DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HET VIJFDE HAD Honderd en negentiende jaargang DINSDAG 12 JUNI FEUILLETON. 19I?o Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ft,30 franco door het geheele Rijk ft*50 Afconderlipse Hammers 5 Cmfe. TeMffonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.12J Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/hHERMs. COSTER 6t ZOON, Voordam C 9. NEDERLAND. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 12 Juni. De toestand aan het Westelijk front blijft stationnair. Er heeft slechts hier en daar eenige kleinere plaatselijke actie plaats, zoo- ak bij Messiaes, vanwaar de Engelschen eenige vorderingen berichten'. Maar de artilleriebedrijvigbeid heeft zich uitge breid over het geheele Vlaaxnsche front tot in de duinen. Reuter meldt, dac de Duit- schers een aantal nieuwe kanonnen in stel ling gebracht hebben en hun zwaar geschut verplaatsen. Doch daar de Britsche troepen ook mee»- kanonnen in stelling brengen thans overal aan deze linie het voordeel van betere posities en fbservatieptuuten hebben, zal de llerie-strijd voortaan op andere wijze gevoerd worden1 dan in de oude stel lingen bij Yperen. Ook de Belgen gewagen van hevige be- 6cl ïtingen,. vooral in de omstreken van Bixschoote-Langemarck en voor 'het Sas werden de Duitsche stellingen onder een vernielend vuur genomen zooals men weet, doen Fransche kanonnen bij Nieuw- poort dienst. Dit alles voorspelt een nieuwe, belangrijke actie aan het front in België, Aan het Italïaansch-Oostenrijksche front is een nieuwe strijd ontbrand. Bleef het rustig aan de Isonzo, aan het Trentinofront heeft een aanval van het zesde Itatiaansche leger plaats gehad. De Oostenrijkers verzekeren, dat ze dien aanval op de hoogvlakte der Zeven gemeenten, ten noordwesten van Asia- go en in het Suganadal reeds eenigen tijd verwacht hadden. Zij melden verder dat de Italianen na een nauwgezette gcschutvoorbe- reiding van verscheiden dagen tusschea As- iago en de Brenta infanterie in het vuur zonden, 'dat deze noordwestelijk van Asiago tin de Oostenrijksche loopgraven wisten bin nen te dringen, maar 's avonds er weer uit geworpen- werden, terwijl ook in het Sugana dal alle Italiaansche aanvallen mislukten. De Italianen berichten, dat de artillerie op het plateau van- At.rgo op verscheiden pun ten uitgebreide Oostenrijksche verdedigings werken heeft vernietigd, dat tijdens een hevig onweer een pas en een berg werden vermees ter d. Veel winst heeft de aanval dus nog niet gebracht Maar hij zai een tegenvaller zijn voor Oostenrijk, waar men na den tienden dooi Beatrice Ileron Maxwell ca 17) Florence E. Eaatwick. Naar het Engelscb. „Hte was Tcddle's schuld1 niet, dat verze ker ik u juffrouw; de jongen bedoelde-er geen kwaad mee, ofschoon, dat heb Ik hem ouk gezegd', hij weten, moet wanneer hij zijn mond moet liuudeu in plaats van te praten over dingen die hein niet aangaan. Ik oen er zt O maai over, dat ik mijn oogen wel uit ni'. hoofd kon huilen, juffrouw, dat verze ker ik u." Agues maakte de punt van een laken los van een doornachtigen kruisbessenstruik, aan het was blijven vastzitten. „Vertel M waaraan het was blijven vastzitten. mij wat u zoo hindert, vrouw Donniltnome. *I>at was het juffrouw. Een paar mannen i tonden te pralen bun en de smederij over die arme Liz Bainton. Ben Judit had een krant bij zich met een portret van het doode meis je zij was niet bekend hier in de buurt of schoon ze niet ver af woonde bij haar oude grootmoeder. Ze kwam uit Bristol geloof ik, om op die oude vrouw te passen en was een soort meisje, dat op zicheelf leeft; niemand heeft haar hier veel gezien." „Ik heb over baar hooren praten," zei Ag nes, toen vrouw Donnithome even ophield om adem te scheppen. Dr. Fraser zei dat het een aardig, bedaard meisje was en dat haar dood een groote geheimzinnigheid bleef. Maar hoe kon je zoon, Teddie, daar iets mee te maken hebben?" „Hij stond daar bij de smederij en zag Ju- dit's courant met het portret en toen zei hij: „Hé, dat is dat meisje, dat ik meest iedieren avond bij het kanaal zag als ik zat te vis- Isonzoslag meende te mogen voorspellen, dat dfe Italianen geen nieuw offensief meer zouden inzetten1. Tenzij het hier geen.offen sief geldt doch slechts een tactischen aanval. De toestand is thans zoo, dat de midden- mogendheden overal in de verdediging zijn, nergens eenig strategisch offensief leveren. Van initiatief van hun zijde is geen sprake Zij hebben zich te voegen naar den wil hun ner tegenstanders. Zij schijnen geen ander doel meer te hebben, dan den strijd sleepend te houden. Men zou zoo zeggen, dat deze positie niet van dien aard is om er trotsch op te zijn. Het is de positie van iemand, die op een hellend vlak groote kans heeft naar be neden te rollen, al is dan de mogelijkheid nog niet buitengesloten, dat hij er tenslotte in slaagt naar boven te komen. Te oordeelen naar de uitlatingen in de middenmogendhe- den, is men daar overtuigd, dat men er bo ven op zal komen. Men ziet er niet tegen1 op, den mond heel vol te nemen. Zoo heeft de Badensche eerste minister verklaard, dat het Duitsche volk geen z.g.n. Scheidemann-vrede duldt, dat Duitschland in eik geval machti ger dan ooit uit dezen oorlog te voorschijn moet treden En de Bulgaarsche minister president Radoslawof heeft te Berlijn mede gedeeld, dat Bulgarije het reeds bezette Ma cedonië wil, dat het een toegang tot Oosten- rijk-Hongarije door het Morawadal wenscht, dat het bovenal de DobroedSja verlangt, nu Roemenië Bulgaarsche steden opeisebte, waar nooit een Roemeen heeft geleefd, zoodat men in Bulgarije geen pardon meer jegens Roemenië kent. Wanneer men zulke eischen leest, wanneer men aan den anderen kant hoort, dat dé en- j tente bijv. Elzas-Lotharingeni wil heroveren en de middenmogendheden wil overwinnen, dan is men geneigd zich af te vragen, hoe veel oorlogsjaren er na 1918 nog moeten komen. Gelukkig maar, dat men de hoop mag blijven koesteren, dat de oorlog even sn^l en onverwacht kan eindigen als hij aan gevangen isl varia" DE CONFERENTIE TE STOCKHOLM. De correspondent van het BA1. Tageblatt te Stockholm heeft met den Deenscken mi- nistei Stauuing, dfe als afgevaardigde der socialisten te Stockholm vertoeft een on derhoud gehad en hem o.a. de volgende vra gen gesteld: Is het u bekend, dat de Fransche socialisten alleen passen naar Si Petersburg hebben ge kregen? „Zeker, maar dé verklaring van Ribot is onduidelijk en laat verschillende uitleggingen toe. Mijn meening is, dat de Fransche en En- gelsche gedelegeerden naar Stockholm zullen komen, om met het Skandinaafsch-Nedfcrland- sche comité besprekingen te !i iden; ik acnt een conferentie tusschen Duitsche en Fran sche socialisten echter uitgesloten. „Gelooft u, dat de Duitsche meerderheid samenwerking met de minderheid wenscht?" „Neen, want een te groote kloof houdt haar gescheiden. Ik acht een verzoening on mogelijk. Bij de Fransche socialisten zijn dé redenen dier scheiding meer van tactischen aard, die bijgelegd kunnen worden, terwijl de scheiding tusschen de Duitsche meerder heid en minderheid volkomen is." „Welke uitwerking zal de oorlogsverkh ring van Amerika hebben?" „Amerika publiceert tevergeefs zijn vredes doeleinden. Zijn oorlog is de oorlog van het kapitalisme en vertraagt dm vrede in plaats van dim te bespoedigen." „Gelooft u aan een afzonderlijken vrede met de voorloop ige Russische regeering?" „Neen; er bestaat alleen kans op em af zonderlijken vrede, wanneer de voorloopige regeering, gesteund door het proletariaat on middellijk vredesafgevaardigden naar Duitschland zendt." „Wat zijn de vooruitzichten van de confe rentie te Stockholm." „De conferentie zal geen vrede tot standl kunnen brengen, doch den weg daartoe effe nen. De diplomatieke conferentie zal zich daaraan niet aansluiten. Wij; leven nog niet in een tijd, dat de regeering dm weg, dim de conferentie der socialisten aangeeft, zou kunnen volgm. Het doel dier conferentie is dé internationale te herstellen en voor dé toe-1 komst em bolwerk op te richten tegen het ka1- j pitaliame m het miliiairisme." MAATREGELEN TEGEN DESERTIE IN HET RUSSISCHE LEGER De Russische regeering heeft zich ver-1 emigd met em wetsontwerp van dm minisr ter van Justitie ter bestrijding van dé deser tie. In dit wetsontwerp wordt bepaald, dat, behalve dé bij dé wet voorziene straf, die op de deserteurs zal wordm toegepast, zij ver stoken zullen zijn van het recbl, om déél te nemen aan dé verkiezingen voor dé consti tuante. Wat het plan betreft, de ddSerteurs uit te schakelen bij de verdéeling van land, na de invoering van de agrarische hervorming, dit zal ter besiiaing aan dé constituante wordén voorgelegd De gezinnen van dédeserjeurs zullen van de maandelijksche uitkeering verstoken zijn, totdat dezen zich bij hun troep zullen heb ben gevoegd KORTE BERICHTEN. San Domingo heeft de betrekkingen met schen," hij gaat daar voor zijn plezier naar toe met em hengel en een vischhaak maar vangen doet hij mee dikwijls wat en torn zet em van dé mannen dadelijk zijn ooren wijd' open en vraagt aan Teddie wat dat meisje d'aar aan 't kanaal kwam dom en de jongen antwoordt: „haar jongen spreken zou ik denken, een fijne mijnbeer het, zoo'n voorname heer, keurig netjes gekleed,, in avondcostuum, met een wit overhemd en een vest en tie restl" Tom hij dat hoordé begint Ben Judit ook mee te praten: „Misschim is het die venit wel, die het gedaan heeft dat zou best kunnen wezen," maar de smid kwam met eeu verhaal, dat een matroos dé moordenaar was en dat het gedaan had met em verschrikkelijk vreemd soort mes. Daar op begonnen de mannen er over te redenee- ren en Judit, die em echte sociaal is m al tijd afgeeft op de grootelui waar hij zich wel voor moest schamen, want hij werkt voor Lord Brismain Judit zegt dat dé menschen gauw klaar zijn em armen zeeman de schuld te gevm van em schandelijke mis daad, terwijl em van die hardvochtige hee- ren het gedaan Heeft." Agnes reine oogen waren niet langer kalm maar vol angstige belangstelling. Zij mompelde: „De menschen spreken achteloos over ernstige m gewichtige dingen en letten niiet op de beteekenis van hun woor den." „Juist juffrouw. Dat heb ik ook tegen Donnithome gezegd toen hij thuis kwam met het bericht, dat allemenschen vol wa rm van het praatje dat em heer Liz Bainton gedood had en dat onze jongen, Teddie, het praatje in de wereld gebracht had. Ik was juist bezig er dm jongen em flink stand je over te maken, juffrouw, toen er aan de deur geklopt werd en de inspecteur van po litie binnenkwam u zou me met een veer tegen den grond geslagen hebben, jufrouw, dat verzeker ik u. Ik werd1 beurt om beurt warm en koud' over mijn heele lichaam en dacht, wat zou er nu gebeuren? Hij maakte eerst em praatje, heel beleefd, torn zei hij tot Teddie: „ik zou wel een woordje met jou willen spreken, jongen. Wat heb ik hooren vertellen, dat jij Elizabeth Bainton bij het kanaal hebt zien loopen met een heet?" Ik probeerde erTeddie buiten te houden door te antwoorden ln plaats van hem en te zeggen, dat de jongen er niets van af Wist, maar de inspecteur zet tegen mij hij was heel streng i'k moet u verzoeken niet in de re de te vallen of te probeeren tegen te werken, want dan zou u wel ems meegenomen kun nen worden naar 't politiebureau, vrouw Donmilthome I" En daarop verzucht mijn man mij te zwijgen en de inspecteur ging voort met vragen. Teddie moest bekennen dat hij fewoon was, nadat hij thee gedronken had, gaan visscnon in het kanaal en dat hij daar gewoonlijk nog'lang aan den oever zai Duitschland afgebroken Em inspecteur van politie werd te Du blin gedood bij een opstootje, dat volgde op de arrestatie van dm agitator graaf Prun- kett, die beproefde em verboden vergadering toe te spreken. De Duitschers hebben te Brugge eenige kloosters en gest'chten als hospitalen inge richt. Negenhonderd van de 1300 vrouwelij ke trambeambten te Keulen hebben den ar beid gestaakt; zij eischen hooger loan en meer vrije dagen. De dienst is aanmerkelijk beperkt. Wolff meldt dat een Russisch krijgsge vangene er te Ponischewitz in Opper-Silezië op betrapt is, terwijl hij oogen uit aardappe len sneed. Hij wierp ze op dat oogenblik weg en beweerde dat hij uit de aardappelen em gezicht sneed'. De vlieger Theodor Schauenburg, re serve-luitenant, em pionier van het Duitsche vlieg wezen en de man, die de eerste bommen uit vliegtuigen heeft geworpen, is in de uit oefening van zijn beroep omgekomen. Em Nederlander, die geregeld met Rusland correspondeert töonde aan de N. R. Crt brieven, waaruit bleek, dat de brieven uit Rusland naar Nederland vöör de revolu tie alleen door dm Russisc/ten censor werden nagekeken. Zij kwamen dan verder onge moeid over Engeland verder. Nh de revolu tie schijnt de Engelsche censuur de Russi sche niet meer voldoettde te achten. Sinds dien namelijk wordm de brieven, die door dm Russischm censor zijn geopend en goed bevonden, door den Engelschen censor nog maals geopend en gecontroleerd. De Britsche admiraliteit meldt: Em patrouille-vaartuig werd heden in een ge vecht gewikkeld met vijf vijandelijke water vliegtuigen. Het vernietigde twee vliegtuigen en nam de Inzittenden gevangen. De overbÜj- vende vliegtuigen ontkwamen. De „Times" verneemt uit Tokio, dat de Japansche premier, graaf Terauchi, ver klaard heeft em hoogen raad te willen vor- j men voor de leiding van de Japansche bul- tenlandsche politiek, vrij van alle partij-in vloed. Pers en publiek zijn door deze mede- deeling zeer verrast. In den staat New-York Is de registree- ring gelast van alle inwoners tusschen de 16 en 50 jaar. Deze inschrijving geschiedt met het doel de industrie te organiseeren. I President Wilson heeft de benoeming van 21 nieuwe generaals bekrachtigd. Bij zijn keuze heeft hij zich Slechts laten leiden door den wensch, om energieke militairen aan te stelten, zonder strikt te letten op an ciënniteit. Volgens em telegrafisch bericht uit St-Petersburg, is de gravin Panin, die zich door haar bemoeiingen op philantropisch gebied tijdens dezen oorlog onderscheiden heeft, tot onder-secretaris van het ministerie van sociale aangelegenheden benoemd. Grootvorst Nikolaas Nikolajewitsj, die dezer dagen in hechtenis 'is genomen, zal te kijken naar aal en andere beestjes em echte jongen weet u juffrouw, hij houdt veel van rondzwerven in d'onker." „Dat begrijp ik," bracht Agnes met zacht heid in het midden, torn zij de tranen van spijt in de oogen van vrouw Donnithome zag schitteren. „Maar het ergste moet nog komen, juf frouw. Nadat Teddie verteld had, dat het meisje de meeste avonden op dé brug stond te wachten en later, vooral als het lichte 1 maan was, en een heer, wie het dan wezen moscht, bij haar kwam en zij- samen opwan delden, of hij haar in een bootje kwam halm dacht ik dat ik droomde, torn de inspeteur tot Teddie zei: „Ken je mijnheer Laurence Pridham van uiterlijk, die op dé Jacht woont," en Teddie antwoordt: „Ja." Maar torn die volgmde vraag was: „En die mijn heer, dim je bij het kanaal zag leek die op mijnheer Laurence Pridham?" toen viel ik uit: „Hoe durft u dm jongen zulk em vraag dom? Ik verbied je te antwoorden Teddie, en ik ben je moeder, zoo dim je mij te gehoorzamen inspecteur of gem in- specteur." De tranen kwamen haar uit de oogen en roldén langs de appelroode wan gen van vrouw Donnithome. „Die onbe schaamdheid om zulke dingen in het hoofd van mijn jongen te brengea! Iedereen kon zien waar de man naar toe wou en ik zei hem ronduit, dat het éen schande was een schandvlek te werpen op den naam van Prid- hapa, in tegenwoordigheid van menschen d'ic zooveel goedheid ondervonden hebben van u en uw familie. Neen juffrouw, dat wou ik niet toestaan. Maar Teddie was tegen hem opgewascu, want bij antwoorde flink: ,,Win er je. zelf niet voor op, moeder; die jonge mijnheer had niemendal van den jongen mijn heer Pridham. Die heeft ons onzen hond ge neven, Chipplé. Ik ken mijnheer Laurence Pridham net zoo goed als ik vader ken maar het was zijn stem niet en ook niet zijn figuur of iets em heel andere heer, dat kan ik u verzekeren." „Het doet mij genogen, dat Teddie dit zei, vrouw Donnithome," zei Agnes kalm; toen torn nam zei tot excuus dat zij naar huis moest om te ontkomen aan de vele veront- schuldigeingm van vrouw Donnithome. Agnes wangen gloeiden meer dan ge woonlijk en haar oogen waren vol vrees torn zij haastig de laan, die naar de „Jacht" ■voerde, opliep. De vage angst die de atmos feer rondom haar vervulde klopte ook aan haar teeder hart en het was haar eerste gedachte geweest naar huis te gaan en haar vader en moeder te beschermen en ze buiten het treurspel te houden, dat voor hm opdbemde. John Hassall, uit het huis komendé, ont moette haar onder de boomm en bied we der stilstaan om met haar te praten; zijn waarnemend' oog, gescherpt door dé lid zag dadélijk de onrust op haar gezicht. „Ik kan mij nu niet ophouden, mijnheer Hassall. Ik voel, dat ik al veel te lang uitge bleven ben," zei ze op gejaagdm toon. „Ze mochten mij thuis noodig hebben." naar St. Petersburg wordm vervoerd om daar terecht te staan. Bij het voorloopig on derzoek tegen Soechomiinof moeten dingen aan het licht gekomen zijn, die tegen den grootvorst getuigen. Naar de Morgmpost schrijft is de stand van granen en aardappelen in Duitschr land vee'belovend. Een onderzeeër heeft gepoogd een Ame- rikaansch schip in den grond te boren. De torpedo miste; het Amerikaansche schi; opende em hevige beschieting, waarop onderzeeër onmiddellijk verdween. Mm weet niet of hij' getroffen is. Als em merkwaardigheid deelt de „Times" mede, dat de Londensche gemeente- tram op Pinkstermaandag 160.000 gulden ontving, welk bedrag, ondanks dm oorlog, tienduizenden guldens hooger is dan ooit, zoolang dieze tramdimst bestaat, op één dag ontvangen werd» In em dagorder zet de voorloopige Russische regeering de verdiensten van Alexejef ten opzichte van het vaderland uit een. Er is nu em inniger band tusschen Alexejef en de regeering gelegd. Om het hem mogelijk te maken aan militaire werkzaam heden deel te nemen, blijft bij met het leger in verbinding, dat hem hoogacht. De Amerikaansche oorlogsschepen in Fransche wateren hebben 9000 man aan wal gezet. Uit em nader bericht van het St. Pe- tersburgsche Tel.-Agentschap blijkt, dat het geschil met Kroonstad niet, zooals eerst ver luidde, is bijgelegd. De Raad van arbeiders en soldaten te Kroonstad heeft de voorloopi ge regeering meegedeeld dat hij voortaan de eenige bevoegde autoriteit in Kroonstad is. De voorloopige regeering heeft nu besloten, de meest ingrijpende maatregelen te nemen voor het herstel van haar gezag. Naar verluidt heeft de Engelsche re geering in verband met de schaarschte aan leer dm schpenmakersbond verzocht er bij zijn leden op aan te dringen om bestellingen op abnormaal hooge laarzen niet aan te ne men, tenzij de bovenstukken van tets anders dan leer vervaardigd worden. LANDSTORM JAARKLASSEN 1903 en 1902. De minister van oorlog heeft bepaald, dat op 10 Juli voor dm landstorm moeten wor den ingeschreven, zonder daartoe te behoo- ren, de personen, bedoeld in art. I van het Koninklijk besluit van 12 April 1917 (St.bL no. 285), voor zooveel zij zijn geboren in 1883 en 1882. De keuring voor deze jaar klassen 1903 en 1902 zal vermoedelijk plaats hebben in Juli en Augustus, eindigende 25 Augustus. GETORPILLEERD. Het schomerschip „Cornelia", van de Zee- vaartmaatschapij Groningen, is op reis van Havre naar Lissabon, in het Engelsche Kar naai getorpilleerd. De kapitein en de bemanr ning zijn te Painpol (Frankrijk) geland. Hij vatte haar hand en hield die stevig vast. „Als ik u ooit van dienst kan zijn o! van het geringste nut kan wezen voor u m uw familie, dan weet u toch; nietwaar, dat ik mij gelukkig en trotsch zou voelen iets te dom waartoe ik bij machte was." „Ja," antwoordde zij, „ik weet dat u em waar, trouw vriend zift," maar men hoorde en zag dat zij afgetrokken was. Hij besefte dat zij ver van hem afstond. „Em waar, trouw vriend" dat waa allés wat hij ooit voor Agnes kon hopen te we zen! HOOFDSTUK XII. De klok sloeg twaalf ook dit geluid, dat gehoord wordt in 'elk uur, gleed' weg, En zooals rustig water even door een steenworp wordt verstoord en dan terugkeert tot zijn rust, Zoo voegde zich na 't vallen van dim klokkeklank de plots ge scheurde stilte weer aaneen. Agnes had nooit vermoed, terwijl zij met mr. Hassall onder de lindieboomen stond en em voorwendsel zocht om zonder onbe leefd te zijn het gesprek af te breken, dat em ander paar oogen met ongeduld op haar ge vestigd was en naar het einde van het onder houd verlangde. Felicia, verborgen achter hooge rododendrons truiken, telde de secon den voordat zij scheidden en pas torn beiden goed en wel uit het gezicht warm verdWe- nen, durfde zij uit haar schuilhoek te voor schijn komen en het plan dlat zij: gevormd had, ten uitvoer brengen. Nadat mevrouw Pridham dim middag haar kamer had' verlaten, bleef Felicia eenige oogenb likken heel stil zitten en dacht na wat ze dben moest m wat het resultaat zou we zen van haar plannen. Wotdl vamdgA. AllMAARSCHE COBRA»'.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1