DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. UET VIJFDE HAD 1917. DONDERDAG FKUILLKTOS. 28 JUNI. So. 149 Honderd on Mende Jaargang. AhnnriemoRtsmflR DEI 3 maainlBn f *L3CL II p. post ILSTK AtfYBTtenttGï]Tttsl2iCL p. regel, groote letters naar ptaatsraimte. Brieren fr. N.V. Boek- en BmdelsitnikkerJj v.h. HERIIls. COSTER <S ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. NEDERLAND. Over den abonnementsprijs wordt bij vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 cent. ALKMAAR, 28 Jiind. Zoo betrekkelijk rustig als het op de oor logstooneeten is wanneer we aanteekenem, dat de Duitsche artillerie de haven van1 Duinkerken! beschoten heeft, naar we mee- nen voor het eerst weer sinds 1 Mei 1915 toen de verre dracht van het Duitsche ge schut zeer de aandacht trok, is reeds het voornaamste oorlogsnieuws vermeld zoo onrustig is het in verschillende landen De toestond in Ierland baart de Engelsche regeering zorg. Het schijnt met de opstootjes not; steeds niet geheel gedaan te zijn en het Iersdie vraagstuk blijft een bron van troebe len. In Griekenland zijn nieuwe, ernstige on geregeldheden, vooral op den Peloponesus alleszins mogelijk, nu de heer Venizeloa, die gisteren1 reeds zijn nieuwe ministerie aan den koning zou voorstellen, haast achter zijn hervormingswerk zet en dreigt met maatre gelen tegen de koningsgezinden. Spanje behoudt zijn gespannen toestand, waarvan niemand kan zieggen, waar hij op uit zal loopen. Stakingen duren voort en breiden zich uit en de republikeinsch-gezin- den pogen hun beginselen om te zetten1 in 'daden. En in Rusland is het al heel onrustig. De berichten1 zijn niet erg duidelijk. Begrijpen wé den toestand goed, dan gaan er twee strootningen in tegen den hoofdstroom, die der gematigden, welke haar sterkste uitdrukking vindt in 'de meerderheid van den Raad van soldaten en arbeiders. De eene tegen-stroom wordit gevormd door de reactie, door de mannen, die niets Liever wil len, dan de revolutie weer ongedaan te ma ken, althans het burgerlijk bèwind willen herstellen. De andere tegenstroom heeft zijn ontstaan te danken aan de anarchie, aan de mannen, die de revolutie verder willen voort zetten, die de coalitie-regeering wenschen omver te werpen, omdat ze samengaan van socialistische met burgerlijke partijen uit den booze achten. De coalitie wil den oorlog voortzetten, de reactie met haar imperialisti sche doeleinden vooral niet minder, de anar chie daarentegen wenscbt allereerst dien vre de. Zoo strijden' drie gedachten in de ziel van Rusland. Op den voorgrond tredende verde digers van die drie gedachten1 zijn: de heer Miljoekoff, de heer Kerensko, de heer Lenin. Op het onlangs gehouden congres van Kozakken hebben zoowel de voorstanders v i een tegen-revolutie als die van een voort zetting der revolutie gepoogd de Kozakken op hun hand te krijgen. Thans is een congres van den Raadl van soldaten en arbeiders bijeen. Daar ontmoeten elkaar de regeeringsgezinden, de gematig den, en de anarchisten, de extremisten of ul tra's genaamd. E>e ultra's zijn de laatste dagen roerig ge- door Beatrice Haroe Maxwell en Flojwtce K. BastwM. Naaf hat Eagelacü. weest. Zij hebben in het paleis-Boemowo een centrum van actie, dat de voorloopigë regee ring tot dusverre niet heeft durven uitroeien. Zij hebben stakingen en betoogingen georga niseerd, zij hebben opruiende manifesten ver spreid. Er zou tijdens het congres iels gebeurd zijn, iets ernstigs, dat echter voorkomen is. Het officieele orgaan van den Raad- van arbeiders en afgevaardigden schrijft hierover o.a.: „Er was gevaar, ieder voelde het. Het eer ste schot, lin de straten van St. Petersburg gelost, zou tot een ramp kunnen leiden, waarin een 'groot stuk van de revolutionaire winst des volks verloren zou kunnen gaan. Alleen stekeblinde menschen konden de drei gende schaduw van de tegenrevolutie niet onderscheiden, die gisteren over St. Peters burg zweefde. Het plan was, een deel van het volk tegen het andere op te zetten1 en daama de orde te herstellen. Tegenrevolutie in den nn gebruikelijken zin beteekemt niet herstel van de autocratie of iets van dien aard, maar het in bezit nemen van de macht door de minderheid." Een betooging der anarchisten zou, meent het blad, stellig tot een burgeroorlog hebben geleid. Laat in den avond werd het congres geschorst onder medcdeeling, dat deze bij eenkomst wel eens de laatste kon zijn. Om drie uur in den ochtend werd besloten zoo noodig geweld te gebruiken. Troepen werden opgesteld. Om half vijf maakten de extremis ten bekend, overeen te zijn gekomen, dat zij zich tot de arbeiders en soldaten zouden wen den om de betooging uitgesteld te krijgen. De menschen, die aan het congres hadden deel genomen, besteedden den ganschen nacht om van regiment tot regiment en van fabriek tot fabriek te gaan, de mannen voor de betoo ging waarschuwend. Zoo weid de betooging voorkomen. Maar de scheuring in den Raad van soldaten en arbeiders is thans een feit. Die scheuring zal zich openbaren in binnenlandschen strij d, die kan 'leiden tot allerlei en tot niets. Reeds eenige weken voorspelden de cou ranten te Berlijn en te Weenen, dat er in Rusland „belangrijke gebeurtenissen" op handen waren. Wij hebben daar natuurlijk geen geloof aan gehecht. Maar de hierboven gegeven uiteenzetting is samengesteld uit de berichten, die via Parijs of Londen uit St. Petersburg komen en dus meerdere be trouwbaarheid bieden. VARIA. GEEN COURANT MEER. De „Anhaltische l iarz-Zeitung" deelt ha ren lezers mede, dat het haar nog slechts en- Kele dagen mogelijx is te verschijnen, doch Dovendien in zeer verkleind formaat en op gekleurd papier, terwijl de inhoud slechts uit officieele berichten, de belangrijkste tele grammen en advertenties zal bestaan. Het blad ziet zich hiertoe genoodzaakt, daar het van het rijksbureau voor courantenpapier- distributie noch papier, noch bericht van verzending daarvan heeft ontvangen. KORTE BERICHTEN. De Etna is Zondagavond plotseling gaan werken, een geweldige wolk rook en vuur werd uitgestoten, de menschen liepen in Catania te hoop om het natuurverschijnsel te bewonderen. De korting van Engeland heeft een vijfdaagsch bezoek aan de vloot gebracht en verschillende manoeuvres meegemaakt In het Engelsche Lagerhuis heeft Bo- nar Law meegedeeld1, dat de Italiaansche re geering op twee na al haar handelsverdra gen, waarbij Italiaansche in- en uitvoerrech ten ztijtn vastgesteld, heeft opgezegd. De Fransche regeering heeft het voornemen1 te kennen gegeven, al haar handelsverdragen op te zeggen en de zaak wordt nu door de Engelsche regeering overwogen. De Daily Telegraph heeft uit Jassy een vertraagd telegram ontvangen over de aan komst aldaar van het eerste contingent Roe- meniërs uit Zevenbergen, die in Russische krijgsgevangenschap waren geraakt en nu hadden verzocht aan de zijde van Roemenië mee te vechten voor de bevrijding van Ze venbergen van het Hongaarsdie juk. Dit is hun toegestaan. Het bericht zegt dat duizen den deze eerste afdeeling, die door den ko ning en Bratianu is verwelkomd, zullen vol gen. Op de agenda van de grondwetscom missie uit den Duitsch en Rijksdag, die den 3en Juli weer bijeenkomt, staan de voorstellen tot invoering van het algemeene, gelijke kies recht in alle Duitsche bondsstaten. Het Oostenrijksche Huis van Afge vaardigden nam het voorloopig begrootings voorstel met 292 tegen 150 stemmen aan. Volgens de Berlijnsche bladen zouden de Peürsburgsche staatsmuniiief abrieken, wegens gebrek aan grondstoften, gesloten zijn. In den Atlaniischen Oceaan werden 40500 ton scheepsruimie tot zinken gebracht De Duitsche kruiser ,fireslau," welke sinds 11 maanden niet meer op de Zwarte Zee was waargenomen, heeft gisteren het Russisch station voor draad looze telegr; en den vuurtoren op het eiland Pidonnisst beschoten. Het rapport van de Engelsche commis sie van onderzoek naar de leiding van den veldtocht in Mesopotamié is gisteravond ver schenen. Het zegt o.a.: Zoolang de expeditie onder toezicht stond van de Indische regee ring waren de bewapening, uitrusting, be voorrading, geneeskundige yodrziening alle in hooge mate onvoldoende. Het rapport laakt scherp allen die daarvoor verantwoor delijk zijn, met inbegrip van den1 onderko ning. DE MASSA-TORPILLEEtóNG Een offirieei Wolfftelegram schrijf de tor- pil leering van de zes Neder landsche schepen op 22 Febr. 1.1. toe aan een ongelukkig toe val De onderzeeër, die die schepen tot zinken bracht, kreeg, tegen alle verwachting in, door een storing van haar inrichtning voor draad- looze telegrafie, niet het bevel om de sche pen te ontzien. Uit deelneming en in een ge zindheid van vriendschappelijke nabuurschap- was de Duitsche regeering tot de bekende re geling bereid. 20) HOOFDSTUK XXI. Vlngt-ebunl Speelt ge op „de echte" fi l?" In ied< of Een dlouanebootje was langszij de boot ge komen en de reizigers verzamelden zich aan den eenen kant van het schip om de bezoe kers te bekijken en de redicu te vragen van dliit kleine oponthoud. „Wat drukte van de tolbeambten, denk ik", verklaarde Tubby aan Eee. Een lange man niet een militair voorkomen gevolgd door een blonden jongen, kwam aan boord met twee of drie beambten. Er was niets aan te zien of over te praten en de pasagiers begonnen reeds weg te loo- achend om dien treurigen aftocht van ^denkbeeldige tien Ier geval vl hij die dt»£pote kaart in handen heeft „Wij zljüi bijna. Haast je Feel" Janet sink haar h'öofd m da deur van de hut en verdween toen wedr. Felicia keek niet om maar ging voort mee inpakken. „Wij heben rijkelijk tijd. De hofmeesteres hoeft liet mij zooeven gezegd 01 ze is al wei laatste kleedingstuk op, 1 te p; lCbt I land- In ieder geval als altijd terugkeeren,' met luchthartigheid op en Felicia glimlachte, eg. Zij vouwde het deed haar koffer dicht en op slot en da< dal ze het niet prettig zou vinden als haar koffer er uitzag als die van Janet wanneer hij bij de douanen voor visitatie mpest worden opengedaan. Zij had lachend toegekeken hoe die jonge dame alles door elkaar in de koffer gooide en daarbij uitvoer tegen haar ontzet tende afkeer van „pakken". Felicia zette haar hoed op, voor den spie gel, kalm en zorgvuldig, keek de hut rond om zich te overtuigen dat zij niets vergeten had. en toen met een laatst vaarwel in dacnte aan de beperkte ruimte, welke g< rende de dagen crie zij er had doorgebracht minder een gevangenis voor haar was ge weest dan eeen toevluchtsoord voor over peinzing en zelfbedwang en berusting, richt te zij liaar schreden naar het promenadedek. liun tijdelijke opgewondenheid. Op dait oogenblik baande een hofmeester zich een weg door de verschillende groepjes, hier en daar een woord sprekende en verscheidene leden van Harry Suitor's gezelschap scheid den zich van de groepjes en begaven zich in de richting van de kajuit van den kapitein, met een air van gewicht. Eindelijk kwam de hofmeester ook bij Tubby en Felilcia, die af gezonderd1 van de anderen, zachtjes stonden te praten over hun kansen in een vreemd nen we 1 als het ons niet bevalt kun- merkte Tubby denkende hoe gemakkelijk alles dezen jongen man werd gemaakt. Voor haar beteekendë het ballingschap zondier eenige hoop op te rugkeer in langen, langen1 tijd. De teerling was geworpen. Zij had zich vrijwillig losgerukt van haar eigen familie, haar vrienden, den man dien zij lief had. „Compliment van den kapitein mijnheer, en of u zoo vriendelijk wilt zijn in zijn ka juit te kamen. En u ook mevrouw Met een onderzoekenden blik keek de hofmeester hen aan. Hij kende Tubby alleen als een edtelmoe- dig acteur, Broke genaamd, die fooien gaf DE TROONREDE. H. M. de Koningin sprak heden in de ver- eenigde zitting van de Staten-Generaal de volgende troonrede uit: De ontbonden kamers der Staten-Generaal, hebben bijna eenstemmig de wenschelijkheid uitgesproken, dat de voorschriften der grond wet, ten aanzien van het kiesrecht en het onderwijs zullen, worden heizien. Het heeft mij bijzonder verheugd, dat daarbij blijk is gegeven van zeldzame onder linge waardeering en vertrouwen. Het is thans de taak van de Staten-Qene- raal, die heden bijeenkomt, te beslissen of het aangevangen werk zal worden voltooid. Andere politieke wetsontwerpen zullen niet bij u worden ingediend. Gij zult uw vol le aandacht kunnen wijden, aan de vragen, die den oorlogstoestand en de voorbereiding voor een krachtige ontwikkeling van ons land, na den1 vrede ons voorleggen. Indien de door millioen envurig verbeidde vrede ook dit jaar uit blijft, zullen1 bij voort during velerlei offers aan het Ne der landsche volk moeten1 worden gevraagd. Gedachtig aan hetgeen in deze tijden aan andere volke ren is opgelegd, vertrouw ik, dat zq bereid willig zullen worden gedragen. Ofschoon de financieele toestand, dank zij de heffing van nieuwe belastingen niet zorg wekkend is te noemen, blijft toch aanzienlijke versterking der geldmiddelen onvermijdelijk. Aan onze land- en zeemacht, die reeds lan- ^en tijd gereed staat onze onafhankelijkheid1 te verdedigen, breng ik mijd wannen dank. De banden tusschen moederland en koloniën zijn in deze tnoeielijke tij-den hecht gebleken, De betreffende uitingen van het gevoelen van saamhoorigheid, levende in de bevolking van Noderlandsch- Indië, zijn een waarborg dat onze inspanning, ons land en volk, tot welvaart en ontwikkeling te brengen, vrucht zal dragen. Aan de verdediging van het grondgebied dier koloniën zal mijn bijzondere zorg wor den gewijd Onze betrekkingen tot alle buiten Landsche mogendheden blijft gunstig. Is er ook veel, dat tot dankbaarheid stemt wij vergeten niet, dat zoolang de oorlog woedt, gevaren ons land bedreigen en ons volk nog kan geroepen worden, zijn uiterste kracht te geven voor zijn vrijheid en onaf hankelijkheid. Dat God het daarvoor behoe de, is mijn innige bede. Ik verklaar de buitengewone zitting van de Staten-Generaal te zijn geopend. STATEN-GENERAL. De vergadering der Tweede Kamer, welke hedenmiddag, na de opening der zitting van de Staten-Generaal, te 3 uur zal worden ge- uQuden, zal uitsluitend bestemd' zijn voor de aanwijzing der verschillende commissies tot onderzoek van de geloofsbrieven der herko zen leden, waarna deze commissies zich on verwijld met dat onderzoek zullen bezig hou den. Indien die commissies dan tijdig met haar taak gereedkomen, kan reeds morgen worden overgegaan tot het afleggen dloor de leden tot wier toelating zal zijn besloten, van die eeden of beloften, en daarna tot het opmaken van de voordracht aan de koningin voor de be noeming van een voorzitter der Kamer. Ook de Eerste Kamer, die hedenmiddag half vier bijeenkomt, zal zich vermoedelijk dezen middag alleen bezighouden met de be noeming der commissies voor het onderzoek der geloofsbrieven, welke den volgenden dlag verslag zullen uitbrengen. K. KAASKOOPER f. Onder groote belangstelling werd gisteren het stoffelijk overschot van dien heer K. Kaas- kooper, in lieven oud-burgemeester der ge meente Oosthuizen, lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, dijkgraaf van den polder de Zeevang, ridüler in de orde van Oranje Nassau .aan den schoot der aarde toe vertrouwd. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door vertegenwoordigers van vele corporaties, waarvan de overleden deel uitmaakte. Het ooi lege Uifwaterende Sluizen was vertegen woordigd door den secretaris mr. P A. Of fers, die aan de groeve den overledene schet ste ate een eenvoudig man, die in het college in hoog aanzien stond en zijne adviezen al daar op prijs zag gesteld. Namens het colle ge bracht hij hulde aan1 de nagedachtenis van den overledene. Verder werd nog het woord gevoerd door den waamemenden burgemeester, dis. Sid- ïmighe Damsté, den burgemeester van Kwar dlijk en den heer A. de Wh, namens het col lege van- armvoogden. Een zoon van den overledene, de heer W. Kaaskooper, arts te Uithoorn, bedankte voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. üemmgd Mmws. DE MIJNWERKERSSTAKING Het bericht, dat Zaterdagavond op een spoorlijn in bét mijngebied dynamietpatronen zijn gevonden, wordt tegengesproken. Het aantal werkwilligen was gisteren 2707 tegen Dinsdag 2224 en Maandag 1715 man. De productie bedroeg daardoor ook iets meer, maar toch is zij ongeveer 800 wagons per dag minder dan in normalen tijd De voorzitter van dien chr. mijnwerkers- bond heeft in een druk bezochte vergadering onder groote toejuiching aangespoord tolt werken. De heer dr. Poels sprak in die ver gadering zijn vreugde uit over het vertrek eer Belgische geïnterneerden. Hij hoopte dat de gemobiliseerde mijnwerkers, die goede Limburgers zijn, naar de. mijnen zouden wor den teruggebracht. Goede Limburgsche sol daten verlangde hij ook voor de bewaking en bescherming, die zijn beter dan die „Amsterdammers, de sotialisten in uniform, Oiie men ons thans heeft gestuurd. OUDE MUNTEN. In den Houtrakpolder (bij Halfweg) zijn ter diepte van Via 1 M. in een perceel bouw land meer dan 100 oudle zilveren geldstukken gevonden die ter oppervlakte van 3 k 4 M. in den grond zeer verspreid lagen; ze zijn meer endeels ter grootte van onze guldens en rijksdaalders en dragen verschillende jaar tallen loopende van 1720 af. DE AANSLAO OP HET HOTEL ZEVEN PROVINCIËN De rechtbank te Groningen veroordeelde Arie Bloemers wegens poging tot brandstich ting in het hotel de Zeven Provinciën te van een onverwachte mildheid. „De boot wenschl van ons alleen zeker een getuigschrift te geven als bewijs van on ze bekwaauidioden op liet tooneel, na de ta- tableaux van gisWavond." zei Tubby den armen Laiurie had thuisgebracht Lawson's oog-en waxen op Mussels gericht die het dichtst bij hem stond, zoo had liij misschien de sneue beweging van Tubby's hoofd! naar hem gericht niet opgemerkt en lachend tot Felicia; terwijl hi/ de deur open- evenmin de verandering van kleur op het deed en op zij ging om haar te laten binnen- I verweerde gezicht, treden. Acht jongelui, behoorende tot Harry Sulr tor's gezelschap, stonden op een rij voor den kapitein, die aan de tafel zat, «eer ernstig en streng met den vreemdeling eu den jongen naasit zich. Mr. Hudson, de eerste officier, stond dicht bij de deur toen Felicia en Tub by binnen traden; nu ging hij vlak voor die deur staan en plaatste aldus zijn zware ge stalte tusschen hen en den uitgang. „Mijnheer Broke, Lk moet u verzoeken bdj de andere heeren té gaan staan. Miss Lorri- mor, wilt u daar over mii gaan zitten?" De kapitein weees een stoel aan dicht bij den Musscis herhaalde de woorden en werd' gevolgd door Lancaster, een jonge man met dikke wangen, die de woorden uitsprak met een hooge falsctntcm, blijkbaar zeer tot ver maak van zij metgezel. „Dit is een ernstige zaak, mijnheel-, en iik verzoek u ze ernstig te behandelen," sprak de lange man op strengen toon en de man naast Tubby mompelde achter zijn hand: „Een detective bij den hemel 1 of ik ben een Kus Nog twee jongelieden herhaalden de voor geschreven woorden op 'verschillende tonen, mis heer Hudson en Felicia ging zitten en vroeg zich af wat dit alles te beduiden zou hebben. Er was iets bijzondere, iets dreigends in de I sprak met een overdrijving van zijn gewone houding van scheepsdficieren, zoodat haar tem^ige^spr^: „In^Gods naam, schei, uit, terwijl Tubby luisterde met saamgeknepen lippen en een smadelijk optrekken van de wenkbrauwen. Toen kwam hij vooruit en sprak met een overdrijving van zijn gewone hart sneller begon te kloppen', zij, wist zelf I die malle commedie Zij was bijzonder vlug in het waarnemen, men had soms gemeend dat zij niet waarom. Zij was bijzondér vlug in het »hhd. is de stem en dat is de man! riep ad 01 Mussels klopte hem op den schouder Tubby, met opgericht hoofd en kalen, of- de gave van clairvoyance had dtoor haar snelle en zekere ingeving, die haar de ge beurtenissen weike onmiddelijk zouden plaats hebben vooruit deden begrijpen. Tubby voegde zich bij de lange rij colle ga's. Toen kuchte de lanige man. „Ik moet u vragen), heeren, mij beurt om beurt deze woorden na te zeggen: „Dit is voor 't laatst en ik ben van plan er een eind aan te ma ken." Toen1 hij dit zeide werd Felicia's voorge voel of intuïtie volkomen- zekerheid. Zij her kende den inspecteur dien zij gezien had op Doornen Jacht, dien ellendigen dag, toen zij een duidelijke jongensstem, „Weet je het heel zeker, Feddie?" vroeg inspecteur Lawson aan den- blonden jongen „Ja zeker, mijnheer, dat is de mijnheer die bij Liz was. Juist zijn lente en figuur en gladde haar, nog al lang achteraan, bij zijn jaskraag. Ik heb zijjt gezicht niet gezien maar hij sleepte er de woorden uit, net een der." Lawson zag Tubby streng aan-. „Mr. Mau- leverer, ik ben hier om u te arresteeren. De andere heeren zijn vriji en kunen gaan." Zij vertrokken allen achter elkaar eu keken Tubby met groote verbazing aan. Enkelen schudden hem in1 't voorbijgaan de hand en schoon een weinig wit om zijn mond, tracht te hen toe te lachen en te bedanken. Mr. Hud son liet hen passeeren en deed de deur toen weer dicht en Felicia stond op.Zij was tot dat oogenblik toe stil en bevend blijven zit ten1. „Wat beteekent dat, Mr. Manlevercr?" „Het beteekent dat ik een groote dwaas weest ben, Felicia." Hij wendde zich tot inspecteur. „Ftet staat zeker in verband met den moord bij het kanaal?" „Ik moet u waarschuwen, mijnheer, dat van alles wat u zegt, nota genomen zal wor den." „Dank u, ik behoef niet voorzichtig te zijn. Ik weet volmaakt goed wat mij wacht. Maar deze jonge dame u hoeft haar niet langer op te houden. Zij kan zeker heengaan." „Miss Felicia Leach wordt ook gearres teerd." „Gearresteerd! U meent toch niiet dat zij ook als medeplichtige beschouwd wordt?" „Het spijt mij te moeten zeggen dat het mijn pijnlijke plicht is." Hij ging voort met spreken, maar twee woorden slechts bleven gegrift in Felicia's hoofd: „Gearresteerd medeplichtige!" Met een snik waggelde zij en viel1 voor over buiten kennis. Zn legden haar zacht, op een bank neer. Freddie kwam naderbij om haar in 't gezicht te zien. „Wel dat is de gezelschapsjuffrouw en vriendin van miss Pridham- Ik heb ze sa men bij ons in huis gezien. U hebt zeker geen bevel gekregen haar te arresteeren. Zij heeft er niets mee te maken gehad." Niemand1 gaf anfwooord, maar Tubby ver loor zijn gewone kalmte en uitte een viöelr van toom, terwijl de andieren bijna een ge voel hadden van schaamte Wordt vervolgd. ALRMAARSCHE COURANT. -i

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1