mz DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMST REKEN. so. HET VIJFDE RAD B Honderd en negentiende jaargang DONDERDAG 14 JUNI FEUILLETON. Uitbetaling vergoedingen wegens kostwinnerschap. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen f uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,30 franco door het gehede Rp fSLiöO Afzonderiajke nummers 5 Cenfe. TcMounrtumraesr 3, Prijs der gewone Advertentiën s Per regel S O.I2i Bij groote contracten rabat. Orootë letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handels drukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Over den abonoemontsprijs wordt bij vaoruitbetaIing„beschikt. Bewijsnummers 5 cent ALKMAAR, 14 Juni. De „beschermende mogendheden" hebben inderdaad koning Konstan tijn gedwongen afsta d te doen van den troon, niet ten' bate van j'oor-opvolger, prins George, maar vau diens jongeren broeder, prins Alexander. Koning en kroonprins besloten het land te veriatien. Alweer dus een koning-zonder-land méér in de wereld! Natuurlijk wordt koning Konstantijn thans in de Fransche pers ver guisd en in d'_ Duitsche geprezen. Hoe broos is toch de onverdeelde roerü! Nog geen vier jaar gJeden werd dezelfde persoonlijkheid alom den titel van „den Groote" gegeven co in de pers van alle groote landen werd hij vergeleken met Alexander dén Groote. Had hij niet jairina veroverd, waarop thans de i Italianen beslag gelegd hebben, en SalonLki, waar tegenwoordig de entente baas is? Onwillekeurig moet men' terugdenken aan dien dag van 12-November 1912, toen' die luisterrijke intocht der Grieken in Saloniki werd gehouden Voorop trok koning George, onmiddellijk gevolgd door prins Konstan- tijn, de held van den oorlog, en daarna kwam de staatsman Venizelos. Thans is koning George niet meer, Kon- stantijn is van het wereldtooneel verdwenen en de eeuige, die erover is, is Eleutherios Venizelos, in wiens hand de macht der en tente schuilt, in wiens hand de nieuwe jonge koning kneedbaar zal zijn als was. Toen koning George overleed, liet hij zijn oudsten zoon een testament na. „Denk er om hoeveel verkieselijker het is, dat de koning te Lijden1 heeft 'dan zijn volk. Houd altoos in 't :og, dat de belangen van het volk voor alle andere belangen gaan, en Ood zal u op een zwaren weg helpen". Zwaar is de weg van den keizer ongetwij feld geweest. Door zijn Duitsche militaire opvoeding, door zijn Duitsche gemalin, 's keizers zuster Sophia, was hij in de oogen der entente-staatslieden verdacht. Misschien niet ten' onrechte. Toch heeft hij eens aan de entente aangeboden krachtig aan haar zijde aan den strijd deel te nemen. Het was in het voorjaar van 1915 toen dè Engelsche vloot i vergeefs had getracht den doortocht door de DardanelLen te forceeren. De koning droeg zijn broeder op zich naar Parijs te be geven en daar te zeggen, dat hij gereed was om met een leger van 200.000 man in Thra- cië te landen. Het Fransche ministerie moet er wel ooren naar hebben gehad, maar dé toenmalige Engelsche minister van' buiten- door Beatrice Héron Maxwell en Florence E. Eastwiok. Naar het Eugdseli. 19) Laurie war zeker bij ongeluk gevallen, dat was stellig. Of gevallen of neergeslagen, zuoclat hij ziin ami gewond en zijn. hoofd ge- kwtist had. Nadat dit was gebeurd was hij in i langer verantwoordelijk voor zijn da den') Misschien' had1 hij na dien tijd een >rt van waanvoorstellingen gehad en on er dm invloed daarvan had hij dingen ge daan, die geheel in strijd waren met zijn normale gemoedsgesteldheid. Eu nu was Felicia gekomen tot de vraag die zij zich zelve deed kon Laurie, terwijl bij in «.en zekere hallucipatie verkeerde, Liz Hilton hebben aangevallen? Een man kon Voorzeker niet verant woordelijk gesteld worden voor daden in. zulke omstandighe den verricht daden' totaal strijdig met zijn aard, daden waar hij niets van wist en zich later ook niets van zou herinneren Laurie met het mes in de hand! Wat beteekendte dat? Toen was hij bedaard en kalm en was niet gewond. Ach wat beteekende dat alles toch? En toen als een plotselinge ommekeer sprong Felicia overeind en riep zichzelve toe: „Neen, neen! Laurie heeft het nooit ge daan 1" Op dat oogenblik hoorde zij, een weinig gedempt door den afstand der rivier, maar toch diep en plechtig, daar het de nachtelijke stilte verbrak, het geluid van Big beu, de to- landsche zaken Sir Edward Grey, wilde er niet van weten. 'Sindsdien heeft de koning het lot van Bel gië steeds voor oogen gehad'. „Slechts twee omstandigheden zouden den oorlog wettigen: wanneer het bestaan' zelf van Griekenland op het spel stóndi of wan neer er- een zekerheid van overwinning was, j zoo groot, dat de prijs het offer vergoedde," was zijn 6tekegel. Men 'herinnert zich, dat beide oorlogvoe rende partijen steeds meer van Griekenland hebben gevergd. En ook dat er twee Grieken landen zijn ontstaaphet Grieksehe rijk van j Konstantijn, 'dat zich onzijdig hield en be- stond! uit den Peleponnesus en Tlvessalië en een Grieksch rijk van Venizelos, gevormd uit alle eilanden, Macedonisch Griekenland en Epirus, dat am de zijde dier entente mee vocht. Dank zij de bezetting van de landengte van Korinthe is het koninklijke Griekenland thans feitelijk in tweeën' geknipt. Die bezet ting is, naar Reuter bericht zonder inciden ten geschied, alleen te Larissa werd door de Grieksehe troepen weerstand geboden. Die verdeeling schijnt de eenheid van Griekenland) ten goede te komen deze een heid wil de entente immers herstellen. Er zijn ook 'troepen te Athene geland, pro-Duitsche leiders zullen zich naar elders j begeven het is duidelijk, dat men den aanhang van den koning zooveel mogelijk onschadelijk wil maken. De oogst is in be slag genomen, de troepen van generaal Sar- raii hebben dus geen voedselnood te vreezen en zij kunnen, dank zij de nieuwe bezettin gen gemakkelijker dan voorheen versterkin gen krijgen, Door de genomen dwangmaatregelen is dus de positie van de entente op het zuidoos telijk oorlogstooneel sterker geworden. Na tuurlijk mag worden verwacht, dat men zal pogen hieruit militair voordeel te trekken. Van Engelsche zijde is geschreven, dat men geen stappen zal doen om Griekenland tegen zijn zin in den oorlog te drijven. Mis schien dat de entente van oordeel is, dat zij in het Grieksehe rijk de macht voldoende in handen heeft. Maar het kan ook zijn, dat Griekenland vrijwillig gedwongen of ge dwongen vrijwillig actief aan den oorlog zal gaan 'deelnemen. Wij zullen het misschien spoedig weten. Militair nieuws is ecc bede» niet. Alleen wordt er veel geschreven over een luchtaan- renklok, het middernachtelijk uur aankondi gen. Een nieuwe dag was aangebroken een nieuw proces scheen het te wezen in Fe licia's leven en zij verwijderde zich van den oever, vatte al haar moéd bijeen om de toekeomst tegemoet te gaan, wat die haar dan ook mocht brengen. Toen zij de hoogt- trap weer opklom naar met haar sleutel, ca Felica riep: Janet 1 Ik kom je vragen of je mij binnen wilt laten en een schuilplaats verlecuen." Janet Speer keerde zich om en keek haar aan; toen sloeg zij haar arm om Felicia heen, trok haai' mee over dén drempel en gaf haar een hartelijken kus. Op een toon van satisfactie zei ze: „Dat noem ik nu eens een echte vriendin, die mij houdt aan- mijn woord" HOOFDSTUK XIII. Een drie en een één zijn oneven' getallen en als men ze bij elkaar optelt krijgt men een even getal; maar het geluksgetal ia oneven. Het beste is om dertien niet mee te rekenen, evenals de bakker doet wanneer hij een dertiende broodje bij het do-zijn godit en het zoo kwijtraakt. De Club, bekend onder den naam van „South-Westeni", bij een uitgelezen gedeelte van dè „jeunesse dorée" en oudere heeren, was een stemmig en zeer fatsoenlijk woon huis op ee nrustig plein van Knightsbridge en werd beschouwu als de verzamelplaats van uitverkorenen op intellectueel en letter kundig gebied, waar men bij, elkaar kwam tot ontwikkeling en gezell'tgen omgang. Het spreekt van zelf, dat het de geliefkoos- val op Londen, waarbij dooden an veel ge wonden zijn gekomen en veel -schade ie aan gericht, Men vindt hierover elders in dit blad meer. Het zal zeker in- Engeland onaan genaam treffen- dat de Duitsche vliegers op misschien) één na, ongedeerd zijn terugge keerd. Overigens wordt er sterk aangedron gen op het bombardmw: van Duitsche ste den, om daardoor een einde te soaltea ean ■de Duitsche aanvallen. VARIA. SPOORWEGAANLEG ACHTER HET FRONT. Een bijzondere correspondent van de Dai ly Mail" geeft de volgende beschrijving van het werk der sp oorwegbouwafdeel. - ng. „In Frankrijk ziet men eerst de ware drukte Ik ben juist teruggekeerd van een bezoek dat een dag duurde, aan dè spoorwegaanteg- gers in Knaki. Zij leggen een Engelsche mij l breedspoorrails per dag, De metalen helm en het gemasker moeien zij voortdurend bij dé hand hebben, want him werk brengt hen tot dichtbij de gevechtslinie. Veel van dit werk kan alleen 's nachts gedaan wordén Zoo zij het overdag deden, zou „Fritz" hen spoedig ontdekken en uilt dit leven helpen. Telkens komen enkele uren nadat de En- gelSchen vooruitgekomen zijn, dé Spoorweg arbeiders opzetten. Zij ontmoeten opgeblazen bruggen, vernielde spoorlijnen en overal ont plofbare vallen. Zwaar gepantserde locomo tieven brengen de materialen aan. De weg wordt geruimd, iedere granaattrechter vol gestort, nieuwe bruggen word engelegd en m ongéloofelijk korten tijd is de nieuwe lijn gereed om am het Raily Operating Depar tement opgeleverd te worden. De aanleg van ingewikkelde spoorweg stelsels achter de get -idhislinie is een betrek kelijke nieuwigheid. In het begin vertrouwde het leger geheel op de vrachtauto's. Eén trein kan echter zooveel aanvoeren als 200 van de ze laatsten. Er zijn slechts 4 in plaats van 400 man voor de bediening noodiger wordt veel geld gespaard en bovendien behoeft de, lijn niet voortdurend nagezien te worden, zooals bij wegen voor dlruk motorverkeer het geval is. De Royal Engineers hebben een aantal spoorwegen aangelegd en hun werk goed ver-richt. Maar nu zijn er meer mannen bij dit coips noodig, en daarom werd een be roep gedaan op net Westen. De pioniers- spoorwegbouwers uit Canada zijn overgeko men. Zij staan onder bevel van een brigade generaal, een bekend aannemer uit Engcisdi- Coiumbia. Zijn motto is: „Zie alles, hoor al les en houd je mond dicht". Maar zijn hand is overal en hij verstaat zijn werk uitmun tend. Het eerste bataljon kwam van de Canadian Pacific Maatschappij en vyas georganiseerd door lord Shauglmecssy. Het noemde zich zelf de „Canadian Northern Bunch". Bij de spoorwegbouwafdteeling vindt men' thans mannen, die medegewerkt hebben aan de plannen en den aanleg van spoorwegen van Zainbesia tot IJucaitan. Als men voor hen een motto zou wi'Hen hebben, dan zou dit moeten luiden: „Wij dragen geen strikjes of kwikjes en doen niets zm fantaisiewerk. Vooruit I" Als hoofdkwartier dient een linnen tent Het inwendige kreeg een bekend voorkomen door schrijfmachines, kaartstelsel en brie- venregisters. De geheele inrichting kan men ïq eer pakkist bergen. Natuurlijk wordt het aanlegwerk in de vuurzóne verricht. Terwijl wij aar dé lunch zaten kwamen er reeds gra naten over ons kamp vliegen. I ater, toen wij bij hét eindpunt der lijn waren gekomen, ging het er nog levendiger toe. Maar dè spoorwegmannen zijn fortuinlijk. Sedert het begin van dit jaar heeft dit bataljon slechts één doodé en zes gewonden door granaat- vuur gehad „Onze voornaamste prestatie", zeidie dè kolonel, „was 43/4 Engelsche mijlen in vijf dagen. Wij hebben juist een mooi stuk werk gereed. Eerst moesten wij een brug van 140 voet, lengte bouwen Wij begonnen hiermede op Vrijdag' en Dinsdag was dè brug klaar. Toen moest de lijn voorbij de brug vrij ge maakt worden Daar lagen gebogen rails en allerlei andere rommel Dinsdagochtend om zes uur begonnen wij en Woensdag tegen middernacht was dè lijn, ter lengte van 12.069 voet gereed. Zeshonderd1 mannen deden het opruimings- werk en 150 legden het nieuwe spoor. Op het bij de Ancre veroverdè terrein wer den twee en twintig mijlen véldspoor aange legd. Door middel van dezen spoorweg was het mogelijk, de munitie in meer dan vol doende hoeveelheid aan te voeren. Toen' de Duitschers terugtrokken, namen wij het smal- spoorwegmateriaal weg en vervingen wij De Burgemeester ran Alkmaar brengt ter kennis Tan belangheb benden, dat de oltfeeerlng der ver goedingen, leopende over bet tijd vak van O tot en mei 10 Juni zal plaats hebben ten Btadhnlze op Zaterdag 16 Jtml a.s», voor zooveel de LANDWEËB en den LAND- STORM betreft van 1011 nor en voor zooveel de MILITIE aangaat van 11—IR nam. Alkmaar, 13 Jumi 1917. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPINO. het door normaalspoorraiils. Drie dagen ge leden was dit werk volkomen gereed. De lich te rails worden weder gebruikt om nog ver der vooruit te okmen, enz." En toen liet hij mij dè nieuwe linie en zijne spoorwegsoldaiten zien. Wij reden onder een brug door. Deze bestond uit houten balk werk. „Wij wachten hier niet op beton-brug- hoofden, maar leggen dè lijnen aan, zooals de plaats was van dc meest roekelooze en verwoede spejers in Londen, die niet ia de gelegenheid waren naar Frankrijk te gaan en hun geluk te beproeven aan de roulette of trcute-et-tjuaraute te speelen om baccaret en ckemin-difo en zich nu straffeloos onder de roos amuseerden ca ook ondier den. neus van dè Engelsche wet en wetgevers. Zoo bescheiden waren dè heeren van dè Club en zoo betaald' of omgekocht al dè em ploy's, zoowel als de agenten buitenshuis, die'ze misschiea konden snappen, dal uog nooit een inval' werd gedaan in boutli-Wes- tem en men was zichzelf dan ook gaan be schouwen als speciaal door het gelukkig toe val begunstigd. Het had juist één uur geslagen op een na burige torenklok en de klokken in dè Club- zalen herhaalden met zacht met zilveren klank, toen Tubby Mauleverer een voorka mer, dè bar genaamd, inslenterde en een groot glas whiskey met soda bestelde. De man op de diehtstbijstaande divan was een van die netgékleede Lanterfanters van middelbaren leeftijd, die ge overal aantreft op plaatsen van vermaak en die niettegen staande hun mooie kleederen1 en een A ver toon van geld, van hun eigen slimheid tevens op kosten leven van het gemis aan Slimheid bij anderen. Hij maakte de een of andere opmerking toen Mauleverer, een. beleefd antwoord mom pelend, ging zitten en hem herkende als dèn gelukkigen wedder op Nummer Zeven, dat eenigen tijd voortdurend gelukkig geweest was. „Gek zoo vaak mijn nummer er uit geko men is", zei dè man na een oogenblikje on beduidende praatjes. „Ja", zei Tubby, „maar het is nog gekker dat het er nooit meer uitkomt zoodra ik er op zet." wij het de pionierlijnen in het Westen dben." De conducteur van de gepantserde loco motief was een Londenaar van de Great Eastern Railway. Het constructiebataljon be staat echter grootendèels uit Canadeezen. Zij zijn naar Engeland gekomen om te vechten en niet om te bouwen. Maar daar zij groo tendèels, ook de officieren, tot het spoorweg vak behoorea, wees de régeering hen voor dat werk aan." HOUTEN TAPIJTEN. Door den Zweedschen ingenieur Albin Hörlin en den Stockholmschen fabrikant Lindberg is een methode uitgevonden, een parketvloer samen te stellen, waarbij slechts een klein gedeelte van het voor een parket vloer benoodig'de hout vereischt wordt. De deelen hout, waaruit het parket ia samenge steld, worden heel 'dun gesneden, ongeveer 5 m.M., en clan op een onderlaag van inleg hout tot een soort parkettapijt verwerkt. De ze houten tapijten moeten onder hoogen druk vervaardigd worden in speciaal daarvoor geconstrueerde persen en dan in bijzondere BUROEMEESTER «n WETHOUDERS van ALKMAAR breage» ter algemeens kennis, dat, overeenkomstig art. 17 der Wet van 14 September 1866, Stbl. Mo. 138, door hen is henlen de lijst, bevattende de namen der inwoners die inaanmer- king bomen voor het verleenenvan Inkwartiering en onderhond van mi> litalren on paarden, welke lijst ter in zage voor een ieder is aedergelegd ter ge meente-secretarie gedurende 14 dagen na heden, Bezwaren legen die lijst kunnen sehrif- telijk bij Burgemeester en Wethouders wor den ingediend binnen 14 dagen na afloop van den tijd voor de Inzage der I|jsi be stemd. Alkmaar, 13 Juni 1917, Burgemeeater en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DOMATM, Seeretaris. QBVOMDEM VOORWBKPEB. Een satechisatieboekje, zes portemonnai's J mat senlg geld, twee legitimatiekaarlen, een bandwerkkleedje, een horloge, een huissleutel, een schaar, een freewheel van een rijwiel, een paar glacèhandsahoenen, een bril, eea koperen taschje met inhoud, een dop van een vulpen, een koperen sleu tel, een militair zakboekje, een zilveren armbandje, een zweep, een fluweelen taschje met inhoud en een gouden ring. Alkmaar, 14 Juni 1917. De wd. Commissaris van Politie, J. H. O. VAN DEN BERQ. droogovens gedroogd. Ze worden in afge paste grootten gemaakt en kunnen onmiddel lijk op den ruwen cementbodem gelegd wor- „Is dat zoo?" vroeg de ander. „Ja, dat is merkwaardig. Een ander |ongmeusch heeft mij daareven precies hetzelfde gezegd. Het schijnt dal Hij zweeg plotseling, toen voegde hij er met zachte stem bii„Het is een feit dat er vanavond een geschieden» aan die kwestie van zeven verbonden is. Ik speel niet voor mij zelf dit zult u natuurlijk niet verder vertellen ik krijg alleen pro centen van dè winst Maar dè oude lieer voor wien ik bezig ben zal een aardig som metje opsteken als het geluk nog wat langer aanhoudt. Hij woont buiten eu hij is werke lijk een gelukkig speler en denkt dat alles een geluk is of een tegenspoed. Hij heeft mij ge schreven en gevraagd of ik hier vanavond naar toe wou gaan en voor hem spelen verleden jaar ontmoetten we elkaar hier dik wijls en maakten een praatje samen en hij schreef dat als men iets aan kon op reeksen van getallen, de zeven winnen moest. Het schijnt" nu werd zijn stem nog zachter „dat er een moord begaan is in zijn buurt, op den zevenden en dlit is de zevende maand, ziet u en de namen van den per soon hadden ook zeven letters, en Het onverwachte neerzetten van Maulève- reris glas met een onvaste hand, zóodlat het over de tafel rolde en in stukken op dèn grond viel, verstoorde het verhaal van den man, die verschrikt opkeek en er plotseling een eind aan maakte. Toen Tubby zijn kalmte teruggekregen had, stond hij echter op en slenterde terug naar de speelkamer, waar de tafels precies als te Monte Carlo omringd waren dOcxr drie rijen spelers. Toen hij naderde, hoorde hij den croupièr aan een der tafeltjes roepen: „Sept! noir impair et manque" en de blufferige man, die hem volgdè, stootte hem aan zijn arm. „Daar heb je het alweer 1 Zexen!" Tubby gaf geen antwoord. De fameliaxi- den, wat tegenover het thans gebruikelijke systeem een groote besparing prijs van het nieuwe fabrikaat, dat reeds in beduidt. den herfst op de markt gebracht kan worden, teit van den man zou hem in tedlar geval ver veeld hebben, maar gevoegd' bij de inlich ting, die hij zooeven onbewust gegeven had omtrent de opdracht, volgens welke hij) han delde, stond de man Tubby zoo tegen, dat bij hem haast niet kon uitstaan. Hij had het land aan zichzelf, dat hij daar was en dat hii bezweken was voor de verleiding op dat af schuwelijk nood'lottilge cijfer te zotten, waar aan hij zoo gaarne had weerstand geboden. Hij vond het ellendig te moeten denken, dat zijn vader zich dermate had' vernederd om d'ezen „opsnijder", zooals hij hem noemdJe, te gebruiken om uilt de tweede hand aan zijn hartstocht, die hem beheerschte, te voldtoen. Toch had ook deze Mauleverer zooveel van de overerfelijke speelzucht in .zich, dat, hoe beschaamd hij oqk was voor de heilig schennis, die het hem toescheen, hij zich voelde meesleepen door de verkeerde beko ring het geluk te beproeven van dit zonder linge cijfer. I lij ging naar het volgende tafeltje en zette op zeven. In plaats van zeven kwam dè dèr- tien, toch hoorde hij aan het tafeltje dat hij verlaten1 had dezelfde aankondiging van den noir impair ien de menschen electrische lichten, man blozen dook de opwinding van den tweeden gewonnen zet Maulevereris contanten waren op en ver- chillendè S. O. U.'s (schuldbekentenissen) waren reeds verdwenen door dè handen van den kassier; toch kon hij, niet nalaten te trachten terug te krijgen wat hij, verloren had het lokaas van den speleren hij ging van het eene tafeltje naar het andere, en trachtte het oogenblik waar te nemen wan neer de zeven, zich schuil hield, voor den dag zou komen. croupiler als zooeven et manque" en tui door, bij den glans der zag hij het gezicht van dèn blufferigen ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1