EUST EI mMAJL IVlogratmmiCii van kaden. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN. eagdwtffdd gemaaekt, Ëf te gsvs dltndigtr tt>«iiaucl denkbaar «tan disn veroorzaakt do«i jeak en prikke ling van hüidziekten, eczeem, gordelnitslag, aambeien, dauwworm of roosachtige pso riasis. De slaap wordt verstoord, de lenuwen worden overspannen en het gshealo gestel lijdt eronder. Huidkwalen belemmeren u bij bat werk, verhinderen sneees in het leven en beiooven u van rast en gemak. Zonder twijfel is de leefwijze van ia vloed. Gemakkelijk verteerbaar en gezond voedsel, regelmatige gewoonten, dagalijk- sehe stoelgang, baden, frissehe lucht en lichaamsoefening zijn zoowel een voorbe hoedmiddel als nattig, maar een verzach tende, verkoelende, en genezende zalf is tevens onmiddallfk noodzakelijk. Foster's Zalf nadert de volmaaktheid als bnidzalf. Zij heeft naam gemaakt als spoe dig verlichting gevend. Zéj past de teerste en gevoeligste huid en kan veilig en met vertrouwen worden aangewend. Zelfs bij ontstoken, bloedende of uitstekende aam beien bewees Foster's Zalf succes tn hebben. Z% bracht rust en gemak aan personen» die jaren hadden geleden. Foster's Zalf (let op den fuistea gaaw) is fa Alkmaar verkrijgb. bij Nierop enëlot- houber, Langestr. 52. Toezending geschiedt franco ua outv. v. postwissel f 1.75 p.dooe. Gedeputeerde Staten is geweest, met dien verstande, dat het pensioen het bedrag van 1500 niet zal te boven gaan. TOEPASSING ZEGELWET EN REGISTRATIE. De minister van uianciën maakt bekend, dat particuliere personen en instellingen, die wensclien te worden ingelicht omtrent de toe passing der Zegelwet 1917 of Registratiewet 1917, zich daartoe mondeling of schriftelijk kunnen wenden tot een dter inspecteurs der registratie of van het zegel, binnen dien kring van wiens divisie of kantoor deze personen en instellingen wonen of gevestigd zijn. Brieven van zoodanigen aard reditstreeks gericht aan het departement van F'oancilën, worden voortaan met meer beantwoord. (St. Ci.) Gsmsugdl uamuws. DE NIEUWE TARIEVEN. In verband1 met den heerschenden kolen- nood is de Miji. tot Expl. v. S. S. nog tot de vollgende maatregelen overgegaan. De kilo meterboekjes, waarvan die uitgifte op 10 Mei j.i. werd1 gestaakt, worden voorloopig niet meer afgegeven, ook niet gedurende de maan den Juli!, Augustus en September. In de kilo meterboekjes die nog gebruikt worden, zul len niet de nieuwe Z. V. afstanden worden ingevuld, doch de nieuwe O. T. afstanden, welke op 1 Januari 1917 zijn ingevoerd Wat de reservcering van rijtuigafdeelingen betreft, kan hiervan nog slechts gebruik gemaakt worden, voor liet vervoer van zieken, iienrit- tenboekjes zullen van 1 Juli 1917 af weder worden afgegeven tegen de verhoogde prij zen. Voor tooneelgezclschappen zullen van laatstgenoemden datum af alleen nog gezel- schapsbiljetiten worden afgegeven, de afgifte van deze biljetten wordt gedurende de drie zomermaanden voor alle andere gezelschap pen gestaakt. Ongewijzigd blijven de militai re-, reizigers- en bagage-prijzen, de prijzen dei' rijwielkaarten, de D-treiu toeslag, het vast geld recht voor het vervoer van bagage over den Verbiludsweg te Rotterdam, de af standen en tarieven voor liet locaalverkccr op het baanvak EltenEmmerik en op dfe tramwegen Den HaagScheveningen en Ede—Wageniugeu, alsmede de op 1 Januari ingevoerde O. T. prijzen en afstanden voör algemeenc abonnementskaarten, groepen- kaarten, trajcctkaarten, scholierkaaiteu, 'am- bachtssclioolkaarten, cursuskaarteu, werk- manakaurien en mijuwerkerskaarten. HEEMRAAD. Tot heemraad van de ambacht vau West- Friesland, genaamd Gcestmerambaclit, is be noemd K. Slot, te Sint-Maarten. UIT DEN HELDER. De 4-d)aagsclie oefening van het Reserve 26ste L. W. 1. De 4-daagsche oefening van het vroegere roode-bataijon van Zaandam is weer achter dén rug. Ze is voor den Helder lang niet on opgemerkt voorbij gegaan, voor een groot deel der landweerpTiehtigea was deze oefe ning ntets anders dan een vacantie. In die ho tels kwam men handen tekort, om lien, die erwtensoep e. d. niet meer gewend waren, naar bchooren te bedienen. De stalhouders maakten goede zaken, in gaoote Jan-P leiz iers doorkruisten de oudé biggen de stad, dik wijls wat boven hun bier, waar de Iielder- 8che badplaats „Huisduinen" van moe kan spiekeu. En de oefening zelf, och wat exer- ceeren, een avondwandelingetje! Ze hadden het wél erger meegemaakt. Velen stapten Dodderdag met leedwezen in den trein, ho pende op de terugkomst van een Bosboom, die ze dezen zomer nog eens kennis wilde la ten maken met de officieren' UIT OBDAM. Vrijdagavond vergaderde de raad dtezer gemeente onder voorziterschap van burg. Dekker. Afwezig was de heer Jb. Dekker. Medegedeeld1 werd dat het belastbaar in komen door den Raad is vastgesteld' op 297 725 en het heffingspercentage op l1/* pot. Goedkeuring was ontvangen van Ged. St. op het collier Hoofd, omslag en op de voor gestelde geldleening. Ingekomen was: De begrooting algem. armbestuur met een ontvangst van 3895,8614 en een uitgaaf van 3750.19, vermoedelijk batig salldb 145,67Mi. Goedgekeurd' de rekening drenst 1916 van de Gezondheidscommissie, deze sluit in ontvangst en uitgave met een bedrag van 1873,60, waaronder een saldo van 684.39Mi dankbetuiging va den gemeente-veldwach ter Schouten en zijn echtgenoote voor de hun geschonken 25 bij gelegenheid1 hunner 25-jarige echtvereeniging; idem van het personeel der dorpsschool voor den verleenden duurtetoeslag; een schrijven van mej. Karstenvan Leeu wen, telefoonhoudstei, met veivoek om ver hooging iiat'cr jaarwedde met 100, in te gaan op 1 Jan j.l. wegens toenemende wwv zaam heden; ingeval de raad hiertoe niet kan, besluiten, vraagt zij tegen 15 Augustus haar ontslag. Daar het verzoek pas 13 Juni was ingeko men, hadden B. en W. dit nog niet kunnen behandelen, bovendien zou de voorzitter gaarne eenige voeling houden met den Dir. Gen. der P. en T. Besloten werd het verzoek aan te houden tot een volgende vergadering. Hierna vróeg de heer Munster eenige in lichtingen over de openstelling van de ïnter- cornm. telefoon met het oog pp de aanstaan de veilingen aan het station alhier. De voorz. deelde mede dat zijnerzijds alles is gedaan, in een schrijven aan dien Dir. Gen. had hij dé wenschelijkheid eener spoedige openstelling betoogd, de sreekcel was- reeds goedgekeurd, doch de toestellen nog niet aangekomen. In zijn antwoord deed de Dir. Gen. toezegging, dat hij zou trachten nog deze maand de cel voor het publiek open te stellen. Al zal dus de particuliere aansluiting nog niet in orde komen, toch is dan een reis naar het kantoor te Spanbroek niet meer- noodig. Bij de rondvraag bracht de heer Ursem de distributierégeling ter tafel, vele klachten wa ren hem daarover ter oore gekomen en een dezer dagen zal een deputatie der vrouwen naar den burgemeester gaan omdat er groo- te behoefte is aan brandstoffen en aan rt-gee- ringsartikelen. Bovendien heette het dat de eene winkelier wordt bevoorrecht boven den ander. Gaarne zou hij eenige inlichtingen wenschen. De voorzitter kwam met klem op tegen die aantijging van bevoorrechting: inzage der boeken wil hij graag verleenen. Dat niet at- tijd alles voorhanden is, was waarlijk zijn schuld niet. Reeds 4 Mei had hij geséhreven om erwten en boonen, later nog een paar malen, maar nog was niets aangekomen, ha vermout was ook in Mei aangevraagd- Ook wat de brandstoffencouiimissie Obdam HensbroekUrsèm, gediaan watjiij kon en niet zonder succes. Reeds was ontvangen 60 ton briketten, 20 ton anthraciet, 10 ton en la ter nog 42M; ton stukkolen, terwijl onderweg zijn 20 torn antr. 15 ton eierkolen, 40 ton bri ketten en besteld 80.000 turven. Klachten over zijn beheer vindt de burg. dan ook minstens voorbarig en zuilen bij onderzoek niet ge grond blijken. Op een desbetreffend voorstel sprak die raad zijn vertrouwen uit over het beheer en de wensclielijkheid dat die regeling voorloo pig zal blijven in de tegenwoordige hand. Nadht nog de heer Blauw gewezen had op de aanwezigheid van een ierkuil nabij den Spierdijkerweg en de voorzitter toezegging had gedaan daaromtrent een onderzoek in te stellen, ging dfe vergadering over in ge heime zitting ter behandeling, kohier hon denbelasting. KORTE BERICHTEN. Dinsdag 19 dezer zullen te IJmuiden oefeningen gehouden worden door die Noord en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij, welke door den Prins zullen worden bijge woond. Na afloop daarvan zal de Prins te Haarlem een vergadering van het Oranje- kruis bijwonen en daarna deelnemen aan een bii die gelegenheid te houden diner. Minister Cort van der Linden blijft nog eenige dagen rust houden, maar zijn toestand gaat goed vooruit. De bootwerkers van de vaste beurtlij- nen op Glasgow, Leith, Londen, Liverpool en Manchester hebben gistermorgen, uailat de schepen van hot Engetsclie convooi den Nieuwen Waterweg waren bjnuengcloopen, het werk gestaakt. Reden is, de ouvoitdoendé steun, aan de Rottcrdamsche werkloozen ver leend. Het Corr.-Bureau verneemt, d'at de Luxemburgsche Regeering het voornemen heeft eerlang te Amsterdam een consulaat te vestigen. Tot dusver was Luxemburg consu lair nier te lande nog niet vertegenwoordigd. Het Dnilsche echtpaar dat ten ua- deete hunner hospita te- Eindhoven met een rijwiel en gouden sieraden er van door ging, is te Amsterdam gearresteerd. De gouden en zilveren voorwerpen waren in een pandjes huis voor 28 verkocht. Aan boord van liet Duitsche stoomschip „Heinrich Holm", liggende te Rotterdam werd een partij zeep in beslag genomen. Te Vlissingen hoeft de commissie voor de Centrale keuken liaar werk voorloopig neergelegd', daar gebleken is, dat de behoef te aam gekookt eten niet groot is. .Bij Koninklijk besluit is een staatscom missie ingesteld, welke de herziening dfer loonregeling van het spoorwegpersoneel za! voorbereiden. Zekere W. K. te Hccrenvcen die een veehouder meedeelde, dat hij een middel wist om zich-tegen betaling van 150 te doen af keuren voor den militairen dienst, werd we gens oplichting, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Door de Mij. tot Expl. van S. S. is be paald), dat bij' voorkomend plaatsgebrek in de treinen op,de vier zitplaatsen van eerste klasse-afdeeliugen van rijtuigen met zijgang, zes reizigers geplaatst kunnen wordlen. In verband met den aanvang van dte distributie van petroleum, zal een deel van het vroeger ontslagen personeel van die „Au tomaat" weder aan het werk kunnen gezet worden. Te Zevenaar is wederom een transport Duifsdie kinderen aangekomen. PUNTDICHTEN. De volgende puntdiditen ontkenen we aan dfe „fiaagsche Post": De Z.V. Spoorkaartjes. Z. V. zegt veel, zomerverhooging, Zware Vacantiestrop, Zwervers Verdriet Zouteloos Voorwendsel, Zwalj Verdedigd, Maar kolenbesparing zegt het niet. Stemme n. Aan stemmen wordt weinig gedaan, De rammelkast blijft voortbestaan, En zoo wacht hel ontstemd pdbliek Weer valsch klinkende Kamermuziek. KINDERLIJKE LOGICA. Het dure Teer brengt nieuwe perspectieven. Ik lap mijn zolen met een ouden buiten band. En zoontjelifef om vader te gerieven Zet 's morgens trouw de voetpomp bij de hand CORRESPONDENTIE R, voor plaatsing niet geschikt. Uw stuk ia AARDAPPELEN, 's GRAVENHAGE, löjuni. Gedurende de maand Juni za! er «en zoodanig teAort aan aardappelen zijn dat zelfs het zeer verminderde rantsoen van een kilogram per hoofd en per week niet volledig be schikbaar i*. In weerwil moet de Regeering, in ver band met de invoer van steenkolen, ge durende die maand nog eenige export van aardappelen van den ouden oogst en waarschijnlijk van den nieuwen oogst toestaan, aangezien de productie van de Mederl. mijnen helaas bij lange na niet voldoende is. Er wordt verwacht, dat in de laatste dagen van Juoi aardappelen in ruime hoe veelheden voor jjbmnenlandsch verbruik beschikbaar zijn. STADSNIEUWS. DE GEMEENTERAADSVERKIE ZINGEN. In de gisteravond gehouden ledenvergade ring van de Christelijk Historische Kie&veree- niging werd besloten om het standpunt van die R. K. Kiesvereeniging bij de a.s. gemeen teraadsverkiezingen. waarbij men zich aan „Eensgezindheid" bereid verklaarde om el kanders caiididaten niiet te betwisten, doch het voorstel van „Eensgezindheid" om elkan ders caiididaten te steunen, afwees, te blijven innemen. De S. D. A. P. zal te Alkmaar voor de as. gemeenteraadsverkiezingen candidmenin district I: W. Hoek Gz., G. Veen en J. Wes terhof:- i in district II: O. Veen en J. Westerhof in district III: J. Westerhof en A. van Westerop. i Op Donderdlag 28 Juni zal die S. D. A. P. een openbare vergadering in die Harmonie beieggen. Vrijdag 29 Juni1 is er op het ter rein van de kofttesiroopfabriek aan de 1ste Kabelstraat een1 openluditvergadiering. Maan dag 2 Juli is er ia het café van dien heer Dekker aan de N ieu wpoor is laan een buurt- veigadfering. Op nadter vast te stellen plaat sen zullen tevens nog eenige buurtveigade- ringen gehouden worden. Ook zal die afdce- ling een verkiezingscourant uitgeven. BENOEMD. De hoeren H. Kaan Kz., C. Koomen en W. G. E. Scheepmaker, alhier, en de heer D. van Zoonen, te Oude-Niedorp, zijn benoemd tot controleurs door dfe Provinciale Commissie belast met het toezicht en de controle op die maatregelen tot beperiJmg van den verbouw van gewassen, ingevolge artiikel 7 der Dis- tributiewet 1916, en wel voor Noord-Hol land. POLITIENIEUWS. Door de politie zijn aangehouden een Door de politie zijn aangehouden een tweetal personen, waarvan de eene verdacht wordt, ecu bankbiljet van 100 gestolen te hebben, en die ander een ruststoel en kope ren aker té hebben ontvreemd. ARBEIDSOVEREENKOMST Men schrijft ons: Door de Loodgieter»- en Fitterspatroons- vereeniging voor Alkmaar en omstreken te eener zijde en de Algemeenc Nederlandsche Metaal bewerkersbond ter andere zijde, te eene arbeidsovereenkomst aangegaan. De bepalingen betref feu: minimum uur loon; uitkecringcn bij ziekte bij betalingen 30 pet. ongevallenwet, ongeval buiten be drijf en wat verder onder art. 1638 c. en d. „Central" een komst openbare feestelijke bijeen- i uur einaigcnuc. ioi s avonus iu uui zj pet. Van 'savondk 10 uur tot aanvangpuur s morgens 50 pet. en zou- en feestdagen 100 pet. cxtra-geklenopzeggingstermijn van 8 dagen; instelling van een commissie voor geschillen, bestaande uit die hecren W. Rus, Haarlem, H. Mooij, Alkmaar, voor den Me- taalbewerkcrsbond, en F. Ri'ke Sr. ca D. Haasbroek Sr., voor de Patroonsvereeniging, die een vijfde persoon benoemen buiten het bedrijf, die hun voorzitter zal zijn. De overeenkomst is aangegaan voor dien tijd van één jaar en zal zonder verandlerilng stilzwijgend wordlen verlengd' en is geacht in werking te zijn getreden op 1 Juni j.L „NIEUW LEVEN^ EN ORPHEUS." In de glstcravónd gehouden bijeenkomst van directeur, bestuur en leden van bovenge noemde zangverecniglng werd door den voorzitter, den heer J. J. T. Kooy hulde ge bracht aun directeur en leden voor hun pres taties op ji. Zondag. Speciaal den heer Lindeboom werd een, grootsche ovatie ge bracht, ook in verband met zijn andere over winningen. Van velschillende zijden waren felicitaties ingekomen': van 'tSted. Muziek corps, Dir. der Ver. Zangers, Dubbel-Man- nenkwartet, Zangkoor van den heer Ooykaas en verder van vele oud-leden zelfs uit Arnhem. Voorlezing werd gedaan van 't vol gende schrijven: Aan bestuur en' leden der Z. V. Nieuw Le ven met mannenkoor Orpheus. Geachte D. en H. Door dezen betuig ik U mij noprechten dank voor de schitterende uit voering van mijn werk „de Gyp ten" op j.l. Zondag en den heer Lindeboom voor zijn voortreffelijke opvatting. Het was voor mij cem verrassing dl( werk met zooveel entrain door U allen te liooren zingen. Een driewerf hoera voor de Alkmaarders. Met vriend, groeten. Hoogachtend, Fred. J. Roeske. Een luid applaus toonde hoezeer dit schrij ven op prijs werd gesteld. Daarna werd liet woord gegeven aan den heer Lewijt, eerelid, die in welgemeende woorden directeur en' koor gelukwenschte. Tot slot gaf toen het koor een prachtige vertolking van „De Gyp- ten." VEREENIGINO VOOR VROUWENKIESRECHT. Gisteravond' hield' de afd'. Alkmaar van dfe Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht in café Mej, v 4 Hoeven opende de vergadering met baar vreugde over dfe groote opkookt uit te spreken, Spr. wees er op, dat de bespre kingen in de Eerste Kamer hadden beweren, dial de vrees van. minister Cort v. d Lin/den, die het vrouwenkiesrecht nuttig en: in 'stands belang oordeelde, maar met het oog op de tegenstandiers, in de grondwetsherziening dfe vrouw niet meer dan een kansje wildle geven, ongegrond was gebleken. In de Eerste Ka mer toch 'kwam minder tegenstand dan in de Tweede naar voren. Mevr. C. S. Groot, van Rotterdam wees er in een duidelijk betoog, waarin, zij de grondwetewijziging behandelde, op, dat het goed gezien was om het internationaal con gres te herdenken. Het vrouwenkiesrecht was thans een algemeene zaak geworden. Spr. noemde de pas verloopen grondwets herziening een andere mijlpaal in die bewe ging van het vrouwenkiesrecht. Voor de wij ziging van art. 180 klopten alle vrouwenhar ten Een jarenlange beweging van ontevreden heid was voor die grondwetswijziging noo- ^tittvoerig behandSelde spr. hoe een grond wetswijziging tot standi moet komen. Spr. wees er daarbij' op hoe de Kamerle den als doodgewone menschen niet gaarne eens verkregen rechten prijsgeven en1 o zoo bang zijn voor cte kans te moeten aftreden. Zij zette uiteen hoe het de vrouwen ge lukte om de concentratie en de S. D. A. P. te overtuigen van haar goed recht. Vol span ning trokken de vrouwen naar Den Haag, zij lazen de voorstellen, dite hen zeer teleurstel den. De invoering van vrouwenkiesrecht werd' aan de willekeur van. dm wetgever overgela ten, hoewel de vrouwen gedurende dien oor- lag schitterend hadden getoond de plaatsen van de mannen' te kunnen vervullen. In Engeland werd' Asquith daardoor van tegenstander voorstander. In Amerika valt de eene staat na den anderen. In Denemarken is het tijdens dfen oorlog aan de vrouw -toege kend. Ook in Rusland staat de zaak voor het vrouwenkiesrecht er beter voor, maar in Ne derland wacht de vrouw, ondanks de belof ten, nog steeds op een klinkende daad. De inconsequentie van een Cort v. d1. Linden had men van een logisch man niet mogen verwachten. Spr. was er. nu het geval er evenwel toe lag, toch vóór om het passief vrouwenkiesrecht te koesteren. Het voorloopig verslag cm de memorie van antwoord' voor dfe grondwetsherziening besprak spr. mede uitvoerig, daarbij met voorbeelden bewijzende, dat de vrouwen speciale belangen hebben, die in de handen van de mannen niet veilig zijn. Spr. oordeelde het een gemeenschapsbe lang om gelijkberechtiging te eischen. Met nadruk wees ze er op, dat het de grootste grief van dte vrouwen is, dat een Troelstra, die jaren geileden gezegd had; dat hij het algemeen mannemkitesrecht niet zou aanvaarden, als daaraan het vrouwenkies recht niet vastzat, dit beginsel zonder pro test heeft losgelaten. Spr. gaf het een en ander ter inleiding van de politieke revue: „Kakelen is geen eieren leggen". Deze revue, een parodie op dte be handeling van het vrouwenkiesrecht in de T woedfe Kamer, met een 100 keurige licht beelden verduidelijkt, gaf in rijm een verhan deling, waarin soms komische, doch vaak rake zetten aan de Kamerleden van alle scha- keeriingea, over het door hen bij de behande ling van de voorstellen tot grondwetswijzi ging ter sprake gebracht werden gegeven. Het vertoonen van zoo'n revue is een in slaande mauler van propaganda maken. De vrouwen toonden ook op deze wijze hun vindingrijkheid. De diames v. d. Hoeven en Carcls, die in samenspraak met de juiste zeg gingskracht de revue declameerden, had! den succes met hun werk. Mevr. Groot droeg hierna op recht komi sche wijze in Noord-Hollanidlsch dialect een door haar gemaakte voordracht, getiteld „Marijke op audiëntie bij den minister", voor. De aanwezigen genoten van de 'dikwijls rake zetieu en de typisch geteekeade huiselij ke verhouding van dfen Noord-Hol lamdfichen boer en zijn vrouw. Te elf uur sloot mej. v. dl Hoeven, met een woord van diank aan die spreekster en aan den heer v. d Veen voor het belichten van die platen, dte vergadering, die aanwezi gen opwekkende om voor het vrouwenkies recht ie strijden. ALKMAARShiE BAD- EN ZWEM-INRICHTING. Van 8 tot en met 15 Juni zijn aan boven genoemde inrichting genomen: 1147 baden door heeren, 216 door dames; 273 door on- vermogenden, totaal 1636 baden. Hoogste temperatuur van het water 74 gr., laagste 69 gr. VOOR DE HENOELAARS. Men verzoekt ons het volgende te herinne ren: De Minister van Landbouw heeft bepaald', dlat dte gesloten tijd voor het visschen op kar per in 1917 zal eindigen op 16 Juni, in plaats van op 30 Juni ERRATUM. Op de derdte bladzijde van ons vorig nummer, derdte kolom, onderste regel, staat K loosierstandp lei nea, waarvoor mca leze Kloosterstandplaats. DWOEZOMDEN STUKKEN. EEN HEERLIJK OERECHT. In diezen aardappelloozen tijd wil ik de over menu's peinzende huisvrouwen met een heerlijk gerecht bekend maken, dat vooral bij de heeren erg in den smaak valt Een iets doorregen klapstuk wordt gaar gekookt. Een uur vóór het eten wordt het grootite gedleelte van den bouillon voor bouillonnjst gebruikt. Het klapstuk blijft langzaam in die rest van den bouillon koo- ken, die dlan bijzonder lekker wordt. Alls Soente neemt men bloemkool zondier saus. riist wordt op een groote platte schaal opgediend, de bloemkool komt in zijn geheel er midden op te liggen. Het klapstuk wordt in schijven gesmedten en de bouiillon in een kan er bij geserveerd'. Wil raeu die schaal met die bloemkool nog smakelijker op te mak«j,,daa kan men haar op die volgende manier garneeren. Men klopt een ei met een weinig zout, notemuscaat en een kopje boni Hon of melk. Dit laat then stollen ea schept het dan met een eetkpei op dte rijst. BUITENLAND. EEN DUITSH ANTWOORD OP PRESI DENT WILSON'S NOTA AAN RUSTANH De Nordld. Allg. Zig. het officieuze blad; wijdt een art.el aan de nota, welke president Wilson aan de voorlloopige regeeruig van Rusland heeft gezonden. Zoolang, zegt het blad, de belangen van dte Amerikiansche scheepvaart en Engeland door den onder- zoeëroorlog niet op gevaarlijke wijze be dreigd werden, wist president Wilson niets van het autocratische, intrigeerende Duitsch- land welks macht in het belang van den vre de en de vrijheid der wereld gebroken moest worden. Toen verklaarde hij zich bereid wel iswaar met woorden, maar niet met daden, ook voor Duitschiamd, den vrede te herstellen. Het blad geett den president in overweging zich door zijn Engelsclte, Russische en Fran- sche boudgenooteü te laten inlichten omtrent de openlijke van alle intriges vrije overeen komsten, die wij met medewerking van Tur kije over dte economische opening van Kleine Azië getroffen hadden of op het punt ston den te treffen toen dte oorlog uitbrak. Hi t beveelt president Wilson dringend aan zich door zijn bondgenooten ook de verdragen te laten voorleggen, waarin zich de leden der Entente de wederzijdBche oorlogswinst heb ben verzekerd. Hij zal dan zien, de heer Briiand heeft het onlangs in de geheime zit ting van dte Fransche Kamer moeten erken nen dat Frankrijk, en Engeland eveneens, Konstantinopel aan Rusland b oben beloofd en dat Rusland aan Frankrijk ais tegengave niet aüeen Elzas-Lotharingen, maar ook den linker Rijnoever heeft toegedacht. Hij zal dan verder bemerken, dat die Entente voor Klein- Azië een volledig veidteelingspLan heeft op gemaakt, welks regeling in details echter in de onderhandelingen, die de westelijke mo gendheden achter den rug van Rusland voe ren, nog steeds op moeilijkheden zijn gestuit, omdat de machtshonger vau Itiië meer ver langt dan Engeland en Frankrijk willen toe staan. Des te grootcr tegemoetkoming eclttu' is Italië betoond bij de belofte van uitgestrek te, Oosten rij ksclil i ongaarsch'gebieden, evenals dit bij Roemenië het geval is geweest. Het zal voor de-Vereenigdte Staten ook zeer interessant zijn te vernemen, dat soortgelijke beloften op kosten van den Servischen bond genoot aan Bulgarije zijn gedaan ais prijs voor zijn toetreding tot den oorlog aan de zijde der Entente. Wanneer president Wilson er zooveel waar de aan hecht, dat de geheele mensenhuid weet waarvoor Amerika oorlog voert, zal hij erop moeten aandringen, dat dé-oorlogsdoel einden van zijn bondgenooten door publica tie van de verdragen aan de geheele wereld bekend worden gemaakt. Eerst dan zal de wereld er helder over kunnen oordieelen of die vreedzame, vrijheidlievende doeleinden, dte president Wilson proclameer;, overeen te brengen zijn met de oorlogsdoeleinden tier Entente. En dan zal het kaartenhuis van liet autocratische, intrigeerendie Duitschianó in eenstorten. In de plaats daarvan zal een trust van volken ontstaan, die door intrigue vau den meest terroristisch en aard maar steeds dloor worden geprest mede te doen aan het bloedbad ran wereld, ten einde de centralte mogendheden te verpletteren. Het nieuwe Rusland heeft herhaaldelijk verklaard zich met deze oorlogsdoeleinden niet te kunnen vereenigen en heeft de for- mule „een vredfe zonder annexaties en zonder oorlogsschatting opgesteld Deze formule vormt geen' belemmering voor dfen vredfe tus- schen Rusland en de verbonden mogendhe den, die aan Rusland niet den eisch annexa ties en schatting gesteld hebben. De centrale mogendheden willen integendeel in vrije wo- derzijdsche overeenstemming md Rusland door een compromis een toestand ia lid le ven roepen die hen voor dfe toekomst een vriendschappelijk naast elkaiui<'i zijn vvaar- bort. Wij meenen, aldus die Nordd. Allg. Zfg. ten slotte, dat deze verklaringen, <üe .ec m alle door de verbonden mogendl. uf ge geven manifesten uitgesproken werden, aim duidelijkheid' en beslistheid de verklaringen van presidfent Wilson verre te boven gaan. TEGEN EEN SPOORWEGSTAKING. Een algemeene vergadfering van spoorvveg- someel aan heit front heeft,, naar uit St. -g wordt gemeld, eenparig besloten te protesteeren tegen dfe pogingen een sta king te organiseer en, ornaat cea staking in den dienst honger in het leger zou veroor zaken. Dit besluit werd telegrafisch medege deeld aan den mMstterraad en het stakings comité. Een vergadering van heb hoofdbestuur dfer spoorwegen te St. Petersburg nam op Y.l, luni ecu soortgelijke motie aan. KORTE BERICHTEN. De ex~koning van Oriekenland zal per oorlogsschip naar Denemarken worden eg- bracht. Hem is een jaargeld van 240.000 toegezegd. Een te Rostock verschijnende courant verzoekt haren lezers vooral geen nieuwe abonné's aan te brengen, doch integendeel het blad zooveel mogelijk met z'n tweeën of drieën te lezen, daar elke vermindermg der oplaag de administratie aangenaam zal zijn in verband met de verplichte papierbespa ring, Tot minister van voedingsmiddelen in Engeland is benoemd lord Rhondda, nadat zeven leiders van vak- en coöperatieve ge- bruiksvereenigingem voor dit baantje waren uitgenoodigd. De aardappelen kosten in Engeland op het oogenblik 75 ets. per pond. Men ver wacht, dat door den nieuwen aanvoer de prijs spoedig zal dalen De beroemde beeldhouwer Jacob Ep stein, uit Poolsche ouders ruit Nieuw-York geboren, doch later in Engaland genaturali seerd, heeft vrijstelling van den militairen dienst gekregen. E>e dirccf.ie van het Britsfeh Museum, van de National Art Collection, vaa de Wallace collecti/j enz. hadden ver klaard, dat het een nati onaal verlies zou be- teekenen, zoo Epstein door invaliditeit of door den dood verhinderd mocht worden, het werk dat hij onderhanden heeft, af te maken. De uitgaven van Engeland voor den

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2