DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1)E OORLOG. Openbare Arbeidsbemiddeling. No. 150 Honderd en negentiende jaargang, 1917. VKIJDAe 39 JUNI Dit nurmnor bestaat rilt 2 Wed on. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fl,30 franco door het geheele Rijk f 1,5") Afzonder tifke nummers 5 Cants. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 10.1 2a Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Over den abonnementsprijs wordt bi] vooruitbetaling beschikt. Bewijsnummers 5 eent. ALKMAAR, 29 Juni. In het Duiiache legerbericht wordt mede gedeeld, dat ten, Zuid-Oosten van Nieuw- poon F'elgische posten gevangengenomen werden. Dezer dagen bleek, dat tusschen Nieuwpoort en de zee, waar voorheen de Bel gen stonden, Engelschen aan 'het front wa ren. Van Nieuwpoort naar Yperen toe waren de Belgen vervangen door Franschen, die op hun beurt door de Engelschen werden opge volgd. Thans blijkt uit het Duitsche legerbe- richt dat de troepen-deelen ook hier door elkaar gemengd zijn. Het eerste contingent Amerikanen is in Frankrijk aangekomen. Het is nog maar een begin, maar waar is het einde? Mogelijk komt er ook oen sterk Amerikaansch leger strijden, mogelijk echter hebben er voor dien andere gebeurtenissen plaats gevonden, welke het voor de Anierikaansche legioenen niet meer mogelijk maken de gevaren en moeie- lijfcheden van den Oceaan-overtocht te trot- seeren. Reuter geeft in heel vooizichtigen vorm te kennen, dat men te Londen min of meer re den heeft te gelooven, dat de Russen het of fensief op twee punten van het front begin nen Het Engelsche nieuwsagentschap durft er blijkbaar niet op te zinspelen, waar noch wanneer dat offensief wordt verwacht. Mis schien wijst de actie der Russische artillerie en de bedrijvigheid der Russische verken ningstroepen in Galicië, vooral in het noor den van den Djnestr, op een komenden Rus- sischen aanval. Maar reeds vaker deed de Russische artillerie zich geducht gelden, zon der dat er verder iets gebeurde. De Italianen geven te verstaan, dat het succes van hum beide laatste aanvallen in bet gebied der Zeven Gemeenten door de Oos tenrijkers nu vrij wel ongedaan gemaakt is. De Fransche ruiterij heeft de Grieksche stad Amphissa, door de entente indertijd be geerd in verband met het overbrengen van Servische troepen van Korfoe naar Salonild, maar door het toenmalige Grieksche kabinet- Skoeloedis geweigerd, bezet. Men kan hieruit afleiden, dat waarschijnlijk hot Macedonisch front versterkt zal worden met troepen, via Italië daarheen gebracht. De heer Vcnizelos heeft zijn kabinet reeds gevormd hij had zijn mannetjes uit Saloniki meegenomen. Wel treedit dus de entente direct en indirect met voortvarendheid in deze streek op. In Oostenrijk gaat men nu zoover den nieuwen keizer als den vredeskeizer te beti telen. De jonge monarch moet tijdens' de audiëntie, welke hij aan de partijlieders ver leende, herhaaldelijk en met nadruk verze kerd hebben, dat het zijn voortdurend en on vermoeid streven ts om voor den vrede te werken. In het Hui» van Afgevaardigden werd verklaard, dat de keizer naar een spoe dig einde van den oorlog verlangt. Elder» in dit blad' vindt men een belang rijk besluit van het congres der arbeiders- en so Ida ten raden. Het komt hierop neer, dat men wel wil doorvechten, maar niet wil overwin nen, omdat een nederlaag van een der par tijen het uitgangspunt van een nieuwen oor log zou vormen. In deze opvatting hebben zich voorstanders van het voortzetten van den oorlog en voorstanden» van het spoedig tot stand komen van den vrede zich ven c ni^d. Een afzonderlijke vrede of wapen stilstand wordt kort en bondig van' de hand gewezen. Maar men wil onmiddellijk men- schen 2emden naar de verbonden en' onzijdige staten en menscken naar Rusland vragen, om stemming te maken, men wil democrat! sche diplomaten, men wil spoedige herziening der verdragen met de bondgenooten. De „im perialistische" entenite-regeeringen zullen dit besluit zeker niet bijster welgezind zijn. De invloed op den verderen loop van zaken hangt intusschen grootemdeels af van de ont wikkeling der dingen in Rusland, waarom trent heden niets nader werd vernomen. VARIA. EEN MOTZE VAN HET CONGRES VAN ARBEIDERS EN SODATEN. Volgens het St.-Pet. Tel. A. heeft 't congres der arbeiders en soldatenradlen uit heel Rus land met overweldigende meerdterheidl die motie van die revolutionaire sotiaiisten en monsjewiki aangenomen, dm ai» volgt uuuit Dc oorlog komt voort uit het imperialis tisch. streven der leidende klassen van ade manuien. Deze oorldg leidt tot de volslagen inzinking van alle landen en volken en brengt de Russische revoiucue aan den rand' van den afgrond, terwijl hij miljoenen offers en mil- jaruen van de voiksreserve verslindt. Hij dreigt de verwarring te verergeren, die het oude regeerstelsel heeft nagelaten, leidt tot hongersnood en onthoudt het land de gele genheid aan den vruchtbaren arbeid te blij ven, die de nieuw gewonnen vrijheid meet verstevigen. Het congres dier raden van A. en S. erkent, dat de strijd, om zoo schielijk mogelijk een eind aan den oorlog te maken, het gewichtigste vraagstuk is, waarvoor de revolutionaire demokratie zich geplaatst ziet, een vraagstuk, dat zich opdringt wegjens de belangen van de revolutie zoomede het stre ven der arbeiders in alle landen, om met het onderlinge moorden op te houden en de broederlijke eenheid in den strijd om de vol ledige bevrijding van het menschdom te her stellen. Het congres beschouwt ten eerste het slui ten van'den oorlog met een nederlaag van /ene der strijdende partijen als het uitgangsr punt voor een nieuwen oorlog, daar de ont stemming tuschen de volken zal toenemen en ze tot volslagen afmatting en hongersnood .noet voeren. Ten tweede zou een afzonderlijke vrede een der oorlogvoerenden versterken en een doorslaande overwinning over de anderen luogelijk maken, verder het streven der leiden de klassen naar overweldiging ten rugge steun strekken, de bevrijding van Rusland uit d'e schroef van het algcmeene imperialisme onmogelijk maken en de arbeiders verhinde- en, zich internationaal te vereenigen. Duen- engevolge wil het congres kort en. bondig van geen enkele politiek weten, die afstuurt op het sluiten van een afzonderlijken vrede oi een vooioode daarvan, n.l. een afzonderlij ken wapenstilstand. Daar de oortog alleen kan worden ten einr de gebracht op voorwaarde, uat dc demokra- uscne elementen van alle landen de handen ineenslaan, acht het congres het onvermijde lijk dat ten eerste de Russische demokratie uoor haar orgaan, uen raad van afgevaar digden ucr soiuaten. arbeiuers en boeren uit ueel Rusiaud een opiuep tot de demokratiën /au uue .auoen r.uu, om net wachtwoord .cu, een „vieue zunuicr annjving en schade- joossuuiin^ op oen ^ronosn% van net zeil- jepuiiugsi ectu aan ie nemen en m uezen geest ïnvioed' op ue regcermgeu un te oefe nen teil tweede, uat ze met arte middelen bij draagt tot u£ weder vestiging binnenkort van ue revoiuiivaaire miernauonaue en tot het samenroepen van de internationale socialis- lenconferentie met het dfoei, de arbeiders-in- lemationale en de solidariteit der arbeiders te herste'lien, bepaalde vredesvoorwaarden uit te werken, alsmede maatregelen vast te stellen, die dé toepassing van deze vredles- voorwaaruen ia ue praktijk zouden mogelijk maken. Ten derde, dat ze de aandacht van alle oor logvoerende demokratten op het gebrek aan geestkracht in hun protesten tegen dfe jong ste verklaringen hunner regeeringen richt Tot oplossing van dit vraagstuk ts het on voorwaardelijk noodzakelijk, onmiddellijk een afvaardiging te zetulCn naar de gealli eerde en onzijdige s ft ten en die landen tot liet zendien van afgevaardigden van alle soci alistische partijen naar Rusland uit te noo- üigen. Het congres teekent krachtig verzet aan tegen de struikelblokken, die de imperia listische regeeringen de zending van zulke delegaties in den weg leggen. Daar de voorloopige rerairing het vredles- program der internationale politiek heeft afgekondigd, acht het congres he gebiedend noodzaketijk, dat de regeer mg ten spoedigste al te maatregelen treft, die Rusland's bondge nooten tot dezelfde gedachten brengen, liet congres vindt het noodig dat de regcertng nu al maatregelen neemt om die herziening van verdragen met die bondgenooten te bespoedi gen. Daartoe is men gedwongen, nieuw perso neel in het beheer van de buitenlandlsche za ken en oen nieuw korps diplomaten in d'emo- kratischen geest te benoemen. Het congres verklaart, dat de revolutionaire demokratie in Rusland, zoolang de oorlog niet door die bemoeiingen der internationale demokratie tot een eind is gebracht, er op alle manieren toe moet bijdragen om dfe geschiktheid onzer legers tot dien strijd, zoomede hun verdfedi- gings- en aanvalskracht te versterken, aange zien een doorbraak door het Russische front en een nederlaag van dfe Russische revolutie een allernoodlottigste slag voor de heele zaak dier internationale demokratie zou rijn. KORTE BERICHTEN. De Temps hangt een verschrikkelijk tafreel op van den toestand in Syrië, waar honger en besmettelijke riekten slachtingen, onder de mensohm aanrichten. Te Balbeck kwam he it tot een oostand en de Tjxrken werden' verjaagd, In Boedapest betoogden 20.000 men- schen voor het tdesreclü. Ze gooiden de ven sters van dfe sociëteit- van graaf Tisza's par tij in, overigens verliep de betooging heel be daard, maar 't kostte den hoofdcommissaris van politie zijn positie, daar er in hot parle ment over geklaagd was dat de politie niet had ingegrepen. Zes Engelsche vliegers hebben 70 bom men op den olijfberg bij Jeruzalem geworpen, doch volgens Wolff weinig «chadie aange richt. In Engeland wordt een onderzoek fa- gesteld naar de oorzaak van plotseling ver schenen maag- en ingewandsziekten, welke men toeschrijft aan het gebruik van oorlogs- brood. In het Lagerhuis heeft minister Bal four ontkennend geantwoord op een vraag van een lid, of er een overeenkomst tusschen Engeland en Frankrijk bestaat, waarbij aan Frankrijk ingeval van een' overwinning der geallieerden, behalve Elzas-Lotharingen eenig Europeesch gebied is toegezegd. NEi>mLAJ8I). OP NOODZAKELIJKE BEZUINIGING HET GASVERBRUIK. De Rijks-kolendistributie heeft aan de gas fabrieken een schrijven gericht, waarin aan wijzingen worden gedaan omitrent het koken op gas en waarin'nogmaals gewezen wordt op de noodzakelijke bezuinigin. fa' een schrijven aan de gemeentebesturen, roept de Rijks-kolendistributie hun medewer king in, teneinde de noodige samenwerking te verkrijgen tusschen gasfabriek en electri- scfae centrale en brandstoffen-commissie. Vanaf 1 Juli a.s., zullen aan geen gasfa briek meer kolen worden verstrekt dan noodig zijn voor een gasafgifte van 65 pCt. van' de overeenkomstige maand van het vorige jaar, tenzij zeer deugdelijk is aangetoond, dat met machtneming van hetgeen hierna zal volgen, een overschrijding gewettigd is. Naar het oordeel van de rijkskolendistribu- tie wordt de meeste waarborg tegen over schrijding van de 65 pet. verkregen door een gedetailleerd stelsel van rantsoeneering toe te passen, bij welk stelsel men steeds in de al lereerste plaats voor oogen dient te houden de wenscnelijkheid, om aan ieder, die op, gas kan koken, de daarvoor benoodigde hoeveel heid gas 'ter beschikking te stellen. Voor ko ken zal een .gasafgifte van 360 M8. per jaar als maximum moeten worden aangenomen. De verlichting moet tot het uiterste wor den beperkt, terwijl het industrigas moet worden beperkt tot 75 pet. van het in No vember j.l. verbruikte kwantum, tenzij speci ale ontheffing door de Rijks-Kolendistribu- tie is verleend; de noodzakelijkheid om be drijven welke van electriciteit gebruik kun nen maken hierop over te brengen, blijft on verminderd bestaan. Teneinde te kunnen bcoordeelen of iedere gasfabriek in alle opzichten medewerkt en het hare heeft gedaan daar te bezuinigen waar dit taogeUjt is en de hoeveelheid gas, waar over beschikt wordt, daar te brenger waar zij uit een oogpunt van goede kolenvoorziening tnoet worden gebracht, zal ik, aldus het schrijven, gaarne geregeld den 28sten van elke maand een schema ontvangen, waaruit mil de door u gedachte verdeel ing voor dc volgende maand zal blijken. Ik behoud mij voor de door u gedachte verdeeling Indien deze naar mijn oordeel niet juist mocht zijn te wijzigen. Het op deze basis voor Juli opge stelde schema, zie ik uiterlijk 5 Juli a.s. tege moet. Teneinde uniformiteit te hebben in de op gaven van de verschillende gasfabrieken, ge lieve u de volgorde als volgt te nemen Voor de maandis noodi g Vooraansluitingen h M". per aansluiting totaal M'. Voor Inidustricgas M'. Voor Publieke Verlichting M8 Voor eigen gebruik a M8. Totaal M8. Wanneer men bij een op deze wijze streng doorgevoerde rantsoeneenng niet tot de be sparing van 35 pet. van. de overeenkomstige maand van het vorige jaar komt, zal indien dit aan de Rijks-Kolen-distributie overtui gend is aangetoond, het betreffend gasbedrijf voor een hoogere toewijzing in aanmerking worden gebracht. Ik vestig er bij, voorbaat reeds uitdrukkelijk uw aandacht op, dat als deugdelijke argu menten voor overschrijding van het bezuini gingspercentage nimmer door mij zullen worden erkend: publieke verlichting, verlich ting van openbare gebouwen, buizenverlies en dergelijke. Een innige samenwerking met de eleetrici- tdtsbedrijven en de Brandstoffencommissies is gewensebt; ik herhaal dit hierbij nadruk kelijk en verzoek u in het belang van het al gemeen hiertoe het uwe bij; te dragen. Ten slotte voeg ik hieraan toe, dat het in mijn bedoeling ligt, zoo de ervaring na een paar maanden mocht leeren, dat een bepaald distributie-stelsel de voorkeur verdient, dit bindend voor te schrijven. BINNENLAND DE TROONREDE. Over de gisteren door de koningin uitge sproken troonrede zegt het Hbld. o.m.: Het is wel een zeer bijzondere openingsre de, die heden door H. M. de koningin is uit gesproken. In deze rede rijn de eerste para- Safen slechts schijnbaar de voornaamste. gt in deze openingsrede niet als het ware de bekentenis, dat voor de Grondwetsherzie ning toch wel een wonderlijk tijdstip is geko zen? In afwachting van de nieuwe verkiezingen zullen er oorlogsmaatregelen te nemen rijn. En dan, is er iets meer op komst voor de ver dediging van Indië. De uiting over Indië's verdediging doet vermoeden dat er iets der gelijks te verwachten is. De Maasbode: Thans nu de omstandig heden zich zoo vreedzaam ontwikkeld heb ben, nu eerst hoort men in de troonrede den zuiveren klank, welke iedere regeering in tij den van landsgevaar past, in deze woorden': „Andere politieke wetsontwerpen zullen niet bij U worden ingediend. Gij zult uw volle aandacht kunnen wijden aan de vragen, die de oorlogstoestand en de voorbereiding voor een' krachtige ontwikkeling van onss land na dten vrede ons voorleggen". Van 1914 af had dit korte, schoone pro gram de taak van die Kamers moeten aandui den; en tegen drijverijen van politieke win zucht had de regeering van stonde af de uouding moeten aannemen, welke zij nu, die gunstige omstandigheden voigend, vertoont. Gelukkig verneemt men mets van verdere legeruitbreiding Dus heeft het ongelukkig maken van tienduizenden gezinnen voorloo- pig een eind. Goedgekeurd moet worden, dat /iu ook een looze belofte, zooals de vori ge troonrede bevatte is achterwege gela ten Na aanhaling van de passage Andere po litieke wetsontwerpen" enz., zegt de N. Roet. Üt.Hiermede treedt het kabinet uit de door die verkiezingen van 1913 geschapen omstan digheden weg. Het is „de Godsvrede", thans door de regeering zelve tot program punt verheven. Te hopen is, dat de volksvertegenwoordi ging oe roepstem üer ïegeering verstaan <.al. Dut is op net oogeniturk tiet zwakke ,>uut. Vóór de ontbrnumg nebben de Kamers uieL steeds getoond, den ernst der ujden te oegnjpen. De „zeldzame onderlinge waar- deermg en vertrouwen' is dij een vieugje ge bleven. I och, oi deze stemming van toenade ring, deze gezindheid tot samenwerking tot een gemeenscliappeiijk doel, dat boven bene pen partijbelangen en tiaditioneeie partij- opvattingen uitgaat, zal worden hervat daarvan zal m de eerste piaats alnangeu, oi de regeermg van hetgeen zij wil oók iets zal kunnen bereiken. De Haagache Nieuwe Courant: Den Ka mers wacht een taak van groote be teekeins. Zij zullen gelegenheid hebüen te bewijzen, dat de behandeling dej üiouidwetsiieizie- mng met beduiden dat rij de oogen sloten, of, erger, geen oog üadlden voor de gewel dige dingen, die ronuom ons zich ontwikke len en hun tuviocd ook op - un» Staats- en volksleven zullen doen gelden. Zoo is dus deze troonrede, hoewel zeer kort, geenszins zonder inhoud en bctcekems en hoew.cl met naar grootheid van stijl iS' ge sneefd'allerminst klem. De Nederlander: Groote dingen worden vaak in weinige woorden gezegd. Deze waar heid vindt in de troonrede haar spiegelbeeld'. Zij toch is korter dan gewoonlijk, juist om dat rij zooveel inhoudt. Zij spreekt van twee groote dingen: de rGondwetsherziening en de oorlog. De Standaard: Uiteraard kon de troonrede dltamal, voor zoover ze profetie placht te zijn van wat, als verrassende aanbieding, op wetgevend gebied te wachten staat, met an ders zijn dan een dood geboren kindeke. De Tijd: Wij blijven vrij, dit jaar, van po litiek. De troonrede zwijgt intusschen over netgeen geschieden' zal met de aannangigc politieke wetsontwerpen, met name de Ou derdomswet en de Pensioenwet. Wil die re geering zich oprecht houden aan het com promis, dan ,weet rij echter, welke in deze haar houding moet zijn. Het Centrum. Wij gaan, wat de binnen landSche politiek betreft, een naar alle waar schijnlijkheid kalm parlementair jaar tege moet, wat niet uitsluit, dat zich toch wel spannende momenten kunnen voordoene met BUROEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van WERKGEVERS en WERKNEMERS, dat voor hen de gelegenheid bestaat op gemak kelijke wijze gebruik te maken van de orga nisatie der openbare arbeidsbemiddeling en dat daarop thans in het bijzander de aan dacht wordt gevestigd, omdat ia sommige drijven en gemeenten werkloosheid reeds is, of in de naaste toekomst waarschijnlijk ml ontstaan, terwijl andere bedrijven (o. m. de landbouwbedrijven) over een tekort aan arbeidskrachten klagen. B^ hot zoeken van arbeidskrachten of ven arbeid hebben belanghebbenden zich in deze gemeente te wenden tot het Correspondent- hap dier ArbeidsbemiddelingMevrouw A AUKES—TIMMERS, wonende OUDB- 1RACHT 198, dte daartoe des ZATER DAGS van 11 tot 12 uur en DE OVERIGE WERKDAOEN DER WEEK van 10 tof 12 tur TEN STADHUIZE te spreken is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPINO, Voorzitter. DONATH, Secretaris. name wat het financieel, het economisch en .iet militair beleid' betrat. De Troonrede maakt geen. gewag van eenig uitzicht op spoedige vermindering van den mobilisatie-druk. Zij wijst er integendeel op, uat „bij voortduring" velerlei offers van het Nederllandsche volk zullen moeten worden gevraagd. Rooskleurig is 't verschiet, dat hiermee geopend wordt, niet, en men mist in die roonrede den opgewekten, optimistischen oon, welken men er zoo gaarne in zou heb- oen vernomen. Voor zulk een toon schijnt, iielaas, het oogemblik nog niet gekomen te zijn. Ueaneugd nieuws. INZOUTEN VAN RUNDVLEEBCH. In het jongste nummer van de Vee- en Vteeschhandel toont de heer H. Frank te Scheveuingen met voorbeelden aan het on mogelijke om gezouten rundvleeach goed te bewaren. Na eenige maanden ingezouten te zijn, is het vleescn zoo zout, dat niemand net meer dan één of twee maal zal willen oopen. Beter vindt schrijver het, om zoo spoedig mogelijk een gedeelte von het vee, cat hier te veel is, uit te voeren. VERZUIMDE INLEVERINO CANDIDATENLIJST. In Schellinkhout is bij de candidaatstel- ling voor 3 leden van dén raad geen enkele candidlaat gesteld. De liberale ktesvereeni- bmg had cuelijst voltcekend, maar de secre taris had verzuimd die in te leveren. AARDAPPELEN. Op verschillende plaatsen in Amsterdam Lebben vrouwen hunne ontstemming getoond over de slechte aardappelenvoorziening Aan de Prinsengracht heben eenige hondenden zich meester gemaakt van een partij groot 7000 kilo. Verschillende pakhuizen werden geïnspecteerd, maar voorraden werden niet meer gevonden. Den minister werd een tele gram gezonden. Ook te Almelo en Groningen hebben vrou- wenbetoogingen plaats gehad. De gerechtelijke verkoop van 300 000 K.G. oude aardappelen, die gisterenmorgen te Rot terdam zou plaats hebben, ging niet door, omdat de ontvanger en dfe inlauer tot over eenstemming zijn gekomen. Waarschijnlijk zijn deze aardapelen dte oorspronkelijk dloor uen Engelschen keurmeester voor import in Engeland afgekeurd waren, toch geaccep teerd DUBBEL JUBILé. Zondag a.s. zal te IJinuiden herdacht wor den het 25-jarig bestaan der Oud-Katholieke gemeente aldaar en tevens gevierd die 25-jari- ge ambtsvervulling bij die gemeente van den pastoor van der Poll. Bij de kerkelijke en feestelijke herdenking zal de ochtendmis wor- dfen opgedragen door den jubileerenden priester en zal monseigneur H. T. J. van V lijmen, O. K. bisschop van Haarlem de feestredfe houden. De oud-katholieke gemeente te IJmuidien werd in 1890 gesticht met aanvankelijk 120 leden en telt er thans reeds 1200. UIT HOORN. In de gisteren gehouden raadsvergaderin is besloten een vakschool (huishoudschool voor meisjes op te richten. Ze zal gevestigd worden in dfe voormalige eerste burger school voor meisjes1. Voor verbouw der school werd een crediet toegestaan van j 15.140. Ter tegemoetkoming in de stich- tingskosten ontving de gemeente van de Va- derlandsdie Maatschappij 10.000 en van een onbekende een gelijk bedrag. Men hoopt de school nog dit jaar te openen. n MAilSCH OURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1