DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMS1 REKEN. Collecte Gewapende Dienst. VeriQsdlog vggeas Rostilaierscbap. im HET VIJFDE HAD No. Honderd en negentiendo jaargang IAAIDAG 18 JUNI FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fï*30 franco door bet geheele Rp f t, 60 Afzonderipe numniErs 5 Cents. TeTefounnammer 3. Prijs der gewone Advertentiën s Per regel 10.12J Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek" en Handelsdrukkerij v/hHERMs, COSTER ZOON» Voordam C 9. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 18 Juni Van hét Oostelijk front wordt eenige meer dere eclrijvigheid gemeld, o.a. bij Loetzk en in de Karpafhen. 'F en Duitsch officieel bericht zegt, «Lat de levendige actie van Russische onderzeeërs en mijnen leggers Puiischland tot tegen maatregelen noopte, het Russische steunpunt Labara en1 bet vliegstation op het eiland Runoe (in de golf van Riga), werden fce- bomd. Men1 is nog steeds ie Berlijn schroomval lig, waar het actie 'tegen; Rusland betreft. „Als het moet, dan in 's hemelsnaam, ala het er zonder kan, dan Hever niet" schijnt de 2®- demeering ie zijn. Blijkbaar hoopt men aog steedis, .dat Rusland en Duitsddand het spoedig eens zullen worden. Etoor middel van1 de officieuze „Norddeufcsche" heeft de Duit- sche regeering laten weten, dat zij nog altijd bereid is een1 bevredigenden vrede met Rus land te sluiten. Thans heeft volgens het te Stockholm verschijnend blad' „Social Demo- kraten" de Duitsdie regeering door middel der Zwitsersche aan de Russische laten' we ten, 'dat de Duitschers geen offensief tegen het Russische front zullen ondernemen, zoo lang rij van meening rijn, dat een vergelijk mogelijk is. Duitschland zou volgens dit be richt op zich nemen Rusland opnieuw op de beeu. te helpen en niet in rijn binnenlandsdie aangelegenheden in te grijpen en ten aan zien van Polen Koerland en de teruggave der veroverde provinries een entente cordiale, een vriendschappelijke overeenkomst, voor stellen. De Doema heeft inmiddels in een afzon derlijke zitting een! motie aangenomen, waarin een afzonderlijke vrede of voortdu ring van de werkeloosheid aan het front als verraad jegens de geallieerden wordt geken merkt, en waarin een onmiddellijk aan te vangen offensief wordt geëischt, als zijnde noodzakelijk voor de veilighdd van Rusland en de handhaving van' de veroverde vrijheden. En in een zitting van den Russcben minister raad heeft >de minister van buitenlandsche zalen een toespraak tot den Franschen mi nister Albert Thomas gehouden. De minister verklaarde, dat Rusland zooals eertijds Frankrijk, sterk moest zijn, om dé nieuwe denkbeelden te kunnen verkondigen. Hij was er van overtuigd, dat Frankrijk en Rusland 'de oplossing van bet vredesvraagstuk zou den weten te vinden. Zoo riet men dus dat de voorloopige re geering dén' strijd wenscht vol te houden en daarbij steun vindt bij de (oude) volksverte genwoordiging. Toch heeft dé regeering een noia openbaar gemaakt, waarin wordt voor gesteld een conferentie van de entente-mo- gendheden te houden, teneinde de overeen komsten over de oorlogsdoelen te herzien, met uitzondering van het verdrag van Lon den, dat het sluiten van een afzonderlijken vrede belet. Te Stockholm schijnen drie Amerikaanséhe afgevaardigden te rijn aangekomen en ook Engelschen, zelfs van de 'minderheid» 0. a. Ramsay en Mac Donald. Schijnen want hoe de Engelsche afgevaardigden na het be kende besluit van het Zeeliedenverbond de Zweedsche hoofdstad hebben bereikt, wordt niet gemeld) en is ook niet duidelijk. Voorts is er een lid van den Raad van af gevaardigden van arbeiders en soldaten te Stockholm aangekomen. Hij is niet als offi cieel afgevaardigde verschenen, maar als re gelaar van verschillende vraagstukken. Het bedoelde lid, Julius Wijnberg geheeten, is reeds in een' zitting van bet Nederlandsch- Skandinavisch comité opgetreden. Hij ver klaarde om. dat bij; naar Stockholm geko men was om een courant uit te geven, die deels de laatste telegrafische berichten uit St.-Petersburg, deels Russische persstemmen en ten deele bijzondere berichten bevatten zal, die de heer Wijnberg van den Raad tele grafisch en' door een koerier ontvangen zal. Het blad1 zal in dé Duitsche, Fransche en Engelsdie taal verschijnen ondier den titel „Bulletin van de arbeiders- en soldatenraad afdeeling Buitenlandsche betrekkingen." Militair nieuws is er niét. De aanval op het nieuwe Engelsche aanvalsfront (tusschen Armentières en Yperen) is nog niet voortge zet, zoodat de slag in Vlaanderen zich tot durverre niet ontwikkelt naar het recept van vroegere slagen. Bij Bullecourt drongen de Engelschen tij delijk in Duitsche loopgraven' binnen. Aan den Chemia des Dames veroverden de Duitschers een deel eener Fransche stelling bij Hurtebise. Gelijk men ziet betreffen deze berichten slechts een actie van geringe be- teekenis. Het is alsof er een rustpoos op de oorlogstooneelen is ingetreden. Hoe lang za dit duren? Italiaansche bladen melden, dat het ge wijzigde Italiaansche ministerie reeds tot de opvatting is gekomen, dat een derde oorlogs- dooi Beatrice Heron Maxwell en Florence E. Eastwidc blaar het Engalach. 21) „Verdwijnen 1" herhaalde Felicia met toe- deinende verbazing. „Waarom zou u moe ten verdwijnen, mijnheer Mauleverer?" „I let is noodzakelijk, dat verzeker ik u. Will u aan Theo vragen mij niet te vergeten, niét op te houden in mij te gelooven wat er ook van en tegen mij verteld mag wor- worden. In iedér geval, in mijn liefde voor haar te gelóoyen, daarvoor ben ik oprecht genoeg r Nu werden rij gestoord door een bevel van Janet: „De kamer opruimen en gereed maken voor ae voorstelling 1" Binnen weinige minuten werden tafels, stoelen, kisten en alle hindernissen in dé hoeken geschoven' en door een gangetje naar de slaapkamer gesleept, welke nu door dé beide jonge meisjes werd' gedeeld. Eén van de jonge mannen riep: „Eerste bedrijf, eerste tooneel de bloemendans, Zijn de meisjes gereed?" en Tubby fluisterde Felicia toe: „Wat beteekent dat allemaal?" „Het beteekent dat wij allen behooren tot Mr. Harry Suitor's Blue Company of „The Princep and the Tai"; het gezelschap zal spoedig uit Londen naar Nieuw-York ver trekken en dat wel overmorgen. Er ia een soort van algemeene repetitie speciaal voor mij, omdat ik er pas bij gekomen ben." „Is u bij het tooneel gegaan?" vroeg Tub by verbaasd. winter noodzakelijk is. En dat zal ook wel zoo rijn als de vrede niet voor dien in treedt! VARIA. „DE SLAG BIJ MEESSEN, Philip üibbs zegt in eene beschrijving in de „Daily Chronicle" van den slag bij Mees sen, dien hij van nabij heeft aanschouwd, het volgende: „Noch door kleuren, noch door taal of ge lid zou een sterfelijk menach de ontzetting en het geweld van dit schouwspel kunnen weer geven. Onze troepen trekken nu al vechtend1 voor uit door rook en mist Engelsche regimen ten, Nieuw-Zeelanders, protestantsche en ka tholieke Ieren schouder aan schouder strijdend in een onzichtbare wereld, waaruit zij lichtsignalen opzenden om oen mannen, die boven den storm van den slag vliegen, en hun, die hen blijven gadeslaan van dé plek af vanwaar rij Vanochtend rijn afgegaan; op het oogenblik toen de eerste stralen van den da- genraad de maanlichten hemel verhelderden, te laten zien, hoever rij vooruit rijn gekomen. Zij hebben goede vorderingen gemaakt op de hellingen bij Wijtschaete en Meessen. Reeds komen de gevangenen aanzwermen, die vertellen van de wijze waarop onze man nen ziéh op hunne stellingen stortten' en' weer verder trokken. Het schijnt, dat dé dag tot dusverre gunstig voor ons is vexloopen, maar het is nog vroeg in den dlag en ik moet later schrijven wat er gebeudrt op dien heuvelrug, die verborgen is achter de drijvende rook wolken. Twee en een half jaar lang is de hoogte van Meessen een vloek geweest voor onze mannen in het saillant van IJperen een geweldige slagbooin waarachter de vijand zijne kanonnen had opgesteld, die allerlei soorten granaten liieten neerkomen op onze troepen in het drassig terrein bij de Douve, in de vernielde bosschen van Ploegsteert, op geheele vlakke terrein ten N. en ten W. Kemmel, terwijl de Duitsche officieren hen met hunne telescopen van dé hoogten af, die zich van Wijtschaete tot Meessen uitstrek ken, gadesloegen en het vuur der artillerie richtten. In het begin van den oorlog, vóór de grij ze legioenen van den vijand als een groote, vernielende vloed door België waren ge stroomd!, reed een deel onzer artillerie en on zer cavalerie over den rug van deze hoogten- reeks en hielden van daar af eenigen tijd den opmarsch der vijandelijke vooruitgezonden patrouilles tegen. Op 1 November 1914 waren eenige onzer kanonnen bijeengebracht op het marktplein van Wameton, aan den andere zijde van dé hoogten, en beschoot van daar uit de Duit sche cavalerie, die van dé bosschen uit een aanval ondernam. Zij lieten de ruiters tot op duizend meter naderen en maaiden toen man en paard neer door een meedoogenloos shrapnellvuur. Vele Duitschers sneuvelden op dien dag, maar achter hen kwam het groote leger aanrollen als een stormende zee en sloeg onze tien divisies achteruit die héb zoo „Ja, ik heet nu Traucie Lorrimer. Ik mijn eigen naam opgegeven, dus wees goed1 hem te vergeten." „Sakkerloot I Dat is 200'n kwaad idee niet Daar zou ik ook wél lust in hebben. Zou u denken, dat mijnheer Harry Suitor mij ook in zijn gezelschap wil opnemen?" „Eest mogelijk als hij hoort dat u de zoon is van Lord Brismain de Amerikanen rijn dol op een titel." Er werd eensklaps een einde gemaakt aan Felicia's woorden, want rij en Janet werden geroepen om op tie komen. Zij hadden niet veel te doen of te zeggen, maar als hofdames „van de Prinses" moesten zij meedoen in de bloemendans en het zonderlinge lied, dat er bij gezongen werd. De Prinses was toevallig 'n kunststudie- vriendin van Janet, die van genoeg muzikaal en dramatisch talent getuigenis had' gegeven om als „eerste actrice" geëngageerd te wor den en door haar invloed gelukte het haar voor Janet en Felicia beiden plaatsen te ver krijgen bij het tooneelgezelschap. Tubby zat tegen den muur geleund van dé langwerpige naakte kamer en keek met groot amusement en ook met eenige afgunst naar de spelers, want ze schenen allen op een zeer goeden voet te staan met zichzelf en ook met elkaar. Nu ontstond er een zekere verwarring, ge volgd door een pauze. „Er schijnt iemand te mankeeren. Met no^velen rijjn wij vroeg een lange, magere man. Janet begon te tellen: „Eén, twee, drie, vier Opnieuw hoorde men gil'lén en uit roepen toen ze bij dertien gekomen wa3. „Een verduiveld koopje 1" zei Mussels, die de leinding in handen had. „Het is die vervelen de Lancaster, die ons in den1 steek laat." „Gemeen van dien oudten' Lancaster. Wij verdrinken zeker allemaal in den Atlanti- eerste tte" roemrijk'1 divisie* die stand hiel den tegenover een zoo geweldige overmacht aan mannen en aan artillerie, waartegen zij het zwaar te verduren hadden. En zoo ver loren wij Wijtschaete (of Whitesheet, zooals onze mannen het altijd genoemd hebben) en de hoogte van Meessen en ondlanks alle moeie hadden wij die nog niet kunnen terug winnen. Het is nu weer dan twee jaren geleden, n.l. in Maart 1915, dat ik getuige was van een aanval op Wijtschaete, het was het eerste Engelsche bombardement dat ik na de avon turen in België en Frankrijk bijwoonde. En vandaag, toen ik op dezelfde piek stond en hetzelfde deel van het slagveld overzag, dacht ik weder terug aan dien anderen dag, aan die eerste artillerie-voorbereiding voor een infanterie-aanval en de herinnering daar van was verbazingwekkend, in vergelijking met dezen slag in der dageraad. Toen werkte ons shrapnell-spervuur slechts weinig uit hoe verschrikelij het mij toen ook leek. In die twee jaren is onze artillerie enorm uitgebreid, met massa's zware kanonnen en monster-houwitsers en groote hoeveelhedén veldkanonnen, zoodalt, toen vanochtend dte dag aanbrak, voor onze mannen uit de loop graven kwamen om tot-dien grooten aanval over te gaan, het geheele terrein der vijande lijke stellingen opengescheurd werd door een woesten gnanatenstorm, zoodat de lijnen van het landgoed1 veranderd waren en die hemel een gillend staal spuwdte en tegelijk barstte de grond open en spuwdte vlammen uit. Deze slag hadden wij zoo nauwkeurig voorbereid dat hij wel slagen moest, als ten minste dttt onberekenbare moment: de oor- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat de JAARLIJKSCHE COLLECTE voor het Fonds ter aanmoediging en onder steuning van den' GEWAPENDEN DIENST In de NEDERLANDEN zal plaats hebben op 19 en 20 Juni as. Gaarne wordt aan het houden dezer col lecte herinnerd en worden dé ingezetenen dringend uitgenoodigd mildeliik te steunen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt tier kennis vag de betrekkingen van de landweerplichttgen wier onbepaald (klein) verlof is of wordt geschorst, die venneenen in aanmerking te kunnen komen voor het ge nieten eener vergoeding wegens kostwinner schap, dat rij, althans indien dte omstandig heden, waarop de vergoeding berustte nog onveranderd bestaan, in het genot kunnen treden van dezelf de vergoeding, die zij ovei 't vorig verblijf onder de wapenen laatstelijk hebben genoten, tenzij de geldelijke en ge zinsomstandigheden in ongunstigen zin rijn veranderd, in welke gevallen een hooger be drag dam het vroeger genotene kam worden logskans, niet tegenwerkte Het is geen overdrijving te zeggen, dat de toegekend, voorbereidingen een jaar geleden begonnen, i Vorenbedoelde bettaoringen ^worden in toen de mineurs tunnels begonnen te graven 1 J J J" ""L J'~ onder de héllingen van Wijtschaete en Mees sen en daarin enorme hoeveelheden amonal opstapelden, die door één druk op een knop vandaag die heuvels opblazen en net aanzien van dit deel van Grankrijk veranderen zou den Een jaar lang heeft generaal Sir Herbert Plumer met rijn staf de plannen voor dezen aanval voorbereid en ieder onderdeel van dit groot vernielingswerk bestudeerd Terwijl andere legers aan de Somme stre den en dé geheele wereld op hunne dadén ver band daarmede uitgenoodigd, voor zoover zij zich daartoe oog niet hebben aangemeld, zich tot het doen der aanvrage te vervoegen ten Stadhuize op DINSDAG 19 JIUNI as., des nam. tusschen 2 en' 4 uur. Alkmaar, 11 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. schers in hunne tunnels opgesloten, gevan gen gehouden door ons vuur. Zij konden geen voedsel krijgen, want door die zone des doods kon niemand ongestraft gaan. Een nieuw regiment, dat trachtte door te lette, hield' het tweede legercorps rustig het f-01 nieuw regiment, aat tr saillant bezet, steeds défensief optredend en Stegen, werd uiteen geslagen. Een gevange- schen Oceaan, zoo zeker als tweemaal twee vier is," verklaarde een jong meisje met zach te blonde haren en een van haar vriendinnen gaf den raad: „Kan die mijnheer daar niet invallen en zijn rol vervullen om het noodlot af te weren?" „Ja, kom hier, beste jongen Tubby werd vooruit getrokken', bewerende dat hij nooit in zijn leven had comedie gespeeld en het ook volstrekt niet kon. „Dat kan je nooit weten voordat je het geprobeerd hebt. Zeg eens even: „Um ti tum" om het hiaat aan te vullen." Zoo werd T ubby naar het tooneel geduwd en op vroolijke, maar vrij ruwe manier van den een en hoek naar den anderen, totdat hem eindelijk een oogenblik rust werd ge gund om adem te scheppen. „Een heel beste veertiende ook," betuigde Mussels. „Op mijn woord van eer, u moest liever met ons mee gaan als plaatsvervanger van Lancaster. Tien tegen één dat hij er uit valt voordat wij in de Vereenigdé Staten zijn aangekomen." „Ik zal met genoegen teekenen." „Hoe is uw naam?" vroeg Mussels en Tubby antwoordde met den grootsten ernst: „Stoney Broke." s HOOFDSTUK XV. A Love all fifteen; thirty; forty-deuce! Vantage 1 I Game Theo wiegelde zich langzaam heen en weer in een hangmat en zong zacht een droevig minneliedje dat eindigde met het refrein: „From Love foresworn and Love forelom, keep thou me and I thee." De blos op haar wangen, het vroolijke tintelen van haar oogen, dat alles was verflauwd, de glimlach om haar lippen was verdwenen, want daar boven op zijn donkere kamer lag Laurie nog steeds bewusteloos. Heel zelden bewoog of niet meer moeilijkheden uitlokkend, dan zij reeds baden Zij wachtten op bun eigen offen sief en oefenden hunne troepen daarvoor. Een week geleden waren rij gereed, met spoorwegen, kanonnen, tanks, allerlei soorten outplöffingsmiddélen en andere wapenen, die dé moderne wetenschap heeft bedacht om menschen bij massa's te vernietigen. Een week geleden begonnen alle kanonnen, die daar bijeen zijn gebracht, te spreken. Ze ven dagen lang, dag en nacht door duurde het bombardement met steeds toenemende heftigheid, maar het toppunt van furie werd vanochtend bereikt bij het aanbreken van den dag. Minstens vijf dagen lang waren; veel Duit- sprak hij, maar hij verviel altijd weer in den toestand van slaap, die zoo veel op diood ge lijkt. En terwijl Laurie's tong gebonden was en de duistere wolk van' geheimzinnigheid en verdenking nog steeds hing bóven de Jacht, was alle vroolijkheid. die voor Theo een le vensbehoefte was, verdwenen en de loodzwa re dagen sleepten zich voort. Zij had haar broeder lief en zij koesterde een jeugdige genegenheid voor Ee, maar het verdriet dat haar het meest veranderd had was een smart, die zij trachtte te verbergen zelfs voor zich zelve haar verdriet over de ontrouw van Tubb. Want dagen na dien eersten versdirikkelij- ken morgen, toen hij weggezonden moest worden omdat Laurie verdwenen was, had zij gehoopt dat hij zijn bezoek zou herhalen en zij hao in den tuin rond geloopen om bem op te wachten. Maar hij kwam niet en eens toen ze ging wandelen in de richting van Chevening Rise kwam zij Sallie tegen en vernam van haar de waarheid. „Tubby is twee dagen geleden weggeloo- pen, zei miss Mauleverer, „vreeselijk zelf zuchtig van hem vind ik, om mij hier alléén te laiten met vader." „Blijft hij lang weg?" vroeg Theo en ze deed haar best om haar stem te bedwingen. „Dat mag de heele weten," antwoordde Sallie. „Hij zei niets van rijn plannen en ik weet niet eens of hij in St. George's Square is ja of neen. Als bij goed' bij kas is dan denk ik het niet 't is een somber oud hol! Ik moest naar een garden-party en Tubby zou meegegaan rijn, maar inplaats van terug te komen, liet hij zijn boeltje pakken en ging er van door, en hij liet een boodschap voor mij achter, dat hij naar de stad gegaan was. Heel leelijk van bernl" ne zeide, dat zijne compagnie 50 tot 60 man had verloren, voor rij nog aan het gevecht^ front was aangekomen. Vér weg achter de Linie haddén; onze zwa re kanonnen een vuurgordijn getrokken, dat vele vijandelijke batterijen tot zwijgen beeft gebracht EE NTEGENSPRAAK. Wij hebben melding gemaakt van de zeer ernstige beschuldigingen van onmenschelijk- hei'd, door de Bed. Lok. Anz. uitgebracht te en dé Engelsche torpedojagers, die op 5 „uni slaags waren met Duitsche torpedo-boo ten bij de Belgische kust, waarbij een Duit sche torpedo-jager de S 20 in den grond ge- Theo zei niets, al heetten zij en SalHe vriendinnen, zij vertrouwde het mooie, be dorven, eigenzinnige meisje niet en dacht er niet over vertrouwelijk met haar te wezen1. „Hebben jij en Tubby standjes gehad?" vroeg Sallie, die baar stilzwijgendheid be gon te verdenken. „Neen, we rijn beste vrienden," verzekerde Theo „En Laurie is nog niet beter, zeg je?" „Niets beter. De specialist gelooft niet dal hij in onmiddellijk levensgevaar verkeert maar wij maken ons vreeselijk ongerust" „Ja." Sallie dacht even na, toen ging zij voort: „Ik wil niet nieuwsgierig zijn, maar je broer en ik rijn goedé vrienden. Zou je mij niet willen vertellen waarom hij dien avond niet naar de stad ging? Hij! vertelde mij, dat rijn verlof om was, en toch liep hij den vol gendten morgen hier rond met die gouver nante van jullie." „Hij is leelijk gevallen," antwoordde Theo, „en daar heeft hij een hersenschudding door gekregen daarom bleef hij rondzwerven niet precies wetende wat hij deed en Fee kwam hem toeovallig tegen op haar wandeling. Dat is alles." „O, is dat alles T' herhaalde Sallie. „Waarom vertellen ze in het dorp dan' aller lei vreemde dingen?" „Wat voor soort dingen? Wat meen je?" „Ze zeggen dat hij het pijnboscfa door ge loopen heeft, dat onlangs afgezet is en toen hij bij de ingevallen heg kwam is hij met rijn gericht in het ijzerdraad terecht gekomen, dat boven langs den rand gespan nen is en is languit op den weg neergevaal- len. Waarom ging hij naar Woking?" „Zeker om op den trein te gaanit," ant woordde Theo kalm. Sallie zag haar vragend aan „Ik dacht," stel ze, „dat Fleet bet naa&tbjjrijnde station ALRMAARSC COURANT =s

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1