Een voorstel, om, aanvangende 1918, de kermis met 4 dagen te bekorten, werd in han den van B. en W. om advies gesteld. Aan de vereeniging voor ziekenverpleging werd 500 subsidie verleend. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier besloot zich te wenden tot den raad van vereenigingen; belanghebbend bij de Nederl. in- en export, om zoo mogelijk in. Hoorn een vergadering te beieggen, waarin voor belanghebbenden de eventueele gevol gen' van een export-centrale zullen worden uiteengezet. De Kamer besloot steun te verleenen aan het adres der Kamer te 's-Hertogenbosch, -om aan de spoorwegmaatschappijen te verzoe ken, bij het innen van vrachten, uitgedrukt in vreemde munt, een tarief in te voeren, d!at rekening houdt met den koers van den laat- sten tijd. UIT EGMOND AAN ZEE. Gisterenavond 7 uur vergaderde dfe raad in voltallige zitting. Met een enkel woord wenschte de voorzit ter de herkozen leden, de heeren G. Snoeks, R. Gul en A. Zwaan, geluk met hunne be noeming. Ingekomen: Kasopname gasfabriek; in kas was 702.69; id. waterleiding 625.25ya; ld. gemeente 1736.34V^, welke bedragen overeenkwamen met de boeken. Voor kennis geving aangenomen Een verzoek van E. van Pel om licht in zijn verlofzaak te mogen branden. Alsvoren. B. en W. stelden voor de begrooting aan te vullen met een bedrag van 1076 33% in verband met de levensmiddelen; met 533 hoofdei, omslag; met 50 verleende gratifi catie Conijn en met 482 duurtetoeslag ge meente-ambtenaren. Goedgekeurd. Verder stelden B. en w. voor met het oog op voorgekomen moeilijkheden in het gas verbruik de beperking voor winkels en caié's op te heffen en tot 15 September as. verlich ting toe te staan mits de 60 pet niet woxd't overschreden. Met alg. stemmen goedgekeurd Het kohier van. den hoofdei, omslag werd vastgesteld op 10632.21 Y> en ter inzage ge legd voor belangstellenden. Rondvraag. De heer Snoeks besprak de hooge tramta- rieven en vroeg of daartegen niets was te doen. De wethouder, de heer van Hall, meen de dat zoolang geen- concurrentie bestond, hierin wemig verandering zou zijn te bren gen. Aangehaald werd nog de lijn den Haag Scheveningen die tegen zeer laag tarief rijdt in verband met de groote concurrentie. Aangeraden yra'd flink te werken aan de tot Rian dimming van een electrische trein Uit geestEgmond. Daarna sluiting. UIT SCHERMERHORN. Bij een gehouden kolfmatch door de kolf- bonden „Die red em" te Schermerhom en „Ons Genoegen" te Ayenhom behaalde eerst genoemde bond 1183 punten en Ons Genoe gen 1047 punten. Aan den kolfbond „Die red em" werd een als overwinnaar verguld zilveren medaille uitgereikt. U.IT AKERSLOOT. Woensdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig de burgemeester, aanwezig alle leden. Van Ged. Staten was terug ontvangen die goedgekeurde geldleening, aï- en overschrij ving en onvoorziene uitgaven. Vpor kennis geving aangenomen. Daukbetuig i ag van C. Hoogland, veldwachter en P. Timmer, ge meentewerkman voor verhooging salaris. Voorts was ingekomen een verzoek van de bewoners van Boekei, om bij het clectr. net te worden aangesloten. Na bespreking aange houden om opgave van de kosten te vragen. Rekwest van vele bewoners om de kermis Zondag af te schalen en een rekwest van ne ringdoenden om dt kermis te behouden.. De heeren Kraakman cn '1 cling stelden voor om den Zondag en Woensdag te la hp vervallen1 De hoer v. 't Hof stelde voor om de geheele kermis af te schaffen en daarvoor in de plaats een volksfeest b.v. op koninginnedag te doen houden. In stemming gebracht, werd het voorstel v. 't Hof verworpen met 6 tegen 1 slem 't Voorstel-Teelliug, mede gesteund door den heer Helder, werd met algemam stem men aangenomen. Dus de kermis blijft ge- handhaaft op Maandag en Dinsdag. Benoeming administrateur electr. bedrijf. Er waren 6 sollicitanten, van wie inet 4 stem men werd benoemd de heer H. Verduin. De heer A. Vermeulen kreeg 3 stemmen Indien treding 1 Juli. Het innen der gelden werd onder de werkzaamheden van den admini strateur begrepen. Vastgesteld werd de verordening op het electr. bedrijf, de persoonlijke borgstelling werd bepaalu op 500. Daarna behandeling reel, hoofd, omslagi Bij de rondvraag bracht de heer Kraakman den weg bij O. Groot ter sprake. Van ge meentewege zal dlaar in verbetering worden aangebracht. De weg in Molenbuurt zal dlaor Groot uit de Woude in orde worden ge maakt en 't Schouw zal voor een nieuw dek in reparatie moeten'. Alzoo besloten. De heer v. 'triof zou bij de school een bak willen plaatsen om het regenwater van de Noord zijde daarin op te vangen Zal in worden voorzien. Daarna sluiting. UIT BERGEN. Op 't zoo gunstig gelegen terrein alhier, waar eenige jaren geleden door 't gezelschap Royaalds -met zooveel succes „Adam in Bal lingschap" werd opgevoerd, zullen ook de zen zomer openluchtspelen worden gehou den. Hiertoe heeft zich een commissie gevormd waarvan de leidende personen, voor 't zake lijke: de heer Jac. Sluijters Jr. (die indertijd als impresario voor RoyaardS met groot suc ces een toumée met „Adam in Ballingschap" regelde door ons lancr en dtooi Bellgië) en voor 't artistieke: Ooen Hissink dfe nu al eeni'ge zomers achtereen in de Openluchtspe len te Oisterwijk, te Valkenburg en nu pas weer in het Stadion te Amsterdam getoond' heeft voor dit werk talent te bezitten. Het terrein waar de openlucht-opvoeringen plaats zullen hebben is door den eigenaar, den burgemeester dezer gemeente, afgestaan Het is een plek grond, door de natuur, als voorbestemd tot openluchtspel: rondom af gezet dbor geboomte en struiken, op den achtergrond gedekt door heuvels, waartus- sclien geboomte, struikgewas en slingerpa den, terwijl een glooiend terras prachtige gelegenheid biedt om een tribune te zetten voor circa 1000 toeschouwers. Als stuk is een der meest speelbare .van Vondel gekozen, n.l. „Joseph in Dothan"; voor de opvoering zijn uit de beroepsspelers van onze verschillende gezelschappen diege nen aangezocht welke geacht kunnen wor den 't meest voor openluchtspel in aanm<èr- king komen, zoodat elke rol op de beste wijze bezet kan worden. Binnenkort zullen de namen gepubliceerd worden. 't Ligt in de bedoeling, gedurende de laatste helft van Juli -en in de geheele Augustus maand elke week vier of vijf dagen te-spelen De reeks voorstellingen vangt aan 2 Juli a.s.; elke voorstelling dluurt van half drie 's middags tot circa 5 uur. De uren zijn, in verband met den treinen loop, zoo gekozen dat het publiek uit alle deelen van ons land 's morgens naar Bergen kan, komen en 's avonds weer naar huis terug kan keeren. De gemeente bloeit en met haar een groot deel van haar inwoners. Het zijn zelfs niet alleen de inwoners die van de bloei van Bergen profiteeren, ook de leveranciers uit Alkmaar hebben daarbij groot belang en zij die met hun affaire de gemeente uit Alkmaar vandaan dagelijks be zoeken eveneens niet het minst. Een van Bergen's getrouwen is David de Groot. Reeds jaren neemt hij met zijn ijswa- gen tegenover Duin-vermaak zijn standplaats in en' de dagjesmensellen en de schoolfeesten- de jeugd zullen hem daar niet gaarne mis sen. Zijn roomijs a la vanille, blijft, door zijn bereiding uit de beste grondstoffen steeds be- geerlijk. David bereikte heden weer een mijlpaal in zijn leven. Heden nam hij zijn nieuwe ijskiosk van 2 maal 1.50 M. op widen in gebruik en liet deed wel eenigszins pijnlijk aan, hem nu te hooren afgeven op zijn oude getrouwe ijswa- gen, die hem tot nog toe zoo flink in den strijd om het bestaan had geholpen. Maar zoo gaat het In zaken. De tijdgeest is onverbiddelijk en David begreep, dat hij niet ongestraft stil kon blijven staan. Nu zijn inrichting nog zooveel hygiëni scher is geworden, zal zijn omzet zeker ten zeerste toenemen, daarvoor is de deugdelijk heid' van zijn preparaat voldoende waarborg. Het oog wil ook wat hebben zei Davia, mq.ir die kwaliteit ia toch de hoofdzaak. GEMEENTERAADSVERKIE ZINGEN. AKERSLOOT. Door de r.-k. kicsvereéni- ging alhier zijn die 3 aftredende leden, dfe heeren M. Groot, P. Kraakman en A. Tee ling, candidaat gesteld, terwijl door de libe rale kiesvereeniging de heer J. Groot Jbz. gecandideerd is.s De stemming is bepaald op Maandag 9 Juli. LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ „DORDRECHT". In de hedenmiddag te Dordrecht gehouden algemeene vergadering der Levensverzeke ring-Maatschappij „Dordrecht" hebben di recteuren aan aandeelhouders verslag uitge bracht over het boekjaar 1916. Het verslag vangt aan1 met een herinnering aan het overlijden van Mr. F. N. bickenga, den voorzitter-commissaris, tevens den taatst- overgüblevene van dfe oprichters der ven nootschap. Met dankbaarheid wordt her dacht. hetgeen hij tot den bloei der „Dord recht"'het-ft bijgedragen. Met genoegen stelleu directeuren va: t, dat de toestand in het levensverzekering bedrijf in Nederland1 zich meer en meer begint te klaren cn dat het productie-cijfer daarvan een weerspiegeling geeft. De productie was in hel afgeloupai ja.u ruim mui «aha li maai groot als in 1915, de royementen wegens afkoop, wanbetaling en polisswcigerlog der kapilaalverzekcringen slechts van het vo rige jaar, terwijl 1915 tegenover hot zeer ab normale 1916 reeds een verbetering van drie ïnilliioeu vertoonde. Het grootste deel van de tncprdere productie kwam uil Nederland. De steilte was ook in 1916 weder gunstig. De winst op de steilte bedroeg 232.U42 tegen 220.344 in 1915. Alle verzekeringen, ook die der afdeeling Volksverzekering Ie zanicn voegend, vindt men de volgende beweging. Met inbegrip van de uit het vorig boekjaar overgenomen voorstellen kwamen 5727 aanvragen in be handeling met 5.329.304.86 verzekerd ka pitaal en 111.296.90 verzekerde rente. Hiervan werden 5410 voorstellen met 4.187.790.06 kapitaal en 99.594.90 ren te aangenomen, terwijl nog 164 voorstellen in behandeling bleven. Aan het einde van liet Doekjaar bestond de portefeuille uil 135496 verzekeringen met 81.823.079.21 'A kapitaal cn 1.544.283.13 jaarlijksche ren te of, deze laatste tot kapitaial herleid uit 97.270 910.51 Het gedeelte der portefeuille, waarvoor de premiën niet reeds zijn afbetaald, doet een In komen van 3.140.908.42 verwachten. De gekweekte interest heeft 4.21 pet. van het geheele vermógen der maatschappij be dragen en 4.42 pet. van het rentegevend be legde gedeelte daarvan. De agio-rekening gaf ook dit jaar een buitengewoon voordeel. De premiereserve is met 1 1/4 millioen ge stegen. De reserve voor geldbelegging werd1 verhoogd met 4 pet van het saldo per 31 December 1915 alsmede inet hetgeen de voor afschrijving in aanmerking komende vermo- gensbestanddeelen meer opbrachten dan 4 pet. Zij steeg daardoor met 96.901 tot 452.201. De kapitaalreserve bedraagt 209.883.69. Evenals het vorig jaaT i's hot saldo der in- komstenrekening gevoegd bij dfe premie-re serve Directeuren stelden1 voor, ook over 1916 aan aandeelhouders het in de statuten bepaalde voorlbopig dividend uit te keeren. De vergadering heeft de balans en de in- komstenirekeniug goedgekeurd en aan de uit- keering van 4 pet. dividend hare goedkeu ring gehecht. BEMZINE. De Toewijzings-commissie voor benzine maakt bekend, dat aanvraagformulieren ter bekonring van benzine ten dienste van parti culieren verkrijgbaar zijn gesteld: voor au tomobielen: aan het Secretariaat der K. N. A. C., Lange Vijverberg 10, 's Graven'hage voor motorrijwielen (en motordriewielers) aan het Secretariaat der K. N. M. V., Ko ningsplein 1214 Amsterdam. De distributie van benzine aan particulie re» zal in het gunstigste geval niet voor einde Juli a.s. plaats kunnen hebben. HET SPÖRTFEEST TE EDAM. Voor het Zondag te Edam te houden sportfeest zijn talrijke inschrijvingen 'ingeko men. Bekende sportslui en sterke ploegen zullen mededingen, o. a. U. V. V. (Utrecht), U. D. (Deventer), Grenadiers en' Jagers (den Haag), Dordrecht e. a. STADSNIEUWS. GESLAAGD. De heeren Th. N. J. van der Klei, en Th. Schlichting alhier zijn aan de Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het candidaats- examen in de geneeskunde. KRIJSGRAAD DEN HAAG. Boor dten krijgsraad te den» Haag is tegen den milicien-soldaat D. P. K. alhier 15 we ken militaire gevangenisstraf geëischt. POLITIENIEUWS. De politie alhier heeft processen-verbaal opgemaakt tegen een aan het Ritsevoort zit ting houdende tandtechniker, wegens het onbevoegd uitoefenen van' die tandheelkunde. OVERREDEN. Een 8-jarig meisje van Schotvanger, uit het Ach'ter-FniÜsen, klom gisteren op een wagen, hoewel de koetsier zulks herhaalide- had verboden en meermalen reedis met de zweep had gedreigd. Zij1 viel en het achter wiel van den wagen reed haar over de borst. Zij had nog de kracht op te staan en naar een lantarenpaal te loopen. Daar zakte ze echter in elkaar, waarop zij werd binnen ga: ragen hij den heer Wentink, op den hoek van de Zaadmarkt. MUZIEKUITVOERING aangeboden door het Symphonie-Orkest „JUBAL", bestaande uiit 12 leden1 van het Stedelijk Muziekkorps, Directeur de Heer H. A. MAAS, op ZONDAG 1 JULI, voonn. van 8QVa U'ur, in den Hout. Programma: 1. NeutraalMaisch Mike Bernard. 2. Fragmenten uiit de balletmuziek tot de pantomime „Les petita riens van W. A. Mozart." 1.. Ouverture. 2. Andante Allegro. 3. Larghetto. 4. Allegro. 5. Pantomime. 6. Finale. 3. VlaanderenOuverture P. Bouillon 4. Krotalon. Xylophon-solo H. A. Maas. (Door den Hcêr L. Goettel). 5. Gold und Silber. Wa'lzer Franz Lehdr. 6. Koning Mydas. Ouverture R. E'i'lleniberg 7. UncleTom. HugoFrey. HOOGERE HANDELSSCHOOL. De Commissie van Examen, samengesteld uit directeur en leeraren der Openbare Hoo- gcre Handelsschool te Alkmaar, heeft in hare zittingen van-15, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 28 Juni, ten overslaan van heeren cGcommit leerden, W. R. H. Wakker, Mr. K. A. Cohen Stuart, Ph. M. Bosscber en H. W. Hanni- voort, wier aanwijzing was goedgekeurd bij beschikking van den Minister van Bimienl. Zaken van 30 Mei, 1917 No. 8232, geëxa mineerd de leerlingen der hoogste klasse van genoemde school en op grond van dat on derzoek een bewijs van voldoend afgelegd eindexamen uitgereikt aan: C. Bakker, P, Boekestehi', P. Bos. Sj. Jlottinga, H. B. Breg ma», J. H. Bijl, J. Dik, Catharina M. van I ijck,- Geerli ut da N. v. dl. Horst, P. C. v. d. Horst, L. Jonker, J. D. Kistemaker, Jud'tlh v. d. Kop, H. C. Liud, H. M PosUiunta, A. Ver- steege, A. J. Witsênburg en P. H. A. IJs- peert. AFSTAND VAN GROND EN WATER 1USSU1EN DE BEIDIE HOORNSCHE VAARTEN. B. en W. stelLen den gemeenteraad! voor, den in. J. Bierdrager Jbz1., lioutl.am.tcla.ti alhier, ten behoeve van de ultoetening v.ui zijn bedrijf, voor het maken van een halkeii- haven en een opslagplaats voor hout, da eigendom af te staan tegen een koopprijs van j 0.65 per vierk. meter: l-o een stuk gemeentegrond, deel uitma kende van de kadastrale perceel en sectie C dezer gemeente, nos. 1985. 1982 en 1983, be nevens het geheele perceel No. 1984, ter ge zamenlijke grootte van omstreeks I7o50 Ma 2o. een stuik gemeentewater, deel uitma kende van het kadiast t ale perceel sectie C dfe- zcr gemeente, uo. 876, ter grootte van om streeks 1350 M". De kooper zal een balkenhaven maken van geen' kleiner oppervlak dan ongev. 6000 M'. welke haven deel moet uitmaken en blijven uitmaken van Schermer boezem. Met het ma ken van die haven moet een aanvang worden gemaakt binnen drie maanden na net verlij den dei' akte van overdracht ai zij zal geheel op diepte gebracht moeten zijn binnen zes maanden na het verlijden dier akte. De grond uit deze balkenhaven vrij komen de mod in de eerste plaats gebruikt worden voor het dempen van het gedeelte van de Oude Hoornsciie vaart. De overblijvende grond mag door den koo per gebezigd worden voor ophoogiing van zijn eigen terrein, zullende het restant gebor gen moeten worden op een door Burgermees*- ter cn Wethouders aan te wijzen plaats op de GasÜiuisweide. Voor het maken van uitgangen op den Ericsclien weg is vergunning van B. en W. ïioüd'ig, die daaraan de voorwaaiden van af sluiting, beiiardiug enz. verbinden. In noor delijke richting wordt geen recht van uitgang verleend. Lang3 den Frieschcn weg, over plm. 42 M. lengte eu 20 M. diepte, moeten wonin gen gebouwd worden van een huurwaarde van niet miinder dan 150 per jaar. De ge velontwerpen der te bouwen huizen moeten de goedkeuring verwerven van B. en W. Binnen drie jaren na het verlijden dier akte van overdracht moeten de woningen gereed zijn. Is dit niet het geval, d!an vervalt die daar- vuCxr bestemde grond kosteloos aan de ge meente. Vóór de woningen moet door den kooper een 4 M. breed voetpad van bazaiuaietcgels met hardsteeenen trottoir, ten genoegen van B. eu W. worden aangebracht, waarbij een goot Van klinkers en trottoirkoli volgens model bij de gemeente in gebruik, met water afvoer naar de Oude Hoornsche vaart of aan te wijzen rtiooL DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. In de tuinzaai van de Harmonie was door de afd der S. D. A. P. gisterenavond een vergadering belegd, om dfe a.s. gemeente raadsverkiezingen te bespreken. De opkomst was slechts matig, waarover de voorzitter der afd. zijn teleurstelling uitsprak. Hij had een grootere opkomst verwacht, omdat de a.s. raadsverkiezingen zeker van groot be lang zijn. De eerste spreker was de heer K. van 'tVeer, die tot onderwerp had: „Wat de raad deed in dezen hongertijd." Gaarne had spr. de uitnoodiging aange nomen om te spreken ter aanbeveling van de candidatuur der soc.-dem., omdat deze een goeden staat van dienst hebben inzake het werk voor de belangen van den kleinen man. Spr. 'had' absoluut geen' vertrouwen in de regeerkunst der burgerlijke en chr. partijen, de bewijzen hunner onmacht zijn er te over en dit maakte spr. met voorbeelden duidelijk. De gemeente heeft een veelomvattende taak te volvoeren, woningwet, armenwet, enz. De woningwet schrijft voor, dat een slechte woning op advies van de gezondheidscom missie wordt afgekeurd, terwijl aan de ge meente het recht wordt gegeven zelf wonin gen te bouwen, als het particulier initiatief te kont schiet. En wat gebeurt in Alkmaar? De woningpolitiek is tot dusver treurig. De woningtelling geschied op aandringen van het raadslid1 Verkerk, gaf daarvan blijk. Spr. ging de cijfers van dat rapport na en wees op liet groote aantal één- en tweekamer woningen, die absoluut onvoldoende zijn voor menschelijke woningen. Zeker 500 woningen zijn er daardoor in deze gemeente te kort. Spr. zou wel eens van den heer Cloeck willen hooren hoe die kwam aan een aantal van 180. Bovendien was spr. het niet met dezen heer eens waar deze een weekhuur van 3.50 geen bezwaar vond. Spr. wees op de huuropdrijving door het groote woningtekort en' achtte het daarom een 'geluk dait thans een huurcommissie Is ingesteld*. Om den heer Verkerk beter te kunnen steu nen in zijn strij'd voor betere woningtoestan den, vond spr. het noodzakelijk dat er nog een paar soc.-dem. raadsleden werden ver kozen. Daarop besprak de heer v. 'tVeer de on derwijswet. De heer Verkerk had tevergeefs aangedrongen op kleinere klassen, ook voor dé volksschool. Groote klassen als op de ar menscholen vindt men niet op de scholen' waar de gegoeden hunne kinderen doen on derwijzen. Spr. wees op het verschil in de grootte der bedragen, die voor de ontwikke ling 'der kinderen van armen en gegoeden worden besteed en noemde dan de'eischen, die de S. D. A. P. stelt aan het openbaar on derwijs. Ook de samenstelling der commissie van toezicht dient gewijzigd. De S. D. A. P. eischt voorts een ander, een beter ziekenhuis, dat beter aan allerlei eischen voldoet dan het bestaande. Aan het marktwezen had spr. zich meer malen geërgerd. De middenstand, die hier den boventoon voert, blijkt onmachtig om deze zaak voldoende te beheeren. Er ontbre ken b.v. op de graanmarkt geschikte lokalen voor afrekening, enz. En waarom ontbreekt nog een markt, waar iedereen' zijn groenten kan koopen? De doorbraak op de kaasmarkt, lang over wogen, bleek, toen zij eindelijk volvoerd werd, onnoodig. De groote fout van het ge meentebestuur ia geweest, dat het geen vol doende voeling heeft gehouden met de kaas- produccnten cn geen rekening hield met de richting waarin de kaasproductie ging. Die fout kan nog hersteld worden. Men kan nog zien te komen tot oen kaasbeurs alhier voor geheel Nederland. Den dag van 7 Dec. 1916 noemde spr. een ongeluksdag, omdat toen de veelbesproken gasverordening bekend werd, waardoor zoo vele onbillijkheden weiden begaan tegenover de gasverbruikers, die al gauw in hooge boe ten vervielen De gemeenteraad ,is hard- leersch geweest, omdat hij, ondanks de vele klachten, die verordening niet wijzigde. Het comité van actie heeft die klaeliten on derzocht en vroeg naar aanleiding daarvan 90 pet. van het gasverbruik tegen den ouden prijs. Een bezuiniging van 10 pet. acht het comité voor de arbeiders voldoende, zij kun nen niet meer bezuinigen, als 'tenminste aim de eischen van zindelijkheid en gezondheid zal worden' voldaan. liet was edrter in den raad alleen de heer Verkerk, die er vóór pleit te. In dezen tijd van brandstoffennood is het onbillijk, dat de minister verzodit de pensi ons enz. voldoende van kolen te voorzien, wat spr. een maatregel in het belang van de ge goeden, de ultgaanden, vond. Als er kou en honger moet worden geleden, in godsnaam, maar dan door iedereen. Voorts wees spr. nog op de aardappelen- voorziening door de regeering in den afgeloo- pen winter En wal deuÉ de gemeenteraad in dezen? De distributie-commissie had niet mogen toestaan dat de prijs van rijst ge bracht werd1 van 10 op 14 cent. De heer Verkerk heeft zich daar wel tegen' verzet, maar het heeft hem niet mogen baten. De gemeenteraad had voorts de distributie van klompen, wol en sajet ter hand moeten ne men, omdat er een eind komt aan de finan- cieele draagkracht der arbeidersklasse. Spr. besloot met een opwekking om bij de raadsverkiezingen de soc.-dem. candidaten te stemmen, omdat deze beter de belangen van den' arbeider behartigen. Hierna was het woord aan den heer J. Westerhof, die tot onderwerp had: „Waarom soc.-dem'. m den gemeenteraad?" Spreker keurde af de houding van de re dactie van „Ons Blad," die geen verslagge ver zond' en de soc.-dem candidaturen vol gens spr. bestrijdt op duistere manier met on waardige argumenten. De soc.-dem. voert den strijd op waardige wijze, met open vizier. De afsch. van nachtarbeid', thans door den raad' aangenomen, is ontstaan door de stuw kracht der soc.-dem. Zelfs de felste tegen standers van den1 neer Verkerk hebben erkend, dat hij steeds op de bres stond voor de be langen der kleine luyden, en daaraan is het te danken1, dat de kans bestaat dat er meer dere soc.-dem. in den raad komen Redelijk zou het zijn als thans aan twee aoc-dem. een E laats werd ingeruimd, omdat zij krachtens un stemmenaantal recht hebbeh op drie ver tegenwoordigers. Maar men vormt een blok, om hen zoo lang mogelijk te weren. Spr. wees op den strijd tusschen rechts en links inzake de kerkelijke kwestie. Als even wel het volk zich vereenigt en begrijpt dat de bevrijding van het proletariaat alleen door eigen kracht kan komen, vereenigen de behoudenden zich tot een blauw-zwart blok om het gevaar zoo mogelijk te keeren. In dit verband herinnerde spr. aan het door de r.k. aan de kiesvereeniging Eensgezindheid voor gestelde aceoord, waarop door Eensgezind heid was gepoogd een blok te vormen. De r. k. hadden dit evenwel geweigerd, waarop Eensgezindheid voor elk district candidaten stelde. Dit toekende volgens spr. den politieken strijd van rechte en' links. En da»' sprak spr. over de pas opgerichte vereeniging Alkmaar's Belang, bestaande uit de meest heterogene bestand deelen met een democratisch verleden, en becritiseerde het program dier vereeniging. Alkmaar's Belang kreeg op zijn vraag steun bij rechts, op voorwaarde dat de eventueel gekozenen zijner candidaten zouden zijn de dienaren van rechts. A. B., dat voor de rechten der minderheden wil opkomen, wil rechte helpen aan méér zetels, waar er van dc arbeiders partij slechte één vertegenwoordiger is. Principieel staat de S. D. A. P. even sterk tegen links als tegen' rechte. De burger- heeren doen alles om den kleinen man er on der te krijgen. Weten de kleine luyden niet, dat de grooten langzamerhand de kleine be drijven opslokken en de kleine patroons dus de knechten worden vau het kapitalisme Spr. maakte dit duidelijk met cijlers, ont leend aan een Duiteche statistiek. Het belang van den' kleinen middenstand loopt parallel met dat van de S. D. A. P. in zeer vele vraagstukken, b.v. dat der belastingheffing. Het kapitalismé is verantwoordelijk voor den tegenwoordigen1 waanzinnigen oorlog en ook daarom moet bij de raadsverkiezingen de soc.-dem. gesteund worden, omdat alleen zij opkomt voor de belangen van den geringen man. Er kan nog zeer veel worden gedaan ook in deze gemeente op het gebied der belastin gen, het onderwijs, het gas, de woningen, enz., maar als men wil dat de democratie in den- raad sterker naar voren zal komen, moet elke kans worde» aangegrepen om te zorgen, dat zij meer vertegenwoordigers krijgt. Spr. wees in dit verband op hetgeen er in Am sterdam is gedaan op het gebied van den gemeentelijken woningbouw, waardoor vele arbeiders met kleine inkomens en groote ge zinnen1 onderdak vonden tegen matige huren. Dat de woningbouw door Volkshuisvestingi hier zoo lang duurt, komt doordat de heeren geen hart hebben' voor deze zaak. De burge meester heeft wel gezegd, geen schuld aan dat uitstel te hebben, maar de ware schuldi ge is nergens te vinden, dc heeren gevoelen niets voor een goede arbeiderswoning omdat zij zelve niet in een krot behoeven te wonen. Spr. wees voorts nog op Zaandam, waar de soc.-dem. oen faillieten boedel van de bourgeoisie hadden over te nemen en toch in twee jaar tijds zeer veel goeds tot stand brachten op allerlei gebied, zooals de heer Duys duidelijk maakte ia ecu brochure, waaruit spr. verschillende aanhalingen deed. Mocht liet door het geknoei van rechte cn links en Alkmaar's Belang gelukken dat ook thans weer de soc.-dem. uil den raad worden geweerd, dan zullen allen die democratisch denken, tot het bewustzijn komen, dat de be doeling was den vooruitgang tegen te wer ken. In dat geval zullen wij nog twee jaren, ge duld hebben om in 1919 dc ons toekomende zetels te bezetten Spr. besloot met een krachtige opwekking om de ftoc.-democralie te steunen, om haar steeds meer te kunnen doen1 zijn de partij van den vooruitgang. Daar er door geen' der aanwezigen vragen werden gesteld, sloot de voorzitter nu i ecu woord van dank aan sprekers eu publiek dc bijeenkomst. PREDIKBEURTEN 1 Juli. Alkmaar. Groote kerk, 10 uur, Ds. Vinkc, bediening van den H. Doop. Avond 6 uur, Ds. de Pree, (voorber. H. Avondmaal). Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman, bevesti ging van een diaken. Doopsgezinde kerk, 10 uur, Ds. Westra. Evang. Luth. kerk, 10 uur, Ds. II Mak kink. Remonstrantsehe kerk, 10 30 uur, Ds. L. B. Houtgast, rem. pred. te Nieuwkoop. Gereformeerde kerk, 10 uur en avond 5 uur, Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Gemeente, 10 uur en avond 5 uur, godsdienstoefening. L i'GER DES HEILS. Zondag a.s. v.m. 7 uur bidstond. Voorm. 10 uur heiligingsdienst. Nam. 3 30 open- luchtmeeling (Kattenberg). Nam. 8 uur openbare samenkomst. Woensdag nam. 8 uur, verlossingsmee ting. Donderdag nam. 8 uur openbare samen komst. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, Herv. gcm., 10 uur, Ds. Kruizinga. BERGEN, Herv. gem., 10 uur, ds. Van den Kieboom. BROEK OP LANGENDIJK, Herv. kerk, 9.30 uur preeklezen. 3 uur ds. Bakker van Amsterdam. Gercf. kerk 9.30 en 2.30 ds. de Jong. Chr. Geref. kerk 9.30 en 2 30 preeklezen. Doopsgez. kerk 9.45 Ds. de Jong. ZUlD-SCHARWOUDE, Herv. kerk, 9.30 Ds Kars NOORD-SCHARWOUDE, Herv. kerk, geen dienst. Oeref. kerk, 9.30 en 4 uur Dr. Harrenstein EGMOND a. d. HOEF, Herv. gem., 10 uur, Ds. Ie Gras. HEER-HUGOWAARD, Herv. gem., 9.30 uur, Ds. Broekema. HEILOO, Herv. gem., 10 uur, ds. Eilerts de Haan. EVANGELISATIELOKAAL, 10 uur, Ds D. Seholtz van Amsterdam. KOEDIJK, flerv. gem., niet ontvangen.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2