urr hoorn. gen nog voor de plaats van het ongeluk tot staan brengen en werd hiermede voorkomen dat hij dwars door de menscheumenigte, welke zich tusschen de rails bevond, heen reed. DE KAMERVERKIEZINGEN. In eene bijeenkomst van Voorzitters dter volgende in de Tweede Kamer der Staten- Generaai vertegenwoordigde politieke par tijen: Anti-revolutionnairen, Christelijk-!Iis- torischen, S. D. A. P., Vrijzinnig-Democra- ten, Unie-Liberalen en Vrije-Liberalen, op 7 Juni1 1917, is, tengevolge van de vroegere be sprekingen, waarbij was overeengekomen de partijen aan te raden bij de thans plaats vin dende verkiezing van leden der Tweede Ka mer, de aftredende leden niet te bestrijden, de vraag behandeld, welke houding door hen zou behooren te worden aanbevolen aan hunne geestverwanten in die districten, waarbinnen de verkiezing niet bij enkele can- didaatstelling is afgeloopen, en dus eene stemming noodzakelijk is geworden. In overweging nemende, dat 's lands be lang medebrengt, dat de aanhangige gronde wetsherziening tot stand komt, sprak men eenparig de wenschelijkheid uit, dat deze partijen zich tot hare kiesvereenigingen of afdeelingen zullen wenden, met verzoek ten krachtigste te bevorderen, dat de aftredende leden niet alleen door hunne geestverwanten, maar ook door de andere partijen, wier ver tegenwoordigers zich in de Kamer voor d!e herziening hebben verklaard, zullen worden gesteund en gestemd. Gemengd Nieuws. „GOED MELKEN 1917." Ter bevordering van goed melken stelde de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier wederom de gelegenheid open voor vrouwen en meis- es, en mannen en jongens uit Noordholland >oven het Noordzeekanaal van minstens 16 aren, om een diploma van bekwaamheid in iet melken te verwerven. Op verzoek van de V. Melkerit „Hofstede Oud-Bussem," werden 15 leden van het personeel dier Boer derij als deelnemers ingeschreven. Het melkexamen had plaats op 8 dagen tusschen 22 Mei en 2 Juni j.l. aan de Proef- zuivelboerderij te Hoorn. De commissie van beoordeeling bestond dagelijks uit 3 practi- sche veehouders, terwijl verschillende Be stuursleden der Vereeniging het examen bij woonden; de regeling werd getroffen door het Rijkszuiveleonsulentschap te Hoorn. Het aantal deelnemers bedroeg 71de 20 vrouwen en meisjes verwierven alle het di ploma; van de 51 mannen en jongens wer den 41 gediplomeerd 10 mannen en jongens moesten worden afgewezen. Geslaagd zijn o.a. (alphabetisch) Vrouwen en meisjes. G. Bakker, Heiloo. G. Beemsterboer, Venhuizen. C. Jongejan, Winkel. E. Koelemey, Heiloo. T. Molenaar, Stompetoren. A. Nijholt, Wieringerwaard. C. M. Qudejans, Beemster. J, Rens, Zuid- Zijpe. G. Schaak, Alkmaar. A. Schermer, Graft. J. SiewertsenWit, Hoorn. J. Volkers, Oterleek. Mannen en jongens. K. Bakker, Sijbekar- spel. N. Blankendaal, Alkmaar. D. Bood, Stompetoren. W. Fijnheer, Barsingerhorn. P. de Geus, Nieuwe-Niedorp. A. Hoogland, Z.- en N.-Schermer.BP. Kwast, Beemster. S. Kwast, Beemster. A. Middelkoop, Barsin- ferhom. F. Middelkoop, Nieuwe-Niedorp. I. Proper, Hoom. K. Roos. Venhuizen. J. Schermer, Graft. P. Schrieken, Veenliuizen. C. van Tlel, Groot-Schermer. P. R. Tromp, Harenkarspel, K. de Waal, Winkel. DE INGESTORTE MELKINRICHTING. Het gerechtshof te Arnhem heeft bevestigd het vonnis der rechtbank aldaar tegen dte heeren G. Versteeg en J. J. L. Bourdrez, resp. architect te Amsterdam en ingenieur te den blaag, die door de Amhemsche rechtbank waren vrijgesproken van liet veroorzaken van dood door schuld in verband met de instor ting van de in aanbouw zijnde melkinrich ting van de vereeniging „Vooruitgang" aan den Westervoortechcn Dijk te Arnhem. Het Hof overwoog dat beklaagde Bourdrez in ieder geval terecht is vrijgesproken en dat beklaagde Versteeg wel ernstig in zijn plicht bij.de leiding is te kort geschoten, doch dat, met bet oog op de inrichting der dagvaar ding, ook deze beklaagde niet kon worden veroordeeld KOLENDISTRIBUTIE TEN PLATTEN- LANDE. Het bestuur van de coöperatieve boeren leenbank 'te Ophemert heeft, op een schrijven aan den minister van landbouw, van de rijks- kolendistributie antwoord ontvangen, dat bij de vaststelling der kolenrantsoencn rekening zal worden gehouden met het platteland en intusschen de brandstoffencommissie aldaar de kolen voor het koken van veevoeder des noods kan rangschikken onder dc klein-in- dus triekolen. VALSCHE ZILVERBONS. Te Heerlen is een Oostenrijker, woonachtig in het naburige Heerlerheide, gearresteerd die verdacht werd valsche zilverbons te ver vaardigen. In het geheel werden 8 personen gearresteerd, meest Duitschers en Oosten rijkers, die bij de vervaardiging en uitgifte behulpzaam waren. KONINKLIJK BEZOEK. Gistermiddag bracht de koningin met ge volg een bezoek aan Zaltbommel, waar zij den divisietrein, de stallingen voor zieke en andere paarden, benevens de keuken en de cantine der manschappen bezichtigde. H. M. wilde persoonlijk kennis maken met den adjudant-onderofficier Zwankhuizen, die algemeen bemind en gezien is bij de militai ren. Zij bracht daarom een bezoek in de wo ning, waar deze militair is ingekwartierd en onderhield zich geruimen tijd met hem. Daarna werd per auto naar Brakel gereden GEVOLGEN VAN DROOGTE. In de omgeving van Bovenkarspel worden geheele akers, welke met spinazie voor de in- makerijen waren bezaaid, voor den kool- bouw weer opnieuw omgeploegd omdat die spinazie door de groote droogte overal ver dort en verdwijnt. IN EEN INTERNEERINGSKAMP GE RIDDERD. In het intemeeringskamp te Harderwijk heeft een eigenaardige plechtigheid plaats gehad, de eerste van dien aard gedurende den gebeden lpop dei' iaterueering. Aan een geïnterneerden soldaat werd voor zijn dapper gedrag tegenover den vijand de ridderorde van Leopold 2e kl. en het oor- logskruis uitgereikt hem dbor Z. M. Albert, Koning der Belgen, geschonken. De plech tigheid had plaats in tegenwoordigheid van de geheele kampbevolking. ^VALSCHHEID IN GESCHRIFTE, rechtbank te Tiel veroordeelde den secretaris van Wamel, wegens valschheid in geschrifte, gepleegd bij het invullen der sta ten, houdende opgave van aan genoemde ge meente geleverde regeeringsvarkens, voor waardelijk tot een gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van één jaar. BAKKERSNACHT ARBEID. De Haarlemsche gemeenteraad heeft met 18 tegen 11 stemmen besloten tot instelling van een raads-commissie om de mogelijkheid van de afschaffing van den bakkersnachtar- beid te onderzoeken. Met 24 tegen 5 stemmen werd aangenomen om bet thans geldend ver bod' van liet gebruik van gas en electriciteit in bakkerijen, gedurende de nachturen in te trekken. ZONDAGSLUITING. Bij onderlinge regeling zijn te Haarlem 88 kapperszaken op Zondag gesloten. Er zijn nog 4, die niet mee willen werken en nu vreest een deel der eerstgenoemden, dat ook van hen weer eenigen op Zondag zullen ope nen. Het geval is in den gemeenteraad be sproken en daar is nu besloten, om de rechts geleerde commissie uit te noodigen een ver ordening te ontwerpen, waarin bepaald wordt, dat de barbiers- en kapperssalons des Zondags zullen worden gesloten. INBESLAGNAME VAN HOOI. Terwijl in Maas en Waal nog voortdurend hooi van den oogst 1916 aan het rijk moet worden geleverd, hebben sommige burge meesters reeds nu bericht ontvangen, dat ook van den hooioogst 1917 belangrijke hoeveel heden aan het rijk zullen moeten worden af gestaan. De hooioogst zal ten gevolge der langdurige droogte niet overvloedig zijn. DE VEENBRAND IN DRENTE. De arbeider D. v. d. Ld te Valtermond, wiens gezin zoo vreeselijk werd getroffen bij den veenbrand, dat slechts hij en één zijner kinderen aan den dood ontsnapte, is thans, evenals zijn kind, ter verpleging naar Gro ningen vervoed. De brandwonden waren van ernstiger aard, dan aanvankelijk gemeend werd. ACHTERHOUDING VAN DISTRIBU TIE-AARDAPPELEN. Maandag werden, naar de Tel. meedeelt, van gemeentewege te Gouda 28.000 kilo aardappelen onder de verschillende winke liers gedistribueerd, om Dinsdag aan het publiek te worden verkocht. Reeds vroeg in den ochtend stonden voor de groentewinkels troepjes vrouwen, aan wie voor een bon 1 kilo aardappelen werd verstrekt. Het viel echter op, dat sommige winkeliers zoo spoe dig waren uitverkocht, daar toch voor elk inwoner plus de daar wonende Belgen 1 kilo was verstrekt. Op last van den burgemeester werd onder zoek naar de voorraden, na vergelijking met de ingeleverde bons en huiszoeking bij ver schillende handelaren gedaan, die beweerden totaal uitverkocht te zijn. Niet onbelangri ke hoeveelheden aardappelen zijn toen voor den dag gekomen. Verschillende handelaren zijn nu voor goed van de distributie van aardappelen uitgeslo ten. In verband met deze achterhouding van voor de distributie bestemde aardappelen, werden groenteventers door vrouwen, die geen aardappelen hadden kunnen krijgen, op straat gemolesteerd. Zij eischten de aard appelen op, die de venters op hun kar had den. Aan het politiebureau werden de vrou wen tevreden gesteld met de belofte, dat ook aan hen aardappelen zouden worden ver strekt. UIT DEN HELDER. Alhier is onder verschijnselen van nek kramp overleden, de landstormplichtige P. R., onderwijzer te Schagen, sedert Mei onder de wapenen. UIT AKERSLOOf. De raad dezer gemeente vergaderde gister middag. Als voorzitter'fungeerde de wet houder M. Groot. Afwezig wegens ongesteld heid de burgemeester en de heer Kraakman, zonder kennisgeving de heer Teeling. Verzoek verhooging P. Timmef, de vorige vergadering aangehouden. De heeren van 't Hof en van der Oord vonden in de tegenwoordige tijd een weekloon van 10 gulden waar pensioen af moet te weinig. De voorzitter zei dat veel op T.'s werk is af te dingen, en daarom was hij tegen ver hooging. De heer Helder: wij hebben enkel maar te stemmen over verhooging en daarom stel ik nogmaals voor 2 gulden per week ver hooging toe te kennen. In stemming gebracht, waren de heeren v. d. Oord, Helder en v. 't Hof vóór, de heeren Groot en Meijne tegen 2 gulden verhooging. Daarna was aan de orde het in de vorige vergadering aangehouden verzoek om duur- tetoeslag van ambtenaren. De heer Groot was er tegen, hij vond de financieele positie van den onderwijzers niet slecht, de salarissen waren hier goed gere geld. De heer v. 't Hof meende, dat met de fi nancieele positie geen rekening mocht wor den gehouden, de krachten die gepresteerd worden, moeten betaald worden. Na verdere bespreking werd besloten geen duurtetoeslag te verleenen. Vóór de heer v. 't Hof, tegen de andere heeren. Aan den veldwachter werd op zijn verzoek om meerdere rijwieltoelage en kleedinggeld een verhooging van 50 per jaar toege staan. Verzoek van hooipeilers in het dorp en den Kogerpolder om verhooging. De heer Groot was tegen verhooging, de heer v. d. Oord wilde de hooipeilers afschaf fen en de brandassurantiën aanschrijven. De heer Helder zei, dat er veel werk voor te doen is bij enkelen zijn ze zeven maal ge weest te peilen, 't Salaris was wel voldoende, maar dan zouden de peilers ook niet meer dan noodig is moeten komen, anders moesten belanghebbenden maar betalen. De heer Groot wilde de hooistekers in den Kogerpolder niet bedanken. Voorloopig kon den de ijzers hier en daar worden, geborgen, wanneer ze noodig zijn, kónden ze dan ge haald worden. Met alg. stemmen wérd beslo ten niet op het verzoek in te gaan. Ingekomen was voorts een verzoek van de afd. Alkmaar van het Ned. Onderwijzersge nootschap om verhooging salaris onderwij zend personeel en een adres van den heer P. Smit, waarin gewezen werd op de verhouding van salarissen in gemeenten met een zelfde en nog kleiner zielenaantal dan Akersloot. De heer van 't Hof oordeelde, volgens de me morie van toelichting van het genootschap, verhooging van salaris wél noodig, want ve le gemeenten gaan voor. De heer v. cl. Oord wilde een afwachtende houding aannemen, evenzoo de heer Meijne. De heer Helder zei, dat de onderwijzers wel ten achter zijn bij de hoofden, maar in gun stiger condities verkeeren zij dan sommige menschen,- die zich later niet zoo spoedig herstellen. Na verdere bespreking was de heer v. 't Hof voor verhooging, de andere heeren tegen. Rekwest van vele ingezetenen om de ker mis te beperken of geheel af te schaffen. De heer v. 't Hof was sterk voor afschaffing, hij wist bij ondervinding, dat er veel last en schade wordt veroorzaakt, door menschen die van elders komen. De heeren v. d. Oord en Meijne waren er vóór, om een volksfeest in de plaats te stellen van een kermis. De heer Helder was niet voor een kermis, maar hij vond dat kasteleins aan den over kant dan ook nergens meer van profiteerden en 't is 't eenigste feest dat daar is. Onordelijkheden komen nooit voor. Met 4 tegen 1 stem werd besloten het adres aan te houden tot een volgende vergadering. De af- en overschrijving dienst 1916 en een post onvoorziene uitgaven werd evenals de suppl. begrooting en de geldleening groot 3000 voor het baggeren in de meer aange nomen. De heer Deijlen werd aangewezen als hulp bij het electrisch bedrijf. Sollicitanten zullen worden opgeroepen voor administrateur van het electr. bedrijf op een salaris van 150. Voor de stemming van 1 lid der Tweede Kamer werd als voorzitter van het stembu reau aangewezen de heer Groot en tot leden de heeren Meijne en van 't Hof. Daarna werden in besloten vergadering reclames Hoofd. Omslag behandeld. UIT KOEDIJK. De raad vergaderde Donderdagmiddag ten twee ure. De lieer Stam was wegens on gesteldheid afwezig. De voorzitter deelde mede, dat op 23 Mei kasopname bij den gemeente-ontvanger ge daan was. De ontvangsten hadden bedragen 46122.3314, de uitgaven 45218.33, waardoor het saldo 904 0014 bedroeg. De voorzitter constateerde, dat ondanks de voortdurende ongesteldheid van den ont vanger, diens boeken en administratie vol komen in orde waren. Spr. sprak den wensch uit, dat het den ontvanger gegeven moge zijn, zijn wekzaam- heden nog vele jaren in gezondheid waar te nemen. Van den commissaris der koningin was bericht ingekomen, dat hij den llden dezer de gemeente zal bezoeken. De in de vorige vergadering aangeboden suppletoire begrooting werd hierop vastge steld. Van Gedeputeerde Staten was een schrij ven ingekomen, waarin gewenscht werd, dat de mogelijkheid in de verordening op het le- vensmiddelenbedriif geopend werd, dat een eventueel tekort uit de gewone middelen ge dekt kon worden en te bepalen dat de veror dening 1 Jan. 1917 in werking was getre den. Besloten werd de gewenschte wijzigingen aan te brengen. Van Gedeputeerde Staten was mede een bezwaarschrift ingekomen tegen de wijzi gingen in het kohier van den hoofdelijken omslag aangebracht. Teneinde het maximum niet te overschrij den werd het wenschelijk geoordeeld om het percentage van 4 op 3°/io pet. terug te bren gen. De voorzitter stelde voor om in geheime zitting hierover besprekingen te voeren. De heer Boldewijn merkte op dat het rijk zelf steeds met nieuwe belastingen kwam, maar de gemeenten blijkbaar niet wenschte toe te staan ook iets te nemen Het verslag van de gemeente werd voor kennisgeving aangenomen. Tot het doen van eenige betalingen uit de post onvoorziene uitgaven werd besloten, als mede tot het doen van eenige af- en over schrijvingen. Tot het aangaan van een kasleening groot 6000 werd eveneens besloten. De heeren Boldewijn en v. d. Woude wer den als leden' van de commissie van bijstand van het electriciteitsbedrijf met algemeene stemmen herkozen. Aan den eersten ambtenaar van den bur gerlijken stand werd op diens verzoek als- zoodanig eervol ontslag verleend. Met algemeene stemmen werd de heer S. B. Kooijman in deze functie gekozen. De voorzitter deelde hierop mede, dat bij de besprekingen met den Inspecteur van de volksgezondheid naar voren was gekomen, dat het thans bij de tegenwoordige toestand geen aanbeveling verdient tot het bouwen van woningen over te gaan, te meer niet, waar slechts voor één gezin geen woning was aan te wijzen Besloten werd om aan de afd. van den Bond van Arbeiders in het landbouw-, zuivel- en Tuinbouwbedrijf te berichten, dat er geen aanleiding bestaat om onder de tegenwoor dige omstandigheden op haar verzoek in te gaan. De heer Boldewijn legde er nog den na druk op, dat men indien men ging bouwen, thans 4.25 per week huur moest hebben. De arbeiders mochten in geen geval meer dan 2.50 verwonen. Het Rijk legt bij het ontbrekende de helft bij, maar daarvan is men slechts 4 jaar ze ker. Wat het rijk daarna zal doen is onbe kend. Nog wees spr. er op, dat er in de ge meente reeds 10 woningen gebouwd worden. De heer Boldewijn wees er bij de rond vraag op dat de agenda slechts een mededee- ling van de punten bevat. Wat deze behelzen vernemen de raadsleden pas ter vergadering. Tot bestuurslid werd in plaats van den heer gen ontbreekt. Waar de gemeente nu een ambtenaar heeft en er ter secretarie een schrijfmachine aan wezig is, daar was spr. er voor om de voor stellen voortaan wat ruimer te omschrijven, opdat de leden van den Raad 'daarover beter hun gedachten kunnen laten gaan. De voorzitter had hiertegen geen bezwaar en zegde uitvoering van het voorstel van den heer Boldewijn toe. Nog deelde de heer Boldewijn mede, dat de brandbluschmiddelen in de gemeente in de beste orde bevonden waren, waarop de voorzitter de vergadering sloot. UIT HENSBROEK. Tengevolge van de aanhoudende droogte heerscht in deze omgeving gebrek aan kool- planten, aangezien duizenden planten door de droogte verloren gingen. De planten wor den dan ook al duur betaald en gelden soms al 1 de 100 stuks; gewoonlijk is de prijs 10 h 15 cent de 100. Spoedige regen wordt zeer gewenscht Onder het vee van den heer Bregman is een' geval van miltvuur voorgekomen. Het cadaver van de gestorven koe is onder toe zicht van den rijks veearts verbrand. Te Berkhout zijn eenige gevallen van rot- kreupel onder schapen geconstateerd. In de gister gehouden raadsvergadering werd met 11 tegen 2 st. het voorstel van B. en W., om dit jaar de kennis niet te laten doorgaan, verworpen. Ook werd met 9 tegen 4 stemmen een voorstel verworpen, om dte kermis op dte twee Zondagen niet te doen doorgaan. Men oordeelde de kermis een te groot financieel voordeel voor de gemeente en voor de neringdoenden. Aangenomen is het voorstel tot vaststel ling van een duurtebijslag-regeling voor die daarvoor in aanmerking komende ambtena ren en werklieden. Deze regeling duurt tot 31 December a.s. De loongrens is bepaald op 1850, voor alleenwonenden en' kostwin ners 1200, de toeslag op 12 pet. van het jaarloon, met een maximum van 120 en een minimum van 80. Over beide genoemde categorieën zijn deze bedragen *60 en 40. Voor hen, die een hoofdbijslag ontvangen, wordt een kindertoeslag van 15 per kina' beneden de 16 jaar gegeven. Aan hen van wie het jaarloon de grens bereikt, of met minder aan 500 te boven gaat, wordt een kindertoeslag van 30* gegeven. Beslaten werd tot instelling van een schoonheidscommissie, aan welke de taak is opgedragen, om een ingekomen bouwplan ten opzichte van den uiterlijken welstand te onderzoeken en daarvan aan B. en W. ad vies uit te brengen. In beginsel werd besloten tot oprichting van een electriciteitsbedrijf met stroominkoop van het provinciaal electriciteitsbedrijf, alsr mede om de stroomlevering aan de groot industrie met krachtwerktuigen met 20 en meer P. K. over te laten aan het provinciaal E. B. en die aan de klein-industrie en voor verlichting uit te stellen tot meer normale tij den zijn ingetreden. Het belastingpercentage werd bepaald op 5Vg pet. Volgens het kohier zou 4.75 pet. voldoende zijn, maar men hoopt zoodoendte reeds een deel der crisisuitgaven te kunnen bestrijden. UIT SCHERMERHORN Gisteren vergaderde de raad dezer ge meente; afwezig zonder kennisgeving de heer K. Honig. Medegedeeld werd dat Ged. Staten hebben goedgekeurd het aangaan van eene geldlee ning, groot 1500, ten behoeve van het levensmiddelenbedrijf, en dat B. en W. eene 414 pets. leening hebben gesloten voor dit doel. Gok hebben Ged. Staten goedgekeurd het verhuren van de gemeentewoning aan den brig, commandant der rijksveldwacht, den heer F. Rodenboog, en het kohier van dte belasting op die honden. Verder deelde de voorzitter mede, dat hij den ingenieur van het prov electr. bedrijf had gewezen op het gevaarlijke van de aan sluiting van het woonhuis van C. Muntje- werff, maar dat geen verandering daarin was gebracht. De heer Westerhof zou deze gaarne spoedig zien aangebracht, aangezien reedis ongelukken zijn voorgekomen en hij dit punt algemeen gevaarlijk achtte. Ingekomen was van de vereeniging de Ambachtschool te Alkmaar het jaarverslag over 1916. Van den hoer H. J. Friedt was ingekomen* een schrijven met verzoek zijn zoon de am bachtschool te Alkmaar te doen bezoeken Hij verzocht de gemeente dat aan tiet be stuur dier school te berichten, terwijl hij ge negen is aan dc gemeente 40 daarvoor te rug te betalen. Goedgevonden. Ook werd met algemeene stemmen goedge vonden de af- en overschrijving van eenige posten van de begrooting, te zamen 680.846 en dte afschrijving van een bedrag groot 30.35 uit den post van onvoorziene uit gaven. Hierna stelden B. en W voor het woon huis en kantoor, benevens den tuin, welke in huur zijn geweest bij den heer IJzerman, rijksontvanger, te verhuren aan den tegen- woordigen beheerder van het rijksontvan- gerskantoor voor 225 per jaar. Met alge meene stemmen goedgevondten. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd uit de door B. en W. opgemaakte voordracht, bestaande uit de heeren W. C. van Setten van der Meer en S Sijtstra, gekozen de eerstgenoemde. Tot leden van het stembureau van verkie zingen voor de Tweede Kamer werden ge kozen de heeren Schoen en Westerhof, voor verkiezingen van den gemeenteraad de hee ren Westerhof, Schoen en Nierop en tot le den van de commissie voor onderzoek van reclames hoofd, omslag de heeren' Westerhof en Nierop. Hierna sluiting. In de vergadering van de vereeniging „Eendracht" werd besloten op Donderdag 14 Juni het jaarlijksche schoolfeest te hou den, hetwelk zal bestaan in een rijtoer naar Bergen en Bergen aan Zee De penningmees ter deed rekening over het afgeloopen jaar, welke rekening aangaf een kassaldo van J 38 Tot bestuurslid, werd in plaats van den heer K. Rood, gekozen de heer J. de Groot. Mgr. L. E. JANSEN f In den, ouderdom van 74 jaar is heden overleden de HoogEerw. Heer Mgr. L, E. Jansen, geheim kamerheer van Z. H. den Paus, proost van het Haarlemsch Kapittel, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, déken van Amsterdam en rector van het Boggynhof. De overledene, den 8en October 1842 te Amsterdam geboren, werd den 15en Augus tus 1867 priester gewijd en was kapelaan te Alkmaar van 1874—1876. In 1876 werd hij tot pastoor benoemd'. Om zijn verdiensten voor het R. K. bijzon der onderwijs werd pastoor Jansen in 1903 tot Kanunnik benoemd. Na onder Mgr. Schwizer en Mgr. Lena reeds tweemalen deken ad interim te zijn ge weest, waarbij zijn verdienste als zoodanig werden gewaardeerd door zijn benoeming tot geheim kamerheer van Z. H. den Paus, werd Mgr. Jansen den Uden Februari 1908 als opvolger van Mgr. Lans tot deken der hoofdstad benoemd. In 1911 werd Mgr. Jansen benoemd tot Proost van het Haarlemsch kapittel. In 1914 wérd' hij op eigen verzoek nog be last met het rectoraat van het Beggynhof. UIT HEILOO. Onze plaatsgenoot, de heer Jc. Kooij, behaalde bij de schoonrijdierij te Opmeer van dte 22 deelnemers den eersten prijs; dit is de tiende keer dat door den heer Kooij, den eersten prijs op een schoonrijderij werd behaald. HET SPOORWEGONGELUK BIJ HOUTEN. Gisterenavond omstreeks elf uur had men met behulp van een tweeden materiaalwagen uit Utrecht den spoorweg weer vrij gemaakt, zoodat de treindienst heden weer zonder noemenswaardige vertraging kan plaats hebben. KORTE BERICHTEN. De centrale keuken te Zwolle zal tot het najaar worden gesloten daar de tegen woordige groenten niet voor stamppot ge schikt zijn en overige gerechten niet voor een prijs van 12 ct. zijn te bereiden Op het N.-H.-kanaal tusschen Ilpendam en Purmerend is een roeibootje, waarin een moedter met haar zoon zaten, overvaren door een sleepboot. Beiden werden gered'. Nu na genomen proeven is gebleken, dat het verstrekken van gesneden brood' aan *de militairen tot geen besparing gaf, zullen geen broodsnijmachines aan het leger meer worden verstrekt. Te Bovenkarspel zijn de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd, een kwartmandje Schotsche muizen, dat verkocht werd voor 6.30. Bij de verpachting van het gras van den Inlaagpolder te Haarlem is tot 500 per hectare besteed, ondanks den ongunstigen stand van het gras. De koningin heeft een gift van een half millioen gulden toegezegd voor een in Indië op te richten polytechnicum. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. No. 7903 premie van 3000. BUITENLAND. DE BESCHULDIGING TEGEN SOECHOMLINOF. Uit Petersburg wordt een bericht gegeven betreffende de punten van aanklacht tegen den oud-minister Soecliomlinof. Het gebrek aan ammunitie deed zich reeds van de eerste dagen af aan het Russische front gevoelen. Ondanks dte herhaalde verzoeken van dten chef van bevoorrading aan het Z. W. front en van den opperbevelhebber, generaal Janoes- kewitsj, die aandrongen op onmiddellijke toezending van munitie, om bedenkelijke ge volgen te vermijden, bleef Soechomlinof wer keloos en beperkte zich tot uitwijkende ant woorden. In October 1914 dteelde generaal Iwanof aan Janoeskewitsj mede, dat hij we gens gebrék aan munitie aan zijn front, den voortüurenden, verbitterden strijd niet kon volhouden, zooals de militaire toestand eischte en verklaarde, dat hij, in geval geen munitie aankwam, den strijd moest afbreken en de troepen onder zeer moeilijke omstan digheden moest laten terugtrekken. Gelijke verzoeken werden tezelfder tijd gedaan door den chef van het Kaukasusleger en door ge neraal Roesski, den opperbevelhebber aan het N. W. front. Kort daarna begon het leger sterk gebrek te lijden aan geweren. De naar het front gezonden versterkingen beschikten slechte over 1 geweer op elke twee man en later over nog minder.- T enslotte werden ge heele afdeelingen volkomen ongewapend naar het oorlogstooneel gebracht. Tegen Oc tober 1914 bedroeg het gebrek aan geweren ongeveer 870.000. Tengevolge van Soechom- linofs nalatigheid had het leger ook gebrek aan machinegeweren. In Augustus 1915 ont braken daarvan ongeveer 12.000. In Januari 1915 ontbraken meer dan 100 millioen pa tronen. Het gebrek aan patronen werd spoe dig in geheel Galiüië tot een werkelijken noodtoestand. Daar moesten veel troepenaf- deelingen hunne stellingen verlaten wegens gebrek aan munitie. STADSNIEUWS. DRENTE. Ontvangen van W. H'. 10.. Met het ver antwoorde bedrag ad 60 in totaal 70. DE KAASMARKT. De aanvoer was heden ongeveer gelijk aan dien van dte vorige week. De prijzen, die de vorige week nog 78 h 77 per 50 K.G. bedtoegen, gingen nu echter terug tot 69 en wel tengevolge van het feit, dat de prijzen voor Duitschland voor de maanden Juni en Juli met 8 per 50 K.G. zijn verlaagd. Daar de Friesche organisatie tengevolge van het gemis aan gelegenheden om de kaas van deze maanden, die moeielijk te bewaren is, te bewaren, de geheele productie op de Londensche markt bracht, werd ook deze overvoerd, waardoor vele handelaren voor duizenden verloren.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2