DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMS1 REKEN. HET VIJFDE RAD Vroege aardappelen. No. 141, Honderd en jaargang DINSDAG 19 JUNI FETjlLLBTOÜ. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feaeédagan uitgegeven, AbormEmenlsprijs per 3 maande voor Alkmaar fi3ö franco door h@sbeete Rp 11,60 AïzoncksNKhe msxHEEï® 5 Qhöb» I^EfcotiKiomner 3» Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0.12* Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaaismimte» Brieven franco aan de N. V» Boek* en HanttetBdrükisertj v/k HERMCOST® ZOOM, Vocntam C a NEDERLAND. n» ,0»er dsn aJhonoBmentaprijs wordt bij «ooruitbetaling beschikt Bewijsnummers 5 «ent ALKMAAR, 19 Juni. Van het Macedonische front wordt gemeld, dat de Engelschen liet voorste deel hunner stellingen langs den beneden Stroema heb ben ontruimd, de vlaxte van Seres hebben verlaten. Zij staan dus nu weer achter de Stroema, beheersehenl echter nog door brug genhoofden rivierovergangen. Zij hebben derhalve het terrein prijsgegeven, dat ze in den afgeloopen winter met moeite hadden verworven. Daar zit natuurlijk wat achter. Wellicht wordt er, in verband met de ontwik keling van1 de gebeurtenissen in Griekenland, een geheel nieuwe actie voorbereid- Wolff is schrikkelijk verontwaardigd over die Engel schen, die dorpen! van betrekkelijk geringe militaire waarde verbrandden en minarets vernielden, zonder dat daarvoor militaire redenen in voldoende mate aanwezig waren, gelijk het geval was toen de Duitschers in Noord- Frankrijk terugtrokken. Zoo zingen de Duitschers en Engelschen hetzelfde liedje. En doen ook heizelide maar in andere volgorde! Het spant in Spanje. De toestand is alles behalve „zonnig" in het verre zuiden. Gelijk men weet hebben officieren en soldaten in verschillende steden vereenigingen gesticht, met het doel de regeering den weg aan te ge ven bij dg oplossing van1 allerlei vraagstuk ken, oa. de onzijdigheid. Er worden eomité's opgericht om ook zulke vereenigingen voor burgers tot stand te brengen. Dit doet al Zondag te Londen hadden geconfereerd met vertegenwoordigers van de onafhankelijke arbeiderspartij buiten het parlement en zich omtrent hun- voorgenomen bezoek weder met St.-Petersburg in verbinding hebben gesteld- De heeren schijnen dus te Londen te zijn. Meer valt'er op het oogenblik niet van te zeggen. Het is toch een wondere tijd, dat er over zulk een eenvoudige zaak, waar eenige par lementsleden verblijven, de meest tegenstrij dige geruchten loopen! -a j - VARIA. DE ITALIAANSCHE KABINETS WIJZIGINGEN. De koning nam het ontslag aan van gene raal Alfiert als onder-staatssecretaris van Oorlog en van Canepa, onder-staatssecretaris van Landbouw en benoemde tot onder-staats secretaris van Oorlog generaal Monsanari, van wapenen en munitie generaal Alfieri en van landbouw de afgevaardigde Cermenati. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Havas seint uit Athene, diat koning Alexan der na de eedsaflegging een manifest tot het volk heeft gericht, waarin rij de hoop uit spreekt, dat God Griekenland bescherme en het weer eendrachtig en sterk mogie laten worden. Hij spreekt zijn leedwezen uit over de bittere scheiding van zijn vader, wiens roemrijke regeerimg hem ten voorbeeldJ zal strekken en vraagt het aan de dynastie ver knochte volk om steun, ton einde het land uit zijn huidigen toestand te redden. ïeeft alvorens aan aan Zaimis, den mi- schera. Zij zijn hier om de manoeuvres der erfvijanden van het Koaimkrijkk te verijdelen en willen een eindle maken aan, de herhaalde schendingen der constitutie en verdragen en aan de becreurenswaardigen listen, die uit liepen op het vermoorden van soldaten der dirie verbonden landen. Gisteren voerde Berlijn het bevel in Athene, het leidde het volk langzamerhand onder het Bu lgaarsch-Duitsche juk. Wij hebben beslo ten in waarneid de constitionede eenheid van Griekenland te herstellen. De mogendheden, die als garanten optre den, hebben bijgevolg aan koning Konstantijn gevraagd, afstand te doen van den troon. Zij meenen daardoor niet het grondwettig ko ningschap aan te tasten. Zij hebben geen an dere bedoeling, dan zekerheid te scheppen voor de natuurlijke toepasing van de grond wet, waaraan koning George, roemrijker na gedachtenis, steeds nauwlettend trouw is ge weest, en welke koning Konstantijn ophield te eerbiedigen. De gelukkige verzoening is gekomen; uw Mot is eng verbonden aan dat der gegaran- dleerendle mogendheden. Uw ideaal is hetzeli- Koning Konstantijn heeft boord te gaan, een brief eenisszins denken aan den Russischea Raad j nister-president, geschreven, waarin hij hem van soldaten- en arbeiders-afgevaardigden zeer warme woordei1 voor de dien^ Maar het zit in Spanje niet alleen in de la gere militaire rangen en volksklassen. Ook onder de hoogere standen gist en woelt het. En den koning wil men tot zondebok maken voor de dwalingen der vroegere regeeringeni Zelfs de monarchistisch-reformistische partij, die vreest voor een pro-Duitsche regeering onder leiding van den heer Maura en gene raal Weyler, heeft zich voor een republiek verklaard. Het nieuwe ministerie staat niet vast meer. En de Spaansche troon evenmin. De Russische revolutie schijnt aan Ebro en Taag weerklank te hebben gevonden. Met spanning worden nadere belichten af gewacht, niet het minst in Engeldod, omdat de Spaansche koningin een Engelsche prinses en Gibraltar een Engelsche vesting ia. Gisteren schreven we dat de heeren der Engelsche socialistische minderheden te Stockholm schenen te zijn. aangekomen en' de den daarbij uitkomen, dat niet werd gemeld, hoe ze er kwamen en dat dit bericht duister bleef. Vandaag bericht Reuter, dat deze heeren sten, lange jaren onder moeilijke omstandig heden aan Griekenland bewezen. De brief eindigt met het verzoek, het vaderland en den nieuwen koning te blijven dienen. DE VOORWAARDE. Omtrent die verklaringen van de Duitsche meerderheidssooiaMsten te Stockholm schrijft de heer Hervé in de „Victore"„Scheidemann is te veel patriot en te verstandig om een re volutie uit te lokken, die de oorlogsindustrie ën en de Duitsche legers onmiddellijk met lamheid zou slaan. Een revolutie kan eerst in Duitsdiiand uitbreken nadat de keizerlijke legers in Rusland zijn verslagen. Daarom zeg ik tot onze socialistische soldaten: „Wilt gij een Duitsche revolutie, vrijmaking van het Duitsche volk, Uebknecht bevrijd en Wilhelm op het schavot, verslaat dan het Duitsche leger". EEN PROCLAMATIE VAN JONNART. De heer Jonnart, de hooge commissaris der beschermende mogendheden, heeft een pro clamatie gericht aan het Helleensche volk. Zij luidt aldus: Frankrijk, Groot-Britannië en Rusland hebben de onafhankelijkheid, het aanzien en de welvaart van Griekenland1 gewild. Zij willen het edele land verdedigen, dat zij heb ben bevrijd en verdedigd tegen de vereende pogingen van Turken, Bulgaren en Duit- düC® Beatrice Heron Maxwell en Florence Hastvdck. Naar hat Hfigaiarit. 22) 1 crwijl zij in de hangmat lag na te denken of zij haar trots op zij zou zetten en schrij ven aan Tubb zondere er iets aan iemana van te vertellen, zag zij den brievenbestelka op zijn fiets aankomen; zij sprong naar be neden en liep hard naar hem toe om hem op te vangen noordat hij aan huis was, in ge val hij soms brieven voor haar mocht heb ben. Hij gaf er maar één, zij bekeek het adres met koortsachtig ongeduld. Het was niet het schrift van Tubby en dat maakte haar weer zeer mistroostig.'Maar inziende dat het een brief van Felicia was, keerde zij terug naar haar plaats onder de boomen om hem te le- .zen. Haar vriendin schreef in woedende haast: „Janet en ik zitten tot over onze ooren in het werk. Zij heeft haar atelier voor een half jaar verhuurd, daarom moeten wij in allerijl alles in orde maken en tegeeiijkerted pakken, want wij vertrekken overmorgen naar Liver pool en zeilen bij het aanbreken van den dag met de Spar ton uit. Nu komt het beste nieuwtje voor jouw, lief klein vriendinnetje Wij kwamen Mr. MauleVerer gisteren tegen geheel bij toeval en hij ging met ons mee naar huis om thee te drinken, ik weet de, uw verwachtingen zijn dezelfde. Wij doen een beroep op Uw wijsheid en vaderlands liefde. Heden is de blokkade opgeheven. Elke maatregel van weerwraak tegen Grie ken van welke partij ook, zal onbarmhartig word enonderdrukt. Geen enkele aanslag op de openbare orde zal worden geduld. De goederen en de wijsheid van iedereen zullen worden beschermd Een nieuw tijdperk van vrede en arbeid zal voor u beginnen. Weet, dat die beschermende mogendheden eerbiedigend de nationale) souvéreiniteit, geenszins de bedoeling hebben het Grieksche volk een algemeene mobilisatie op te leggen. Leve het verèenigd, groote en vrije Grie kenland. In naam van Frankrijk. Groot-Britannië en Rusland, de hooge commissaris der bescher mende mogendheden Jonnart EEN VOORVAL IN DE LOOPGRAVEN. De „Daiiil N ws" schrijft: „Op een deel van het front, waar de En gelsche en de Ehiitsche linies zeer dicht bij elkander liggen, hadden schermutselingen 3 laats gehad en een van onze mannen lag ernstig gewond in Niemandsland. Zijn ge steun was oorzaak, dat velen van zijne kame raden verlof vroegen om hem te mogen gaan halen, maar die officier weigerde, omdat dit een zekere dood zou beteeken en voor dén man die-het wagen zou buiten de loopgraven te komen. Maar terwijl hij naar een middel zocht om den man, te kuip te komen, viel zijn oog op een zwervenden hond, die gewoonlijk in de Duitsche en de Engelsche loopgraven rondzwierf. Hij krabeide op een briefje de woorden: „Wilt ge toelaten dat wij diezen man, halen?" bond het briefje om den nek van het dier en joeg hem naar de Duitschers. Het antwoord kwam spoedig: „Wij geven u vijf minuten?" En de gewonde werd' gered." DE KLEINE PLAATSVERVANGERS. Te Droué bestuurt een kind van II jaar, dé jonge Martelière, van een boerderij dé landbouw-bespanningen, de egge' en andere werktuigen. De zware, hooge paarden stap- i, geleid door dien kleinen jongen met een onderenswaardige gehoorzaamheid. In haast zeker heel alleen om in de te zijn aan jou een boodschap te laten doenL Hij zei: „Zeg, dat ze mij niet vergeten moet en er niets van gelooven, als ze wat van mi; hoort, dat tegen mij getuigt." Het is dluideliji dat hij in groote moeilijkheden gezeten heeft en daarom dadelijk Engeland uit gaat. Lieve Theo, het spijt mij zoo voor je ik weet hoe vreeslijk hard het is te scheiden van een heel grootén vriend. Maar ilk weet zeker dat hij eenmaal tot je terug kert. Het spijt mijl, dat ik niet meer kan schxijvenn, voordlat ik aan boord ben, dan zal ik een massa tijd hebben en ik zal je alles vertellen. Altijd je oprecht liefhebbende Fee." Theo was een meisje, dat nooit nog eens voor de tweede maol over itets nadacht als ze eenmaal besloten had wat ze wilde en nu zonder tijd te verliezen besloot ze naar Lon den te gaan' om Felicia te zien voordat dleze de stad verliet Zij keek dien inhoud na van het handtaschje, dat zij bij zich had een tien shillingstuk en. wat los zilvergeld voldoende voor een spoortreinkaartje en het aardige batisten japonnetje, dat zij aan had en den zomerhoed, dien zij zorgeloos op het gras gegooid had, was in ieder geval mooi genoeg. Een oogenblik aarzelde zij o: den chauffeur wel zou kunnen krijgen en be schikken over haar vader's auto; en zij kwam tot de conslusie, dat dit wel wat gevaorlijk zou zijn en kon leiden tot de ontdekking van tiaar voornemens. Mevrouw Pridham zou haar zeker beletten alleen naar de stad te geaan indien zij het geringste vermoeden had dat Theo er over dacht. Het was een stille; warme ochtend en die wandeling zou verve- 1 lend en stoffig zijn. diezelfde gweente Droué, m de boerderij „dés Haies" bestuurt een' meisje van 12 jaar eveneens de bespanningen in de velden. Haar moed en haar uithoudingsvermogen hebben aller bewondering. KORTE BERICHTEN. De Hongaarsche minister Szurmay heeft gezegd, dat Hongarije op een vierden en vijfden oorlogswinter rekende en zich daar al in alle opzichten op voorbereid had. In de Middellandsche zee is een En- gelseh transportschip getorpilleerd. 52 mili tairen en 11 leden1 van de bemanning, onder wie de kapitein, worden vermist. Een Japamch flotielje heeft in de Mid dellandsche zee een' onderzeeër aangevallen, ooar men vermoedt met succes. Het nieuwe Oostenrijksche ministerie moet in verband met de houding der Polen' zijn ontslag gevraagd hebben. Dc koning be hield zicht een beslissing voor. De Britsehe regeering wil naar aanlei ding van de laatste luchtaanvallen de meest doeltreffende maatregelen nemen om den toe stand meester te worden'. Zij wcnscht niet en kel dien vijand schade te berokkenen, maar ook de luchtaanvallen te voorkomen. Zaterdag zijn de arbeiders- en solda- tenraden uit heel Rusland in algemeene ver gadering bijeengekomen De commissie, die belast is met het samenstellen van de wet nopens de constitueerende vergadering, heeft zich met 27 tegen 9 stemmen ten gunste van het evenredig kiesrecht verklaard. Te Parijs is een' tentoonstelling ge opend, die alle Fransche producten vereenigt, die de Duitsche soortgelijke producten moe ten vervangen. Zij getuigt van de kracht, waarmede de Fransche industrie zich tijdens den oorlog heeft ontwikkeld. De Duitsche sociaal-democratische vereeniging van spoorwegpersoneel wil een verhooging van ten minste 50 procent en besloot, inkrimping van den werktijd voor te stellen alsmede het opleggen van overwerk en Zondagsarbeid! alleen, wanneer het staats- of het algemeene belang het onvermij delijk eischt. Het bestuur heeft namens de le den verklaard* dat er niet zal worden ge staakt. De Weenscihe politie heeft de hand ge legd op een' inhpekersbende van tien man, die in de laatste weken de stad onveilig maakte en> rooftochten hield, waarvan vooral de win kels in levensmiddelen het mikpunt waren. Uruguay heeft den wensch te kennen gegeven dat er een' bond van Amerikaansche democratieën wordt gevormd tegen Duitsch- land, welks aanvalspolitiek het zonder reser ves veroordeelt. Een Wolff-bericht uit Berlijn spreekt op grond der onder eede afgelegde verkla ringen van de geredden der torpedoboot No. 20 de van Engelsche zijde gegeven uitleg ging van het geval tegen en verklaart, dat de elschen dfe drenkelingen met zijgeweren en Bedreiging met revolvers noodzaakten den kotter los te laten. Ook werden geen po gingen aangewend de andere drenkelingen te redden. De voorloopige Russische Regeering heeft dé wet van den 9en Maart 1915 afge schaft, volgens welke nachtelijke arbeid van vrouwen en kinderen in de mijnen werd toe gelaten. Zij die ziöh met 1 JULI voor min stens 3 maandeB op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers FRANCO en GRATIS. De Directie. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van' ALKMAAR maakt bekend, dat de Minister van Landbouw* Nijverheid! en Handtel' heeft goedgevonden te bepalen1: Art. 1. De aflevering en het vervoer van vroege aardappelen is tot en met 19 Juni e.k. verboden}. Art 2. Het verbod, in het voorgaande ar tikel gesteld, is niet van toepassing op: a. de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen, gedekt door een vervoerde- wijs, afgegeven door die Rijkscommissie van Toezicht op de Vereeniging „Groen ten Centrale"; b. de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen, welke bestemd zijn voor die behoeften van het leger of van de marine, voor zoover deze zijn afgezonden door autoriteiten van tandh of zeemacht; c. de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen binnen de grenzen der ge meente, waar de aardappelen zich bevin den op den datum van vaststelling dezer distributieregeling. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Alkmaar, 19 Juni 1917. Dat doeter niet toel Theo sllenterde het hek uit alsof zij een uurtje, daar zt niets te doen had, wou gaan wandelen- In Fleet tele foneerde zij naar huis naar den huisknecht: „Zeg pan Mevrouw Pridham, dat ik niet thuis kom lunchen" en een paar minuten daarna was zij op weg; naar het Waterloo- station. Zij viel plotseling binnen' bij Janet en Fe licia, die druk bezig waren met die laatste toebereidselen voor hun vertrek. Fee omhelsde haar in een aanval van groote vreugde. „Lieveling 1 die heerlijke ver rassing had ik nu nooit verwacht." „Ik kom je even wegbrengen," zei Theo. „En nu spande zij al haar krachten en ijver in om de twee andere meisjes te helpen. „Ik wou dat je met ons meeging," zei Ja net, „Je bent er een naar mijn hart en de tweede slechts op de wereld voor onze lieve, verrukkelijke Fee." Theo moest iedere kleinigheid van huis aan Felicia vertellen de onveranderde toestand van Laurie, mevruow Pririham's voortdurende gramschap ten opzichte van Fee, Mr. Pridham's gedruktheid en dé me nigvuldige bezoeken van Inspecteur Lawson. „Waarom blijft hij. voortdurend bij ons in huis komen?" vroeg Theo, „ik begrijp niet waarom hij, vader steeds raadpiegeen moet ofschoan hij bij de rechtbank hoort. Het is alles zoo vremd en zoo kwellend'. Fee zuchtte, maar gaf geen verklaring. In- plaats daarvan sprak zij: over Tubby en wat zij daarvan te vertellen had vervulde de aan dacht van Theo geheel, totdat zij aan het station waren en zij zich bij het .troepje voeg- VERKOOP VAN BENZINE. De minister van landbouw heeft goedge vonden, alsnog ontheffing te verleenen van het verbod tot vervoer, verkoop en aflevering van benzine, voor zoover betreft vervoer door de spoorwegmaatschappijen van benzine (koolwaterstof) uit hare inrichtingen ten dienste van haar bedrijf elders. AARDAPPELEN. Het vervoerverbod van aardappelen geldt alleen voor de periode van 15 tot en met 19 Juni as. Van Woensdag 20 dezer af mogen- dus nieuwe aardappelen vrij worden ver voerd. Naar het Kbld. verneemt zal de geheele aanvoer plaats hebben' op de veilingen. Daar uit zou volgen; dat die handel in nieuwe aardappelen vrij zal zijn en dus ook buiten de rantsoeneering zal vallen. EERBEWIJZEN VOOR DE KONINGIN. 't Is gebleken, dat bij 't jongste bezoek van H. M. de Koningin tal van militairen ver zuimden het verschuldigde eerbewijs te bren- 'en, of deden dit zonder halt en front te ma- cia. kan, geloof mij, dat de tranen h van den trein waar op stond„Gereserveerd voor het tooneelgezelschap van Mr. Harry Suitor." ïheo'a oogen gingen wijd open en begon nen te dansen toen zij Tubbij op het perrou azg staan. Hij kwam miet zijn gewone non chalance naar haar toe en zei: „Zoo on deugd I" cn zij begonnen te lachen als van oucla. Toen zei hij op vertrouwelijken fluis tertoon, dat hij heenging met Janet en Feli- „Die miss Speer is werkelijk een goed j zij heeft zien moeite gegeven om mij een engagement te bezorgen. Ze zien in mij een talent in den dop I Harry Suitor heeft in een filgurantenroll beloofdi zoo vertrek ik naar Amerika. Het is het beste wat ik doen Theo, mijn lieveling" (ziende aar in d'e oogen kwamen) „ik kon niet in Engeland' blijven en de moeilijk heden onder de oogen zien. Ik moest eenvou dig heengaan." De ster, de hoofdpersoon van- het gezel schap, miss Beryl Leicester; zeilde het perron op tiaar haar eigen gereserveerde coupé. Harry Suitor zelf en verscheidene andere heeren omringden de sehoone zangeres, maar zij keerde zich van hen af om met Ja net te spreken. Nu zij succes had vergat zij toch nooit den tijd toen zij een leerlinge was, die erg haar best moest doen aan het Con servatorium en een veilige haven in Janet's atelier had gevonden, wanneer zij wanho pig was. „Zijn dit uw twee vrienden?" en ze knikte Feeen Tubby aanmoedigend en glimlachend toe. „Wij zullen elkaar zien op de Sparton," zei ze, toen voegde zij zich we der bij den heer Harry Suitor. Zij kon hem Eveneens is het opgevallen, dat verzuimd werd het eerbewijs te brengen aan superieu ren, in automobielen gezeten. Daarom werd door den commandant van 't veldleger order gegeven, dat met de troe pen bij herhaling theorie over dit onderwerp moet worden gehouden, evenals over de be den,, dat zich verzameld had bij dat gedeelte l om haar vinger winden; hij aanbad dé goed hartige vrouw, dlle een stem had als een lijs ter en de kalmte van een Perzisch katje, dat zeer op zijn gemak gesteld is en dé lieveling van altén. Theo amuseerde zich met naar de groep jes menschen te kijken, die hun vrienden goe den dag kwamen zeggen en de tijd vloog voorbij, totdat de woorden„Instappen, de trein vertrekt" haar eensklaps deed pen, dat het oogenblik van scheiden was. Tubby schudde haar stilzwijgend de hand Janet en Fee kusten haar op beide wangen en beloofden spoedig te zullen schrijven. Toen begon de trein zilch langzaam in beweging te stellen, en Theo keek naar de wurvende handen totdat de tranen, die over haar wan gen stroomden, haar oogen verduisterden en alles onzichtbaar maakten. Zij was zich niet bewust dat 'n onbedluidénd mannetje, die haar met duidelijke belangstelling aanzag, haar haar handtaschje zag verliezen in haar agitatie en vooruit kwam om het op te rapen en haar ter hand te stellen. „Excuseer mij„ juffrouw," zei hij, „maar was dat niet mijnheer Theodoor Mauleverer, die daar met den trein vertrok? Ik heb vroe ger voor Lord' Brismain gewerkt en meende zijn zoon te herkennen I" Theo mompelde een bevestigd antwoord, toen riep zij een taxi-cab aan en reed1 weg. Het onbedtiidende mannetje gaf een briefje af aan het telegraafbureau, geadresseerd aan Frank Merry met het verdere adres: „Curio sity, Londen". Dit was de geheime mededée- ling: „T, M. en F. L. vertrokken met extra trein, Sparton, Liveroool. Hutten besproken voor S. Broke en F. Lorrimor." (Wordt vervolgd). AL&MAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1