groot deel van de nacht productie omvatten. b de geheele mijnstreek is extra militaire versterking. Óp de lijn van Siitard naar Heer ten zag ik allo stations militair bezet. De oerichtgever van het Hbld, komt het voor, mede ra verband met de althans door de Staatsmijnen reeds toegestane concessies, dat de looneisch niet zoo klemmend! is dat hij noodzakelijk tot een conflict zou moeten leidien. Men krijgt dan ook den indruk dat er eenige bijkomstige invloeden zijn, die in deze staking werken, en, nagaande de omstandig heden, komt men tot de conclusie, dat een belangrijk element is de concurrentie tusschen den Al'gemeenen Nederlandscben Bom! en den Christelijken Bond. De eerste tracht zijn organisatie aan invloed te doen winnen dooi den arbeiders wat meer geldi in den zak te brengen. Onder de gegeven omstandigheden zou het wel eens kunnen zijn, de strijd vrij lang duurdle, zeg een dag of veertien, een ter mijn die redelijk aan te nemen is in verband met die uitbetalingstennijnen der mijnwer kers, tenzij er een plotselinge wijziging in het conflict kwam door ingrijpen van h gerhand. En de mogelijkheid dat dit laatste zal nebeuren. is, "aar ik verneem, niet buiten ge sloten. DE STAKING TE ROTTERDAM GEëINDIGD. De conferentie van minister Posthuma met den waaraemenden burgemeester van Rotter dam, den heer Van Dorp, en den voorzitter en aeni secretaris van de Rotter damsche Scheepvaartvereeniging, duurden gisteren middag tot ongeveer kwartier voor eenen. De minister heeft -zich bereid verklaard mede te werken tot het tot «tand komen van een havenreserve, op' dezen grondslag, dat daaronder zullen vallen 4500 man en dat zal worden uitbetaald 10 per week aan on- gebuwden en 15 aan gehuwden met een kindertoeslag van 3 en 1 voor eiken werk dag, met dien- verstande, dat als minimum wordt genoten 18 per week. Aan de organisaties zal een telegram in dien geest worden verzonden met verzoek on middellijk het werk te hervatten. Evenals gisteren bij de besprekingen van den minister met de vertegenwoordigers van de stakende arbeiders, was ook bij deze con ferentie aanwezig de directeur-generaal van dien Arbeid, de heer Van Yeselsteyn Nadat dezen' uitslag op een vergadering van stakers besproken was, is met algemeent' stemmen de staking in het havenbedrijf op geheven en "au, den minister van landbouw enz. het volgende telegram gezonden: In opdraait der stakingsvergadering be richten we u, dat hedenavond de staking is opgeheven en Vrijdagmorgen het werk wordt hervat DE SIGARENPRIJZEN VERHOOGD. Naar de Tel. verneemt, zal binnen zeer korten1 tijd, waarschijnlijk nog deze week, een nieuwe aanzienlijke prijsverhooging dier sigaren in werking treden. Sigaren van 3 ct. zullen gebracht worden op 3X ct., die van 3X ct op 4, van 4 op 5, van 5 op 6 ct. en eventueel de duurdere ook alle 1 ct hooger in prijs. FLESSCHENMELK. Men schrijft ons uit de hoofdstad: De afd. Amsterdam der Nederlandsche Ver eeniging van Huisvrouwen hfeeft zich tot de plaatselijke gezondheidscommissie gewend om van haar gedaan te krijgen, dat er een voorschrift komt op de sluiting der melkflcs- schen. Er werd door enkele leden der ver- eeniging terecht geklaagd over dc z.g. fles- schenmelk, die n!b. met een cent duurder moet worden betaald, maar voor welks deugdelijkheid men absoluut geen waarbor gen heeft. Naar aanleiding van die klacht is net wel dte moeite waard, die kwestie nader onder de oogen te zien. l'oen jaren geleden d!r. Pasteur zijn methode, het pasteurïseeren der melk. had gevonden (verwarming tot on geveer 80 gr.) werd zijn systeem door enkele inrichtingen met de grootste zorgvuldigheid opgevolgd ai betaalde men d'ie melk duur De flesschen werden zorgvuldig uitgekookt, men werkte met touw en loodjes, ai inder daad kreeg men prima melk Sedert is in de pasteurisatie dc klad geko men. Elke melkinrichting levert gepasteuri seerde melk in flesschen. Dait wil zeggen: bij ieder melkboertje kan men een flesch melk be komen, een cent duurder dan rauwe melk per liter en ontvangt dan In een flesch zoo'n beetje uitgespoeld een liter melk, die nu eens met meer, dan weer met- minder atten tie der bedienden het pasteur-proces hoeft doorgemaakt, waardoor men vaak een kook- smaak aan die aldius bewerkte melk proeft, terwijl men Indien de melk geen bijsmaak heeft, absoluut niet dte zekerheid kan krijgen, dat de melk kiemvrij is. Op het verzoek der huisvrouwenvereeni- ging ia afwijzend' beschikt. De directeur der commissie maakte er dc dames op attent, dat van voldoende controle op alle melkinrich tingen geen sprake kan zijn, dat dus de af sluiting ook niets zegt en gaf ten slotte een raad, aiejeder zich kan aantrekken: liet best is, rauwe melk te koop en1 en die zelf in een zuivere pan 's morgens onmiddellijk te koken. Dat is ookgoeakooper. ATHLETISCHE WEDSTRIJDEN. Te Edam hebben Zondag I Juli groote athletlische wedstrijden plaats, om om het Nederlandsch kampioenschap van de Neder landsche athletiek unie. De wedstrijden zul len door muziek opgeluisterd wórden en, in dien het weer meewerkt belooft een en ander zeer goed te slagen. UIT VENHUIZEN. De Coöperatieve Vei 1 ingsvereeniiging „de Zuliderkogge" te Venhuizen heeft in café Vis een algemeene ledenvergadering gehou den onder leiding van den heer S. de Jong te Hem. Aanwezig 170 personen. Besloten werd dte veiling te openen op 25 Juni a.s., en aan de opening van deze nieuwe veiling een feestelijk cachet te geven1. Medegedeeld werd, dat de nieuwe veiling door de Groenten- en de Fruiitoentrale als ex port-veiling is erkend, zoodat ambtelijke in lading kan plaats hebben. Op een degelijke sorteering der aardappe len werd aangedrongen," terwijl' er ernstig op werd gewezen, dat besmette kruisbessen (door meeldauw) alleen vervoerd mogen worden onder geleidebiljet. Het marktgeld voor dte aardappelen werd bepaald op 4 pet., dat van' het fruit op 6 per., terwijl 1 pet. oorlogsrisico zal gehe,- ven worden. De bijdrage voor de zegelwet vereisckt een omslag van X pet. Tct secretaris werd mei 91 van de 1G2 uitgebrachte eiemmen gekozen dc heer H. J. Appelman te Hem. HAGELSLAG. Zware onweders met geweldige stortbuien hebben de laatste drie dagen in Noordbra bant gewoed Óp verschillende plaatsen is veel ijs gevallen 'en werden de veldvruchten kort tegen 'dien grond eslagen. De schade is zeer groot. UIT OUDE-NIEDORP. De stemming en herstemming, zoo noodig, voor de verkiezing van 3 leden' voor den ge meenteraad is bepaald op 4 en 11 Juli as. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren J. Ligthart, P. Wit en C. Over fClz. KORTE BERICHTEN. Bij Zierikzee had een trambotsing plaats. Een conducteur kreeg zwaar inwendig letsel, er werd belangrijke materieele schade aangericht In Gitesscn ent Andcl bij Oor lucht m zijn eens 20-tal schapen in dte weidt door honden verscheurd. Een der honden is door de politic doodgeschoten. Het „Dagblad voor Zuid-Holland en- 's-Gravenhage" kan met zekerheid meededen, dat de Vrijzinnigen, die de grondwetsherzie ning bestreden, doende zijn een blijvende or ganisatie te stichten. Zaterdag a.s. hebben de voorbereidende besprekingen te Amster dam plaats. De vier naar Nederlandsch- lndiê onder weg zijnde schepen: „Rlouw," „Boeroe," Banka" en „Kangean," door de regeering erequireerd, om rijst te laden in Birma, zoo- Jat voor November geen enkel schip van de Maatschappij „Nederland" in Nederlandsch Oost-Indië voor Nederland zal laden. De brandstoffencommisste te Hengelo heeft zich tot dten' minister van landbouw enz. gewend met het verzoek maatregelen te nemen, om bosschen, welke daarvoor in aan merking komen, oordeelkundig van het over tollige liout te ontdoen en dit als brandhout tegen billijken prijs te distribueeren. De mailboot „Zeelandf' is gistermorgen van Vlissingen vertrokken en kwam gister avond terug. Het schip had dte Decnsche com missie welke Engeland bezocht en de beman ning van het getorpilieerde ss. Eemland aan boord. H. M. de Koningin-Moeder wordt in het begin van Jkili ten paleize Soestdijk ver wacht voor haar gewoon zomerverblijf. - De gemeenteraad van1 Hemelumer 01- dephaert en Noordwolde heeft besloten bij de Kroon in beroep te gaan van het besluit van Gedeputeerde Staten Van Friesland, waarbij het raadsbesluit tot opheffing van die openbare lagere school te Molkwerum niet is goedgekeur d. Te De Steeg is een paar in ondertrouw (genomen1 waarvan de bxuidtegom 82 en bruid 41 jaar oud is. Te Rotterdam heeft gisteren een nacht waker na een 'twist twee revolverschoten op zijn vrouw gelost, waardoor dteze in het hoofd werd getroffen en in vrij emstigen toestand naar Eet ziekenhuis moest worden gebracht Het stoomschip Boeton, van dc maat schappij Nederland, is voor de kust bij Eg- mond door een Engelschen onderzeeër aan gehouden. Na onderzoek der papieren werd het schip weer vrijgelaten. De Boeton was met een lading rijst op weg naar Amsterdam. In de machinekamer van het stoomge maal van den polder Groot Mijdrecht haii Woensdag eeni verzakking plaats, ten gevol ge waarvan het water den polder binnen stroomt. Het polderbeétuur was gisteren te Amsterdam om besprekingen te houden, be treffende de uitamllng Deze zal electrisch plaats hebben en vermoedelijk door de voor malige Kennemer Centrale. STADSNIEUWS. EIND-EXAMEN OYMNASIUM ALKMAAR. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd voor diploma A: A. D. van Regteren Altena, H. Bos, J. Broekema, P. R. Haars, C. J. W. van Ree, A Slot, en voor diploma B: Petro- nella C. Stuij. Met één candidlaat voor diplo ma A wordt het examen voortgezet. DE VEENBRAND. Het door ons blad Ingezamelde bedrag van 72.50 voor de slachtoffers van den veenbrand In Drente is aan het centraal co mité aldaar overgemaakt, dte ons een quitan- tie tot dat bedrag zond. DE KAASMARKT. De aanvoer was heden gelijk aan die van de vorige week. De markt was vlug, terwijl de prijs 68.50 per 50 K.G. bedroeg. De kaasproductie is evenwel reeds aan het verminderen. Na den regen begonnen de koeien aanmerkelijk minder te geven. De re gen) is voor het grasgewas echter toch een ze gen1 geweest. Wel zal de eerste snee er niet aanmerkelijk door vergroot worden, doch de boeren maken kans dat de aateelt van het gras nog goed zal zijn. Dat de aanhoudende droogte ook van grooten 'invloed is geweest op de kwaliteit van de melk, kwam door het meikon derzoek bij1 vele fabrieken aan het licht. Een vetgehal te van 1.8 pet. werd meermalen geconsta- teerd, ja ia sommige gevallen was dit per- C^cfukte°hetafervorige week een drietal groote fabrieken, waaronder de fabriek West- Friesland van Lutjewinkel met 10000 kaas jes en de nieuwe fabriek uit «e Schermer met 7000 kaasjes, hun kwantum, tegen betaling l van de wik- en weegloomen, rechtstreeks uit de schuiten te levteren, heden werd hun dit I niet toegestaan, omdat de veemen met het wegen van hun aanvoer op deze wijze te veel tijd. kwijt raken. De aanvoerders van deze fabrieken werden dan ook nog tijdens dé markt genoodzaakt bun kaasjes op de markt op te stapelen. Nu de regeering thans den verkoop van dte kaa» uitsluitend op dte erkende markten toe laat, ontvangt de gemeente nog de wik- en •wesgloonen van de groote fabrieken, doch dit gebeuren wijst er wel op, dat althans de groote fabrieken, wanneer de handel weer vrij is, de markten' niet meer zullen bezoeken en rechtstreeks aan de fabrieken gaan ver koopen. De leidende landbouwers 6turen op de stichting van' een kaasbeurs aan Zal Alkmaar begrijpen dat het met 't getij de bakens moet verzetten en met een kaas- beurs gereed zijn alvorens men daarvoor in andere plaatsen het initiatief neemt? VERORDENING TOT HET TEGENGAAN VAN DEN NACHTARBEID IN BROOD BAKKERIJEN. In de vergadering van den Raad van 22 Maart 11 kwam (onder letter g) in1 behan deling een adres d.d. 10 Maart van die aftite ling Alkmaar van den R. IC Bakkersgezellen- bond „St. Clemeps" en den Al'g. Nedferl. Bakkersgezel lenbond', houdtende het verzoek aan den Raad' eene verordening te willen vaststellen tot afschaffing van den bakkers- nachtarbeid. Het bleek toen dat algemeen de wenschelijikheid werd' beaamd om dit ver zoek in te willigen, zoodat dan ook in dten zin aan dé adressanten werd' bericht. Haddén aanvankelijk de bestuursleden der Dakkers- patroonsvereeniging in een onderhoud met den Voorzitter medegedeeld, dait zij zich kon den vereenigen met eene verordening zooals die in de gemeente Hoorn is vastgesteld, wan neer daarin óók bepaald zou worden dat het vervoeren van brood vóór des morgens 10 uur langs de openbare straat zou verboden zijn, bij latere besprekingen en uit gevoerde correspondentie bleek dót daartegen Bij nader inzien wél eenig bezwaar bestond. Zoo verzochten in een schrijven van 9 April dé besturen der Vereeniging Alcmaria, R. K. Bakkersgilde, Coöp. Vereeniging Ons Belang en Ons Doel het verbod op te nemen om vóór d'cs middags 12 uur brood te bezorgen of te doen bezorgen i Den 19eu April kwam een uitvoerig schrij ven bij Burgemeester en Wethouders in, om derteekend door de N. V. Eerste Hygiënische Aikmaarsche Broodfabriek en door de heeren Kommer en Valk, waarbij teven» een ont- werp-verordening werd aangeboden, nage noeg geheel als die te Hoorn is ingevoerd De on der teekenaars wensditen alleen enkele wijzigingen, die met het oog op" de inrich ting van hunne bedrijven, meer in 't bijzonder in hun belang waren. I Lu een brief van dén 18en April, den 25en da.v. ingekomen, verzochten de besturen van de afdeeling Alkmaar van den Aig. Ned. Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Choco lade- en Suikerbewerkingsbedrijf en van dien R.-K. Gezel lenbond „St. Clemens" 't verbod te doen opnemen „voor bakkerspatroons om vóór des morgens 9 uur brood uit hunne winkels te mogen verkoopen." Na verschillende samensprekingien over dit onderwerp, hebben. B. en W. ten slotte ge meend aan den Raad ter vaststelling te moe ten voorleggen eene verordening in hoofd zaak overeenkomende met die te Hoorn, waarin de aangebrachte kleine wijzigingen een noodwendig gevolg zijn van den plaatse- lijken toestand alhier. Wel zijn B, en W overtuigd dat door déze verordening niet alle belanghebbende na- troons zullen zijn bevredigd, dóch zij twijfelen het of dit bereikbaar zou zijn. B. en W. wenschen nog met een enkel woord duidelijk te maken, waarom in de le ailinea van artikel 3 van het ontwerp is afge weken van de tijdsbepaling, zooais die ia dte verordening van Hoorn is vastgesteld. Daar toch wordt het toevoer langs ae openbare straat verboden vóór des voonniddiags 10 uur, -terwijl door B. en W. is voorgesteld' het verbod vóór des middags 12 uur. Uit samensprekiugen met patroons zoowe. als met gezellen is gebleken dait voor deze gemeente het middaguur 't meest gewenscht is. Immers, wanueer het verbod1 geldt) voor des morgens 10 of 11 uur, zullen de brood bezorger genoodzaakt zijn, in tien betrekke lijk korten tijd vóór het middaguur, het brood aan ae woningen hunner klanten te bezorgen, 't geen bij, de betrekkelijk uitge strektheid dezer gemeente tot groote bezwa ren aanleiding zou geven en een ongewensch- te concurrentie in 't leven zou roepen. Wordt au dit tijdstip op 12 uur des middags vast gesteld, dan zal eerst daarna de broodlbezor- ging aan de woningen geschieden en zullen zij olie op dien tijd versch brood wenschen te gebruiken, dit zelf van dén winkel oehooren te halen, waartoe dan ook de 2e alinea van hetzelfde artikel de vrijheid laat. De overgangsbepaling in dc 2e zinsnede van artikel lü bleek onmisbaar, daar vere sehilende bakkerijen zich aan de bepalingen der verordening hebben aan te passen; im mers de aan te brengen veranderingen eiscben eenigen tijd, die door de ter zake door B. en W. geraadpeegde belanghebbenden, op ten hoogste drie maanden wordt geschat. Voor hen, wief inrichting geen verandering behoeft te ondergaan, geeft deze overgangs bepaling geen aanleiding om niet aanstonds de afschaffing van den nachtarbeid, voor zoo ver die nog niet 'plaats had, in te voeren De eerste zinsnede toch van artikel -3 vrij waart hen ten volle tegen al'le oneerlijke con currentie. Van het ontwerp-verordening, tot het te gengaan van den nachtarbeid in broodbakke rijen zijn de voornaamste artikelen: Art. 1. Voor de toepassing dezer verorde ning worden verstaan: a. ondier brooclbakkerijalle open of ge sloten ruimten, behoorende tot eene Inrich ting, waar ten behoeve van eene onderneming brood wordt gebakken, met uitzondering van die ruimten, wadr nimmer met de broodibe- reiding verband houdende werkzaamheden worden verritht; b. ondfer broodwinkel: alle voor het pu blick toegankelijke plaatsen, waar brood wordt verkocht en afgeleverd voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop; c. onder bakkersarbeid': alle werkzaamhe den, verricht in eene broodbakkerij, met uit zondering van die, welke dienen tot herstel ling of onderhopd van ovens, werktuigen of gebouwen. Art. 2. Behouden het bepaalde in artikci 4, te het verboden, bakkersarbeid te verrich ten tusschen negen uur des avonds en zes uur van den dharopvolgendén voormiddag. Art. 3. Het is verboden, langs de open bare straal brood te vervoeren voor des mid dags twaalf uur. "dan dit verbod zijn uitgezonderd' hei ver voer ra afzonderlijk en gesloten pakket van ten hoogste 5 K.G., dooi oi' van wege den dienst der posterijen ol van een spoor- of tramwegmaatschappij, rechtstreeks naar dc woning van den verbruiker, alsmede het ver voer van brood bestemd voor de consumptie van den vervoerder of van één van diens huis- genooten. Onder huisgenooten van. den verbruiker worden voor de toepasing van dit artikel te vens verstaan: a dien» kinderen en b. dienstboden en andere personen, die ge regeld huiselijke diensten bij dén verbruiker verrichten, beide groepen ook al wonen zij niet bij den verbruiker in. Art. 4. Het verbod van bakkersarbeid geldt niet: a. gedurende het tijdvak van vier tot zes uur van den Zaterdagmorgen, uitgezonderd voor de onder b van dit artikel bedoelde bak kerijen; b. voor eene broodbakkerij, waarvan het hoód of de bestuurder ten genoegen van bur gemeester en wethouders doet blijken, dat zij ouder rabbinaal toezicht werkt, gedurende het tijdvak van vier tot zes uur van dien Vrij dagmorgen. Art. 7. Burgemeester ca wethouders zijn oevoegd eene ai dan niet voorwaardelijke ontheffing te verieenen van tie verbodsbepa lingen dezer verordening a. algemeen ten aanzien van alle broodbak- cerijen of broodwinkels voor enkele, dloor hen aan te wijzen, dagen of uren b. ten aanzien van bepaalde broodbakke rijen of broodwinkel», in gevallen, dat de noodzakelijknekl of billijkheid' daarvan vol doende ia aangetoond. Van de onthetlmgen, sub a eni b bedoeld1, wordt door burgemeester en wethouder» openbare kennisgeving gedaan. Art. 9. Overtreding van een van de bepa lingen dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geld boete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Art. 10. Deze verordening treedjt in were king op den dag na dien waarop zij is afge kondigd. Het verbod van bakkersarbeid treedt even wel voor zoover betreft het tijdvak van drie tot zes uur des voormiddags eerst drie maanden na dien dag, waarop de veror dening is afgekondigd, in werking. OP HOL. Hedenmiddag te ruim 12 uur geraakte het paard, gespannen voor een der bakwagens van de ïiima de Boer en Edel, voor het pak huis aan den Stationsweg staande, door on bekende oorzaak op hol. Het rende de stad in en werd niet voor het einde der Langestraat tot staan gebracht. Een knecht van den bran dstoffenhandelaar Göddeke was zoo kordaat om de bakwagen in volte vaart van achter te beklimmen, naar voren te kruipen en de leidsels te grijpen, waardoor hij vlak voor de Steenenhrug net hollende paard tot staan wist te brengen. Een wonder mag het genoemd worden' dat op dit drukste uur van den dag het geval geen ongelukken veroor zaakte. Ook materieele schade is niet aange richt. CONCERT dloor het Stedelijk Muziekkorps, Directeur de Heer H. A. MAAS, op Zondag 24 Juni, des avonds van 7X7)% uur, in dien Hout. Programma: 1. Koloniale reserve Marach A. Thewlssen 2. Ouverture tot de (Zigeuner-romantische) Oj?era „Precioaa" C. M. von Weber. 3. Suapinul, Rumanischer walzer Jl. Ivanovi. 4. Fantasie uit dé Operette „La Mascotte" Audran, 5. Militaire Marsch M Bolderdijk. 6. Ouverture tot de Operette „Prinz Conti" Oh. Lecocq, 7. Cotège du „Prinoe-Camaval" petite-fan- taisie orgiuale L. Montague. 8. Finale. STOOMTRAMWEG-MAATSCHAPPIJ EQMOND-ALKMAAR—BERGEN. Aain het jaarverslag van deze maatschap pij ontkenen we het volgende: "Het afgetoopen jaar geeft weder een regel matige stijging in de ontvangsten te aan schouwen. De gewone exploitatieontirangstm bedroegen 99.293.67. Het aantal reizigers bedroeg over 1916 556044, uitgegeven werdén 269 abonnements kaarten eu 263 werklicdenkaarten. De op brengsten waren: aan reizigers 78266,75, aan goederen 11793,63, aan diversen 9233,29. Afgelegd werdén 124.607 treinkttometers tegen 126.210 in 1915. Onder dit bedrag zijn begrepen 7437 trelnkilometera afgelegd) door oonvool-, zand- en goederentreinen, waarvoor ingevolge het gewijzigd exploita tie-contract, eveneens 0,30 per treimkiilome- ter door dé exploiteerende Maatschappij in rekening is gebracht. Voor biet medegebruik van het baanvak AlkmaarKoedijkervlótbrug door de Noore derstr oom tramwegmaatschappij, werd de rekening gecrediteerd' met 1134.12, voor het gebruik van eigendommen door dien tramweg met 1.In het geheel werd als Aandeel! in de winst volgens art. 14 van het explóitatiecontract ontvangen eene som van 24.226.69Mi. Ais belangrijk nieuws kan het bestuur me- dedeelen, dat oe directie van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij bij schrijven van 8 November 1916 berichtte, dat die Maatschappij, behoudens goedkeuring döor de Regeering, den stoomtramweg op 1 Ja nuari 1918 wenschte te koopen. op grond1 van het bepaalde in de overeenkomst van 18 April 1905, goedgekeurd' bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid van 9 Juni 1905 No. 257 AfdL Spoor wegen. Bijl de totstandbrenging van onzen spoor weg kon de Maatschappij destijds den steun en de garantie van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij verkrijgen, onder voorwaarde, dat die Maatschappij het recht tot naasting zou hebben, van welk recht zij thans gebruik maakt. Als gevolg daarvan zal de Maatschappij met 1 Januari 1918 den spoorweg aan ae Hoiiandhche IJzeren Spoorweg-Maatschap pij moeten verkoopen en overdragen voor den koopprijs in het contract bepaald. Deze koopprijs indraagt 10 pet. boven het maat- scuappel'ijk kapitaal van 120.000. of ito het geheet J 132.000, vermeerderd met de ren- telóó'ze voorschotten, voor zoover die niet zijn afgelost, en welke voorschotten geresti tueerd moeten worden. Als gevolg van üe- zen koop zullen, dus Rijk, Provincie eu Ge meenten het restant der rentelooze voorschot ten in het begin van 1918'terug ontvangen1 en zal een Insluit tot likwidatie der Ven nootschap genomen moeten worden. Of de Hóllandlsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij de goedkeuring der Regeerihg op haar naastingsplan1 reeds heeft verkregen, was bij het schrijven van dit verslag nog on bekend). Wel zijn er stemmen opgegaan die de voorgenomen naasting betreuren, omdat ge vreesd wordt dat de tramlijnen dan uitslui tend aan het doorgaand1 spoorwegverkeer dienstbaar gemaakt zullen warden Te dien aanzien ontving het bestuur een schrijven1 van Burgiemeester en Wethouders van Alk maar, waarin de (vrees werd uitgedrukt, dat door den voorgenomen, aankoop de Belan gen van Alkmaar in hooge mate zullen wor den geschaad. B. en W. vreezen, dat de be doelde lijnen in dat géval, meer nog d!an tot heden, zullen worden dienstbaar gemaakt aan het spoorwegverkeer en dat, nog minder dan tot heden1, zal worden rekening gehou den met hetgeen wenschelijk ils voor de on- deriling verbonden gemeenten, die indertijd bereid bevonden werden voor het tot stand komen van de genoemde lijnen aanzienlijke offers te brengen. B. en* W. verzochten in hit schrijven het bestuur zijn aandacht te wiliea bepalen bij dte vraag of liet wellicht wenschelijk is maat regelen te beramen ter verkrijging van een zoo mogelijk betere stadsverbrtidmg met de duinstreek, dan tot heden bestond. Het bestuur merkt hilerbiji op, dat het tot nog toe geen vrijheid gevonden heeft meer concrete plannen te beramen. De juistheid van de opmerking van Burge meester en Wethouders kan niet worden ont kend. Eene rochtetkeekscln; verbinding, van de stad Alkmaar met een vrijwel rechte tramlijn die door de Bergermetir op éigen baan loopt, met electrieche drijfkracht, naar de duin streek!, speciaal naar Bergen, met eventueelé doortrekking naar Schoor^ is een dringende eisch. De meest wcnschelijke oplossing zou ongetwijfeld verkregen worden wanneer de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij den ombouw van de lijn naar- Bergen ter hand wilde nemen met inachtneming zoowel van de eiöchen van het stedelijk verkeer als die van het doorgaand spoorwegverkeer. In den kaatsten tijd is de bediening van het ste delijk verkeer op den achtergrond geraakt, hoewel het verre de hoofdzaak van het tra fiek omvat; de tijdsomstandigheden maakten die inkrimping van het bedrijf noodzakelijk, en de loop der tramtreinen, werd geheel ge regeld naar het spoorwegverkeer. Voor eene goede bediening van dé stad' zou een door trekking van die lijn tot in en door dte stad', eeni dienst van minstens a'lle uren en in tien zomer van alle halfuren noodzakelijk zijn. De winst- en verliesrekening dier Maat schappij sluit met een bedrag in ontvangst en uitgaaf van 288266.69y2. De winst bedraagt 26500 36. Voorge steld wordt deze al» volgt te verdeelen: Aan deelhouders 4 prt 4800, inkomstenbelas ting 319.20, reserve restitutie voorschot Rijk 7500, reserve afschrijving bouwreke- niiig 13850, saldo op nieuwe rekening 31.36, totaal 26500.56. STOOMTRAMWEO-MAATSCHAPPIJ. NOORDER Aan het jaarverslag over 1916 van boven genoemde maatschappij ontkenen we liet volgende: Ondanks dé ongunstige tijdsomstandighe den blteef bet vervoer over onzen spoorweg toenemen. Het reizigeiwervoer steeg tot 284.097 per sonen tegen 258.209 in 1915 en bracht op 53.031.63V2, tegen 48.654.75Va in 1915. Het goederenvervoer en1 dte diverse ontvang sten Bedroegen te zamen 16 333.07, tegen 12.822 in het vorig jaar, waardóór de to tale ontvangsten bedroegen 69.364.70 X, tegen1 61.476.75X ito. 1915. Uit de afrekening blijkt, diatt voor de ex ploiteerend® Maatsdiappij', de Hollandsche Ijzeren Spoorweg-Maatschappij, de uitgar ven dé inkomsten hebben overtroffen, en dus geenerlei uitkeering verschuldigd is boven de door haiar bij het exploitatie-contract ge garandeerde som van 9900. De opbrengsten bedroegen 69364.70X, de uitgaven 75435,72. Ha bestuurslid, de heer Jhr. J. P. W. van Doom, die wegenB verandering van woon plaats als zoodanig bedankte, werd opge volgd door den heer A. J. Peeck te Sdioorl, die tot deze functie werd verkozen door de algemeene vergadetltog van aandeelhoudtens van 1 December 1916. De winst- en veriiesrekenimg sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 10.985,07. De winst bedraagt 7227.65 X. De winst- verdeeiitog wordt als volgt voorgesteld: Aan deelhouders 2 pet. 6600, reserve voor schulddelging J" 627.65 X, totaal 7227.65 X. COLLECTE GEWAPENDE DIENST. Men deelt ons med'e, dlat de collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht een bedrag van 150.63ya. „NIEUW LEVEN" en MANNENKOOR „ORPHEUS". De op dén wedstrijd te Amsterdam be haalde prijzen' zijn uitgestald' ito1 het heeren- hóeden- en modemagazijn der firma Wed. Jac. van Beek, Schoutenstraat 18. PREDIKBEURTEN 24 Junt. Alkmaar. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman. Avond 6 uur, Ds Verwaal. Kapel, Evangelische Unie, 10.30 uur, Ds. Pantekoék van Zaltbommel. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Evang. Ltdh. Kerk, geen dienst. Remonstrantsche Kerk, 10.30 uur, Dr. H. IJ Groenewegen, Hoogleeraar te Amster dam.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2