Een gewapend Amerikaansch stoom schip heeft een gevecht met een onderzeeër geleverd, aan het eind waarvan de onderzee- er door een voltreffer bijna geheel uit het wa ter werd opgelicht en vervolgens rechtstan dig In de diepte verdween. Men veronder stelt dat hij is gezonken. Om het spoedig afleveren avn graan van den nieuwen oogst te bevorderen, is aan de boeren in Duitschland eene extra dorsch- premie uitgeloofd, ten bedrage van 36 gul den per ton over hetgeen vóór 16 Aug. is af geleverd, voorts tot 1 Sept. 24 gulden, tot 1 Oct. 12 gulden per ton. H'ickmet bei, de leeider van de Turk- sche pers,, gaat naar Berlijn en Weenen als gast van de departement van het Oostenrijksche perskwartier. VARIA. NIET VLUG GENOEG ERBIJ GEWEEST. Oostenrij k- Hongarij e, toen men zag aan komen, dat Amerika toch naar dc zijde van de entente zou overgaan, heef tijdig ophef fing verleend van het verbod, om schepen naar het buitenland te verkoopen. Het ge volg daarvan is geweest, dat de Austro-Ame ricana zeven, vrij oude vrachtatoonisclicpen van middelbare grootte voor 55 mill. kr. iu Amerika heeft kunnen verkoopen, hetgeen bij de groote afschrijving op die schepen op een nettowinst van 30 mill. kr. kan worden bere kend. (Onlangs heeft ook de Oostenrijksche Lloyd twee schepen in China met groote winst verkocht). De Ehiitsche regeering heeft echter de op heffing van het verkoopverbod geweigerd, zoolang er nog gelegenheid tot verkoopen was (er waren vele aanbiedingen). Zij heeft pas op het aandringen van de reederijen toe gegeven, toen er door de politieke omstandig heden geen gelegenheid voor verkoop meer was. v De Nordd. Lloyd cn dc Hamburg-Ameri ka Lijn mecnen nu, dat zij daardoor een half milliard mark schade hebben geleden. Aldus hebben zij althans aan die Kölnlsclie Zeitung te kennen gegeven. Gelijk bekend willen de recders schadever- worden. HIJ beweerde dat dit het eenige mes ln zijn soort was op de hcele wereld toen hij het aan mij verkocht Toen voegde hij er bij „Zou cr Iets te gen hebben ncmand lin consult te roepen bij mijn zoon? Mijn vrouw maakt zich vreese- lijk ongerust en zij gaf den wensch te ken nen Fadden te laten komen indien het mo gelijk is." „Neen, stellig niet, met genoegen", stemde de dokter toe. „Het zal mij een eer zijn Sir Lionel Fadden te ontmoeten. Wilt u dat ik hem dadelijk telefoneeren zal?" „Ja, heel graag. Telefoneer hier als u wilt, dat spaart tijd uit. ik zal zeggen, dat ze u aansluiting geven met Truuks en terwijl wij wachten op het antwoord, zal ik een te legram dicteeren aan kolonel Bray." Mijnheer Pridham was blij, dat er een be trouwbaar persoon bij was, iemand die niet tot de eigenlijke familie behoorde, toén- hij het telegram dicteerde, omdat het bewees dat er niets bij zijn beweringen was, dat in twij fel getrokken kon worden of dat geheimzin nig was. Hij was ook blij, dat er iemand was, die iets van de zaak afwist, zoodat hij, als vrederechter, niet den schijn aanuam de justitie buiten de zaak te laten. Hij verklaarde in zijn telegram, dat zijn zoon thuis gebracht was, gewond op de een of andere wijze en lijdende aan hersenschudL ding en daardoor niet in staat verslag te ge- geheel versperd. Reizigers voor die richting werden langs andere lijnen vervoerd. De Koningin-Moeder bracht dadelijk, na dat het ongeval met den trein, waarin de Koningin zich bevond, te barer kennis was ;ekomen, op hei Huis ten Bosch, waar de "oningin verblijf houdt, een bezoek aan hare Majesteit. Over net ongeluk vertelde een reiziger met den trein, onze stadgenoot, de heer Jac. De- geling, nog eenige bijzonderheden. Deze spraak allereerst zijn bewondering uit voor het gedrag d)er Koningin. Zij was ónder de eersten, me den trein verlaten hadden en, waar talrijke dames flauw gevallen waren of dermate die kluts kwijt waren dat ze in het geheel nletwisten, wat te doen, daar was Fl. M. vrijwel de eenige vrouw, die geen oogenblik haar kalmte en tegenwoordigheid van geest verloor en ©ogenblikkelijk kracht dadig aan het reddingswerk ging deelnemen. Als men rekent aan welke schokken de ko ninklijke wagen, die over een betrekkelijk grooteu afstand over de dwarsligger» ia voortgesleurd, bedt blootgestaan, dan valt het rustige optreden van H. M. te meer op. Voorts bracht onze zegsman hulde aan den heer Garissen, den inspecteur van de ven van hetgeen gebeurd was sedert hij aan het Fleetstalion was aangekomen, waar hij den trein van 10.53 wou nemen naar de stad. Hij voegde er bij dat hij verzorgd werd door dokter Fraser en dat SLr Lionel Fadden in consult geroepen was. Later, toen er aanslui ting verkregen was met het hoofdbureau, werd afgesproken dat dé groote hersenspeci- aliteit dien namiddag te Fleet zou aankomen en aan het station opgewacht zou wordfen door dr. Fraser, die hem met zijn auto naar Doornen-Jacht zou brengen. Toen nam dr. Fraser afscheid en Mr. Prid ham belde den inspecteur op en zei dat hij hem gaarne zoo spoedig mogelijk zou willen spreken. Nu scheen er niets meer aan gedaan te kunnen worden. Het Noodlot had het gewo ne dagelijksche leven van deze menschen in handen genomen en het geleid op uiteenloo- pende wegen, waar ze allen ronddwaalden in verslagenheid en zorg. HOOFDSTUK X.. Negen maal van de tien is de liefde de spil waarom het leven van een vrouw draait. Felicia, haar grijze oogen zwaar van de ingehouden tranen, stond in den tuin te kij ken, eveneens grijs en vochtig van den alles doorweekenden regen, dienselfden tuin waar Gedurende met 17 juui gesteld opi 0 22 0 21 24 De Directeur van het DistribuiletaudÊijf van Alkmaar, D. S8HENJL Alkmaar, 8 Juni 1.917. GEVONDEN VOORWERPEN. Een kinderschoentje, een nachtjapon, een handtaschje, een R. K. kerkboekje, een fluit, een portemonnaie met eenig geld, een reticu le met inhoud, een eind touw, een ring met sleutels, een paardje (kinderspeelgoed), een rozenkrans, een dop van een kinderwagen, een kinderhandje, een leerboek, een armband, een rijwielpomp, twee muziekboeken, een si garenaansteker en twee hengelsnoeren. Alkmaar, 7 Juni 1917. De w.n. Commissaris van Politie, J. H. O. VAN DEN BERG. Staatsspoor, die, hoewel gewond, dadelijk leiding aan het reddingswerk wist te geven. Een paniek heeft het ongeluk niet veroor zaakt, wel was in minder dan geen tijd de trein door de meeste reizigers verlaten. Uit één wagon le, 2e en 3e klas, die omgeslagen en half in een sloot terecht gekomen was, in welken wagon zich het meerendeel dér ge wonden bevond, mede dóórdat hier alle rui ten aan één zijde gebroken waren, moesten de menschen echter- gehaald worden. Door een aantal militaireiL die met den trein medereisden, werd. op bevel van eeni ge meerderen, de omtrek van dezen wagon afgezet, daar er een gevaarlijk opdringen van de meeste andere reizigers naar déze plek onstond, hetgeen temeer tot een nieuwe ramp aanleiding had kunnen geven, daar er lekken in het gasrèservoir waren ontstaan, waardoor in (ten omtrek een sterke gaslucht viel waar te nemen.. Er werd dan ook order gegeven, oogenbükkelijk alle sigaren weg te werpen. Aan welke gevaren de reizigers voorts onsnapt waren, zeide onze ooggetuige, blijkt wel uit het volgende: De voorste der ontspoorde wagens wer den achter het niét ontspoorde gedeelte me degetrokken over een brug van eenige me ters lengte. Hoewel de wagens bezijden het spoor over de houten dwarsliggers en ijze ren platen voorthobbeldén, heat de brug het toch uitgehoudai, ware ze ingezakt, dan had dit voor die wagens, welke nog een ïoote snelheid hadden (de trein reed' toen ue ontsporing plaats had, met een snelheid van, naar men zegt, 70 K.M. per uur), een catastrophe kunnen worden. Voorts was er, toen het ongeluk geschied was, en de reiziger», die meerendeels aan de zijde van het tegenkomende spoor waren uit stapt, zich daar nog bevonden, een goo ier en trein van Utrecht naar Eten Bosch on derweg, zeer dicht in dé buurt. Oelukkilg kon men dien trein door zwaaien met vlag- Laurie haar slechts vier-en-twintig uur gele den in zijn armen had gesloten en gezegd dat zij hem alles ter wereld was cn hij met kon teven zonder haar. Daar ln de welriekendé schaduw van de seringen hadden zij zich een gouden toe komst voorgespiegeld. En toch m één korten nacht was een gordijn neergelaten tusschen hen, dat hun levens van elkaar scheidde. Het was of hun korte liefdedroom jaren geleden beleefd was, in een wereld' waar een zonnige zomer heeréchte, waar Laurie, haar schoone, hartstochtelijke minnaar, baar had gewekt uit den vreedzamen slaap der meis jesjaren en geleid naar een duizelingswek- kende zalige hoogte der liefde. Nu was zij gegleden uit zijn omstrengelenden arm, ze was gevallen, als Persephone, in een afgrond van duisternis, vol van dé rustelooze smart en het verlangen van hen die het licht heb ben aanschouwd. Steeds weder, in een on verander lijken cirkel, ging zij dé gebeurtemisi- sen na die hadden plaats gegrepen en tracht te zij den sluier te doorboren, die hun betee- kenis verborgen hield. Eerst 't oogenblik toen zij Laurie vlug en met vasten tred had zien naderen, toen haar haastig naar beneden gaan naar dé hall, vol vertrouwen, dat zij wist waarvoor hij terug kwam, verheugd bij het vooruitzicht nog één oogenblik met hem samen te zijn, en toen haar schrik, toen zij begreep dat hij vervuld was van iets anders, iets anders dan de ge dachte aan haar, een gedachte die hem ver vulde en waarin zij niet was doorgedrongen. vansolijd. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1