t Telegrammen van lieden. DE MINISTER VAN OORLOG OP INSPECTIE. De minister van Oorlog ad interim, kapir tein ter zee Rain bonnet, vertrok gisteren voor een tweetal dagen uit de residentie tot bet be zoeken van eenige militaire instellingen in Utrecht en Noord-Holland. Gisteren nam de minister onder meer eenige landweexkampen bij De Bildt in oogenschouw. Hedenavond wordt de minister terugver wacht. jFlij wordt vergezeld door de majoors Insinger en Bueno de Mesquita, onderschei denlijk hoofden der afdeelingen generale staf en genie aan het departement van oorlog en door zijn adjudant, den kapitein van den ge- neralen staf jhr. RöetL DE TWEEDE BOOT VAN DE EEMDIJK. Bij Solleveld, van der Meer en van Hat- tum Stoomvaart-maatschappij in gistermidL dag bericht ingekomen, dat ook de tweede reddingboot van het gezonken s.s. „Eemdijk" behouden te Balta Sound, op het eiland Unst van de Shetlandsche eilanden, is aangeko men. Al'le opvarenden zijn dus gered. De scheepsramp moet zijn voorgevallen in de neutrale zóne. Gemengd Nieuws. ALGEMEENE BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. In de Zondag voortgezette vergadering van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden werd meegedeeld de uitslag van de Zaterdag gehouden verkiezing voor de leden van het dagelijksch bestuur. Herkozen waren alle aftredenden en nieuw gekozen als gesalarieerd bestuurder de heer H. J. Schutjes. De heer G. A. Steen deelde mede, te bedan ken voor de herbenoeming als afoeelings-be- zoldigde. In overleg met de Amsterdamsclie afdeeling zal door het bondsbestuur in de vacature worden voorzien. Een voorstel van het hoofdbestuur om de contributie te verhoogen voor klasêe A met 6 cent, klasse B 10 cent, klasse C 15 cent, klasse D 20 cent, klasse E 25 cent en klasse F 30 cent, werd' na uitvoerige discussies aan genomen. Een viertal voorstellen van 't bondsbe stuur, naar aanleiding van het raport, door die commissie voor het handelsonderwijs uit gebracht, werden door die vergadering aan vaard. GEEN STAKING IN DE MIJNEN? Het bestuur van den Alg. Ned. Mijnwer- kersbond heeft onderhandelingen aange knoopt over den financicelen steun, welke bij een door die organisatie te proclameeren sta king in de Limburgsche mijnen, door het N V. V. zou kunnen worden geboden. Mede met het oog op het ontoereikende van die weer- standskassen, gevoelt het N. V. V. weinig voor een staking onder de mijnwerkers. Des niettegenstaande worden er door de over heid maatregelen genomen, om bij eene even- tueele staking de openbare orde in de mijn streek te kunnen bewaren. Door het in staat van beleg verkeeren van dat gebied hebben de militaire autoriteiten bij het nemen van zulke maatregelen, een belangrijk aandeel. Op de vraag van den Ncd. Mijnwerkers- bond aan de Christelijke organisatie om haar standpunt te willen bepalen, ten aanzien van de begonnen actie, heeft het bestuur van dien bond geantwoord, dat het afwijzen der direc ties van de gestelde looneischen buiten be schouwing kan worden gelaten, daar bil het stellen daarvan het bestuur van den A. N. M. B. het bewijs heeft geleverd, onkundig te zijn omtrent den werkelijken stand der arbeius- loohen Een staking tot het invoeren van een mi nimum toonstelsel en 8-urigen arbeidsdag, werd ontactisch genoemd' en de Christ. Mijn* werkersbond zou den Alg. Ned. Mijnwerkers- bond op dien weg niet volgen. Wel toonde eerst genoemde bond' zich bereid samen te werken tot het in het leven roepen van een scheidsgerecht en eene permanente commissie van samenwerking. Dc actie in zake het mijnwerkersfonds zou volgens den Chr. M. B. door den Ncd. M. B. eer tegen dian in de hand zijn gewerkt. Een bepaald antwoord op de vraag, of bij een eventueele staking de Christ, mijnwer kersorganisatie zich tegenover die actie zal plaatsen, of wel een passieve houding zal aannemen, wérd niet gegeven. UIT HEILOO. Hedenmiddag omstreeks half een werd brand ontdekt in het Overbosch. Het vuur, vermoedelijk ontstaan door een vonk uit een locomotief» kon, dank zij het krachtdadig op treden van mannen met schoppen, door midL del van zand spoedig in zijn snellen voort gang worden gestuit, terwijl de aanwezig heid van een voetpad mede, tot beperking van den brand tot een perceel laag kreupelhout bijdroeg. UIT SCHOORL. Begunstigd door prachtig zomerweder en bezocht door velen uit den omtrek en van ver re, had' gisteren de jaarlijksche paardenmarkt en^ landbouwtentoonstelling plaats. De aan voer ter markt was niet bijzonder groot, doch ter tentoonstelling waren veel best vee en flinke paarden aangevoerd, benevens een keur van landbouwartikelen in diverse stan den tevens ter verkoop aangeboden. Hieronder volgen de verschillende be kroningen. A Paarden: voor 4-jarige paar den: le prijs C. Louwe te Schoorl, 2e prijs C. rrancis te 'tZand; voor 3-jari. Daarden: le pr. J. N. Kroon, 2e pr paardenie pr. j. w. Kroon, ze pr. ji. Praat; voor 2-jarige paarden, le pr. D. van Essen, 2e pr. jroot; voor 1-jarige paar den: le pr". D. Duin Sr., 2e pr. Jb. Swaan, ai te Schoofrl. le pr. O. Duin, allen Voor merrie met veulen alhier. B. Rundvee (uit de gemeente Schoorl). Afgewisselde melkkoeien (na 1 Jan. 1917 gekalfd hebbende) le pr. Jb. Swaan, 2e pr. C. Louwe, eervolle vermelding D. v. Essen; melkvaarzen (alsboven): le pr. H. Mulder, 2e pr. A. J. Peeck, eerv. verm. A J. Peeck; herfstkalvers of dikke koeien (die vóór 31 Dec. 1917 moeten kalven): le pr. H. Blom, 2e pr. J. de Graaf, eerv. verm. Jb. Swaan; kalfschotten (alsboven: le pr. H. Blom, 2e pr. D. Duin Dz., eerv. verm. Jl. N. Kroon; kuispinken (geboren in 1916): le pr. Wed. W. Duin, 2e pr. H. Mulder. C. Wolvee. 4 mel'kschapen, 2 jaar of ouder: geen deelname. 2 melkschapen (enterlingen)lö en 2e pr. S. Hoogvorst, alhier. 6 lammeren, geboren in 1917: le pr. Jb. Swaan, 2e pr. G. Keijzer, eerv. verm. H. Groot, allen te Schoorl, Voorts werden aan de navolgende inzen ders eerv verm. toegekend: de heeren W. van Vuuren en C. Stoutjesdijk te Alkmaar, Joh. de Leeuw te Schoorldam, K. Greeuw te St- Maartensvlotbrug, K. Veuger te Burgerbrug, H. J. Knuijver en F. Keet te Schagen, Jb. Zeeman te Schagerbrug, Jb. de Jong, Jb. Smit, J. Hoogvorst, J. Louter, Jb Peys en C. van Bodegraven, allen te Schoorl, M. Mienis te Wannenhuizen en Jb. Timmerman te Petten. Door de commissie voor de verloting wer den vele mooie prijzen aangekocht. Des namiddags had op het terrein van den heer Timmerman de wedstrijd plaats in het schoonrijden, waaraan 17 verschillende aan spanningen deelnamen, de keur van onze paarden, onder blinkend tuig voor zeer mo derne rijtuigen. Den len prijs behaalde 't tuigje van dr. Groenhardt te Dirkshorn. De 2de prijs werd toegekend aan den heer Jb. Swaan te Schoorl, terwijl de 3e prijs ten deel viel aan den heer G. Schoorl te Harenkarspel De prijs voor 't schoonste geheel werd toe- ■ekend aan den heer J. J. Stroomer te Ou- orP- De diverse prijzen voor deze schoonrijderij bestonden uit kunstvoorwerpen. Gisterenmorgen vergaderde de raad onzer gemeente in voltallige zitting. Deze vergadering, welke wederom spoed- eischend was belegd, was het gevolg van on derhandelingen met de directie van het pro vinciaal electriciteitsbedrijf. De voorzitter raadde de vergadering ten sterkste aan, om, met het oog op den tijd en de omstandighe den waarin wij verkeeren, nu te besluiten tot het daarstellen en aansluiten van een elec trisch net. De voorzitter deelde mede, dat de aanleg van het laagspanningsnet werd begroot op 70.000, en de huisaansluitingen, meters en bijkomende werken op 15000. Indien de aansluiting vrij algemeen wordt, is te ver wachten, dat tegen een stroomtarief van 0.35 per K. W. U 't bedrijf een bevredi gend resultaat zal geven. De heer Schoone vroeg of het Prov. El. bedrijf kan garahdeeren, dat we bij aanslui ting vóór den aanstaanden winter licht zul len hebben. De heer Boom, electro-tcchnisch ingenieur van de provincie, ter vergadering aanwezig, deelde mode, dat in deze tijden zulk een ga rantie moeilijk te geven was, doch kon ver zekeren dAt zonder bepaalde force majeure 'twerk vóór 1 November a.s. wel klaar kon zijn, en hierop van de zijde van het prov. be drijf zou worden aangestuurd. Op een vraag van den secretaris kon de heer Boom ver klaren- -dat hij hier sprak als gemachtigde van de directie van het provinciaal bedrijf. Alsnog kwam in bespreking of, indien tot electrificatie mocht worden overgegaan, ook straatverlichting zal worden toegepast. De heer van Lienen, wethzou denken van a, doch dan op de voornaamste punten. De neer Frans vreesde dat men dan last zou krijgen, terwijl de heer Polle, weth., Schoorl èen lastige gemeente vond voor straatverlich- De voorzitter vroeg den heer Boom of straatverlichting b.v. na twee jaar op een be staand net, ook bijzondere kosten kan geven boven de geraamde kosten van heden, 't welk ontkennend werd beantwoord. De voorzitter meende dat men, met het oog op de toch al zeer hooge aanlegkosten, goed1 zou doen met de straatverlichting dan nog wat achterwege te laten. De kosten hiervoor zouden 9000 bedragen en 't jaarlijksch stroomverbruik 1400, 't welk door de gemeente uit de ge wone ontvangsten zou moeten worden be taald. Algemeen werd goedgevonden en besloten de straatverlichting tot later uit te stellen. Alsnu werden in stemming gobraoht de 3 volgende voorstellen: le. dat de raad van de gemeente Schoorl 't college van B. en W. machtiging geeft om in deze gemeente te doen aanleggen een elec trisch net met huisaansluitingen en 2 trans formatoren, met diverse gebouwtjes, en dit aan te leggen net te doen voeden met electri- sche energie, te betrekken van het prov. elec- trisch bedrijf; 2e. dat de verschillende werkzaamheden tot het daarstellen van bovengenoemden aan leg, worden opgedragen aan het provinciaal electrisch bedrijf te Bloemendaal; 3e. dat de raad van de gemeente Schoorl 't college van B? en W. machtigt-tot het aan gaan van eene geldleening te/ uitvoering van Bovengenoemde besluiten, groot 85000, af losbaar in 32 jaar, en waarvan de eerste af lossing zal komen in 1920 en rentende 5 pet. hoogstens. Met algemeene stemmen nam de raad bo vengenoemde 3 voorstellen aan. De voorzitter sprak zijn ingenomenheid1 uit over dezen uitslag en feliciteerde de gemeen te Schoorl daarmede nis zijne meening te kennen gevende, dat de toekomst van ons dorp ook het langer uitstellen van zulk een goede zaak niet zou kunnen gedoogen. Hierna sluiting. UIT HORN. De alg. vergadering d:er plaatselijke brandt verzekering maatschij. Eendracht te Venhui zen stelde het dividend vast op 6 pet. Het gedaan, om samenwerking te zoeken met rechts, is verworpen. Er is thans definitief opgericht een or ganisatie van de Liberale Unie voor den Ka merkieskring Den Helder. In het comité heb ben zitting de heeren J. Korthals Altes te Amsterdam (voorzitter), J. EI. Eijssen te Oosthuizen, G. J. van Leersum te Winkel, J. H. Steggerda te Oosterleek, J. Mol te Mon nikendam, Mr. P. A. Offers te Alkmaar, v. d. Koogh te Zaandhm, J. Zeilmaker te Hau- wert, C. Stapel Gz. te Enkhuizen, B. H. Jür- gens te Pumierend en S. H. A. Esser te Hoorn (secretaris). De heer J. H. Steggerda is be noemd' tot propagandist. Men zal zooveel mogelijk samenwerken met het bestuur van de koeskring Haarlem, waar ook een organisatie is opgericht met den heer J. Korthals Altes van Amsterdam tot voorzitter en den heer G. Smits te Haar lem als secretaris. Ook kring Haarlem stelde den heer Steggerda als propagandist aan. UIT BERGEN. Het gemeentelijk-electrischbedrijf dat overigens door de groote schaarschte aan materialen een zeer benarden tijd doormaakt heeft besloten om nog vóór September a. s. in een 40-tal arbeiderswoningen electrisch licht te laten aanbrengen, welke installaties door het bedrijf worden betaald en aan de bewoners in huur worden afgestaan. De zoo gunstige bepaling van het 7-centa kooktarief wordt door de aangeslotenen zeer gewaardeerd. Naar wij vernemen deed thans reeds een 20-tal aangifte over een enkeltarief meter een waterketeltje of kookp laatje te heb ben aangesloten. UIT HÉERHUGOWAARD. Alhier is eene vergadering gehouden van bijna alle bewoners van het noordeinde, om te komen tot een besluit, wat zal gedaan kunnen worden, om ook in 'i noordeindte electrisch licht te verkrijgen. Het groote getal aanwezigen bewees wel, dat allen hun belang begrepen hadden en toonde tevens aan de dringende behoefte, d'ie gevoeld wordt, om tot een lichtvoorziening te gerakx. Op die vergadering werd dan ge wezen op dfen toestand, die reeds in den na zomer zal ontstaan door olifgebrek en voor al hoe deze winter voor allen 'n tijd' zal zijn; die reeds nu de bewoners met zorg vervult. Met algemeene stemmen werd dan ook een voorstel aangenomen, om wederom een ver zoekschrift naar den raad te zenden en te vens een commissie te benoemen, die gisteren bij den commissaris der koningin op audiën tie zou gaan, om de belangen der bewoners in d'eze te behartigen. Tot leden dier commissie werden gekozen de heeren F, P. Mammen en N. Pool. Daarna werd' het rekwest door alle aanwe zigen onderteekend en ging men huiswaarts in die hoop op een winter met electrisch l'icht. DE KONINGIN TE IJMUIDEN. De Koningin bracht heden een bezoek aan IJmuiden. Per auto te half tien te Haarlem gearriveerd, ging het te paard naar de ter reinen in de duinen, waar inspectie van de daar aanwezige troepen plaats had. Vervol gens ging het naar den Rij'kswatertoren, "waar de stelling van de positie IJmuiden was opgesteld. Vervolgens werd een ge vechtsoefening gehouden, die door H. M. met gevolg te voet wera bijgewoond. Daar na bezichtigde H. M. de loopgraven. In de duinen had inspectie plaats over de troepen dér marine. Daarna Bezichtigde H. M. de duinstellingen. Te twaalf uur ging EL M. verzekerde bedrag is 1% millioen, ongeacht die 30 pet. verhooging, die vanaf 16 Maart '17 op alle posten Is toegepast, wegens duur te der bouwmaterialen. De reserve bedraagt 16944.95. De Winst over 1916 bedraagt 1819.58, aan premie is ontvangen 3001.86y2, aan brandschare uitbetaald 35.63. De heer M. C. Roos (Lib.) stelt zich bij de periodieke raadsverkiezingen niet meer voor een herbenoeming beschikbaar. Er zijn nu 4 vacatures in den Hoomschen gemeente raad te vervullen, n.l. d'ie der heeren D. Fok- kema (A. R.) die is vertrokken, P. Best (Lib.) die heeft bedankt en S. R. v. Eerde (V. D.) en M, C. Roos (Lib.), die zich niet meer beschik baar stellen. Periodiek treden bovendien af de heeren H. W'ilimes (Lib.), G. Scholten (Lib.) en G. Veld'huysen (S. D. A. P.). Een voorstel in dé vergadering der afdeeling van dé S. D. A. P. Nabij dé Duitsche grens te Arcen (L.) zijn verscheiden hectaren mooi dennenhout dóór brand vernield'. Een jongen te Amsterdam, die met zijn vader gevischt had is bij het aan wal stap pen gevallen en verdronken. De moeder stouü aan den steiger om hen af te halen, Twee agenten hebben op de Ruysdael- kade te Amsterdam een werkman aangehou den, die in het bezit was van 1200 broodkaar ten, welke hij getracht had aan een bakker te verkoopen. Iemand te Schiedam heeft 100.000 toegezegd voor het inrichten van een tuin stad aldaar. Te Leeuwen is een man overleden, die voor eenige dagen een klap van een paard ontving. Te Amsterdam is eene vrouw aange houden, die bij een winkelier iets gekocht had, een rijksdaalder in betaling gaf, doch dezen met het wisselgeld' weer opstreek. Zij was in gezelschap van haar 12-jarig zoontje. Het van Gothenburg naar Amsterdam bestemde stoomschip „Gotha" is volgens te IJmuiden ontvangen bericht naar Swine- münde opgebracht. te paard naar Velsen, waar in 'haar salonrij tuig de lunch werd gebruikt. Vanmiddag tc 2 uur vertrok het hooge gezelschap per auto over de stoomponten naar Breesaat, ten hoorden van het Noordzcekanaal', waar mi litaire oefeningen worden gehouden. Met den trein, die 4.6 uur uit Velsen vertrekt» keert II. M. weer naar Den Haag^ terug. HET ONCfEVAL IN HET NOORD- HOLLANDSCH KANAAL. Men meldt ons uit Amsterdam: Het meisje, dat in het Binnengasthuis moest worden opgenomen, is Maandagavond overleden. Het lijk van den 16-jarigen jon gen, die na het omslaan van het roeibootje op het N.-H. kanaal te Amsterdam vermist werd, is 'hans uit het water opgehaald. TELEGRAAF-FRAUDE. Voor de Amsterdamsche rechtbank is he den 1V* jaar gevangenisstraf geëischt tegen den telegrafist J. W. T D. aldaar, die den inhoud van telegrammen mededeelde aan een der oorlogvoerende partijen. ONWEER. Een drietal voerlieden, diie onder Ede hout hadden opgeladen, wilden een schuilplaats voor een onweersbui onder bun met paarden bespannen wagens zoeken. Tegelijkertijd wer den twee der paarden door den bliksem ge troffen. Zij vielen dood ter aarde. De voer lieden bekwamen geenerlei letsel. Te Oiesbeek is ten gevolge van het inslaan van den bliksem de woning van Th. Leen- ders afgebrand. W»«lu m >ion!1 ^^^KÓRTE BERICHTEN. Door de bijzondere tijdsomstandighe den zijn op de begrooting der Haagsdie ge meentegasfabrieken voor 1916 overschreden de fgbricatiekosten met 1,208,000; voorts nog eenige onderdeden tot een totaal bedrag van 1.408,000. Van de tien boerderijen, welke de ge meente Groningen te Ter-Apel bezit, heeft zij twee in éigen beheer. Het bedrijf gaf over 1916 een winstcijfed van 5768, of per H.A. 57.50 meer dan in 1915. Na een ruim'30-jarig huwelijksleven iB een landbouwer te Barneveld thans, juist .op zijn 60en verjaardag, voor het eerst van zijn leven vader geworden. Dit dubbele feest iB op bijzondér luisterrijke wijze gevierd. Te IJmuiden is een Engelsch schip met ruw zout voor de Vischexportcompagnie aangekomen. Zondagnacht is dbor uitzaging een ge vangene uit het huis van bewaring te Win schoten ontsnapt. Te Roosendaal (N.-B.) vernielde een boschbrand een vrij groote oppervlakte. Te Halerbrug is het zoontje van den heer J. Dekker bij het baden verdronken. Bij de Javakade te Amsterdam is een ongeveer 20-jarig man bij het zwemmen ver dronken. DE HARINGVISSCHERIJ. DEN HAAG, 12 Juni. In de algemeene ledenvergadering dér Nederlandische Ree- dersvereeniging voor de Haringvisscerij bracht dé naar Berlijn afgevaardigde dépu- tatie verslag uit. Behalve hetgeen reeds bekend1 lis, werd medégedeeld, dat in het tot 3 Gr. O.L. verruimde gebied eerst in September de haringvisscherij eenige uit komst zal kunnen opleveren. Thans moe ten nog onderhandelingen plaats hebben over een billijke verdceling van de aan te voeren haring tusschen de oorlogvoeren de partijen, daar hiervan de uitvoering van de gesloten overeenkomst afhankelijk is. Dit is een moeilijk punt. Vast staat dat de haringviBscherij nog lang niet buiten aile moeite is. DE „EEMDIJK". DEN HAAG, 12 Juni Het is thans ge bleken, dat de „Eemdijk" door een onder zeeër tot zinken is gebracht. DE MOORD IN DE ALEXANDER-KAZERNE. DEN HAAG, 12 Juni. In een buitenge woon Politieblad verzoekt dé commissa ris van politie 4e. afdeeling te VG raven- hage opsporing van Jelle Schaap, 22 jaar, deserteur van het 2de regiment veldartille rie, en verdacht van moord' op den adju dant-onderofficier Gallas in de Alexander- kazerne te 's-Gravenhage. 3TAD3N1&UWS, DE GEMEENTERAADSVERKIE ZINGEN. In de gisteravond gehouden vergadering van de R. K. Kiesvereeniging „Vrijheid en Recht", welke vergadering druk bezocht was, werd' na ampele bespreking besloten, om op het voorstel van de Liberale Kiesver eeniging „Eensgezindheid" niet in te gaan. Zooals men weet, besloot „Eensgezind heid", ingevolge een schrijven van „Rechts", waarin werd voorgesteld om bij de a.s. meenteraadsverkiezingen elkanders cand: ten niet te bestrijden, om het voorstel te doen elkanders candidaten bij de a.s. ge meenteraadsverkiezingen te steunen. Dit voorstel is dus gisteravond dooi" de R. K. Kiesvereeniging verworpen, Het besluit van de R. K. Kiesvereeniging ia heden, mede onderteekend door dé voor zitters van de Anti-Revolutionnaire en Chrisr telijk-llistorische Kiesvereenigingen, aan den voorzitter van „Eensgezindheid", den heer Udo, verzonden, Het schrijven vermeldt nog, dat de leden van „Vrijheid; en Recht", voor het geval er herstemmingen mochten komen, nader bij eengeroepen zullen wordten, om andermaal de mogelijkheid te bespreken of steun moge lijk zal zijn. HET A\.RDAPPELENTEKORT. De mededeeling van den directeur van het Distributiebedrijf, waarbij bericht werd, dat volgens bericht uit den Haag de reeds vroe ger op bestelling toegezegde 150.000 K.O. aardappelen niet meer kunnen .worden gele verd, zood'at de distributie van aardappelen oogst 1916 als geëindigd moet worden be schouwd', was voor velen een donderslag uit een helderen hemel. Steeds had men dé slech te veenaardappelen gebruikt, getroost met het vooruitzicht, dat de regeering de klei- aardappclen op het eind zou d'istribueeren. Nu de veenaardappelen op zijn en wi nog drie weken voor den oogst van dé nieuwe aardai vani reeds nu eerste maand dé nieuwe aardappelen mogen worden uitgevoerd, nu blijken de lang ver wachte klei-aardappelen er niet te zijn. Naar alle waarschijnlijkheid1 staan wl, ook thans weer voor dezelfde aardappelen crisis als het vorige jaar. Zouden er inder daad geen oude aardappelen meer zijn? Wanneer de regeering het vervoer van de aardappelen in ons land tegen maximumprij zen toeliet en mededeelde, dat ze bij achter houding ook later niet mogen worden uitge voerd, dan zou men (het is de meening van deskundige landbouwers, die wij hier weer geven) nog verbaasd staan over de hoeveel heden die alsdan op de vrije markt zouden komen. Zoo moeten een groot aantal bou wers te Koedijk, voor eigen gebruik, aardap pelen te veel hebben. Ook aan het distributiebedrijf heeft men aldaar een zoo groote hoeveelheid klei- aardappelen, dat de bewoners die dit wen schen, in hoeveelheden van een half muc deze voor 2 per half mud kunnen betrek ken. Landbouwers aldaar vreczen, indien him geen vervoer wordt toegestaan, dat ze straks hoeveelheden in het water moeten werpen. Er moeten daar bij iemand, bij wien door de regeerinig op een voorraad' van 70 muc beslag gelegd was, welke men immer kwam halen, deze aardappelen liggen te verrotten Mede met het oog op het groot aanta militairen, bestelde het Distributiebedrijf reeds vroegtijdig 300.000 K.G. klei-aardap pelen. Hedén protesteerde de directeur van het ippelen zijn'verwijderd, ^aar- bepaald' is, dat gedurende de distributiebedrijf tegen de Haagsche medé- deeling van. gisteren, er op wijzende, dat ook de peulvruchtenbestelling nog niet is uitgevoerd en dat de hoeveelheid bak- en braadvet voor het aantal inwoners absoluut onvoldoende is, dat gort en havermout slechts in zeer kleine hoeveelheden worden toegezonden, waardoor de bevolking zoo goed als alleen aangewezen is op de distri butie van rijst, een voedsel, dat in Alkmaar weinig ingang vindt. Voor de militairen, die nu ook zonder aardappelen zitten, wordt door de militaire overheid getracht alsnog aardappelen te □rijgen. lot nog toe zonder resultaat. Wij kunnen verzekeren, dat het distribu tiebedrijf alhier deed wat het kon. CONTROLEUR GRONDBELASTING. Bij koninklijk besluit iS aan den heer N. Bijderwellen, adjunct-controleur der grond belasting te dezer stede, den persoonlijken titel van controleur der grondbelasting toe gekend. BENOEMING VAN EEN LID DER COM MISSIE VAN TOEZICHT OVER HET STEDELIJK MUZIEKKORPS. Ter vervulling der vacature, ontstaan in dé commissie van toezicht over het stedelijk mu ziekkorps door het ontslagnemen als lid van den heer W. F. Koppeschaar, heeft de com missie de volgende aanbeveling ingezonden: 1. Henri Eecen (Oudegracht), 2. C. Kaindl, B. en W. wenschen geen gebruik te maken van hunne bevoegdheid om daaraan nog twee personen toe te voegen en stellen voor uit deze aanbeveling een keuze te dóen. SUBSIDIE ALGEMEEN TEHUIS VOOR MILITAIREN TE HELDER. Naar aanleiding van een adres d.d. 9 Mei 1.1. van het bestuur der vereeniging „Alge meen tehuis voor militairen te den Heldor" om krachtigen financieclen steun, stellen B. en W. voor, apn dat bestuur te berichten, dat er geene voldoende aanleiding wordt gevon den cm de jaarlijksche subsidie van 25, aan de genoemde vereeniging toegekend bij raadsbesluit van I September 1914, No. 7, te verhoogen. PENSIOENSGRONDSLAG OUD-DIREG- TEUR DER BURGERAVONDSCHOOL. Ter voldoening aan een dbor tien minister van financiën bij schrijven van 29 Mei uitge sproken verlangen stellen B. en W. voor, dat ie heer H. van der Heij in zijn vroegere be trekking van directeur der Burgeravond school en der Avondschool voor hand1- werkslieden, met het oog op zijne aanspra ken op pensioen zoo voor zich zeiven als voor zijne weduwe en weezen, geacht zal worden zijn salaris te hebben genoten als di recteur der burgeravondschool, onder ver lichting als zoodanig tevens onderwijs te .ebben gegeven aan de avondschool voor handwerkslieden. ARRONDISSE ME NTS- RECHTBANK. Uitspraken van heden. Jacob V., petroleumventer, Texel, diefstal, eisch drie maanden gevangenisstraf, vonnis dito. Cornells S., landbouwer, Harenkarspel, beleediging, eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis, vonnis dito. Martinus V., winkelier, Limmen, distribu- tiewet, eisch 15 boete of 15 dagen hechte nis, vonnis vernietiging vonnis kantonrechter, veroordeeling tot 15 boete of 5 dagen hech tenis. Jacob de O motonschipper, Egmond aan Zee, huisvredebreuk en beleediging, eisch 25 boete of 10 dagen hechtenis, vonnis dito. Dirk O., schipper, Velzen, Jachtwetover treding, eisch 7 dagen hechtenis, vonnis vrij spraak. Albertus G., visschersknecht, Egmond aan Zee, vernieling, eisch ƒ15 boete of 10 dagen hechtenis, uitspraak dito. Petrus Vmelkrijder, Spanbroek, verboden vervoer, eisch f 3 boete of 3 dagen hechtenis, vonnis dito. Simon de J.. arbeider, Hensbroek, mishan deling, eisch 25 boete of 10 dagen hechte nis, vonnis dito, veroordeeling tot vergoeding van 29 50. Grietje B., werkster, Hoorn, diefstal, eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis, vonnis 1 maand gevangenisstraf. Jan K., straatventer, Enkhuizen, beleedi ging, vonnis 15 boete of 10 dagen hechte nis. Zitting van heden. >IEI DIEFSTAL. De eerste zaak was tegen August Paul R., geboren te Stuttgart, beschuldigd van dén inbraak bij den neer H. J. W. Elf ring, bak- kcr alhier. f)e heer O. Ras trad als tolk in deze zaak op. De heer Elfrlng gaf inlichtingen omtrent de inbraak. Omstreeks half twaalf in den nacht van 18 op 19 April riep zijn zoon: „Pa, er zijn inbrekers in huis". E. was toen naar beneden gekomen, doch vond den in breker al gevlogen en zijn bureau in een toestand, die er op wees, dat het doorzocht deur toegang zoon van den heer Elfrihg verklaarde dat hij tegen twaalven, in dé bakkerij zijnde, leven in huis hoorde en er op af was gegaan. In dé woonkamer had' hij op den tast nagegaan of er onraad was, en was in een diepe kast zonder deur op een voorwerp gestooten, dat er niet hoorde. Hij was toen zijn vadér gaan waarschuwen', doch toen hij weer naar de kamer terugkeerde, zag hij plotseling daar uit iemand vluchten. Hij kon niet vaststelden wie het was, dien inbreker vatten ging ook niet. De beklaagdé zeide, dat niet hij de ruit had uitgesneden, dat had' zijn kameraad «ge daan. Ook had deze een lade van het bureau f;eforceerd, daaruit echter niets ontvreemd, n den avond van 19 April zou de beklaag de voorts eenige paren schoenen, die voor den schoenwinkel van Catharina Morsch en haar man aan het Luttik-Oudoip hingen, hebben weggenomen. De beklaagde was in Februari over de grens gekomen, in Amsterdam had hij een paar mede-deserteurs ontmoet en een hun ner had hem gezegd» dat zich in Alkmaar een bakkerij bevond, waar wel wat te halen igö

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2