DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSI REKEN. DE OORLOG. Aardappelen. UEX VIJFDE BAD PETB0LEUH. No. 13» Honderd en negentiende jaargang, 191 ?0 VRIJDAG 15 JUNI FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feasldagen uitgegeven- Abonneinenjtspcijs per 3 maanden voor Alkmaar f1,30 franco door het geheele Rijk fl.50 Afconderlipse nummera 6 r-enfe. IdkföTjrmunraiür 3. Prijs der gewone Advertentiën s Per regel S 0.12J Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/k HERMs. COSTER ZOON» Voordam C 9. Kaarsen, Schemerlichten, enz. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 15 Juni. De Engelsehe opperbevelhebber in het Westen, generaal Haig, bericht, dat de Duit- sche.r* tengevolge van den verderen vooruit gang der Enge'scheü im Oosten van Mees- sen en den druk der Engelscben' ten Zuiden van bet aanvalsfront, gedwongen zijn ge weest belangrijke stukken van de eerste linie van bun. verdedigingsstelsel over een' front- breedte van ongeveer 7 K.M. ten Zuiden van evengenoemde plaats te ontruimen. De Engelscben volgden de Duitschers van zeer nabij en maakten belangrijke vorderingen ten Oosten van bet bosch van Ploegsteert. De Duitsehens melden hieromtrent nog niets, maar men kreeg de laatste dagen wel j den indruk, dat er zooiets zou moeten ge beuren. Deze terugtocht, die niet van strate- gischen maar van tactischen aard is, is na tuurlijk bet gevolg van de Engelsehe terrein winst bij Wytsdiaete, waarbij naar zij thans melden, de Engelscben 7342 Duitschers o.w. 145 officieren gevangen genomen en' 47 ka nonnen, 242 machinegeweren en 60 loop graafmortieren buitgemaakt hebben. Een blijkbaar achtergehouden Reutertele- gram uit Athene meldt, dat er aldaar een zeer onbehagelijke stemming heerscht en dat de banken en andere inrichtingen zijn geslo ten. Een1 later Reutertelegram uit Athene zegt echter, dat er op het vertrek van den koning geen wanordelijkheden volgden, dat de stad gisteravond het gewone aanzien had- en dat, al waren de schouwburgen gesloten, de café's stampvol waren. liet Fransche Journal heeft reeds gewaar schuwd, dat men niet moest meenen, dat de Grieksehe zaak reeds geheel zou zijn afge daan. In het eerste stadium was geen enkel ernstig voorval te verwachten, nóch van den koning nóch van de bevolking. Maar wan neer, de koning weg is hij wenscht naar Zwitserland te gaan heet het, doch het Fran sche blad' vraagt of een land, zoozeer Duitsehland's natuur, een passende verblijf plaats is voor menschen, die geen enkele re den hebben om het voor de entente op te ne men zal de partijstrijd niet ophouden De tegenstanders van den heer Venizelos hopen stellig hun schade in te halen. De Grieksehe gezant te Bern moet zelfs hebben medege deeld, dat hij den afstand van koning Kon- stantijn maar als voorloopig beschouwt. De gezant is overtuigd dat de koning niet voor goed is afgetreden en de regeering weer in handen zal nemen, zoodia de omstandighe den dit toelaten. Overigens wordt gemeld, dat, gelijk trou wens ook te verwachten viel, de heer Venize los onder bescherming der entente naar Athene zal tenigkccren om ei zijn vroegere pla ats weer in te nemen, ditmaal natuurlijk met meer macht bekleed. daan Beatrice Heron Maxwell ca Florence B. ËastwiCk. Naar hei RngflkrJt, 20) „U is niet gelukkig", zei een opzettelijk Heisterende stem achter hem, „houd liever op." Hij meende'dat het Carbine was; die sprak, maar in ieder geval nam hij den raad kwalijk, zooals een speler die verliest altijd doet en hij ging hardnekkiger voort dan te voren en wierp een vijf pondsbiljetje op in pteats van een souvereigu. Hij keek een anderen kant uit, expres, en wachtte tot hij zijn noodlot hoorde aankon digen en plotseling werd het jonge, ver moeide gezicht doodsbleek, hij bracht die hand aan het voorhoofd1 met een snelle be weging, alsof hij een benauwdheid wilde verdrijven'. Want in zijn overspanning was het of hij over de hoofden der spelers te genover hem heen, een peinzend gelaat zag met witte lippen, die ach openden als tot een smeekbede, en donkere oogea, wijd! open van verdriet zagen hem aan met diepe ziele- smart, terwijl hei donkere haar, dat voor- VARIA. HET EEUWIGE BOMBARDEMENT. Een bijzondere correspondent van de Daily News" schrijft: „Als geweet, dat een bombardement de in leiding is tot een infanterie-aanval, dan blijft ge het in zekere soort verwachting aanhoo- ren, afvragende wanneer het zal ophouden. Maar als het uur op uur en dag op dag voortgaat, als een voortdurende donder langs het geheele gevechtsfront, dan gaat ge het tenslotte beschouwen als een definitieven voortzettingsvorm van den oorlog. En dit is die phase waarin ons offensief nu schijnt te zijn getreden en die, volgens ge lijkluidende verklaringen van de in den aller- laatsten tijd gemaakte gevangenen dien vijand groote offers kost. Men mag hierbij niet ver geten, dat de Duitschers Langs liet front, dat op deze wijze gestampt wordt, zich niet be vinden in de loopgraven met aan- alle zijden daarin uitkomende ondergrondsche schuill- waaraan elders "maanden werk is :eed, maar in overhaast geïmproviseerde verdedigingswerken, die even vlug ineenge- 'schoten, verpletterd en weggevaagd worden, als de vijand ze graven kan. Het is eene ontzettende beproeving, om deze wijze van oorlogvoeren door te maken Wij weten bij ondervinding, dat, hoe goed onze artilleristen ook richten, dè verliezen aan' manschappen voor den vijand bij artille rievuur nooit groot zijn, in verhouding tot de gebruikte hoeveelheid munitie. Maar wij weten ook, dat troepen, die deze helsche mu ziek moeten ondergaan, spoedig het moreel verliezen en dat, behalve het aantal direct door de projectielen getroffenen, nog zeer velen worden buiten gevecht gesteld door „granaatschok" enz., of onder het puin be graven. Het feit, dat de vijand zijne reserves heeft samengepakt in de stellingen, tegenover het Engelsehe front, is natuurlijk bijzonder gun stig voor de Engelsehe artillerie. Onze troepen verheugt het, dat wij nu de Duitschers terugbetalen, wat wij in het begin van den oorlog van hen te verduren hadden. Vraag langs het geheele front, bijv. tusschen Armentières en St. Quentin, hoeveel granaten dé Duitschers „over" zenden, en hoeveel wij hun er teruggeven, en ge zult overal hooren, dat tegenover iedere Duitsche granaat 10 En gelsehe staan. Bovendien hebben de Engel sdien op dit geheele front belieerschende ar tilleriestellingen bezet, zoodat men gemakke lijk kan begrijpen, wat de vijand nu te ver duren heeft. De artillerie zal den oorlog na tuurlijk niet alleen kunnen winnen. Er zijn gelegenheden, waarbij de infanterie de resul taten, welke de kanonniers bereikt hebben, moeten bestendigen en voortzetten1. Maar wat ik vooral wilde doen uitkomen, is: Ge loof niet, wanneer er misschien op een gege ven oogenblik niet veel bijzonder nieuws te vermelden valt, dat dit beteekent, dat de hoogst belangrijke taak, de vernietiging van het Duitsche legr, ook maar één oogenblik onderbroken wordt. Thans balen wij den oogst binnen, die de munitie-arbeiders met zooveel volharding hebben gezaaid, sedert zij voor dé eerste maal op zoo edele wijze gehoor hebben gegeven aan den oproep om in massa naar die fabrieken te komen." PRESIDENT WILSON LN DE OORLOG. In -een redevoering, welke president Wil son in eene groote patriotisclie vergadering den 14cu Juni heeft gehouden, waarschuwde hij1 het Auïeriifcaansche volk, dtet Duitschland, hoofd en wangen bedekte, in het maanlicht werd heen en weer bewogen door dien nacht wind. Het was slechts een oogmbllkkelijk visi oen, verdwenen zoo gauw het gekomen was, verdreven door de beroering van opwinding bij de stem van den croupier: „Zerol" Hij had zijn laatste vijf pond verloren. Met een gevoel van duizeligheid stond Mau- leverer op, drong door die dubbele rij men schen achter zich dfe liep naar die koffiekamer. Kapitein Carbine volgde hem op den voet, hij begon te spreken, maar Tubby deed trap af en stond het volgend oogenblik op straat Er stonden altijd taxi-auto's klaar in dézen afgelegen hoek, want die meesten wisten dat er een1 goede fooi op stond tusschen midder nacht en het hanengekraai, als een van die Souht-Westem-heeren het huis uit kwam en naar huis wilde. Tubby stapte in de eerste de beste, gaf adres op en achterover zinkende sloot hij dfe oogen. Nu de koorts voorbij was, zag hij zijn dwaasheid in en verachtte zichzelf „Jou dwaas" sprak hij tot zichzelf steeds weder en weder. „Je hebt je zelf in 't ver derf gestort en je verdient 'het En de gedachte hoe gemakkelijk het was na een groot deel van, zijn onmiddellijke ver overingsplannen volvoerd te hebben, thans weder een nieuwe „vredésintrige" op touw heeft gezet, welke ten doei heeft, een einde te maken aan den oorlog, terwijl het nog in het bezit is van het overvallen gebied. Hij deed weer uitkomen, dat Amerika geen vijand is van het Duitsche volk, em feitelijk strijdt Amerika niet alleen voor zichzelf, maar ook voor de zaak van het Duitsche volk De militaire meesters hebben den oor log ontketend, zij zien nu in dat hun plan mislukt is en met vrees zien zij de toekomst tegemoet. Zoo zij thans nog den vredlé kunnen verze keren, nu zij nog zoo groote voordeden in handen hebben, zullen, zij zich jegens het Duitsche volk gerechtvaardigd hebben. Dan zullen zij door geweld verkregen hebben, wat zij beloofd hebben daardoor te berei ken, ni. eene enorme uitbreiding van DuitsChliand's industrieele en commencïeele positie. Zoo dit hun mislukt, zal htm volk hen op zijde werpen. Zoo zij, slagen, zijn Duitschland en de wereld verloren. Als zij niet slagen, i!s Duitschland gered en zal de wereld in vre de leven. Dan zal de wereld een vredesbond sluiten, waartoe ook Duitschland zal béhoo- ren. Gij begrijpt thans, zoo vervolgde de Pre sident, de nieuwe vredes-intrige niet en even min waarom Du itsch lands meesters niet aar zelen elk middel aan te grijpen, dat eenige uitwerking belooft. Zij trachten de volkeren te bedriegen. Hun doel is thans in het bij zonder, al degenen te bedriegen, d'ie in die geheele wereld opkomen voor dé rechten der Volkeren en voor de zelfregeerimg der naties, want zij zien,, welk een geweldige aanwinst de macht van rechtvaardigheid en liberalisme uit dézen!oorlog heeft verkregen. Zij gebruiken de liberalen voor hun doel. Zoo dezen slagen, aan zulien degenen die thans hunne werktuigen zijn, tot stof ver pletterd worden onder het gewicht van de heerschappij van het militarisme. DE CONFERENTIE TE STOCKHOLM. De Deensche minister Stauning, die uit Stockholm te Kopenhagen is teruggekeerd, heeft zich in een persgesprek, waarvan de Vorwarts verslag geeft, veel minder hoopvol dan vroeger uitgelaten over het Vredeswerk van de socialistische conferentie. Hij zeide, dat chauvinistische stmomingen telkens weer een spaak in het wiel steken. Bovendien is het bezwaar gerezen', dat de Engelsehe en Fransche afgevaardigden misschien zullen wegblijven; indien zij inderdaad niet komen, zal de conferentie staan voor de keuze of zij al dan niet zal doorgaan, De Russische af vaardiging, die reeds uit St. Petersburg was vertrokken; is daarheen teruggeroepen. Wel licht zullen de onderhandelingen met Rus land nu door een delegatie uii Stockholm te St. Petersburg geschieden. Ook dé Duitsche minderheid is niet te Stockholm aangekomen, ofschoon ze daar reeds den 15en Mei werd verwacht zoo als men weet komt ze in het laatst dezer maand. De heer Stauning besloot: „Men1 spreekt nu in vollen ernst van een niéuwen' winter- veldtocht en acht het zelfs niet onmogelijk, dat de oorlog nog twee of drie jaar zal du ren. Het is te hopen, dat de sociaal-démocra tie in alle landen zal beseffen, welk een on beschrijflijke ramp dat voor de menschheid zou zijn." In een openbare vergadering te Kopenha gen heeft deze minister naai aanleiding van aanvallen in Deensche bladen, meegedeeld dat hij bereid is uit hei kabinet-Zahle te tre den, indien dit zijn streven om een vrede door vergelijk mogetijk te maken, ongeoor loofd mocht achten in verband met de onzij digheid Optimistischer heeft zich de Belg Camiel Huysmans uitgeiatesf Hij verklaarde .de eerste phaze dér werk zaamheden spoediger geëindigd dan men verwacht had. De tweede faze zal worden be nut om de wenschen der regeeringen in over eenstemming te brengen met het* streven der sociaal-democraten. De tegenstand der Fransche en Engelsehe regeeringen zal wel niet voortduren, zij zullen de sociaal-demo cratische partijen niet in de opposietie willen 'drijven. Binnen weinige dagen zullen; er zich waar schijnlijk weder geheel andere verhoudingen voordoen. KORTE BERICHTEN. De „Kölnischc Lokai Anzeiger" meldt, dat vijf millioen valsche broodkaarten in om loop zijn, waardoor 364 millioen K.G. le vensmiddelen in valsche- handen' zijn geko men. Bij de munitie-ontploffing te Ashton under Lyne zijn 50 personen gedood en ve len gewond. In het kamp Lubeck moeten van de 2000 geïnterneerde Belgische burgers 500 in drie maanden tijds van den honger zijn omgekomen. De ellende der overbtijvenden is verschrikkelijk. Om de heldhaftigheid van majoor Redmqnd te eeren, is hem na zijn dood het Legioen van Eer toegekend. De appeloogst in Kent zal heel erg te genvallen. De boomen zijn prachtig in bloei geweest, maar thans vrij wel kaalgevreten door de rupsen. Slechts boomgaarden en tui en, waar drie of vier keer met zuiverende mengsels was gespoten, staan er goed bij. Maar dat zijn er maar weinige. Nadat van1 de Beiersche postiljons eerst de posthorens zijn afgenomen; zullen ze thans hun hooge hoeden van verlakt leer moeten missen Alles natuurlijk ten bate van het leger. Te St.-Petersburg hebben aanslagen plaats tegen verkeerswegen en gebouwen. In de hoofdstad heeft de gendarmerie een aan slag tegen de Kameno-Oostrofski-brug ver hinderd en enkele personen in hechtenis ge- j nomen, die hun namen niet willen opgeven. De regeering heeft een verordening uitge vaardigd ter beveiliging van spoorwegen en openbare gebouwen. De Duitschehrs verzekeren dat de luchtaanval op Londen geslaagd is. Alle vliegers keerden behouden terug, een En- ;elsch vliegtuig werd boven de Theems naar eneden geschoten. Zij dia zi«b met f JULI voor min- steas 3 maande» op dit blad abonaeere», ontvangen de tot die» datum versctaijaende nummers FR AH GO en SRATIS. De Directie. Da DIRECTEUR van het DISTRIBU TIEBEDRIJF van ALKMAAR, deelt mede, dat voor noodgevallen 60 Liter r£TBO° IJSUM te zijmer dispositie cjjH gesteld en verzoekt H.H. Doctoren bij voorkomende gevallen, verzoeken tot een kleia kwantum af te geven, op welk bewQs tot afgifte zal worden overgegaan, Met het oog, op het zeef geringe kwaitum, gelleven H.F3. Doc toren er wel rekening mede te houden, dat de grootst mogelijke minlghefd moet wor den betracht en alleen in noodgevallen, tot afgifte van een bewijs moet 'orden over- gegaam. Verder is hem bekend gemaakt, dat met Ingang van 2 Juli a.s., voor ver- liehtiagsdoelainden eene rnfmere distribntie te vervrachten Is. HQ verzoekt houders van lof ItiaatlaiHm- mers, die verstoken zijn van eenige kunst verlichting, hunne nummers bij hnnne winke liers te willen opgeven, terwijl H.H. Win keliers, die in aanmerking wenschen te konen voor de distributie, de staten, ver meldende de aan hen opgegeven iegitima- tienummers. voor 20 Juni a.s., te zijnen kantore moeten Inleveren. Alkmaar, 15 Juni 1917. De Direetaur voornoemd, D. SCHENK. Officiéél is van Engelsehe zijde medé- Idi, dat er bij dezen aanval 104 perso nen zijn gedood en 154 ernstig en 269 per- een eind te maken aan zulk een dwaasheid met een mes of een revolver, liep ais een zwarte draad1 door zijn hoofd .toen hij naar huis reed. HOOFDSTUK XIV. Er zijn zekere personen in Parijs, die zich ieder oogenblik gereed houden in te vallen op een partij waar een dier gasten geüTist wordt. De beleefde persoon diie de ledige plaats aanvult is de „veertiende". Tubby Meuleverer kwam de stoep af van een zeer groot en slecht onderhouden huis in St. eGorge Square, dat op zijn vuilen ge vel de sporen droeg van langdurige ver- waarl'oozing en gevoegelijk als aankondi ging had kunnen dienen voor een onderne mend décorateur of schilder, b.v. met het volgende opschrift: „In 1860 werd' ik ge- wasschen en geverfd door de heeren Dau bers. Sedert dien tijd heeft geen andere fir ma de gevolgen van Londtensch vuil en rook van mijn arm aangezicht verwijderd!" Het was een kolossaal, zonderling heeren huis, het stadshuis van dé familie Brismain, gekocht in hun diagen van voorspoed en se dert dien tijd aan zijn lot overgelaten. De Brismains waren altijd' roekelooze, geldver- spillende menschen geweest, zij kochten nieuwe huizen en richtten ze in op buiten sporige wijze, en bezwaarden zichzelf aldus sonen licht gewond. In totaal zijn 120 kinde ren gedood of gewond. Het thans geldend broodrantsoen kan in Duitschldnd onverkort worden gehand-- Ijaafd. Wolff seint, dat de graanuttvoer uit Roemenië de laatste maand zeer aanzienlijk ls geweest en op sommige dagen de dagelljk- sche behoefte van 100 millioen menschen aanmerkelijk overtrof. Het vervoer gaai pei spoor en langs den Donau. De DIRECTEUR van het DISTRIBU TIEBEDRIJF van ALKMAAR, deelt me- e, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handél, heeft goedgevonden te bepa len: Art. 1. De aflevering en het vervoer van vroege aardappelen is verboden. Art. 2. Het verbod, in het voorgaande ar tikel gesteld, is niet van toepassing op: a. de aflevering van het vervoer van vroe ge aardappelen, gedekt door een vervoerbe- wijs, afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging; b. de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen, welke bestemd zijn voor de be hoeften van het leger, voor zoover deze zijn afgezonden door militaire autoriteiten; c. de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen binnen de grenzen der gemeente waar de aardappelen zich bevinden, op den datum van vaststelling dezer distributiere- Alkmaar, 15 Juni 1917. met een groot aantal 'hulzen, geen fortuin hadden ze goed te dei waarvoor ze oudérhou- len. Het huls in St. Oearge Square was prach tig geweest in vroeger dagen, toen vroegere Lords en Ladies Brismain de geheele groote wereld van Londen op achiitteremdte wijze ontvangen hadden. De tegenwoordige Lord Brismain kwam zelden in zijn stadshuis De kamers waren onttakeld, schilderijen en meubels i!n afschu welijke katoenen hoezen gehuld' en een paar oude bedienden woonden in de benedenver dieping als huisbewaarders. Sallie Mauleve- rer was er in jaren niet iln huis geweest. Als zij in Londen kwam logeerdé zij bij nichtjes, die rijker waren dlan zij. En wat Tubby be treft, liij nam zijn intrek gewoonlijk in zijn club of als zijn financiën het hem toestonden nam hij mooie appartementen en maakte het zichzelf gemakkelijk in een aangenamer ge deelte van dé stad. Op 't oogenblik zat hij zoo diep aan dén1 grond„ dat hij blij was een schuilplaats te kunnen vinden in dit huis. Daar hoopte hij tenminste veilig te zijn voor de voortduren de aandacht van schuldeischers. Niemand die den heer Theodor Mauleverer eenigszins persoonlijk kende, zou er over gedacht heb ben hem daar te zoeken. Het was de avond na zijn „boufeverse- ment" in de South Westernclub. Hij voeldé zich nog verpletterd door zijn kolossale ver- De Directeur voornoem» D. SCHE d, NK. Door Engelsehe marine-strijdkrachten ls in de Noordzee een Zeppelin, de L 43 tot ontploffing gebracht. Geen enkele overlevenr dé is opgemerkt. liezen en moest maar steeds voor zichzelf herhalen: „Hoe kwam ik toch zoo ontzet tend idioot om er zoo tot over de oorea in te plotten Hij had evenmin eenige hoop de paar duizend poudl te betalen, waarvoor hij zijn 'schuldbekentenissen had als een inval te kunnen doen in de Tlaak van Engeland, om het noodige geld te ver krijgen en hij begreep evenzeer diat zijn va der zou weigeren de schuld1 te voldoen. Lord Brismain had moeite genoeg zijn eigen ver liezen met kaartspelen en races te betaién, zondier voor die van zijn zoon Theodor te zorgen. i ubby liep langzaam den kant op naar de rivier met grimmige wanhoop in het hart Hij had zich eeresChuldën op d'en hals ge haald, die hij niet kon betalen. Schande wachtte hem. Hij zou een uitgestootene we zen uit de maatschappij een paria bij. zijn kennissen zoodra het bekend werd dat hij in gebreke bleef zijn eereschuldien te beta len. Hij stond voor de steenen borstwering van de Embankment geleund) en pijnigdte zijn hoofd om na te denken over redmiddelen Hij had van menig geval gehoord) met het zijne te vergelijken. Soms maakte men een eind aan zijn moeilijkheden door zich een kogel door het hoofd te jagen; soms wier pen ze zich op de rails wanneer er een trein aankwam, soms verdronken ze zich. (Wordt vervolgd). ALKMAARSGHE

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1