DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Geurige 5 cents Sumatra-Slgaar. - Baïara-iilelaige. Honclord en nego: Jaargang, 1917. AfinnmaiMlsplllspr8mannen f Uk fc p. pastItJilh flflTeitBUBBiirWiiL p. regel, gnrate lettere neai pfaatsmtmtB. Bfiarai ft. H.Boek- en HaredelsdnrldcB^ Y.b. HERB. COSTER fi ZOON, Voonfam C 9. Tefefnr. 3. ZATERDAG 9 JUNI. NEDERLAND. 1^0 1^3 DH nmrinisr ÖBfttBBl oil 8 Waden. Mimmm Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR,.!» Juni Over den strijd1 in Vlaanderen valt heden weinig te melden. Nieuwe vorderingen zijn er niet gemaakt. De Engelschen hebben in eersten aanloop ide Duitsche verdedigings werken in de voorste linie óver een front van 14,5 K.M. genomen, inbegrepen de dorpen Meessen en Wijtschate en zijni op de koorde van dezen boog over 8 K.M. verder vooruit gegaan en hebben daar bet dorpje Oost-Ta verne bezet. De grootste diepte van het ge wonnen terrein bedraagt 2 3 K.M. Het aantal gevangenen steeg tot ruim 6400 ow. 132 officieren, terwijl1 er meer dan 20 ka nonnen buitgemaakt werden. De EXiitschere hebben zich in de vooraf ingerichte stellin gen, waarop ze terugtrokken, spoedig her steld. Het is mogelijk, dat de strijd in deze streek thans reeds geëindigd' is. Maar waar schijnlijker is het, dat hij hier eerlang weer ontbranden zal. Warueton, waarvan de nieu we Duitsche linie 2 KM. ten Westen verwij derd- is, is een- goed object! Voordat echter de Engelschen zullen trachten de Duitscheis verder van den- heuvelrug af te dringen zullen de Franschen nog wel1 eens pogen hun slag te slaan. Te verwachten is, dat generaal Pétain, zoo de omstandigheden daartoe niet al te ongunstig zijn, thans van zich zal doen spreken door een nieuwen krachtigen stoot tegen de Duitsche linies. Beide partijen zijn overtuigd, dat het voor hen uitnemend gaat. De entente juicht, dat er nu ook eindelijk eens een paar Belgi sche dorpen zijn bevrijd en beschouwt dit als een nieuw bewijs van de komende zege praal. En de Duitsche Keizer heeft ver klaard, dat wanneer de Ehtitsche troepen die der tegenstanders maar zoo blijven uitput ten, zij den vrede zullen kunnen dictecren. Wanneer echter, wist hij niet te zeggenl Het kan zijn, dat de entente het spel van winnend te verliezen speelt, door te duur de voordeden te betalen1 Maar voor het oogen- blik is de toestand dan toch aldus, dat het initiatief bij de entente berust en dat de le gerleiding der midden-mogendheden zich de operaties moet laten voorschrijven. Enkele maanden geleden had men zich dit in Duitschland anders gedacht, maar Hinden burg is er tot dusverre nog niet in geslaagd een strategisch offensief te leveren teneinde het initiatief te herkrijgen. Op de andere fronten gebeurde niets bij zonders. De Oostenrijksche tegenactie op den Karst schijnt geheel verflauwd. De Italianen cn de Oostenrijkers hebben in den tienden Isonzo-slag ongeveer een gelijk aantal ge vangenen gemaakt, de Italianen hebben eeni- ge terreinwinst verkregen, vermoedelijk duur bètaald en in elk geval niet van beslissende beteekenis. Scheen tot dusverre ook de Engelsche re geering bereid passen te verleenen aan afge vaardigden voor de conferentie van Stock holm, thans blijkt, dat zij de huik naar den Franschen wind heeft gekeerd en dus niet wil toestaan, dat er Engelsche bezoekers naar de Zwcedsche conferentie gaan. Erzulr len passen kunnen worden verstrekt voor St.- Pdersburg, maar alle voorzorgen zullen worden genomen, dat er geen rechtstreeksche of zijdellagsche verstandhouding met de te genstanders komt. Wel mogen de Engelschen in verbinding treden met oen pro-en tente-ge- zlnd socialist als bijv. de Zweed Branting. De arbeiderspartij, diiie drie afgevaardigden naar St.-Pctersburg zendt, heeft beslist, dat leze hceren den heer Branting- te Stockholm zullen'ontmoeten, maar geen bijeenkomsten van Internationale of vijandelijke socialisten vjwonen. Een afgevaardigde vroeg in het Lagerhuis of de regeering wel wist, dat de Raad van arbeiders en soldaten te St.-Pe- tersburg betrekkingen met de tegenstanders onderhoudt, maar hij mocht zijn vraag niet voltooien, daar deze door den voorzitter werd beschouwd als niet terzake dienende. Intusschen heeft de leider der Fransche so cialistische minderheid geschreven, dat de regeering onmogelijk passen kan blijven wei geren. De socialisten hebben het recht te gaan waarheen ze willen, achter hun par tij staan 1.400.000 kiezers en mogelijk vloei en er uit een weigering nadeelige gevolgen voort ten aanzien van de verhouding tot de bondgenooten, schrijft hij. tiet Nederlandsch-Scandinavisch comité zet te Stockholm zijn besprekingen met de Duitsche socialistische meerderheidspartij voort. Het comité poogt de Duitsche meerder heid en minderheid tot eenstemmigheid te brengen, maar tot dusverre bleek de meerder heid niet geneigd tot de minderheid in be trekking te treden. Uit Rusland komen de laatste dagen geen berichten van politieke beteekenis, VARIA. 'DE KEIZER IN GEVAAR. De greascorrespondent van de TeL meldt: We hebben indertijd zonder nadere bij zonderheden gemeld, hoe geallieerde vlie gers een aanval op 't St. Pietersstation te Gent deden, welke nadien nog herhaald1 is. Maar op den tweeden Pinksteravond heeft het zeer weinig gescheeld, of niet alleen Hin denburg doch ook de Duitsche Keizer was 't slachtoffer geworden van een bomaanval, 't Is geen geheim, hoe de Duitschers reeds geruimen tijd 't huidig offensief bij Yperen voorzagen en allerlei maatregelen namen. Het behoud van de kust met Zeebrugge is een punt van zeer groot gewicht en daarom is er meermalen geconfereerd en kwam ook de Keizer naar 't hoofdkwartier ia Vlaande ren. Op den tweeden Pinksterdag 's avonds vertoefde hij in 't St. Pietersstation te Gent. Kwart voor negen, Duitsehen tijd, deed het gebrul der kanonnen en mitrailleurs de tal rijke wandelaars opschrikken. Een eskader van meer dan tien aerop lanen zweefdte bo ven Je stad en weldra hoorde men in ver schillende richtingen het knallen van bom men. Een der doelpunten der aviateurs was het St Pietersstation. In een der zalen bene den bevonden zich de Keizer, Hindenburg en tal van hooge officieren, 't Waren oogen- blikken van hevige spanning. Bommen vie len op 't emplacement en in de straten. Eenige soldaten, die bij een trein voor 't front stonden te wachten, werden gewond. Vijf militairen, geen tweehonderd meter van de hal, werden gedood Gewonden uit het Flandre-hotel liepen verschrikt naar buiten en snelden de stad in. Twee burgers lagen dood in de straat. Een bom, die bij de Leo- poldst-kazeme viel, welke de Duitschers „Kaiser Wilhelm-kazerne" noemen, kwetste eenige soldaten. De Keizer, Hindenburg en zijn staf bleven ongedeerd Tegelijkertijd had een aanval op St. Denys Westrem plaats, waar twee aviateurs en drie schildwachten gedood werden. Twee han- ;ars zijn bij die gelegenheid vernield. De am- ulance-wagens brachten een groot aantal gewonden naar de stad Te Gent heerschte een ware paniek. Later vernam men, dat er voorname personages in St. Pieters station waren geweest en ontstonden er al lerlei geruchten. Wat we hierboven meedeelden zijn echter die nuchtere feiten, 't Is de tweede maal, dat, voor zoover bekend is, de Keizer in Vlaande ren door-aviateurs vervolgd' werd. Den eer sten keer geschiedde dit te Thielt op 1 No vember 1914. HET AL-DUITSCH'E OORLOGSDOEL. De Vorwarts teekent verzet aan tegen de propaganda, die de Al-Ehiitschers voor hun mlijvings-oogmerken in het leger maken, en wat het ergste is, met staatsgeld. Dat laatste blijkt uit een circulaire, door de uitgevers van de Al-Duitsche brochure „Duitschland's toekomst bij een goeden en bij een slechten vréde" verspreid. Daarin staat o.a., dat een groot aantal exemplaren door het groote hoofdkwartier en door het ministerie van oorlog zijn aangekocht, dat Ludendorf 8000 present-exemplaren onder de troepen heeft laten verdeden en von Steln, de minister van oorlog, 7000 in hospitalen. Uit het leger, door scholen en fabrieken, zijn duizenden brochures besteld, om ze In hun kringen te laten verdeden. De Vorwtti ts hekelt den Inhoud der bro chure, die door een half dozijn al-Duitsche professoren, assessoren en docenten ia ge schreven, als rooversmoraal en politieke tm- negieterij. De schrijvers hebben elkaar wil len overtroeven met hun Inlijviingszucht Waar de een een rivier of een gebergte over de Duitsche grenzen heeft ontdekt, en ze als een goede strategische grens beschreven, vindt de ander een nog verder liggende ri vier, gebergte of miingebicd, dat Duitsch land ook maar moet hebben. In bijgevoegde kaarten is het Russische rijk bijna geheel verdwenen en bij Duitschland ingelijfd. Na tuurlijk wordt er ook wakker op dien Schei- demann-vrede afgegeven. De „VorwSrts" vindt, dat over deze een zijdige propaganda met staatsgeld dé Rijksdag een hartig woordje moet laten hooren. KORTE BERICHTEN. De keizer van Oostenrijk heeft den koning van Bulgarije het grootkruis der Maria The- resia-orde geschonken en het hem eergister persoonlijk overhandigd. Naar Havas uit Rio de Janeiro meldt, heeft Duitschland aan de Braziliaansche re geering een protestnota gericht naar aanlei ding van het in-gebruik-nemen van Duitsche schepen. Een telegram uit San Miguel (Salva dor) bericht dat de hoofdstad San Salvador, een stad van 60.000 inwones, totaal verwoest is, ongetwijfeld door een aardbeving of vul kanische uitbarsting. Volgens een telegram uit Tegucigalpa zijn nog zes andere steden verwoest. De Times verneemt, dat een nota der Entente over de oorlogsdoeleinden spoedig zal worden openbaar gemaakt. De Engelsche arbeiderspartij wil 3 af gevaardigden naar Sint-Petersburg zenden, die te Stockholm Branting zullen spreken Minister Cecil verklaarde dial den En- felschen socialisten passen voor St.-Peters- urg verstrekt zullen worden, op voorwaarde dat zij niet deelnemen aan de conferentie te Stockholm. De Russische minister Sjingaref ver klaarde, dat de organisatie van den voorzie- ningsdienst op den goeden weg is. De bekende Russische anarchist Kro~ potkin heeft Engeland verlaten en is heden te Bergen aangekomen1. De Daily bevatte een brief van Kropotkin, Engeland dankt voor de gastvrijheid en dé hulp, die het aan Russische politieke vluch telingen heeft verleend Blijkens het Journal du Peuple zijn de Russische socialistische bladen Isvestia, Pravdia en Nowa Jajofsni in Frankrijk ver boden. Het eerste is het orgaan van den1 raad der afgevaardigden; van arbeiders en solda ten. Volgens bericht van den St. Peters- burgschen raad v. arbeiders en soldaten heeft de commissie voor buitenlaadsche aangele genheden daarvan besloten stappen te doen om te verkrijgen, dar in Duitschland geïnter neerde politieke vluchtelingen uit Rusland tegen Duitsche burgerlijke gevangenen in Rusland worden' uitgewisseldDe commissie hoopt daartoe op den krachtigen steun der socialistische vereenigingen in den vreemde De correspondent van het Berliner Ta- geblatt te Lugano seint, dat drie kolonels, vijf majoors en twee kapiteins te Athene zijn gevangen genomen op aanklacht te hebben samengespannen om Engelsche.officieren te vermoorden. Het Engelsche gezantschap te Athene zou het incident zoo ernstig hebben genoemd, dat de gevolgen onafzienbaar zijn. Het St. Pet. Tel.-Ag meldt, dat de lei ders van 140 Russische fabrieken, die hoofd zakelijk voor de landsverdediging werken, alle eischen der arbeiders hebben ingewil ligd, o.a. 'dien nopens den zesuurswerkdag. De staking, die tegen Donderdag j.l. in die fabrieken afgekondigd was, kan daarmede als van de baan worden beschouwd. Generaal Pershing, commandartt van het Amerikaansche expeditielegerIs gister morgen te Liverpool aangekomen met zijn generalen staf Hij werd ontvangen door de vertegenwoordigers van de ministeries van Oorlog en Marine. De reis werd gemaakt met een transatlantische boot, vergezeld door Amerikaansche torpedojagers. Minister Kerenski is, door generaal Dragomirof, opperbevelhebber der Russische legers aan het Noordelijke stuk van het fronj, begeleid, te Riga aangekomen en vandaar terstond naar het front doorgereisd. Hij heeft gelast, dat allé officieren in dienst van het Roode Kruis en dergelijke instellingen en alle hospitaalsoldaten onder de 40 jaar bij die lichamen, binnen drie weken naar het front moeten. Er worden geen vrijstellingen meer verleend. Berlijn meldt officieel. In het Engelsche Kanaal en in de Golf van Biscaje werden 31 500 ton tot zinken gebracht. De Lokal' Anzciger meldt uit Stock holm: Bij een ontploffing in de haven van Petersburg werden meerdere munitiefabrie ken vernietigd. Ook werden vele particuliere huizen verwoest en het ministerpaleis op het Jelaginei werd met den grond gelijk ge maakt. Men denkt aan een politieken daad. Dc regeering en de Raad van arbeiders cn soldaten onderzoeken de zaak. De aSksische grondwetscommissie ver wierp met 8 nationale, liberale en conserva tieve stemmen het sociaal-democratisch voor stel om de Eerste Kamer op te heffen. Aan Graaf Moritz Esternazy Is de vorming van oen Hongaarsch kabinet opge dragen. FRUITUITVOER. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat als soorten van versch fruit, waarvoor consenten kunnen worden afgegeven, wor den aangewezen: kruisbessen, aardbeien, kersen, zwarte bessen, aalbessen, frambozen, boschbessen, meloenen, perziken, druiven, peren, appelen,, pruimen, veenbessen, mispe len, hazelnoten, walnoten. FRANSCHE KINDEREN IN NEDERLAND. a Havas meldde gisteren uit Parijs: In een brief, waarin hij den Nederland1- schen gezant te Parijs bedankte, die hem 20.000 fres. had ter hand gesteld, welke door een te Parijs gevormd Neaerlandsch comité ten bate van de Fransche kinderen uit de be zette gebieden, diefin Nederland gastvrijheid hadden genoten, schreef Ribot: „Ik ben er van overtuigd, dat het Nederlandsehe comité met genoegen zal vernemen, dat meer dan duizend Fransche kinderen in Nederland op genomen konden worden, waardoor zij ge vrijwaard blijven voor al de ellende van de bezetting. Met voorbeeldige orde zorgen dé Neder- tandsche comiié's voor de verdeeling van een zoo groot aantal kinderen, wien de best mo gelijke verzorging en opvoeding ten deel valt. Dit buitengewoon belangwekkende werk doet den weldadligen menschen, die er het initiatief toe namen, eer aan, evenals de Ne derlandsehe regeering, die alles doet om de 'comité's te steunen en te helpen." KAAS. Volgens de Tel. zal dezen zomer, in .op dracht van den Minister van Landbouw, een voorraad van ongeveer 8V2 milloen K.g kaas worden gevormd,, met heft oog op dé binnenlandsche distributie in den komenden winter. De beschikbare voorraad zal, bij het begin van het seizoen, ongeveer 7 Yi millioen K.g. bedragen, daar ongeveer 13 pet z.g. „indroogt". Ten vorigen jare bedroeg deze z.g. ver plichte voorraad 2 millioen K.g. week blijve behouden, met yaatstelling van een maximum kiloprijs, DURE VISCH. De prijs der Zuid'erzeeharing is in de bei dé laatste dagen, waarschijnlijk tengevolge van minder aanvoer, sterk omhoog gegaan. De marktprijs steeg gisteren te Enkhuizeo bij een aanvoer van 140.000 stuks haring BINNENLAND. HET SPOORWEGONGELUK BIJ HOUTEN. Er wordt medegedeeld, dat niet 26, maar 25 passagiers bij het spoorwegongeluk ver wondingen kregen, waarvan 13 vrij ernstig. Na uit den salonwagen te zijn gestapt, begaf de koningin zich, ondanks den regen, j terstond naar de gewonden om dezen bq te staan. Een Engelschman, die meende met een gewone dame te doen te hebben, bood haar een glas water aan. H. M. wees het af en zeide: Help eerst de gewonden, waarna zij alle gewonden zelf hielp en zich daarbij op bijzondere wijze van een zeer moeilijke taak kweet. De Koningin wenschte niet eerder in te stappen vóór aan alle gewonden hulp was verleend en zij zeker yrist dat zich geen per sonen meer onder de omgekantelde wagens bevonden. Met belangstelling liet H M. zich inlichten over het lot van de getroffen reizigers. Ook onderhield1 H.M. zich met an- dere van den schrik bekomen reizigers. Toen de koningin weder in den trein stap te (in een eerste klas coupé) bracht het pu bliek haar een spontane ovatie, waarna de Koningin de reis voortzette, Jijdens haar reis nog steeds belangstellend vragend naar nieuwe bijzonderheden. Van de baan waarop het ongeluk geschied de was niet veel heel gebleven.' Een chaos Ij van verbogen rails, versplinterde dwarslig gers en opgewoelide steegen lag ter plaatse van het ongeval. Ook het nevenspoor was totaal verbogen, doordat ook daarvan dwarsliggers werden vernield), zoodat de reizigers van Utrecht naar Arnhem en omgekeerd allen onder zeer veel vertraging, bij de plaats van het onheil moesten overstappen. Reeds dienzelfden avond was minister Lely, met het parket uit Utrecht ter plaatse aanwezig, benevens de hoofdingenieurs der S.S prof. Franco en ir. Van Heukelen, om een voorloopig onderzoek in te stellen. De meest waarschijnlijke oorzaak van de ontsporing is het uitzetten der rails tenge volge van dé warmte. De burgemeester van Houten was onafge broken op de plaats van de ramp. Een droevig voorval geschiedde nog met een der vrouwelijke passagiers, die ter op name in de Rijks klinieken naar Utrecht reis de. Zij zag een blijde gebeurtenis tegemoet, die echter door het treinongeval op ontijdige wijze werd verstoord. De patiënte vond in het station te Houten opname, tot een auto haar naar Utrecht bracht. Behalve deze vrouw zijn nog een paar gewonden In de klinieken behandeld. Zij konden deozelfdcn dag nog vertrekken. De inspecteur van de Staatsspoor, die den koninklijken trein begeleidde, heeft gister ochtend den dienst hervat. De koningin liet gisterenochtend bij de waardeloos, gold! nu 3.66y2 per tal GEEN EIERVEILING Wegens dén grooten uitvoer van kippen naar het buitenland is de wekelijksche eier- veiiling te Rotterdam gisteren niet doorge gaan. Een reden voor de eierenschaarechte is ook het opkoopen bij de boeren voor conser veer ing, dat op het oogenbtik op groote schaal plaats vindt GEDENKTEEKEN OP HET GRAF VAN DE VELDWACHTERS PRINS EN REIJERSKERK. De afd. Noord-Holland van den Algemee- nen Nederlandschen Politiebond zal het ini tiatief nemen tot het plaatsen van een ge- denkteeken op het graf van de beide te Ou- der-Amstel op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen veldwachters L Prins en J. Reijerskerk. Ze zal daartoe een beroep doen op de kameraadschap van alle Nederlandsehe politiemannen De nagelaten betrekkingen zullen gesteund1 worden met de eventueete overvloedige geldelijke giften. De bestuurs leden van dé bovengemelde ondferafdeeling hebben zich bereid verklaard1, zich te belasten met het ontvangen der gelden. ZANGERSFEEST TE ENKHUIZEN. De Bond van Gemengde Zangvereenigtni- gen in doze provincie zal 15 Juni a.s„ het jaarliiksch zangersfeest te Enkhiuzen hou den. De volgende gezelschappen zullen hier aan deelnemen: Onderling Genoegen, Ben- ningbroek; Apollo^ Wieringerwaard; Tha lia, Nos, Koor, Zuid-Scharwoude; Ons Genoegen. sendelft: Kolhom, Kolhom; Zanglust, 'Ob- dam; Harmonie, Beemster. directie van de Staatsspoor nadere Inlichtin gen inwinnen omtrent het ongeval en den toestand der verwonden Gemengd Nieuws. DE COKESKWESTIE TE ARNHEM. Inzake den verkoop van een groote partij cokes door den directeur der gasfabriek is door B. en W. een rapport uitgebracht, in aansluiting waarmee zij thans meedéelen, dat de directeur verklaard heeft dat het voorgevallene aan zijn schuld te wijten is en hij een en ander ten zeerste betreurt. In te genstelling met een paar leden der gasoom- missie meenen B. en w. dat een ontslag van den directeur onredelijk en onverdedigbaar zou zijn. GEEN UITVOER VAN AARDAPPELEN. In de jongste raadsvergadering te Capelle op den IJsel is een motie aangenomen, waar in den minister met het oog op den aardap- Inood van thans wordt verzocht, het daar- ieen te leiden, dat van den nieuwen aard appeloogst in de eerste plaats voldoende worden gedistribueerd voor de levensbehoef ten van ons Nederlandsehe volk, opdat leder burger minstens het rantsoen van 5 Kg. per Juni in het Sportpark te Wórmerveer. Er hebben zich 78 vereenigingen voor deelne ming aangemeld, met ruim 1200 leden, tur ners en turnsters. BOSCHWACHTER DOODGESCHOTEN. Gisterenavond heeft zich te Wolfheze een treurig drama afgespeeld. De 35jarige bosch- wachten van Beek, zag, terwijl hij met een marechaussee in aé nabijheid van het hotel Wolfheze wandelde, een man met een ge weer. Hij trad1 toe, nam hem het geweer al en maakte proces-verbaal op. Bij het vragen naar den naam van den man, trok deze geweer af en schoot van Beek in het hart, waarop de boschwachter dood neerviel. De marechaussee werd eveneens met het geweer bedreigd, zoodat die de misdadiger naet kon pakken. De overledene laat vrouw en 5 kin deren achter. De justitie stelt een onderzoek in. Een nader bericht meldt: De persoon, die ln Wolfheze den bosch wachter heeft doodgeschoten, is ook te Ede Sasten, waar hij 2 wielrijaers aanschoot ewapendc wielrijders en een afdeelt tairen zoeken thans de bosschen 1 vermoedt met een waanzinnige te doen te hebben. 1 ling mili ar. Men F he NIEUWE VEENBRAND. De veenbrand in het Buinerboerveen (Dr.) Is opnieuw aangewakkerd. De brandspuit uit Buinen is weer daarheen vertrokken, ter wijl de ingezetenen zijn opgeroepen om hulp te verleenen. DE STAKINQ TE DELFZIJL Inzake den looneisch is tusschen het pro vinciaal bestuur, dat thans als werkgever optreedt, en de stakers een schikking getrof fen. De staking is heden geëindigd Ln die haven liggen acht houtbooten. AMSTERDAMSCHE BEURS. Als protest tegen de ministerieele beslis sing om de Beurs heden' open te houden, lag de handel aan de Amsterdamsehe beurs bijna geheel stil. In Scheepvaartaandeelen en Cul tuurwaarden waren geen noteeringen te. krij gen. EEN DIEFACHTIG KOSTGANGER. Een ontslagen gevangene, die ln dén kost was gedlaan bij den concierge van R. K. lees zaal te Breda, is er van door gegaan met 117.50, een zilveren horloge en eenige sie raden. Hij liet een briefje achter, waarin hij ALRHAARSGHE COURANT. tintte „Triumpf", Wbvvwi f

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1